Whiteyez

Ζαγόρια Βοήθεια για Ζαγοροχώρια

41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 1290s Super Adv (1301cc) Nexx XD1

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα σε όλους, στα τέλη του επόμενου μήνα είπαμε με το έτερον ήμισυ να κάνουμε φέτος καλοκαιρινές διακοπές στο βουνό, έτσι λοιπόν καταλήξαμε στα Ζαγοροχώρια και εννοείται θα φορτώσουμε τη μηχανή και θα πάμε.

6 μέρες 5 νύχτες θα είναι το ταξιδάκι μας και θα θέλαμε την βοήθεια σας, διαδρομές που έχετε να προτείνετε, αξιοθέατα που δεν πρέπει να χάσουμε, και προτάσεις για διαμονή. :)

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Κανείς;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer 600 S2

Είχα πάει για Πρωτοχρονιά στα Γιάννενα και μία ημέρα την έκανα τουρ εκεί πάνω.

Μου άρεσε το Μονοδένδρι, γραφικό χωριουδάκι (όπως όλα εκεί πάνω) με ένα πολύ ωραίο πλακόστρωτο το οποίο είχε γίνει πορτοκαλί από τα πεσμένα ξεραμένα φύλλα και ήταν πολύ όμορφο σαν εικόνα.

Όπως και το μοναστήρι της Αγίας Παρασκευής που κατεβαίνεις με τα πόδια και έχεις τη χαράδρα του Βίκου στα πόδια σου. Στο ίδιο χωριό. Τσέκαρέ το.

https://dl.dropboxus...6/WP_000134.jpg

https://dl.dropboxus...1%20%282%29.jpg

https://dl.dropboxus...8%20%282%29.jpg

https://dl.dropboxus...2%20%281%29.jpg

https://dl.dropboxus...8%20%282%29.jpg

Και το μεγάλο Πάπιγκο ήταν ωραίο (το μικρό νέκρα, το μεγάλο είχε και ένα πάρα πολύ ωραίο γραφικό καφενεδάκι εκτός φυσικά από πολλές ταβέρνες).

https://fbcdn-sphoto...983606854_n.jpg

Τροποποιήθηκε από τον PeteGlamGR
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ

Δημοσιεύτηκε

πριν το παπιγκο θα περασεις και απο την αριστη με πολλα ξενοδοχεια ωραια πλατεια για καφε και φαι...!!!επισης ωραια το τσεπελοβο και η ζιτσα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ζ

Δημοσιεύτηκε

οπωσδηποτε να δοκιμασεις την τυροπιτα στην αριστη στο καφε του χωριου........τελεια!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οπωσδηποτε να δοκιμασεις την τυροπιτα στην αριστη στο καφε του χωριου........τελεια!!!

Σίγουρα θα δοκιμάσουμε, διαβάζω ότι οι πίτες τους είναι τρομερές. :)

Οι δρόμοι τι λένε εκεί πέρα; Οι μετακινήσεις μας θα είναι εύκολες;

Τροποποιήθηκε από τον Whiteyez

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF R6

Πρέπει να κάνεις μπάνιο στον ποταμό Βοϊδομάτη (δλδ 10 δευτερόλεπτα θα αντέχεις μετά αρχίζουν και μουδιάζουν τα πάντα απο το κρύο, αλλά είναι καλή εμπειρία) :crazy:

επίσης πρέπει να πας στο χωρίο Τσεπέλοβο. (εδώ ετοιμάσου για αρνί στην σούβλα και τσιπουράκι σπεσιαλ) :crazy:

Γενικά είναι τέλεια διαδρομή θα περάσεις πολύ ωραία...

Τροποποιήθηκε από τον Alex21
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Gsxr k6 (1000cc)

Ημέρα 1: Ξυπνάς, αναπνέεις φρέσκο αεράκι. Φοράς απο μέσα μαγιό, άνετο παπούτσι και ξεκινάς για τσεπέλοβο. Φτάνεις, πίνεις καφέ και συνεχίζεις για βρυσοχώρι. Αφαιρείσαι από την ομορφιά της διαδρομής και φτάνοντας στο βρυσοχώρι ψάχνεις τους καταράχτες. παρκάρεις μηχανή, βγάζεις παντελόνι ξεκινάς "πεζοπορεία" για τους καταράχτες. Έλα μη γκρινιάζεις 1000 μέτρα είναι γι αυτό και έβαλα τα εισαγωγικά. Φτάνεις, βγάζεις φώτο, γουστάρεις, με τα 1000 ζόρια βουτάς. Επιστρέφεις στη μηχανή, ξαναντύνεσαι, το μαγιό έχει στεγνώσει κατα την επιστροφή. Εντάξει μπορεί και όχι αλλά δε σε νιάζει, νεράκι είναι. Ανεβαίνεις στη μηχανή και το σκέφτεσαι. Έχεις δυο επιλογές: γυρνας απο τον ίδιο δρόμο στο τσεπέλοβο ή στην ελάτη (Κάτω απο τον πλάτανο στην κεντρική πλατεία) για φαι ή συνεχίζεις για κονιτσα.

Ημέρα 2: ΠΑΣ Γιάννενα.Κλείνεις δωμάτιο (μη με ρωτάς που. θα βρείς) Αφήνεις μηχανή στο μώλο και πας βολτίτσα. Πίνεις καφέ κυρα-φροσίνη δίπλα στη λίμνη. Παίρνεις καραβάκι και περνάς απέναντι στο νησάκι. Γυρνάς πίσω και κάνεις βόλτα μέσα στο κάστρο. Σταματάς για ένα ουζάκι στο Iτσ-καλέ και συνεχίζεις βολτίτσα. Το ουζάκι σε πείνασε. Πέρνεις μηχανή και πας το γύρο της λίμνης (περαμα - δραμπατοβα). Εκεί σταματάς για φαγητό δίπλα στη λίμνη. Επιστρέφεις για ξεκούραση στο δωμάτιο. ξυπνάς πριν νυχτώσει και πας Φρόντζου πολιτεία. πίνεις καφεδάκι, συνεχίζεις αν θες ποτάκι (ενα όμως). φεύγεις απο κεί και συνεχίζεις τα ποτάκια στην οδο ανεξαρτησίας και κάλλαρη. Γυρνάς για ύπνο.

Τις υπόλοιπες μέρες τις σχεδιάζεις μόνος σου για το ενδιαφέρον της υπόθεσης.

- Αξίζει να πας μια βολτίτσα για φαι και καφέ στο θεογέφυρο (προς ζίτσα μεριά). Δεν είναι μακρυα.

- Αξίζει να πας μια βόλτα Πράμαντα-Αγναντα-Καταράκτη. Είναι μακρυα όμως, μπορεί να κουραστείς. μπορείς να πας το πρωι που θα σαι γιάννενα (για πιο κοντά) ή μπορεί και να μη σε νοιάζει η κούραση. Εγώ θα έμενα και μια μέρα προς τα κει.

- Αξίζει βόλτα προς βοβούσα-βαλια καλντα. Φοβερή διαδρομή.

- Μη ρωτάς Γιαννιώτες για το που έχουν ωραίες πίτες. Οι μάνες - γιαγιάδες τους φτιάχνουν πολύ καλύτερες και γι αυτό δε τρώνε πίτες στα μαγαζιά.

- Με τους δρόμους δε θα χεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

- Αν είσαι δραστήριος τύπος βρίσκεις απο τις καλύτερες διαδρομές rafting, treking και mountain bike

- Ενημέρωσε και ημερομηνίες που θα πας μπας και έχει κάτι ενδιαφέρον.

- Ελεύθερα ρωτας εδώ ή με pm ότι παραπάνω θες.

:victory:

Τροποποιήθηκε από τον dimitrisjj
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος dimitrisjj, :) 21 με 25 Ιουλίου λέμε, βρήκαμε και πάρα πολύ καλή τιμή σε ξενοδοχείο στο Μονοδένδρι 87.50€ το άτομο για 5 βράδια με πρωινό πάντα. :)

Θα μας ενδιέφερε ναι κάνουμε και rafting ( κόστος; ), δεν ξέρω βέβαια αν ενδείκνυται στην περίοδο που πάμε.

Τροποποιήθηκε από τον Whiteyez

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Gsxr k6 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Για rafting η εποχή δεν έχει πάρα πολύ νερό αλλά και πάλι είναι αρκετό για να γουστάρεις και οι διαδρομές είναι απο τις καλύτερες στην ευρώπη.Τιμές για rafting υπολόγισε 40 ευρώ το άτομο. Επέλεξε τον Άραχθο ή τον Καλαρρύτικο. Δες Alpine Zone για περισσότερες πληροφορίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova Moto Guzzi V1200 sport

Δημοσιεύτηκε

Σίγουρα θα δοκιμάσουμε, διαβάζω ότι οι πίτες τους είναι τρομερές. :)

Μόλις σου έρθει και η λυπητερή θα ευχεσαι να την ειχες φτιάξει μόνος σου

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Ζαγοροχώρια είναι πολύ ωραία πήγα πριν καμιά 10 μέρες με το αυτοκίνητο όμως, ήμουν με έναν θείο μου. Αλλά αυτό με τις τιμές πρέπει να βαράνε λίγο. πήγαμε φάγαμε σε μία ταβέρνα ακριβώς μπροστά στον βοιδομάτη. Πολύ ωραία ωραίο φαγητο δεν λέω, αλλά δύο μπριζόλες μοσχαρισιες, 2 μπυρες μία χόρτα, πατατες, μπουγιουρτι και τζατζίκι!!! 47 ευρώ μου φαίνονται πολλά εμένα

Τροποποιήθηκε από τον giwrgos2012

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 625

Δημοσιεύτηκε

ωραια επιλογη φιλε καλα να περασετε.οσο ποιο πολλα χωρια επισκευτητε τοσο το καλυτερο.ειναι ωραια κ θα σου προτεινα να πας στο μονοδενδρι για φαγητο κ μεχρι το περτινο δασος οπου τελειωνει κ ο δρομος.παρα πολυ φυση κ ησυχια ,καλο ταξιδι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova Moto Guzzi V1200 sport

Δημοσιεύτηκε

Ζαγοροχώρια είναι πολύ ωραία πήγα πριν καμιά 10 μέρες με το αυτοκίνητο όμως ήμουν με έναν θείο μου. Αλλά αυτό με τις τιμές πρέπει να βαράνε λίγο. πήγαμε φάγαμε σε μία ταβέρνα ακριβώς μπροστά στον βοιδομάτη. Πολύ ωραία ωραίο φαγητο δεν λέω, αλλά δύο μπριζόλες μοσχαρισιες, 2 μπυρες μία χόρτα, πατατες, μπουγιουρτι και τζατζίκι!!! 47 ευρώ μου φαίνονται πολλά εμένα

Γιαννιώτης ειμαι κι εγω φίλε μου.Οντος τα ζαγοροχώρια είναι (ισως) το μοναδικό μέρος στη περιοχή που στη τιμή παρέμειναν αισχροι.Για να μη πω κλέφτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fazer S2 600 Πολλές!!!

Δημοσιεύτηκε

Γιαννιώτης ειμαι κι εγω φίλε μου.Οντος τα ζαγοροχώρια είναι (ισως) το μοναδικό μέρος στη περιοχή που στη τιμή παρέμειναν αισχροι.Για να μη πω κλέφτες

Εχετε πολύ ώραία μέρη φίλε μου και τα ατιμα τα Γιάννενα είναι πολύ ωραία!!! Αυτο που έλεγα εγώ καθώς οδηγούσα με το αμάξι είναι ότι αν είχαμε δρόμους θα είχαμε τρελό τουρισμό. Τέλος πάντων ας προτείνω και εγώ πάπιγκο για καφέ στο παρακάτω σημείο

lka0.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Πολλή ΠΡΟΣΟΧΗ σε όλες τις στροφές....... γιατί παραμονεύουν παντού γελάδια τεράστια σαν μεζονέτες. :lol:

Κάθονται μες τη μέση του δρόμου και δεν κουνάνε ρούπι, ενώ αν ενοχληθούνε (τα αρσενικά με τα κέρατα), δε θά 'θελες να μάθεις αν είσαι ωραίος και σε έκδοση..... σουβλάκι. :sweatdrop:

Εν έτει 1999 βρέθηκα να περιμένω κανά 20λεπτο στη μέση του δρόμου με το τουτού αντιμέτωπος με καμμιά 10αριά από δαύτα που με κοιτούσαν αδιάφορα και με ύφος σνομπ θα έλεγα, έχοντας κλείσει εξ' ολοκλήρου το δρόμο και μην τολμώντας να τα διώξω κατόπιν συμβουλής ντόπιου που ήταν μαζί...... μου διηγήθηκε περιστατικό όπου ένα αρσενικό κάρφωσε ένα αμάξι που πίεζε να περάσει απ' τη μία πόρτα στην άλλη και τραυματίστηκαν (ελαφρά ευτυχώς) οι πίσω επιβαίνοντες.

Καλά να περάσετε και καλά μακροβούτια....... εεεεε καλές πεζοπορίες ήθελα να πω. :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

βρε παιδιά τι παίζει ζαγοροχώρια - βάλια κάλντα απο βενζίνη? βενζινάδικα βλέπω μονο εξω απο τον δρυμό της Πίνδου και πουθενα μεσα στα χωριουδάκια! καποιος που εχει επισκεφτεί τα μέρη αυτά γνωρίζει αν σε κανένα μπακάλικο πουλάνε εστω και σε μπουκάλι βενζίνα?γιατι απο αυτονομία ο πήγασος κλαίνε και οι ρέγγες...!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

πραμαντα και βουργαρελι θα βρεις σιγουρα σε λογικες ωρες (πρωι μεχρι απογευμα). καπου αλλου δεν ενθυμουμαι να βρηκα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Kαλημέρα! Πράμαντα - Βουργαρέλι εχω πάει αλλα είναι στα ΤΖουμέρκα!

Για πάνω απο τα Γιάννενα - Μέτσοβο ρωτάω, περιοχή Βάλια κάλντα, Βοβούσα και μετα ζαγόροχώρια, πάπιγκό, μονοδένδρι και τα λοιπα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα ρε γαμωτο, ημουν εκει τον χειμωνα αλλα δεν θυμαμαι καθολου. Μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στα καταφυγια και να κανεις μια ερωτηση,τα παιδια λογικα θα ξερουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Sportcity (250cc) HJC RPHA 70 Honda CRF 1000L (1000cc)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Gouky7 καλή ιδέα! Πήρα τηλέφωνο στο καταφύγιο και με είπε 2-3 μερες πριν να τον παρω τηλέφωνο να μου εχει ενα μπετόνι εκει για παρτη μου!

@PaNick τα βενζινάδικα περιμετρικά τα εχω βρεί απο εφαρμογή που σου δείχνει τα συνδεδεμένα βενζινάδικα με το υπουργείο. 

με βάση αυτά εχω κάνει το πλάνο της κάθε μέρας, θα πρέπει δηλαδή να βγαίνω και να μπαίνω ξανά στον εθνικό δρυμό λόγω ανεφοδιασμου. απλά δεν θα με χαλούσε να βρίσκω και κανα μπουκαλάκι που και που!

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος pit_hal έγραψε:

τα βενζινάδικα περιμετρικά τα εχω βρεί απο εφαρμογή που σου δείχνει τα συνδεδεμένα βενζινάδικα με το υπουργείο. 

Το όνομα της εφαρμογής ??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

FuelGR παίζει και μεσω browser και σε android + iOS ουσιαστικά από τον νόμο κάθε βενζινάδικο εινσξτ υποχρεωμένο να είναι εγγεγραμμένο σε ένα σύστημα του υπουργείου και να δηλώνει καθημερινά την τιμή που πουλάει. Από αυτό το σύστημα τραβάει η εφαρμογή τα δεδομένα για το που βρίσκεται κάθε βενζινάδικο και διάφορα άλλα φίλτρα που μπορείς να βάλεις.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

@karellen ποση ωρα χασαμε στο γαμωβενζιναδικο στο Οδοιπορικο μεσα στην βροχα επεοδη δεν εδειχνε το επομενο το gps στα 100 μετρα γαμω το φελεκι μου μεσα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα