μάθο...

Μεταβίβαση Μεταβιβαση αυτοκινήτου & μοτοσυκλέτας.Τι πρεπει να ξέρεις!

173 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια ερώτηση παίδες!

Οταν πουλάς κάτι, η σωστότερη διαδικασία ώστε να αποφευχθεί κάποιο κακό (αν υπάρχει) ποιο ειναι?

Παίρνεις λεφτά και κάνεις τη μεταβίβαση?ή το αντίστροφο?

Επίσης τα λεφτά δε θα πρέπει να κατατεθούν σε τράπεζα ώστε να ελεχθούν για πλαστά?

Φυσικά παίρνεις λεφτά πρώτα και καλό είναι όχι σε δημόσια θέα. Όσο για τον έλεγχο αν συμφωνεί ο άλλος αλλά το βλέπω δύσκολο.

OFFTOPIC: σε έχω μπανάρει

εδώ, αν είχες τσίπα δεν θα ήσουν εδώ και θα είχες αυτομπαναριστεί :grin:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτο που λεει ο τιτλος και τα παραβολα τα παιρνω εγω απο Αγροτικη ή δινουν εκει στο μηχανολογικο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 650

Δημοσιεύτηκε

παραβολα σε Αγροτική,

μεταβίβαση σε ΚΕΠ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ΚΕΠ?? Ναι και γω σε κεπ ηξερα οτι γινονταν αλλα αφου λενε οτι πλεον δεν γινεται στα κεπ, μονο σε παραρτημα του υπουργειο μεταφορων(?)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παραβολα απο αγροτικη. Μεταβιβαση στο μηχανολογικο κοντα στη λαχαναγορα. Πανε νωρις πριν πλακωσουν οι απεσταλμενοι των σχολων οδηγησης γιατι ερχονται ξαφνικα ολοι μαζι κ ο καθενας εχει κ απο ενα φακελο με καμια 5-10 μεταβιβασεις κ θα φας ωρα εκει. Πανε γυρω στις 9 κ θα τελειωσεις γρηγορα.

Περα απο παραβολο θες εξουσιοδοτηση αν πας μονος, Φωτοτυπια της αδειας, φωτοτυπιες απο ταυτοτητες και των 2 πωλητη/αγοραστη. και φωτοτυπια κτεο. Αν ξεχασα τπτ ας με συμπληρωσει καποιος που ξερει περεταιρω.

Τροποποιήθηκε από τον Jimskeet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R1M (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παραβολα απο αγροτικη. Μεταβιβαση στο μηχανολογικο κοντα στη λαχαναγορα. Πανε νωρις πριν πλακωσουν οι απεσταλμενοι των σχολων οδηγησης γιατι ερχονται ξαφνικα ολοι μαζι κ ο καθενας εχει κ απο ενα φακελο με καμια 5-10 μεταβιβασεις κ θα φας ωρα εκει. Πανε γυρω στις 9 κ θα τελειωσεις γρηγορα.

Περα απο παραβολο θες εξουσιοδοτηση αν πας μονος, Φωτοτυπια της αδειας, φωτοτυπιες απο ταυτοτητες και των 2 πωλητη/αγοραστη. και φωτοτυπια κτεο. Αν ξεχασα τπτ ας με συμπληρωσει καποιος που ξερει περεταιρω.

Τις Φωτοτυπιες δεν τις βγαζουν αυτοι ? :wallbash: Τεσπα η αδεια τουλαχιστον βγαινει την ιδια ωρα η πρεπει να περιμενω 2 βδομαδες οπως στα κεπ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000RR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχει εκει φωτοτυπικο κ στις βγαζουν. Σου δινουν φωτοτυπια της αδειας με σφραγιδα κ κυκλοφορεις μ αυτην μεχρι να παρεις την καινουρια. να συμειωσω οτι την αδεια πρωτα γραφεις τα στοιχεια απο πισω που εχει τα στεοιχεια για την μεταβιβαση κ μετα την βγαζεις φωτοτυπια, κ σ αυτην σ βαζουν σφραγιδα κ υπογραφη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Κοπρόσκυλο ΒΤ (1100cc) 1 απ΄όλα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια γρηγορη ερωτηση. Στη διαδικασια μεταβιβασης χρειαζονται πλεον να καταθεσει κανεις στο υπουργειο και την αποδειξη τελων κυκλοφοριας του τρεχοντος ετους (εκτος απο τα αλλα δικαιολογητικα)? Μεχρι περισυ νομιζω δε χρειαζοταν. Ξερει κανεις σιγουρα? Ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke II (640cc) AGV KTM SM (690cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδια μια ερωτηση,για ανηλικους τι αλλαζει στο θεμα της μεταβιβασεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

παιδια αυτο το θεμα με τα κεπ και αν γινεται η οχι η μεταβιβαση...Επειδη εμενα το ΚΕΠ ειναι σε χωριο μεταβιβασης γινοταν κανονικα.Μηπως στα ΚΕΠ που ειναι σε πολεις οπου υπαρχει ''ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ'' δεν κανουν μεταβιβασεις η μηπως εαν τα ΚΕΠ ειναι της ''ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ'' δεν κανουν μεταβιβασεις?Για δειτε το λιγο το θεμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 07 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...σε μηχανή του '07 που δεν έχει κληθεί ακόμα να περάσει ΚΤΕΟ,σε πιθανή μεταβίβαση ζητάνε τέτοιο χαρτί;;Η λογική λέει όχι πάντως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...σε μηχανή του '07 που δεν έχει κληθεί ακόμα να περάσει ΚΤΕΟ,σε πιθανή μεταβίβαση ζητάνε τέτοιο χαρτί;;Η λογική λέει όχι πάντως...

λογικα ναι δεν θα χρειαστει,αλλα...

εαν εχει ψηφιο που περναει τους πρωτους 2-3 μηνες του 2014 τοτε δεν εχει μεγαλη διαφορα,τι τωρα,τι σε 3 μηνες..

απο την αλλη εαν μπεις στην λογικη της αγορας μιας μοτο με το κοστος μεταβιβασης τοτε τραβα να την περασεις κ ενα κτεο μηπως βρεις τπτ φθορες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

στο κτεο θα του βρουνε φθορες??

στο κτεο οπου ακομα δεν ξεχωριζουν τα διχρονα απο τα τετραχρονα (εχει γινει)

πλακα κανεις ετσι??

αν θελει να βρει φθορες και δεν γνωριζει ο ανθρωπος ας παει σε εναν μηχανικο να το δει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

στο κτεο θα του βρουνε φθορες??

στο κτεο οπου ακομα δεν ξεχωριζουν τα διχρονα απο τα τετραχρονα (εχει γινει)

πλακα κανεις ετσι??

αν θελει να βρει φθορες και δεν γνωριζει ο ανθρωπος ας παει σε εναν μηχανικο να το δει

δλδ ενα στραβο πλαισιο η΄καποιο προβλημα σε κοπανημενο μπροστινο δεν θα στο βρουνε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ER6N (650cc) Loreal MT09

Δημοσιεύτηκε

ειναι δυνατον να γινει οοολη η διαδικασια μεταβιβασης σε μια ημερα. θελω να αγορασω μηχανη απο ιδιωτη με την εξης διαδικασια : πρωι ελεγχος μηχανικο και μετα υπουργειο κεπ για μεταβιβαση. επισης ειναι απαραιτητο να γινει στον τοπο του πωλητη? θελω να γινουν στην αθηνα και ο πωλητης ειναι αραχωβα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πατίνι

Δημοσιεύτηκε

εννοειται οτι γινετε και η μεταβιβαση σε ολα τα υπουργεια ασχετα απο τ τοπο κατοικιας απλα θα χειαστεις εναν καινουριον φακελο για τα χαρτια του οχηματος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

δλδ ενα στραβο πλαισιο η΄καποιο προβλημα σε κοπανημενο μπροστινο δεν θα στο βρουνε?

κατα 99% οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 2001 (250cc) KTM 2011 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδεια εχω ενα μηχανακι του 2001 μοντελο και θελω να το κανω μεταβιβαση στο ειπουργειο αλλα επιδει δεν κινιτε δεν εχει περασι κτεο γινετε να το κανω μεταβιβαση?????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πατίνι

Δημοσιεύτηκε

οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Να ρωτησω και εγω..Βασικα να δω αν τα εχω βαλει κατω σωστα..

Μεταβιβαση αυτοκινητου 1298(γραφει η αδεια..)κυβικα..

τέλος άδειας οχήματος

75 ευρω

κοστος μεταβίβασης

60 ευρω..

Αρα 135 ευρω κοστος(το παραβολο θα το πληρωσω απο τραπεζα που θα μου πουνε)..

Και δικαιολογητικα..

Αδεια κυκλοφοριας,χαρτι απο κτεο σε ισχυ φυσικα,σημα και αποδειξη του τρεχοντος ετους(2013),Υπευθυνη δηλωση του αγοραστη (με γνησιο υπογραφης) που να εξουσιοδοτει εμενα να κανω την διαδικασια απο την μερια του αγοραστη και παμε για μεταβιβαση σωστα??

Δεν πρεπει να κανουμε και ανταλλαγη υπυθυνων δηλωσεων(με γνησιο η χωρις..?)για το ποσο που θα του δωσω και αναλογος για το ποσο αυτος που θα λαβει για να περαστει στην ετησια δηλωση απο την μερια του καθενος με το συμφονιθεντο ποσο ιδιο και απο τις 2 μεριες..?

Υ.γ.Ο πωλητης δεν ειναι ελληνας xreiazete κατι αλλο απο μερια του εκτος απο ταυτοτητα και αφμ..?

Ευχαριστω προκαταβολικα.. :rtfm:

Τροποποιήθηκε από τον Karavidas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτησω και εγω..Βασικα να δω αν τα εχω βαλει κατω σωστα..

Μεταβιβαση αυτοκινητου 1298(γραφει η αδεια..)κυβικα..

τέλος άδειας οχήματος

75 ευρω

κοστος μεταβίβασης

60 ευρω..

Αρα 135 ευρω κοστος(το παραβολο θα το πληρωσω απο τραπεζα που θα μου πουνε)..

Και δικαιολογητικα..

Αδεια κυκλοφοριας,χαρτι απο κτεο σε ισχυ φυσικα,σημα και αποδειξη του τρεχοντος ετους(2013),Υπευθυνη δηλωση του αγοραστη (με γνησιο υπογραφης) που να εξουσιοδοτει εμενα να κανω την διαδικασια απο την μερια του αγοραστη και παμε για μεταβιβαση σωστα??

Δεν πρεπει να κανουμε και ανταλλαγη υπυθυνων δηλωσεων(με γνησιο η χωρις..?)για το ποσο που θα του δωσω και αναλογος για το ποσο αυτος που θα λαβει για να περαστει στην ετησια δηλωση απο την μερια του καθενος με το συμφονιθεντο ποσο ιδιο και απο τις 2 μεριες..?

Υ.γ.Ο πωλητης δεν ειναι ελληνας xreiazete κατι αλλο απο μερια του εκτος απο ταυτοτητα και αφμ..?

Ευχαριστω προκαταβολικα.. :rtfm:

Τελειωσε το θεμα.. :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά, θέλω να κάνω μεταβίβαση ένα μηχανάκι στο όνομα μου.

Είμαι ανήλικος, έχω δίπλωμα, έχω ΑΦΜ, έχω το ΟΚ από τους γονείς μου.

Τι χαρτιά χρειάζονται; Εξουσιοδότηση από τους γονείς μου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής ή κάτι παρόμοιο;

Όλα αυτά τα λέω γιατί ο πωλητής βρίσκεται σε άλλη πόλη και οι γονείς μου δεν μπορούν να έρθουν μαζί λόγω δουλειάς και θα πάω μόνος μου.

Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cbr 600 f4i Mt blade sv BMW hp4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν πας σε κανα κεπ να ρωτησεις καλυτερα, θα ξερουν σιγουρα αυτοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν πας σε κανα κεπ να ρωτησεις καλυτερα, θα ξερουν σιγουρα αυτοι

Βρε και στην τροχαία θα ξέρουν αλλά το θέμα είναι ότι είναι μακριά από το σπίτι μου και θέλω να ξέρω από εδώ για να υπολογίσω κάποια πράγματα στο περίπου. Η λύση τηλεφώνου απορρίπτεται γιατί δεν το εμπιστεύομαι. Όταν πήγα να βγάλω ΑΦΜ άλλα μου έλεγαν στο τηλέφωνο, άλλα από κόντα και άλλα ίσχυαν τελικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Μην ανοίγω καινούριο θέμα.....

Έστω ότι βρήκα αγοραστή και πουλάω το μηχανάκι. Όμως δεν έχει όλα τα λεφτά και μου δίνει ένα μέρος με σκοπό να με εξοφλήσει μετά από ένα μήνα.

Μπορώ να κάνω μεταβίβαση με παρακράτηση κυριότητας σαν ιδιώτης που είμαι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα