Viper4

Πρώτες βοήθειες Πως βγάζουμε το κράνος από τραυματία

94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Sh300i abs Gilera Runner 50 DD

Δημοσιεύτηκε

αν εχει καποιος εκπεδευση μονο τοτε ισως κανει κατι ΟΛΟΙ οι αλλοι μακρια και δε κανουμε τιποτα, περα της ασφαλειας μας και αν μπορουμε του χορου του ατυχηματος

οι παραπανω οδηγειες ειναι παντελως αχρηστες αφου καποιος με εκπαιδευση θα τα ξερει ηδη και καποιος χωρις απλα δεν εχει κατι να τα κανει..

ως άσχετος θα πω ότι καλή ιδέα είναι όποιος γνωρίζει την ομάδα αίματος του, με ένα κόκκινο μαρκαδόρο να το γράψει πάνω στο κράνος του

ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί!!!

και αν υπάρχει και καμία γνωστή αλλεργία γιατί όχι και αυτή

δε παει ετσι, σιγα μην εμπιστευτουν τι λεει το κρανος σου, μπορει να ειναι δανικο μπορει... μπορει ... αν εισαι σε φαση να σου δωσουν αιμα θα το τσεκαρουν μονοι τους ετσι κι αλλιως

Θα προτεινα σε οσους βρισκουν ενδιαφερον το θεμα να πανε να εκπαιδευτουν, θεωρω πως αξιζει

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

αν εχει καποιος εκπεδευση μονο τοτε ισως κανει κατι ΟΛΟΙ οι αλλοι μακρια και δε κανουμε τιποτα, περα της ασφαλειας μας και αν μπορουμε του χορου του ατυχηματος

οι παραπανω οδηγειες ειναι παντελως αχρηστες αφου καποιος με εκπαιδευση θα τα ξερει ηδη και καποιος χωρις απλα δεν εχει κατι να τα κανει..

Βρε συ Αγγελε...ο τροπος εκφρασης ειναι εως και προσβλητικος και απαξιωτικος για εναν ανθρωπο που επιστημονικα,τεκμηριωμενα και βάσιμα,καθισε να εξηγησει πεντε σωστα πραγματα σε μας τους πιο ανιδεους μπας και γινουμε λιγο "¨σοφοτεροι"...δεν ειναι σωστο...τουλαχιστο οπως το βλεπω απο τη δικη μου σκοπιά.

Και απο την αλλη,δεν ειναι αχρηστες πληροφοριες αν διαβαζεις ΚΑΛΑ και ΣΩΣΤΑ τι λεει...οπως πχ εδω "Αν έχει συνείδηση, καλή επικοινωνία, και αναπνοή δεν το πειράζουμε! θα το βγάλει το πλήρωμα του ΕΚΑΒ. Αν όμως δεν επικοινωνεί, δεν μας μιλάει, και δεν βλέπουμε να αναπνέει τότε το κράνος θα πρέπει να βγει για να ξεκινήσει η ανάνηψη. "οπου μπορεις να σωσεις μια ζωη ..

Απλα πρεπει να διαβαζουμε και να φιλτραρουμε κατανοωντας ΤΙ διαβαζουμε,ειδικα σε θεματα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.Οποιος ξερει και μπορει εφαρμοζει,οποιος δεν ξερει,δεν θελει,δεν μπορει,δεν δεν δεν...τοτε καθε τι που διαβαζει τού ειναι οντως αχρηστο.οχι για ολους μας ομως :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Άγγελε, κατά 95 και πλέον επί τοις εκατό έχεις δίκιο. Το υπόλοιπο ποσοστό περιγράφει την πιθανότητα να μην υπάρχει διαθέσιμο πλήρωμα ΕΚΑΒ (για διάφορους λόγους) ή να μην αναπνέει ο τραυματίας.

Εκεί όλα αυτά αποδεικνύονται λίγα και θα ευχόμασταν να κάναμε και σεμινάρια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άγγελε, κατά 95 και πλέον επί τοις εκατό έχεις δίκιο. Το υπόλοιπο ποσοστό περιγράφει την πιθανότητα να μην υπάρχει διαθέσιμο πλήρωμα ΕΚΑΒ (για διάφορους λόγους) ή να μην αναπνέει ο τραυματίας.

Μα ο Ντοκτορας ακριβως για αυτες τις ελαχιστες περιπτωσεις μιλαει,αν διαβαζουμε σωστα,οπου θα σωσουμε ενδεχομενως μια ζωη απο μια απλη κινηση...ολα τα υπολοιπα στην συντριπτικη πλειοψηφια ουτε καν θα σκεφτουμε να βγαλουμε κρανος ή να κανουμε κατι εμεις αλλά θα περιμενουμε τους ειδικους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τα θεωρω επικυνδινα ως πληροφορια για ανεκπεδευτους, και οπως εχει αποδειχθει πολλακις δεν εχουν ολοι και παντα την ικανοτητα φιλτραρισματος που λες.

ειναι ευκολο ενας ανιδεος να βγαλει το συμπερασμα 'σε ατυχημα βγαζουμε το κρανος' διαβασε το τοπικ και θα συμφωνησεις ;)

τωρα για τον επιστημονα δεν ειπα τιποτα, πως τον προσβαλω δε καταλαβα

η εκπαιδευση στις πρωτες βοηθειες ανανεωνεται καθε 2 χρονια για να μαθεις και τα καινουρια (πως βγαζεις κρανος πχ)

εχοντας εκπαιδευση πρωτων βοηθειων και εχοντας βρεθει σε αρκετα αντιξοες συνθηκες με την ευθηνη μικρων παιδιων μπορω να σου πω πως το ΕΚΑΒ φτανει παντου

αν καποιος ειναι κατω και δεν αναπνει και δεν εχεις εκπαιδευση σε πρωτες βοηθειες και να βγαλεις το κρανος τι θα κανεις?

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

...και θα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ αν καποιος ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ ας ακουει απλα και ας μην γραφει μπαρουφολογια γιατι παιζει με τις ζωες και επιπροσθετα με τις κακως διαδιδομενες ή ακυρες συμβουλες και γνωσεις,μπορουν να αποβουν ΜΟΙΡΑΙΕΣ και ΤΡΑΓΙΚΕΣ οταν θα απαιτηθει...

Πολυ σωστη παρατηρηση Κωςτα. Και να παρακαλεσω κι εγω με τη σειρα μου να σταματησει ο καθεις αςχετος τις προσπαθειες να το παιξει καλος σαμαριτης και να αναπαραγει οτι βρισκει στο ιντερνετ, χωρις να ειναι σε θεση να κρινει/τεκμηριωσει/υποστηριξει αυτα που μεταφερει.

Οσο επικινδυνη ειναι η ακατασχετη μπαρουφολογια απο τουςασχετους, αλλο τοσο ειναι να νομιζει ο καθε ηλιθιος οτι εγινε γιατρος/νοςηλευτης διαβαζοντας μερικες ωρες στο ιντερνετ και να παιξει με τη ζωη καποιου ατυχου που βρεθηκε στο διαβα του. Λιωνουν καποιοι στα πανεπιστημια για να το πετυχουν αυτο. Καθεις εφ'ω εταχθει λοιπον. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολυ σωστη παρατηρηση Κωςτα. Και να παρακαλεσω κι εγω με τη σειρα μου να σταματησει ο καθεις αςχετος τις προσπαθειες να το παιξει καλος σαμαριτης και να αναπαραγει οτι βρισκει στο ιντερνετ, χωρις να ειναι σε θεση να κρινει/τεκμηριωσει/υποστηριξει αυτα που μεταφερει.

Οσο επικινδυνη ειναι η ακατασχετη μπαρουφολογια απο τουςασχετους, αλλο τοσο ειναι να νομιζει ο καθε ηλιθιος οτι εγινε γιατρος/νοςηλευτης διαβαζοντας μερικες ωρες στο ιντερνετ και να παιξει με τη ζωη καποιου ατυχου που βρεθηκε στο διαβα του. Λιωνουν καποιοι στα πανεπιστημια για να το πετυχουν αυτο. Καθεις εφ'ω εταχθει λοιπον. ;)

Δεν σε πιανω,αν θες το αναλυεις επι συγκεκριμενου;Γιατι δεν πιανω τι λες...ειλικρινα και επειδη εδω στην κουβεντα ειναι καποια παιδια νοσηλευτες ή ακομα και εγω αναπαραγω δηλωσεις Ιατρων...δεν επιασα τι ακριβως θελεις να πεις.Αποσαφηνισε το γιατι ετσι οπως το γραφεις Γιωργο φαινεται ως βολες κατα ολων.

τωρα για τον επιστημονα δεν ειπα τιποτα, πως τον προσβαλω δε καταλαβα

Αγγελε οταν λες οτι οι αποψεις ενος Ιατρου και μαλιστα σε ειδικο ποστο σχετικο με το θεμα μας "ειναι παντελως αχρηστες"...εκει εστιασα. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δες το αλλιως Κωστα,

σε περιπτωση που βρεθουμε σε συνθηκες που πρεπει να βγει το κρανος, θα θυμηθεις το αρθρo με τις 7 εικονες και τρεις γραμμες επεξηγησεις στην καθε μια που διαβασες το Mybike ή υπαρχει κινδυνος μαλακιας απο αμαθεια?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δες το αλλιως Κωστα,

σε περιπτωση που βρεθουμε σε συνθηκες που πρεπει να βγει το κρανος, θα θυμηθεις το αρθρo με τις 7 εικονες και τρεις γραμμες επεξηγησεις στην καθε μια που διαβασες το Mybike ή υπαρχει κινδυνος μαλακιας απο αμαθεια?

Ρε συ Αγγελε,δεν εχεις αδικο,συμφωνω αλλά...με καθε ευκαιρια το γραφουμε και το τονιζουμε:οποιος εχει την υπονοια οτι "δεν το'χει' καλυτερα οτι διαβαζει να το κρατησει εγκυκλοπαιδικα και να ΜΗΝ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΠΟΤΕ'! Αν τωρα καποιος δεν εχει το μυαλο να καταλαβει τοτε δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστες οι πληροφοριες που δεχεται αλλά οτι ειναι αχρηστος που δεν μπορει να τις αποθηκευσει και διαχειριστει σωστα...κοινως εχει καψει σκληρο και δεν παλευεται με τιποτα... :crazy: Ε...σε αυτους ειτε γραψεις ειτε δεν γραψεις ενα και το αυτο.Αλλά δεν ειναι αυτοι το πεδιο μας.ειναι ολοι οι υπολοιποι που θα καταλαβουν τι βλεπουν και διαβαζουν και ενδεχομενως η βοηθεια τους να ειναι υπερπολυτιμη σε πραγματικη ωρα αναγκης. :_thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Δημοσιεύτηκε

Φίλε Μάθο, χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης (όλοι σε αυτό το θέμα για καλό πάμε αφού έχουμε την υγιή πρόθεση να είμαστε καταρτισμένοι και αν και όταν χρειαστεί να μπορέσουμε να βοηθήσουμε), θα συμφωνήσω με το σκεπτικό του Άγγελου και εξηγούμαι:

Στις οδηγίες αφαίρεσης κράνους π.χ. ξεκινάει την περιγραφή της διαδικασίας από μία ιδεατή, ιδανική κατάσταση που στο δρόμο πιστεύω ότι δεν θα τη δούμε ποτέ:

1.jpgΟ ένας διασώστης πηγαίνει πίσω από τον αναβάτη και σταθεροποιεί το κεφάλι κρατώντας το ευθειασμένο από την κάτω γνάθο, ώστε αν το λουρί είναι χαλαρό ή λυτό να μην του γλυστρίσει το κεφάλι.

Έχετε δει ποτέ σε ατύχημα με μηχανή τον παθόντα να είναι ανάσκελα με το πρόσωπο προς τον ουρανό;... Εγώ όχι, το έχω δει σε διάφορες άλλες στάσεις αλλά τόσο όμορφα κι ωραία όχι. Ερωτώ λοιπόν (ρητορικά) επιτρέπεται να τον γυρίσω και να το φέρω το κεφάλι σε αυτή τη θέση, ώστε να μπορώ να ξεκινήσω την περιγραφόμενη διαδικασία;... Κι αν επιτρέπεται, με ποιους χειρισμούς μπορώ να το κάνω αυτό ώστε να μην τον κάνω σαν τα μούτρα μου και τελικά να έχει ακόμη περιθώρια να τον σώσω; :shades:

Κάνω αυτή τη ρητορική ερώτηση απλά και μόνο για να δείξω ότι σε ένα σεμινάριο έχεις τη δυνατότητα να ρωτήσεις ότι θέλεις ή να σου δημιουργηθούν απορίες από τις ερωτήσεις των υπολοίπων, ενώ εδώ όχι. Επίσης, σε ένα σεμινάριο αυτός που μιλάει θα έχει την εμπειρία και την κατάρτιση (αν επέλεξες σωστά σεμινάρια) να σου απαντήσει πλήρως (π.χ. αν ο παθόν είναι μπρούμυτα, αν είναι στο πλάι, αν είναι ανάσκελα αλλά το κεφάλι "κοιτάει" πάνω από τον έναν ώμο, αν είναι με λυγισμένη μέση και το ένα χέρι πάνω από το κεφάλι και το κεφάλι κάτω από την άλλη μασχάλη κλπ κλπ, που είναι πιο πιθανά σενάρια κατάληξης ενός αναβάτη μετά από σοβαρό ατύχημα...).

Αυτά εδώ δεν είναι δυνατόν να συζητηθούν δυστυχώς. Κι όταν έρθει η ώρα, αν έχουμε πειστεί ότι "είμαι οκ, διάβασα και είδα ωραία πράγματα στο mybike, θα πάω αργότερα για σεμινάρια, όταν θα έχω χρόνο...", το χάσαμε το τραίνο, θα δούμε το κεφάλι με το κράνος ανάμεσα από τα πόδια και τον αναβάτη μπρούμυτα πάνω στη μπαριέρα και θα ψαχνόμαστε σαν τις παρθένες!....

Το ξαναλέω, αφήστε τα φόρουμ και πάτε να κάνετε μαθήματα, ξανά και ξανά!! Και πάλι ημιμαθείς θα είστε όπως εγώ, πόσο μάλλον αν απλά διαβάσετε ένα φόρουμ!.... Εδώ πας σε σεμινάρια, στα λένε, ρωτάς, αναλύεις, διαβάζεις και πέφτει δίπλα σου στον δρόμο ένας άνθρωπος, ακούς επιθανάτιο ρόγχο κι αναρωτιέσαι αν αναπνέει ή αν όντως ακούς επιθανάτιο ρόγχο αφού δεν τον έχεις ξανακούσει ποτέ σου! (Εξ 'ού και το πόσο αναντικατάστατη είναι η εμπειρία που λέω και ξαναλέω...).

Εκπαίδευση ξανά και ξανά και πάλι δεν είναι αρκετή, είναι όμως ότι καλύτερο μπορούμε εμείς οι κοινοί θνητοί να κάνουμε. Εδώ μέσα ότι και να γράψουμε μόνο ψευδαίσθηση γνώσης μπορούμε να προσφέρουμε, τίποτε άλλο.

Πρόταση για να ξεφύγουμε από τον κίνδυνο παροχής λάθους πληροφοριών και τις όποιες αντιπαραθέσεις: Αν πρέπει να γράψουμε κάτι ας γράψουμε για τα βασικά, π.χ. για φραγμούς και προστασία (θα συνεισφέρω πάραυτα) γιατί όταν έρθει η κακιά η ώρα κανείς δεν θα έχει επάνω του ούτε τα βασικά, ένα-δύο ζευγάρια γάντια μιας χρήσης, μια γάζα στο φαρμακείο του, μία μεμβράνη για ΚΑΡΠΑ, πράγματα που χωράνε σε μία τσεπούλα δηλαδή... Μην πάμε κατευθείαν στο πιο δύσκολο και διφορούμενο θέμα των πρώτων βοηθειών, την αφαίρεση του κράνους όταν οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι θα πει "προστατεύω τον εαυτό μου και εξασφαλίζω τον χώρο του ατυχήματος". Συμφωνείτε;

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

τα θεωρω επικυνδινα ως πληροφορια για ανεκπεδευτους, και οπως εχει αποδειχθει πολλακις δεν εχουν ολοι και παντα την ικανοτητα φιλτραρισματος που λες.

ειναι ευκολο ενας ανιδεος να βγαλει το συμπερασμα 'σε ατυχημα βγαζουμε το κρανος' διαβασε το τοπικ και θα συμφωνησεις ;)

Σε αυτό που γράφει ο Άγγελος έχει απόλυτο δίκιο.

Η σχεδίαση και η μετάδοση οργανωμένης πληροφορίας που αφορά πολύπλοκες διαδικασίες είναι από μόνη της μία επιστήμη.

Εδώ έχουμε μία περίπτωση στην οποία υπάρχουν πολλά διαφορετικά ενδεχόμενα με διαφορετικές διαδικασίες αντιμετώπισης τους σε διαφορετικά διαδοχικά στάδια. Μιλάμε δηλαδή για ένα διάγραμμα ροής/διαδικασιών [flowchart] το οποίο όχι μόνο είναι αρκετά εκτεταμένο, αλλά και περιέχει διάφορα βήματα και αποφάσεις τις οποίες ο ανεκπαίδευτος δεν μπορεί να διαχειριστεί.

Ενώ υπάρχουν πολλές χρήσιμες πληροφορίες σε αυτό το τόπικ, είναι διασκορπισμένες, μη σωστά οργανωμένες και μη ιεραρχημένες σε διάφορα ποστ, και μάλιστα μπλεγμένες με πληροφορίες οι οποίες μπορεί να μην είναι και σωστές ή σωστά διατυπωμένες.

Είναι σαν να έχουμε αναλάβει εμείς εδώ στο Mybike το έργο μίας επιστημονικής επιτροπής με σκοπό την διατύπωση διαδικαστικών κανόνων για ανεκπαίδευτους σε περίπτωση ατυχήματος, και μάλιστα το κάνουμε και on line, αφήνοντας πίσω όλα τα πρακτικά της διαδικασίας.

Για σκεφτείτε τον μέσο αναγνώστη, υπερφορτωμένο, αφηρημένο, επιπόλαιο ίσως λίγο, όσο και καλές προθέσεις να έχει, τι θα συγκρατήσει από όλο αυτό το ολοένα αυξανόμενο και βαρύ σε πληροφορία τόπικ; Μία σωστή πληροφορία ή μία λάθος; Και αν κρατήσει την σωστή πληροφορία, αν ο μη γένοιτο την χρειαστεί, θα την αξιοποιήσει ή θα κάνει του κεφαλιού του;

Έχω την εντύπωση ότι ενώ οι προθέσεις μας είναι οι καλύτερες παίζουμε λίγο με την φωτιά εδωπέρα....

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε Μάθο, χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης ...

Στις οδηγίες αφαίρεσης κράνους π.χ. ξεκινάει την περιγραφή της διαδικασίας από μία ιδεατή, ιδανική κατάσταση που στο δρόμο πιστεύω ότι δεν θα τη δούμε ποτέ:

Έχετε δει ποτέ σε ατύχημα με μηχανή τον παθόντα να είναι ανάσκελα με το πρόσωπο προς τον ουρανό;... Εγώ όχι, το έχω δει σε διάφορες άλλες στάσεις αλλά τόσο όμορφα κι ωραία όχι. Ερωτώ λοιπόν (ρητορικά) επιτρέπεται να τον γυρίσω και να το φέρω το κεφάλι σε αυτή τη θέση, ώστε να μπορώ να ξεκινήσω την περιγραφόμενη διαδικασία;... Κι αν επιτρέπεται, με ποιους χειρισμούς μπορώ να το κάνω αυτό ώστε να μην τον κάνω σαν τα μούτρα μου και τελικά να έχει ακόμη περιθώρια να τον σώσω; :shades:

..

Αλεξανδρε δεν εχουμε καμμια αντιπαραθεση,κουβεντα κανουμε...:)Στο αρχικο βιντεο στο πρωτο πρωτο ποστ,δειχνει πώς γυρναμε εναν τραυματια στην θεση αφαιρεσης κρανους....αρα φυσικα και δεν θα δεις εναν τραυματια σε ιδανικη θεση,οπως ολοι μας αλλωστε,αλλά μπορουμε εμεις να τον βαλουμε σε αυτη τη θεση.\

και ξαναλεω:Οι οδηγιες που διαβαζουμε δν θα μας κανουν γιατρους ουτε ειδικους σε ενα τοπικ.Θελει εκπαιδευση αυτο.Ομως εδω παιρνουμε μια γευση και αν χρειασθει,σε ΕΣΧΑΤΗ περιπτωση,αναλογως ο καθενας εμπειριας και γνωσης ή θελησης,εφαρμοζει.Αν δεν το'χει,περιμενει.Μπορει κακως να περιμενει αλλά με το ζορι δεν κανει κανενας τιποτα.

Ευγενιε(tzoutz) συμφωνω οτι παιζουμε με τη φωτια.Αλλά στο ποροηγουμενο ποστ εξηγω και το σκεπτικο αυτο...ΚΛΙΚ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευγενιε(tzoutz) συμφωνω οτι παιζουμε με τη φωτια.Αλλά στο ποροηγουμενο ποστ εξηγω και το σκεπτικο αυτο...ΚΛΙΚ

I know, απλώς η χρήσιμη πληροφορία έχει διασπαρεί σε 5 σελίδες οι οποίες σύντομα ίσως γίνουν 15.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε οι διαχειριστές να προσθέσουν ένα DISCLAIMER ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ [με το συμπάθειο] στο πρώτο ποστ ώστε όποιος μπει στον κόπο και αρχίσει να διαβάζει να ξέρει πως να φιλτράρει όλη αυτή την πληροφορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Απαντησαν ειδη εν μερει καποιοι αλλοι φιλοι Κωστα και με καλυψαν. Γραφω απο το κινητο οποτε δενεχωπεριθωρια πολλωνεξηγησεων (φανταζομαι αντιλαμβανεσαι την ταλαιπωρια).

Απλως για να μη δημιουργηθει καμια παρεξηγηση συμπληρωνω οτι γινεται μια προσπαθεια απο καταρτισμενα ατομα να ενημερωσουν ασχετους ( καλη ωρα οπως εγω) ανθρωπους πανω σε εξαιρετικα λεπτα θεματα της ιατρικης. Και συμπληρωνω οτι επειδη κυκλοφορουν αναμεσα μας ( εννοω στην ευρυτερη κοινωνια του ιντερνετ, οποτε και των φορουμ) πολλοι ηλιθιοι που δεν ειναι σε θεση να κατανοησουν οτι διαβαζοντας 5 σωστες αλλα εξαιρετικα γενικες πληροφοριες δεν εχουν γινει γιατροι/νοσηλευτες,αυτο πολυ ευκολα μπορει να εχει ως συνεπεια την προκληση επικινδυνων σωματικων βλαβων.

Τα ατυχηματα δεν μπαινουν σε καλουπια κι ουτε φυσικα ειναι εφικτο να μαθω εγω, ο ασχετος, να αξιολογησω το πιο απλο: σε ενα ατυχημα αν πρεπει ή δεν πρεπει να βγαλω το κρανος του τραυματια. Διαβαζοντας το θρεντ, Το 1/3 λεει ναι, το 1/3 λεει οχι και το αλλο 1/3 ναι μεν αλλα. Αρα εγω, ο ασχετος, τι πρεπει να κανω οταν βρεθω σε μια τετοια κατασταση? αν εχω ταυτιστει με την αποψη οτι οποιος τραυματισμος ηταν να γινει στην ΑΜΣΣ, εχει ηδη γινει, βγαζω το κρανοςκι οποιον παρει ο χαρος. Αν εχω ταυτιστει με την αποψη οτι δεν πειραζω τιποτα, τον αφηνω και πνιγεται πιθανον στο ιδιο του το αιμα. Αν εχω ταυτιστει να εξετασω (τρομαρα μου) τον τραυματια και να πραξω τα αναλογα, κλαφτα τα χαραλαμπε.

Επισης, δεν ξερω ποιοι εχουν βρεθει σε πραγματικες συνθηκες ατυχηματος για να εχουν την στοιχειωδη ψυχραιμια απλωςκ αι μονο για να αξιολογησουν την κατασταση. Θελω να πω οτι Καλα στη θεωρεια, αλλα αν σταματησεις και δεις ενα ανοιχτο καταγμα ισχιου, με το κοκκαλο να εχει πεταχτει εξω σα σπασμενο κλαρι και αυτην την (για μενα τουλαχιστον) ανυποφορη μυρωδια του αιματος, θεωρεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις??? δεν απευθυνομαι σε καποιον συγκεκριμενα.

Καλη η ενημερωση αλλα μεσα απο σωστη φιλτραρισμενη πληροφορηση, απο γνωςτες του αντικειμενου, κατι που ειναι αδυνατον να επιτευχθει μεσω των φορουμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλοι σύντροχοι,καλά τα είπαμε όλοι μας.Σχετικοί,άσχετοι,επαγγελματίες ερασιτέχνες,Ιατροί,Νοσηλευτές,διασώστες κλπ κλπ.

Παραδείγματα εδόθησαν πολλά από όλες τις μεριές,άλλα τεκμηριωμένα,άλλα λιγότερα,και άλλα λόγια του αέρα που λίγο πολύ όλοι μας έχουμε ακούσει από κάποιον ή απλά τυχαίνει να τα έχουμε δει-ζήσει.

Οι θεωρίες που έχετε αναπτύξει από τα διάφορα άρθρα φυσικά είναι σωστές και εγκεκριμένες,αλλά αν δώσουμε λίγο βάση,θα δούμε ότι γίνονται από αρμόδιο πρόσωπο πάντα και όχι από κάποιον που έτυχε να γράφει καλά στην κάμερα ας πούμε,όπου υπάρχει βίντεο(μη το πάρετε προσωπικά οι όμορφοι της παρέας :crazy: ).

Καλό είναι να είμαστε ενήμεροι σε αυτά τα θέματα όλοι οι μοτοσυκλετιστές,ναι ακόμα και οι σκουτερόβιοι( :lipssealed::peep: ) γιατί άνθρωποι είμαστε και ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να τύχει στη μέση του πουθενά εκεί που κάνεις την βολτίτσα σου.

Μη ξεχνάμε όμως ένα πράγμα.Η ξερωλίαση στην Ελλάδα ζει και βασιλεύει...

Έχουμε δει άπειρα παραδείγματα ανθρώπων που έμαθαν απ'έξω κάποια πράγματα που είδαν-διάβασαν στο ίντερνετ και τα εφάρμοσαν στην πραγματικότητα με τραγικές συνέπειες για αυτούς τους ίδιους η και για τους γύρω τους.

Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να κάναμε φιλτράρισμα στο μυαλό μας του τι κρατάμε από κάθε τι που μαθαίνουμε στο ίντερνετ αλλά δυστυχώς δεν γίνεται όπως ξέρουμε.

θα έλεγα και άλλα,αλλά λίγο που τα ξέχασα,λίγο που έγραψα σεντόνι τσάμπιονς λιγκ ας :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :crazy: σταματήσω!

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Αντε πες οτι ειμαι στη μεση του πουθενα και βρεθω σε ατυχημα, και εχω τη φαϊνη ιδεα να κανω πραξη ολα οσα ειδα στο βιντεο ή παρακολουθησα σε καποιο σεμιναριο, κανω το πρωτο βημα να βγαλω το κρανος, μετα που θα βρω κολαρο να περασω στον καημενο τον τραυματια? θα κραταω το κεφαλι του μεχρι να ερθει το εκαβ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδη Ελινα εσυ διαφωνεις με την αφαιρεση τού κρανους στον τοπο του ατυχηματος;....Διοτι εγω καταλαβα απο οσα διαβαζω με προσοχη ως τωρα,οτι αν αφαιρεσω το κρανος(σωστα)περισσοτερο καλο μπορω να κανω παρα επιπλεον κακο.Μαλιστα σε περιπτωσεις κρανιογκεφαλικης κακωσης ή αιμορραγιας ή εμετου τού τραυματια,ισως και να σωθει μια ζωη απο αυτη την κινηση μας(αφαιρεση κρανους).Θελω να ακουσω την αποψη σου ειλικρινα...

Γιατρος ε;...τωρα εξηγειται...γι'αυτο εχει αρρωστησει ο αλλος... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μάθο όπως έχεις δει,οι 3-4 που είμαστε στο χώρο της υγείας διαφωνούμε να αφαιρεθεί στις περισσότερες περιπτώσεις,όχι σε όλες.

Καταλαβαίνω απόλυτα και τις δικές σου απορίες και όλων των φίλων στο φόρουμ,αλλά σε ορισμένα θέματα δε μπορείς να δώσεις αναλύσεις και εξηγήσεις μέσα από ένα φόρουμ.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

"Πιεζω"μακη διοτι αν υπαρχει περιπτωση,εστω σε αυτες τις λιγες ισως και εξαιρετικες περιπτωσεις,που βλεπουμε σπασμενο κρανος(φορεμενο)ή αιμα απο το κεφαλι ή αναισθητο τραυματια με ενδειξης τραυματισμου στο κεφαλι,τοτε να αφαιρουμε το κρανος ειναι πολυ καλυτερα απο το να το αφηνουμε στους ειδικους και στο χρονο που μεσολαβει για να φθασουν να χανουμε εναν τραυματια...οσο ρισκο κι αν εχει μια τετοια εξηγηση και συμβουλη,νομιζω ΠΡΕΠΕΙ να δοθει με καθε σοβαροτητα και επεξηγηση πληρη ωστε να τολμαμε και να μην επιλεγουμε την ευκολη λυση 'αστο για τους αλλους" και να ρισκαρουμε ενα θανατο απο μια μικρη κινηση σωτηριας...

Εχω λαθος στο σκεπτικο;(ναι κατανοω τα περι Φορουμ και αρβυλας αλλά εδω μιλαμε για κατι συγκεκριμενο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Ρε συ Κωστα να σε ρωτησω κατι, ακριβως γιατι επιμενεις.

Εκφραζω μια ειλικρινη απορια και, θα ηθελα, μια ειλικρινη απαντηση.

Εστω οτι βρισκεσαι μπροστα σε ενα τροχαιο ατυχημα οπου εχει εμπλακει κι ενας μοτοσικλετιστης. Ο μοτοσικλετιστης βαρια τραυματισμενος, δεν εχει τις αισθησεις του, θα καταληξει ουτως ή αλλως, και εσυ πας να βοηθησεις με τις οποιες γνωσεις εχεις αποκομισει απο δω κι απο κει. Κρινεις λοιπον οτι πρεπει να αφαιρεσεις το κρανος του ατυχου μοτοσικλετιστη και, με το που το πραττεις, πλυμμηριζει γυρω απ'το κεφαλι αιμα κι ο ανθρωπος καταληγει στα χερια σου. Επαναλαμβανω, θα κατεληγε ουτως ή αλλως, αλλα αυτο φυσικα δεν μπορουσες εσυ να το ξερεις.

Πώς θα αισθανθεις εσυ? Το βραδυ πώς θα πεσεις να κοιμηθεις εχοντας "σκοτωσει" εναν ανθρωπο? Και σε ρωτω γιατι γιατρος δεν εισαι, αρα δεν μπορεις να καλυφθεις, τουλαχιστον στη συνειδηση σου, "εκανα το σωστο κι απλως κατεληξε". Μηπως τελικα στην προσπαθεια σου να εισαι "ετοιμος" για μια τετοια στιγμη, βρεθεις αντιμετωπος με τα χειροτερα?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δηλαδη Ελινα εσυ διαφωνεις με την αφαιρεση τού κρανους στον τοπο του ατυχηματος;....Διοτι εγω καταλαβα απο οσα διαβαζω με προσοχη ως τωρα,οτι αν αφαιρεσω το κρανος(σωστα)περισσοτερο καλο μπορω να κανω παρα επιπλεον κακο.Μαλιστα σε περιπτωσεις κρανιογκεφαλικης κακωσης ή αιμορραγιας ή εμετου τού τραυματια,ισως και να σωθει μια ζωη απο αυτη την κινηση μας(αφαιρεση κρανους).Θελω να ακουσω την αποψη σου ειλικρινα...

Γιατρος ε;...τωρα εξηγειται...γι'αυτο εχει αρρωστησει ο αλλος... :P

Τη στιγμή που έχω δει με τα μάτια μου σε τόπο μοτοσυκλετιστικού ατυχήματος από ΕΚΑΒ να βγάζουν κράνος με λάθος τρόπο και χωρίς κολάρο σε σοβαρό ατύχημα

τότε δεν θα συνιστούσα σε καμία περίπτωση σε κάποιον ΑΣΧΕΤΟ και ΜΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ στον χώρο της υγείας να κανει οτιδήποτε παραπάνω από όσα πρωτοανέφερα σε αυτό το ποστ

Οι οδηγίες που έδωσα ήταν σαφείς, αν δεν τις κατάλαβες ξαναδιάβασέ τις πιο αργά.

Μου κάνουν εντύπωση όμως οι ερωτήσεις σου, οι απορίες σου και το εύρος των πρωτοβουλιών που είσαι διαθέσιμος να πάρεις...

όπως και αυτά που κατάλαβες από τις ιατρικές παραθέσεις τρίτων που έκανες, καθώς εγώ άλλα κατάλαβα...

Τη στιγμή που εκτίμηση κρανιοεγκεφαλικής κάκωσης σε χώρο ενός ατυχήματος, χωρίς εξεταστικά μέσα, ούτε ένας γιατρός δεν θα μπορούσε με σιγουριά να κάνει, πώς θα κάνεις εσύ???

προοληπτικά θα του βγάλεις το κράνος??? Ωστε στην ακραία περίπτωση του 1% των επιπλοκών που θα τύχουν και που έτσι κι αλλιως το πιθανότερο είναι ότι και χωρίς κράνος ΔΕΝ θα μπορείς να τις αντιμετωπίσεις να κάνεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ???

Εχεις τις γνώσεις να εκτιμήσεις την κατάσταση της κρανιοεγκεφαλικής του κάκωσης? Και αν έχει κρανιοεγκεφαλική κάκωση αλλά κανονικό σφυγμό ΓΙΑΤΙ να του βγάλεις το κράνος???

Ξέρεις να χειριστείς καταστάσεις εισρόφησης από εμετούς??? Θα κουβαλάς μαζί σου γλωσσοφαρυγγικό???

Προτιμάς να ρισκάρεις να του κανεις κακό και να τον σκοτώσεις?

Λυπάμαι, αλλά η σκέψη σου είναι λίγο επιπόλαιη για τα δικά μου ιατρικά "γούστα" και εγώ τετοιες συμβουλές δεν δίνω.

Και όποιος σου δώσει, να θυμάσαι ότι δεν παίζει το κεφάλι του αλλά το δικό σου... δική σου η ευθύνη για το αν πάθει κάτι μετά ο "άτυχος" από δικούς σου λάθος χειρισμούς, και το κρίμα και άδικο στον λαιμό σου...

Από εκεί και πέρα, εγώ ώς ιατρός και με την δική μου εμπειρία (η νυν δουλειά μου αφορά και παροχή πρώτων βοηθειών) θα κάνω αυτό που θεωρώ ότι θα θέτει σε λιγότερο κίνδυνο τον άλλον. Και σε περίπτωση επιπλοκών θα επέμβω μόνο μέχρι το βαθμό που κρίνω ότι χρειάζεται και ΟΧΙ παραπάνω. Και θα προτιμήσω παρότι ιατρός να είμαι σε συνεννόηση με το 166 ταυτόχρονα για τον όποιο "περίεργο" χειρισμό μου και να τους ενημέρωνω, γιατί και αυτοί όταν έρθουν θα πρέπει να έχουν γνώση του τι θα πρέπει να αντιμετωπίσουν.

Και πίστεψέ με, σε έναν χώρο ατυχήματος, ένας συνειδητοποιημένος γνώστης (και όχι ένας ξερόλας) θα κάνει όσο το δυνατόν λιγότερες κινήσεις χρειάζονται για να κρατήσει τον άλλον εν ζωή, γιατι με κάθε κίνηση ρισκάρει, αφού ουδεμία πλήρη γνώση έχει της πραγματικής εικόνας των συνολικών κακώσεων, χωρίς εξεταστικά μέσα και χωρίς σοβαρά μέσα αντιμετώπισης...

Η ιατρική δεν είναι μηχανολογία, αν χαλάσει κάτι παίρνουμε άλλο, νομίζω χρειάζεται ΠΟΛΥ περισσότερη προσοχή από αυτήν που διαβάζω σε αυτό το θρεντ...

Τροποποιήθηκε από τον vaelsod
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Διαβαζω τοσες μερες αυτο το θεμα και εχει καταντησει κουραστικο.

Ολοι ΤΟΣΑ χρονια λενε πως κρανος ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ στο ατυχημα.... Ουτε το δικο μας, που στην τελικη υπευθυνοι για τον εαυτο μας ειμαστε εμεις.

Περιμενουμε τους εκαβιτες.

Το ιδιο λενε και τα παιδια εδω μεσα που ειναι του χωρου. Γιατι λοιπον το κουραζετε τοσο πολυ? Ποιο το νοημα?

Εγω παντως περα απο 2-3 βασικα πραγματα (ευκολα) που γνωριζω τα κανω στον ατυχο.. Περαιτερω διαδικασιες, δεν κανω και δνε αφηνω κανενα τριγυρο να κανει πανω στον καθε πικραμενο που εκεινη την στιγμη ή ποναει, ή πεθαινει.

ΚΑι ποτε μην δινετε νερο.

Απλα πραγματακια..

Εχω λαθος στο σκεπτικο;

Ναι!. Οπως εγω δεν μπορω να ερθω στον χωρο εργασιας σου και να παρω πρωτοβουλιες ετσι δεν μπορεις να ερθεις και εσυ στον χωρο μου και να παρεις πρωτοβουλιες και ετσι απλα δεν μπορεις να παρεις πρωτοβουλια για κατι τοσο σοβαρο.

Συνηθως η ζημια που εχει γινει στον τραυματια δεν διορθωνεται ή καλυτερευει. Μονο χειροτερευει. Ειτε επιζησει, ειτε πεθαινει.

[q

Η ιατρική δεν είναι μηχανολογία, αν χαλάσει κάτι παίρνουμε άλλο, νομίζω χρειάζεται ΠΟΛΥ περισσότερη προσοχή από αυτήν που διαβάζω σε αυτό το θρεντ...

ρισπεκτ στον βαελσοντ :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Ολοι ΤΟΣΑ χρονια λενε πως κρανος ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ στο ατυχημα.... Ουτε το δικο μας, που στην τελικη υπευθυνοι για τον εαυτο μας ειμαστε εμεις.

ΚΑι ποτε μην δινεται νερο.

Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα που λενε Ηλια...

Οταν τρακαρα με το hayabusa εβγαλα μονος μου το κρανος, ηπια και δυο μπουκαλακια νερο που μου εφεραν οι γυρω. Οταν πηγα στο νοσοκομειο, με ξεχεσαν και για τα δυο! :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι οδηγίες που έδωσα ήταν σαφείς, αν δεν τις κατάλαβες ξαναδιάβασέ τις πιο αργά.

Λυπάμαι, αλλά η σκέψη σου είναι λίγο επιπόλαιη για τα δικά μου ιατρικά "γούστα" και εγώ τετοιες συμβουλές δεν δίνω.

Ναι!. Οπως εγω δεν μπορω να ερθω στον χωρο εργασιας σου και να παρω πρωτοβουλιες ετσι δεν μπορεις να ερθεις και εσυ στον χωρο μου και να παρεις πρωτοβουλιες και ετσι απλα δεν μπορεις να παρεις πρωτοβουλια για κατι τοσο σοβαρο.

Συνηθως η ζημια που εχει γινει στον τραυματια δεν διορθωνεται ή καλυτερευει. Μονο χειροτερευει. Ειτε επιζησει, ειτε πεθαινει.

Ρε συ Κωστα να σε ρωτησω κατι, ακριβως γιατι επιμενεις.

Παιδια δεν το παιζω ξερολας.προσπαθω να βαλω σε σειρα οσα διαβαζω απο εσας που ειστε πιο ειδικοι.Δεν σας αμφισβητω αλλά απο την αλλη θελω να μαθω,κι ας μην μου χρειασθει ποτέ!Οσα ρωτω δεν ειναι "απλη περιεργεια",ειναι προσπαθεια για γνωση βασιζομενος μαλιστα σε Ιατρικες συμβουλες απο καποιον που ειναι στο χωρο της Ιατρικης

"Αρχική Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗΣ

Ειμαι ο Βασιλης Πετρουλακης, Ορθοπεδικος Τραυματολογος και Διευθυντης της Ορθοπεδικης Κλινικης του Νοσοκομειου Χανιων. ... "

Nα απαντησω και στους τρεις σας με μια φραση-συμβουλη τού Γιατρου ;

"Αν ο τραυματιας έχει αίμα μέσα στο κράνος,ή δεν έχει αισθήσεις, ή το κράνος του έχει ρωγμές ή οι πιθανότητες για κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι πολλές, τότε η αφαίρεση του κράνους στον τόπο του ατυχήματος είναι επιβεβλημένη. Η πιθανότητα εμετού μέσα στο κράνος ή μιας αιμορραγίας με επακόλουθο την απόφραξη των αεροφορων οδών είναι μεγάλη και σαφώς πολύ μεγαλύτερη από την πιθανότητα να υποστεί μια επιπλέον βλάβη κατα την προσπάθεια αφαίρεσης του κράνους - φυσικά με προσοχή και με τον τροπο που δείχνει το βίντεο."

Δηλαδη μού λετε οτι αυτος ο ανθρωπος,ειδικοτερος απο εμενα σαφεστατα,εχει λαθος;Αυτο το σκεπτικο αναλυω,μεσα απο αυτες τις δημοσιευμενες συμβουλες Ελινα...Και αυτος "μπαινει στο χωρο σου" Ηλια κι οχι εγω..γι'αυτο επιμενω Γιωργο...

Για να καταλαβω τελικα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ και τι ειναι ΛΑΘΟΣ;...κακως δηλαδη θελω να μαθω κατι που θελω να ξερω;Μιληστε με σαφηνεια για να καταλαβω τι τελικα γινεται...κι αν μιλαμε για ειδικες περιπτωσεις οπως η αιμορραγια στο κεφαλι ή η ρωγμη και το σπασμενο κρανος,για μενα αποτελουν παντα πιθανοτητες να συμβουν.Κι αν μπορει καποιος να σωσει εστω καποιον τραυματια αφαιρωντας απλα ενα κρανος αντι να περιμενει την ευκολη λυση τοτε θα το εκανα.

Οσο εξειδικευμενα κι αν σας φαινονται αυτα που ρωταω και ξαναρωταω,γιατι δεν το απαντατε κι αφηστε ολους μας να κρινουμε τι διαβαζουμε κι ο καθενας ας παρει τις ευθυνες του οταν και αν απαιτηθει.

Και να σου πω Γιωργο μια και ρωτησες κατι...σχετικα με τυψεις.Αντιστοιχες τυψεις ισως και παραπανω θα εχω εαν πεθανει καποιος και τον εχω αφησει στη μοιρα του ή στην ευκολη λυση "ας το αναλαβουν οταν ερθουν οι ειδικοι",παρα να κανω κατι που μπορω και να ξεψυχησει στα χερια μου...

Και Ελινα μην μου υποδεικνυεις να διαβασω καλα οσα γραφεις γιατι πιο καλα δεν γινεται...σε διαβεβαιω.και γιαυτο αν θες το εμβαθυνω λιγο.Γιατι βλεπω αντικρουομενες ή αμφιβολες αποψεις απο ειδικους του χωρου στα ιδια θεματα...θεματα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ κ ΖΩΗΣ...

Τροποποιήθηκε από τον mAthosalas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Μάθο, στα λεγόμενα του συναδέλφου δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτά που σου έγραψα ήδη...

Μάθε τα βασικά, και αν τα μάθεις και είσαι σίγουρος με τον εαυτό σου ότι μπορείς να τα εφαρμόσεις σε έκτακτη ανάγκη (όχι από το ιντερνετ) άρχισε να ψάχνεσαι για τα επόμενα,

και αν (χτύπα ξύλο) σου τύχει κάτι, θυμίσου να μην πάρεις μόνος σου πρωτοβουλίες και να είσαι σε συνεχή επαφή με το ΕΚΑΒ

Χωρίς καν τη βασική εκπαίδευση και γνώσεις με ρωτάς τι να κανεις σε μια υποπερίτπωση κρανιοεγκεφαλικής βλάβης???

Προφανώς αν είναι αναίσθητος ΜΑΛΛΟΝ θα του βγάλεις το κράνος, αλλά ΠΑΡΕ ΠΡΩΤΑ τηλέφωνο ασθενοφόρο και εξήγησέ τους την κατάσταση. Μην πα΄ρεις πρωτοβουλίες από μόνος σου γιατί ΜΑΛΛΟΝ δεν θα ξέρεις να το αντιμετωπίσεις έτσι και αλλιώς.

Υπαρχουν άλλες χίλιες τέτοιες υποπεριπτώσεις, θέλεις να τις αναφέρουμε όλες?

Εκείνη τη στιγμή θα τις θυμάσαι? Και θα είσαι σε πλήρη διαύγεια και ψυχραιμία για να τις αντιμετωπίσεις?

οκ, λοιπόν πάμε άλλη μία, και αν ο άλλος έχει ιστορικό επιληψίας και μετά το ατύχημα τον πιάσει επιληψία και παράλληλα κάνει εισρόφηση τι θα κάνεις?

Θα του βγάλεις το κράνος (ένας θεός ξέρει πως) την ίδια στιγμή που θα σπαρταράει από τους σπασμούς, θα του κάνεις διάνοιξη αεροφόρων οδών με τα χέρια σου (με τις σιαγώνες του να έχουν κλείσει σαν τανάλιες) και θα τις κρατήσεις ανοιχτές μην αφήνοντας την γλώσσα να πέσει προς τα πίσω (με τι ακριβώς αραγε?!!!).

Οκ??

Και αν καταφέρεις να τα κάνεις αυτά, όχι εσύ, αλλά και γιατρός να βρίσκεται εκεί, θα ζητήσεις να σου δώσουν τιμητικό μάστερ στην παροχή πρώτων βοηθειών...

Ας μείνουμε στα βασικά, ειδικά όταν δεν έχουμε καν γνωση των βασικών μη ψάχνουμε δικαιολογίες στις υπολεπτομέρειες.

ΑΥΤΗ είναι η άποψή μου.

Τροποποιήθηκε από τον vaelsod
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση