1522 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Tο εχω. Απο πού εισαι ωρε? 

τεκνοπνευματικ 90 γιουρια το ειχα παρει. Αν δε βιαζεσαι θα σου ποτσαρω φωτο αυριο, ειναι ολοκληρο σετ σε κασετινα.

Μου πηρε λιγο παραπανω, αλλα τωρα που παιζω με το αλλο προτζεκτ, οριστε @vagoskonti

20161111_190156.jpg

Aν εισαι κοντα, στο δανειζω οταν το χρειαστεις. Αν κι απο οτι θυμαμαι εσυ στη δυση κι εγω στην ανατολη.... :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

χαχαχαχα ωραιος ρε φιλε να σαι καλα!!τελικα υπηρχε μια λεπτομερεια που δεν γνωριζα/δεν ειχα σκεφτει.πιστευα οτι βγαζοντας τα ρουλεμαν μπορουσα να βαλω τα καινουργια στα καρτερ και να δεσω το μοτερ κομπλε.Ομως δυστυχως θελει μηχανουργειο για να πρεσαρει τα καινουργια μεσα στο στροφαλο και μετα να πρεσαρει και το γραναζακι του στροφαλου στο καταλληλο σημειο για το χρονισμα.Η ολη υποθεση πηγε 9 ευρω(εργασια) με τα ρουλεμαν που του τα πηγα εγω στο χερι οπως και το στροφαλο επισης, και το κανε μπροστα μου και μια ευθυγραμμιση στο μηχανημα που ειχε.Οποτε και να τα βγαζα(φτιαχνοντας ενα μηχανημα αντιστοιχο με αυτο) δεν θα μπορουσα να βαλω τα καινουργια αρα τελικα μαλλον μου ειναι ψιλο-αχρηστο σαν εργαλειο.Παντως σε ευχαριστω που καθισες και ασχοληθηκες και μου το ποσταρες.Ελπιζω καποια στιγμη στο βαθυ βαθυ μελλον να μπορεσω να παρω και τορνο για να μπορω να τα κανω μονος μου και αυτα,(αν και δεν ειναι κατι που το χρειαζεσαι καθε μερα η καθε τοσο και σιγουρα θα χρειαζεται να μαθω να τον χρησιμοποιω)

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σήμερα στα lidl http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1627

Επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο PABS 20-Li

• Μπαταρία ιόντων λιθίου max. 20 V (2,0 Ah)
  • 3 χρόνια εγγύηση

και άλλα ψιλοπραγματα

εγώ πήγα για τις μπαταρίες http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=60769

μιας και ειχα στο πρόγραμμα να πάρω αυτές http://www.e-shop.gr/panasonic-eneloop-box-bk-3mcce-aa-1900mah-4tem-p-ANA.NLP0268 αλλά με

πρόλαβε το λιντλ! :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda africa HJC FS-10

Δημοσιεύτηκε

Στο παρακατω, ψαχνω ταινια ταινιολειαντηρα με διαστασεις 2 x 72 ιντσες, δηλαδη περιπου 5 cm x 180 cm και δε βρισκω πουθενα. Εν γενει, ξερει κανείς πού μπορω να βρω μεγαλου μηκους γυαλοχαρτα?

ευρωλειαντικη γιωργο:yes:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Σε ευχαριστω Γιαννη. Εχω μιλησει ηδη, το προτζεκτ προχωραει σφαιρα! :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda africa HJC FS-10

Δημοσιεύτηκε

κανα τορνακι μεταχειρω που θα βρουμε; :tooth::grin:

στο εγγυς μελλον :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Οταν εισαι ετοιμος για αγορα Γιαννη (και αναλογα βεβαια τι ψαχνεις) τα λεμε παλι. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

η συλλογη μου σε ποιοτικα εργαλεία χειρός σχεδόν έκλεισε, μενει να αλλαχθουν τα torx και τα allen με wera αντι για force που είναι και τα γερμανοπολύγωνα καστανιας ισως με facom αν και δε νομιζω να υπαρχει λογος.

καστανιες 3/8 και 1/2 facom

γερμανοπολύγωνα gedore

κοφτακια κλπ knipex

κατσαβιδια witte

έχω χιλιαδες αλλα εργαλεία αλλα αυτά είναι τα ποιοτικότερα που χωρανε σε 2 κασετινες. τα υπόλοιπα βρισκονται σε 2-3 αποθηκες που εχουμε. :D

so happy!!!!!!!!

EvZX982SQQ6yEIFLfQxi5Q.jpeg

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

κατσαβιδια με προδιαγραφες jis που θα βρω στην ελλαδα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X

Δημοσιεύτηκε

Όπως έχει ξαναγράψει παλαιότερα ο συνάδελφος miskin, στον Μητρόπουλο στην οδο Αθηνάς στην Αθήνα, τα Vessel, αλλιώς στο ebay π.χ.

https://www.ebay.com/itm/VESSEL-Megadora-900-Series-P1x75-JIS-1-Cross-Point-Tip-Screwdriver-900175/141936954616?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

Την 2/28/2018 at 3:44 ΜΜ, το μέλος nikolai έγραψε:

κατσαβιδια με προδιαγραφες jis που θα βρω στην ελλαδα?

Κανε μια ερωτηση εδω nikolai

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150660

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb1 + cbr600f (399cc) Shoei NXR BMW R51 (500cc)

Δημοσιεύτηκε

ιστοριες μιας ανακατασκευης επεισοδιο 9823 , θελω να κανω μετρηση συμπιεσης και ψαχνω συμπιεσομετρο , ξερει κανεις καποιο αξιοπιστο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Κανένα σετ με κολαούζα φιλλιέρες από Μ8 μέχρι Μ16 έχετε να μου προτείνετε? Όσα έτοιμα σετ κοιτάω απλά τα περισσότερα δεν κάνουν.. Δεν έχουν 3 κολλαούζα για το κάθε σπείρωμα αλλά μόνο 1 για συντήρηση. Εγώ θέλω για κοπή από την αρχη. 

Έχω δει κάποια αλλά θέλω και τη γνώμη σας. 

Αρχικά λέω να δώσω μέχρι 20 ευρώ. Έστω μια μανέλα και κολαούζα Μ12 και Μ14 αν δεν μπορώ στα 20 ευρώ να πάρω κάτι άλλο.

ΥΓ. Μανέλα Γερμανική ή Τζαπάν???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Για αρχη δε νομιζω οτι θα βρεις τοσο μεγαλα κολαουζα σε σετ. Εννοω Μ8 εως Μ16 και ειδικα την 3αδα.

Δετυερον οταν ενα κολαουζο ειναι μονό δε σημαινει οτι ειναι μόνο για συντηρηση. Πχ τα κολαουζα μηχανης ειναι μονα αλλα με το χερι μαλλον χλωμο να τα πας. Και φυσικα ειναι για ανοιγμα σπειρωματος.

οταν λες να δωσεις 20€ εννοεις για ολα??? αν ναι, καπου μπερδευεσαι. Πηρα Μ3, Μ5 και Μ8 σε volkel (αλεμανο που λενε) κι εδωσα 30κατι ευρω για συνολο 9 κολαουζα. (3 σετ των τριων)

θα ελεγα να παρεις οτι σου χρειαζεται, οταν σου χρειαζεται σε ποιοτικα εργαλεια. Μανελες εχω δυο σταρετ και κατι αλλες κινεζικες. Στο Μ12 σε ινοξ εσπασε ο κινεζος. 

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 9 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Για αρχη δε νομιζω οτι θα βρεις τοσο μεγαλα κολαουζα σε σετ. Εννοω Μ8 εως Μ16 και ειδικα την 3αδα.

Δετυερον οταν ενα κολαουζο ειναι μονό δε σημαινει οτι ειναι μόνο για συντηρηση. Πχ τα κολαουζα μηχανης ειναι μονα αλλα με το χερι μαλλον χλωμο να τα πας. Και φυσικα ειναι για ανοιγμα σπειρωματος.

οταν λες να δωσεις 20€ εννοεις για ολα??? αν ναι, καπου μπερδευεσαι. Πηρα Μ3, Μ5 και Μ8 σε volkel (αλεμανο που λενε) κι εδωσα 30κατι ευρω για συνολο 9 κολαουζα. (3 σετ των τριων)

θα ελεγα να παρεις οτι σου χρειαζεται, οταν σου χρειαζεται σε ποιοτικα εργαλεια. Μανελες εχω δυο σταρετ και κατι αλλες κινεζικες. Στο Μ12 σε ινοξ εσπασε ο κινεζος. 

Όχι! Εννοώ Μια μανέλα και μία 3άδα κολαούζα Μ12. Αν μέχρι 20 μπορώ να πάρω και Μ14 τότε καλώς. 

Όταν ένα κολαούζο (χεριού) είναι μονό, σαφώς και δεν είναι για να ανοίξεις σπείρωμα από την αρχή! Δεν θα κάνεις καλό ούτε σε σένα ούτε στα εργαλεία και το προς σπειρωτόμηση τεμάχιο.

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport

Δημοσιεύτηκε

μαγκες ερωτησουλα σχετικα με σφυροκατσαβιδο(οχι για αμεση αλλα για μελλοντικη αγορα)
τι μαρκες αξιζει για ερασιτεχνικη χρηση?γενικα αξιζει να παρεις καποιο σχετικα φθηνο προς καλο(πχ 30 ευρω) και να δωσεις λεφτα σε ακριβες μυτες μιας και αυτες τρωνε το περισσοτερο ζορι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γνώμη για τα Dexter του Leroy Merlin? Πήρα 2 γερμανοπολυγωνα 12 και 13. Αξίζει να πάρω και τα υπόλοιπα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλησπέρα, διαβασα ολα τα μηνύματα στο θεμα που αφορούν τα ροποκλειδα, σκεφτομαι λοιπόν να αγοράσω ενα ροποκλειδο για κάποιες εργασίες στη μηχανή μου. ελεγα να πάρω αυτό: https://www.motoraid.eu/torque-wrench-4-24 αλλα σε αυτα τα λεφτά δε νομίζω να ειναι και πολυ σοι. ειδα καποιοι που προτινανε για τα norbar τα οποια εψαξα και βρηκα ότι είναι ποιοτικά και οτι εχει επίσημο πωλητή αθηνα (πικουνης) βεβαια το 10-60nm παει στα 120ευρω.

να δωσω λοιπον αυτα τα χρήματα να παω σε κατι που οπως φαίνεται θα το κρατήσω μια ζωη η να κοιτάξω κατι αξιολογο με 50-60ευρω αν υπάρχει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (Μπραπcc) agv Αλλος καμια 25αρια

Δημοσιεύτηκε

Να πας μια βολτα απο τον πικουνη. Πιστευω θα πετυχεις καλυτερη τιμη απο κοντα και σιγουρα θα σε φωτισει  περισοτερο στην επιλογη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fjr 1300 Shark RSX

Δημοσιεύτηκε

Το 4-24 δεν θα σε καλυψει..Το 10-60 θα σε καλυψει για το 99% των περιπτωσεων. Η τιμη στα 120 ειναι πολυ καλη...... Θα σου λυσει τα χερια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Δημοσιεύτηκε

Καλό το ροποκλειδο αλλά αν δεν το χρειάζεσαι για κάτι το οποίο απαιτεί απόλυτη ακρίβεια δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι τόσο ακριβό, από την άλλη όμως η απόλυτη ακρίβεια κοστίζει πολύ παραπάνω από τα 120.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (Μπραπcc) agv Αλλος καμια 25αρια

Δημοσιεύτηκε

οταν ειχα παρει το δικο μου 10-60 απο τον πικουνη το τεσταραμε στο μηχανημα του και επιασε αποδοση μεσα στις προδιαγραφες του. (δεν θυμαμε αριθμους και τετοια)

ειχα μαζι μου ομως και ενα norbar 20-100 το οποιο μου ειχε κανει δωρο ενας παππους πολλων ετων και αυτος και το ροποκλειδο. ο ανθρωπος χαμογελασε μολις το εβγαλα απο την τσαντα και μου ειπε πως δεν το εχει ξανα δει οποτε ενθουσιασμενος το εβαλε στο μηχανημα για να το μετρησουμε.

ηταν μεσα στις μετρησεις σε οποιο πεδιο και αν δοκιμασαμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα