Joe15

Αγορά GPS και εγκατάσταση χαρτών

21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Θέλω να αγοράσω ένα GPS περισσότερο για χρήση στο αυτοκίνητο.

Απο GPS δεν γνωρίζω τίποτα επειδή ούτε οι δικοί μου είχαν ποτέ στο αυτοκίνητο ούτε εγώ εχω χρησιμοποιήσει ποτέ μιας και η Θεσσαλονίκη είναι μια σταλιά αλλά και αν χρειαστεί να πάω κάπου που δεν ξέρω το ρίχνω πρώτα μια ματιά στο google earth ή το βλεπω στο κινητό.Οπότε θέλω να πάρω ένα απλό και σχετικά φθηνό για να το χρησιμοποιώ μόνο όταν κατεβαίνω Αθήνα.

Με μια αναζήτηση είδα οτι οι τιμές παίζουν απο κανα 80αρι και ανεβαίνουν,οπότε κλασικά κοίταξα και στο ebay και βρήκα πιο φθηνά με μεγαλύτερες οθόνες(να δούμε και καμιά ταινία σε κάνα μποτιλιάρισμα :mB_kalo_e: ),κινέζικα μεν αλλά έτσι και αλλιώς όλα εκεί φτιάχνονται.

Όπως είπα δεν ξέρω απο αυτα και έχω κάποιες ερωτήσεις:

1)Τα gpa αυτοκινήτου και μηχανής διαφέρουν ή είναι τα ίδια,αυτά έχουν μπαταρίες ή θέλουν να ναι στη "πρίζα" στο αυτοκίνητο?,πόσο περίπου κρατάει η μπαταρία τους?

2)Τα προγράμματα με τους χάρτες πώς ακριβώς δουλεύουν?Τα έχουν εγκατεστημένα απο μόνα τους ή τα βάζεις εσύ?Οι χάρτες είναι για κάθε μέρος ή πόλη ξεχωριστά ή για χώρα,ευρωπη κτλ?Χάρτες τους αγοράζεις ή υπάρχουν ελεύθεροι για κατέβασμα?

3)Αν πάρω ένα απο αυτά http://www.ebay.com/sch/GPS-Units-/156955/i.html?_dcat=156955&LH_ItemCondition=1000&_sop=15&Screen%2520Size=5%2522%7C7%2522&_from=R40&_nkw=gps&LH_BIN=1 χάρτες ελλάδας πώς μπορώ να βρώ και πώς θα τους βάλω,τους περνώ στην κάρτα μνήμης και δουλεύουν μόνοι τους οι θέλουν και τπτ άλλο?

Αξίζει να πάρω ένα φθηνό απο ebay ή να πάρω απο μαγαζί και αν ναι ποια μοντέλα ή μάρκα να προτιμήσω?

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για κινητό android που να μπορώ να την χρησιμοποιήσω σαν gps και να μη χρειάζεται internet?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha xtx Kawasaki z800 (800cc)

Δημοσιεύτηκε

φιλε μου η απαντηση μου μαλλον δεν θα σε ικανοποιησει αλλα πηγαινε χτυπα ενα οποιοδηποτε nokia lumia κ κατα προτιμηση απο το birdphone.gr.εχει εγκατεστημενους χαρτης και φωνητικη πλοηγηση.και ειναι στανταρ δεν πληρωνεις επιπλεον.αν σκεφτεσαι να αλλαξεις και κινητο πας κατευθειαν εκει.εγω εχω το πρωτο lumia που βγηκε,το 800.ενας απο τους βασικους λογους που το πηρα ηταν το gps.επιπλεον θα το εχεις παντα μαζι σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DR-Z400SM Maico 500 Cross

Δημοσιεύτηκε

Αφού έχεις Ανδροϊδές δοκίμασε το Sygic, το χρησιμοποιώ περίπου ένα χρόνο τώρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Το τεστάρεις δωρεάν για 7 ημέρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αμα θες μπορεις να πας και σε ενα καταστημα vodafone και να βαλεις mls destinator 19 euro.δεν χρειαζεται να εχεις συνδεση vodafone

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα NOKIA δεν μου αρέσουν οπότε δεν το βλέπω να παίρνω.Για χάρτες στο κινητό θα δω το sygic αλλά την βγάζω και με τους χαρτες της γοογλε που τους εχει μεσα.

Περισσότερο για τα gps ενδιαφέρομαι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτο ακριβως κανουν στην voda.σου περνανε το mls destinator.το εχει βαλει φιλος μου.εχει και φωνητικη πλοηγηση.και δεν θα κουβαλας επιπλεον συσκευες.

ειναι προτιμοτερο να πας να παρεις ενα bluetooth για κρανος.θα συνδεεται με το κουνητο σου,θα εχεις φωνητικη πλοηγηση,θα μποεις να ακους μουσικη σε κποιο ταξιδακι και θα μπορουν να σε βρισκουν.εγω εχω το interphone2.89 ευρω αλλα τα αξιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Για κινητό πληροφοριακά το ξαχνα μιας και καλύπτομαι απο το γοογλε μαπς.GPS θέλω να αγοράσω άσχετα με το κινητό.

Κάποιος που να μπορει να απαντήσει σχετικά με τα gps.!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν πάρεις Gps απο Ελλάδα θα έχει σίγουρα τους ελληνικούς χάρτες μέσα. Αν πάρεις απο εξωτερικό θα πρέπει να τους περάσεις εσύ, και δεν ξέρω τι παίζουν με θέματα συμβατότητας μιας και δεν είμαι ειδήμων στα gps.

Εγώ πήρα ένα mls destinator(δεν θυμάμαι τώρα ποιο μοντέλο, αλλά ήταν απο τα ποιο φτηνά) και είμαι ικανοποιημένος. Έχει τους χάρτες της ελλάδας μέσα και νομίζω πως έχει και της Ευρώπης.

Απλά όσο αφορά τους χάρτες να ξέρεις ότι χρειάζονται refresh και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τους αγοράσεις-κατεβάσεις και να τους περάσεις είτε μέσω Usb είτε μέσω κάρτας(δεν είμαι σίγουρος για την κάρτα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει). Ο λόγος που χρειάζονται άλλαγμα? Επειδή αλλάζουν οι δρόμοι και πάει λέγοντας. Για απλή χρήση δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστεί ιδιαίτερα πάντως. Γιατί και δρόμους να έχουν αλλάξει μπορείς πάντα να αλλάξεις διαδρομή.

Πάντως αν θες να ενημερωθείς πλήρως για οτιδήποτε αφορά τα GPS και τους χάρτες μπες εδώ -> http://www.navimania.gr και ρώτα ελεύθερα.

Και κάτι τελευταίο! Αν είναι να το χρησιμοποιείς στην μηχανή βρες πριν αγοράσεις το οτιδήποτε κάποια βάση είτε για το gps που σκοπεύεις να πάρεις, είτε universal που να ταιριάζει με τις διαστάσεις του GPS για να μην έχεις θέμα αργότερα. ;-)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Z750 Ducati Streetfighter S (1099cc)

Δημοσιεύτηκε

Άποψή μου, αλλά πλέον δεν αξίζει να πάρεις GPS.

Αν έχεις απλά ένα smartphone είτε με android ή iOS, απλά χρησιμοποίησε το Google Maps. Πλέον (μετά το τελευταίο update) έχει φωνητική real time πλοήγηση και έχει διαρκής ενημέρωση για όλους τους χάρτες του.

Το κυριότερο είναι ότι είναι ΔΩΡΕΑΝ

Μια δοκιμή θα σε πείσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άκυρο με τα gps, αλλά σχετικό με τις εφαρμογές android? Οι Εφαρμογές πλοήγησης του android σε χρεώνουν για να τις χρησιμοποιήσεις? Εννοώ χρησιμοποιούν το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας? Ρωτάω γιατί κάθε φορά που ανοίγω το Google Maps μου εμφανίζει μήνυμα ότι "Ενδέχεται να δεχτείτε χρεώσεις μπλα μπλα μπλα". Αν το κινητό σου έχει ενσωματομένο GPS, δεν πληρώνεις κάθε φορά που τις χρησιμοποιείς? Δεν κατεβάζει δεδομένα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC700XD '12

Δημοσιεύτηκε

Αν έχεις κάποιο smart phone (iOS / Android) μπορείς να βρεις πολύ καλά λογισμικά πλοήγησης όπως το TomTom.

Τα πράγματα φυσικά δεν είναι τόσο απλά. Αν έχεις θερμοανακλαστικό παρμπρίζ (π.χ. έτσι ήταν το Opel Corsa D με το καλοκαιρινό πακέτο) το σήμα μπλοκάρεται και το GPS είτε θα χάνει το σήμα είτε θα έχει μεγάλες αποκλείσεις. Μπορεί να σε βγάζει π.χ. σε κάποιον παράλληλο δρόμο ή αρκετά πιο μπροστά ή πιο πίσω. Αντί να βοηθάει προκαλεί μεγαλύτερο πρόβλημα.

Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις εξωτερική κεραία κάτι που το ξεχνάς με ένα τηλέφωνο. Η TomTom έχει βγάλει βάση για το iPhone η οποία έχει δέκτη αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει σε αυτή την περίπτωση.

Για την μοτοσικλέτα τα πράγματα είναι πιο ιδίαιτερα. Εγώ ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το iPhone σε αδιάβροχη βάση της RAM. Λίγο πολύ έκανα δουλειά αλλά όχι εύκολα. Για να αλλάξω ή να ελέγξω κάτι στη διαδρομή έπρεπε να σταματήσω, να βγάλω γάντια, να ανοίξω την θήκη, να μπουρδουκλώνομαι με τα καλώδια.

Η χαριστική βολή ήρθε όμως μόλις ζέστανε ο καιρός όπου το iPhone έκλεινε από υπερθέρμανση, ειδικά όταν το είχα συνδεδέμενο στο ρεύμα, μένοντας στην μέση του αγνώστου χωρίς καμία βοήθεια.

Κατέληξα να πάρω το TomTom Urban Rider. Κανένα πρόβλημα να το χειριστώ με τα γάντια, μεγάλη ευκολία, και αξιοπιστία είτε με βροχή είτε με ήλιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha YZF-R1 2008 (1000cc) AGV GP Tech

Δημοσιεύτηκε

Εγώ χρησιμοποιώ το iGo για Android. Ικανοποιητικό και φυσικά έχει φορτωμένους τους χάρτες και δεν χρησιμοποιεί ίντερνετ.

Δυστυχώ το iGo8 για WM6.5 είναι το καλύτερο λογισμικό navigation που έχω χρησιμοποιήσει αλλά ποιός χρησιμοποιεί WM συσκευές ποιά. Το θετικό είναι οτι έχω κρατήσει την συσκευή με το πρόγραμμα φορτωμένο, και όταν θέλω σοβαρό navi, χρησιμοποιώ εκείνη αντί για Android.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

για να μην ανοιγω νεο θεμα..

για βοηθατε ρε μαγκες γιατι χανομαστε..

οπως ειχα ξαναγραψει σε αλλο θεμα,ηρθα αθηνα για δουλεια...αλλα απαιτουνται μετακινησεις σε ολα τα μηκη και πλατη της πρωτευουσας,κ εγω σαν γνησιος βλαχος δεν εχω ιδεα κατα που να κανω και κατα που να σαξω!

οπως επισης ιδεα δεν εχω γιατι δεν ειχα χρειαστει και ποτε,απο gps..

το λοιπον,εχετε να προτεινετε κανενα εργαλειο,plug&play?

δλδ να μη χρειαζεται να ψαξω να βρω χαρτες,να ειναι ενημερωμενο,να μη θελει ''σπασιματα'',κατεβασματα και αλλα τετοια χακεριστικα..

να παω να το παρω δλδ και να ειναι ετοιμο να μου δειξει το δρομο...α!και να ειναι οικονομικο..>100ρικου...μιας και το θελω τωρα για τις αρχες..

smartphone δεν εχω ουτε προκειται να παρω.

και που να παω να το παρω..απο καταστημα..χωρις να μπλεξω με παραγγελιες κτλ κτλ..

και να ειναι οικονομικο ειπαμε?α..ειπαμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

κανας χριστιανος ρε παιδια?

http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=PER&&category=GPS

απ αυτα αξιζει κανενα?αυτα με τους ετοιμους χαρτες κοιταω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Grand (125cc) HJC FG-15/ REVIT RADAR Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Oτι αγορασεις απο τη στιγμη που ειναι ξεκλειδωτο (unlock) εγκαθιστεις οτι προγραμμα πλοηγησης θελεις. Aν οχι τα περισσοτερα με το αναλογο προγραμα ´σπανε´.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

http://www.egalaxy.gr/garmin-nuvi-40-auto-drive-hellas.html

θελω να τα αποφυγω ολα αυτα τα μπελαλιδικα γιατι το βιαζομαι και το θελω για χρηση αμμεσα..αυριο-μεθαυριο ας πουμε...και δεν εχω καθολου χρονο να ασχοληθω και να μπω σε τετοια διαδικασια.

καθως και να το βρω αμμεσα για αγορα..

μια γνωμη για το παραπανω..?απο τα λιγα που ψαρεψα εδω κ εκει μου φανηκε καλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Στεργιο, ξερω οτι δεν απανταω ακριβως στην ερωτηση σου, αλλα ριξε μια ματια στο αρχικο ποστ του Ταξιδευτη, αγνοησε τα της ομαδικης που ειχε γινει τοτε

Εξετασε το ενδεχομενο να βολευτεις προσωρινα με το κινητο ωσπου να ψαχτεις περισσοτερο

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Astrea Grand (125cc) HJC FG-15/ REVIT RADAR Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Ετσι προτεινω και εγω, θα κανεις βιαστικη αγορα και ισως το μετανιωσεις. Εγω παντως σιγουρα θα αγοραζα συσκευη που μπορει να ξεκλειδωσει οπως mio,mls κτλ.

Τροποποιήθηκε από τον klaipelas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

μα θα ειναι βιαστικη αγορα γιατι καιγομαι..

το θελω για τη δουλεια αμμεσα με προοπτικη ομως να μη το χρησιμοποιω για παντα,αλλα μεχρι να προσαρμοστω και να μαθω τα βασικα..για το garmin που εβαλα εχει καμια γνωμη κανενας?

επισις απο την περιγραφη του δεν καταλαβα..αργοτερα αν και οταν...παιρνει update?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso 650 Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

παρε το garmin για τη χρηση που το θες ειναι πρωτο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
aprono tuilia

Δημοσιεύτηκε

ωραιος!κατι τετοιο εψαχνα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο