3922 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

πριν 13 ώρες, το μέλος sotoskon έγραψε:

Τι εχεις αλλαξει μεχρι τωρα εκτος απο αναλωσιμα;

Τίποτα , ουτε μπαταρία :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X '17 (471cc) SHOEI NXR SEDUCTION TC-5

Δημοσιεύτηκε

Στα service ελεγχου βαλβιδων, ηθελαν ρυθμιση ή οχι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν θυμάμαι αν ήθελαν οι βαλβίδες εισαγωγής ή εξαγωγής, αλλά ένα χιλιοστό το ήθελαν .

Καλό είναι στα πρώτα 24.000 να γίνει αυτός ο έλεγχος, και για να ισχύει η εγγύηση, και γιατί σε μερικά CB ήταν πιο κλειστές από το εργοστάσιο.

Μετα σίγουρα οχι κάθε 24.000 και ας λέει οτι θέλει το μανουαλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω εχω 6000 χιλιομετρα και η εγγυηση ληγει τον Μαιο οποτε παει περιπατο.Το να ειναι οι βαλβιδες (εισαγωγης ή εξαγωγης) πιο κλειστες τι συνεπεια εχει;Επισης το να τις εχουν κλειστες στην αρχη απο το εργοστασιο μηπως ειναι για καποιο λογο;Ρωταω,δεν ξερω...:_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πιο κλειστές=Πιο μεγάλο διάκενο=Ανοίγουν για ελαφρά μικρότερο χρόνο=Πτώση στην απόδοση στην μέγιστη Ιπποδύναμη=Καλύτερη ψύξη των βαλβίδων=Θόρυβος βαλβίδων

Πιο ανοικτές=Πιο μικρό διάκενο=Ανοίγουν για ελαφρά μεγαλύτερο χρόνο=Μέγιστη απόδοση στην μέγιστη Ιπποδύναμη=Χειρότερη ψύξη βαλβίδων=Κίνδυνος λιωσίματος

-Σε εκτεταμένα μικρό διάκενο=Απώλεια συμπίεσης=Κακή λειτουργία μοτέρ

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Προφανως ετσι οπως το καταλαβαινω πρεπει να βρεις την χρηση τομη για ουτε το μεν ειναι καλο ουτε το δε.Επαναπαυεσαι στην κριση του μηχανικου;Με ποιο κριτηριο τις ρυθμιζει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 2/2/2019 at 0:50 ΜΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Πιο κλειστές=Πιο μεγάλο διάκενο=Ανοίγουν για ελαφρά μικρότερο χρόνο=Πτώση στην απόδοση στην μέγιστη Ιπποδύναμη=Καλύτερη ψύξη των βαλβίδων=Θόρυβος βαλβίδων

Πιο ανοικτές=Πιο μικρό διάκενο=Ανοίγουν για ελαφρά μεγαλύτερο χρόνο=Μέγιστη απόδοση στην μέγιστη Ιπποδύναμη=Χειρότερη ψύξη βαλβίδων=Κίνδυνος λιωσίματος

-Σε εκτεταμένα μικρό διάκενο=Απώλεια συμπίεσης=Κακή λειτουργία μοτέρ

Όχι μόνο σε μικρό αλλά και σε μεγάλο διάκενο, πάλι κακή λειτουργία είναι με άσχημες επιπτώσεις στην απόδοση και στην κατάσταση του μοτέρ.

πριν 1 ώρα, το μέλος sotoskon έγραψε:

Προφανως ετσι οπως το καταλαβαινω πρεπει να βρεις την χρηση τομη για ουτε το μεν ειναι καλο ουτε το δε.Επαναπαυεσαι στην κριση του μηχανικου;Με ποιο κριτηριο τις ρυθμιζει;

Ένας σωστός μηχανικός θα βρει την τιμή που δίνει η honda για τις βαλβίδες και θα τις ρυθμίσει εκεί. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω επειδή έτσι έμαθε με τα χρόνια..

Να ξέρεις εσύ το διάκενο των βαλβίδων ώστε να πας στον μηχανικό και να τους πεις τις θέλω τόσο, και εννοείται να μην αρχίσει να σου λέει ότι αυτά τα μηχανάκια εγώ τα κάνω έτσι γιατί είναι καλύτερα κτλ..

Το σωστό διάκενο σίγουρα θα υπάρχει κάπου σε αυτό το θέμα ή όλο και κάποιος θα το γνωρίζει.

Αλλά ποτέ δεν δίνεις το μηχανάκι για ρύθμιση χωρίς να γνωρίζεις εσύ πρώτα τις τιμές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παμε στο ζουμι...Γνωριζει κανεις ποσο πρεπει να εινα το διακενο βαλβιδων στην μηχανη μας;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

πριν 24 λεπτά, το μέλος sotoskon έγραψε:

Παμε στο ζουμι...Γνωριζει κανεις ποσο πρεπει να εινα το διακενο βαλβιδων στην μηχανη μας;

το βρισκεις στο service manual:

https://drive.google.com/open?id=1No2e8mT8cy8SNXaoPM150eQc_Hxae0qS

το θεμα ειναι αλλο. Αντε και τα ειδες. Μετα τι θα κανεις; Θα εισαι συνεργειο ολη μερα (να λυθει ολη η  μηχανη) πανω απο το κεφαλι του μαστορα...; Και αντε πες δουλειες δεν εχεις και το δεχεται και ο μαστορας και καθεσαι εκει με τις ωρες. Θα εισαι απο πανω και θα ζητησεις να σου δειξει τα φιλερ; Και αν τελικα θελουν ρυθμισμα;.... Τωρα σορυ κιολας αλλα αν εγω ημουν επαγγελματιας τετοια συμπεριφορα στον χωρο μου δεν θα ανεχομουν ουτε απο το κολληταρι μου. Και στο κατω κατω αν θελει να σε δουλεψει θα το κανει και μπροστα στα ματια σου. Γνωμη μου Σωτο μην αγχωνεσαι και πολυ, αλλα βρες εναν σωστο μαστορα και εμπιστεψου τον. Οι ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ελαχιστα αρρυθμιστες βαλβιδες δεν θα σου ανατιναξουν τον κινητηρα σε διαστημα ενος σερβις. Και εχεις και μηχανη κουτα.

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνω με αυτα που λες.Μαστορα εχω(εξουσιοδοτημενος honda πολλα χρονια).Το πιο πιθανο αν οχι σιγουρο ειναι να γνωριζει τα κενα του συγκεκριμενου μοτερ μιας και δεν ειναι και καινουριο στην αγορα.Απλα ρωταω σε περιπτωση που δεν γνωριζει να του τα εχω ετοιμα και απο εκει και περα ας κανει οτι καταλαβαινει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στην ρυθμιση βαλβιδων, ζηταμε απο τον μηχανικο, τον χαρτη-σημειωματαριο που εκανε απο τις μετρησεις διακενων, καπελοτα που βρηκε, καπελοτα που εβαλε.

Ο ψευτης μηχανικος δεν θα εχει να μας δειξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda NC750X (750cc) AGV Enfield Himalayan

Δημοσιεύτηκε

Έχει το CB βαλβίδες με καπελώτα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι, μαλιστα ειναι του τυπου καπελοτα πανω απο τις θηκες. Χαρας ευαγγελια για τον συντηρητη, αφου δεν χρειαζεται να βγουν εκκεντροφοροι για να αλλαχθουν, ουτε χρονισμος ουτε τιποτα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBX (500cc) AGV BMW GS (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα παιδιά, έχει ασχοληθεί κανείς με τοποθέτηση αποστατών τιμονιού στο μηχανάκι και αν ναι, τι ακριβώς έβαλε και ποιες οι εντυπώσεις? Νιώθω στην καθημερινή χρήση μια μικρή κλίση προς τα κάτω που με ενοχλεί και σκέφτηκα μήπως "σηκώνοντας" λίγο το τιμόνι διορθωνόταν αυτό. (Μοντέλο 2018 το δικό μου)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ναι, μαλιστα ειναι του τυπου καπελοτα πανω απο τις θηκες. Χαρας ευαγγελια για τον συντηρητη, αφου δεν χρειαζεται να βγουν εκκεντροφοροι για να αλλαχθουν, ουτε χρονισμος ουτε τιποτα.

Τα καπελοτα αλλαζονται,ρυθμιζονται;Πως ακριβως γινεται;Λεγοντας θηκες τι εννοεις ακριβως.Κανε το λιγο λιανα να καταλαβω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 19 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Για να μαθαίνουμε και τίποτα...αυτό δεν ισχύει αν μιλάμε για OHC  σωστά;

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται δεν πρέπει να βγουν οι εκκεντροφόροι, μπορούν να βγουν μόνο τα κοκκοράκια?!

2016-honda-cbr500r-review-engine-motor-s

2016-honda-cbr500r-review-engine-motor-s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σελίδα 3-8 στο service manual που υπάρχει σε λινκ λίγα πόστ πιο πάνω. Το ενδιάμεσο κοκκοράκι, βγαίνει από την θέση του λύνοντας τον άξονα που το κρατάει στο πλάι και το καπελότο αποκαλύπτεται να το βγάλουμε με ένα μαγνήτη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Σελίδα 3-8 στο service manual που υπάρχει σε λινκ λίγα πόστ πιο πάνω. Το ενδιάμεσο κοκκοράκι, σπρώχνεται-συρταρώνεται στο πλάι (με το δάκτυλο ή με κάποιο εργαλείο π.χ. κατσαβίδι) και το καπελότο αποκαλύπτεται να το βγάλουμε με ένα μαγνήτη.

Thanx!

Επανάληψη τον κανόνα νούμερο 1: :fool:

RTFM!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έκανα ένα μικρό Edit, αλλά δεν αλλάζει κάτι στην ουσία σε αυτό που έγραψα. Δες.

Την διάταξη αυτή την ξέρω, διότι έτσι είναι και τα VFR400R-NC30 και RVF400R-NC35 μου. Μάλιστα σε αυτά δεν χρειάζεται ΟΥΤΕ ο άξονας από το κοκκοράκι να βγει, απλά το κοκκοράκι το κουνάς στο πλάι (έχει ένα πλαινό ελατήριο που το κρατάει στην σωστή θέση) και απλά βγάζεις το καπελότο.

Μακάρι να ήταν έτσι όλα, και ακρίβεια καπελότου, και ευκολία για τον μηχανικό.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT1200Z (1199cc)

Δημοσιεύτηκε

Πρώτες εντυπώσεις από την πανευρωπαϊκή του παρουσίαση στην άσφαλτο και το χώμα της Τενερίφης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σιγά το μηχανάκι :laugh:.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού