D_artaGian

Κάγκελα προστασίας..η μεγάλη σημασία τους..

50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW R 1200 GS LC

Δημοσιεύτηκε

Πρέπει να κατανοήσουμε τι θέλουμε από τις μοτο-βόλτες μας και να μην στεκόμαστε μόνο στην εμφάνιση κλπ. Τι έννοω ;; Ενώ όλοι μας λέμε για ασφάλεια , κλπ κλπ, λίγοι είναι αυτοί που σκέφτονται πριν πάθουν κάτι.

Ο σκοπός της βόλτας – ταξιδιού είναι να δείς νέα μέρη, να τα γνωρίσεις, να ταξιδέψεις μέσα από αυτά και φυσικά να αποκτήσεις εμπειρίες. Τελικό στάδιο είναι να επιστρέψεις χωρίς να έχεις πάθει κάτι (φυσικά), και γενικότερα να επιστρέψεις στον καναπέ σου το βράδυ (ή στο τέλος του ταξιδιού σου).

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις σκεφτει καταρχήν πως να εξοπλιστείς εσύ και φυσικά και η μοτοσυκλέτα σου. Το θέμα του εαυτού μας είναι πάρα πολύ ευαίσθητο και δεν θα ήθελα να το θίξω τώρα.

Το θέμα της μοτοσυκλέτας είναι κάτι που παίζει, και (λόγω της εργασίας μου) έχω ακούσει τα πάντα.. Δηλαδή..διάλογος :

- Βάλε κάγκελα κινητήρα , μπορεί κάποια στιγμή να τα χρειαστείς

- Δεν τα θέλω

- Βάλε , είναι για καλό σου

- Δεν μου αρέσουν

- Βάλε , είναι στα προτείνουμε, ό,τι και να γίνει να γυρίσεις πίσω

- Δεν ταιριάζουν στο μάτι

- Βάλε , θα σου σώσουν χρήματα, ακόμα και στατικός να είσαι, θα κλαίς μετα..

- Είναι ακριβά

- Βρε, θα σε σώσουν σου λεω αν χρειαστεί

- Είναι βαριά !!

Κ.ο.κ....

Προτιμούμε λοιπον για διάφορους λόγους να μην τα βάζουμε. Σεβαστοί όλοι, δεν λέω τίποτα ΑΠΛΑ.... όταν συμβεί χτυπιόμαστε !!!

Χθές μόλις είχα ενα γλίστρημα σε μία βόλτα σε έναν δρόμο όπου δεν κατάλαβα καν πως γλιστρήσαμε και η μοτό έφυγε (δεν ασολούμαι με τον εαυτό μου αυτή τη στιγμή , αν και δεν πάθαμε κάτι, είμασταν εξοπλισμένοι φουλ) περίπου 70-80 μέτρα (τουλάχιστον) προς τα κάτω, με ταχύτητα περίπου 40 χλμ (ίσως και λιγότερα γιατι πραγματικά πηγαίναμε πολύ σιγά) .. αν δεν είχα τα κάγκελα (PUIG στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα ήμουν ακόμα εκεί και θα μετρούσα :

1. Δεν θα μπορούσα να επιστρέψω στη βάση μου

2. Δεν θα είχα τη δυνατότητα να μεταφερθώ σε κάποιο πιο μεγάλο κέντρο αν θα χρειαζόμουν κάποια ιατρική βοήθεια

3. Ο κύλινδρος θα είχε ανοίξει σε 2-3-5-15 κομμάτια.

4. Ακινητοποίηση της μοτοσυκλέτας

5. Ανέμενε εκεί ώρες (στους 2οC ) να έρθει η οδική βοήθεια (ΔΕΝ παμε πουθενά χωρίς οδική παιδιά !!)

6. Βάλε το χέρι τρελά στην τσέπη για όλα αυτά..

Αυτά είναι αυτά που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή.. και άλλα πολλά που θα έρθουν στον καθένα μας..

Δεν λέω οτι μόνο τα κάγκελα (μανιτάρια) θα σώσουν τη μοτοσυκλέτα, αλλά είναι το βασικό κομμάτι του να ελαχιστοποιήσεις τις ζημιές.. Δείτε πόσο έχουν φαγωθεί (τα κάγκελα είναι PUIG), και παρόλα αυτά, δεν υπάρχει κανένα σημάδι στον κύλινδρο (ούτε στο μικρό προστατευτικό του) γιατί έχει γίνει πολύ σωστή μελέτη στην κατασκευή του. Επίσης, η μοτοσυκλέτα δεν έπαθε καμία απολύτως ζημιά και γυρίσαμε πίσω σαν να μην έγινε κάτι.

Δείτε τα video το πόσο απλό είναι να γλιστρίσεις, ειδικά το χειμώνα, και κοιτάξτε πόσο φεύγει η μοτοσυκλέτα από το έλεγχο και πόσο μακρυά πάει, ειδικά σε παγωμένους δρόμους. Όλα αυτά λοιπόν, και οι ζημιά ήταν αυτή στις εικόνες :

Κάγκελα παιδιά, πρώτα την ασφάλειά μας, μετά της μοτοσυκλέτας, και ας μας δίνει κάποια κιλά παραπάνω, ας μας χαλάει και λίγο στο μάτι.. θα επιστρέψουμε σπίτι μια χαρά !! ☺

puigcrash-1.jpg

puigcrash-2.jpg

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
(sold) Ducati Hypermotard SP (821cc)

Δημοσιεύτηκε

φίλε περαστικά κι αγύριστα.

όλα σωστά που λες,αλλά υπάρχουν μηχανάκια που δεν παίρνουν κάγκελα για του λόγου το αληθές. :peep:

εύχομαι γρήγορη ανάρωση και επάνοδο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

πραγματικα χρησιμο αξεσουαρ,θεωρω οτι ενα 80% των αναβατων τα ηδη εχει εκτιμησει...κ δεν το λεει. :secret:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Πωπω γυαλί πραγματικά ο κωλόδρομος,φαίνεται ξεκάθαρα και από το video...έκανες κάποιο εσφαλμένο χειρισμό εκείνη την ώρα ή μόνο η ολισθηρότητα έφταιγε;

Περαστικά εύχομαι αν και απ'ό,τι κατάλαβα μόνο γρατζουνιές κόστισε η πτώση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ευτυχως που δεν χτυπησατε....η αληθεια ειναι οτι δεν αρεσουν σε πολλους αλλα πιστευω οτι ειδικα σε τετοιο στυλ μηχανακια ειναι πολυ χρησιμα.

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS LC

Δημοσιεύτηκε

Πωπω γυαλί πραγματικά ο κωλόδρομος,φαίνεται ξεκάθαρα και από το video...έκανες κάποιο εσφαλμένο χειρισμό εκείνη την ώρα ή μόνο η ολισθηρότητα έφταιγε;

Περαστικά εύχομαι αν και απ'ό,τι κατάλαβα μόνο γρατζουνιές κόστισε η πτώση!

Όλοι μας είπαν οτι δεν κάναμε τίποτα, ακόμα και απο το video φαίνεται οτι δεν κόψαμε ή ανοίξαμε γκάζι, είχαμε πάρει πορεία που λέμε, ακόμα και το πίσω GS, πάτησε στο ίδιο σημείο +-5 εκ. !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ε νταξει τετοια εποχη πρεπει να μας περναει απο το μυαλο ο παγος, με τα μηχανακια που ειχατε καλυτερα να πηγαινατε απο το χωμα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έκανα απόσβεση σε μόλις 45'! :P

Τα βάζω, και μόλις γυρνάω σπίτι τρώω μια ωραία στατική! Που βρήκε κενό το πόδι ποτέ δεν κατάλαβα... Απολογισμός μια γρατζουνιά στο κάγκελο, έτσι για να φύγει η καινουριήλα...

Έκτοτε άλλες 2-3 φορές την έκαναν την δουλειά τους, όλα σε στατικές ευτυχώς.

Σίγουρα πάνε περισσότερο σε μηχανές στυλ on-off / adventure, αλλά μην ξεχνάμε και τα μανιτάρια. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικά αλλά πιστεύω μπορούν να σώσουν αρκετά €€€...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

συμφωνώ με την αναγκαιότητα (όχι μονο χρησιμοτητα) της προστασιας της μοτοσυκλετας.

αφου ειστε οκ, όλα καλά

και εγώ τα εχω 7 χρόνια, μία φορά από μ@λ@κι@ χρειαστηκαν να προστατευσουν τον κινητηρα και επιτελεσαν

το εργο τους γλιτωνοντας αρκετα eurο απο τα καπακια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS LC

Δημοσιεύτηκε

ε νταξει τετοια εποχη πρεπει να μας περναει απο το μυαλο ο παγος, με τα μηχανακια που ειχατε καλυτερα να πηγαινατε απο το χωμα :crazy:

χαχα, η βόλτα ήταν touring :) Σχετικά με τον πάγο, τον είχαμε προσέξει όπως σε όλες τις υπόλοιπες στροφές, πιο σιγά δεν μπορείς να πας.. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και απο εμένα.

Μπήκα σε σκέψεις τώρα. Βλέπω κάγκελα μόνο σε on-off και πάντα θεωρούσα οτι μόνο εκεί μπαίνουν. Οκ, για προφανείς λόγους δεν τα περιμένω σε ss αλλά σε ένα γυμνό πχ? Και τι είναι αυτό που κάνει μια μηχανή, χοντρικά, να μπορεί να φορέσει κάγκελα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Γιάννη, περαστικά στα κάγκελα και στα ρούχα σου! Φτηνά την έβγαλε ο κύλινδρος. Ο,τι είπες πιο πάνω για τα κάγκελα είναι απόλυτα σωστό. Να προσθέσω ότι σου σώζουν το πόδι σε περίπτωση που σε χτυπήσει από τα πλάγια ένα αυτοκίνητο ή εάν κατά την πτώση σε πλακώσει η μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS LC

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και απο εμένα.

Μπήκα σε σκέψεις τώρα. Βλέπω κάγκελα μόνο σε on-off και πάντα θεωρούσα οτι μόνο εκεί μπαίνουν. Οκ, για προφανείς λόγους δεν τα περιμένω σε ss αλλά σε ένα γυμνό πχ? Και τι είναι αυτό που κάνει μια μηχανή, χοντρικά, να μπορεί να φορέσει κάγκελα?

Υπάρχουν πολλές επιλογές, απλά ψάξε.. Μπορεί όντως να μην βρείς, αλλά έστω και το μανιτάρι είναι μια λύση !! Πραγματικά μπορεί να μην είναι ό,τι πιο εύκολο, αλλά θα σε σώσουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν λέω, χρήσιμα, ειδικά αν έχεις boxer! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt-03

Δημοσιεύτηκε

Απίστευτα χρήσιμο αξεσουάρ. Καταρχήν πάντα όρθιος σου εύχομαι. Δείτε και τα δικά μου μετά από σύγκρουση με αυτοκίνητο όπου και είχα ανοίξει αντίστοιχο θέμα.

http://www.mybike.gr...-1/page__st__15

Το αυτοκίνητο έπαθε χοντρή ζημιά (του ξήλωσα τον προφυλακτήρα) κι εγώ ότι βλέπετε στο κάγκελο:

snc01161.jpg

Δεν θέλω να σκέφτομαι τι ζημιά θα είχα πάθει αν δεν τα είχα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

παιδιά οφ τόπικ και συγγνώμη, αλλά το gs σε πεσίματα είναι τόσο ευαίσθητο στον κύλινδρο; μπορεί να πάθεις ζημια ξερω γω και από καμία στατική; κατά τα άλλα περαστικά και μακάρι ποτέ ξανά κάτι τέτοιο, πάντα όρθιος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά φίλε μου. Αφού είστε και οι δύο καλά όλα είναι όμορφα και ωραία. Χωρίς κάγκελα με το gs απλά δεν πας πουθενά. Κάνε και ένα update για το gs να ψηνόμαστε σιγά σιγά :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι ευαίσθητος. Θα πάθει ζημιά μόνο εάν κατά την τριβή του στην άσφαλτο προσκρούσει σε σταθερό εμπόδιο (πχ πεζοδρόμιο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS LC

Δημοσιεύτηκε

παιδιά οφ τόπικ και συγγνώμη, αλλά το gs σε πεσίματα είναι τόσο ευαίσθητο στον κύλινδρο; μπορεί να πάθεις ζημια ξερω γω και από καμία στατική; κατά τα άλλα περαστικά και μακάρι ποτέ ξανά κάτι τέτοιο, πάντα όρθιος...

Σε στατική να σου σπάσει το καπάκι δύσκολο πολύ ! Δεν το έχω δει ποτέ. Αλλά ακόμα εν κινήσει , και με 20 χλμ αν πέσεις σε τσιμέντο πχ, εκεί αρχίζει και κινδυνεύει..

Περαστικά φίλε μου. Αφού είστε και οι δύο καλά όλα είναι όμορφα και ωραία. Χωρίς κάγκελα με το gs απλά δεν πας πουθενά. Κάνε και ένα update για το gs να ψηνόμαστε σιγά σιγά :peep:

Μακάρι να προλάβαινα, θα το κάνω σύντομα πάντως γιατι έχει πολλά και καλά θέματα !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600 FS kLip On

Δημοσιεύτηκε

Δεν είναι ευαίσθητος. Θα πάθει ζημιά μόνο εάν κατά την τριβή του στην άσφαλτο προσκρούσει σε σταθερό εμπόδιο (πχ πεζοδρόμιο)

πω πω το σκέφτομαι και πονάω... :vava:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Shoei XR 1000 BMW s1000rr

Δημοσιεύτηκε

Πω πω ... το πηρε η κατηφορια και αντε σταματα το !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και αγύριστα.Σωτήριο πράγμα τα κάγκελα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά φίλε μου, το άλλο δεν το συζητώ καθόλου, άκρως απαραίτητα τα κάγκελα και τα μανιτάρια και ότι σχετικό υπάρχει !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και όπως είπες στην άρχει όλοι ξινίζουν με το που βλέπουν κάγκελα άλλα αν γίνει κάτι που να μην γίνει δηλαδή άλλα σε μια ατυχή στιγμή κάνουν τόσο καλή δουλειά που ευχάριστες την στιγμή που τα έβαλες. Εγώ όταν έφτιαξα τα κάγκελα για το δικό μου όλοι ελεγαν και τι τα βάζεις και άλλα πολλά, άλλα σε 3 πτώσης που είχε τα καγκελα με έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Όταν αλλάξω μηχανή το πρώτο πράγμα που θα βάλω αν δεν έχει είναι τα κάγκελα μαζί με ορθοστάτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάγκελα και τα μυαλά στα κάγκελα.

Αν δεν θα είχε το μηχανάκι θα έκλαιγα πολλά λεφτά......πολλές φορές.

Το κακόμοιρο το δεξί κάγκελο έχει έρθει σε επαφή με τα χωράφια μου 3-4 εν κινήσει και μπόλικες στατικές, καιρός να αγοράσω καινούργια.

cbpart_zps20a36ca7.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.