μάθο...

Κομπρεσερ αερα 12V

66 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να βρεις... Αδειάζει ακόμη και μπαταρία αυτοκινήτου. Τραβάει πολλά watt. Όταν το χρησιμοποιούσα στο Opel είχα πάντα τη μηχανή ανοικτή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda SH300i cruiser BMW F800ST

Δημοσιεύτηκε

Αυτό σαν ιδέα είναι καλό, αλλά θα αύξανε σημαντικά τον όγκο και το βάρος, πράγμα όχι χρήσιμο για μοτοσικλετιστικη χρήση

εγώ πάντως βρήκα αυτό και αυτό τα οποία λειτουργούν με αυτόν ακριβώς τον τρόπο (το φορτίζεις σπίτι και το παίρνεις μαζί δλδ!) και δεν μου φαίνονται και τόσο ογκώδη... σίγουρα χωράνε σε μπαγκαζιέρα ή σακίδιο

(το 2ο μου φαίνεται λίγο πατάτα αλλά το πρώτο πρέπει να είναι καλό... για ρίχτε μια ματιά!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να βρεις... Αδειάζει ακόμη και μπαταρία αυτοκινήτου. Τραβάει πολλά watt. Όταν το χρησιμοποιούσα στο Opel είχα πάντα τη μηχανή ανοικτή.

Συμφωνώ απολύτως.

Η δικιά μου αν δεν δουλεύει η μηχανή δεν ξεκινάει καν.

Μια φορά πάντως που πήγα να φουσκώσω λάστιχο στο αμάξι έκανε 100 ώρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Derek, για αυτά δεν ξέρουμε τίποτα. Δεν αναφέρουν καν τις προδιαγραφές τους. Γενικά κάτι τέτοιο δεν το εμπιστευόμουν ούτε για να φουσκώσει μπρατσάκια! Χώρια που μετά απο μερικές ώρες λειτουργίας η μπαταρία του θα πήγαινε αδιάβαστη... Τρίτον μια μπαταρία πάντα έχει ένα βάρος υπολογίσιμο το οποίο δεν το θέλουμε και δεν έχει νόημα να κουβαλάμε το επιπλέον φορτίο τη στιγμή που έχουμε ήδη μια πηγή ρεύματος (το αλτερνέιτορ μας).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F650GS

Δημοσιεύτηκε

Και εγω τουτο εχω παρει, σε προσφορα 10ε απο e-shop, αλλα ακομα δεν το εχω δοκιμασει να δω πχ απο τα 20psi στα 30psi ποση ωρα θα παρει.

Αληθεια σε μια χωματοβολτα ποσο πιεση να ριξω? Εχει διαφορες μπρος πισω?

Το χω και εγω..το χω δοκιμασει 3 φορες..μιας και τα λαστιχα χανουν συχνα..καθε 2 μηνες περιπου 2-3 bar..γρηγορο χοροπηδα αλλα το κραταω..το μανομετρο χανει..αλλα εχω της michelin ενα μετρητη και το διπλο τεκαρω..και ολα οκ!Για την τιμη του δεν το περιμενα..(Απο praktiker)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt225 serow Αλλος can-am spyder (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ειχα παρει κ εγω απο το praktiker , ενα kompreser για το αυτοκινητο μου κ το serow , μια φορα το χρειαστηκα για το λαστιχο ενος φιλου στο αυτοκινητο

του , καηκε το μοτερ σε λιγα δευτερολετα ηταν μαρκα Einhell , πηγα στο jumbo

( ναι αυτο με τις ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΕΣ κ ΓΕΛΟΙΕΣ

διαφημισεις που σου σπανε τα νευρα )

εδωσα 4.99 euro πηρα μια κλασσικη χειροκινητη τρομπα , την εχω 1.5 χρονο βγηκε σκυλος κ για φουσκωμα λαστιχου car αλλα κ για moto αλλα κ για

λαστιχο απο

καροτσι οικοδομης οπου

χρειαστηκε , βεβαια

κάνεις κ μπρατσα κ γυμναστικη αλλα το αποτελεσμα μετραει , βεβαια εχει υψος 65-70 ποντους , λιγο αβολη για moto αλλα κανεις αψογα κ σιγουρα

την δουλεια σου :clapping2:

Τροποποιήθηκε από τον sotirisss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

αναρωτιέμαι... αν αντί να κουβεντιάζουμε για ampere kai Watt μήπως θα ήταν προτιμότερο να κουβεντιάσουμε για το αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να δουλεύει με μπαταρία και να φορτίζει στην πρίζα του σπιτιού???

Kαλό θα σου κάνει να αναριωτιέσαι..Τουλάχιστον,έτσι κάτι μαθαίνεις,κάτι προσθέτεις.

Εάν πάλι δεν θέλεις να αναριωτιέσαι και πάλι σωστά κάνεις. Ομως εδώ,μαθαίνουν οι άλλοι που θέλουν. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κατ'αρχας δεν ψαχνω για ενα κομπρεσερ που να φορτιζει σε πριζα 220V.Διοτι θελω να το εχω μαζι και να μην εκφορτιζεται για ενα 2ημερο που θα κανω συνεχη χρηση...Αρα απορριπτω λυσεις με φορτιση στο ρευμα και θελω 12V.

Kατα δευτερον ψαχνοντας στη αποθηκη ξαναβρηκα το Airman Sparrow που εχω

airman_sparrow.jpg

Γιαννη στις προδιαγραφες γραφει >10Α αν ενδιαφερει...οπότε αφου στο 12V εχω ασφαλεια 15αρα μια χαρα ειμαστε κι απο κει(ε;...)

Ξεφουσκωσα το ελαστικο στο 1.55bar και μετρησα την πιεση ακριβως με τον michelin δεικτη που εχω.Συνδεσα τον κομπρεσσορα και εβαλα μπροστα τη GS.Πηγαμε στα 2.25bar ακριβως σε 1' που σημαινει οτι εδωσε 0.5bar ...αρκετα καλα και αθορυβα σχετικα ενω δεν κουραστηκε(ζεσταθηκε)καθολου...Δεν διαπιστωσα επισης να πεταγεται η βαλβιδα-οπως την τελευταια φορα-αρα μαλλον απο δικο μου λαθος δεν ειχε συνδεθει σωστα...ενω η μετρηση που εδειχνε το οργανακι σε σχεση με το καλο που εχω ηταν...ιδια!!!Αρα και καλη μετρηση εδωσε.

Συμπερασμα:Τον κραταω αφου εχει και compact mini διαστασεις και βλεπουμε...Τη λυση την εδωσε η αποθηκη λοιπον! :crazy: Βεβαια η κουβεντα καθε αλλο παρα ακαρπη ηταν αφου μαθαμε και κατι παραπανω...Θενκς εβριμποντι :ok:

Σημειωση:Τον συγκεκριμενο κομπρεσσορα τον εχω απο το 2005-2006 αν θυμαμαι καλα...οπότε καλα παμε αφου αντεχει ακομα και με τα κοπανηματα που εχει φαει στα βουνα...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Κατ'αρχας δεν ψαχνω για ενα κομπρεσερ που να φορτιζει σε πριζα 220V.Διοτι θελω να το εχω μαζι και να μην εκφορτιζεται για ενα 2ημερο που θα κανω συνεχη χρηση...Αρα απορριπτω λυσεις με φορτιση στο ρευμα και θελω 12V.

Kατα δευτερον ψαχνοντας στη αποθηκη ξαναβρηκα το Airman Sparrow που εχω

airman_sparrow.jpg

Γιατί έχω την εντύπωση,ότι μας τεστάρεις για να δεις τι ξέρουμε ?? :think:..... :blow:

ΑΛΛΑ δεν μασάρε ωρέ.. :mB_kalo_e:

Απο την άλλη πάλι,πάειειει..τόχασα το κέρασμα γαμώτο μου,πάνω που τόχα σίγουρο.. :plaf:

Που θα πάει,θα στην φιλάω.. :lol: .. :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Είσαι μεγάλος αλήτης ρε Μαθό!!

Πολύ μεγάλος!!!! :crazy:

Κερνάς καφέ αύριο το πρωί ~8:30

Εδώ δίπλα!! :hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR (1300cc) Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Κώστα για τσέκαρε και τα Lidl!

Από Δευτέρα 7/10 θα βγάλουν προσφορές σε προιόντα ανάμεσα τους και κομπρεσερ αέρος!!!

Εδώ!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ειδα ενα ultimate speed...τωρα τι εταιρεια ειναι αυτη...ξερει κανεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα παρω ενα απο τα Lidl οποτε θα δουμε τι λεει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

89889_01_f.jpg

την ξερει κανείς;

Τροποποιήθηκε από τον mAthosalas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Honda xx (1100cc)

Δημοσιεύτηκε

89889_01_f.jpg

την ξερει κανείς;

Το συγκεκριμένο κομπρεσεράκι είναι κινέζικο φίλε μου , με ότι συνεπάγεται αυτό !

Από ότι γνωρίζω για τα κομπρεσεράκια αυτά , τα φτηνά ( 10-15 20 Ευρώ ) έχουν πλαστικά κυλινδροπίστονα και πρέπει να δουλεύουν λίγο και να σταματάνε μετά για κάμποση ώρα για να κρυώσουν.

Αν θέλεις κάτι που θα κρατήσει για καιρό και δεν θα σε προδώσει σε κανένα βουνό μακριά από τον πολιτισμό , ψάξε σε Τζιπάδικα προιόντα . ARB θεωρείται κορυφαία φίρμα , αλλά και η ποιό προσιτη VIAIR ( κανά 85αρι Ευρώ) είναι πολύ καλή.

Στά 4χ4 , με αυτά γεμίζουν κάτι μπουκάλες 10 - 15 λίτρων για να έχουν παροχή αέρα για τα air-lockers ( μπλοκέ ) και για άλλες εφαρμογές.

Υπάρχουν διάφορα μεγέθη. Τα μικρότερα , που υπερκαλύπτουν λάστιχα μοτοσυκλέτας , είναι περίπου στο μέγεθος αυτου του ultimate που έχεις στη φωτογραφία. Μπές στις σελίδες τους και θα δείς τα πάντα ( παροχή , καταναλώσεις ρεύματος κλπ )

Αυτά.... :mB_kalo_e:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εαν δεν ανατινασσεται παντως,πιστευω οτι για να ελεγχεις λαστιχα και να κανεις μικροδιορθωσεις,θα κανει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT660-R Zundapp KS800 (800cc)

Έλα να δοκιμάσεις το δικό μου.

Δε το έχω δοκιμάσει σε λάστιχα μοτοσυκλέτας/αυτοκινήτου.

Μόνο σε στρώματα και λάστιχα ποδηλάτου.

Αν σου κάνει, είναι φθηνό στο eshop.

Και πολί βολικό γιατί έχει μικρές διαστάσεις.

Είναι αυτό:

TLS.050118.jpg

Στα 13.5€ αλλά βγαίνει τακτικά σε προσφορές (ημέρας E-shop Specials κάθε μέρα στις 12 το μεσημέρι ή εβδομάδας Crazy Sundays κάθε Κυριακή στις 00:00)

Αυτο που ειχα παρει, με 10ε απο το eshop, το ειχα ανοιξει απο περιεργια και εχει μεταλικο κυλινδροπιστονο, κανονικα. Συνθετικη ειναι η μεμβρανη πανω στο πιστονι, που εκτελει χρεη ελατηριων. Απο κατι τεφλονουχο στην καλυτερη. Ειχε και λιγο γρασακι. Δεν ητανε κακο. Κινεζικο και αυτο, αλλα για 10ε μια χαρα ειναι.

Τωρα αυτο του Lidl, εμφανισιακα με πειθει περισοτερο. Παντος οτι εργαλειο εχω παρει απο το lidl μου εχει βγει πολυ καλο για τα λεφτα του. Μου φαινεται καλυτερο και ολο το σωμα μεταλικο.

Με πειθει για την τιμη του, Θα το επαιρνα ανετα.

Τροποποιήθηκε από τον harilaos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

ειδα ενα ultimate speed...τωρα τι εταιρεια ειναι αυτη...ξερει κανεις;

Κώστα όπως τον κόβω είναι ίδιος με τον δικό μου με μερικές διακοσμητικές αλλαγές. Με άλλα λόγια ο Κινέζος που έβγαζε φασον για τον αμερικάνο, τώρα βγάζει για την πάρτη του Lidl. Τον δικό μου τον είχα πάρει 80€ πριν από έντεκα χρόνια και τον χρησιμοποιούσα για να προσθέτω αέρα και στο εξάμετρο φουσκωτό. Πάρτε τον, είναι τσάμπα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf Honda cbr (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

89889_01_f.jpg

την ξερει κανείς;

το εχω αγορασει απο λιντλ εχω φουσκωσει 2-3 φορες λαστιχο αμαξιου κ κανα 2 της μηχανης δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης 10 ευρω το ειχα παρει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οσοι το εχετε δοκιμασει....

η ενδειξη που δειχνει για τη πιεση ειναι ακριβης η θα νομιζω οτι εχω 36 και θα εχω 33???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε αυτά τα φτηνά οργανάκια, η ένδειξη δεν είναι για να την βασίζεσαι. Καλύτερα να έχεις ένα καλό πιεσόμετρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

παιδιά μια ερώτηση έχω και εγώ αυτο το μπλέ Einhell απο το e-shop εδώ και μερικά χρόνια! τον χρησιμοποιούσα στο αμάξι και όλα καλα! το θέμα είναι ότι πλέον έβαλα αντάπτορα και στην μηχανή με 10άρα ασφάλεια (άντε πές μεγαλώνω την ασφάλεια γιατί νομίζω ότι ο αντάπτορας σηκώνει μέχρι 20Α. το θέμα είναι ότι το κομπρεσεράκι δεν γράφει πουθανά πάνω του πόσα Α τραβάει για να ξέρω και πόσα Watt.

η γεννήτρια του πήγασου είναι σχετικά μικρή 290W και δεν θα ήθελα να την ζορίζω. το θέλω κυρίως για 2-3 psi σε κάθε λάστιχο μικροδιορθώσεις δηλαδή στις πιέσεις σε εβδομαδιαία βάση!

Εψαξα στο γούγλη αλλά πουθενά μάνιουαλ ή σχετική αναφορα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF600SA (600cc) Honda Innova (125icc)

Δημοσιεύτηκε

Ο αντάπτορας δεν σηκώνει 20Α.

Ενα κλασικό κομπρεσεράκι που έχω το εχω μετρήσει και τραβαει κοντά στα 10Α εκκίνηση, μετά κυμάινεται απο 5-8 ανάλογα την πίεση και το ζόρι που τραβαει.

Το αν θα το χρησιμοποιούσα στο μηχανάκι? Προσωπικά όχι, βενζινάδικο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Εχω και ενα ψηφιακό μετρητή πίεσης και ελέγχω γιατί τα όργανα στα μπεζινάδικα είναι κουκουρούκου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Ο αντάπτορας που έχω είναι αυτός εδώ και δεν λέει πόσα αμπέρ αντέχει, λογικά ότι ασφάλεια του βάλω εγώ μέτα (αφού γράφει ότι έχει πλαστικό που αντέχει στην θερμοκρασία.)

Για την μέτρηση της πίεσης έχω ψηφιακό μετρητή της Michelin και μέχρι τώρα απλά έβαζα μπρός το αυτοκίνητο μόνο που έτσι πρέπει να βγάζω και την μότο στο πεζοδρόμιο και γενικά είναι μια διαδικασία. εγώ θέλω απο την ίδια την μότο αν γινεται να βάζω μπρός και να διορθώνω τις πιέσεις.

Για βενζινάδικο ούτε λόγος. θέλω τα λάστιχα να είναι απολύτως κρύα όταν ελέγχο πιέσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Σιγά μην ζεσταθεί το λάστιχο διανύοντας μια μικρή απόσταση, με 40-60 χλμ και μαλακά φρεναρίσματα... Δεν έχουμε τέτοιους δρόμους που να ανεβάζουν θερμοκρασίες. Και αν ανέβει η πίεση είναι τόσο αμελητέα που δεν κάνει καμιά διαφορά. Μην αγχώνεσαι. Αν βάλεις και μεταλλικές τάπες θα υσηχάσεις. Εγώ τα τσεκάρω κάθε 2 εβδομάδες και απο τότε που έβαλα τις μεταλλικές η μείωση της πίεσης ειναι εξαιρετικά μικρή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα