4046 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB 500 X (500cc) shoei gt-air

Δημοσιεύτηκε

Απο ότι έχω ακούσει όντως δείχνει την πραγματική ταχύτητα που πηγαίνεις. Χάνει όμως μερικά χιλιόμετρα ο μετρητής. Νομίζω 5%;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος johni41 έγραψε:

Απο ότι έχω ακούσει όντως δείχνει την πραγματική ταχύτητα που πηγαίνεις. Χάνει όμως μερικά χιλιόμετρα ο μετρητής. Νομίζω 5%;

Χονδρικα εκει παιζει. Αποσταση 100 χιλιομετρων το οδομετρο θα την δειξει ~95.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda honda cb500x

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετρημένο με gps το έχω δει.

πλεον με το 16αρι γρανάζι μπροστά δεν χάνει το 10% που χάνουν σχεδόν όλα τα κοντέρ. 

Δειχνει όσα λέει το gps συν/πλυν 1 χιλιόμετρο. 

Δοκίμασε το να το δεις και εσυ. 

Εγω δεν μιλάω για χιλιομετρική απόσταση αλλά για ταχύτητα στο κοντέρ. 

Τροποποιήθηκε από τον sam46

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X '17 (471cc) SHOEI NXR SEDUCTION TC-5

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος johni41 έγραψε:

πριν 4 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Χονδρικα εκει παιζει. Αποσταση 100 χιλιομετρων το οδομετρο θα την δειξει ~95.

πριν 3 ώρες, το μέλος sam46 έγραψε:

Μετρημένο με gps το έχω δει.

πλεον με το 16αρι γρανάζι μπροστά δεν χάνει το 10% που χάνουν σχεδόν όλα τα κοντέρ. 

Δειχνει όσα λέει το gps συν/πλυν 1 χιλιόμετρο. 

Δοκίμασε το να το δεις και εσυ. 

Εγω δεν μιλάω για χιλιομετρική απόσταση αλλά για ταχύτητα στο κοντέρ. 

:thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cb500x (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 19/2/2018 at 10:24 ΠΜ, το μέλος johni41 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως κάποιος έχει βάλει την ζελατίνα puig 8901 στη μηχανή από 2016 μοντέλο και μετά γιατί σκέφτομαι να την τοποθετήσω. 

Θα ήθελα την άποψη σας. 

Είμαι 1,84 ύψος. 

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως κάποιος έχει βάλει την ζελατίνα puig 8901 στη μηχανή από 2016 μοντέλο και μετά γιατί σκέφτομαι να την τοποθετήσω. 

Θα ήθελα την άποψη σας. 

Είμαι 1,84 ύψος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 λεπτά, το μέλος Bill str έγραψε:

Θα ήθελα την άποψη σας. 

Είμαι 1,84 ύψος. 

Θα ήθελα την άποψη σας. 

Είμαι 1,84 ύψος. 

Αυτήν έχω, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά είμαι κ 1,72. Από την άλλη δεν υπάρχει κάτι ψηλότερο απ' όσο ξερω, εκτός αν της προσθέσεις κ το έξτρα ζελατίνακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) AGV K3 SV Triumph Bonneville (865cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Bill str έγραψε:

Θα ήθελα την άποψη σας. 

Είμαι 1,84 ύψος. 

Θα ήθελα την άποψη σας. 

Είμαι 1,84 ύψος. 

Την εχω βάλει και είμαι 1.78. Ούτε αυτή με καλύπτει και σίγουρα ούτε εσένα, μπορω να οδηγώ με ανοιχτή ζελατίνα μέσα στην πόλη, αλλά εθνική τρωω ξύλο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος Kotsos.b έγραψε:

Την εχω βάλει και είμαι 1.78. Ούτε αυτή με καλύπτει και σίγουρα ούτε εσένα, μπορω να οδηγώ με ανοιχτή ζελατίνα μέσα στην πόλη, αλλά εθνική τρωω ξύλο. 

Δλδ λες ότι για να σε καλύπτει σωστά πρέπει να ταξιδεύεις και στην Εθνική με ανοιχτή τη ζελατίνα του κράνους;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cb500x (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ παιδιά. Δεν νομίζω όμως ότι μπορώ να βάλω κάτι μεγαλύτερο γιατί θα φαίνεται και άσχημο. 

Μάλλον αυτή θα πάρω και αν χρειαστεί θα ξηλωθω και θα πάρω και το έξτρα κομμάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Σε κάποια φάση θα πάρω ένα τέτοιο να δοκιμάσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) AGV K3 SV Triumph Bonneville (865cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Δλδ λες ότι για να σε καλύπτει σωστά πρέπει να ταξιδεύεις και στην Εθνική με ανοιχτή τη ζελατίνα του κράνους;

Οχι λέω ότι έχει αρκετούς στροβιλισμους και είναι απαραίτητες οι ωτοασπίδες. 

Bill, μεγαλύτερη δε λέει να βάλεις ακόμα και να υπάρχει, με την puig βλέπω λίγο μέσα απο τη ζελατίνα το κοντινό έδαφος και το βράδυ είναι λίγο πιο δύσκολο να αποφύγω λακκούβες (ήθελα και φιμε). Υπάρχει λύση ζελατινας αποτι διαβάζω απο Αμερική μια εταιρία η Madstad. Λένε ότι διορθώνεται το πρόβλημα των στροβιλισμων αλλά είναι λίγο ασχημη και πανακριβη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος Kotsos.b έγραψε:

Οχι λέω ότι έχει αρκετούς στροβιλισμους και είναι απαραίτητες οι ωτοασπίδες. 

Θεωρω πως δεν υπάρχει κανένα κράνος κ καμία ζελατινα που να μην κάνει απαραίτητες τις ωτοασπιδες στην εθνική (ή τα in ear ακουστικά στην περίπτωσή μου). Δεν είναι τυχαίο άλλωστε νομίζω πως πολλές φορες επισημαίνεται σε reviews ότι εκτός των άλλων μεταβλητών παραγόντων, οι δοκιμές γίνονται με ωτοασπιδες (βλ. Web bike world πχ.) Στην όρθια θέση των 'crosssover' ας πούμε μοτο, είναι ακόμα πιο έντονο το ζήτημα. Παρόλαυτα το θέμα είναι τέρμα υποκειμενικό η αλήθεια είναι κ μόνο με δοκιμές βγαίνει συμπέρασμα. Αλλα να μην χρειάζονται ωτοασπιδες είναι πολυ δύσκολο, για να μην πω αδύνατον. Εκτος κ αν μιλάμε για άλλες γοητευτικοτατες λύσεις...

bmw%20c1-200.jpg

Που κ πάλι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Γεια σας. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την αλλαγή των γραναζιών που συζητήθηκε σε κάποια θέματα ποιο πάνω. Το είχα σκεφτεί και εγώ κάποια στιγμή δεν σας το κρύβω. Αυτό που με κόλλησε ήταν διάφορα πράγματα που διάβασα. Να τονίσω ότι είμαι ψιλό άσχετος με αυτά τα θέματα. Προσπαθώ βασικά σύμφωνα με τη λογική μου και με αυτά που διαβάζω να βγάλω άκρη.

Βασικά όλοι λίγο πολύ ,όντως έχουμε καταλάβει ότι το μηχανάκι σου δίνει την αίσθηση ότι είναι αρκετά κοντό στις σχέσεις. Η 6η δε ,φορτώνει από αρκετά χαμηλά ικανοποιητικά ,δίνοντάς σου την αίσθηση ότι πρέπει να ανεβάσεις σε 7η όπως αναφέρετε. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Ο κάθε κατασκευαστής γραναζόνει έτσι τη μοτοσυκλέτα ώστε η τελική της να επιτυγχάνετε στις στροφές που έχουμε τη μέγιστη ιπποδύναμη.  Το HONDA αν δεν κάνω λάθος έχει μέγιστη ιπποδύναμη στις 8500. Με το ήδη υπάρχον γρανάζομα και 6η στο κιβώτιο , δεν φτάνει (δεν ξέρω αν κάποιος το έχει καταφέρει.εγώ κάνα δυο φορές που την πάτησα ,δεν έφτασε) στις 8500 (δεν έχει τη δύναμη).

Βάζοντας 16 μπροστά ή 38 πίσω (ποιο μακρύ γρανάζομα) χάνουμε σε ροπή. Η απορία μου είναι, δεν θα κρεμάσει ακόμη ποιο πολύ ψιλά η μοτοσυκλέτα?  

Όπως σας είπα ποιο πάνω ,αυτά είναι σκέψεις , σύμφωνα με αυτά που διαβάζω. Εσείς που έχετε προχωρήσει στην αλλαγή τι έχετε διαπιστώσει σε αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

θα βγάζει τελική με 5τη, πάντως φτάνει δε φτάνει τον κόφτη η τελική περιορίζεται και απο την αεροδυναμική (σε σχέση με την απόδοση του κινητήρα). Τα πράματα δεν είναι τραγικά βάζεις ένα γραναζάκι το δοκιμάζεις και εάν δε σου αρέσει επιστρέφεις στο μαμα   

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 8/26/2018 at 5:49 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Δεν νομιζω οτι εννοει αυτο,απλα οτι στην εθνικη συνεχιζει να τρωει αερα γενικως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χθες αλλαξα το γραναζι τελικα...Δεν προλαβα να κανω πολλα χιλιομετρα.Εκανα 5 (μεικτα) ισα-ισα αλλα η διαφορα φαινεται καθαρα σε 1η και 2α.Ειναι λειτουργικα πιο διαχειρησιμες.Οι υπολοιπες εξακολουθουν να εχουν νευρο οχι οσο ειχαν, αλλα τοσο για τα δικα μου θελω οσο και να μην "σκανε" σε ρυθμο περιστροφης του μοτερ τοσο γρηγορα.Γενικοτερα η μηχανη δεν εχει χασει νευρο τοσο που να λες κρεμαει και εχει ελαφρα απλωσει.Θα δειξει η επομενη βολτα.Βεβαια σε επαρχιακο δικτυο με κλειστο στροφιλικι που εδω που ειμαι υπαρχει αρκετο, θα δειξει πως θα συμπεριφερθει.Με μια πρωτη ματια ψιλοφαινεται σαν χρυση τομη για να μην "χασει" και απο το νευρο αλλα και να μην παραγει τοσο "εργο" (αυξημενες στροφες κινητηρα) σε ολες τις σχεσεις στο κιβωτιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cb500x (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 26/8/2018 at 3:52 ΜΜ, το μέλος Χ έγραψε:

Αυτήν έχω, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά είμαι κ 1,72. Από την άλλη δεν υπάρχει κάτι ψηλότερο απ' όσο ξερω, εκτός αν της προσθέσεις κ το έξτρα ζελατίνακι.

Την 26/8/2018 at 5:46 ΜΜ, το μέλος Kotsos.b έγραψε:

Παιδιά μήπως είναι κάποιος από Αθήνα να κανονίσουμε να βρεθούμε για να την δω πριν την παραγγείλω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (500cccc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος sotoskon έγραψε:

Χθες αλλαξα το γραναζι τελικα...Δεν προλαβα να κανω πολλα χιλιομετρα.Εκανα 5 (μεικτα) ισα-ισα αλλα η διαφορα φαινεται καθαρα σε 1η και 2α.Ειναι λειτουργικα πιο διαχειρησιμες.Οι υπολοιπες εξακολουθουν να εχουν νευρο οχι οσο ειχαν, αλλα τοσο για τα δικα μου θελω οσο και να μην "σκανε" σε ρυθμο περιστροφης του μοτερ τοσο γρηγορα.Γενικοτερα η μηχανη δεν εχει χασει νευρο τοσο που να λες κρεμαει και εχει ελαφρα απλωσει.Θα δειξει η επομενη βολτα.Βεβαια σε επαρχιακο δικτυο με κλειστο στροφιλικι που εδω που ειμαι υπαρχει αρκετο, θα δειξει πως θα συμπεριφερθει.Με μια πρωτη ματια ψιλοφαινεται σαν χρυση τομη για να μην "χασει" και απο το νευρο αλλα και να μην παραγει τοσο "εργο" (αυξημενες στροφες κινητηρα) σε ολες τις σχεσεις στο κιβωτιο.

Περιμένω κ γω απ το εξωτερικο να το παραλάβω και να πω εντυπωσεις..την εκτη την ψάχνεις ακόμα ή εχει στρωσει σε αυτο το θέμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

5 χιλιομετρα εκανα ισα-ισα μετα που το εβαλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBX 500 (500cc) Airoh

Δημοσιεύτηκε

Γεια σε ολους!

Επειδη το τοπικ ειναι μεγαλο, να κανω μια ερωτηση για 2-3 γνωμες. Σκεφτομαι να αγορασω το cbx 500, που μου φανηκε τιμιο commuter για μεσα στην πολη κ πανεμορφο. Ωστοσο, λογω δουλειας, χρειαζεται να διανυω κ σε εθνικη οδο ταχειας κυκλ (3 φορες την εβδομαδα) 160 χλμ πηγαινε-ελα. Αναρωτιεμαι αν οντως θα βολευει για τετοια αποσταση κ τοσο συχνα κ αν γενικα βολευει σε πιο μεγαλα ταξιδια. Γνωμες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος Τυρανοσαυρος έγραψε:

Γεια σε ολους!

Επειδη το τοπικ ειναι μεγαλο, να κανω μια ερωτηση για 2-3 γνωμες. Σκεφτομαι να αγορασω το cbx 500, που μου φανηκε τιμιο commuter για μεσα στην πολη κ πανεμορφο. Ωστοσο, λογω δουλειας, χρειαζεται να διανυω κ σε εθνικη οδο ταχειας κυκλ (3 φορες την εβδομαδα) 160 χλμ πηγαινε-ελα. Αναρωτιεμαι αν οντως θα βολευει για τετοια αποσταση κ τοσο συχνα κ αν γενικα βολευει σε πιο μεγαλα ταξιδια. Γνωμες;

Οι μισοι εδω μεσα τα εχουμε λιωσει στα ταξιδια, Ελλαδα και εξωτερικο.... Μην σε απασχολει καθολου... 500cc με 47 αλογα ειναι,

Το "βολευει" ομως ειναι σχετικο και υποκειμενικο...εξαρταται τι περιμενεις και πως το εννοεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η τελικη του ισως να με προβληματιζει λιγο, κ σιγουρα ανεση σελας, στροβιλισμοι κλπ. Ανταπεξερχεται, αλλα κουραζει; Π.χ μια εναλλακτικη μου einai μεταχειρισμενο Yamaha xj6 diversion. Δεν συγκρινονται ευκολα, αλλα αναρωτιεμαι ποιο θα βολευει καλυτερα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Wave (110cc) HJC RPHA 11 Kawasaki Z (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Άλλος στο YT έχει κάνει 3500km γύρο της Ευρώπης με Z750 (γυμνό), οπότε όλα είναι σχετικά ! Νομίζω πάντως πως δε θα έχεις κανένα θέμα για την απόσταση που λές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 8 λεπτά, το μέλος Τυρανοσαυρος έγραψε:

Η τελικη του ισως να με προβληματιζει λιγο, κ σιγουρα ανεση σελας, στροβιλισμοι κλπ. Ανταπεξερχεται, αλλα κουραζει; Π.χ μια εναλλακτικη μου einai μεταχειρισμενο Yamaha xj6 diversion. Δεν συγκρινονται ευκολα, αλλα αναρωτιεμαι ποιο θα βολευει καλυτερα 

Η τελικη του γιατι σε προβληματιζει; Σκοπευεις να πηγαινεις κοκκαλο 170-180; Αν ναι, τοτε κοιταζεις αλλου. Αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι μαλλον οι ρεπριζ του. Ε εκει δεν ειναι πυραυλος φυσικα. Θελει ενα δυο κατεβασματα. Σελα εγω δεν αλλαζω. Αλλα ειμαι και κατηγορια φτερου. Ισως(οπως και αλλοι) νοιωσεις πως χρειαζεται βελτιωση. Στροβιλισμοι βεβαιως και υπαρχουν οπως σε ολες της μηχανες της κατηγοριας. Υπααρχουν αρκετες ψηλοτερες ζελατινες αλλα μπορει και να μην την χρειαστεις, παιζει και αυτο αναλογα με το υψος σου και το κρανος σου.

Το diversion καμια σχεση φυσικα και εννοειται πως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος σε ολα τα παγια εξοδα (περαν των τελων) να εισαι προς τα πανω. Ειδικα στην καταναλωση που καμια σχεση τα 2 μεταξυ τους, ποσο μαλλον μεσα στην πολη.

Πολυ απλουστευμενα θα σου ελεγα οτι απο το μετριο 4κυλινδρο θα προτιμουσα το μετριο δικυλινδρο. Οι διαφορες δεν ειναι τετοιες που να αξιζουν τον κοπο θεωρω.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 17 ώρες, το μέλος Χ έγραψε:

Η τελικη του γιατι σε προβληματιζει; Σκοπευεις να πηγαινεις κοκκαλο 170-180; Αν ναι, τοτε κοιταζεις αλλου. Αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι μαλλον οι ρεπριζ του. Ε εκει δεν ειναι πυραυλος φυσικα. Θελει ενα δυο κατεβασματα. Σελα εγω δεν αλλαζω. Αλλα ειμαι και κατηγορια φτερου. Ισως(οπως και αλλοι) νοιωσεις πως χρειαζεται βελτιωση. Στροβιλισμοι βεβαιως και υπαρχουν οπως σε ολες της μηχανες της κατηγοριας. Υπααρχουν αρκετες ψηλοτερες ζελατινες αλλα μπορει και να μην την χρειαστεις, παιζει και αυτο αναλογα με το υψος σου και το κρανος σου.

Το diversion καμια σχεση φυσικα και εννοειται πως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος σε ολα τα παγια εξοδα (περαν των τελων) να εισαι προς τα πανω. Ειδικα στην καταναλωση που καμια σχεση τα 2 μεταξυ τους, ποσο μαλλον μεσα στην πολη.

Πολυ απλουστευμενα θα σου ελεγα οτι απο το μετριο 4κυλινδρο θα προτιμουσα το μετριο δικυλινδρο. Οι διαφορες δεν ειναι τετοιες που να αξιζουν τον κοπο θεωρω.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! λιγο-πολυ εχω ήδη καταληξει στο honda! Ειναι παντα ωραιο ομως να ακους κ αλλες αποψεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα