Maggellanos

Σκωτία Highlands,Καστρα,pub,και…Φαντασματα:Σκωτια 2013!!

163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Maggellanos ή Μcgellanos ; :)

Και εις άλλα με υγεία...βάλε φωτο!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha FJR (1300cc) Shoei GT-Air Wanderer

Δημοσιεύτηκε

Ημερα 1η

Athens/Greece – Patras/Greece

Χιλ:200

Χαρτης διαδρομης

olc1.png

Ξεκινησαμε κατά τις 19.00 το απογευμα από το σπιτι θελοντας να ειμαστε στην Πατρα κατά τις 22.00 το βραδυ..To καραβι μας θα εφευγε στις 23.59…τουλαχιστον ετσι ελεγε το εισιτηριο..Εμεις στις 22.00 σκοπευαμε να βρεθουμε στο λιμανι με τον Γιαννη και την Γιαννα,τους συνταξιδευτες μας οι οποιοι θα ερχοταν από την Λαρυμνα,ένα χωριο λιγο εξω από την Λαμια μιας και εκει μενουν...Η αληθεια είναι ότι με αυτά τα παιδια,εκτος από διαφορα βολτακια μονοημερα και διημερα εντος Ελλαδος που εχουμε κανει κατά καιρους,ειχαμε ταξιδεψει μαζι και την προηγουμενη χρονια στα Βαλκανια και την Αν.Ευρωπη,και ετσι γνωριζα από πριν τις ταξιδιωτικες τους ικανοτητες,κατι που σε κανει να νιωθεις καλα όταν ετοιμαζεσαι για άλλο ένα μεγαλο ταξιδι..

Σε ότι αφορα την διαδρομη..τι να πω..Εκτος από τα γενικα χαλια που ολοι ξερουμε πως εχει αυτή η Κορινθου-Πατρων,την συγκεκριμμενη ημερα ειχε και μια απιστευτη κινηση η οποια πολλες φορες μας υποχρεωνε να κινουμαστε με ταχυτητες των 60 και 70 χιλιομετρων την ωρα…Ειδικα στα σημεια των εργων,δεν ηταν λιγες οι φορες που ειμασταν σταματημενοι και με τα ποδια στην ασφαλτο..Ολα αυτά σε συνδιασμο με την απιστευτη ζεστη,και τις βαριες χειμερινες στολες που φορουσαμε,εφταναν για να δημιουργησουν έναν εκρηκτικο μηχανισμο…Όταν όμως αρχιζεις και σκεφτεσαι,οτι μετα από τοσους μηνες,πλησιαζει η ωρα που θα μπεις στο πλοιο και θα αφησεις πισω ολη την μιζερια και τα προβληματα σου,τετοιες λεπτομερειες γινονται απλα ασημαντες.Λιγη ωρα πριν το ραντεβου μας,ειμαστε στο λιμανι,και αφου βρισκομαστε με τα παιδια, κανουμε τσεκ-ιν,και επιβιβαζομαστε στο πλοιο...Επιτελους..Το ταξιδι ξεκιναει..!!

Την επομενη ημερα,όπως καθομαστε στο σαλονι του πλοιου και πινουμε καφεδακι,πιασαμε κουβεντα με μια παρεα τριων παιδιων,που πηγαιναν στην Βενετια,για να ξεκινησουν και αυτοι από εκει,την δικη τους περιπετεια...

Αρχισαμε λοιπον να συζηταμε τους φετινους ταξιδιωτικους μας στοχους...Η παρεα που ειχα μπροστα μου, θα πηγαινε προς Αυστρια-Τσεχια,λιγο Πολωνια και Λιθουανια,και μετα θα αρχιζε να κατεβαινει παλι προς Βενετια,κανοντας καποιες στασεις σε Ουγγαρια και ισως Σλοβενια νομιζω..Ηταν χωρες που εχω ταξιδεψει στο παρελθον,οποτε λιγο αργοτερα βρεθηκα να κανω ένα από τα πραγματα που με ευχαριστει..Να καθομαι πανω από ανοιχτους χαρτες,να δινω πληροφοριες,και να προτεινω διαδρομες και αξιοθεατα,σε πολεις και χωρια..Μεταξυ μας..Ολο αυτο ειναι κατι που το θυμαμαι από πιο παλια..Καθε φορα που βρισκομαι πανω από ανοιχτους χαρτες,παθιαζομαι τοσο πολύ,που νιωθω ότι ξαφνικα ο χρονος μου απλα μεγαλωνει..Νιωθω να φευγω από τον μικροκοσμο μου, και να καταφερνω να γινομαι πολιτης ενός πολύ μεγαλυτερου κοσμου.

Το ιδιο απογευμα και ενώ πιναμε μπυριτσες στο καταστρωμα,προστεθηκαν στην παρεα δυο ακομα ατομα,τα οποια,επειδη προφανως ακουγαν διαρκως για ταξιδια,συνορα,και κουβεντες τυπου ‘’όχι περαστε καλυτερα από το ταδε πασο’’ η ‘’εκει θα στριψετε στον Α486’’ και τα σχετικα,μπηκαν και αυτοι στην συζητηση ζητωντας πληροφοριες για Βορεια Ιταλια,και πιο συγκεκριμμενα,τα διαφορα περασματα (passa) των Αλπεων..’’Κατι ξερουμε και από εκει’’ τους απαντησα..’’καθιστε και εσεις..’’ και η κουβεντα συνεχιστηκε μεχρι αργα..Στην ερωτηση που ακουσα να γινεται από καποιον της μεγαλης πλεον παρεας,σε ένα από τα δυο τελευταια παιδια,και ελεγε τι καβαλατε,η απαντηση με τρομαξε..Ποδηλατα…ειπε το παλλικαρι..Ποδηλατα??!! λεω..Ποδηλατα,μου λεει..

-Σορρυ για την εκπληξη αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα δει ποτε Ελληνα,να κανει τις διακοπες του,στην Ευρωπη κιολας,με τετοιο τροπο..

-’’Εχεις δικιο’’ μου ανταπαντησε ο νεαρος..’’Απλα για εμας είναι ένα ονειρο ζωης..’’

Ποσο γουσταρω να ακουω τετοιες κουβεντες..Λογια που σου θυμιζουν ότι υπαρχουν καποιοι που δεν καθονται να ‘’τα λενε’’ με την μιζερια τους,και τις κωλοκαταστασεις…κυνηγανε τα ονειρα τους ρε φιλε!!!Γιατι στην τελικη αυτά είναι πολύ πιο σοβαρα και πιο μεγαλα από οτιδηποτε άλλο συμβαινει…Ετσι για την ιστορια,να πω ότι υπολογιζαν να κανουν περιπου 100 χιλιομετρα την ημερα..

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Mπραβο φιλε Δημητρη.Μακαρι να ερθω κι εγω σ'αυτη την θεση και να ταξιδεψω μεχρι εκει που γι αυτο τον λογο βασικα πηρα και την μηχανη μου.

Δωσε υλικο στον λαο.

Υ.Γ Μ'αρεσει που ποσταρουμε στο "Ταξιδια περιπετειες" μια βολτα μεχρι τα Καμμενα Βουλρα π.χ. και μεχρι το Ναυπλιο και τον Προυσο :crazy::_zeppelin::fool::tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa twin Yamaha FJR (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!

Πάλι όταν μπαίνουμε στον υπολογιστή για δουλειά , θα κοιτάμε πρώτα αν υπάρχει ποσταρισμένη η συνέχεια και μετά όλα τα άλλα....!!!!!! Τι πιο όμορφο ...

Πάντα τέτοια !!!

Αναμένουμε... :popcorn: :popcorn: :popcorn: :popcorn:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Shoei XR 1100 Yamaha FJR

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Mπραβο φιλε Δημητρη.Μακαρι να ερθω κι εγω σ'αυτη την θεση και να ταξιδεψω μεχρι εκει που γι αυτο τον λογο βασικα πηρα και την μηχανη μου.

Δωσε υλικο στον λαο.

Υ.Γ Μ'αρεσει που ποσταρουμε στο "Ταξιδια περιπετειες" μια βολτα μεχρι τα Καμμενα Βουλρα π.χ. και μεχρι το Ναυπλιο και τον Προυσο :crazy::_zeppelin::fool::tease:

Κι αυτά ταξίδια είναι Κωστή, έστω και μικρότερα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις πολλές χιλιάδες χιλιομέτρων για να πεις ότι ταξίδεψες, απλά αυτά τα μεγάλα ταξίδια έχουν άλλη χάρη.

Τροποποιήθηκε από τον FZMAN
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ημερα 2η

Venice/Italy – Annecy/France

Χιλ:685

Χαρτης διαδρομης

2ow4.png

Το πρωινο τους βρηκα ολους μαζεμενους από νωρις στο καταστρωμα,αλλους να πινουν καφεδακι,και αλλους να στριμωχνονται με τα πληθη,ώστε να καταφερουν να παρουν μια ωραια φωτο της Βενετιας..’’Εγω τι εκανα…’’??Οχι ευχαριστω.Εχω την Βενετια,σε ολες τις εκδοσεις που κυκλοφορει..πρωι,μεσημερι,βραδυ,σουρουπο,και ότι αλλο θελεις…Βεβαια για να φανω και εντελως ειλικρινης,παντα θα κανω ένα/δυο κλικ ετσι για το καλο…εστω και από την φωτογραφικη του κινητου…

DSCN7281_zpsb59d30e3.jpg

Αυτό που μου εκανε εντυπωση όμως ηταν ότι η ωραια της Ιταλιας πρωτη φορα με υποδεχοτανε με 30-31 βαθμους στις 8.00 η ωρα το πρωι..Αυτοι οι βαθμοι σε συνδιασμο με την τρομερη υγρασια που εχει εκει,και τις στολες που φοραμε,ηταν κατι που θα μας βασανιζε αρκετα την ιδια μερα αργοτερα.

DSCN7282_zps6eafd60c.jpg

Οι ποδηλατες φιλοι..

DSCN7297_zps93613bbb.jpg

Μετα από 1-2 ωρες,και φυσικα τις απαραιτητες ευχες για καλη επιστροφη σε ολους,βρισκομαστε να κατεβαινουμε την ραμπα του πλοιου,και μολις βγαινουμε στην Autostrada,να γεμιζουμε τα δυο 1300αρια,με Ιταλικο καυσιμο..Παντα φροντιζω στην Ιταλια να μπαινω αδειος από καυσιμο..Οσοι ξερουν,καταλαβαινουν.Πεντακοσια και κατι χιλιομετρα αργοτερα,με το θερμομετρο κολλημενο στους 36-37 βαθμους Κελσιου,και εχοντας κανει μονο μια σταση για ανεφοδιασμο,αφηνουμε την πολύ βαρετη Α4,και στριβουμε για την κοιλαδα Aosta..Το τοπιο αμεσως πρασινιζει,και γινεται μια πολύ ομορφη διαδρομη η οποια καταληγει στο τουνελ του Mont Blanc..

DSC00012_zpsbe874692.jpg

DSC00020_zpsd66d1552.jpg

Μετα από εκει θα περναγαμε τα συνορα με την Γαλλια,οποτε υστερα θα μας εμεναν μολις αλλα 160 χιλιομετρα για να φτασουμε στον σημερινο προορισμο μας,η οποια θα ηταν η πολη Annecy.Ναι ετσι θα ηταν…εάν εγω που σχεδιασα ολο το ταξιδι ημουν ενας ανθρωπος πιο φυσιολογικος και καλα στα μυαλα μου..Για άλλη μια φορα όμως μου ηταν αδυνατον να αντισταθω σε ολο αυτό το μεγαλειο που ειχα διπλα μου..Γαλλικες Αλπεις,passo Piccolo San Bernardo,λιμνη Rozelac,και τοσα αλλα ομορφα πραγματα,και εγω θα περναγα μεσα από μια τρυπα προκειμενου να μην κουραστω παραπανω..???ελα τωρα..αυτα δεν είναι για εμενα..για αυτό ηρθα εδώ αλλωστε..να οδηγησω..Ασε που τελικα εχω βρεθει τοσες φορες σε αυτά τα μερη,και ποτε δεν περασα μεσα από αυτό το τουνελ..τωρα θα το κανω..?Οποτε με συνοπτικες διαδικασιες,στην εξοδο της Autostrada για La Thuile στριβω το τιμονι,και λιγα μετρα μετα φτανω στο γκισσε να πληρωσω την μεχρι τωρα διαδρομη μου..Δινω στον υπαλληλο το χαρτακι που εχω παρει στην εισοδο του αυτοκινητοδρομου,και βλεπω στον πινακα..50.30…Πενηντα ευρω και τριαντα λεπτα λεει..τι λετε ρε παιδια..50 ευρω διοδια για 500+ χιλιομετρα..?απο ποτε..μεχρι πριν δυο χρονια για τα ιδια χιλιομετρα πληρωνα το πολύ 24-26 ευρω..Δυο χρονια μετα,100% πανω..?χωρα σε κριση βλεπεις…Μαλιστα,10 ευρω τα 100 χιλιομετρα..Ολα τα παραπανω προς μελλοντικους ταξιδευτες στα ιδια μερη..

Παρολα αυτά,το τοπιο μοναδικο και σε κανει να ξεχνας τετοιου τυπου μικροπραγματα..

DSC00044_zps59524bc1.jpg

DSC00025_zpsd378adef.jpg

DSC00034_zps8045bc19.jpg

Ξεραμε ότι επιλεγοντας ολον αυτόν τον κυκλο,θα φταναμε στον σημερινο μας προορισμο περιπου το βραδυ..Αυτο όμως ηταν κατι όμως που δεν ενοιαζε κανεναν στην παρεα,πραγμα που με εκανε δυο φορες χαρουμενο.. Σταματησαμε για ένα καφεδακι,και λιγη ξεκουραση…Ηταν ευκαιρια να ριξω και μια ματια στα φωτα μου..Θυμαμαι ότι όταν βρισκομασταν καπου εξω από το Μιλανο,ο Γιαννης μου ειχε κανει νοημα,πως η μια λαμπα δεν αναβε…Ηθελα να δω τι συμβαινει.Όταν εκανα την πατεντα με τα bi-xenon στο φαναρι,ειχα βαλει ξεχωριστη παροχη στον κάθε προτζεκτορα,μονο και μονο για αυτό τον λογο..δεν ηθελα καποτε να συμβει κατι και να μεινω και από τα δυο φαναρια..ηθελα να δω λοιπον εάν ειχε καψει καποια ασφαλεια από αυτην την εξτρα ασφαλειοθηκη που ειχα προσθεσει..

hbss.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

το περιμενα αυτο το ρεπορτο σου Δημητρη,καιρο τωρα κ ας ηξερα οτι θα παρει χρονο...

εσυ το ζησες,το φχαριστηθηκες,ταξιδεψε κ μας τωρα... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Κι αυτά ταξίδια είναι Κωστή, έστω και μικρότερα.

Δεν χρειάζεται να κάνεις πολλές χιλιάδες χιλιομέτρων για να πεις ότι ταξίδεψες, απλά αυτά τα μεγάλα ταξίδια έχουν άλλη χάρη.

Αυτη την αλλη χαρη θιγω Γιωργη μ'αυτο που λεω.Διαφορετικο "ταξιδι-Περιπετεια" ειναι του εξωτερικου και διαφορετικο "Ταξιδι-Περιπετεια" οταν εισαι στην χωρα σου!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ημερα 3η

Annecy/France – Amiens/France

Χιλ:770

Χαρτης διαδρομης

p8fm.png

Παρολη την χθεσινη κουραση,σημερα το πρωι ξυπνησα νωρις..Ηξερα από πριν,ότι για σημερα αυτο που ειχαμε να κανουμε,ηταν οδηγηση και μονο οδηγηση.Καποια στιγμη θα φταναμε Παρισι,θα καναμε μια συντομη σταση για λιγες βολτες και μερικες φωτογραφιες,και μετα διανυκτερευση στην Αmien,μια πολη της Βορειας Γαλλιας..Μεχρι τοτε όμως,οδηγηση σε βαρετο αυτοκινητοδρομο…Στις 9 παρα κατεβηκαμε για πρωινο λοιπον,και 1 ωρα μετα ειμασταν παλι σε θεσεις μαχης πανω στις μοτοσυκλετες μας,και ανοιγαμε γκαζι στην Γαλλικη Autoroute..Δρομοι 3,4 και 5 λωριδων που σε καποιες φασεις είναι ισαξιοι και ισως καλυτεροι των αντιστοιχων Γερμανικων..Απλα σε ολη την Γαλλια να ξερετε ότι υπαρχει πολύ αστυνομευση,ειτε για τα ορια ταχυτητας,ειτε για άλλες παραβασεις,οποτε το νου σας..Αργα το μεσημερι,και 600 παρα κατι χιλιομετρα πιο περα μπαιναμε στο Παρισι...

DSCN7436_zps5ff1b83b.jpg

Το καλο ηταν ότι οσο βορειοτερα ανεβαιναμε, ολη αυτή η βασανιστικη ζεστη ειχε αρχισει να σπαει…Το κακο βεβαια,ηταν οτι αρχισαν να κανουν την εμφανιση τους αυτά τα μαυρα συννεφακια που κουβαλανε νερο..Σωστα καταλαβατε..αρχισε να βρεχει,ευτυχως όχι δυνατα,αλλα οσο χρειαζεται για να αρχισει μια μοτοσυκλετα με συνολικο βαρος 540 κιλα,να θελει ιδιαιτερους χειρισμους στους πλακοστρωτους Παριζιανικους δρομους…

DSC00227_zps23a95ccf.jpg

DSC00230_zps7032afa9.jpg

DSC00232_zps5ec4c81c.jpg

Παρολα αυτά,από την άλλη δεν ανησυχουσα ιδιαιτερα,μιας όλα εδειχναν ότι αυτή η καλοκαιρινη μπορα θα κραταγε λιγο..Τοσο λιγο,που θα ηταν οσο χρειαζοταν,μεχρι να φτασουμε στον Πυργο του Αιφελ,και να παρω μια φωτο όπως την φανταζομουν καποτε,στο μακρινο 2006 που ειχα ξαναβρεθει χωρις μοτοσυκλετα τοτε,ακριβως στο ιδιο όμως σημειο..Επτα χρονια μετα λοιπον, εβαζα άλλο ένα Χ στο κρυφο μου βιβλιαρακι με τα must do…

DSCN7418_zps71adc140.jpg

DSCN7422_zps2c064450.jpg

Λιγη ωριτσα αργοτερα φωτογραφιζαμε την πυραμιδα που βρισκεται στην κυρια εισοδο του μουσειου του Λουβρου

DSCN7434_zpsffcea28c.jpg

DSCN7427_zps468f2cd0.jpg

DSCN7432_zps9ba82430.jpg

DSCN7431_zpsf8d143d6.jpg

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ακριβως απεναντι βρισκεται η Arc du Carroussel

DSCN7435_zpsb1a2c625.jpg

Αμεσως μετα μια τελευταια σταση,στην Αψιδα του Θριαμβου..

Ξερεις…μια φωτο…ετσι…για το αρχειο..

Arc de Triomphe

m64g.jpg

Εξω από το Παρισι σταματησαμε για έναν ακομη ανεφοδιασμο,

2013-08-06-601_zps69eb3a2d.jpg

και 180 χιλιομετρα αργοτερα,απογευμα πλεον,μπαιναμε στην Αμιεν..Τα υπολοιπα όπως τα φανταζεστε..Ξενοδοχειο,τσεκ-ιν,γρηγορο μπανακι και εξω προς ανευρεση φαγητου..Το πιο ομορφο παντως ηταν ότι η πολη,μας ειχε υποδεχτει με 20 βαθμους…Όλα εδειχναν ότι η ζεστη μας ειχε αποχαιρετησει για τα καλα..Και από εδώ και πανω,ημουν σιγουρος ότι δεν θα την ξανασυναντουσαμε για πολλες ημερες αργοτερα..

2013-08-05-594_zps82dbaa0a.jpg

Αν και δεν υπηρχε χρονος για περιηγηση,ειμαι σιγουρος ότι η πολη σιγουρα ειχε να δειξει πολλα..Ενα από αυτά και ένας εντυπωσιακος Καθεδρικος…

amiens1_zps6a673564.jpg

Γνωριζοντας από πριν πως στις περισσοτερες πολεις της Ευρωπης μετα από τις 20-00-20.30 δεν βρισκεις εστιατοριο ανοικτο,και οντας νηστικοι κάθε φορα ολοκληρη την ημερα,το να ψαξουμε να βρουμε κατι να φαμε, ηταν κάθε φορα το πρωτο πραγμα που καναμε βγαινοντας από το ξενοδοχειο..Το ιδιο θα γινοταν και σημερα...

2013-08-05-592_zps869a564c.jpg

Η συνεχεια όπως την φανταζεστε..Μοναστηριακες Leffe στο τραπεζι,και κουβεντουλα μεχρι το βραδυ..Επρεπε να παμε να ξεκουραστουμε,μιας και αυριο θα ειχε ξυπνημα νωρις..Ειχαμε ένα τρενο να προλαβουμε..

2013-08-05-599_zps5b87ceda.jpg

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger 800 XC (800cc) Shark Speed R Triumph Tiger Explorer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολλά μπράβο για της ωραίες φωτογραφίες και το υπέροχο κείμενο, έχω φάει κόλλημα δεν ξέρω τι να κάνω πρώτα να διαβάσω η να δω της εικόνες. Μακάρι να έρθουμε όλοι στην θέση σας και να κάνουμε ωραία και μεγάλα ταξίδια και εσείς ακόμα μεγαλύτερα. Αναμένω ευλαβικά την συνέχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδες,η συνεχεια αυριο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VARADERO (1000cc) Shoei hornet adv Honda crosstourer (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καθε φορα που βρισκομαι πανω από ανοιχτους χαρτες,παθιαζομαι τοσο πολύ,που νιωθω ότι ξαφνικα ο χρονος μου απλα μεγαλωνει..Νιωθω να φευγω από τον μικροκοσμο μου, και να καταφερνω να γινομαι πολιτης ενός πολύ μεγαλυτερου κοσμου.

Καλά και ασφαλή ταξίδια φίλε. Σ' ευχαριστούμε που μπορείς και μοιράζεσαι το ταξίδι σου μαζί μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

όλα εξαιρετικά! μαγική Γαλλία...αναμένουμε αύριο τα υπόλοιπα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Αναπηρικο (155cc) AGV, Nolan, Helmo, CMS Yamaha XSR 700 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

:worthy: :worthy:

:worthy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλά τι γίνεται, όλοι ξέρουν να βγάζουν καλές φωτο σ'αυτο το φόρουμ, ζηλεύω θέλω και γω δίτροχο ταξιδάκι στη σκωτία,

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

εκονες μαγικες.. περιμενουμε την συνεχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Maggellanos ή Μcgellanos ;

Και εις άλλα με υγεία...βάλε φωτο!

:gd_cheers:

Δωσε υλικο στον λαο.

Ευχαριστω πολυ!Στο ευχομαι!

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!

Πάλι όταν μπαίνουμε στον υπολογιστή για δουλειά , θα κοιτάμε πρώτα αν υπάρχει ποσταρισμένη η συνέχεια και μετά όλα τα άλλα....!!!!!! Τι πιο όμορφο ...

Πάντα τέτοια !!!

Αναμένουμε...

Να εισαι καλα!

το περιμενα αυτο το ρεπορτο σου Δημητρη,καιρο τωρα κ ας ηξερα οτι θα παρει χρονο...

εσυ το ζησες,το φχαριστηθηκες,ταξιδεψε κ μας τωρα...

Γιωργο,τι να πω...ελπιζω να φανει ανταξιο της αναμονης!! :cheers:

Πολλά μπράβο για της ωραίες φωτογραφίες και το υπέροχο κείμενο, έχω φάει κόλλημα δεν ξέρω τι να κάνω πρώτα να διαβάσω η να δω της εικόνες. Μακάρι να έρθουμε όλοι στην θέση σας και να κάνουμε ωραία και μεγάλα ταξίδια και εσείς ακόμα μεγαλύτερα. Αναμένω ευλαβικά την συνέχεια.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!Αν θελεις την γνωμη μου παντως,προσπαθησε να τα συνδιασεις! :tooth:

Καλά και ασφαλή ταξίδια φίλε. Σ' ευχαριστούμε που μπορείς και μοιράζεσαι το ταξίδι σου μαζί μας.

Σε ευχαριστω πολυ!!Καλους δρομους!

όλα εξαιρετικά! μαγική Γαλλία...αναμένουμε αύριο τα υπόλοιπα...

Φιλε μου Θεματα,ολα μαγικα ειναι... :thumbsup1: θα δεις παρακατω...τραστ μι...

Παντως δεν εχεις παραπονο...Τουλαχιστον απο εμενα,καθε χρονο ευχαριστιεσαι Yamaha... :sopase::tooth:

καλά τι γίνεται, όλοι ξέρουν να βγάζουν καλές φωτο σ'αυτο το φόρουμ, ζηλεύω θέλω και γω δίτροχο ταξιδάκι στη σκωτία,

Μην νομιζεις...στην τυχη φωτογραφιζουμε... :tooth:

Ευχομαι να το κανεις το συντομοτερο...οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε...

εκονες μαγικες.. περιμενουμε την συνεχεια.

Ευχαριστω...σε λιγακι ερχεται.. :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

To Derbyshire είναι μια κομητεια της κεντρικης Αγγλιας,και πρωτευουσα της είναι το Matlock.

DSCN7643_zps040803b7.jpg

DSC00336_zps12fdddaa.jpg

Θυμαμαι όταν σχεδιαζα το ταξιδι,εψαχνα ένα μερος περιπου στα 400-450 χιλιομετρα από το Folkstone,με σκοπο να κανουμε μια διανυκτερευση ανεβαινοντας για Σκωτια.Οταν ‘’ανακαλυψα’’ αυτόν τον παραδεισο χρειαστηκε να το σκεφτω πολύ ώστε να μην βαλω αλλη μια διανυκτερευση εδώ..Αποφασισα όμως ότι θα πρεπει να ταξιδεψουμε μεσα του,οσο το δυνατον περισσοτερο..Μιας λοιπον και ειχαμε διανυσει τα περισσοτερα από τα συνολικα 600 χιλιομετρα που ειχαμε για σημερα,η θερμοκρασια να παραμενει σταθερη στους 17-18 βαθμους και με έναν ηλιο να λαμπει, τι καλυτερο από το να οδηγησεις λιγες ωρες μεσα σε αυτους τους δρομους με την φυση γυρω σου να οργιαζει..?

2013-08-07-653_zpsb3e95d26.jpg

DSCN7446_zps05c745bf.jpg

DSCN7461_zps479b4c58.jpg

Τελικα ναι..Η pub με τα τρια-τεσσερα δωματια που διεθετε και θα μας κοιμιζε για σημερα το βραδυ, μπορουσε να περιμενει λιγο ακομα…

DSCN7478_zps5b81fc70.jpg

DSCN7484_zps2ddf5602.jpg

Πιστευω ότι το Derbyshire,και πιο συγκεκριμμενα η περιοχη στο κεντρο του,είναι ένα must σε οποιον βρεθει προς τα εκει.Πρόκειται για το πιο δημοφιλές εθνικό πάρκο όχι μόνο της Αγγλίας αλλά ολόκληρης της Ευρώπης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι ορδές τουριστών του στερούν κάτι από το εξωπραγματικά γαλήνιο των φυσικών του τοπίων:

DSCN7559_zps457db5ed.jpg

DSCN7449_zps4d2b1d58.jpg

DSCN7611_zps5293e95e.jpg

Δραματικοι σχηματισμοί λόφων που στην συνέχεια γίνονται κυκλικοί,σπήλαια

από ασβεστόλιθο,300 περιπου χιλιόμετρα ποταμων,και μικρά χαριτωμένα χωριουδάκια,τα περίφημα country houses της Αγγλίας είναι μερικοί από τους λόγους να μην παραλείψετε την επίσκεψη όταν βρεθειτε κοντα στην περιοχή…

DSCN7487_zps20fffe86.jpg

DSCN7586_zps5d4a6b39.jpg

DSCN7608_zps485b152d.jpg

DSCN7633_zpsd6325d54.jpg

Προσθέστε, τέλος, την ευκαιρία να πιείτε μπύρα σε μια pub που είναι χτισμένη στα πιο ψηλά σημεία της Αγγλίας, την Cat and Fiddle,στα σύνορα Derbyshire και Chershire…τι άλλο να ζητησει κανεις...

cat-and-fiddle_zps18f4fe27.jpg

DSC00347_zpse8673e4f.jpg

Αργα το απογευμα,φταναμε στο πανδοχειο που θα μεναμε αποψε το βραδυ…Ηταν ένα οικημα του 1700,και στεγαζε μια από τις πιο παλιες και καλες pub της περιοχης..Στον πανω οροφο ειχε και 4-5(?) δωματια στα οποια μπορουσες να μεινεις..

2013-08-06-622_zps5bcc98d8.jpg

DSCN7533_zpsfb35cd5f.jpg

Φτανοντας στην εισοδο,και πριν καν μπω μεσα,καταλαβα..Ηταν τελειο!!!!

2013-08-06-620_zps2b17237d.jpg

Τακτοποιηθηκαμε στα δωματια μας,και κατεβηκαμε κατω,στην μπαρα…Χρειαζεται να σας πως πως περασε ολη η υπολοιπη βραδια μας..??

2013-08-06-626_zps06d480dc.jpg

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ημερα 5η

Derbyshire/England – Edinburgh/Scotland

Χιλ:480

Χαρτης διαδρομης

mapsgooglegr2013-11-18154229_zpse6ce6a4c.png

Το επομενο πρωινο με βρηκε να εχω ξυπνησει από πολύ νωρις,και να περπαταω στον κεντρικο δρομο του χωριου που μεναμε,με τον ηλιο να παιζει το δικο του παιχνιδι στα παντα γυρω μου..

DSCN7519_zpsf562a53b.jpg

DSCN7513_zps0b0291e9.jpg

DSCN7512_zps722a2fd6.jpg

DSCN7527_zps57f859d3.jpg

Όλα περιποιημενα και τοσο καθαρα…Όλα ηταν όπως επρεπε να είναι…

DSCN7516_zps006c0995.jpg

DSCN7514_zpsd8cc5d87.jpg

DSCN7515_zps2eab6b4f.jpg

DSCN7530_zpse40f587f.jpg

DSCN7520_zps13ba8936.jpg

DSCN7524_zps36bdebd0.jpg

DSCN7525_zps13052635.jpg

Μια δυο ωρες αργοτερα δοκιμαζαμε για πρωτη φορα το full Scottich breakfast,το οποιο στην ουσια είναι μια πιατελα με τηγανητα αυγα,φρεσκα μανιταρια,μπεικον,φασολια και λουκανικο…Αυτό θα ηταν πλεον που θα τρωγαμε κάθε πρωι από εδώ και περα,μιας και όλα τα hotel-b&b από εδώ και πανω,σερβιρανε μονο αυτό ως πρωινο.Λιγο αργοτερα,ετοιμαζομασταν ώστε να ξεκινησουμε άλλη μια καταπληκτικη διαδρομη προς το Εδιμβουργο στο οποιο επιτελους θα διανυκτερευαμε για δυο νυχτες.

DSCN7536_zpsadc2565b.jpg

Ξεκινησαμε την διαδρομη μας,διαγραφοντας για άλλη μια φορα έναν μεγαλο κυκλο μεσα στο δασος…τα παντα γυρω μας ηταν μαγικα..

DSCN7572_zps5606ee77.jpg

DSCN7642_zpsc40be6f6.jpg

DSCN7556_zps6bfd281f.jpg

DSCN7607_zps90577074.jpg

Δυο και κατι ωρες αργοτερα βγαιναμε ξανα στον αυτοκινητοδρομο,με σκοπο αρκετα χιλιομετρα παρακατω να συναντησουμε μια μικρη πολη,την Moffat…Εκει θα ηταν και η εξοδος που επρεπε να βγουμε ξανα από την Εθνικη,και να πιασουμε για άλλη μια φορα τους μικρους επαρχιακους που κατά την γνωμη μου είναι αυτοι που κρυβουν ολη την ομορφια…Τι και αν οι ταμπελες στον αυτοκινητοδρομο μας ενημερωναν ότι για το Εδιμβουργο το οποιο θα ηταν ο τελικος μας προορισμος για σημερα βρισκοταν μολις 90 χιλιομετρα πιο περα... Ειπαμε,νταλικιερικο ταξιδι,όχι για εμενα..

DSCN7638_zps9b26c12e.jpg

DSCN7645_zpsbab4da22.jpg

DSCN7650_zps85499928.jpg

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Wolf (250cc) Moto Guzzi V7 Stone (744cc)

Δημοσιεύτηκε

Δώσε πόνο monsier! :)

To κατάλληλο background soundtrack.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση