μάθο...

Να πας αργα αμα βιάζεσαι...ναι ναι,μηχανη εχεις!Ομορφα!

98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το νόημα της μηχανής είναι να πηγαίνεις πιο γρήγορα από τα αυτοκίνητα;! Που το βρήκες γραμμένο αυτό ρε άνθρωπε;!!! Ο ΚΟΚ ρητά απαγορεύει την κίνηση δύο οχημάτων στην ίδια λωρίδα κυκλοφορίας. Το ότι οι διηθήσεις γίνοντται αυτονόητα και χωρίς κυρώσεις, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι είναι νόμιμο, επειδή λόγω καθημερινότητας έχει γίνει δεδομένο. Είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ΕΥΘΥΝΗ του δικυκλιστή. Τέλος.

Επίσης τι ψευδαίσθηση μας λες;! Το να πηγαίνεις με χαμηλή ταχύτητα, σίγουρα δε σε κάνει άτρωτο, αλλα επίσης ΣΙΓΟΥΡΑ μειώνει τις πιθανότητες ατυχήματος. Κι αυτό δεν είναι ψευδαίσθηση. Επίσης υπάρχουν μόνο δύο επιλογές; Ή πάω σαν ΚΟΤΑ, ή πάω γαμιώντας;! 40 km/h σε αστικό δρόμο με όριο 50 km/h θεωρείται ΚΟΤΑ;! Με στεναχωρεί να διαβάζω τέτοιες απόψεις.

Γενικά, ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Τρέξιμο, μπαντιλίκια, σούζες, έντο, οτιδήποτε. Αλλά μην πάμε να βγάλουμε και το άσπρο μαύρο τώρα ε.

Το πρακτικο νοημα της μηχανης για χρηση πολης ποιο ειναι για εσενα δηλαδη? Το να πηγαινεις σαν αυτοκινητο αλλα να εισαι λιγοτερο ασφαλης, λιγοτερα ανετος, να μπορεις να μεταφερεις λιγοτερα πραγματα, να βρεχεσαι με τη βροχη και να κουβαλας εξοπλισμο οπου πας? Δε νομιζω οτι καταλαβαινεις τι λεω. Οχι, το να πηγαινεις αργα στη δεξια λωριδα θα σε εμπλεξει σε ατυχημα πολυ πιο ευκολα(οταν καποιος θα στριψει πανω σου ή θα σε χτυπησει απο πισω επειδη εκανε προσπεραση και δε σε ειχε δει και ολα τα σχετικα)απο το να εισαι γρηγοροτερος και να κινεισαι ουσιαστικα μονος σου στο μπροστινο μερος της κινησης. Κοινη λογικη ειναι. Το 1-2 click πανω απο την κινηση που ειπα εσυ το μεταφραζεις σε γ@μιοντας? Μαλλον παλι δε καταλαβες τι λεω και σε ετρωγε το χερι σου να αρχισεις να χωνεις.

καλή εκκίνηση στην πίστα, ή σε δρόμο που είσαι ΜΟΝΟΣ σου (και φυσικά στη δεύτερη περίπτωση γνωρίζοντας ότι αυτό που κάνεις έιναι παράνομο αφενός, επικίνδυνο για σένα αφετέρου). Όχι στο φανάρι. Μπάντες ομοίως. Σούζες το ίδιο.

Στις στροφές και στους δρόμους που ΞΕΡΕΙΣ απ'εξω κι ανακατωτά γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα. Δεν τα λέω εγώ. Η πουτάνα η στατιστική.

Ειναι αναγκη να πεζουμε με τις λεξεις τωρα λες και ειμαστε 10 χρονων? Προφανως η καλη εκκινηση θα γινει οταν ειμαι μπροστα μπροστα και μονος μου ουσιαστικα, που δεν κινδυνευει κανενας εκτος απο εμενα(που και αυτο αμφιλεγομενο ειναι δεν οδηγαω κανα hayabusa να απογειωθω). Το ιδιο και με τις στροφες. Προφανως μιλαω για συγκεκριμενες στροφες(και οπως ειπα παντα με προληψη) και οχι οτι θα μπω κομματια σε καθε στροφη που ξερω η τιποτα τετοιο.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB300R (287cc)

Παναγία δεν το παίζω αλλά εντός πόλης έχω ηρεμήσει απίστευτα πολύ.

Το να την ανοίξω κάπως σε δρόμους ταχείας το κάνω ακόμη (παρότι και εκεί οι αστάθμητοι παράγοντες υφίστανται σε μεγάλο βαθμό) αλλά στα στενά πηγαίνω χχχχαλλλλαρρραα.

Όταν ανεβαίνουμε στη μηχανή εξ ορισμού αναλαμβάνουμε ένα ρίσκο επιπλέον. Δεν βλέπω όμως το λόγο να συνεισφέρω στην αύξηση του δια ασήμαντον αφορμή.

Στην πίστα αντιθέτως γίνομαι συχνά και επικίνδυνος για τον εαυτό μου (συνδυασμός ασχετοσύνης και the need for speed).

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Beta alp 4.0 (350cc)

ο πρακτικο νοημα της μηχανης για χρηση πολης ποιο ειναι για εσενα δηλαδη? Το να πηγαινεις σαν αυτοκινητο αλλα να εισαι λιγοτερο ασφαλης, λιγοτερα ανετος, να μπορεις να μεταφερεις λιγοτερα πραγματα, να βρεχεσαι με τη βροχη και να κουβαλας εξοπλισμο οπου πας? Δε νομιζω οτι καταλαβαινεις τι λεω. Οχι, το να πηγαινεις αργα στη δεξια λωριδα θα σε εμπλεξει σε ατυχημα πολυ πιο ευκολα(οταν καποιος θα στριψει πανω σου ή θα σε χτυπησει απο πισω επειδη εκανε προσπεραση και δε σε ειχε δει και ολα τα σχετικα)απο το να εισαι γρηγοροτερος και να κινεισαι ουσιαστικα μονος σου στο μπροστινο μερος της κινησης. Κοινη λογικη ειναι. Το 1-2 click πανω απο την κινηση που ειπα εσυ το μεταφραζεις σε γ@μιοντας? Μαλλον παλι δε καταλαβες τι λεω και σε ετρωγε το χερι σου να αρχισεις να χωνεις.

!!! Μην το παίρνεις προσωπικά! Κι εγώ μέσα στην πόλη όσα χρόνια είχα δίκυκλο κυκλοφορούσα ομοίως μεν, όσο πιο προσεχτικά γινόταν δε (και μιλάμε για μέρη όπως ηράκλειο και χανιά, που είναι όποιον πάρει ο χάρος). Διαφωνώ στο ότι αυτό είναι το νόημα της μηχανής (το να γλιτώνουμε απλά την κίνηση της πόλης δηλαδή). Αν ήταν έτσι, θα παίρναμε όλοι σκουτεράκια 125άρια για να κάνουμε τη δουλειά μας άνετα και εύκολα. Τα υπόλοιπα δεν έχουν να κάνουν με σένα (δεν μπορώ να ξέρω πως πηγαίνεις στο δρόμο), αλλά ήταν αφορμή για να αναφέρω αυτούς που πηγαίνουν ΌΝΤΩΣ γαμιώντας ανάμεσα στα αυτοκίνητα, έιτε κάνοντας επικίνδυνες προσπεράσεις μέσα στην ίδια λωρίδα, είτε αλλάζοντας λωρίδες μέσα στην κίνηση χωρίς φλας και καθρέφτες, είτε πηγαίνουν χωρίς να κόψουν ταχύτητα ανάμεσα στα σταματημένα. Και ξέρεις ότι ειναι ΠΟΛΛΟΙ αυτοί, για να μην πω η πλειοψηφία. Μια χαρά κατάλαβα τι έιπες, αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι το να βγεις 1-2 click πάνω και μπροστά από την κίνηση είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι προϋποθέτει κάποια ταρζανιά από αυτές που ανέφερα. Το ότι ΕΣΥ μπορεί να τις κάνεις με ασφάλεια, δεν τις δικαιολογεί γενικότερα. Είμαι σαφής.

Όσο για τα περί ψευδαισθήσεων ήμουν ξεκάθαρος, δεν το ξαναγράφω.

Το ιδιο και με τις στροφες. Προφανως μιλαω για συγκεκριμενες στροφες(και οπως ειπα παντα με προληψη) και οχι οτι θα μπω κομματια σε καθε στροφη που ξερω η τιποτα τετοιο.

Δώσε απάντηση στη σχετική ερώτηση που έκανα παραπάνω και το συζητάμε έξτρα αν θες!

Και μην αρπάζεσαι χωρίς λόγο.

Τροποποιήθηκε από τον theearthaflame

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph tiger Bimota DB 8

Δημοσιεύτηκε

δηλαδή για να έχουμε τον λογαριασμό....

στην πόλη δεν τρέχουμε γιατί συζούν μαζί μας στρατιές επικίνδυνων οδηγών ...

στην εθνική δεν τρέχουμε γιατί όλοι το παιζουμε valentino και ότι άλλο θέλετε....

στην επαρχιακή κυριολεκτικά τα έρημα τα ζώα είναι παντού παρών....

στην πίστα πρέπει να πληρώνουμε για να ευχαριστηθούμε(θυμίζοντας άλλες υπηρεσίες).....

που μείνει τελικά να πάμε γλήγορα????

ΙΔΟΎ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

δηλαδή για να έχουμε τον λογαριασμό....

στην πόλη δεν τρέχουμε γιατί συζούν μαζί μας στρατιές επικίνδυνων οδηγών ...

στην εθνική δεν τρέχουμε γιατί όλοι το παιζουμε valentino και ότι άλλο θέλετε....

στην επαρχιακή κυριολεκτικά τα έρημα τα ζώα είναι παντού παρών....

στην πίστα πρέπει να πληρώνουμε για να ευχαριστηθούμε(θυμίζοντας άλλες υπηρεσίες).....

που μείνει τελικά να πάμε γλήγορα????

ΙΔΟΎ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.......

Θεωρείς ότι το να πας γρήγορα είναι δικαίωμα που πρέπει να παρέχεται δωρεάν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Επίσης υπάρχουν μόνο δύο επιλογές; Ή πάω σαν ΚΟΤΑ, ή πάω γαμιώντας;! 40 km/h σε αστικό δρόμο με όριο 50 km/h θεωρείται ΚΟΤΑ;! Με στεναχωρεί να διαβάζω τέτοιες απόψεις.

Γενικά, ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Τρέξιμο, μπαντιλίκια, σούζες, έντο, οτιδήποτε. Αλλά μην πάμε να βγάλουμε και το άσπρο μαύρο τώρα ε.

Αυτο εμενα μου δειχνει οτι ο,τι ειπες αναφερεται στα λεγομενα μου. Οποτε ναι οταν σε στεναχωρει να διαβαζεις αποψη δικη μου η οποια δεν ειναι καν αυτο που λες προφανως και δε θα το παρω πολυ καλα(πχ οταν λεω 1-2 κλικ πανω και αναφερεις οτι η θα πηγαινουμε σαν κοτες η γ@μιοντας). Δεν ειπα οτι αυτο ειναι αποκλειστικα το νοημα της μηχανης ειπα οτι αυτο ειναι το πρακτικο νοημα της μηχανης για κινηση μεσα στην πολη.

αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι το να βγεις 1-2 click πάνω και μπροστά από την κίνηση είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι προϋποθέτει κάποια ταρζανιά από αυτές που ανέφερα. Το ότι ΕΣΥ μπορεί να τις κάνεις με ασφάλεια, δεν τις δικαιολογεί γενικότερα. Είμαι σαφής.

Αυτο το δεχομαι(σχεδον). Ειμαι ο πρωτος που θα πει οτι βλεπει απιστευτα καραγκιοζιλικια μεσα στην πολη ειδικα απο δικυκλιστες. Ομως ειμαι και ο πρωτος που θα πει οτι η αθλια συμπεριφορα καποιων δε δικαιολογει το να τους παιρνει ολους η μπαλα και να λεμε πχ οτι οποιος δεν παει ακριβως με το οριο και δεν κινειται οπως ακριβως οριζει ο ΚΟΚ(που ειναι αδυνατο και ηλιθιο) ειναι επικινδυνος και ασυνειδητος. Τελοσπαντων πρεπει να φυγω. Συνεχιστε εσεις :P

Θεωρείς ότι το να πας γρήγορα είναι δικαίωμα που πρέπει να παρέχεται δωρεάν;

Ναι. Δωρεαν και σε ολους. Αλλιως θα βλεπουμε ο,τι βλεπουμε στους δημοσιους δρομους στους αιωνες των αιωνων.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Ναι. Δωρεαν και σε ολους. Αλλιως θα βλεπουμε ο,τι βλεπουμε στους δημοσιους δρομους στους αιωνες των αιωνων.

Είναι κι αυτό μια άποψη.

Να ρωτήσω, στα δωρεάν θα συμπεριλαμβάνεται και το καύσιμο, τακάκια, λάστιχα, εξοπλισμός αναβάτη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια και λέμε για ταχύτητες και ανέφερε και ο ksino κάτι για στροφές στο τελευταία του ποστ, δράττομαι της ευκαιρίας και σας απευθύνω μια ωραία ερώτηση που έκανε εκπαιδευτής εκπαιδευτών υποψηφιών οδηγών και δεν την απάντησε κανένας. Δεν είναι ερώτηση παγίδα, ούτε κάποιο τρικ, έχει κανονική απάντηση.

Ποια είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να έχεις μέσα σε μια στροφή;

Θα απαντήσω κ στα υπόλοιπα, αργότερα.

Προς το παρόν θα δώσω απάντηση σε αυτό που ρωτάς, από την δική μου οπτική γωνία.

Σαφής και ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει.

Δηλαδή θα σου απαντούσα απλά πως η μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να έχεις μέσα σε μια στροφή δεν υπάρχει/δεν ορίζεται.

Κι αυτό γιατί υπάρχουν πάρα πολλές μεταβλητές που θα την οριοθετούσαν και κατά συνέπεια απάντηση δεν βγαίνει!

Από τι επηρεάζεται η Vmax στη στροφή?

• Πρωτίστως από την ικανότητα του οδηγού. Δύο διαφορετικοί οδηγοί με όλα τα υπόλοιπα δεδομένα σταθερά δε θα πετύχουν ίδια ταχύτητα.
  • Από την σχεδίαση και τεχνικά χαρακτηριστικά του δίκυκλου (λάστιχα, αναρτήσεις, πλαίσιο, επιδόσεις κοκ)
  • Από την ίδια τη στροφή και τα χαρακτηριστικά της (πρόσφυση, ακτίνα, μεταβολή ακτίνας, αρνητική ή θετική κλίση κοκ)
  • Από τις καιρικές συνθήκες (ήλιος, βροχή, αέρας, θερμοκρασία κοκ)
  • Από κάποιον έκτακτο παράγοντα (ατύχημα στο δρόμο, λάδια, νερά, σκόνη, πεζοί κοκ)
  • Ακόμα και από τη διάθεση του ίδιου του οδηγού αλλά και την εμπειρία του που διαφοροποιείται από μέρα σε μέρα.

Όλες οι παράμετροι που αναφέρω είναι μεταβλητές.

Ιδιαίτερα η ικανότητα/εμπειρία/ψυχική δύναμη του αναβάτη.

Όσες φορές και να ανακατέψουμε τα χαρτιά, θα βγάζουμε πάντα διαφορετικό αποτέλεσμα.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Από τι επηρεάζεται η Vmax στη στροφή?

• Πρωτίστως από την ικανότητα του οδηγού. Δύο διαφορετικοί οδηγοί με όλα τα υπόλοιπα δεδομένα σταθερά δε θα πετύχουν ίδια ταχύτητα.
  • Από την σχεδίαση και τεχνικά χαρακτηριστικά του δίκυκλου (λάστιχα, αναρτήσεις, πλαίσιο, επιδόσεις κοκ)
  • Από την ίδια τη στροφή και τα χαρακτηριστικά της (πρόσφυση, ακτίνα, μεταβολή ακτίνας, αρνητική ή θετική κλίση κοκ)
  • Από τις καιρικές συνθήκες (ήλιος, βροχή, αέρας, θερμοκρασία κοκ)
  • Από κάποιον έκτακτο παράγοντα (ατύχημα στο δρόμο, λάδια, νερά, σκόνη, πεζοί κοκ)
  • Ακόμα και από τη διάθεση του ίδιου του οδηγού αλλά και την εμπειρία του που διαφοροποιείται από μέρα σε μέρα.

Όλες οι παράμετροι που αναφέρω είναι μεταβλητές.

Ιδιαίτερα η ικανότητα/εμπειρία/ψυχική δύναμη του αναβάτη.

Όσες φορές και να ανακατέψουμε τα χαρτιά, θα βγάζουμε πάντα διαφορετικό αποτέλεσμα.

Σαφής και κατανοητός.. :respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι κι αυτό μια άποψη.

Να ρωτήσω, στα δωρεάν θα συμπεριλαμβάνεται και το καύσιμο, τακάκια, λάστιχα, εξοπλισμός αναβάτη;

μίλησε κανένας για λάδια ξίδια και όλα τα άλλα???? :shades: :shades: :shades:

εξαλου το θέμα της πίστας είναι υποκειμενικό....

άλλος γυρίζει και ζορίζετε και άλλος γυρίζει και δροσίζετε.....

Τροποποιήθηκε από τον mario

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

μίλησε κανένας για λάδια ξίδια και όλα τα άλλα???? :shades: :shades: :shades:

Όχι ερώτηση έκανα.

Γιατί βλέπω να αναφέρεται συνεχώς το κόστος της πίστας και αναρωτιέμαι αν τελικά τα 20-30 ευρώ 1-2 φορές το μήνα είναι τόσο τεράστια επιβάρυνση για κάποιον που είναι ερωτευμένος με την ταχύτητα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η πίστα (όχι dragster) δεν απευθύνεται στους λάτρεις της ταχύτητας αλλά του στρίβειν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Η πίστα (όχι dragster) δεν απευθύνεται στους λάτρεις της ταχύτητας αλλά του στρίβειν.

με ταχύτητα. :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όχι ερώτηση έκανα.

Γιατί βλέπω να αναφέρεται συνεχώς το κόστος της πίστας και αναρωτιέμαι αν τελικά τα 20-30 ευρώ 1-2 φορές το μήνα είναι τόσο τεράστια επιβάρυνση για κάποιον που είναι ερωτευμένος με την ταχύτητα.

για κάποιον που έχει οικογένεια,δάνειο ,υποχρεώσεις,εφορία,και άλλα πολλά ναι είναι πολλά ,δίκαιο αντίτιμο από την άλλη, αλλά είναι πολλά ......

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με ταχύτητα. :P

Σε δημόσιους δρόμους μπορείς να βρεις στροφές (...χμ...καμπές) να στρίψεις με πολλά παραπάνω.

Η πίστα είναι περισσότερο βελτίωση τεχνικής και απόλαυση με μειωμένους κινδύνους επειδή έχουμε λιγότερους εξωγενείς παράγοντες να μας επηρεάζουν (πχ άλλα οχήματα αντίθετης κατεύθυνσης κοκ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Σε δημόσιους δρόμους μπορείς να βρεις στροφές (...χμ...καμπές) να στρίψεις με πολλά παραπάνω.

Η πίστα είναι περισσότερο βελτίωση τεχνικής και απόλαυση με μειωμένους κινδύνους επειδή έχουμε λιγότερους εξωγενείς παράγοντες να μας επηρεάζουν (πχ άλλα οχήματα αντίθετης κατεύθυνσης κοκ)

Βρε μαζί σου είμαι. Αν έχεις την κατάλληλη μηχανή και πιάσεις εθνική και είσαι ευθειάκιας πας με όσα να ναι.

Αλλά νόμιζα τελικά ότι οι λάτρεις του αθλήματος δεν είναι απλά για να καρυδώνουν ένα γκριπ αλλά ψάχνουν το κάτι παραπάνω.

Εκτός να τελικά το κάτι παραπάνω είναι αυτή καθαυτή η αίσθηση του κινδύνου και η αδρεναλίνη που προσφέρει οπότε τα περί πιστών που δεν έχουμε είναι απλά δικαιολογίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βρε μαζί σου είμαι. Αν έχεις την κατάλληλη μηχανή και πιάσεις εθνική και είσαι ευθειάκιας πας με όσα να ναι.

Αλλά νόμιζα τελικά ότι οι λάτρεις του αθλήματος δεν είναι απλά για να καρυδώνουν ένα γκριπ αλλά ψάχνουν το κάτι παραπάνω.

Εκτός να τελικά το κάτι παραπάνω είναι αυτή καθαυτή η αίσθηση του κινδύνου και η αδρεναλίνη που προσφέρει οπότε τα περί πιστών που δεν έχουμε είναι απλά δικαιολογίες.

Ουσιαστικά τα ίδια λέμε.

Αυτός που μπαίνει πίστα θέλει να ψαχτεί περισσότερο στην τεχνική του στρίβειν.

Δεν κυνηγάει ενδείξεις κοντέρ.

Αυτό ουσιαστικά έλεγα κ πριν.

Όσες φορές έχω μπει πίστα, αυτό μου ήθελα κ μου άρεσε περισσότερο ήταν το πως στρίβω κ όχι τι τελική θα βγάλω σε κάθε ευθεία.

Από την άλλη, η εξοικείωση με τις υψηλές ταχύτητες μεγάλου χρονικού διαστήματος δεν κερδίζεται σε πίστες.

Εκτός κι αν μιλάμε για το Nardo στην Ιταλία.

Και η αίσθηση μετακίνησης με υψηλές ταχύτητες είναι εντελώς διαφορετική......

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Όχι ερώτηση έκανα.

Μπορω να απαντησω με 2 τροπους.

Ο πρωτος ειναι οτι ναι ειναι πολλα(επισης οταν ειχα ρωτησει νομιζω για 40αρι μου ειπαν) και περιλαμβανουν και: βενζινες για να πας+τα χιλιομετρα που θα γραψεις μιας και εχουμε 2 πιστες σε ολη την Ελλαδα, πληρη εξοπλισμο αν δεν εχεις, φθορες στη μηχανη οποτε και service αναλογα με το ποσες φορες θα πας, τεραστιες φθορες στην περιπτωση πτωσης που σιγουρα ειναι πολυ πιθανη για καποιον σαν εμενα που θα μπει μεσα και θα πηγαινει στα ορια του και λιγο παραπανω(αλλιως δε βλεπω λογο να μπω).

Ο δευτερος ειναι οτι απλα 1-2 φορες το μηνα δε φτανουν(για εμενα τουλαχιστον).

Βεβαια ακομα και οοοολα αυτα για εναν πετυχημενο επαγγελματια(η για καποιο πλουσιοπαιδο) με υγιη οικονομικη ζωη ισως να μην ειναι πολλα. Αλλα πιστευεις οτι η παραπανω περιγραφη εχει οποιαδηποτε σχεση με την ελληνικη πραγματικοτητα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Μπορω να απαντησω με 2 τροπους.

Ο πρωτος ειναι οτι ναι ειναι πολλα και περιλαμβανουν και: βενζινες για να πας+τα χιλιομετρα που θα γραψεις μιας και εχουμε 2 πιστες σε ολη την Ελλαδα, πληρη εξοπλισμο αν δεν εχεις, φθορες στη μηχανη οποτε και service αναλογα με το ποσες φορες θα πας, τεραστιες φθορες στην περιπτωση πτωσης που σιγουρα ειναι πολυ πιθανη για καποιον σαν εμενα που θα μπει μεσα και θα πηγαινει στα ορια του και λιγο παραπανω(αλλιως δε βλεπω λογο να μπω).

Ο δευτερος ειναι οτι απλα 1-2 φορες το μηνα δε φτανουν(για εμενα τουλαχιστον).

Δεν έχω πραγματικά κάτι να σου απαντήσω.

Αυτό που λες είναι ότι το κράτος (άρα οι υπόλοιποι) πρέπει να μας πληρώνουν το χόμπι μας (χόμπι είναι όχι δικαίωμα) επειδή αυτό το χόμπι τυχαίνει να έχει πεδίο εφαρμογής και στο δημόσιο δρόμο που σκοπό δεν έχει την ικανοποίηση της ανάγκης για ταχύτητα/μπάντα/σούζα/ξύσιμο αλλά απλή μετακίνηση (και στην Ελλάδα ούτε αυτό δεν κάνει καλά).

Δεν έχουμε καν βάση συζήτησης.

Θα θεωρούσα ρε παιδιά πολύ πιο τίμιο να πείτε φόρα παρτίδα "στα @@ μου εγώ θα το κάνω γιατί το έχω ανάγκη" και να αφήνατε δικαιολογίες της πλάκας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήπως έχουμε πιάσει την επίκαιρη θεωρία των 2 άκρων; (όχι, αυτοί που πάνε αργά μάλλον δεν είναι ΚΚΕ :D)

Εννοώ πως η συζήτηση είναι για το αν είναι σωστό να πάμε «κανονικά» ή αργά. «Κανονικά» είναι ας πούμε σβέλτα ανάλογα τον οδηγό και τη μηχανή. Όχι επίτηδες αργά, ούτε επίτηδες γρήγορα, ας πούμε.

Για παράδειγμα, στην εθνική κινούμενος ανάμεσα στα αυτοκίνητα, βρίσκω τους περισσότερους πιο αργούς και όποτε μπορώ τους προσπερνάω. Μερικές φορές όμως βλέπω και κάποιον που πάει επικίνδυνα γρήγορα. Οι αργοί ίσως αισθάνονται πιό ασφαλείς, εγώ όμως όχι.

Έχω τρακάρει κάμποσες φορές και αυτές ήταν με ταχύτητες 30-50 χλμ/ω. Εκτός από μια φορά στην εθνική που έπεσα με 120, αλλά και πάλι δεν ήταν πάνω από το όριο, ο μπροστινός μου είχε τουλάχιστον 140 χλμ/ω. Επίσης κινδύνεψα

πολλές φορές και είδα τον Χριστό φαντάρο με το σκουτεράκι της δουλειάς, που ήταν 50cc και δεν πήγαινε μια.

Πεζός μου έχει πεταχτεί ενώ δεν έτρεχα, αλλά ήμουν πάνω στην επιτάχυνση. Νύχτα μέσα από τα σκοτάδια, το μόνο που φαινόταν ήταν η κάφτρα από το τσιγάρο, αυτός κοιτούσε απ'την άλλη. Μήπως αν είχα σπάσει την 3η θα είχε ακούσει τα εκατοντάδες db; Την πτώση δεν τη γλύτωσα πάντως, ευτυχώς χωρίς τραυματισμό ή ζημιές.

Μερικές φορές γλυτώνεις από κάτι όταν έχεις παραπάνω χιλιόμετρα, κάποιες άλλες όχι.

Όλα είναι σχετικά άλλωστε. Δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες όπως λέμε, ούτε όλοι είμαστε ίδιοι. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom (300cc) Triumph street triple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εμένα με βασανίζουν 500 διαφορετικά σενάρια.

Τι να κάνω ρε Νικ? Να κλειστώ στο σπίτι μου μη με βρει το κακό?

Θεωρείς πως υπάρχει θέμα?

Ουσιαστικά, όχι θεωρητικά!

Με τα συγκεκριμένα δεδομένα.

Δε σου λέω να βάλω τη γυναίκα να πάρει το YBR (άσε το μεγάλο στην άκρη) και να κάνει το δικό μου τρόπο οδήγησης....

Ερώτηση......

Ο πεζός αυτός από που θα έρθει?

Είναι ο E.T.?

Από κάπου θα έρθει περπατώντας ή τρέχοντας!!

Τα μάτια σαρώνουν τα πάντα. Όχι μόνο ευθεία, αλλά και στο πλάι!

Και όπου υπάρχουν κακοτοπιές, διπλο-τριπλο ελέγχω ή χαμηλώνω πολύ τον ρυθμό.

Πχ προσπερνάς λεωφορείο? Κόβεις πάααααρα πολύ, κορνάρεις αν χρειαστεί.

Βλέπεις ομάδα παιδιών που κυνηγιούνται στο πεζοδρόμιο. Κόβεις, είναι πολύ πιθανό να σπρωχτούν προς το δρόμο.

Μεσημέρια κοντά σε σχολεία ξέρεις πως κυκλοφορούν πολλά μικρά διαβολάκια. Προσέχεις τριπλά.

Δεν οδηγείς κοντά στα παρκαρισμένα. Αφενός για να μη φας καμιά πόρτα στα μούτρα (βασικά στο γόνατο την τρως αλλά λέμε τώρα...), αφετέρου για να έχεις χρόνο αντίδρασης αν κάποιο μικρό παιδί, περάσει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα για να διασχίσει το δρόμο, αλλά είναι κοντό και δεν φαίνεται από τα παρμπρίζ.

Αντίστροφα? Ένας πεζός είναι άριστη «προστασία» σε κάποιες περιπτώσεις!

Αν πχ διασχίζει περπατώντας έναν δρόμο, κάθετο της δικής σου πορείας (ο πεζός κινείται παράλληλα με σένα), αντιλαμβάνεσαι πως σχεδόν αποκλείεται να σου βγει αυτοκίνητο από τον κάθετο δρόμο παραβιάζοντας το stop.

Χαζομάρες μου λες βρε 'συ?

Είναι δυνατόν να σπαστώ από την κουβέντα?

[κοίτα μλκ να μου βγει κανένας γέρος Ε.Τ. αύριο στο δρόμο......Γκαντέμηηηη...Σ' έσκισα :tooth:]

Μόνος σου ρωτάς, μόνος σου απαντάς! :D

πω πω Γιαννη αυτο που λες με τους πεζους που πεταγονται μπροστα απο σταματημενα αυτοκινητα ( σε κινηση ειτε παρκαρισμενα) ειναι πολυ σοβαρο .. Γνωστος μου με μηχανη παρεσυρε μια γυναικα και το παιδι της καθως προσπερναγε λεωφορειο και πεταχτηκαν οι πεζοι μπροστα για να περασουν απεναντι το δρομο . Το παιδακι σωθηκε ,η μητερα απεβιωσε ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δεν έχω πραγματικά κάτι να σου απαντήσω.

Αυτό που λες είναι ότι το κράτος (άρα οι υπόλοιποι) πρέπει να μας πληρώνουν το χόμπι μας (χόμπι είναι όχι δικαίωμα) επειδή αυτό το χόμπι τυχαίνει να έχει πεδίο εφαρμογής και στο δημόσιο δρόμο που σκοπό δεν έχει την ικανοποίηση της ανάγκης για ταχύτητα/μπάντα/σούζα/ξύσιμο αλλά απλή μετακίνηση (και στην Ελλάδα ούτε αυτό δεν κάνει καλά).

Δεν έχουμε καν βάση συζήτησης.

Θα θεωρούσα ρε παιδιά πολύ πιο τίμιο να πείτε φόρα παρτίδα "στα @@ μου εγώ θα το κάνω γιατί το έχω ανάγκη" και να αφήνατε δικαιολογίες της πλάκας.

Δικαιολογιες της πλακας ειναι για εσενα και τον τροπο που αντιλαμβανεσαι τα πραγματα. Εγω νιωθω ασχημα οταν περναω τα ορια στο δημοσιο δρομο. Επειδη ουτε εμενα θελω να τρεχουν, ουτε το οχημα που οδηγαω, ουτε οποιον αλλο ισως παρω μαζι μου η φορτωσω τη συνειδηση του με το οτι με πατησε. Αλλα καποια πραγματα απλα ετσι ειναι. Εχω μεινει τοσο καιρο χωρις μηχανη απο τοτε που μου την κλεψανε και αν πεσει μηχανοκινητο στα χερια μου τρελαινομαι. Δε γουσταρω τιποτα περισσοτερο απο τον ασφαλη ανταγωνισμο/οδηγηση σε πιστα. Ομως δε μπορω να το εχω αυτο. Δε με ενδιαφερει αν πιστευεις οτι απλα λεω ψεματα ειλικρινα. Απλα να ξερεις οτι κανεις λαθος.

Και δε ξερω τι ακριβως σου φαινεται τοσο παραλογο απ' τη στιγμη που σε αλλες χωρες υπαρχουν πιστες ΠΑΝΤΟΥ(και πισταρες οχι Μεγαρα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Beta alp 4.0 (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτο εμενα μου δειχνει οτι ο,τι ειπες αναφερεται στα λεγομενα μου. Οποτε ναι οταν σε στεναχωρει να διαβαζεις αποψη δικη μου η οποια δεν ειναι καν αυτο που λες προφανως και δε θα το παρω πολυ καλα(πχ οταν λεω 1-2 κλικ πανω και αναφερεις οτι η θα πηγαινουμε σαν κοτες η γ@μιοντας). Δεν ειπα οτι αυτο ειναι αποκλειστικα το νοημα της μηχανης ειπα οτι αυτο ειναι το πρακτικο νοημα της μηχανης για κινηση μεσα στην πολη.

Αυτο το δεχομαι(σχεδον). Ειμαι ο πρωτος που θα πει οτι βλεπει απιστευτα καραγκιοζιλικια μεσα στην πολη ειδικα απο δικυκλιστες. Ομως ειμαι και ο πρωτος που θα πει οτι η αθλια συμπεριφορα καποιων δε δικαιολογει το να τους παιρνει ολους η μπαλα και να λεμε πχ οτι οποιος δεν παει ακριβως με το οριο και δεν κινειται οπως ακριβως οριζει ο ΚΟΚ(που ειναι αδυνατο και ηλιθιο) ειναι επικινδυνος και ασυνειδητος. Τελοσπαντων πρεπει να φυγω. Συνεχιστε εσεις :P

Ντάξει δε διαφωνούμε σε θεμελιώδη ζητήματα, παρεξήγησα, my bad, όπως το έγραψες πιο πριν το κατάλαβα αλλιώς. Το πρακτικό νόημα του δίκυκλου μέσα στην πόλη είναι όντως αυτό που είπες, αλλά το νόημα γενικώς δεν είναι αυτό, αλλιώς θα ήμασταν όλοι με σκουτεράκια 125cc όπως προείπα.

Ξαναλέω όμως ότι ακριβώς επειδή ο ΚΟΚ είναι παράλογος και ηλίθιος σε κάποιες περιπτώσεις (σκέψου πχ όλα τα μηχανάκια να πηγαίνουν στη λωρίδα τους το ένα πίσω από το άλλο σαν αυτοκίνητα), ΠΟΛΥΣ κόσμος βρίσκει πάτημα και πηγαίνει όπως πηγαίνει. Μετά τα μεσημεριανά μου ποστ, έκανα δυο φορές τη διαδρομή κέντρο-αεροδρόμιο (θεσσαλονίκη) και πραγματικά βλέποντας ό,τι έβλεπα στο δρόμο, σκεφτόμουν αυτά που λέμε εδώ τώρα και έβριζα την τύχη μου που δεν είχα μια κάμερα να τραβήξω κανά βιντεάκι.

Και όχι δεν παίρνει όλους η μπάλα, αλλά το στραβό πρέπει να καταδεικνύεται ακόμα κι αν είναι η εξαίρεση. Πολλώ δε μάλλον όταν είναι ο κανόνας.

Σχετικά με τα όρια ταχύτητας είναι πολύ πονεμένο θέμα και θέλει σίγουρα ξεχωριστό θρεντ. (είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν κανά δυο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

Δικαιολογιες της πλακας ειναι για εσενα και τον τροπο που αντιλαμβανεσαι τα πραγματα. Εγω νιωθω ασχημα οταν περναω τα ορια στο δημοσιο δρομο. Επειδη ουτε εμενα θελω να τρεχουν, ουτε το οχημα που οδηγαω, ουτε οποιον αλλο ισως παρω μαζι μου η φορτωσω τη συνειδηση του με το οτι με πατησε. Αλλα καποια πραγματα απλα ετσι ειναι. Εχω μεινει τοσο καιρο χωρις μηχανη απο τοτε που μου την κλεψανε και αν πεσει μηχανοκινητο στα χερια μου τρελαινομαι. Δε γουσταρω τιποτα περισσοτερο απο τον ασφαλη ανταγωνισμο/οδηγηση σε πιστα. Ομως δε μπορω να το εχω αυτο. Δε με ενδιαφερει αν πιστευεις οτι απλα λεω ψεματα ειλικρινα. Απλα να ξερεις οτι κανεις λαθος.

Και δε ξερω τι ακριβως σου φαινεται τοσο παραλογο απ' τη στιγμη που σε αλλες χωρες υπαρχουν πιστες ΠΑΝΤΟΥ(και πισταρες οχι Μεγαρα).

Δεν σε λέω ψεύτη φυσικά. Τι λόγο έχεις πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Και ότι λέω δεν έχω διάθεση επίθεσης.

Απλά θεωρώ ότι πείθεις τον εαυτό σου για το δίκαιο των λόγων σου για κάτι το οποίο αγαπάς τόσο πολύ και έχεις ανάγκη χωρίς να λαμβάνεις υπόψιν ότι δεν ζούμε μόνοι μας σε αυτό τον κόσμο . Οι πράξεις επηρεάζουν και τους άλλους. Αυτό στο λέω σαν γενική νοοτροπία όχι μόνο για τη μηχανή.

Το τι γίνεται σε άλλες προηγμένες χώρες ακριβώς δεν το ξέρω. Αν δηλαδή έχουν πίστες διαθέσιμες δωρεάν που πηγαίνουν κάθε μέρα και ξεχαρμανιάζουν. Είμαι βέβαιος όμως ότι δεν έχουν κανένα να τους πληρώνει καύσιμα και αναλώσιμα που τελικά είναι και το μεγάλο κόστος αν είσαι κάθε μέρα σε κατάσταση πίστας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Φίλε ksino πολύ ωραίες οι αναλύσεις σου και φαίνεται ότι έχεις την απαιτούμενη εμπειρία και τα μυαλά σου μέσα στο κεφάλι σου και δε θα διαφωνήσω σχεδόν πουθενά. Αλλά μάλλον ξεχνάς το πιο απλό. Όταν πηγαίνεις με μια x ταχύτητα, έχεις ένα χρόνο αντίδρασης t. Όταν πηγαίνεις με μια ταχύτητα y<x, ο χρόνος αντίδρασης παραμένει t. Ο χρόνος φρεναρίσματος αυξάνεται στην πρώτη περίπτωση, και αντίστοιχα επιβραδύνεται και ο ελιγμός (αυτά τα δύο ΔΕΝ τα εξετάζω καν). Αυτό που αλλάζει ΣΙΓΟΥΡΑ και ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ είναι η απόσταση που θα διανύσει το όχημα κατά το χρόνο αντίδρασης. Είτε η αντίδραση είναι ελιγμός, είτε είναι φρενάρισμα, είτε είναι beam me up Scottie. Και ως έμπειρος δικυκλιστής δεν έχεις ανάγκη από μένα να σου εξηγήσω ότι πάνω στο μοτοσακό, ακόμα και το ένα μέτρο διαφορά κάνει τη διαφορά.

Γενικά για τους υπέρμαχους της ταχύτητας : Με μια σύγχρονη μηχανή που διαθέτει καλά φρένα, είτε πας με 30 είτε πας με 50, το φρενάρισμα είναι πρακτικά σχεδόν ακαριαίο. Η έξτρα απόσταση που διανύει το όχημα κατά το ένα (ή μισό) δευτερόλεπτο που το μυαλό σου θα επεξεργαστεί τα δεδομένα και θα πράξει ανάλογα είναι που καθιστά την ταχύτητα επικίνδυνη. 30 km/h είναι 8,3 m/s. 50 km/h είναι 14 m/s. Στο μισό δευτερόλεπτο έχεις διανύσει τρία μέτρα παραπάνω. Έχεις βρεθέι αγκαλίτσα με τον παππού. Όση εμπειρία και να έχεις, όσο και να διαβάζεις το δρόμο, αυτό είναι μια σταθερά που δε θα αλλάξει ποτέ και για κανένα λόγο.

Επίσης τα σενάρια τροχαίων είναι καλό να πλάθονται. Σε κάθε διασταύρωση, σε κάθε τυφλό/περίεργο σημείο, σε κάθε ειδική περίπτωση στο δρόμο. Πάιζοντας το σενάριο του ατυχήματος στο μυαλό σου, είναι και ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να το αποφύγεις. Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, σχεδόν σε κάθε μικροστούκα που έχω δει να γίνεται μπροστά μου, είχα παίξει το σενάριο στο μυαλό μου δευτερόλεπτα πριν.

Ειλικρινά, που ακριβώς έγραψα κάτι που να δείχνει πως αυτά που γράφεις διαφοροποιούνται από τα δικά μου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα