gkourmoul1

X-CITE 135 Modenas X-CITE 135 - Βίος και Πολιτεία

185 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Μη παρω στο λαιμο μου τον νεο μηχανικο. Δεν θυμαμαι ποιον απο τους δυο ειχα ρωτησει και μου ειχε πει 130 βασικα θυμαμαι πως ειχα ρωτησει και τους δυο αλλα δεν θυμαμαι ποιος μου ειχε πει αυτη τη τιμη.
Και τωρα που το λετε καποιος μου ειχε πει για 90€. Θα τον ξανα ρωτησω μολις παω για αλλαγη λαδιων.
Απορια τωρα πανω στο θεμα παιζει να αφησει κουσουρια η αλλαγη δισκων; Τι να προσεξω; Υπαρχουν γνησιοι κλπ; 
Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport

Δημοσιεύτηκε

Παιρνει κανονικα απλα καποιες φορες κανει αυτο το μουγκρισμα και νιωθως ο αποτυχημενος των παπιων :P

Η μπαταρια ειναι καινουργια σχετικα 1ος ετους και δεν εχει θεμα. Ουτε τα ηλεκτρικα μου κανουν κολπα.

Τα προβληματα που εχω και θελω να διορθωσω ειναι τα παρακατω. Οποιος ξερει ας πει τι φταιει ή τιμη.
υρ
1) Πατιναρισμα. Εξαρχης πατηναριζε αλλα τωρα εχει παραγινει το κακο... Δισκους θελει αλλα τιμη δεν ξερω ποσα παιζει. Ο μηχανικος μου ειχε πει 130 ευρω περιπου πριν ενα χρονο που τον ειχα ρωτησει.

2) Το τιμονι οταν αφηνω τα χερια και ειδικα με την μπαγαζιερα κοσκινιζει αριστερα δεξια. 

3) Το μουγκρισμα ισως καρβουνακια οπως λες... Τι κοστος θα εχει;

4) Η αλυσιδα ολη την ωρα κανει σαν ποπ κορν.

δεν ξερω τιμες εργασιας φιλε μου μιας και εγω τα κανω ολα μονος μου και η τελευταια φορα που ειχα παει σε μηχανικο πανε πολλαααααα χρονια xD 
Οι δισκοι και τα ελατηρια ψαξε στο ιντερνετ και θα βρεις.Οτι και να βαλεις προβλημα στο μοτερ δεν δημιουργεις απλα αν βαλεις καλη ποιοτητα θα σου κρατησουν και περισσοτερο.
Το τιμονι οσο εχεις μπαγαζιερα πανω ετσι θα σου κανει,δεν θα ειναι ποτε τελειο,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να φροντισεις να εχεις καλη πιεση στα λαστιχα σου και αν γινεται ακομα καλυτερα να εχεις ιδιας μαρκας μπρος πισω.Αν δεν γινεται δεν χαθηκε και ο κοσμος.
τα καρβουνακια δεν ξερω φιλε μου τιμη αλλα δεν νομιζω να κοστιζουν και πολυ
Η αλυσιδα επειδη αυτο το μηχανακι εχει αρκετη κοντη σχεση γραναζωματος και αρκετα μεγαλο γραναζι πισω (42) πιστευω οτι αυτο την κανει και φθειρεται γρηγορα σχετικα και λασκαρει ευκολα.Απο την αλλη ομως αυτο ειναι που βοηθαει και αρκετα σε αυτο το μηχανακι και ειναι αρκετα γρηγορο για παπι και με δυναμη απο χαμηλα.Ορεξη να χεις να σφιγγεις αλυσιδα :biggrin:
αν εχεις κανει πανω απο 30.000 χλμ με την αλυσιδα καλο ειναι να την αλλαξεις μαζι με τα γραναζια παντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μηπως γνωριζει καποιος ποσο θα μου κοστισει μια επισκευη του κινητηρα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Vision (110cc) agv Ducati scrambler

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Τις τελευταιες μερες που δημιουργει ενα θεματακι το x-cite.Γυρναω το κλειδι και δεν ανοιγει το μηχανακι δηλαδη παταω μιζα και δεν περνει μπρος αλλα δινω μια με μανιβελα και περνει κανονικα...Αυτο δεν μου το κανει συνεχεια αλλα αρκετες φορες...δηλαδη μπορει να γυρισω το κλειδι και να αναψει η ενδειξη της νεκρας αλλα μπορει και οχι...οταν δεν αναβει η ενδειξη της νεκρας δεν περνει και μπρος με μιζα μονο με μανιβελα.

Τι διαολο συμβαινει?:_boredom:

Τροποποιήθηκε από τον petran3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@petran3 η μπαταρια εχει φτασει στο τελος της ζωης της, αλλαξε τη:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια καλησπερα...

Πριν λιγες μερες το μηχανακι μου εβγαλε μια ζημια ακουγοταν ενα τακ τακ απο την μηχανη μονο στο ρελαντι ομως.

Το πηγα στο συνεργειο γιατι ο ηχος εγινε πιο εντονος και ακουγοταν σαν να εχει ξεχαρβαλωθει κατι το ανοιξε και ειδε οτι εσπαε ο τεντωτηρας και η καδενα ολα μαζι αυτα τα ανταλλακτικα γνησια μαζι με ενα γραναζι και σερβις μου εβγαλε μανικι 200 ευρω.

Τι λετε ειναι λογικη τιμη?επειδη δεν ξερω πολλα πολλα τι παιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γεια παιδια,λοιπον εχω ενα gt 135 δηλαδη ιδιος κινητηρας με το xcite,τον τελευταιο καιρο μου κανει νουμερα το κιβωτιο εχω πρωτη παω να βαλω δευτερα παταω το λεβιε και μενει κατω πατημενος τι μπορει να φταιει; ρυθμισα και το συμπλεκτη. Σας ευχαριστω πολυ καθε βοηθεια πολυτιμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Αυτο το μοντενας θα το ριξω σε κανα γκρεμο στο τελος...

Η μπαταρια αδειαζει συνεχεια εβαλα καινουργια και παλι το ιδιο την μετρησα και οταν δινω γκαζι δινει μια χαρα βολτ 14V+ στο ρελαντι πεφτουν τα βολτ λιγο αλλα δεν κραταει φορτιο και μετα απο 2 μερες τεζα...Κατι την ξελιγωνη...

Οταν το εχω στο ρελαντι πεφτει ενταση απο τα φωτα αρκετα και αμα εχω τον διακοπτει ανοιχτο απο τα φωτα δεν περνει μπρος με τιποτα παρα μονο με σβηστα τα φωτα περνει μπρος.

Παιζει να ειναι καποιο βραχυκλωμα απο καποια λαμπα η να εχω προβλημα με ανορθωτη?Ειναι τετοιες οι μερες που δεν μπορω να παω το αφησω σε καποιο μαστορα.

Το μηχανακι δουλευει παντως μια χαρα αλλα μου κανει αυτες τις σπαστικες βλακειες τις τελευταιες μερες.

Εντιτ: οταν αλλαξα καδενα ειδαμε και τα πηνια και ηταν μια χαρα.

Τροποποιήθηκε από τον petran3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

Δημοσιεύτηκε

καποιο βραχυκυκλωμα ειναι σιγουρα, τωρα η στον διακοπτη φωτων,η στην φυσα τις λαμπας η στην λαμπα την ιδια.μπορει και στην πλεξουδα που φευγει απο τον διακοπτη και παει στο φαναρη.δεν ειναι κατι δυσκολο να το βρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τα πηνια ηταν καμενα...κοστος ενα 60αρη ολα μαζι...

ειναι φυσιολογικο να εχω σε 2 χρονια 2 φορες καμενα πηνια?Υποψιν εχω κανει σε 2 χρονια περιπου 20.000 χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα