gkourmoul1

X-CITE 135 Modenas X-CITE 135 - Βίος και Πολιτεία

185 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Hornet (600cc) caberg KTM SMC (690cc)

Δημοσιεύτηκε

μια χαρά δηλαδή οδικά! και εγώ τώρα που κοιτούσα αμορτισέρ αυτό παρατήρησα και μάλλον θα κοιτάξω προς τα yss που έχουν ρυθμιστή κάτω κάτω και τα ρυθμίζεις όποτε θες... πόσα cm ήταν αυτά που έβαλες? το μόνο που με απασχολεί είναι πως δεν ξέρω αν θα ταιριάζουν εκεί στις βίδες, δηλαδή αν θα σφίξουν και κουμπώσουν σωστά! δεν ξέρω τι ''άνοιγμα'' έχουν τα yss στις τρύπες να μετρούσα να δω αν θα κάνουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

31 ή 33. δεν θυμάμαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Επικοινώνησα σήμερα με Γκοργκολή. Θα στείλουν ένα κιτ επισκευής το οποίο λένε ότι θα διορθώσει το πρόβλημα. Άντε να δούμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για να δούμε τι θα σου στείλουν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Η λύση βρέθηκε για την περίπτωσή μου.

Κατόπιν επικοινωνίας με τα κεντρικά του Γκοργκολή, μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν λύνεται με την διόρθωση του υπάρχοντος καρμπυρατέρ. Έχουν δοκιμάσει τα πάντα (συμπεριλαμβανομένου αντίστασης μέσα στο μοτέρ).

Η λύση λοιπόν έρχεται με αντικατάσταση του καρμπυρατέρ με ένα άλλο από διαφορετικό μοντέλο παπιού, ενός πιο φαρδιού λαιμού, και κάτι ντίζες. Όλα αυτά κανονικά κοστίζουν 140+ ευρώ. Εμένα θα μου κοστίσει 40 ευρώ + ΦΠΑ. Η απόδοση μου είπαν ότι θα είναι η ίδια ή ελαφρώς καλύτερη. Στην τιμή αυτή το δίδουν προσφορά και μου κάνουν δώρο την εργασία. Δεν είναι μέσα στην εγγύηση διότι θεωρείται εν μέρει βελτιωτική εργασία. Το παλαιό καρμπυρατέρ θα μου το δώσουν πίσω.

Η παραγγελία έγινε και με διαφορετικό καρμπυρατέρ είναι σίγουρο πως δεν θα ξανααντιμετωπίσω θέμα με αρρυθμίες.

Εάν θα ήθελα να μην αλλάξω τίποτα, δεν έχω παρά να οδηγώ με το τσοκ μόνιμα ανοικτό στα πολύ κρύα. Αυτό μου το είπε ο υπεύθυνος επί των τεχνικών θεμάτων στα κεντρικά, ο οποίος είχε και το ίδιο μοντέλο στην κατοχή του.

Αξίζει να αναφέρω ότι είναι υποδειγματική η εξυπηρέτηση του Γκοργκολή και όλου του δικτύου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki suzuki sv (649cc) NOLAN N87 Suzuki sv (650 acc)

Δημοσιεύτηκε

Η λύση βρέθηκε για την περίπτωσή μου.

Κατόπιν επικοινωνίας με τα κεντρικά του Γκοργκολή, μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν λύνεται με την διόρθωση του υπάρχοντος καρμπυρατέρ. Έχουν δοκιμάσει τα πάντα (συμπεριλαμβανομένου αντίστασης μέσα στο μοτέρ).

Η λύση λοιπόν έρχεται με αντικατάσταση του καρμπυρατέρ με ένα άλλο από διαφορετικό μοντέλο παπιού, ενός πιο φαρδιού λαιμού, και κάτι ντίζες. Όλα αυτά κανονικά κοστίζουν 140+ ευρώ. Εμένα θα μου κοστίσει 40 ευρώ + ΦΠΑ. Η απόδοση μου είπαν ότι θα είναι η ίδια ή ελαφρώς καλύτερη. Στην τιμή αυτή το δίδουν προσφορά και μου κάνουν δώρο την εργασία. Δεν είναι μέσα στην εγγύηση διότι θεωρείται εν μέρει βελτιωτική εργασία. Το παλαιό καρμπυρατέρ θα μου το δώσουν πίσω.

Η παραγγελία έγινε και με διαφορετικό καρμπυρατέρ είναι σίγουρο πως δεν θα ξανααντιμετωπίσω θέμα με αρρυθμίες.

Εάν θα ήθελα να μην αλλάξω τίποτα, δεν έχω παρά να οδηγώ με το τσοκ μόνιμα ανοικτό στα πολύ κρύα. Αυτό μου το είπε ο υπεύθυνος επί των τεχνικών θεμάτων στα κεντρικά, ο οποίος είχε και το ίδιο μοντέλο στην κατοχή του.

Αξίζει να αναφέρω ότι είναι υποδειγματική η εξυπηρέτηση του Γκοργκολή και όλου του δικτύου.

εμενα παντως περισυ το χειμωνα επειδη τους τα εχωσα τα μασησανε.......(ισως γιατι το μηχανακι ηταν 2 μηνων μονο)......μολις ακουσουν μαρουλι...γινονται εξυπηρετικοι............αυτα τα χω πει εδω και αρκετο καιρο γι αυτο το κιτ...αλλα χανεις την εγγυηση.........καιει περισσοτερο....εμενα μεχρι στιγμης φετος δεν το χει ξαναπαρουσιασει.............ρε μπας και βοηθησε το racetech εξατμισονι που εβαλα εδω και 3μηνο και δεν μου το ξαναπαρουσιασει?..............θα δειξει......εδω θα μαστε να τα λεμε.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Από την στιγμή που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει λύση είναι ανώφελο να προσπαθώ για να γίνουν εργασίες εντός εγγυήσεως δωρεάν. Ειδικά στο νότιο άκρο της Κρήτης που μένω και όπου δεν υπάρχουν συνεργεία της προκοπής.

Αυτή η λύση που μου πρότειναν με τα 50 ευρώ είναι για μένα σωτήρια. 50 ευρώ και τα προβλήματά μου λύνονται. Ειδάλλως, ούτε και και εγώ ξέρω πόσες δοκιμές θα έκανα σε μάστορες ώστε να το φτιάξουν.

Άρα πληρώνω και τους λέω και ευχαριστώ. Όσον αφορά την εγγύηση με διαβεβαίωσε ο έμπορος ότι δεν την χάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Από την στιγμή που γνωρίζω ότι δεν υπάρχει λύση είναι ανώφελο να προσπαθώ για να γίνουν εργασίες εντός εγγυήσεως δωρεάν. Ειδικά στο νότιο άκρο της Κρήτης που μένω και όπου δεν υπάρχουν συνεργεία της προκοπής.

Αυτή η λύση που μου πρότειναν με τα 50 ευρώ είναι για μένα σωτήρια. 50 ευρώ και τα προβλήματά μου λύνονται. Ειδάλλως, ούτε και και εγώ ξέρω πόσες δοκιμές θα έκανα σε μάστορες ώστε να το φτιάξουν.

Άρα πληρώνω και τους λέω και ευχαριστώ. Όσον αφορά την εγγύηση με διαβεβαίωσε ο έμπορος ότι δεν την χάνω.

την χανεις την εγγυηση...........διαβασε το βιβλιαρακι του κατασκευαστη το λεει πεντακαθαρα.............οτι με το κιτ του καρμπυρατερ χανεις την εγγυηση..........διαβασε το........κατα τα αλλα πραττεις καλα.........και γω μπορει να το κανω.......αλλα περιμενω να δω μηπως κατα τυχη εφτιαξε με την εξατμιση........μεχρι στιγμης με τα πολλα κρυα που εβγαλε προσφατα κανενα θεμα οπως περσι.......θα δειξει..........

Τροποποιήθηκε από τον vagma

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

100 βάλε να δεις. Βελτιώθηκε αρκετά εμένα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

100 βάλε να δεις. Βελτιώθηκε αρκετά εμένα

σε αυτο εχεις δικιο........οποτε εβαζα περσι το χειμωνα ειχα τις λιγοτερες αρρυθμιες και σβησηματα.........σχεδον το χα λυσει το θεμα.........ελπιζω(?) με την αλλαγη στην εξατμιση που εκνα πριν 3μηνο να εξαλειφθηκαν ολα τα θεματα με το καρμπ.............και μην ρωτας πως..ολα γινονται....ειναι θεμα μιγματων ζιγκλερ και παγωματος της πεταλουδας...........μηχανικη ρευστων να ουμ ειναι το ολο θεμα του............ :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Γι' αυτό το κιτ με άλλο καρμπυρατέρ, μπορείς να μου πεις τι γνωρίζεις? Από ποιο μοντέλο βάζουν καρμπ? Είναι μηχανικό ή με φούσκα? Απόδοση κ.α?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γι' αυτό το κιτ με άλλο καρμπυρατέρ, μπορείς να μου πεις τι γνωρίζεις? Από ποιο μοντέλο βάζουν καρμπ? Είναι μηχανικό ή με φούσκα? Απόδοση κ.α?

απο οτι μου χει πει ο πετροσιαν(εξουσιοδοτημενος μηχανικος στον πειραια) ειναι 26αρι και δινει στο παπι αρκετα αλλα καιει και πολυ περισσοτερο............αυτα ξερω...........μηχανικο...οχι υποπιεσης........τωρα απο που δεν ξερω......

Τροποποιήθηκε από τον vagma

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για την πληροφορία :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγώ πιστεύω πως με το νέο καρμπυρατέρ που άσχετα εάν είναι πάλι 24 θα καίει αρκετά.. ούτε TPS ούτε υποπίεσης που είναι σχετικά πιο ''γλυκό'' και ''οικονομικό''.... η κατανάλωση από 2.7 μέσο όρο θα ανέβει στα 3.2 σίγουρα... δεν ξέρω... γνώμη μου.. μακάρι να λυθεί το πρόβλημα σου σύντομα... πάντως μέχρι τώρα εγώ με την αντίσταση δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

εγώ πιστεύω πως με το νέο καρμπυρατέρ που άσχετα εάν είναι πάλι 24 θα καίει αρκετά.. ούτε TPS ούτε υποπίεσης που είναι σχετικά πιο ''γλυκό'' και ''οικονομικό''.... η κατανάλωση από 2.7 μέσο όρο θα ανέβει στα 3.2 σίγουρα... δεν ξέρω... γνώμη μου.. μακάρι να λυθεί το πρόβλημα σου σύντομα... πάντως μέχρι τώρα εγώ με την αντίσταση δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό...

Με τι θερμοκρασίες δεν έχεις δει πρόβλημα? Πόσο σου κόστισε τελικά?

Δεν είναι απαραίτητο πως θα έχω πιο πολύ κατανάλωση, ειδικά από τη στιγμή που έχω χουφτωμένο μόνιμα το γκάζι. Αυτό γιατί πιθανόν λόγω του πιο πολύ νεύρου που θα αποκτήσει να χρειάζεται λιγότερο άνοιγμα στο γκριπ για να επιταγχύνει στο μηχανάκι. Αυτό μεταφράζεται σε λιγότερο καύσιμο. Κοινώς, θα έχει λιγότερο ζόρι με τα κιλά μου, άρα θα καίει λιγότερο. Το έχω ξαναδεί το έργο.

Πιθανόν να έχεις και δίκιο και να αυξηθεί όντως η κατανάλωση....

Το πολύ πολύ, εάν είναι εύκολη εργασία, επαναφέρω το παλιό καρμπυρατέρ τους θερινούς μήνες. Εάν είναι όντως πολύ βενζινοβόρο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

όσες μέρες το έχω πάρει δεν έχει κάνει το παραμικρό και το κυκλοφορώ από -4 έως 8....σίγουρα θα δυναμώσει και 24άρι να είναι.... εγώ πιστεύω πως θα ανέβει η κατανάλωση!τώρα με το βάλε βγάλε δεν ξέρω όπως το σκέφτεται ο καθένας... 50 ευρώ έδωσα με καθαρισμούς ντεπόζιτο καρμπυρατέρ και κάτι άλλα.. πάντως το σωληνάκι υποπίεσης είναι must! ή τοποθέτηση πότε θα γίνει με το καλό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Αύριο θα φύγει η παραγγελία. Φαντάζομαι μέχρι τέλος εβδομάδας. Είδωμεν....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα μπήκε το καρμπυρατέρ. Είναι 24άρι μηχανικό και η αλήθεια είναι ότι ήθελε ψιλοπατεντούλες για να κάτσει πάνω στο μοτέρ....

Πρώτες εντυπώσεις:

1. Μεγάλη διαφορά στο άναμμα του κινητήρα. Με την πρώτη στροφή της μίζας έχει πάρει εμπρός (το μαμά με ταλαιπωρούσε)

2. Δεν χρειάζεται 5λεπτο ζέσταμα με τσοκ για να μπορώ να ξεκινήσω. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα φεύγω με ελάχιστο τσοκ.

3. Η απόκριση στο γκάζι είναι αρκετά πιο άμεση.

4. Ο κινητήρας έγινε πιο νευρικός και εξαφανίστηκαν κάτι κομπιάσματα στις χαμηλές. Οι επιδόσεις είναι πάνω κάτω οι ίδιες.

Δεν έχω προλάβει να τεστάρω την συμπεριφορά σε χαμηλές θερμοκρασίες, καθώς και την κατανάλωση. Νεότερα σε λίγες μέρες....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport

keihin pe εβαλες?γνωριζεις τι ζιγκλερ φοραγε το μαμα και τι ζιγκλερ αυτο που εβαλες?γενικα οτι αφορα το καρμπυρατερ με ενδιαφερει,οχι μονο για το συγκεκριμενο μηχανακι ,ολα.Αλλα και ποσο μαλλον το συγκεκριμενο που εχει βγει με ''θεμα'' στο καρμπυρατερ...

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες επί των τεχνικών στοιχείων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

δηλαδη δεν ξερεις ουτε καν τι καρμπυρατερ σου εβαλαν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Μου έβαλαν ένα 24άρι μηχανικό καρμπυρατέρ (δεν θυμάμαι την μάρκα που μου είπαν) από 125 daytona. Δεν με ενδιέφερε να μάθω λεπτομέρειες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ωραιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Στο μαμα καρμπ, οταν ανοιγα το τσοκ οι στροφες πηγαιναν 4000....

Στο καινουργιο οταν ανοιγω τσοκ δεν κουνανε απο τις 1500. Υπαρχει μονο μια ανεπαισθητη διαφορα στον ηχο.

Γιατι συμβαινει αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μακάρι να εξαφανίστηκαν όλα με αυτό που έκανες!εγώ τώρα με θερμοκρασίες 5-8 το πρωί παίρνει χωρίς τσοκ!!έμεινα έκπληκτος όταν το έβαλα χωρίς τσοκ και κρατούσε ρελαντί στις 1200 και μόλις ζεστάθηκε στις 1500+-...πάντως κοίταξε λίγο την κατανάλωσή σου και πες μας τι παίζει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα