loutsos13

MT-07 YAMAHA MT-07 (2014)

1755 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha MT07 (700cc) BMW S1000XR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Απλά το βράδυ είναι ολίγον επικίνδυνα...Η μικρή σκάλα του Mt υστερεί λίγο σε απόδοση... Στην επιστροφή από Πήλιο με βρήκε το βράδυ στον Μπραλο και σε όλο το επαρχιακο δίκτυο, τα 100χλμ δεν τα ξεπερασα ποτέ.... Όσο για την κοπελιά ξέρει που ανεβαίνει.... Αν δεν θέλει να της πεις να πάει με το λεωφορείο!!!!!! 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR

Δημοσιεύτηκε

Απλά το βράδυ είναι ολίγον επικίνδυνα...Η μικρή σκάλα του Mt υστερεί λίγο σε απόδοση... Στην επιστροφή από Πήλιο με βρήκε το βράδυ στον Μπραλο και σε όλο το επαρχιακο δίκτυο, τα 100χλμ δεν τα ξεπερασα ποτέ.... Όσο για την κοπελιά ξέρει που ανεβαίνει.... Αν δεν θέλει να της πεις να πάει με το λεωφορείο!!!!!! 

Για την ακρίβεια, δε βλέπεις τίποτα με τα κανονικά φώτα.

Με τα μεγάλα όμως κάτι γίνετε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha mt 07 (600cc) shoei gt air

Δημοσιεύτηκε

Σε αντίθεση με εμένα που όλες με παρακαλάνε και μου τάζουνε απίστευτα πράματα για να τις πάω έστω μία μικρή βόλτα! χαχαχα.

Δε ξέρω φίλε πόσο μεγάλη δόση χιούμορ έχει αυτή εδώ η φράση "λογικά η κοπελιά ή θα βλαστημίσει ή θα με χωρίσει" αλλά εμένα (τουλάχιστον) μου ακούγετε και κάθετε πολύ άσχημα.

Τεράστια δόση χιούμορ περιείχε αυτή η φράση! Πήγαμε μαζί και 3ωρη διαδρομή και άντεξε οπότε λέω να ανεβάσω σιγα σιγά το level..!

Όσο για το της βραδυνής διαδρομής ίσως επιλέξω τελικά να φύγω ξημερώματα Σαββατου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 (689cc) Shoei NXR Husqvarna 701 Rally (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχει παρατηρήσει κανείς την λωρίδα στις ζάντες? Είναι αυτοκόλλητο ή βαφή? Γιατί πολύ πρόχειρα που πήγα χθες να την αφαιρέσω δεν.. Σαν να είναι βαμμένη η ζάντα..

Και παρήγγειλα αυτό:

design4-yellow_grande_2_5afc7f60-7ce4-47

και αν δεν βγαίνει η λευκή λωρίδα από τις ζάντες θα φαίνεται άσχημο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 HJC Rpha 10+ Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Σε μενα ειναι βαφη σιγουρα, δεν νομιζω να ναι αυτοκολλητα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε μενα ειναι βαφη σιγουρα, δεν νομιζω να ναι αυτοκολλητα

Ευχαριστώ Κοσμά, άρα να δω τι θα τα κάνω :_unsure:

Κανείς με κίτρινο μηχανάκι που να θέλει ωραία rim tapes? :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-07 ABS (689cc) AGV Κ5 MV Agusta Rivale (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελικά μετά απο προτροπή και εκ βάθους μελέτη αποφάσισα να βάλω σύντομα τα Bridgestone S21 και να κάνω πέρα τα Michelin Pilot Radial.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται τα σκοτώνω. Έχουν λιγότερα απο 1500 χλμ όλα και όλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-09 HJC Rpha 10+ Yamaha

Δημοσιεύτηκε

Τελικά μετά απο προτροπή και εκ βάθους μελέτη αποφάσισα να βάλω σύντομα τα Bridgestone S21 και να κάνω πέρα τα Michelin Pilot Radial.

ποσο τα δινεις φιλε μου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ποσο τα δινεις φιλε μου?

Περίπου ~70 ευρό.

120/70-17 μπροστά
180/55-17 πίσω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Περιμένω review από την συμπεριφορά τους στην μηχανή μας, είναι τα επόμενά μου κι εμένα μετά το καλοκαίρι. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Περιμένω review από την συμπεριφορά τους στην μηχανή μας, είναι τα επόμενά μου κι εμένα μετά το καλοκαίρι. :winking:

Με βάση αυτά που διάβασα - μου είπαν θα έκανα ακόμα ποιο μεγάλη μετάβαση και θα έβαζα R10 η κάτι αντίστοιχο, αλλά με προβλημάτισε η μικρή διάρκεια ζωής που έχουν σε σχέση με τα δεδομένα που εχω συνηθίσει μέχρι τώρα.

Οπότε θα κάνω σιγά σιγά την αλλαγή και αν (που πιστεύω οτι θα μείνω) ικανοποιημένος απο τα S21 τότε τα επόμενα ίσως να είναι ένα σκαλί ακόμα ποιο πάνω.

Προς το παρών θα δω και θα ενημερώσω σχετικός με τις εντυπώσεις.

Δυστηχός δεν είδα - άκουσα κάποιον που να έχει δοκιμάσει αντίστοιχη sport κατηγορία στο ΜΤ 07 οπότε ίδωμεν :)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

http://www.wrs.sm/en/radial-braket/48888-kit-flange-freni-ergal-attacco-radiale-100mm-yamaha-mt-07.html

Παιδιά αυτοί οι αντάπτορες είναι για να βάλεις ακτινικές δαγκάνες, σωστά?

Θα θέλουν κι ένα σετ πχ http://www.wrs.sm/en/calipers/42857-brembo-radial-calipers-pair-kit-racing-m50-radiali-monoblocco-100mm.html?search_query=100MM&results=325 (και τακάκι προφανως..) ή και κάτι άλλο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

http://www.wrs.sm/en/radial-braket/48888-kit-flange-freni-ergal-attacco-radiale-100mm-yamaha-mt-07.html

Παιδιά αυτοί οι αντάπτορες είναι για να βάλεις ακτινικές δαγκάνες, σωστά?

Θα θέλουν κι ένα σετ πχ http://www.wrs.sm/en/calipers/42857-brembo-radial-calipers-pair-kit-racing-m50-radiali-monoblocco-100mm.html?search_query=100MM&results=325 (και τακάκι προφανως..) ή και κάτι άλλο?

εχεις abs?αν ναι δν γινεται να αλλαξεις δαγκανες,παντως το κιτακι π βρηκες ειναι αγκυρες οχι αστεια!!γτ θες να αλλαξεις τ φρενα δν εισαι ευχαριστημενος??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εχεις abs?αν ναι δν γινεται να αλλαξεις δαγκανες,παντως το κιτακι π βρηκες ειναι αγκυρες οχι αστεια!!γτ θες να αλλαξεις τ φρενα δν εισαι ευχαριστημενος??

Έχει ABS ναι. Δεν ήξερα ότι δεν γίνεται, έτσι χαζεύω! Καλά είναι τα φρένα, δεν έχω κάποιο παράπονο, αλλά εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Έχει ABS ναι. Δεν ήξερα ότι δεν γίνεται, έτσι χαζεύω! Καλά είναι τα φρένα, δεν έχω κάποιο παράπονο, αλλά εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο :winking:

μακαρι να φοραγε τα ακτινικα του μτ-09 που τα θεωρω παρα πολυ καλα!!αλλα ειπαμε low budget.παντως για να ειμαστε αντικιμενικοι αν δν ψαχνει καποιος απολυτα φρενα του μτ-07 ειναι μια χαρα.και με το abs πιο ασφαλες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπορεις αντι για τους ανταπτορες και τις δαγκανες να πας στην πιο φτηνη λυση μιας ακτινικης τρομπας !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπορεις αντι για τους ανταπτορες και τις δαγκανες να πας στην πιο φτηνη λυση μιας ακτινικης τρομπας !

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες τι θα χρειαστεί και πώς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τιποτα τρομερο. βρισκεις μια ακτινικη απο το προηγουμενο r1 που εχει τις sumitomo τις δαγκανες και την κουμπωνεις πανω. τιποτα αλλο! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τιποτα τρομερο. βρισκεις μια ακτινικη απο το προηγουμενο r1 που εχει τις sumitomo τις δαγκανες και την κουμπωνεις πανω. τιποτα αλλο! :)

Νομίζω το MT-07 φοράει τις Sumitomo από το προηγούμενο R6, αλλά δεν παίρνω και όρκο, κανένας φανατικός Yamahaκιας να μας διαφωτίσει?

Κάτι τέτοιο εννοείς δηλαδή?

http://www.car.gr/parts/view/4999012/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και παλι δεν θα μπερδευει η μοναδα του abs?τωρα δουλευει μετα δεδομενα τη τρομπας που φοραει και της πιεσης των υγρων που δεχεται,με τν εν λογω αλλαγη θα δημιουργηθουν νεα δεδομενα και ισως δημιουργει σφαλμα!!παντως η αληθεια ειναι οτι με αλλαγη τρομπας πραγματι το φρεναρισμα και μαλιστα στο ερ6(χωρις abs) που το χα κανει στο παρελθον αλλαζει προς το καλυτερο το αρχικο μαγκωμα και κυριως η αισθηση!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οι sumitomo παντα ιδιες ηταν και στα fazer και στα R και στα tdm και σε πολλα μοντελα της yamaha.Αλλαζανε μονο τον τροπο τοποθετησης της δαγκανας(ακτινικα) για μεγαλυτερους δισκους και τις τρομπες που φορουσαν πανω.

η τρομπα που φοραει τωρα το mt τι εμβολακι εχει;

αν βαλεις τρομπα με μικροτερο εμβολο θα εχεις μεγαλυτερη αποσταση μανετας (αρα και περισσοτερη αισθηση-αναλυση στο χερι) και περισσοτερη δυναμη θα φτανει στο τακακι-δισκο με την ιδια δυναμη απο το χερι σου που θα ασκουσες στην τρομπα με το μεγαλυτερο εμβολο.

με μεγαλυτερο εμβολο θα μικρυνεις την αποσταση της μανετας ( αρα λιγοτερη αισθηση αναλυση στο χερι ) και λιγοτερη δυναμη στο τακακι-δισκο με την ιδια δυναμη που ασκουσες και στην τρομπα με το μικροτερο εμβολο.

η αλλιως: για το ιδιο αποτελεσμα κατω θες περισσοτερη δυναμη με το μεγαλυτερο εμβολο(και μικροτερη αποσταση μανετας) και λιγοτερη δυναμη με το μικροτερο εμβολο (και μεγαλυτερη αποσταση μανετας) 

ΓΕΝΙΚΑ σκεψου μηχανικα.να εισαι με ενα φιλο σου στην τραμπαλα,εσυ 70 κιλα, αυτος 200.προφανως στη μεσαια της θεση δεν θα τον σηκωσεις ποτε. αν ομως μεγαλωσεις την αποσταση σου απο το σημειο που στηριζεται η τραμπαλα θα καταφερεις να κανεις μοχλο και να τον σηκωσεις ,απλα θα διανυσεις μεγαλυτερη αποσταση αποτι θα διενυες πριν. η δυναμη παραμενει η ιδια,τα 70 σου κιλα.

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΜΠΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ ΣΟΥ απλα η αποσταση γινεται εμβαδον εμβολου και μετρα αντιστροφως αναλογα γιατι στην υδραυλικη πιεση το εμβαδο ειναι στον παρονομαστη. Ο τυπος ειναι P= F/A. P η πιεση,F η δυναμη που ασκεις , A το εμβαδο στο οποιο ασκεις τη δυναμη.

ΑΡΑ για την ιδια δυναμη απο το χερι σου, οτι χανεις σε εμβαδο (μικροτερη δηλαδη διαμετρος εμβολου)  το κερδιζεις σε πιεση-δυναμη κατω, και αντιστροφα.

zaxa η μοναδα του abs νομιζω απλα βλεπει μπλοκαρισμα, ανοιγει την αντλια για εκτονωση του υγρου ωστε να γυρισει παλι η ροδα και παει λεγοντας. δεν παιρνω ορκο για αυτο βεβαια. Με τις τωρινες μου γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα, ισως ομως να μου διαφευγει και κατι. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οι sumitomo παντα ιδιες ηταν και στα fazer και στα R και στα tdm και σε πολλα μοντελα της yamaha.Αλλαζανε μονο τον τροπο τοποθετησης της δαγκανας(ακτινικα) για μεγαλυτερους δισκους και τις τρομπες που φορουσαν πανω.

η τρομπα που φοραει τωρα το mt τι εμβολακι εχει;

αν βαλεις τρομπα με μικροτερο εμβολο θα εχεις μεγαλυτερη αποσταση μανετας (αρα και περισσοτερη αισθηση-αναλυση στο χερι) και περισσοτερη δυναμη θα φτανει στο τακακι-δισκο με την ιδια δυναμη απο το χερι σου που θα ασκουσες στην τρομπα με το μεγαλυτερο εμβολο.

με μεγαλυτερο εμβολο θα μικρυνεις την αποσταση της μανετας ( αρα λιγοτερη αισθηση αναλυση στο χερι ) και λιγοτερη δυναμη στο τακακι-δισκο με την ιδια δυναμη που ασκουσες και στην τρομπα με το μικροτερο εμβολο.

η αλλιως: για το ιδιο αποτελεσμα κατω θες περισσοτερη δυναμη με το μεγαλυτερο εμβολο(και μικροτερη αποσταση μανετας) και λιγοτερη δυναμη με το μικροτερο εμβολο (και μεγαλυτερη αποσταση μανετας) 

ΓΕΝΙΚΑ σκεψου μηχανικα.να εισαι με ενα φιλο σου στην τραμπαλα,εσυ 70 κιλα, αυτος 200.προφανως στη μεσαια της θεση δεν θα τον σηκωσεις ποτε. αν ομως μεγαλωσεις την αποσταση σου απο το σημειο που στηριζεται η τραμπαλα θα καταφερεις να κανεις μοχλο και να τον σηκωσεις ,απλα θα διανυσεις μεγαλυτερη αποσταση αποτι θα διενυες πριν. η δυναμη παραμενει η ιδια,τα 70 σου κιλα.

ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΜΠΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ ΣΟΥ απλα η αποσταση γινεται εμβαδον εμβολου και μετρα αντιστροφως αναλογα γιατι στην υδραυλικη πιεση το εμβαδο ειναι στον παρονομαστη. Ο τυπος ειναι P= F/A. P η πιεση,F η δυναμη που ασκεις , A το εμβαδο στο οποιο ασκεις τη δυναμη.

ΑΡΑ για την ιδια δυναμη απο το χερι σου, οτι χανεις σε εμβαδο (μικροτερη δηλαδη διαμετρος εμβολου)  το κερδιζεις σε πιεση-δυναμη κατω, και αντιστροφα.

zaxa η μοναδα του abs νομιζω απλα βλεπει μπλοκαρισμα, ανοιγει την αντλια για εκτονωση του υγρου ωστε να γυρισει παλι η ροδα και παει λεγοντας. δεν παιρνω ορκο για αυτο βεβαια. Με τις τωρινες μου γνωσεις πανω σε αυτο το θεμα νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα, ισως ομως να μου διαφευγει και κατι. 

ωραια αναλυση παντως εκανες!!!μακαρι να ναι ετσι και να μν επιρεαζεται αν και νομιζω οταν το συζηταγα καποια στιγμη με ενα μηχανικο μ χε πει οτι θα υπαρχει θεμα,μπορει και οχι αν το χει δοκιμασει καποιος ας μας πει,γτ ειναι καλη αναβαθμιση γνκ.εγω στο ερ6 που ειχα ειχε 14αρα τρομπα και ειχα βαλει 16ρα απο triumph street triple.και εγινε πολυ καλο το φρεναρισμα μετα μαζι με οργανικα μαλακα τακακια!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

- R&G προστατευτικά πλαισίου

- R&G προστατευτικά πηρουνιού

- Πλαϊνά προστατευτικά αλουμινίου Yamaha "ΜΤ"

20160701_172325_zpsnmyztjxj.jpg

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όμορφο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

20160701_172325_zpsnmyztjxj.jpg

πανεμορφο και εχεις και ωραιο χρωμα!!.θες να δωσεις λιγο λεπτομερειες για το πισω σελακι τι ειναι αυτα κλιπσακια για τσαντα??και που τα βρισκεις??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα