Joe15

Ενισχυτής σήματος wifi

42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Daytona

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος efkola έγραψε:

Για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Το προβλημα είναι το εξής: ζω στον α' όροφο πολυκατοικίας αλλά το router βρίσκεται στο πατρικό μου στο β' όροφο και από εκεί παίρνω σήμα wifi το οποίο όμως στα μέσα δωμάτια του δικού μου διαμερίσματος είναι ανίσχυρο και ενίοτε μηδαμινό.
Ψάχνω μια εύκολη και βολική λύση για να ενισχύσω το σήμα στον κάτω όροφο διότι είμαι άσχετος με το άθλημα!Θα βρω μια αξιοπρεπή λύση αν αγοράσω ένα wifi repeater και το τοποθετήσω σε σημείο κοντά στην είσοδο του κάτω σπιτιού που έχει ικανοποιητικό σήμα;
ΥΓ:Αν έχει κάποια σημασία, τα δύο σπίτια έχουν ξεχωριστό ρολόι ΔΕΗ.

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση και στο ρουτερ. Βάλτο στη μέση κάποιου τοίχου. Μακρυά από κεντρικές κολώνες σπιτιού. Πιστεύω θα δεις διαφορά. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM Duke (390cc) HJC is-17

Δημοσιεύτηκε

Μπορείς να αλλάξεις και router (εάν έχεις αυτά που σου δίνουν οι πάροχοι) με κάποιο καλύτερο με κέρδος και σε μεγαλύτερη εμβέλεια.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Η σίγουρη λύση είναι ένα wifi repeater, οπως αυτό εδώ, που έχω ήδη. Δουλεύει τέλεια και ενισχύει το σήμα φουλ σε όλο το σπίτι. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 7 ώρες, το μέλος pitapola έγραψε:

Copy paste η περιπτωση σου, με ενα τετοιο εκανα τη δουλεια μου μια χαρα,

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa850re-300mbps-universal-wireless-n-range-extender-p-PER.612508

πριν 56 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Η σίγουρη λύση είναι ένα wifi repeater, οπως αυτό εδώ, που έχω ήδη. Δουλεύει τέλεια και ενισχύει το σήμα φουλ σε όλο το σπίτι. 

Σας ευχαριστώ όλους!

Τα είχα δει και εγώ αυτά τα δύο, είναι στα 6 πρώτα από εδώ .

Υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά μεταξύ τους ή όλα κάνουν παρόμοια δουλειά πάνω-κάτω;

Η εγκατάσταση υποθέτω πως δεν είναι δύσκολη;!

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδια θελω την βοηθεια σας. 

Εχω παρει ενα ρουτερ - repeater, με το οποιο παιρνω σημα απο το διπλα σπιτι (συγγενη), και το μεταφερω στο σπιτι μου ασυρματα. 

Καλα μεχρι εδω. 

Ενα βραδυ βλεπω μαζεμενους κατω απο το σπιτι μου πολλους και το ιντερνετ σερνοτανε στο σπιτι. Σκαναρω με μια εφαρμογη για να δω ποιες συσκευες ειναι συνδεδεμενες και γινοταν παρτι. 

Το βγαζω απο την πριζα και εφυγα ολοι απο κατω. 

Οποτε λεω κατσε να αλλαξω κωδικο στο repeater. Αλλαζω κωδικο μετα ομως απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. 

Πως διαολο το σπανε τοσο ευκολα? 

Τι μπορω να κανω? 

Εχω το rpd 250.

Στο ρουτερ απο το οποιο παιρνω το σημα ευτυχως δεν μπαινουν. Και εκει εχω αλλαξει κωδικο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Ducati Hypermotard (939 SPcc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 39 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Παιδια θελω την βοηθεια σας. 

Εχω παρει ενα ρουτερ - repeater, με το οποιο παιρνω σημα απο το διπλα σπιτι (συγγενη), και το μεταφερω στο σπιτι μου ασυρματα. 

Καλα μεχρι εδω. 

Ενα βραδυ βλεπω μαζεμενους κατω απο το σπιτι μου πολλους και το ιντερνετ σερνοτανε στο σπιτι. Σκαναρω με μια εφαρμογη για να δω ποιες συσκευες ειναι συνδεδεμενες και γινοταν παρτι. 

Το βγαζω απο την πριζα και εφυγα ολοι απο κατω. 

Οποτε λεω κατσε να αλλαξω κωδικο στο repeater. Αλλαζω κωδικο μετα ομως απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. 

Πως διαολο το σπανε τοσο ευκολα? 

Τι μπορω να κανω? 

Εχω το rpd 250.

Στο ρουτερ απο το οποιο παιρνω το σημα ευτυχως δεν μπαινουν. Και εκει εχω αλλαξει κωδικο. 

Δεν το σπάνε.Υπάρχουν εφαρμογές που απλά δοκιμάζουν εργοστασιακούς κωδικούς σε router.Αν απλά αλλάξεις κωδικό δεν μπορεί να ξαναμπεί κανείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Δεν το σπάνε.Υπάρχουν εφαρμογές που απλά δοκιμάζουν εργοστασιακούς κωδικούς σε router.Αν απλά αλλάξεις κωδικό δεν μπορεί να ξαναμπεί κανείς.

Φιλε αλλαζω κωδικο καθε μερα. Εχει καταντησει αηδια. Ηρεμω για 3 μερες μετα παλι τα ιδια. 

Τωρα εντοπισα με εφαρμογη τις mac adress αυτων που δεν θελω να μπαινουν και τους μπλοκαρα στις ρυθμισεις του ρουτερ

Το δοκιμασα σε μια δικια μου συσκευη και επιασε. Για να δουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Με mac address μπορεις να το ρυθμισεις να δεχεται τις ταδε π.χ. 5 συσκευες που εχεις σπιτι σου και ΚΑΜΙΑ αλλη, εχουν δεν εχουν κωδικο.

Αν για παραδειγμα εχεις ενα υπολογιστη, δυο ταμπλετ, μια σμαρτ τιβι και ενα κινητο, βαζεις την καθε διευθυνση mac των συσκευων αυτων ως αποδεκτη και οποια αλλη τον πουλο.

Και τελος το παραμυθι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 7 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Με mac address μπορεις να το ρυθμισεις να δεχεται τις ταδε π.χ. 5 συσκευες που εχεις σπιτι σου και ΚΑΜΙΑ αλλη, εχουν δεν εχουν κωδικο.

Αν για παραδειγμα εχεις ενα υπολογιστη, δυο ταμπλετ, μια σμαρτ τιβι και ενα κινητο, βαζεις την καθε διευθυνση mac των συσκευων αυτων ως αποδεκτη και οποια αλλη τον πουλο.

Και τελος το παραμυθι.

Στο repeater που εχω μου εχει στο advance settings να φτιαχνω λιστα με mac adress και τι θελω να τις κανω. Η deny access η αccept access. 

Εγω εβαλα αυτες τις mac adress των παρανομων και πατησα deny access. 

Το δοκιμασα με μια δικια μου συσκευη, να την κανω deny δηλαδη, και δουλεψε. 

Παρολο που εβαζα κωδικο για να μπω δεν εμπαινε. 

Ειναι πιο βολικο να μπλοκαρω τους αγνωστους απο το να περναω μια μια τις συσκευες μου

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον εντοπιστηκε η πηγη του κακου. 

Το wps του ρουτερ ηταν ανοιχτο. Οποτε εφοσον ειχαν σπασει το 9 ψηφιο wps κωδικο οτι κωδικο να εβαζα στο wpa τον εσπαγαν για πλακα. 

Οποτε:

Α) εκλεισα wps

B) αλλαξα κωδικους για log in στις ρυθμισεις ρουτερ

Γ) αλλαξα κωδικο και 

Δ) μπλοκαρα τις mac adress τους. 

Το νου σας.... Υπαρχουν εφαρμογες που σπανε wps ευκολα. Οτι κωδικο και να αλλαξετε μετα θα μπαινουν

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

πριν 13 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Λοιπον εντοπιστηκε η πηγη του κακου....

Αλλαξε τωρα και το ονομα του δικτυου σε "to_tzampa_pe8ane" και χαμογελα τους οταν τους πετυχαινεις στην εισοδο.

Τροποποιήθηκε από τον pitapola
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος pitapola έγραψε:

Αλλαξε τωρα και το ονομα του δικτου σε "to_tzampa_pe8ane" και χαμογελα τους οταν τους πετυχαινεις στην εισοδο.

Φιλε τα ατομα ηταν αλλης εθνικοτητας και μαζευονταν απο κατω και εκαναν βιντεο κληση κι ο μαλ; κας απο πανω σερνοτανε... 

Παιδια οσοι εχετε wps ανοιχτο κλειστε το και αλλαξτε κωδικους στο wpa. 

Δεν θα ξαναμπει κανεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Φιλε τα ατομα ηταν αλλης εθνικοτητας και μαζευονταν απο κατω και εκαναν βιντεο κληση κι ο μαλ; κας απο πανω σερνοτανε... 

Και τα ιδιας εθνικοτητας τις ιδιες κουτοπονηριες κανουμε, μη νομιζεις.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Και τα ιδιας εθνικοτητας τις ιδιες κουτοπονηριες κανουμε, μη νομιζεις.

Οχι δεν το ειπα ρατσιστικα.  Το ειπα οτι επεφτε συρμα για τζαμπα wifi με σκοπο βιντεο κληση μεσω εφαρμογων με την πατριδα τους και γινοτανε μαχη απο κατω. Μιλαμε για μεγαλη λιστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Και λίγες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για το WPS παρατίθενται παρακάτω:

The router has a eight-digit PIN that you need to enter on your devices to connect. Rather than check the entire eight-digit PIN at once, the router checks the first four digits separately from the last four digits. This makes WPS PINs very easy to “brute force” by guessing different combinations. There are only 11,000 possible four-digit codes, and once the brute force software gets the first four digits right, the attacker can move on to the rest of the digits. Many consumer routers don’t time out after a wrong WPS PIN is provided, allowing attackers to guess over and over again. A WPS PIN can be brute-forced in about a day. Anyone can use software named “Reaver” to crack a WPS PIN.

Πηγή

Να συμπληρώσω κάτι που δεν λέει το άρθρο.
Στην πραγματικότητα το PIN δεν είναι ούτε καν 4+4, αλλά 4+3+1 που σημαίνει ότι το τελευταίο ψηφίο προκύπτει από τα προηγούμενα 7!
Αν προσθέσουμε σε αυτό ότι το PIN δεν έχει αλλαχτεί ποτέ, τότε τα 4 πρώτα ψηφία έχουν παραμείνει τα μαμά  του ρούτερ, ε! τότε κυκλοφορούν λίστες με όλα τα δημοφιλή μοντέλα.
Οπότε το πρόγραμμα τι κάνει;
Βαράει τα 4 πρώτα ψηφία από τη λίστα και μετά με brute force τα υπόλοιπα 3 (1000 συνδυασμοί) και το τελευταίο ψηφίο δώρο.
Οπότε καταλαβαίνουμε ότι και με λίγη τύχη μπορεί να χρειαστεί πολύ λίγος χρόνος για να το σπάσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Και λίγες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για το WPS παρατίθενται παρακάτω:

The router has a eight-digit PIN that you need to enter on your devices to connect. Rather than check the entire eight-digit PIN at once, the router checks the first four digits separately from the last four digits. This makes WPS PINs very easy to “brute force” by guessing different combinations. There are only 11,000 possible four-digit codes, and once the brute force software gets the first four digits right, the attacker can move on to the rest of the digits. Many consumer routers don’t time out after a wrong WPS PIN is provided, allowing attackers to guess over and over again. A WPS PIN can be brute-forced in about a day. Anyone can use software named “Reaver” to crack a WPS PIN.

Πηγή

Να συμπληρώσω κάτι που δεν λέει το άρθρο.
Στην πραγματικότητα το PIN δεν είναι ούτε καν 4+4, αλλά 4+3+1 που σημαίνει ότι το τελευταίο ψηφίο προκύπτει από τα προηγούμενα 7!
Αν προσθέσουμε σε αυτό ότι το PIN δεν έχει αλλαχτεί ποτέ, τότε τα 4 πρώτα ψηφία έχουν παραμείνει τα μαμά  του ρούτερ, ε! τότε κυκλοφορούν λίστες με όλα τα δημοφιλή μοντέλα.
Οπότε το πρόγραμμα τι κάνει;
Βαράει τα 4 πρώτα ψηφία από τη λίστα και μετά με brute force τα υπόλοιπα 3 (1000 συνδυασμοί) και το τελευταίο ψηφίο δώρο.
Οπότε καταλαβαίνουμε ότι και με λίγη τύχη μπορεί να χρειαστεί πολύ λίγος χρόνος για να το σπάσει.

Μα κυκλοφορουν ηδη εφαρμογες που το κανουν αυτο.... Μιλαμε για πολυ ευκολη δουλεια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Μα κυκλοφορουν ηδη εφαρμογες που το κανουν αυτο.... Μιλαμε για πολυ ευκολη δουλεια

Ναι δεν λέω κάτι διαφορετικό, απλά εξηγώ λίγο πιο βαθιά πως γίνεται (technical shit.... :shock:για όποιον ενδιαφέρεται).
Κοινώς το WPS απενεργοποιείται με το που πάρουμε το ρούτερ και δεν ξανά-ανοίγει ποτέ.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα