chris911

Μεταβίβαση Μηχανάκι και Εφορία

20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα,θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το μηχανάκι και την μεταβίβασή του.Ενδιαφέρομαι για ένα 125παπί το οποίο είναι μεταχειρισμένο και θέλω να το πάρω στο όνομα μου.Γνωρίζω ότι τεκμήριο δεν υπάρχει αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι εγώ δεν κάνω φορολογική δήλωση καθώς ως φοιτητής είμαι ακόμα προστατευόμενο μέλος στον πατέρα μου.Αφμ όμως έχω,μπορεί να γίνει η μεταβίβαση και αν ναι θα φανεί πουθενά δηλαδή στην φορολογική δήλωση του πατέρα στο επόμενο έτος,γιατί υπάρχει και το πρόβλημα οτι ο πατέρας δεν πρέπει να γνωρίζει

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki z Kawasaki h2 mach iv (750cc)

Δημοσιεύτηκε

kατω από 1000 κυβικα δεν μπαινουν στη φορολογικη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

ούτε καν η αγορά?αυτό θέλω να ξέρω γιατί νόμιζα ότι μπαίνει μόνο η αγορά τον πρώτο χρόνο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

kατω από 1000 κυβικα δεν μπαινουν στη φορολογικη

Κατω απο 500 ειναι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Κατω απο 500 ειναι..

ούτε καν η αγορά?αυτό θέλω να ξέρω γιατί νόμιζα ότι μπαίνει μόνο η αγορά τον πρώτο χρόνο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

Κατω απο 500 ειναι..

και εγω για 1000 ξερω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YBR125 (125cc) Yamaha SR400 (400cc)

Δημοσιεύτηκε

...για να ειστε απολυτα καλυμμενοι, πρεπει να δηλωθει η αγορα της μοτο και μονο (εστω και με μια υπευθυνη δηλωση του ν.105,αν ειναι ιδιωτης ο πωλητης)...Απο κει και περα αφου ειναι μικρου κυβισμου,δε θα χρειαστει να δηλωσετε τπτ αλλο και σε καμια αλλη φορολ. δηλωση,παρεκτος κατα το ετος αγορας-αποκτησης..Μην ξεχνας οτι για τη μεταβιβαση ζητουν υποχρεωτικα ΑΦΜ...αρα?Δε θα σ' εντοπισουν λιγο αργοτερα οτι αγορασες μοτοσυκλετα...?? Προσεξε γιατι αν θυμαμαι καλα καποιο μελος του φορουμ επαθε μεγαλο χουνερι απο κατι τετοιες εκκρεμοτητες-παραλειψεις...Νομιζω εφαγε γερο προστιμο μετα απο 3-4 χρονια απ' οταν την αγορασε χωρις να τη δηλωσει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

και εγω για 1000 ξερω!

Το εχω δει γραπτο το 500 οταν πηρα χαρτι για να μην κανω δηλωση. Η αγορα δε δηλωνεται καπου, απλα ανταλλασεις υπευθυνες δηλωσεις με τον αλλο για τυπικους λογους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το εχω δει γραπτο το 500 οταν πηρα χαρτι για να μην κανω δηλωση. Η αγορα δε δηλωνεται καπου, απλα ανταλλασεις υπευθυνες δηλωσεις με τον αλλο για τυπικους λογους.

εγω φιλε μου ζητησα και την περασα στα εξοδα(αποδειξεις,κλπ)για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Αυτο μου ειπε ο λογιστης αυτο εκανα...Ποιος ηταν εδω μεσα που την επαθε ασχημα>Ο Βηκχος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φιλε για να μην δηλωθεί η αγορα θα πρεπει τις υπεύθυνες δηλ να μην μπουνε στη φορολογικη ουτε από τον αγοραστη αλλα ουτε από τον πωλητη εκτος αν καποιος από τους δυο θελει να δικαιολογησει κατι διαφορετικα δεν υπαρχει πρόβλημα εγω που εκανα αγορα δεν καναμε καν υπευθυνη δηλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω φιλε μου ζητησα και την περασα στα εξοδα(αποδειξεις,κλπ)για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Αυτο μου ειπε ο λογιστης αυτο εκανα...Ποιος ηταν εδω μεσα που την επαθε ασχημα>Ο Βηκχος?

Τι να σου πω οτι μεταβιβαση εχω κανει/εχω δει να γινεται τα τελευταια 3+ χρονια δεν ειχε δηλωθει καπου και δεν ειχα/ειχε κανεις ποτε προβλημα. Ισως η περιπτωση που αναφερεις να περιεχει παραγοντες που την καθιστουν διαφορετικη απ' το συνηθισμενο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οσο για τα 500 η 1000 το δικο μου 750 δεν είναι στην φορολογικη μαλλον εχω μπουφο λογιστη και θελει να με βαλει φυλακη παντος απο το2009 μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Honda

Δημοσιεύτηκε

οταν τα αγοραζεις μιλας η για καθε χρονο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τι να σου πω,δεν ξερω,εγω ακολουθησα πιστα τις οδηγιες του λογιστη (πριν απο 4 χρονια,εννοειται,ετσι?)δηλωσα την πωληση μιας μετ/νης μοτο που ειχα(βιραγκο)και την αγορα της καινουργιας.Δεν επιβαρυνθηκα με κατι παραπανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

οταν τα αγοραζεις μιλας η για καθε χρονο?

Για την ετησια που κανουν ολοι. Μεσα στους ορους που ειχε το χαρτι που πηρα για να μην κανω δηλωση(οντας φοιτητης κτλπ), ελεγε "Δεν εχω στην κατοχη μου οχημα μεγαλυτερο των 500 κυβικων"(η καπως ετσι).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα έχουμε πει 10άδες φορές αλλά βλέπω υπάρχει ακόμα πολύ μπέρδεμα.

Δηλώνεις την αγορά οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας (ανεξαρτήτως κυβισμού) στην φορολογική σου δήλωση όπως και ο πωλητής το ποσό της πώλησης.

Αυτό γίνεται 1 φορά μόνο, μετά δεν χρειάζεται να δηλωθεί ξανά γιατί οι μοτοσυκλέτες δεν υπάγονται στα τεκμήρια διαβίωσης.

Όμως η αγορά του δικύκλου έχει τεκμήριο αγοράς και στη δήλωση υποχρεωτικά συμπεριλαμβάνεται το ποσό αγοράς και το παραστατικό.

Το παραστατικό είναι οι υπεύθυνες δηλώσεις μεταξύ των συναλλασσόμενων σε περίπτωση μεταχειρισμένου ή το τιμολόγιο-απόδειξη αγοράς αν είναι καινούργιο.

Στους κωδικούς 781 (για τον υπόχρεο) και 782 (για τη σύζυγο) συμπληρώνετε τα χρηματικά ποσά που προέρχονται από διάθεση στη χρήση 2012 περιουσιακών στοιχείων (π.χ. πώληση ακινήτου, αυτοκινήτου κτλ.)

http://taxdevil.gr/n...kodikoi-781-782

Στους κωδικούς 719 (για τον υπόχρεο) και 720 (για τη σύζυγο) συμπληρώνετε τα συνολικά ποσά (τίμημα και λοιπά έξοδα) που καταβάλατε (σε μετρητά) το 2012 για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων Ι.Χ., δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων της οικογένειάς σας ή της ατομικής επιχείρησής σας

http://www.taxdevil....kodikoi-719-720

Υποχρέωση να υποβάλλει φορολογική δήλωση (έντυπο Ε1) έχει κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξάρτητα από το αν υπόκειται ή όχι σε φόρο, εφόσον έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του.

Ανεξάρτητα από το αν έχουν φορολογητέο ή όχι εισόδημα έχουν υποχρέωση να υποβάλλουν δήλωση και:

α) Όσοι αγοράζουν αυτοκίνητα, δίτροχα ή τρίτροχα αυτοκινούμενα οχήματα, πλοία αναψυχής, αεροσκάφη, εκτός από όσους αγοράζουν ΙΧ ειδικά διασκευασμένα για πρόσωπα που παρουσιάζουν κινητικές αναπηρίες που υπερβαίνουν το 67%.

http://www.taxspirit...s-dhloseis.html

Επίσης από την ώρα που δεν έχεις ξανακάνει δήλωση θα πρέπει να δικαιολογήσεις που βρήκες τα χρήματα για την αγορά (πόθεν έσχες) συνήθως γίνεται με δήλωση δωρεάς στην εφορία και αυτή η πράξη υποβάλετε σε φόρο ανάλογα την κατηγορία που ανήκεις (συγγένεια με αυτόν που κάνει την δωρεά-δωρητής) και ο φόρος της δωρεάς είναι από 10% μέχρι 40% επί του ποσού.

Τέλος μπορείς να το αγοράσεις και να μην δηλώσεις τίποτα, αλλά όταν θα σε τσακώσουν θα πληρώσεις πολλά χρήματα σε πρόστιμα για απόκρυψη εισοδημάτων και τις ανάλογες προσαυξήσεις ανάλογα με το πόσα χρόνια πέρασαν από την μη δηλωθείσα αγορά.

Όσο περισσότερα χρόνια έχουν περάσει τόσο πιο βαρύς θα είναι ο πέλεκυς.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αγοράζεις το μοτο μου με μηδεν γιατι εισαι εξυπνος και εγω χαζος και δεν το δηλώνουμε στην εφορια ποσο θα είναι το προστιμο μετα από δεκα χρονια οεοοοο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM SMC KTM SMR (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Απλα πεισε τον πωλητη να υπογραψετε συμφωνιτικο με ενα υποτυπωδη ποσο π.χ. 400 ευρω. Κανε δηλωση την αγορα της και ξεμπερδεψες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η συντριπτικη πλειοψηφια αγοραστων και πωλητων(ιδιαιτερα οι μικροι σε ηλικια) δεν τα ξερουν αυτα και δε δηλωνουν τιποτα. Εαν ειναι οντως τοσο σοβαρα τα πραγματα και ασχολειται τοσο η εφορια με το συγκεκριμενο θεμα, μου φαινεται οτι θα βλεπαμε καθε μερα αναλογα θεματα(προστιμα κτλπ) στο forum. Σιγουρα ομως οποιος θελει να ειναι σιγουρος μπορει απλα να τη δηλωσει αφου δε χανει τιποτα..

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja 250r (250cc) Suzuki Dl V-Storm (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα! Να πω ότι έχω Α.Φ.Μ αλλά κάνω μηδενική δήλωση στην εφορία λόγο του ότι είμαι άνεργος και θέλω να πάρω μια μηχανή 660cc μεταχειρισμένη (από ιδιώτη) πρέπει να την βάλω στην φορολογική δήλωση? αυτό που είδα 3,000Ε είναι το αφορολόγητο? δηλαδή εάν είναι λιγότερο από 3,000Ε έχω τεκμήριο αγοράς η με καλύπτει ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα