Θάνος

ΦΡΕΝΑ!!!

55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Wee-Strom Arai RX-7 GP F22A-Raptor

Δημοσιεύτηκε

ωραιο αρθρο μαγκίτη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

μια αλλη λυση για το σφυριγμα ειναι με μια λιμα που εχει λεπτο πλα'ι'νο ,οδοντωτο βεβαια, να λιμαρετε το τακακι κανοντας του καθετες χαρακιες ωστε να αποτρεπει τον συντονισμο του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Blitz joy-r 125 (125cc) AGV GP1 KTM EXC 250 (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό που δημοσίευσες, ήταν πολύ χρήσιμος.... :D :D :D :D :D :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650 BMW

Δημοσιεύτηκε

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

αυτον και εγω τον βλεπω πρωτη φορα ! ωραις ναουμ . :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Arai RX-7 GP

Δημοσιεύτηκε

πολυ ωραιο θεματακι Θανο!!! :)

χρειαζομαι και εγω μια βοηθεια...Θελω να αγορασω τακακια μπρος-πισω για το kawasaki zx6r 2007 αλλα δεν ξερω τι ειδους τακακια φοραει. Επισης δεν ξερω τι μαρκες κυκλοφορουν στην αγορα και ποια ειναι η καλυτερη. :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

Πολύ χρήσιμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Moto Guzzi BREVA (1100cc) Shoei XR 1100 Moto Guzzi MGS-01 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλογραμμένο, κατανοητό και με πολύ καλές πληροφορίες....

Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
V STROM GS 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

:help: :help: :help:

paides kserei kaneis auta ta takakia ti rolo varane?????

http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rea...agano-p-69.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 600F4i Shoei XR 1000 Honda CBR f4i (600cc)

Δημοσιεύτηκε

:help: :help: :help:

paides kserei kaneis auta ta takakia ti rolo varane?????

http://www.onlinemotoparts.com/catalog/rea...agano-p-69.html

Εννοείς τι λένε σαν μάρκα? Αν ναι, δεν έχω ιδέα, πρώτη φορά την ακούω. Αλλά μπορεί να λέω και βλακείες :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

Δημοσιεύτηκε

Εννοείς τι λένε σαν μάρκα? Αν ναι, δεν έχω ιδέα, πρώτη φορά την ακούω. Αλλά μπορεί να λέω και βλακείες :blink:

Kαι γω, πρωτη φορα τα βλεπω.. :huh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Εκπληκτικο αρθρο Θανο! :thumbsup1:

Και μπολικα :respekt: φυσικα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Το στρώσιμο των φρένων

Τα φρένα αποδίδουν καλύτερα και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής άν στρωθούν σωστά, όταν είναι ακόμα καινούργια. Τα νέα τακάκια ?κάθονται? καλύτερα σε παλιούς δίσκους, και αντίστοιχα οι καινούργιοι δίσκοι ?πάτιουνται? καλύτερα από χρησιμοποιημένα τακάκια, οπότε προσπαθήστε να μήν τα αλλάζετε ταυτόχρονα. Στίς καινούργιες μοτοσικλέτες η διάρκεια της διαδικασίας στρωσίματος των φρένων πρέπει να παρατείνεται κατά περίπου 50%.

Πηγη:Περιοδικο moto

Aυτό θα το editάρεις επιτέλους? :D Είναι πέρα ως πέρα λάθος!!!! Όλα τα άλλα πολύ καλά και σωστά, αλλά αυτό που επισημαίνω είναι ΛΑΘΟΣ. Kαινούριος δίσκος = καινούρια τακάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Aυτό θα το editάρεις επιτέλους? :D Είναι πέρα ως πέρα λάθος!!!! Όλα τα άλλα πολύ καλά και σωστά, αλλά αυτό που επισημαίνω είναι ΛΑΘΟΣ.

Γιατι ειναι λαθος? :unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Γιατί είναι λάθος... :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Γιατί είναι λάθος... :D

Μαλιστα, τοσο καλα... :rolleyes:

edit: Αυτο πώς να το εκλαβω, για να ξερω απο δω και στο εξης πώς να σε αντιμετωπιζω :D

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

95454463.jpg

Eίναι ποτέ δυνατόν το παλιό τακάκι με τις αυλακώσεις που έχει από την παλιά δισκόπλακα να στρώσει σωστά την καινούρια???? Αφού αλλού θα πατάει στην καινούρια κι αλλού όχι. Αλλού θα αρχίσει να την φθείρει κι αλλού δεν θα την ακουμπάει καν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati multistrada s (1000cc) Arai Viper GT Ducati multistrada s (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

αγκυρες λεμεεεεεε...τι φρενα και χαζα, :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

Aυτό θα το editάρεις επιτέλους? :D Είναι πέρα ως πέρα λάθος!!!! Όλα τα άλλα πολύ καλά και σωστά, αλλά αυτό που επισημαίνω είναι ΛΑΘΟΣ. Kαινούριος δίσκος = καινούρια τακάκια.

Ψηλε με το συγκεκριμενο θεμα δεν βγαζω ακρη...εχει σπασει το κεφαλι μου να σκεφτομαι τι ειναι πιο σωστο αλλα δεν.....

Πολυ πιθανον αυτες οι μικρες αυλακωσεις να μην παιζουν ρολο και να ειναι καλυτερα να στρωθει ο δισκος πανω σε ηδη χρησιμοποιημενα τακακια

λογο θερμοκρασιων, οταν ειναι ολα καινουργια μεχρι να παρουν τις πρωτες τους θερμοκρασιες ειναι σα να μην δουλευουν τα φρενα...

οταν ομως εχουν πατηθει και εχουν δουλεψει και μαλιστα σταδιακα και εχουν παρει τις θερμοκρασιες που πρεπει, τοτε εχουμε και το μεγιστο

αποτελεσμα στο φρενο μας..

οταν βαζουμε τακακια επανω στον παλιο μας δισκο παλι δεν τα στρωνουμε;;;; Για σκεψου ποσο "χειροτερα" ειναι να θελουν και τα δυο στρωσιμο...

δεν παντρευονται μεταξυ τους με τις θερμοκρασιες με τπτ και για αυτο δεν εχουμε και φρενα στα καινουργια μοτο που περνουμε του κουτιου...

οταν ειναι καινουργιος ο δισκος δεν συμπεριφερεται σε θερμοκρασιες το ιδιο με αυτον που εχει δουλεψει...αρα ειναι καλυτερα για τα τακακια ενας

χρησιμοποιημενος και αντιστροφα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Άκου τότε να σου το πω εγώ να τελειώνουμε. Τα περισσότερα στοιχεία (για να μην πω όλα) το μοτό τα είχε πάρει από τον Βαρβαρήγο (Brake shop)

Το ότι έγραψαν ότι στρώνεις τη δισκόπλακα με παλιό τακάκι,είχε κάνει λάθος ο συγγραφέας του άρθρου. Το κείμενο το διάβασε και ο Βαρβαρήγος τότε στο περιοδικό και μόλις το είδε τους ειδοποίησε πως το έγραψαν λάθος με αποτέλεσμα στο επόμενο κιόλας τεύχος του περιοδικού, είχαν υποσημείωση ότι στο άρθρο με τα φρένα η συγκεκριμένη φράση ήταν τυπογραφικό λάθος.

Αυτά. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

Άκου τότε να σου το πω εγώ να τελειώνουμε. Τα περισσότερα στοιχεία (για να μην πω όλα) το μοτό τα είχε πάρει από τον Βαρβαρήγο (Brake shop)

Το ότι έγραψαν ότι στρώνεις τη δισκόπλακα με παλιό τακάκι,είχε κάνει λάθος ο συγγραφέας του άρθρου. Το κείμενο το διάβασε και ο Βαρβαρήγος τότε στο περιοδικό και μόλις το είδε τους ειδοποίησε πως το έγραψαν λάθος με αποτέλεσμα στο επόμενο κιόλας τεύχος του περιοδικού, είχαν υποσημείωση ότι στο άρθρο με τα φρένα η συγκεκριμένη φράση ήταν τυπογραφικό λάθος.

Αυτά. :)

Ρε δες παλι....εγραφα και ενωθηκαν τα ποστ...οσο για τον μαρμαρηγα..... αφου εγω δεν σου τα εχω πει αυτα;;;;; :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Το τακακι ειναι πολυ πιο μαλακο απο το δισκο αρα ευκολα θα φαγωθει και θα ειναι σε πληρη επαφη με το καινουργιο δισκο. Δεν ξερω αν ειναι καλυτερο το να αλλαξεις μαζι με τα τακακια το δισκο, θεωρω παντως οτι δεν υπαρχει προβλημα αν δεν το κανεις. Ετσι κι αλλιως, ο δισκος αργα ή γρηγορα θα αποκτησει αυλακωσεις στην επιφανεια του και θα πρεπει να προσαρμοζεται το νεο τακακι σε αυτες. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δλδ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

Επισης εσυ εχεις στο μυαλο σου τακακια τελειωμενα και κατεστραμενα...ε οκ αν ειναι να κοντευει να βγει το μεταλλο απο μεσα προφανως

και εκει ΔΕΝ πρεπει να γινει κατι τετοιο....

Οπως και να εχει τα φρενα θα στρωθουν...απλα οταν ειναι ΟΛΑ καινουργια θελουν πολυ περισσοτερο χρονο=χλμ και υπομονη για να

πατησουν μεταξυ τους (κυριως λογο θερμοκρασιων που περνουν για πρωτη φορα) ενω με το να μην ειναι ολα καινουργια θελουμε

λιγοτερο χρονο-χλμ για να τα στρωσουμε και εχουμε και καλυτερο φρεναρισμα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Ρε δες παλι....εγραφα και ενωθηκαν τα ποστ...οσο για τον μαρμαρηγα..... αφου εγω δεν σου τα εχω πει αυτα;;;;; :P

Αυτά μου τα είπε ο ίδιος ο Βαρβαρήγος πριν το 36ωρο όταν πήγα εκεί να πάρω τα premier που έψαχνα. Κάναμε συγκεκριμένα αυτή τη συζήτηση γι αυτό το άρθρο και μου τα είπε. Κι ο συγκεκριμένος ξέρει πολλά πιστεύω πάνω σε φρένα. Ήταν κάθετος σε αυτό που έλεγε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτά μου τα είπε ο ίδιος ο Βαρβαρήγος πριν το 36ωρο όταν πήγα εκεί να πάρω τα premier που έψαχνα. Κάναμε συγκεκριμένα αυτή τη συζήτηση γι αυτό το άρθρο και μου τα είπε. Κι ο συγκεκριμένος ξέρει πολλά πιστεύω πάνω σε φρένα. Ήταν κάθετος σε αυτό που έλεγε.

Εγινε η απαραιτητη διορθωση..... :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα