Viper4

Πρώτες βοήθειες Πως βγάζουμε το κράνος από τραυματία

94 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ενδιαφέρον βιντεάκι που καλό είναι να δούμε όλοι μας!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες
Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

καλό βέβαια είναι να μην το επιχειρήσει κανένας που δεν έχει διδαχθεί να το κάνει....

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500F HJC RPHA-10+

Δημοσιεύτηκε

καλό βέβαια είναι να μην το επιχειρήσει κανένας που δεν έχει διδαχθεί να το κάνει....

Εφ'όσον πας να βοηθήσεις με αίσθηση των ικανοτήτων σου και με σύνεση τότε είναι 10 φορές καλύτερα απ'το να κοιτάς τον συνάνθρωπό σου να ξεψυχάει στην άσφαλτο, φοβούμενος "μην τον κάνεις χειρότερα γιατί δεν ξέρεις".

Μια πίεση σε ένα ανοιχτό τράυμα, ένα σπάσιμο σαγονιού για άνοιγμα αεραγωγού ή σφυγμοδότηση μπορεί να κάνει ο καθένας μας, μην φοβάσαι τα χέρια σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου εγώ είμαι εκπαιδευμένος να το κάνω και το λέω με απόλυτη επίγνωση,όχι με εμπιστοσύνη στα χέρια μου και αισθήσεις....

όποιος δε ξέρει καλό είναι να μην ακουμπάει.Είναι πολύ εύκολο να κάνεις τη ζημιά όσο κουλό και αν σου ακούγεται.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε μου εγώ είμαι εκπαιδευμένος να το κάνω και το λέω με απόλυτη επίγνωση,όχι με εμπιστοσύνη στα χέρια μου και αισθήσεις....

όποιος δε ξέρει καλό είναι να μην ακουμπάει.Είναι πολύ εύκολο να κάνεις τη ζημιά όσο κουλό και αν σου ακούγεται.

Δεν μιλάμε για κοριτσάκια και γιαγιές που θα κάνουν ζημιά αν χωθούν στη μέση. Ένας σωματικά ικανός οδηγός πρέπει να παίρνει μέρος σε διάσωση, τουλάχιστον μέχρι να φτάσει το ΕΚΑΒ.

Κανένας άντρας ακόμα και χωρίς γνώσεις ΚΑΡΠΑ δεν θα αρχίσει να σου στριφογυρνάει τον αυχένα ή να σε βαράει σκαμπίλια.

Και μόνο που θα υπάρχουν ένα παραπάνω ζευγάρι χέρια να πιέσουν ένα τράυμα είναι κέρδος για αυτόν που λιγοψιχάει.

Τα βασικά 'δεν-μετακινώ-τραυματία-δεν-κάνω-απότομες-κινήσεις-δεν-δίνω-νερό' τα ξέρουμε όλοι φυσικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Κάνει γύρω στο μισάωρο (μ.ο.) να έρθει το ΕΚΑΒ. Εάν απλά περιμένουμε να έρθει χωρίς να ακουμπήσουμε τον τραυματία, είναι καλύτερο από το να κάνουμε ο,τι λέει το βίντεο έστω και ανεκπαίδευτοι? Ποιος ο λόγος που μας δείχνουν τις πρώτες βοήθειες αυτού του τύπου εάν δεν πρόκειται ποτέ να μας χρειαστούν?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σόρρυ,αλλά κανείς δε πρέπει να προσπαθήσει να βγάλει το κράνος ενός τραυματία.Αν το πιστεύεις ότι το έχεις συγνώμη αλλά είσαι αδαής,το σωματικά ικανός δεν λέει μία φίλε και ούτε καν έχει σχέση.Χίλιες φορές να πέσεις στα χέρια μιας γιαγιάς η ενός κοριτσιού που ΞΕΡΕΙ τι κάνει και ότι πως νοιώθει και τι πιστεύει.

Άλλο πίεση σε τραύμα και άλλο τα υπόλοιπα που αναφέρεις.μέχρι και η ΚΑΡΠΑ μπορεί να αποβεί μοιραία αν γίνει από κάποιον που την κάνει όπως έβλεπε στο baywatch....

Έτσι για να ξέρουμε τι λέμε...

Κατά τα άλλα μπράβο στον Viper για το βίντεο,αλλά όσοι θέλετε να βοηθήσετε να μείνετε στα πολύ πολύ βασικά...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Κάνει γύρω στο μισάωρο (μ.ο.) να έρθει το ΕΚΑΒ. Εάν απλά περιμένουμε να έρθει χωρίς να ακουμπήσουμε τον τραυματία, είναι καλύτερο από το να κάνουμε ο,τι λέει το βίντεο έστω και ανεκπαίδευτοι? Ποιος ο λόγος που μας δείχνουν τις πρώτες βοήθειες αυτού του τύπου εάν δεν πρόκειται ποτέ να μας χρειαστούν?

Ρωτάω, διότι είμαι της άποψης ότι δεν αγγίζουμε εάν δεν ξέρουμε. Άλλο να υπάρχει αιμορραγία κλπ. Ποιο είναι το σωστό να κάνουμε? Μήπως εάν βάζαμε χέρι να γλίτωνε ένα σημαντικό ποσοστό που δεν πρόλαβε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες? Η στατιστική θα μιλήσει....

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

ακομα και να το χα προβαρει πολλες φορες, δε θα το εφαρμοζα.

εκεινη την ωρα, ω μη γενοιτο, πιο χρησιμο πιστευω ειναι να παρεχεις στον τραυματια ψυχολογικη υποστιριξη, παρα να προσπαθησεις να του βγαλεις το κρανος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σόρρυ,αλλά κανείς δε πρέπει να προσπαθήσει να βγάλει το κράνος ενός τραυματία.Αν το πιστεύεις ότι το έχεις συγνώμη αλλά είσαι αδαής,το σωματικά ικανός δεν λέει μία φίλε και ούτε καν έχει σχέση.Χίλιες φορές να πέσεις στα χέρια μιας γιαγιάς η ενός κοριτσιού που ΞΕΡΕΙ τι κάνει και ότι πως νοιώθει και τι πιστεύει.

Άλλο πίεση σε τραύμα και άλλο τα υπόλοιπα που αναφέρεις.μέχρι και η ΚΑΡΠΑ μπορεί να αποβεί μοιραία αν γίνει από κάποιον που την κάνει όπως έβλεπε στο baywatch....

Έτσι για να ξέρουμε τι λέμε...

Αυτό το "δεν βγάζω κράνος πεσμένου μοτοσυκλετιστή" είναι ένα αναπαραγώμενο misconception που κάποτε θα πρέπει να σταματήσει. Αν όντως είσαι γνώστης θα το ήξερες. Τα χυμένα μυαλά και λοιπές αηδίες ανοίκουν σε blue stories, όχι σε καταστάσεις ατυχημάτων.

Για να ξέρουμε τι λέμε, μιλάς σε γιο οικογένειας γιατρού και από πλευρά μάνας νοσηλευτών 2 γεννεών. Έχω παρακολουθήσει σύνολο 12 ώρες πρώτων βοηθειών, πρώτης επέμβασης σε ατύχημα και ΚΑΡΠΑ από Αριστοτέλειο και ΓΕΝ Καβάλας.

Ακόμα και ως γνώστης σου λέω (και δεν τα λέω και εγώ, μας τα λέγανε οι διασώστες που μας διδάσκανε) ότι είναι καλύτερο να προσπαθήσεις να βοηθήσεις παρά να μείνεις άπραγος όταν δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με το συμπάθιο,μπορεί να είναι ωραίο το βίντεο,αλλά βλέποντας βίντεο δε μαθαίνεις να τα κάνεις αυτά.Στην αιμορραγία καλό είναι να βοηθάμε,αν και πάλι υπάρχει ο κίνδυνος λάθους.Βέβαια εκεί υπάρχει και ο κίνδυνος θανάτου απο αιμορραγία.Βοηθάμε αν δεν υπάρχει κάποιος γνώστης και κάνουμε όσο το δυνατόν μικρότερες μετακινήσεις.Φυσικά για κανένα λόγο δε προσπαθούμε να βγάλουμε το κράνος.τώρα εάν είναι τόσο άσχημη φάση,που έχει σταματήσει η αναπνοή ε εκεί κάνεις το σταυρό σου και βγάζει το κράνος....

Ρε αγγούρι,ποιός λέει για χυμένα μυαλά;;;

Δε με ενδιαφέρει τι είσαι,αλλά αφού δηλώνεις γνώστης,θα ήξερες ότι ο τραυματισμός του αυχένα μας ενδιαφέρει κυρίως και όχι αν ανοίξει το κεφάλι....Μιλάς για ώρες,ενώ εγώ σου μιλάω για χρόνια εκπαίδευσης...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωραίο βίντεο. Ας βγάλουν ένα βίντεο τώρα πως φοράμε το κράνος γιατί χωρίς τη χρήση του η αφαίρεση είναι αδύνατη...

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε αγγούρι,ποιός λέει για χυμένα μυαλά;;;

Δε με ενδιαφέρει τι είσαι,αλλά αφού δηλώνεις γνώστης,θα ήξερες ότι ο τραυματισμός του αυχένα μας ενδιαφέρει κυρίως και όχι αν ανοίξει το κεφάλι....Μιλάς για ώρες,ενώ εγώ σου μιλάω για χρόνια εκπαίδευσης...

E πως μου μιλάς για χρόνια εκπαίδευσης όταν αναπαράγεις ανοησίες που διαβάζεις στο ίντερνετ? Στα χρόνια εκπαίδευσης σου μάθανε ποτέ για καταστάσεις ήττας, που συμπεριλαμβάνει την περίπτωση θανάτου από αφαίρεση κράνους? Σου μάθανε, όπως τα λες, πως και σε εκείνη την περίπτωση πρέπει να προσφέρεις πρώτες βοήθειες.

Σου μάθανε πως ο αυχένας είναι ένα μεγάλο κομμάτι αλλά όχι το μόνο?

Ενδιαφέρσου εσύ για τον αυχένα ενώ ο άλλος έχει κατάγματα και πεθαίνει από σοκ. Αλλα όλα οκ, ο αυχένας του πτώματος θα είναι μια χαρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

Μπραβο για το ανεβασμα Μιχαλη.Τιποτε αλλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

E πως μου μιλάς για χρόνια εκπαίδευσης όταν αναπαράγεις ανοησίες που διαβάζεις στο ίντερνετ? Στα χρόνια εκπαίδευσης σου μάθανε ποτέ για καταστάσεις ήττας, που συμπεριλαμβάνει την περίπτωση θανάτου από αφαίρεση κράνους? Σου μάθανε, όπως τα λες, πως και σε εκείνη την περίπτωση πρέπει να προσφέρεις πρώτες βοήθειες.

Σου μάθανε πως ο αυχένας είναι ένα μεγάλο κομμάτι αλλά όχι το μόνο?

Ενδιαφέρσου εσύ για τον αυχένα ενώ ο άλλος έχει κατάγματα και πεθαίνει από σοκ. Αλλα όλα οκ, ο αυχένας του πτώματος θα είναι μια χαρά.

Νταξει αγγούρι,πάρε τις 12 ώρες σου και κάνε θαύματα στο δρόμο.....άσε με εμένα που είμαι επαγγελματίας να αναπαράγω μαλακίες που έχω μάθει στο ιντερνετ... :wallbash:

Εύχομαι να μη πέσω ποτέ στα χεράκια σου μόνο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Νταξει αγγούρι,πάρε τις 12 ώρες σου και κάνε θαύματα στο δρόμο.....Εύχομαι να μη πέσω ποτέ στα χεράκια σου μόνο..

Παρ'ολα τα "χρόνια" σου κρίνεσαι απ'τις αρλούμπες που πετάς. Ότι βοήθεια σε τραυματία προσφέρεις μόνο αν έχεις κλείσει 6ωρο εκπαίδευσης σε Πρώτες Βοήθειες.

Λες και ένας περαστικός που θα ενδιαφερθεί, αν δεν έχει παρακολουθήσει ΚΑΡΠΑ θα αρχίσει να κλωτσάει τον τραυματία γιατί 'δεν ξέρει' και θα τον σκοτώσει άθελά του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με έπεισες.Λέω αρλούμπες και είμαι και άσχετος....Μαθήματα κάνεις;

Νταξει αγγούρι,πάρε τις 12 ώρες σου και κάνε θαύματα στο δρόμο.....άσε με εμένα που είμαι επαγγελματίας να αναπαράγω μαλακίες που έχω μάθει στο ιντερνετ... :wallbash:

Εύχομαι να μη πέσω ποτέ στα χεράκια σου μόνο....

αυτό είναι όλόκληρο το ποστ μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NT 700 VA MV Agusta Turismo Veloce (798cc)

Παιδιά, ακούστε τον Gen.Markus κι εφαρμόστε ότι λέει.

Εγώ στις τόσες φορές που έχω κάνει μαθήματα πρώτων βοηθειών, όλοι μα όλοι οι εκπαιδευτές (διασώστες κατά πλειοψηφία) μας έλεγαν ότι αν έχουμε άνθρωπο με κράνος και πρέπει (π.χ.) να κάνουμε ΚΑΡΠΑ, κάνουμε μόνο θωρακικές ωθήσεις, να μην βγάλουμε το κράνος! Ήταν κατηγορηματικοί σε αυτό! Εξαιρετικά κατηγορηματικοί! Χαρακτηριστικά έλεγαν ότι ακόμη κι αν ο παθόν φοράει ανοιγόμενο κράνος να μην προσπαθούμε να το ανοίξουμε γιατί υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καταπονήσουμε τον αυχένα του κατά το άνοιγμα!

Οι πρώτες βοήθειες δεν πρέπει να συγχέονται με την βοήθεια που παρέχει ένα πλήρωμα ασθενοφόρου ή ένας διασώστης. Το επίπεδο εκπαίδευσης και εμπειρίας είναι η ημέρα με τη νύχτα! Με βίντεο κανείς δεν μπορεί να εκπαιδευτεί, μόνο να αποκτήσει την επικίνδυνη ψευδαίσθηση ότι κάτι ξέρει κι ότι κάτι θα καταφέρει. Αυτή η ψευδαίσθηση σε συνδυασμό με την υγιή όρεξη να προσφέρει βοήθεια μπορεί να τον κάνει επικίνδυνο!

Η συμβουλή μου είναι μακριά από τέτοια περίπλοκα και δύσκολα θέματα αν θέλετε πραγματικά να βοηθήσετε. Οι πρώτες βοήθειες (ειδικά από απαίδευτους ή/και άπειρους) είναι για απλές περιπτώσεις, όχι για σύνθετους τραυματισμούς και σε κάθε περίπτωση δεν (πρέπει να) είναι στο χέρι ενός απλού, πρόθυμου περαστικού (ακόμη και αν έχει περάσει από πιστοποιημένη εκπαίδευση α' βοηθειών) να λάβει επί τόπου, σε λίγο χρόνο, σοβαρές αποφάσεις για τα υπέρ και κατά των κινήσεών του σε βάρος της υγείας ενός συνανθρώπου. Πολύπλοκες καταστάσεις σοβαρών ατυχημάτων δεν αντιμετωπίζονται με απλή προθυμία, ούτε καν με απλή εκπαίδευση, θέλουν και σημαντική εμπειρία. Αν και όταν σας τύχει (που δεν σας το εύχομαι), ακόμη κι αν είστε εκπαιδευμένοι, θα καταλάβετε πόσο σημαντική είναι η εμπειρία και πόσο τεράστια είναι η ευθύνη σας εκείνη την ώρα. Μέχρι να συμβεί, δύσκολα το νιώθει κανείς αυτό που γράφω, πιστέψτε με...

Τροποποιήθηκε από τον zoo
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Zoo, πολύ λογικά αυτά που λες. Δεν αγγίζουμε τον τραυματία. Τι μπορούμε να κάνουμε? Του μιλάμε? Εάν είναι στη μέση του δρόμου μπλοκάρουμε την κυκλοφορία? Τι μπορούμε να κάνουμε γενικότερα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Zoo, πολύ λογικά αυτά που λες. Δεν αγγίζουμε τον τραυματία. Τι μπορούμε να κάνουμε? Του μιλάμε? Εάν είναι στη μέση του δρόμου μπλοκάρουμε την κυκλοφορία? Τι μπορούμε να κάνουμε γενικότερα?

-Μπλοκάρουμε την κυκλοφορία;Ναι

-Του μιλάμε:Φυσικά για να δούμε την πνευματική-σωματική του κατάσταση.

-Αγγίζουμε:Αναλόγως της οπτικής μας εκτίμησης.Αν δεν διατρέχει άμμεσος-εμμεσος κινδυνος ναι.Αν χρειάζονται ειδικές τεχνικές Οχι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Βασικά παιδιά εμένα αυτό που μου έχει πει γιατρός είναι πως πρώτα πρέπει να δούμε αν αναπνέει ο άλλος. ΑΝ αναπνέει τότε δεν τον πειράζουμε, αν όμως όχι τότε πρέπει να προσπαθήσουμε να του βγάλουμε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το κράνος, για να δούμε αν έχει γυρίσει πχ η γλώσσα του κλπ, ακόμα και με κίνδυνο παράλυσης, αφού πρώτα σημασία έχει η ζωή του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Ευχαριστώ Μάκη!

Η απορία μου παραμένει. Ποιος ο λόγος αυτού του βίντεο? Ποιος ο λόγος που οι ειδικοί δείχνουν αυτές τις τεχνικές με τη μορφή μίνι σεμιναρίου? Ποιος ο λόγος γενικότερα που διδάσκονται οι πρώτες βοήθειες?

Μήπως γίνεται για την περίπτωση αποκλειστικά που δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση (δύσβατα και απομακρυσμένα μέρη) διασωστών/νοσηλευτικού προσωπικού??

Ή σε περίπτωση που δεν αναπνέει....?

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το έγραψα και εγώ αυτό Μιχάλη.Αν δεν αναπνέει κάνεις τα πάντα.

Ευχαριστώ Μάκη!

Η απορία μου παραμένει. Ποιος ο λόγος αυτού του βίντεο? Ποιος ο λόγος που οι ειδικοί δείχνουν αυτές τις τεχνικές με τη μορφή μίνι σεμιναρίου? Ποιος ο λόγος γενικότερα που διδάσκονται οι πρώτες βοήθειες?

Μήπως γίνεται για την περίπτωση αποκλειστικά που δεν υπάρχει άμεση πρόσβαση (δύσβατα και απομακρυσμένα μέρη) διασωστών/νοσηλευτικού προσωπικού??

Σε αυτό δε ξέρω να σου απαντήσω δυστυχώς.Σε μια ονειρεμένη κοινωνία φυσικά δε θα αργούσε το ΕΚΑΒ και αν αργούσε θα ήμασταν όλοι γνώστες του αντικειμένου ώστε να μην χάνεται χρόνος.

Καλό είναι να διδάσκονται πρώτες βοήθειες φυσικά,άλλα σε 6 και 12 ώρες δε γίνεσαι και Ο Διασώστης...χωρίς παρεξήγηση φυσικά.

Αλλά αν όπως λες είσαι στο τέρμα του θεού ρε παιδί μου η στη μέση του πουθενά θα παρακαλάς να ήταν κάποιος τριγύρω που να ξέρει τι πρέπει να κάνει.Οπότε πιστεύω για κάτι τέτοιους λόγους διδάσκονται.Καλό είναι βέβαια να μην προσπαθούμε να κάνουμε τους ήρωες πάντα γιατί και γνώστες να είμαστε,ζημιές πάνω στην στιγμή γίνονται και μπλεγμένοι μπορεί να βρεθούμε!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

απλο κ κατανοητο με πληροφοριες (αχρειαστες να ειναι) που εαν εφαρμοστουν σωστα μπορει να σωσουν ζωες.

εδω να προσθεσω οτι αρκετες σοβαρες εταιριες που κατασκευαζουν κρανη εχουν εφαρμοσει τα λεγομενα Emergency Cheek release οπου με μια κινηση τραβας κ αφαιρεις το καθε πλαινο κ το κρανος μετα βγαινει αερα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα