Aniwthos

"Παιδί μου μην κλείνεις πόρτες"

51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Φιλε μου....ειμαι λιγο μεγαλυτερος σου αλλα αυτα που λες τα εχω νοιωσει κι εγω.

Γενικα στις μερες δεν υπαρχει μπεσα....ο λογος που ελεγαν πιο παλια....τωρα υπαρχει μονο το συμφερον του εργοδοτη,με οποιο τροπο κι αν επιτευχθει αυτο....

Εγω στη θεση σου....θα τον ειδοποιουσα πιο νωρις ωστε να βρει ατομο και θα εφευγα,δεν ειναι ωραιο να αφηνεις ξεκρεμαστο τον αλλο οσο μ@λ@κ@ς κι αν ειναι, γιατι κανοντας αυτο θα πει..."κοιτα το κωλοπαιδο,μολις βρηκε αλλου μας παρατησε"...

Καλο ειναι να μην κλεινουμε πορτες......αλλα επισης καλο ειναι και να μην κραταμε ανοιχτες αυτες που ειναι σαπιες γιατι ετσι ειναι σαν να συμφωνουμε με οτι γινεται....

Στο κατω κατω.....δεν νομιζω οτι κρινεται το μελλον σου αν κλεισει η πορτα της ταβερνας,εκτος κι αν εχεις σκοπο να μεινεις σερβιτορος για παντα.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

ότι σου είπε, αφού δεν υπάρχει θέμα τσακωμού. φύγε με τρόπο καλό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγω στη θεση σου....θα τον ειδοποιουσα πιο νωρις ωστε να βρει ατομο και θα εφευγα,δεν ειναι ωραιο να αφηνεις ξεκρεμαστο τον αλλο οσο μ@λ@κ@ς κι αν ειναι, γιατι κανοντας αυτο θα πει..."κοιτα το κωλοπαιδο,μολις βρηκε αλλου μας παρατησε"...

Παράληψη μου. Τους ειδοποιήσα εδώ και 3-4 βδομάδες αλλά τώρα μου λέει σε χρείαζομαι οπωσδήποτε εκείνο το σκ. Και λέω έτσι όπως με γράφει τόσο καιρό στα απαυτά του γιατί να μην τον γράψω κ εγώ στα δικά μου?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πολύ απλά του λες[με κατανόηση]

λυπάμαι δε θα μπορέσω, πρέπει να φύγω.

αν θες να πω σε κάποιο φίλο μου μήπως μπορεί το σκ να δουλέψει; :idea:

μετά έρχεσαι στο φόρουμ και βρίσκεις ένα :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πολύ απλά του λες[με κατανόηση]

λυπάμαι δε θα μπορέσω, πρέπει να φύγω

Βασικά μη στέκεστε τόσο σε αυτό. Το θέμα το άνοιξα για το "Μην κλείνεις πόρτες" το οποίο το ακούω παντού σαν συμβουλή και πιστεύω είναι ότι πιο ευνοϊκό για τα σημερινά αφεντικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

τα αφεντικά είναι αφεντικά. τι περιμένεις;

κι οι συνάδελφοι σου συχνά θα είναι χειρότεροι από τα αφεντικά.

γλύφτες, ρουφιάνοι, ενώ το αφεντικό σου τουλάχιστον σε πληρώνει.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πεζο 2 Yamaha Tenere (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχεις δικιο και εσυ και ο πατερας σου.

Βεβαια μια δουλεια που σου φερονται σκαρτα μαλλον δεν αξιζει και σιγουρα σε βαθος χρονου θα την παρατησεις ουτως ή αλλως.

Ξανα λεω συμφωνω μαζι σου ......αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι ........."μην κλεινεις πορτες"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

τα αφεντικά είναι αφεντικά. τι περιμένεις;

κι οι συνάδελφοι σου συχνά θα είναι χειρότεροι από τα αφεντικά.

γλύφτες, ρουφιάνοι, ενώ το αφεντικό σου τουλάχιστον σε πληρώνει.

Ακριβώς αυτό δεν ήθελα να ακούσω....Γιατί συμβιβαζόμαστε όλοι? Τι θα πει τι περιμένω? Περιμένω να έρθει η μέρα που θα τα αλλάξουμε όλα. Περιμένω τη μέρα που θα καταλάβουμε πόσο περισσότερη δύναμη έχουμε απ αυτούς που μας κυβερνάνε. Περιμένω εκείνη τη μέρα που άμα μου φερθεί σκάρτα ένα αφεντικό του λέω άντε γεια και βρίσκω την άλλη μέρα δουλειά αλλού...

Μάθαμε όλοι να σκύβουμε κεφάλι και οι φάπες να έρχονται σύννεφο!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xtx

Δημοσιεύτηκε

γαλέρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Αυτό το μην κλείνεις πόρτες έχετε αναλογιστεί ποτέ πόσο πολύ φταίει για τη συμπεριφορά που αντιμετωπίζουμε στις δουλειές μας? Αν όλοι μας κλείναμε τις σκάρτες πόρτες, στο τέλος δε θα υπήρχανε σκάρτες πόρτες και σκάρτα αφεντικά! Έχετε αναλογιστεί ότι έχουμε γίνει τα υποτακτικά σκλαβάκια των αφεντικών που προκειμένου να βρούμε και μία δουλειά με 2ευρώ/ώρα (και ανασφάλιστοι εννοείται) χρησιμοποιούμε ακόμα και κονέ?

+10000 Παλικαρε :)

Ειναι αυτο που φωναζουμε μερικοι περι αλληλεγγυης......

Εχεις δικιο... Αυτο το ''κανε υπομονη'', ''μην κλεινεις πορτες',' μην μιλας και πολυ'', μην τους αντιμιλας'', μας εχει φερει εδω....

Αλλα να προσεχεις οχι μονο τα κακα ''αφεντικα'' ( υπαρχουν και καλα), αλλα και τους συναδελφους

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Δημοσιεύτηκε

+10000 Παλικαρε :)

Ειναι αυτο που φωναζουμε μερικοι περι αλληλεγγυης......

Εχεις δικιο... Αυτο το ''κανε υπομονη'', ''μην κλεινεις πορτες',' μην μιλας και πολυ'', μην τους αντιμιλας'', μας εχει φερει εδω....

Αλλα να προσεχεις οχι μονο τα κακα ''αφεντικα'' ( υπαρχουν και καλα), αλλα και τους συναδελφους

Σίγουρα φίλε μου υπάρχουν και καλά αφεντικά και υπάρχουν και κακοί συνάδερφοι. Ακούστε και αυτό από μένα.

http://www.youtube.com/watch?v=cv-46MF4lG0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton 110 Yamaha dt200wr (199cc)

Δημοσιεύτηκε

αμα δεν εχουν αλλο σερβιτορο βρες κανα φιλαρακι σου να παει αυτος

η αστους να βγαλουν την δουλεια μονοι τους ετσι και αλλιως τσιπιδες ειναι

τι θα πει να κοβουν μισο ευρω? απο αυτο θα βγαλουν κερδος δηλαδη?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fz6+daytona dy

Δημοσιεύτηκε

εχεις δικιο φιλε μου,τα χω σκεφτει πολλες φορες και εγω.αν ΟΛΟΙ λεγαμε οχι στις δουλειες με τα 3 ευρω την ωρα απλα θα ανεβαζαν τα χρηματα γιατι δεν θα υπηρχε κανενας να δουλεψει με 3 ευρω. . .αλλα δυστυχως ποτε δε θα πουν ολοι οχι. .και καποιοι μπορει και να δικιολογουνται αν ειναι πολυ καιρο ανεργοι και ξαφνικα βρουν μια δουλεια εστω με 3 ευρω την ωρα που τους δινει εστω τα ελαχιστα σε σχεση με το τιποτα,σε αυτες τις δουλειες σερβιτορους,ντελιβερυ,μπουφετζηδες δυστυχως τα αφεντικα πατανε και στα μπουρμπουαρ και σου λενε:σου δινω λιγα αλλα βγαζεις αλλα τοσα απ τα μπουρμπουαρ,πραγμα που δεν το δεχομαι.αλλο ο μισθος και αλλο τα μπουρμπουαρ.και γω ντελιβερυ ειμαι

γενικα αυτο που ειπε και ο yamahito πιστευω πρεπει να κανουμε,να μη φευγουμε με κακο τροπο απ δουλειες γενικα,να κραταμε μια καλη σχεση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 SM 2006 KTM SXF (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Θέλω να πιστεύω ότι ο πατέρας σου εννοεί να μην κλείνεις πόρτες σε μελλοντικές δουλειές. Γιατί είναι εξαιρετικά αμφίβολο να γυρίσεις σε αυτούς για δουλειά, αλλά αν τους δυσαρεστήσεις με τη στάση σου, όταν πάς σε άλλη δουλειά και πάρει ο μελλοντικός εργοδότης σου στον παλιό και το ρωτήσει για σένα, αν είναι του συναφιού του (εστιάτορας δλδ και γνωστός του), υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να σε κάψει και να αποκτήσεις τη στάμπα αυτού που σηκώνεται και φεύγει στο φόρτε της δουλειάς. Και με σιγουριά στο λέω έτσι γίνεται στα ξενοδοχεία, μπορεί να μένουν απλήρωτοι μήνες, αλλά κανείς δεν φεύγει μέσα στη σεζόν, όσοι θα την κάνουν, θα την κάνουν πριν ξεκινήσει η επόμενη.

Όσο μαλάκας και αν είναι ο εργοδότης, εσύ οφείλεις (στο εαυτό σου πάνω από όλα) να δείξεις επαγγελματισμό και να τηρήσεις μια αξιοπρεπή στάση.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

μαζι σου

κλειστη κ ανοιξε μια αλλη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Ακριβώς αυτό δεν ήθελα να ακούσω....Γιατί συμβιβαζόμαστε όλοι? Τι θα πει τι περιμένω? Περιμένω να έρθει η μέρα που θα τα αλλάξουμε όλα. Περιμένω τη μέρα που θα καταλάβουμε πόσο περισσότερη δύναμη έχουμε απ αυτούς που μας κυβερνάνε. Περιμένω εκείνη τη μέρα που άμα μου φερθεί σκάρτα ένα αφεντικό του λέω άντε γεια και βρίσκω την άλλη μέρα δουλειά αλλού...

Οχι όλοι. smile.png

Ουτε να περιμένεις. Κάηκες.

Να σκέφτεσαι όμως + να μπορείς να ζυγίσεις ΤΙ γίνεται.

Και να μαθαίνεις, κάθε μέρα.

Και να εισαι οκ με τον εαυτό σου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Xciting R Honda Integra (700cccc)

Δημοσιεύτηκε

Μπράβο σου φίλε μου.. Έχεις πολύ ώριμη σκέψη ειλικρινά.. Στο θέμα μας τώρα, σου μιλάει μια ζωή αυτός που ήταν πάντα το καλύτερο παιδί, ο καλύτερος εργαζόμενος, ο καλύτερος συνάδελφος, ο πάντα διαθέσιμος κλπ κλπ.. Σκ@τ@. Τίποτα δεν μετράει και πολλές φορές αυτά είναι αμοιβαία.. Δεν ήταν καλό αφεντικό και γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τον ανταμείψεις με το ίδιο νόμισμα αν και όπως λες τον έχει ενημερώσει.. Έλεος πια με τους καλούς τρόπους και τα καλά παιδιά. Τίποτα παραπάνω δεν πρόκειται να κερδίσεις. Τέλος μην ξεχνάς ότι η ευκαιρία περνά μία φορά. Αφού έκλεισες αλλού κάντην με ελαφρά αναζητώντας το καλύτερο για σένα. Καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που ΔΕΝ έκανες...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Combiz (125cc) Hjc r-pha 11

Δημοσιεύτηκε

αυτο το "μην κλεινεις πορτες" εχει μεινει χαραγμενο στο μυαλο των μεγαλυτερων σε ηλικια ανθρωπων απο τις εποχες που ηταν αυτοι ακομα νεοι και πραγματι υπηρχε η δυνατοτητα να την κανεις απο την μια δουλεια για να πας στην αλλη και καποια στιγμη να εχεις παλι την ευκαιρια να ξαναγυρισεις.φυσικα το αυτονοητο ειναι οτι στο λενε για καλο,ειναι οι γονεις σου και ειναι ισως οι μονοι σ`αυτη την ηλικια που βρισκεσαι που πραγματικα νοιαζονται για εσενα.

τωρα πλεον κυριαρχει μονο η εκμεταλλευση και εσυ θα κοιταξεις το δικο σου συμφερον,καλα φερεσαι σ`αυτους που σου φερονται κι`αυτοι καλα.θα εχεις απειρες ευκαιριες στο μελλον να κανεις τον μαλακα αλλου τωρα καν`την απο εκει αφου μπορεις.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Ακου λιγο και την ΚΥΡΙΑ Πιτσα.....

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address (125cc)

Μπράβο σου φίλε μου.. Έχεις πολύ ώριμη σκέψη ειλικρινά.. Στο θέμα μας τώρα, σου μιλάει μια ζωή αυτός που ήταν πάντα το καλύτερο παιδί, ο καλύτερος εργαζόμενος, ο καλύτερος συνάδελφος, ο πάντα διαθέσιμος κλπ κλπ.. Σκ@τ@. Τίποτα δεν μετράει και πολλές φορές αυτά είναι αμοιβαία.. Δεν ήταν καλό αφεντικό και γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τον ανταμείψεις με το ίδιο νόμισμα αν και όπως λες τον έχει ενημερώσει.. Έλεος πια με τους καλούς τρόπους και τα καλά παιδιά. Τίποτα παραπάνω δεν πρόκειται να κερδίσεις. Τέλος μην ξεχνάς ότι η ευκαιρία περνά μία φορά. Αφού έκλεισες αλλού κάντην με ελαφρά αναζητώντας το καλύτερο για σένα. Καλύτερα να μετανοιώνεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που ΔΕΝ έκανες...

Συμφωνώ και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβούλες σας.

Τροποποιήθηκε από τον Aniwthos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF600ABS 2004 Shoei XR 1100

Δημοσιεύτηκε

Οι γονείς έχουν τάση να συμβουλεύουν πιο συντηρητικά. Έχεις δίκιο που λες ότι όλοι πρέπει να κλείνουμε τις σκάρτες πόρτες. Σε κόβω για σκεπτόμενο άτομο και είμαι σίγουρος ότι θα επιλέξεις την περιπέτεια και το ρίσκο. Ούτως ή άλλως πάντα ρισκάρουμε ότι και να κάνουμε. Οπότε έφυγες για το κάμπινγκ να περάσεις καλά και χέσε τον κολοταβερνιάρη που σε πληρώνει λιγότερο. Και μετά βλέπεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso strada Yamaha V-max (1679cc)

Καλά έκανες και τον ενημέρωσες γιατί δεν ξέρεις πώς μπορεί να στη φέρει ο άλλος μετά. Μια φίλη, σε παρόμοια φάση με σενα, την κοπάνησε από το τυροπιτάδικο που δούλευε για κάτι καλύτερο χωρίς να ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη και αυτός της έκανε μήνυση με την κατηγορία ότι έκλεψε λεφτά από το ταμείο! Αφού τον έχεις ενημερώσει λοιπόν, φεύγεις χωρίς 2η σκέψη!

Εχουν αγριέψει πάρα πολύ τα πράγματα στον χώρο της εστίασης. Τα μαθαίνω και από άλλους γνωστούς που δουλεύουν εκεί. Εχουν ανοίξει ταβέρνες και καφετέριες κάτι σκατίβλαχοι που νομίζουν ότι με τα 3 ευρώ την ώρα που σου δίνουν( αν και όποτε στα δώσουν) τους ανήκει μέχρι και η ψυχή σου! Προσωπικά, χίλιες φορές να μην έχω να φάω παρά να εξευτελίζομαι καθημερινά από κάτι τέτοια καθίκια.

Τροποποιήθηκε από τον Stathispsaltis
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Σοβαρή πόρτα ο ταβερνιάρης ο γλοιώδης που κλέβει απο το συμφωνημένο μεροκάμματο απο ένα πιτσιρικά 20 χρονών και τον έχει για ένα ψωρομεροκάμματο να δουλεύει ανασφάλιστος..

ΑΜΑ υπήρχε σοβαρό ΄κράτος θα είχε ένα σώμα ελέγχου της επιθεώρησης εργασίας που να κόβει πρόστιμα και να κλείνει μαγαζιά κατι τέτοιων γελοίων.

Η μόνη περίπτωση να μην έφευγα και να τον μουτζωνα ήταν να έμενα σε κάνα χωριό και να έπρεπε μετά να τον βλέπω τον γλίτση μπροστά μου κάθε τόσο.

Είσαι σε μια ηλικία φίλε μου που ΟΦΕΙΛΕΙΣ να διατηρήσεις την αξιοπρέπεια σου και το κεφάλι σου ψηλά. Αν υποτακτείς εσύ απο τώρα και σκύψεις το κεφάλι 20 χρονών, σκέψου τί πρέπει να κάνει κάποιος που έχει οικογένεια, δάνεια, υποχρεώσεις.

Δεν λέω να είσαι ψευτοεπαναστάτης αλλά έχεις την φλόγα και το άλλοθι της ηλικίας σου να διεκδικήσεις το δίκιο σου τώρα που μπορείς να την περάσεις με λίγα ή και με τίποτα. Άμα αύριο έχεις και κάνα παιδί θα είναι πιο δύσκολα.

Τους γονείς πρέπει να τους σεβόμαστε αλλά την ζωή μας εμείς πρέπει να την κυβερνάμε. Ακολούθα το ένστικτο σου. Μπορείς να είσαι κύριος και με τα λόγια να τσακίσεις τον καθένα ακόμα και αν είσαι 20 χρονών.

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Κι εγώ (όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα), αυτή τη μέρα περιμένω..... και περάσανε 43 χρόνια.....

Άμα τη δεις να ξημερώνει, στείλε πμ.

:mellow:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.