soklhtos

Κινητήρας ψυγείο λαδιού moto (glx,c50,astrea) ερώτηση στήριξης

75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda astrea grand Yamaha wr (250 2tcc)

Δημοσιεύτηκε

να είσαι καλά.

1. θέλει κάπου ελάχιστα φαντάσου 50 ml το πολύ. εμένα δεν χρειάστηκε πολύ λάδι. μην φανταστείς δεν είναι κάνα τεράστιο ψυγείο λίγο παίρνει.. ;)

2.κοίτα με τα χλμ που έχεις ανακυκλώνεται πολύ γρήγορα ο αέρας άρα αυτό που πάει και να είναι λίγο ζεστό δεν του κάνει κακό γιατί κρυώνει απο την βενζίνα ;)

ο κρυος αερας στην εισαγογη ειναι πολυ συμαντικο θεμα

περιμενω εντυπωσεις γιατι το σκεφτομε και εγω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda glx-astrea (132.20cc) kappa kv4 Yamaha YZF-R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ο κρυος αερας στην εισαγογη ειναι πολυ συμαντικο θεμα

περιμενω εντυπωσεις γιατι το σκεφτομε και εγω

όντως είναι. αλλά εγώ έβαλα το χέρι μου πίσω απο το ψυγείο και δεν μου ήρθε ζεστός αέρας χλιαρός και είμαστε στην καρδιά του καλοκαιριού τι να καταλάβει τον χειμώνα δηλαδή.. εμένα δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα και ούτε σε άλλο παιδί που ξέρω. ωστόσο αν το πάρεις κάνε καμιά άλλη πατέντα. η εντυπωσή μου εμένα είναι πέρνατο κάνει πολύ καλή δουλειά.!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και κάτι που έκανα να προσθέσω. επειδή εκεί που είναι το ψυγείο δεν παίρνει από πουθενά αέρα μόνο από τα πλάγια. έκοψα το πλαστικό το πίσω που βαστάει τα νερά από την ρόδα. έκανα ένα τετράγωνο όσο ήταν το ψυγείο και πέρασα σύτα!

αποτέλεσμα; καλύτερη ροή του αέρα και πολύ διαφορά σε θέμα θερμοκρασίας. τώρα κατεβάζει την θερμοκρασία κατά πολύ!!!

θα ανεβεί και εικόνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport

Δημοσιεύτηκε

να συμπληρωσω και γω κατι που παρατηρησα.Ενα φιλαρακι μου αγορασε προσφατα αστρα ολο μαμα και μαμα εξατμιση με 16.000 χλμ πραγματικα και του εχει βαλει ιδια λαδακια με το δικο μου [castrol 20/50] και πηγα ετσι απο περιεργεια και ακουμπησα το μοτερ του μετα απο μια καλη βολτα που πηγαμε[30 χιλιομετρα περιπου] και παρατηρησα οτι το μοτερακι του ειχε σηκωσει αρκετα καλη θερμοκρασια οχι οτι το δικο μου ηταν δροσερο αλλα σε σχεση με το μαμα του φιλου μου ηταν αισθητη η διαφορα σε θεμα θερμοκρασιας[και ταχυτητας εννοειται :P] με το μαμα του φιλου μου να εχει σηκωσει παραπανω σε σχεση με το δικο μου!.Να συμπληρωσω οτι το δικο μου εχει εκκεντροφορο,καρμπυρατερ,εξατμιση και γραναζωμα και λογο του ψυγειου του βαζω και παραπανω λαδι γυρω στα 900-950ml σε αντιθεση με του φιλου μου που του βαζει 750 οσο θελει δηλαδη κανονικα.Και το παπακι μου εμενα εχει 76.000 χλμ.Αρα το ψυγειακι πρεπει να κανει δουλεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Grand (125cc) HJC FG-15/ REVIT RADAR Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιζουν και αλλα πιστευω ρολο οπως πως δουλευει το μοτερ (αυτο που λεμε σφιχτο) ανοχες μπιελας-συμπιεση αλλωστε το ενα εχει μονο 16.000χλμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μα ισα ισα επειδη εχει 16.000 χλμ πιστευω οτι επρεπε να εχει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και ποσο μαλλον οταν ο προηγουμενος ιδιοκτητης του ηταν κοπελα που σημαινει οτι το μηχανακι δεν εχει ταλαιπωρηθει καθολου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν εχει σχεση το οτι εχει 16000χλμ με το ποσο ζεσταινεται.

Επισης το οτι βαζετε ψυγειο λαδιου σε ενα μοτερ που δεν εχει σχεδιαστει να εχει,δε ξερω κατα ποσο κανετε καλο πρακτικα,περα απο το ψυχολογικο.

Αυτα τα μοτερ οτι και να τους κανεις εαν αλλαζεις τα λαδια στην ωρα τους και δε σου ξεμεινει,δε παθαινουν τιποτα.

Με το ψυγειο λαδιου που βαζετε εκτος οτι αργει να ζεσταθει και αρα ειναι πιο πολυ ωρα κρυο,που τοτε περναει το ζορι το μοτερ,δεν ξερω εαν θα φτανει και στη κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας του η ποτε θα τη φτανει.Αρα ουσιαστικα το δουλευετε πιο πολυ ωρα εκτος κανονικης θερμοκρασιας που αυτο παντως σιγουρα καλο δε κανει.

Μπορει να φαινεται κρυο το μοτερ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι και καλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

ρε φιλε 5 λεπτα να το αφησω ρελαντι η κεφαλη ζεματαει τι δεν ζεστενεται...απλα ειναι λιγο καλυτερα σε σχεση με ενα που δεν εχει καθολου ψυγειο και εχω ρωτησει και ατομα που ειχανε το συγκεκριμενο ψυγειακι και με παπακια 53 χιλιοστα εκκεντροφορια κτλ και 4 χρονια δεν τους επαθε τιποτα αν θες το πιστευεις.Ποσο μαλλον εγω που του αλλαζω λαδια καθε 1000 και του βαζω καλη ποσοτητα,το ζεσταινω,το παω χαλαρα τα πρωτα χιλιομετρα και γενικα δεν το σκιζω καθε μερα,δεν του βαζω καρφωτες,το εχω μαμα σε χιλιοστα,δεν καιει λαδια,δεν χανει απο πουθενα τι να παθει...ισα ισα που του κανει καλο να δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες.Το κρυο οπως το λες εσυ ειναι μονο αν το βαζεις μπροστα το πρωι που εχει να δουλεψει ωρες και ειναι παγωμενο και φευγεις με τερμα γκαζι αυτο ναι οκ το γαμας.Kαι με τον εκκεντροφορο παλι ανεβαζει παραπανω θερμοκρασια σε σχεση με ενα μαμα οποτε με το ψυγειο εξισοροπειται.Το να ειναι τελειως μαμα και να βαλεις ψυγειο αυτο ναι ειναι βλακεια γιατι εχει φτιαχτει ετσι το μηχανακι αλλα οταν κανεις αλλαγες[πχ εκκεντροφορο] κανει καλο το ψυγειο τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω.

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα να δεις που εκει που λεω να κανω καποιες δουλειες ολες μαζι θα το βαλω ξεχωριστα. Τι γνωμη εχεις γιαυτο

http://mototrade.gr/osCommerce/images/oil_cooler_cool_monkey_dax_astrea_supra_takegawa_kitaco.JPG

ειναι το μικρο γιατι το μεγαλο με 12χ9 πιστευω ειναι υπερβολικο. Επισης τι γινεται το χειμωνα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και το χειμωνα ολα καλα την ιδια περιπου ωρα κανει να ερθει στη θερμοκρασια που θελει αλλωστε το ψυγειο αν δεν κινειται να το φυσαει ο αερας ειναι το ιδιο πραγμα σαν να μην το ειχε.Οποτε το αφηνω λιγο να ζεσταθει και το ξεκιναω χαλαρα εως που να ρθει στη θερμοκρασια που θελει και μετα ολα οκ.Δεν ειπαμε οτι με το ψυγειο αν πριν πχ ειχε 130 βαθμους τωρα θα εχει 50.Απλα εχει μια αισθητη διαφορα τωρα θερμομετρο δεν ειμαι.Για αλλα ψυγεια δεν γνωριζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ξερεις εχω διαβασει και αλλα σχολια εδω στο forum με μια αναζητηση και λενε οτι κανει πολυ δουλεια και οτι το χειμωνα καλυπτεις τα 3/4 της επιφανειας ωστε να σηκωνει θερμοκρασια το μοτερ γιαυτο σε ρωτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

dant3 : κάνεις λάθος. δεν αργεί καθόλου να ζεσταθεί ζεσταίνεται πάρα πολύ γρήγορα. οπότε δεν έχει πρόβλημα εκεί. το ψυγείο μπαίνει για μεγάλες αποστάσεις γιατί μετά από ώρα ζεσταίνεται πολύ το μοτέρ! το ψυγείο κάνει καλό τουλάχιστον σε εμένα και σε όσους έχουν βάλει ψυγείο κάνει. αυτό που είπες ότι κάνουμε και κακό στον κινητήρα αν ήταν έτσι δεν θα πούλαγαν και τα ψυγεία στο κάτω κάτω :) το βοηθάει πολύ στην ψύξη το μοτέρ και έτσι δεν του μαμας την μάνα. το βοηθάς. μην λες ότι του κάνουμε και κακό φιλικά πάντα.!

να συμπληρωσω και γω κατι που παρατηρησα.Ενα φιλαρακι μου αγορασε προσφατα αστρα ολο μαμα και μαμα εξατμιση με 16.000 χλμ πραγματικα και του εχει βαλει ιδια λαδακια με το δικο μου [castrol 20/50] και πηγα ετσι απο περιεργεια και ακουμπησα το μοτερ του μετα απο μια καλη βολτα που πηγαμε[30 χιλιομετρα περιπου] και παρατηρησα οτι το μοτερακι του ειχε σηκωσει αρκετα καλη θερμοκρασια οχι οτι το δικο μου ηταν δροσερο αλλα σε σχεση με το μαμα του φιλου μου ηταν αισθητη η διαφορα σε θεμα θερμοκρασιας[και ταχυτητας εννοειται :P] με το μαμα του φιλου μου να εχει σηκωσει παραπανω σε σχεση με το δικο μου!.Να συμπληρωσω οτι το δικο μου εχει εκκεντροφορο,καρμπυρατερ,εξατμιση και γραναζωμα και λογο του ψυγειου του βαζω και παραπανω λαδι γυρω στα 900-950ml σε αντιθεση με του φιλου μου που του βαζει 750 οσο θελει δηλαδη κανονικα.Και το παπακι μου εμενα εχει 76.000 χλμ.Αρα το ψυγειακι πρεπει να κανει δουλεια...

το κάθε μοτέρ είναι διαφορετικό ποτέ δεν θα βρείς ένα ολόιδιο. δεν ξέρεις τι έχει κάνει δεν ξέρεις σε τι συμπεριφορά είναι η τρόμπα λαδιού. πως αλλάζει την ταχύτητες τι μείγμα πέφτει στον θάλαμο καύσης για να κρυώνει το μοτερ παίζουν πολά ρόλο όπως και η βρομια στην κεφαλή (εαν έχει πιάσει)

το δικό σου είναι διαφορετικό γιατί φοράς άλλα πράγματα. σίγουρα είναι ποιο δυνατό το δικό σου! επίσης δεν έχει και ψυγείο λαδιού του φίλου σου οπότε είναι φυσιολογικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειδικα στις μεγαλες αποστασεις δεν εχουν κανενα θεμα.

Το ειναι αρκετα ζεστο το μοτερ δε σημαινει κατι.

για να καταλαβετε οτι αυτο το ψυγειο ειναι ουσιαστικα μια τρυπα στο νερο,θα επρεπε να εχει βαλει καποιος δεικτη για θερμοκρασια λαδιου.τωρα με αλλο τροπο δε καταλαβαινεις τιποτα.

προσωπικα στο παπι μου ειχα κανει μεχρι και 160χλμ μονοκοπανια και ταπα (βολτα στη πεντελη)και δεν ειχα κανενα προβλημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα και εγω εχω κανει παλαιοτερα περι τα 320 χλμ οπως και το παληκαρι με το modenas gt 135 που εκανε καρδιτσα-πειραιας απλα αν μπορουμε να βοηθησουμε το μοτερ λειτουργικα παντα γιατι να μη το κανεις.

Τροποποιήθηκε από τον klaipelas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

το παληκαρι με το modenas gt 135 που εκανε καρδιτσα-πειραιας

:shock: :shock: :shock:

εφτασε η ειναι ακομα στο δρομο? χωρις πλακα, ειναι λιγακι υπερβολικο και επικινδυνο ενα τετοιο ταξιδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγω οταν ηταν τελειως μαμα με εξατμιση μονο ειχα κανει ψαχνα ευβοιας-περαμα που ηταν γυρω στα 100 χιλιομετρα ταπα χωρις να κλεισω καθολου γκαζι σε εθνικη με εξαιρεση τα διοδια xD.Το αμεσω επομενο μεγαλο ηταν μεχρι λιγο πιο κατω απο την αναβυσο[κοινοτητα παλαιας φωκαιας] στα 65 χιλιομετρα πηγαινε και αλλα τοσα ελα οπου πηγα δικαβαλο και ειχα το μηχανακι μου οπως το εχω τωρα αλλα πηγαμε χαλαρα με 60-70 και καναμε και μια σταση ενδιαμεσα κατσαμε εκει που πηγαμε καμια-μιαμιση οριτσα και επεστρεψα χαλαρα.συνολο εκαψα γυρω στα 4 ευρω ισως και λιγο παραπανω γιατι ειχα βαλει 5 ευρω και μου εμεινε και βενζινη για την αλλη μερα.Και απ οσο μου ειπε ο αδερφος μου πριν μου δωσει το παπακι οταν το ειχε αυτος ειχε φτασει μεχρι Λαυριο με δικαβαλο...Τωρα το επομενο θα ειναι σε κανα αλεποχωρι και θα μαζεψουμε ατομα να παμε.Τα ταξιδια με τα παπακια στην ελλαδα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα και εγω εχω κανει παλαιοτερα περι τα 320 χλμ οπως και το παληκαρι με το modenas gt 135 που εκανε καρδιτσα-πειραιας απλα αν μπορουμε να βοηθησουμε το μοτερ λειτουργικα παντα γιατι να μη το κανεις.

τέτοια να ακούω να πορώνομαι.. εγώ θέλω να πάω αθήνα λεχενά κάπου 250 χλμ. και το ψιλό σκέφτομαι αλλα θα το κάνω... και με στάσεις ενδιάμεσα.. παιδιά αυτό που δεν πάει είναι το ποδήλατο όλα τα άλλα πάνε!

εγώ πάλι το δικό μου το μέτρησα με ένα ντεπόζιτο και μου βγάζει 200 χλμ κάπου εκεί υπερβολικό δεν είναι; και μερικές φορές το άνοιγα το γκαζάκι.... και εγώ εκεί το πάω πάντως 60-70 μετά αρχίζει να ζορίζεται..

Και απ οσο μου ειπε ο αδερφος μου πριν μου δωσει το παπακι οταν το ειχε αυτος ειχε φτασει μεχρι Λαυριο με δικαβαλο...Τωρα το επομενο θα ειναι σε κανα αλεποχωρι και θα μαζεψουμε ατομα να παμε.Τα ταξιδια με τα παπακια στην ελλαδα :D

τώρα σοβαρά μιλάς πήγε;; εσύ θα κάνεις αθήνα-αλεποχωρι; πόσα χλμ;;; πάντως αν μαζευτούν άτομα για ταξίδια είμαι μέσα!!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τέτοια να ακούω να πορώνομαι.. εγώ θέλω να πάω αθήνα λεχενά κάπου 250 χλμ. και το ψιλό σκέφτομαι αλλα θα το κάνω... και με στάσεις ενδιάμεσα.. παιδιά αυτό που δεν πάει είναι το ποδήλατο όλα τα άλλα πάνε!

εγώ πάλι το δικό μου το μέτρησα με ένα ντεπόζιτο και μου βγάζει 200 χλμ κάπου εκεί υπερβολικό δεν είναι; και μερικές φορές το άνοιγα το γκαζάκι.... και εγώ εκεί το πάω πάντως 60-70 μετά αρχίζει να ζορίζεται..

τώρα σοβαρά μιλάς πήγε;; εσύ θα κάνεις αθήνα-αλεποχωρι; πόσα χλμ;;; πάντως αν μαζευτούν άτομα για ταξίδια είμαι μέσα!!!!!!!!!!

γιατι να μη παει αφου ηταν ολο μαμα,λαδια ειχε και το πηγε χαλαρα...κανονιζουμε να παμε τωρα θα δουμε ποτε, ειναι γυρω στα 65 χλμ.Οταν πηγαινουμε πολλα μηχανακια ειναι αλλη φαση μιλαμε μεταξυ μας,παιζουμε με ανοιγματα και ετσι κανουμε στασεις για τσιγαρο οσοι καπνιζουν μια στα 30 χλμ περιπου και συνεχιζουμε.Παντου πανε τα παπακια αρκει να μην ειναι πειραγμενα πολυ,να μη τα σκιζεις σε ολη τη διαδρομη ,να κανεις στασεις και να χουνε λαδια σωστα μεσα και ειναι εγγυηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ετσι ακριβως ειναι, ειμαι μακρια αλλιως ημουν μεσα!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

παιδιά η σωστή συντήρηση σίγουρα το παπί δεν θα σε αφήσει. όσο το προσέχεις άλλο τόσο σε προσέχει και εκείνο ( όπως το πας θα σε πάει) έτσι πάει ;)

πάντως και πειραγμένο να είναι και να το πας λίγο πάτο.. δεν πειστεύω πως του κάνεις κακό πιστεύω πως έτσι το 'ξεμπουκώνεις' !! αλλά όχι συνέχεια έτσι, εγώ πάντως το πάω κάνα 5 λεπο πάτω και μετά χαλαρά 60 70 εκεί... τα λαδάκια πάνε ανάλογα με την θερμοκρασια.. δηλαδή άλλα βάζεις χειμώνα άλλα καλοκαίρι.!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το ξεμπουκωμα γινεται οταν δεν το ανοιγεις καθολου για καιρο και δεν θελει 5 λεπτα πατημενος λιγο θελει.Κακο δεν του κανεις οταν το πας τερμα για λιγο μια στο τοσο οταν το πας 5 λεπτα συνεχομενα καθε μερα του κανεις κακο.Και τα πιο γρηγορα μηχανακια για να ξερεις ειναι αυτα που τα εχουν μεγαλοι ανθρωποι και δεν τα ανοιγουν σχεδον ποτε τερμα στο λεω εγγυημενα αυτο επειδη εχω δει πολλα τετοια και μετα τα παιρνουν οι πιτσηρικαδες και δεν πανε μια γιατι τα γαμανε δεν τους αλλαζουν λαδια και τους βαζουν και πολυ ψιλα λαδια οπως τα 10/40 τα φτιαχνουν και μετα αυτα πεφτουνε σε αποδοση κατι λογικοτατο .Τωρα οσο για τα λαδια εγω προσωπικα το θεωρω βλακεια να βαζω αλλα χειμωνα και αλλα καλοκαιρι βαζω ενα λαδακι ολο το χρονο και ειμαι κομπλε[εννοω ενα λαδακι ολο το χρονο σε νουμερο 20/50 οχι 1 φορα κανω αλλαγη].Αλλωστε και το manual του αστρα λεει 20/50.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ξεμπουκωμα γινεται οταν δεν το ανοιγεις καθολου για καιρο και δεν θελει 5 λεπτα πατημενος λιγο θελει.Κακο δεν του κανεις οταν το πας τερμα για λιγο μια στο τοσο οταν το πας 5 λεπτα συνεχομενα καθε μερα του κανεις κακο.Και τα πιο γρηγορα μηχανακια για να ξερεις ειναι αυτα που τα εχουν μεγαλοι ανθρωποι και δεν τα ανοιγουν σχεδον ποτε τερμα στο λεω εγγυημενα αυτο επειδη εχω δει πολλα τετοια και μετα τα παιρνουν οι πιτσηρικαδες και δεν πανε μια γιατι τα γαμανε δεν τους αλλαζουν λαδια και τους βαζουν και πολυ ψιλα λαδια οπως τα 10/40 τα φτιαχνουν και μετα αυτα πεφτουνε σε αποδοση κατι λογικοτατο .Τωρα οσο για τα λαδια εγω προσωπικα το θεωρω βλακεια να βαζω αλλα χειμωνα και αλλα καλοκαιρι βαζω ενα λαδακι ολο το χρονο και ειμαι κομπλε[εννοω ενα λαδακι ολο το χρονο σε νουμερο 20/50 οχι 1 φορα κανω αλλαγη].Αλλωστε και το manual του αστρα λεει 20/50.

δεν συμφωνώ με αυτά που λες. γιατί; 1ον. όταν το ανοίγω το γκάζι εγώ και το πάω τέρμα μετά μου έχει ποιο πολύ μπάμ and ανοίγει ποιο γρήγορα... το 90 τις % τις βόλτας σου το πας 60-70 σωστά; οπότε δεν του κάνεις κακό για λίγο έτσι το ξεκουμπώνεις, οπότε αυτό που κάνω για μένα δεν είναι τελείως καλώ αλλά δεν του κάνω και κακό! τα ποιο γρήγορα μηχανάκια είναι πως θα το φτιάξεις τι πράγματα θα βάλεις πάνω και αν το προσέχεις. οι μεγάλοι άνθρωποι τα έχουν λιώσει στα χλμ, επίσης δεν αλλάζουν λάδια στην ώρα τους! οπότε για μένα το παράδειγμα δεν το πιάνω "ως" σωστό έτσι; !

οι πιτσιρικάδες περνάνε "συνήθως μούφα πράγματα" και είναι (πωρωμένοι) από την πρώτη μέρα που θα καβαλήσουν παπί και ας θέλει στρώσιμο εκείνοι το πάνε τέρμα. για αυτό γίνεται αυτό! εγώ που τα στρώνω "σωστά" τα παπια όσα έχω φτιάξει όσο τέρμα και να το πηγαίνω ποτέ δεν μου πέφτουν σε απόδοση, μόνο από την φυσιολογική φθορά έτσι!!!

και όσο για τα λάδια κοίτα.. συγκρίνεις την θερμοκρασία που σηκώνει το χειμώνα το παπί; με το καλοκαίρι; είναι ίδια; οπότε αλλάζουν τα λάδια που παχύρρευστα η ποιο αραιά ανάλογα πάντα με την θερμοκρασία αυτό είναι το καλύτερο για μένα και για όλους τους μηχανικούς! όχι ότι άμα του βάλεις τα ίδια λάδια χειμώνα καλοκαίρι παθαίνει κάτι απλά το σωστό να λέγεται!!

Τροποποιήθηκε από τον soklhtos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

vagoskonti

ρε συ να σε ρωτήσω, το χειμώνα τώρα δηλαδή τι θερμοκρασίες παίζουν σε εσένα; γιατί σε εμένα είναι πολυ κατεβασμένες και δεν αφήνει τον κινητήρα να ζεσταθεί.. παίζει να το βγάλω η να κλείσω τις τρύπες που παίρνει δουλειά.. εσύ τι έχεις κάνει; η θα κάνεις; άμα κάνεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εμενα ρε φιλε ειναι μια χαρα αλλωστε εγω χειμωνα το χα βαλει πανω περσυ [καπου Δεκεμβρη-Γεναρη].Ανεβαζει μια χαρα θερμοκρασια μετα απο μια βολτα καλη μπορεις να το ακουμπησεις αλλα οχι να αφησεις το χερι σου για πανω απο 1-2 δευτερα.Οταν ειναι κρυο το αφηνω ρελαντι μεχρι να ζεσταθει η κεφαλη[1 με 1μιση λεπτο] και μετα ξεκιναω χαλαρα τσουκου τσουκου 1η,2α,3η,4η.Τωρα αυτο το χειμωνα δεν θα δουλεψει και πολυ γιατι εχω σκοπο να το λυσω για ανακατασκευη εξωτερικη απλα θελω να φυγει το 2013.Απο λαδια βαζω τα castrol 20/50 μεχρι το σημειο που ξεκιναει να λεει 1L που πρεπει να ειναι γυρω στα 850 ml δηλαδη καμια 100αρα παραπανω απο τα 750 που θελει χωρις ψυγειο και αλλοι βαζουν και 800 για να ειναι σιγουροι και χωρις να χουν ψυγειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Πως πάνε τα ψυγεία με τις ζέστες ?

Παρατηρείτε καμμία διαφορά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο