Viper4

Πρώτες βοήθειες Πως βγάζουμε το κράνος από τραυματία

94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Γεια σου Γιαννη :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Μάθο...

Μάθε τα βασικά, και αν τα μάθεις και είσαι σίγουρος με τον εαυτό σου ότι μπορείς να τα εφαρμόσεις σε έκτακτη ανάγκη (όχι από το ιντερνετ) άρχισε να ψάχνεσαι για τα επόμενα,

και αν (χτύπα ξύλο) σου τύχει κάτι, θυμίσου να μην πάρεις μόνος σου πρωτοβουλίες και να είσαι σε συνεχή επαφή με το ΕΚΑΒ

Χωρίς καν τη βασική εκπαίδευση και γνώσεις με ρωτάς τι να κανεις σε μια υποπερίτπωση κρανιοεγκεφαλικής βλάβης???

Και αν καταφέρεις να τα κάνεις αυτά, όχι εσύ, αλλά και γιατρός να βρίσκεται εκεί, θα ζητήσεις να σου δώσουν τιμητικό μάστερ στην παροχή πρώτων βοηθειών...

Ας μείνουμε στα βασικά, ειδικά όταν δεν έχουμε καν γνωση των βασικών μη ψάχνουμε δικαιολογίες στις υπολεπτομέρειες.

ΑΥΤΗ είναι η άποψή μου.

Οσο κι αν "χτυπαω ξυλο" να μην μου τυχει,αν χτυπησει το τηλεφωνο και κληθω για διασωση ή περιστατικο...δεν πειθω κανενα αμα δεν ξερω ουτε τα "βασικα" οπως λες...Ουτε καν τη "βασικη εκπαιδευση"οπως λες...

Οσο για τιμητικο μαστερ,θα ηθελα απο ενα/μια Γιατρο,οπως εσυ,να καταθετεις μια αποψη ισως πιο προσγειωμενη ή με αλλο περιεχομενο,χωρις τετοια σχόλια που πιθανο να μη (με)βοηθανε καθολου στη σωστη κατευθυνση και επι της ουσιας... και οχι ...δεν θα παω για μαστερ.Ψαχνω(επιμενοντας και ρωτωντας εσας που ειστε πιο ειδικοι) να μπορω να βοηθησω οσο καλυτερα γινεται οποιονδηποτε συνανθρωπο.Και αυτο περνά μεσα απο ολες τις σοβαρες αποψεις...τη δικη σου των αλλων γιατρων, νοσηλευτων,εκπαιδευμενων και ειδικων καθως και ολων των εμπλεκομενων σε αυτες τις καταστασεις.Ετσι εχω μαθει και ετσι θα συνεχισω,σεβομενος καθε συνανθρωπο που θα ζητησει την συνδρομη μου οταν χρειασθει.Γιατι δεν ειναι μονο οι γιατροι σε αυτον τον αγωνα ζωης...υπαρχουν και αλλοι εμπλεκομενοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που θα βοηθήσει είναι το εξής...

Όσες φορές "βάζουν χέρι" απλοί πολίτες σε κάποιον τραυματία, μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ, στατιστικά τι συμβαίνει? Βοηθάνε, ή τα κάνουν χειρότερα? Ή δεν φαίνεται η ζημιά που κάνουν (πχ περαιτέρω τραυματισμός του νωτιαίου μυελού) και δεν μπορεί να υπάρξει σαφής άποψη? Τι έχει δείξει η ιστορία?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda SH300i cruiser BMW F800ST

Δημοσιεύτηκε

Αυτό που θα βοηθήσει είναι το εξής...

Όσες φορές "βάζουν χέρι" απλοί πολίτες σε κάποιον τραυματία, μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ, στατιστικά τι συμβαίνει? Βοηθάνε, ή τα κάνουν χειρότερα? Ή δεν φαίνεται η ζημιά που κάνουν (πχ περαιτέρω τραυματισμός του νωτιαίου μυελού) και δεν μπορεί να υπάρξει σαφής άποψη? Τι έχει δείξει η ιστορία?

εξαιρετική ερώτηση

και να προσθέσω και μία ακόμα!

οι τραυματιοφορείς του ΕΚΑΒ... οι οποίοι -χωρίς παρεξήγηση αλλά- δεν είναι ούτε γιατροί ούτε νοσηλευτές τι εκπαίδευση έχουν πάνω στον χειρισμό τραυμάτων???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εδω εχετε μια συζητηση με το συγκεκριμενο ερωτημα περι του κινδυνου κατα την αφαιρεση κρανους απο τραυματισμενο μοτοσυκλετιστη.Οι ενδιασμοι που προκυπτουν ειναι σχετικοι με την επιβαρυνση ενος υποτιθεμενου αυχενικου καταγματος απο τους χειρισμους κατα την αφαιρεση του κρανους.

Οι κακωσεις της σπονδυλικης στηλης σε πολυτραυματιες ,αφορουν περιπου το 15-30% και απο αυτο το ποσοστο, μονο το 1/4 αφορα την αυχενικη μοιρα της.

Επομενως το να μην αφαιρω επ,ουδενι το κρανος ειναι υπερβολικο και αστηρικτο λογω του μικρου ποσοστου ενδεχομενου κινδυνου κακωσης του αυχενα σε σχεση με το ποσοστο ωφελειας που προκυπτει απο την αφαιρεση του κρανους.Επιπλεον το κρανος θα αφαιρεθει απο τους διασωστες του εκαβ για να τοποθετηθει αυχενικος ναρθηκας και δεν νομιζω οτι εχουν ειδικους χειρισμους για να το κανουν ,περα απο την δεδομενη ψυχραιμια και τις απαλες κινησεις.

Αρα εν κατακλειδι ,το πρωτο σε σπουδαιοτητα ειναι η υποστηριξη-διατηρηση των συστηματων ζωης ABC οπως εγραψα παραπανω και τα υπολοιπα επονται.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki FX (125cc) Yamaha MT

Δημοσιεύτηκε

Εάν ο αναβάτης δεν έχει της αισθήσεις το κράνος πρέπει να αφαιρεθεί σε κάθε περίπτωση. Σύμφωνα με την ADAC (ΕΛΠΑ Γερμανιας), διαφορετικά υπάρχει ο κίνδυνος πνιγμού από το εμετό του ή πεθαίνει από στασιμότητα της καρδιάς και του κυκλοφορικού, λόγω της έλλειψης οξυγόνου και μπορει να υποστεί ανεπανόρθωτη εγκεφαλική βλάβη. Αλλά με πολυ προσοχη, αλλιώς η αυχενική μοίρα της σπονδυλικής στήλης του αναβάτη της μοτοσικλέτας μπορεί να τραυματιστεί.

Όμως, ο κίνδυνος τραυματισμού είναι πολύ χαμηλότερος από ότι με την μη αφαιρεση του, ιδίως δεδομένου ότι τοσο στο θύμα μπορουν μόνο να δωθουν πρωτες βοηθειες αναπνοης χωρίς κράνος καθως και να τοποθετηθει στη θέση ανάκτησης. Για τους μοτοσικλετιστές, με πλήρη επίγνωση, αφαιρείται μόνο κατά τη ρητή επιθυμία του ιδιου.

Το κράνος θα πρέπει να αφαιρεθεί με την βοήθεια δύο ατόμων από κοινού. Ένας σταθεροποιεί ο το λαιμό του με τα δύο χέρια, ενώ το άλλο άτομο το ανοίγει , προαιρετικά αφαιρει και τα γυαλιά και το ανοίγει από το πηγούνι. Τότε βάζει τα χέρια του μέσα από το κράνος στο κεφάλι και βγάζει προσεκτικά το κράνος . Στον τόπο ατυχήματος ακριβός γονατίζει στο άκρο της κεφαλής και τραβά το κράνος μακριά τόσο όσο να μπορεί να υποστηρίξει το πίσω μέρος του κεφαλιού με το ένα χέρι πριν αφαιρεθεί εντελώς.

>μεταφραση απο γερμανικα<

http://www.t-online.de/auto/technik/id_41993450/ratgeber-motorrad-nach-unfall-den-helm-abnehmen-.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Ενδιαφέρον βιντεάκι που καλό είναι να δούμε όλοι μας!

Μιχάλη, που να το πάμε ?

Κράνη ή Δηλώσεις Ατυχημάτων ?

Η κουβέντα που γίνεται είναι πολυ καλή ! :afro:

Ξερω ότι δεν βγαζουμε το κράνος γενικά (τι πρωτότυπο... :blush2: ), και μεχρι σημερα ΔΕΝ εχω τυχει σε τετοιο περιστατικό.

Κι ουτε θελω..

Το ΕΚΑΒ, τους βλέπω σαν....ροπόκλειδα σε τέτοια ατυχήματα.

Εμεις μπορει να τους βλέπουμε να κανουν κάποιες κινήσεις ή να σκεφτουμε οτι '' 'νταξ μωρέ., το ίδιο θα'κανα'',

αλλά αυτη ειναι η δουλειά τους + την κάνουν καλά.

Το ''πρόβλημα'' είναι ο ενδιάμεσος χρόνος (όπως εχει αναπτυχθεί στην συζήτηση) ΜΕΧΡΙ να'ρθουν.

Ζόρικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Οσο κι αν "χτυπαω ξυλο" να μην μου τυχει,αν χτυπησει το τηλεφωνο και κληθω για διασωση ή περιστατικο...δεν πειθω κανενα αμα δεν ξερω ουτε τα "βασικα" οπως λες...Ουτε καν τη "βασικη εκπαιδευση"οπως λες...

Οσο για τιμητικο μαστερ,θα ηθελα απο ενα/μια Γιατρο,οπως εσυ,να καταθετεις μια αποψη ισως πιο προσγειωμενη ή με αλλο περιεχομενο,χωρις τετοια σχόλια που πιθανο να μη (με)βοηθανε καθολου στη σωστη κατευθυνση και επι της ουσιας... και οχι ...δεν θα παω για μαστερ.Ψαχνω(επιμενοντας και ρωτωντας εσας που ειστε πιο ειδικοι) να μπορω να βοηθησω οσο καλυτερα γινεται οποιονδηποτε συνανθρωπο.Και αυτο περνά μεσα απο ολες τις σοβαρες αποψεις...τη δικη σου των αλλων γιατρων, νοσηλευτων,εκπαιδευμενων και ειδικων καθως και ολων των εμπλεκομενων σε αυτες τις καταστασεις.Ετσι εχω μαθει και ετσι θα συνεχισω,σεβομενος καθε συνανθρωπο που θα ζητησει την συνδρομη μου οταν χρειασθει.Γιατι δεν ειναι μονο οι γιατροι σε αυτον τον αγωνα ζωης...υπαρχουν και αλλοι εμπλεκομενοι.

Το τι εκπαίδευση έχεις δεν μπορώ να την ξέρω, αλλά αν και εφόσον την έχεις, καλά κάνεις και το ψάχνεις το παραπάνω αλλά σε λάθος χώρο κατα την δική μου εκτίμηση.

Ενα φόρουμ δεν είναι χώρος σεμιναρίων για αντιμετώπιση καταστάσεων life or death. Αυτό ουσιαστικά σου είπα με την παραπάνω απάντηση μου... δεν μπορώ να ξέρω τι εκπαίδευση έχεις εσύ, εγώ και τα 25.000 μέλη που θα το διαβάσουν, ούτε τι επεξεργασία και κατανόηση έχουν, ούτε πόση ψυχραιμία. Επομένως οι συμβουλές που οφείλουν να δίνονται είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ. Τα πρώτα βασικα βήματα, τίποτε άλλο. Οτιδήποτε παραπάνω μέσα από εδώ με αυτόν τον τόσο "λάθος τρόπο εκπαίδευσης" πιθανότερο είναι να δημιουργήσει κομφούζιο σε μια πολύ κρίσιμη στιγμή.

Τις πιο καλές και σωστές απαντήσεις τις έδωσαν τα παιδιά που είπαν ότι όντας μοτοσυκλετιστές και μη ειδικοί στον χώρο της υγείας πήγαν και έκαναν ειδικά σεμινάρια.

Ξανά και ξανά και έμαθαν τα βασικά και όχι μόνο.

Αναλύσεις υποπεριπτώσεων και υποσυνθηκών είναι ιατρικό φάουλ κατά τη γνώμη μου εδώ μέσα.

Οταν ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να βρει σφυγμό (και δεν το λέω υποτιμητικά, κι εγώ δεν ξερω πως λειτουργεί το ροπόκλειδο... ) καθόμαστε περιγραφικά και δίνουμε συμβουλές στην οθόνη?

Μπράβο σου που το ψάχνεις, συνέχισε να ρωτάς, στο κατάλληλο τόπο και χρόνο όμως.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γι'αυτο σε παω :cheers:

Μανωλη σορυ :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Μιχάλη, που να το πάμε ?

Κράνη ή Δηλώσεις Ατυχημάτων ?

Η κουβέντα που γίνεται είναι πολυ καλή ! :afro:

Ξερω ότι δεν βγαζουμε το κράνος γενικά (τι πρωτότυπο... :blush2: ), και μεχρι σημερα ΔΕΝ εχω τυχει σε τετοιο περιστατικό.

Κι ουτε θελω..

Το ΕΚΑΒ, τους βλέπω σαν....ροπόκλειδα σε τέτοια ατυχήματα.

Εμεις μπορει να τους βλέπουμε να κανουν κάποιες κινήσεις ή να σκεφτουμε οτι '' 'νταξ μωρέ., το ίδιο θα'κανα'',

αλλά αυτη ειναι η δουλειά τους + την κάνουν καλά.

Το ''πρόβλημα'' είναι ο ενδιάμεσος χρόνος (όπως εχει αναπτυχθεί στην συζήτηση) ΜΕΧΡΙ να'ρθουν.

Ζόρικο.

To έβαλα στις Τεχνικές γιατί για τεχνική το είδα... Πάντως βάλτο όπου πιστεύεις ότι ταιριάζει καλύτερα. Στο δυσάρεστα ίσως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμήχανος Laser vertigo r μοϊκάνικο KTM smc r (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Προτείνω όταν κι αν βρεθεί "λύση" να γραφτεί σ'ένα κλειδωμένο θέμα και να καρφιτσωθεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

άκυρο

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Προτείνω όταν κι αν βρεθεί "λύση" να γραφτεί σ'ένα κλειδωμένο θέμα και να καρφιτσωθεί.

Σε κάθε "θέμα" οι ειδικοί χωρίζονται σε δύο παρατάξεις και... διαφωνούν. Αυτό το θέμα δεν αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα. Μέχρι και γιατροί βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο.

Μην περιμένεις ομόφωνη λύση. Διάβασε ο,τι ειπώθηκε, και κάνε ο,τι σου υπαγορεύει το ένστικτό σου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λύση δε μπορεί να δωθεί μέσω ενός φόρουμ παιδιά.Πάντα κάποιος θα ξέρει παραπάνω,πάντα κάποιος θα κάνει ότι του έρθει εκείνη την ώρα και πάει λέγοντας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μην περιμένεις ομόφωνη λύση. Διάβασε ο,τι ειπώθηκε, και κάνε ο,τι σου υπαγορεύει το ένστικτό σου.

Το ένστικτο λέει: ''ό,τι πει η γυναίκα''.

:gathering:

Άντε,να οργανωθείτε για κανά ομαδικό myBike σεμινάριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μανώλη,χωρίς παρεξήγηση αλλά μερικά θέματα δεν προσφέρονται για σπαμάρισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μανώλη,χωρίς παρεξήγηση αλλά μερικά θέματα δεν προσφέρονται για σπαμάρισμα.

Η τελευταία πρόταση δεν ήταν σπαμάρισμα.

Αν ενδιαφέρεστε πολλοί,στην Αθήνα ξέρω 'γω,μπορείτε να κανονίσετε κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι όμως η πρώτη ρε Μανώλη,μη παίζουμε με τις λέξεις τώρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ, είναι σχεδόν (?) αδύνατο να γραφεί μία οριστική λύση διότι το ΚΑΘΕ ατύχημα είναι διαφορετικό.

Και δεν υπάρχει νόρμα για τέτοια...

Η συζήτηση όμως αποφέρει πάντα κάποια στοιχεία απο ανθρώπους που είναι στον τομέα, και μας διαφωτίζουν ή τέλος πάντων

μας δείχνουν προς τα που να κινηθούμε.

Εύχομαι ποτέ να ΜΗΝ χρειαστεί σε κανέναν απο 'δω μέσα να μπεί στο δίλημμα ''αφαίρεση ή όχι''.

Το θέμα καρφιτσώθηκε, και θα'ναι πάντα ανοιχτό ωστε να ενημερωνόμαστε όλοι + να συνεχιστεί η κουβέντα. :afro:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα