soklhtos

Κινητήρας ψυγείο λαδιού moto (glx,c50,astrea) ερώτηση στήριξης

75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda glx-astrea (132.20cc) kappa kv4 Yamaha YZF-R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

καλησπέρα παιδιά έχω μια απλή ερώτηση.

αγόρασα ένα ψυγείο λαδιού για παπί... after market κτλπ.

το ψυγείο που έχω είναι αυτό : http://www.stelpet.g...l-cooler-megalo

8522780_1327763480080_1410744999_922788_5380340_n.jpg

το παπί στην φωτογραφία δεν είναι δικό μου!

η ερώτηση είναι η εξής επειδή η τρόμπα λαδιού είναι η μαμά της honda πάνω λέω επειδή δεν έχει τρελή πίεση έλεγα να το έβαζα με λαμάκια μπροστά απο την κεφαλή. η να το έβαζα πάνω στον λαιμό εκεί που πιάνει η βάση της γραβάτας. με 2 λαμάκια να κατεβαίνουν. όποιος έχει κάνει την αναβάθμιση αυτή ας απαντήσει.. ποια είναι το καλύτερη θέση να βάλω το ψυγείο.

ευχαριστώ!!!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Astrea Grand (125cc) HJC FG-15/ REVIT RADAR Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω οτι ειναι καλυτερο να το βαλεις στα λαμακια μπροστα απο τη κεφαλη και αν δε χωρα λογω καπμπυρατερ τοτε αλλαξε το. Παντως το θεμα ειναι οτι πηρες το μεγαλο ενω το μικρο θα ηταν αρκετο και επισης πρεπει να αλλαξεις σιγουρα και αντλια λαδιου με καποια καλυτερη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio beverly Gilera GP (800cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω πιστευω πως δεν υπηρχε λογος αυτης της αγορας φιλικα παντα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

νάστε καλά παιδιά.. τελικά την έκανα την πατέντα και το έβαλα στο ύψος που είναι το καμπιρατερ απο μπροστά. θα ανεβούν και φώτο. όσο για το ψυγείο το μικρό έχω.

τώρα ότι δεν υπήρχε λόγος λογικό (για κοντινές αποστάσεις) εγώ που κάνω διαδρομές το χρειάζομαι.. και γενικά μου αρέσει η αίσθηση ψυγείου σε εμένα. και το βρήκα μεταχειρισμένο 15 ευρόπουλα και πάντα ήθελα να δοκιμάσω οπότε δεν πειράζει ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand (100cc) airoh miro sport KTM EXC (520cc)

Δημοσιεύτηκε

καλα εκανες απλα δεν θελει παρα πολυ κοντα στην κεφαλη γιατι θα ζεστενεται πιο γρηγορα αλλα και μακρυα θα κανει μεγαλη διαδρομη το λαδι και αν γινεται εγω πχ που εχω shark ψυγειο λαδιου εκοψα τους σωληνες για να κανει μικροτερη διαδρομη και εχω και τη μαμα τρομπα λαδιου και δεν εχω κανενα θεμα και το ψυγειο ζεστενεται κανονικα[ενδειξη οτι παει το λαδι] χωρια οτι κανεις δεν σου λεει οτι για να το βαλεις πρεπει να αλλαξεις τρομπα λαδιου εσυ αν θες το κανεις αν νομιζεις οτι δεν αρκει η μαμα εγω στο αστρα πιστευω αρκει τωρα θα δειξει για την ωρα ειναι μια χαρα δοξαση ο θεος και το εχω αρκετους μηνες αν θυμαμαι καλα το χα βαλει γυρω στο Δεκεμβριο.Και επισης πρεπει να ειναι σε σημειο που να το χτυπαει ο αερας για να κανει δουλεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio beverly Gilera GP (800cc)

Δημοσιεύτηκε

ρε φιλε τελικα ομως πως το συνδεσες???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλα εκανες απλα δεν θελει παρα πολυ κοντα στην κεφαλη γιατι θα ζεστενεται πιο γρηγορα αλλα και μακρυα θα κανει μεγαλη διαδρομη το λαδι και αν γινεται εγω πχ που εχω shark ψυγειο λαδιου εκοψα τους σωληνες για να κανει μικροτερη διαδρομη και εχω και τη μαμα τρομπα λαδιου και δεν εχω κανενα θεμα και το ψυγειο ζεστενεται κανονικα[ενδειξη οτι παει το λαδι] χωρια οτι κανεις δεν σου λεει οτι για να το βαλεις πρεπει να αλλαξεις τρομπα λαδιου εσυ αν θες το κανεις αν νομιζεις οτι δεν αρκει η μαμα εγω στο αστρα πιστευω αρκει τωρα θα δειξει για την ωρα ειναι μια χαρα δοξαση ο θεος και το εχω αρκετους μηνες αν θυμαμαι καλα το χα βαλει γυρω στο Δεκεμβριο.Και επισης πρεπει να ειναι σε σημειο που να το χτυπαει ο αερας για να κανει δουλεια.

όντως θα ζεσταίνετε αρκετά γρήγορα. εσύ όμως αν είχα δεί σωστά είχες κάνει την ερώτηση και είδα τι είχες κάνει όμως. είναι πάρα πολύ μακριά το ψυγείο απο την κεφαλή και υποθέω όχι να ζορίζεις την τρόμπα λαδιού αλλά δεν θα κάνει σωστή ψύξη. τώρα όποιος θέλει αλλάζει τρόμπα λαδιού στον καθένα είναι αν έχει τα χρήματα. αλλά και η μαμά είναι αρκετά δυνατή. αν το έχεις τόσους μήνες μην φοβάσε.. στο σημείο που είδα όμως καλά είναι αλλά ψιλοκρύβεται... αλλά στο κάτω κάτω πατέντες κάνουμε :P ας μην το χτυπάει...

ρε φιλε τελικα ομως πως το συνδεσες???

θα ανεβούν φώτο σε λίγο!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προς το παρόν το άνοιξα για καθάρισμα και ήταν κάπως μέσα στα λάδια και το έκανα κάπως έτσι :

y35r.jpga593.jpgsewl.jpgbxwa.jpg2bmr.jpg

και τα 2 λαμάκια θα πάνε εκεί που πιάνει το φιλτροκούτι ;)

Τροποποιήθηκε από τον soklhtos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

στο ποστ που ειχα κανει που το εδειχνα με φωτος το ειχα βαλει προχειρα επανω τωρα το αλλαξα και μαλιστα η πατεντα ηταν ιδεα του πατερα μου και μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλη.Τι εκανα?τα λαμακια που ειχα περασει εκει που μπαινει το φιλτροκουτι μου τα εδωσε ενας γειτονας εδω στην πολυκατοικια και ειχαν σπειρωματα για βιδες και ο πατερας μου μου εδωσε μια μεγαλη βιδα και περασε απο το ενα σπειρωμα στο 1 λαμακι και κουμπωσε στο απεναντι λαμακι και το ψυγειο λαδιου το shark εχει απο μονο του κατι που μπορεις να το σφιξεις και δεν παει πουθενα επανω στη βιδα που περασα και εβγαλα ολους τους σφικτηρες κτλ γιατι φαντασου οτι τον εναν τον ειχα περασει στη μεση του ψυγειου και δεν ηταν καλο και τωρα ειναι μια χαρα και κοντινα ακομα πιο πολυ τους σωληνες.

ετσι ηταν στην αρχη:

lvz6.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και τωρα:

2nwi.jpg

oozm.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο ποστ που ειχα κανει που το εδειχνα με φωτος το ειχα βαλει προχειρα επανω τωρα το αλλαξα και μαλιστα η πατεντα ηταν ιδεα του πατερα μου και μπορω να πω οτι ηταν πολυ καλη.Τι εκανα?τα λαμακια που ειχα περασει εκει που μπαινει το φιλτροκουτι μου τα εδωσε ενας γειτονας εδω στην πολυκατοικια και ειχαν σπειρωματα για βιδες και ο πατερας μου μου εδωσε μια μεγαλη βιδα και περασε απο το ενα σπειρωμα στο 1 λαμακι και κουμπωσε στο απεναντι λαμακι και το ψυγειο λαδιου το shark εχει απο μονο του κατι που μπορεις να το σφιξεις και δεν παει πουθενα επανω στη βιδα που περασα και εβγαλα ολους τους σφικτηρες κτλ γιατι φαντασου οτι τον εναν τον ειχα περασει στη μεση του ψυγειου και δεν ηταν καλο και τωρα ειναι μια χαρα και κοντινα ακομα πιο πολυ τους σωληνες.

α! οκ σόρρυ δεν είχες ανεβάσει την δουλειά σου τώρα. ωραίος μια χαρά το έχεις.. όμορφο είναι και πειστεύω και σταθερό. κάνει όμως δουλειά σε εσένα;;;

και πως είναι δεμένο μόνο το ψυγείο; ορίστε :

r9ap.jpgxbtx.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παλαιοτερα ενδιαφερομουν και εγω να βαλω και ο μαστορας μου ειπε για αλλαγη αντλιας (λογω μεγαλυτερης καταπονησης). Ειναι ομορφο δε λεω και ακομα ψηνομαι να παρω αυτο http://mototrade.gr/osCommerce/images/oil_cooler_cool_monkey_dax_astrea_supra_takegawa_kitaco.JPG γιατι το μεγαλο που εχει διαστασεις 12χ9 ειναι υπερβολικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και κατι που ξεχασα (ασχετο με το θεμα) αν γνωριζει κανεις: Ψαχνω τα γνησια αυτοκολλητα για το astrea grand για βυσσινι οπως στη φωτο της υπογραφης μου, γνωριζει κανεις που θα τα βρω; Στο car δεν εχουν το χρωμα που θελω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάντα ειδική παραγγελία από την honda ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πιστευω οτι κανει...μονο και μονο που παει εκει το λαδι και ψυχεται και εκει περα ειναι καλο φυσικα βαζω παραπανω λαδι το οποιο θεωρω επισης καλο.Και οσο για τις αποστασεις που κανω μονο ενα μπανιο ως το καβουρι να παω εδω αθηνα παραλιακη ειναι 30 χιλιομετρα πηγαινε και αλλα τοσα ελα και τα κανω δικαβαλο και παμε αρκετα συχνα και σε δρομο κιολας με 3 λοριδες και νταξει δεν σου λεω οτι παω με 90 σταθερα αλλα δεν πεφτω κατω απο 60-70 μοναχα σε κανα φαναρι η αν εχει κινηση, αλλα κανουμε και τα ανοιγματα μας κομπλε και ειναι και σαν ομορφια ωραιο.O μονος τροπος για να δεις αν πραγματικα κανει δουλεια ειναι αν ειχες ενα αξιοπιστο οργανο που μετραει τη θερμοκρασια λαδιου και το τσεκαρεις με και χωρις το ψυγειο.Εμενα και στο ρελαντι να το αφησω λαδι παει στο ψυγειο γιατι ζεστενεται αργει βεβαια λιγο αλλα κομπλε εδω η κεφαλη και κανει καποιο χρονο μεχρι να ζεσταθει ποσο μαλλον το ψυγειο.

για τα γνησια αυτοκολλητα μονο αν πας αυτοπροσωπος σε κανα σαρακακη και εισαι τυχερος αλλα να εισαι προετοιμασμενος για την τιμη στο λεω.

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα να δεις που θα αρχισω να το σκεφτομαι παλι. vagoskonti ποσο μηκος εχει το λαμακι που βιδωνει στο φιλτροκουτι και κρατα το ψυγειο; To astrea σου ειναι πολυ ομορφο να το χαιρεσαι. Θα παρω τ/φ να δω για τα αυτοκολλητα λες να παει πανω απο 40 ευρω:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη το κανεις απο το τηλεφωνο το δοκιμασα θα σε βαλει σε αναμονη και οταν θα συνδεεσαι και θα λες παιρνω για ανταλακτικα για το ταδε παπακι θα σου λεει ενα λεπτο παρακαλω και ολες οι γραμμες ειναι κατελημενες και μετα παλι θα το σηκωνει μια κα...... και παλι θα σου λεει ενα λεπτο παρακαλω και γενικα η ιδια ιστορια μεχρι που θα βαρεθεις και θα το κλεισεις.Τωρα για τιμη εγω θα υπολογιζα αρκετα πιο πανω. Απο αυτα που εχω δει κιολας επειδη προσφατα ενας φιλος μου επεσε και εφτεγε ο αλλος και πηγε στο σαρακακη για να του βγαλουν τιμες για τα ανταλλακτικα και δεν μπορεις να φανταστεις φαντασου συνολο του βγαλανε 800 + ευρω!βεβαια αυτος ειχε glx 90αρι...εγω θα υπολογιζα σιγουρα κανα 100ευρω μη σου πω και παραπανω!πρεπει να πας απο κει να ρωτησεις.Τωρα οσο για τα λαμακια πρεπει να το μετρησω για να σου πω.Στην αρχη ηταν λιγο μεγαλα απο την πανω μερια και εβρισκαν στο μαυρο το πλαστικο και τα εκοψα με τροχο απο την πανω μερια.

Τροποποιήθηκε από τον vagoskonti

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πιστευω οτι κανει...μονο και μονο που παει εκει το λαδι και ψυχεται και εκει περα ειναι καλο φυσικα βαζω παραπανω λαδι το οποιο θεωρω επισης καλο.Και οσο για τις αποστασεις που κανω μονο ενα μπανιο ως το καβουρι να παω εδω αθηνα παραλιακη ειναι 30 χιλιομετρα πηγαινε και αλλα τοσα ελα και τα κανω δικαβαλο και παμε αρκετα συχνα και σε δρομο κιολας με 3 λοριδες και νταξει δεν σου λεω οτι παω με 90 σταθερα αλλα δεν πεφτω κατω απο 60-70 μοναχα σε κανα φαναρι η αν εχει κινηση, αλλα κανουμε και τα ανοιγματα μας κομπλε και ειναι και σαν ομορφια ωραιο.O μονος τροπος για να δεις αν πραγματικα κανει δουλεια ειναι αν ειχες ενα αξιοπιστο οργανο που μετραει τη θερμοκρασια λαδιου και το τσεκαρεις με και χωρις το ψυγειο.Εμενα και στο ρελαντι να το αφησω λαδι παει στο ψυγειο γιατι ζεστενεται αργει βεβαια λιγο αλλα κομπλε εδω η κεφαλη και κανει καποιο χρονο μεχρι να ζεσταθει ποσο μαλλον το ψυγειο.

για τα γνησια αυτοκολλητα μονο αν πας αυτοπροσωπος σε κανα σαρακακη και εισαι τυχερος αλλα να εισαι προετοιμασμενος για την τιμη στο λεω.

ατυχία; θα ξεκινήσω έτσι γιατί το έφτιαξα και έτρεχε λάδι απο το ψυγείο !! τελικά για να πάρεις μεταχειρισμένο θα πρέπει να κάνεις τον σταυρό σου.. έλεος.. εντάξει 15 ευρώ ήταν αλλά οκ.. το άνοιξα έβαλα φλατζόκολλα. τίποτα έτρεχε.. ατυχία.. δεν πειράζει ένα είναι το σίγουρο στα ψυγεία masif μια και καλή.. απο 3 πλευρές έτρεχε ότι και να έκανα. τεσπα..

θα πάω να πάρω και εγώ shark χίλιες φορές.. καλά σε daytona δεν το συζητάω είδα κάτι 150- 250 ευρόπουλα κόντευαν να μου πέσουν τα μαλλιά..

ρε πας παραλιακή; δεν το ήξερα και εγώ.. τι λες να βγάλουμε τις παπιές μας να τις χαρούμε να πάμε και να κάνουμε κάνα μπανάκι αν θες.. αν συμφωνείς στείλε προσωπικό πμ ;)

σαν ομορφιά εμένα με πορόνει να ξέρω ότι έχω ψυγείο και ότι φαίνετε ποιο δυνατό :P αλλά δεν ζορίζει ούτε τρόμπα λαδιού ούτε τίποτα απλά δεν έχεις την ίδια πίεση όπως μια της takegawa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μη το κανεις απο το τηλεφωνο το δοκιμασα θα σε βαλει σε αναμονη και οταν θα συνδεεσαι και θα λες παιρνω για ανταλακτικα για το ταδε παπακι θα σου λεει ενα λεπτο παρακαλω και ολες οι γραμμες ειναι κατελημενες και μετα παλι θα το σηκωνει μια κα...... και παλι θα σου λεει ενα λεπτο παρακαλω και γενικα η ιδια ιστορια μεχρι που θα βαρεθεις και θα το κλεισεις.Τωρα για τιμη εγω θα υπολογιζα αρκετα πιο πανω. Απο αυτα που εχω δει κιολας επειδη προσφατα ενας φιλος μου επεσε και εφτεγε ο αλλος και πηγε στο σαρακακη για να του βγαλουν τιμες για τα ανταλλακτικα και δεν μπορεις να φανταστεις φαντασου συνολο του βγαλανε 800 + ευρω!βεβαια αυτος ειχε glx 90αρι...εγω θα υπολογιζα σιγουρα κανα 100ευρω μη σου πω και παραπανω!πρεπει να πας απο κει να ρωτησεις.Τωρα οσο για τα λαμακια πρεπει να το μετρησω για να σου πω.Στην αρχη ηταν λιγο μεγαλα απο την πανω μερια και εβρισκαν στο μαυρο το πλαστικο και τα εκοψα με τροχο απο την πανω μερια.

Δεν μενω αθηνα να δω αν μπορεσω να στειλω κανενα φιλο. Σε ευχαριστω πολυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπήκε επιτέλους ψυγείο λαδιού της shark.. αύριο θα ανεβούν φώτο με την πατέντα ;)

αγοράστηκε 35 ευρώ. αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έχουν μέσα σωλήνες λες και περνάει κανένας καταράκτης. :P αυτοί οι σωλήνες είναι τεράστιοι :P όποιος πάρει το συγκεκριμένο ψυγείο ας έχει υπόψην και σωλήνες κατά την αγορά.!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ανεβασε φωτο να δουμε!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ορίστε και φώτο που είπα :

qmpw.jpgoj4m.jpgu86q.jpgzool.jpgiisy.jpgyoxp.jpgvjwq.jpgmu2w.jpgq4ls.jpg

τα 2 λαμάκια έχουν βιδωθεί εκεί που μπαίνει το φιλτροκούτι. απο την αριστερη πλευρα εχω βιδωσει και την κορνα μαζι και το λαμάκι...

έχουν κοπεί τα λαμάκια ήταν ποιο μακριά. και απλά ανοίχτηκαν λίγο οι τρύπες για να περάσει η βίδα. μετά τα στράβωσα λίγο τα λαμάκια και ιδού..!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολυ ομορφο και καλη δουλεια στη τοποθετηση. Τελικα δε ξερω τι θα κανω απο μερους μου γιατι σκεφτομαι και αλλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ωραιος ο μαγκας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea grand Yamaha wr (250 2tcc)

Δημοσιεύτηκε

καλη δουλεια στη τοποθετηση

να κανω δυο ερωτισεις

1 θελει παραπανω λαδι στο καρτερ ?

2 ετσι που ειναι δεν παει ζεστος αερας στο καρμπυρατερ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλη δουλεια στη τοποθετηση

να κανω δυο ερωτισεις

1 θελει παραπανω λαδι στο καρτερ ?

2 ετσι που ειναι δεν παει ζεστος αερας στο καρμπυρατερ ?

να είσαι καλά.

1. θέλει κάπου ελάχιστα φαντάσου 50 ml το πολύ. εμένα δεν χρειάστηκε πολύ λάδι. μην φανταστείς δεν είναι κάνα τεράστιο ψυγείο λίγο παίρνει.. ;)

2.κοίτα με τα χλμ που έχεις ανακυκλώνεται πολύ γρήγορα ο αέρας άρα αυτό που πάει και να είναι λίγο ζεστό δεν του κάνει κακό γιατί κρυώνει απο την βενζίνα ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα