4046 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda CB500X '17 (471cc) SHOEI NXR SEDUCTION TC-5

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Σωτο από ποιόν ψαγμένο το πηρες; Γιατι γεμισα έντομα ενω η μοτο ειναι καθαρή

http://detailingmarket.gr/ Ειναι Ηρακλειο βεβαια...Δεν ξερω αν σε συμφερει να το παρεις απο εδω με τα μεταφορικα.Ψαξε καλυτερα εκει που εισαι.Αν θυμαμαι καλα τοτε το ειχα βρει και σε καποιον στη Θεσσαλονικη.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda cb500x (500cccc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος sotoskon έγραψε:

http://detailingmarket.gr/ Ειναι Ηρακλειο βεβαια...Δεν ξερω αν σε συμφερει να το παρεις απο εδω με τα μεταφορικα.Ψαξε καλυτερα εκει που εισαι.Αν θυμαμαι καλα τοτε το ειχα βρει και σε καποιον στη Θεσσαλονικη.

https://www.ads4cars.gr ρωτηστε εδω για το προϊόν..εχει κάποια προιοντα τους...Μπορεί να το.φέρνει..εγω πηρα κερί για ματ χρωμα στο citycom που ειχα πρίν της.swissvax απλά τέλειο Αλλά κ ακριβό!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

Σύντροχοι καλημέρα

Αν κάποιος κάποιοι έχετε αλλάξει σέλα προς το πιο μαλακό-ανετο-ξεκουραστο παιζει να μου δείξετε καμμια φωτο

να μου πειτε καμμια άποψη του τι κανατε να μην πάω ασχετος εντελώς στο σελά?

Μου ειπε οτι θα μου "πάρει" μετρα βέβαια ο ανθρωπος βάρος-τροπο καθισματος κλπ αλλά σκέφτομαι εγω απλά να του ζητησω

να "μαλακώσει" το όλο θέμα κι αυτό ειναι?

Να κανει οτι κανει και να μεινει η σελα στο ιδιο σχημα ή να γινει σε 2 επιπεδα με ελαφρια πλατιτσα που συνηθως γραφουν και λογοτυπο ?

Εσεις είδατε όντως διαφορά προς το καλύτερο σε ενα ταξιδακι μιαμυση-δυό ωρες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Εσεις είδατε όντως διαφορά προς το καλύτερο σε ενα ταξιδακι μιαμυση-δυό ωρες?

Μην προσπερνάς αυτό που σου έγραψε ο @johni41 πιο πάνω όσον αφορά την θέση που κάθεσαι. Κάτι μου λέει πως κρεμάς υπερβολικά τα πόδια σου στους μαρσπιέδες ακουμπώντας σε αυτούς με πέλμα και όχι με μύτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 30 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Μην προσπερνάς αυτό που σου έγραψε ο @johni41 πιο πάνω όσον αφορά την θέση που κάθεσαι. Κάτι μου λέει πως κρεμάς υπερβολικά τα πόδια σου στους μαρσπιέδες ακουμπώντας σε αυτούς με πέλμα και όχι με μύτες.

Σύντροχε είχα την τύχη κάποτε πριν ακόμα δημιουργηθουν αυτά τα σεμιναρια "ασφαλούς οδήγησης" να διδαχθώ πολλά βασικά και μη για οδήγηση-γρηγορη οδηγηση-σπορ οδηγηση-χωμάτινη οδήγηση και δεν ξερω πως αλλιώς να το περιγράψω δωρεάν λόγω φιλίας με παλιούς πρωταθλητές οπως Τσαλίκη,Μπαρούς,Αρώνη

Καλώς η κακώς είμαι αυτης της ηλικίας και ήμουν σχεδον αυτης της κλασης απλά τοτε με τραβηξαν οι 4 τροχοί και τα μοτό έμειναν σε ερασιτεχνικο επίπεδο.

Σου λέω ειληκρινά πως οσο κι αν εστιψα το μυαλό μου δεν θυμαμαι τότε να με απασχολησε θεμα σελας

Νεαροτερες ηλικιες χωρις ιδιαιτερες έννοιες στο μυαλό καβαλουσαμε κι όπου μας εβγαζε πανελλαδικά

Εν ολίγοις ξερω πως να σταθώ πανω στη μοτο (καλα κανεις και το γραφεις μεν αλλά)

Και στα 250 χλμ πηγαινε ελα δοκιμασα λιγο πισω λιγο μπρος αλλά οπως και ναχει μου εμεινε μια πως να το πω "άβολη" θεση-σελα και την ψιλοακουσα στον κοκκυγα

σε βαθμό να ψαχνω παρκινγκ να σταματησω για λίγο Ναι αλλά δεν λέει εκδρομη καθε μιση ωρα στοπ

Εμενα παράδειγμα με το ελαφρυ αερακι του 4 ήμερου δεν με απασχόλησαν αερας ή στρόβιλοι κλπ λογω ζελατινας όπως απασχολησαν άλλους (μεχρι τα 110)

1,82 και 93 κιλά ίσως να θελω κατι πιο μαλακό υποθετω και φυσικά και λογω ηλικίας το σωμα δεν ειναι το ιδιο Περασαν και 23 χρονια απο την τελευταια μοτό

συνηθησε ο πισινός την πολυθρονα του σκουτερ

Κι αν ειναι να την τσιμπαω απ τον πιτσιρικά καποια σ/κ για εκδρομουλες να μην υποφερω Γι αυτο ψαχνομαι

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από τον mitsos59
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Cb500x (500cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Ακόμη μπερδεμένος αν και χθες που έκανα βόλτα το CB ένιωσα ότι θα με καλύπτει πλήρως... 

Τελικά είναι όντως πολύ καλή μηχανή για τα λεφτά της... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

πριν 1 ώρα, το μέλος Bill str έγραψε:

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Ακόμη μπερδεμένος αν και χθες που έκανα βόλτα το CB ένιωσα ότι θα με καλύπτει πλήρως... 

Τελικά είναι όντως πολύ καλή μηχανή για τα λεφτά της... 

Μελλοντικέ (ίσως)συντροχε απ την μεριά μου οσο αφορά το cb θα σου πω τα εξης τσεκαρισμένα

Στον αντιπρόσωπο της Honda Χαλκίδος 23 Πατήσια τηλ 2102135461 βρηκα την καλύτερη τιμή αγοράς σημαντικά πιο κατω απο άλλους (και παλιό φιλο ακόμα)

που ρωτησα

Χωρίς δωρα κλπ γιατι έτσι ηθελα να κανω την αγορά και να βαλω μετά οτι ηθελα όπως το ηθελα όποτε το ήθελα

Τις καλυτερες τιμές για αξεσουαρ αφτερ (εκτός πίσω φτερού που δεν το προτιμησα λόγω προβληματων καποιων φιλων από εδω)

τις βρηκα σημαντικά χαμηλότερες σε σχεση με το διδυκτιο κι ακομα χαμηλότερες απο αυτες που εχει στην ιστοσελιδα του κατοπιν τηλεφωνηματος

και συμφωνιας στην Honda Νεας Μακρης όπου και πηγα πανευκολα για βολτα και καφε και το σημαντικο δωρεαν τοποθετηση υπευθυνα καθαρά ευγενικοτατα εξυπηρετικοί

Και άτοκες δόσεις για οποιον το επιθυμεί

Αν εσυ όμως γουσταρεις να την αγοράσεις στη τιμη προσφοράς με ισως καποια δωρα σκεψου σωστα τι ακριβώς θα ηθελες εξτρα στη μοτο σου και ζητησε το.

Γενικά ειναι ευκολο μοτο κι ευκολοχείριστο ΟΜΩΣ δεν παυει ναναι μοτοσυκλετα και καμμια σχεση με τα σκουτερ

Ηρεμα και σιγά στην αρχη να μαθει ο ενας τον αλλον κρυβει δυναμη στις χαμηλες που δεν ειχες στο σκουτερ (κι εγω ακομα το ειχα ξεχασει)  γλυκά το γκαζι

και ισως στην αρχη μεχρι να την μαθεις βοηθα λιγο με τον συμπλέκτη μεχρι να κανεις 50-100 χιλιομετρα να την δεις πως αντιδρά

Φορεσε σταθερό παπουτσι κι οχι πάνινα στην αρχη τουλαχιστον ισως χρειαστει να κατεβαζεις πόδι (οπως εκανε ο γιος μου κι αυτος απο 125 σκουτερ)

Και ΠΑΝΤΑ κράνος

Σημερα εβαλα και το διπλό σταντ 100+10

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

Αλλαγή λαδιών με Amsoil 10w40 , και θυμήθηκα το μοναδικό αρνητικό που έχει το CB , βίδα αποστράγγισης λαδιού, οριζόντια, πίσω από το διπλό σταντ , και πολλές κατάρες και παναγιες για όλους στην Ταϊλάνδη :mad:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Την 5/2/2018 at 4:51 ΜΜ, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Σύντροχε είχα την τύχη κάποτε πριν ακόμα δημιουργηθουν αυτά τα σεμιναρια "ασφαλούς οδήγησης" να διδαχθώ πολλά βασικά και μη για οδήγηση-γρηγορη οδηγηση-σπορ οδηγηση-χωμάτινη οδήγηση και δεν ξερω πως αλλιώς να το περιγράψω δωρεάν λόγω φιλίας με παλιούς πρωταθλητές οπως Τσαλίκη,Μπαρούς,Αρώνη

Καλώς η κακώς είμαι αυτης της ηλικίας και ήμουν σχεδον αυτης της κλασης απλά τοτε με τραβηξαν οι 4 τροχοί και τα μοτό έμειναν σε ερασιτεχνικο επίπεδο.

Σου λέω ειληκρινά πως οσο κι αν εστιψα το μυαλό μου δεν θυμαμαι τότε να με απασχολησε θεμα σελας

Νεαροτερες ηλικιες χωρις ιδιαιτερες έννοιες στο μυαλό καβαλουσαμε κι όπου μας εβγαζε πανελλαδικά

Εν ολίγοις ξερω πως να σταθώ πανω στη μοτο (καλα κανεις και το γραφεις μεν αλλά)

Και στα 250 χλμ πηγαινε ελα δοκιμασα λιγο πισω λιγο μπρος αλλά οπως και ναχει μου εμεινε μια πως να το πω "άβολη" θεση-σελα και την ψιλοακουσα στον κοκκυγα

σε βαθμό να ψαχνω παρκινγκ να σταματησω για λίγο Ναι αλλά δεν λέει εκδρομη καθε μιση ωρα στοπ

Εμενα παράδειγμα με το ελαφρυ αερακι του 4 ήμερου δεν με απασχόλησαν αερας ή στρόβιλοι κλπ λογω ζελατινας όπως απασχολησαν άλλους (μεχρι τα 110)

1,82 και 93 κιλά ίσως να θελω κατι πιο μαλακό υποθετω και φυσικά και λογω ηλικίας το σωμα δεν ειναι το ιδιο Περασαν και 23 χρονια απο την τελευταια μοτό

συνηθησε ο πισινός την πολυθρονα του σκουτερ

Κι αν ειναι να την τσιμπαω απ τον πιτσιρικά καποια σ/κ για εκδρομουλες να μην υποφερω Γι αυτο ψαχνομαι

Ευχαριστώ

Το 1999 είχα κάνει επέμβαση στην κύστη κόκκυγα και πριν μερικά χρόνια λόγω της καθιστικής εργασίας και της οδήγησης σκούτερ(τότε) υποτρόπιασε και ξαναπαρουσιάστηκε. Έπρεπε να βρω έναν μάστορα για να μετατρέψει την σέλα του pcx σε απόλυτο αναπαυτικό κάθισμα για να μην την ακούει κάθε φορά σε κάθε ανωμαλία του δρόμου το σημείο εκείνο. Πήγα στην Καλλιρόης 37, μετά από πολύ ψάξιμο και έμεινα εκεί σε όλη την διαδικασία μετατροπής της σέλλας. Να ενημερώσω πως αν θέλει ο ενδιαφερόμενος, φεύγει με την μηχανή του, αφήνοντας την δική του σέλλα και παίρνοντας μια προσωρινή μέχρι να ολοκληρωθεί η μετατροπή. 

Η αναμονή των 4-5 ωρών άξιζε τον κόπο. Στο σημείο της κύστης άφησε ένα μικρό κενό από την κάτω μεριά του αφρώδες υλικού, προκειμένου να μην πιέζεται το σημείο εκείνο σε κάθε ανωμαλία του δρόμου. Η αίσθηση που μου άφησε μετέπειτα η αίσθηση της οδήγησης δεν είχα καμία απολύτως σχέση με την σκληρή αρχική σέλλα. Ο άνθρωπος που την μετέτρεψε πήρε ακριβώς τα μέτρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και με ρώτησε τι υλικό θα βάλουμε μέσα, με εγγύηση εφόρου ζωής για το αφρώδες υλικό. 

Δεν με ξαναενόχλησε η κύστη με την νέα σέλλα μέχρι που άλλαξα μηχανάκι και πλέον και στο cb σκέφτομαι κάποια στιγμή να προχωρήσω την ίδια μετατροπή. 

Ενδειχτικά για το μοντέλο μας https://www.motok-seats.com/store/gr/cbf-500/anatomiki-sela-gia-honda-cbf-500.html 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

Αλλαγή λαδιών με Amsoil 10w40 , και θυμήθηκα το μοναδικό αρνητικό που έχει το CB , βίδα αποστράγγισης λαδιού, οριζόντια, πίσω από το διπλό σταντ , και πολλές κατάρες και παναγιες για όλους στην Ταϊλάνδη :mad:

Καλημέρα Θοδωρή

Πέραν της ταλαιπωρίας σου στην αλλαγή μια κι εσύ "το δουλεύεις" σκληρότερα από εμας το εργαλείο πες μας εντυπώσεις για τα συγκεκριμένα λάδια

πριν 23 λεπτά, το μέλος t_h_a_n_o_s έγραψε:

Το 1999 είχα κάνει επέμβαση στην κύστη κόκκυγα και πριν μερικά χρόνια λόγω της καθιστικής εργασίας και της οδήγησης σκούτερ(τότε) υποτρόπιασε και ξαναπαρουσιάστηκε. Έπρεπε να βρω έναν μάστορα για να μετατρέψει την σέλα του pcx σε απόλυτο αναπαυτικό κάθισμα για να μην την ακούει κάθε φορά σε κάθε ανωμαλία του δρόμου το σημείο εκείνο. Πήγα στην Καλλιρόης 37, μετά από πολύ ψάξιμο και έμεινα εκεί σε όλη την διαδικασία μετατροπής της σέλλας. Να ενημερώσω πως αν θέλει ο ενδιαφερόμενος, φεύγει με την μηχανή του, αφήνοντας την δική του σέλλα και παίρνοντας μια προσωρινή μέχρι να ολοκληρωθεί η μετατροπή. 

Η αναμονή των 4-5 ωρών άξιζε τον κόπο. Στο σημείο της κύστης άφησε ένα μικρό κενό από την κάτω μεριά του αφρώδες υλικού, προκειμένου να μην πιέζεται το σημείο εκείνο σε κάθε ανωμαλία του δρόμου. Η αίσθηση που μου άφησε μετέπειτα η αίσθηση της οδήγησης δεν είχα καμία απολύτως σχέση με την σκληρή αρχική σέλλα. Ο άνθρωπος που την μετέτρεψε πήρε ακριβώς τα μέτρα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία και με ρώτησε τι υλικό θα βάλουμε μέσα, με εγγύηση εφόρου ζωής για το αφρώδες υλικό. 

Δεν με ξαναενόχλησε η κύστη με την νέα σέλλα μέχρι που άλλαξα μηχανάκι και πλέον και στο cb σκέφτομαι κάποια στιγμή να προχωρήσω την ίδια μετατροπή. 

Ενδειχτικά για το μοντέλο μας https://www.motok-seats.com/store/gr/cbf-500/anatomiki-sela-gia-honda-cbf-500.html 

Καλημέρα Θάνο

Νομίζω ότι για το δικο μας ο συγκεκριμενος δινει αυτό

https://www.motok-seats.com/store/gr/cb-500x/anatomiki-sela-gia-honda-cb-500x.html

Επίσης με ξενίζει το ότι ενας επαγγελματίας τοσο πολυδιαφημισμενος μεσω διαφορων φορουμ "ρωτησε" εσένα το τι να βάλει

Γιατι θεωρώ πως όταν περιγραφω το πρόβλημα μου εννοείτε πως πρέπει να ξέρει τι να κανει για να μου το λύσει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 λεπτά, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Καλημέρα Θοδωρή

Πέραν της ταλαιπωρίας σου στην αλλαγή μια κι εσύ "το δουλεύεις" σκληρότερα από εμας το εργαλείο πες μας εντυπώσεις για τα συγκεκριμένα λάδια

Καλημέρα Θάνο

Νομίζω ότι για το δικο μας ο συγκεκριμενος δινει αυτό

https://www.motok-seats.com/store/gr/cb-500x/anatomiki-sela-gia-honda-cb-500x.html

Επίσης με ξενίζει το ότι ενας επαγγελματίας τοσο πολυδιαφημισμενος μεσω διαφορων φορουμ "ρωτησε" εσένα το τι να βάλει

Γιατι θεωρώ πως όταν περιγραφω το πρόβλημα μου εννοείτε πως πρέπει να ξέρει τι να κανει για να μου το λύσει?

Καλημέρα Δημήτρη, 

Έχεις δίκιο για το url, αυτό είναι που παραθέτεις. 

Τον τελευταίο λόγο νομίζω πως τον έχει ο πελάτης καθώς μπορεί να γυρίσει να πει στο τέλος για παράδειγμα πως δεν τον ρώτησε για το πόσο μαλακή θα είναι η σέλα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

ξερει κανεις κανεναν καλο μαστορα για ρυθμιση  βαλβιδων;

να ειναι και λιγο ψειρας!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 λεπτά, το μέλος tio έγραψε:

Μεσα από διάφορα φόρουμ πολλες καλές γνώμες διαβασα για τους (δυτικά προάστια)(αμιγώς συνεργεία κι όχι μια ράμπα δίπλα-πισω-μεσα σε εμπόριο μοτό)

http://www.mpatis-honda.gr/

και

Θαλασσινός Ευάγγελος Χοντα μοτο

Αγιοι Αναργυροι τηλ 210 8324918

εξουσιοδοτημενα και τα 2

εχω μιλήσει και με τους 2 ήρεμοι ευγενικοί επεξηγηματικοί σε ότι τους ρωτησα και δουλευουν οι ίδιοι προσωπικά τα μοτό κι όχι μαθητευόμενοι βοηθοί

Δεν εχω αποφασισει ακομα σε ποιον απο τους 2 θα καταλήξω αν και οπου ναναι θα το κανω διοτι τα 1000 κοντευουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X 2016 (500cc) HJC RPHA-10 Plus

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος tio έγραψε:

http://motokarageorgos.gr/

Αλλά να ξέρεις είναι πολύ ψείρας!  Επίσης βάζει μόνο Honda ανταλλακτικά, οπότε μην πας εκεί για τακάκια :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος enterprise-psi έγραψε:

http://motokarageorgos.gr/

Αλλά να ξέρεις είναι πολύ ψείρας!  Επίσης βάζει μόνο Honda ανταλλακτικά, οπότε μην πας εκεί για τακάκια :laugh:

Καλημέρα και καλό σ/κ αν και φαίνεται νάναι λίγο "υγρό"

Κι εγώ έμαθα αυτά ακριβώς που γράφεις Θοδωρή κι αυτό που με προβλημάτισε ειναι στο θεμα αναλώσιμα

Θα ήθελα ο μάστορας πέρα από "σωστός" να ειναι λίγο ανοικτός-ευέλικτος σε κάποια θέματα όπως μερικά αναλώσιμα

Ναι πάντα με γνώμονα την καλή λειτουργία της μοτο αλλά και της τσέπης μας

Θα αναφέρω το τι μου είπαν σε πρωτη φαση για τα λαδια του 1ου σερβις κι αν κανετε κέφι σχολιαστε οι πιο παλιοί θεωρω θα με "βοηθήσει"

Πάντα πίστευα πως το μοτό μας πρέπει να το αναλαμβάνει ένας μάστορας αρχή-τέλος εκτός χοντράδας που αν συμβεί και ειναι εξ αιτιας του ή υπερβολικών

τιμών χρεώσεων σε συγκριση με άλλους.

Μου συνέβη στο μπεβερλυ σε μεγαλο σερβις να βρω διαφορά των 150 ευρώ κι εφυγα τρέχοντας

Απ την άλλη πάλι δεν θεωρω σωστό να πηγαινω απ τον εναν στον άλλον για διαφορες εργασιες και να το βλέπουν στις σφραγιδες στο βιβλιαράκι

Για τα λάδια του 1ου σερβις μου ειπαν

1)λαδια χοντα ισως και agip αλλά ισως οχι γιατι τα agip τα καιει

2)λαδια χοντα αλλά με bel ray θα εχεις και βελούδινο σασμαν

3)λαδια χοντα κανενα άλλο κι αν άλλη εταιρεια εχει λαδια για χοντα να μας το πει

Παω να πάρω αυγά να τα "κουρέψω"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

και τα 3 ακυρα........................................................

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 34 λεπτά, το μέλος Χ έγραψε:

και τα 3 ακυρα........................................................

Οκευ αλλά μ΄αρεσει δεν μ΄αρέσει για οσα χλμ κανω στα 2 χρόνια σε 1 από αυτους τους 3 θα παω και λόγω αποστάσεων.

Δεν λέει για τα τυπικά σερβις να "ξενιτευομαι"

Σαν παλαιότεροι χρηστες θα ηταν χρησιμο να διαβασω την εμπειρια σας εντός εγγυησης αλλιώς να παω "ξερά" λαδια χοντα παιρνω σφραγιδα κι αν δεν μου κατσουν

επιβαρυνομαι +35 ευρω και βαζω κατι άλλο

Αυτο όμως ειναι το ζητουμενο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να ρωτησω κατι...Τζογο αλυσιδας μετραμε με ή χωρις φορτιο στην μηχανη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

πριν 7 λεπτά, το μέλος sotoskon έγραψε:

Να ρωτησω κατι...Τζογο αλυσιδας μετραμε με ή χωρις φορτιο στην μηχανη;

Με...φίλε Σωτο (κάποιον στα κιλά σου αν μετρησεις εσύ)

http://prntscr.com/je27qp

εδω αφηνει να εννοειθεί πως μετρας χωρις αναβάτη

Ομως το έχω ρωτησει και το εχω διαβασει πως ο τελικος τζογος της αλυσιδας αφου μετρηθει και ρυθμιστεί

πρέπει να ειναι τόσος ωστε να "αντέχει" βάρος αναβάτη-συνεπιβάτη και σε αρκετες "απόψεις" και αποσκευών

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά μήπως ξέρετε εάν το μοντέλο του 2018 έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και εάν όχι πότε θα κυκλοφορήσει;

Τροποποιήθηκε από τον sparky

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

πριν 13 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

1)λαδια χοντα ισως και agip αλλά ισως οχι γιατι τα agip τα καιει

2)λαδια χοντα αλλά με bel ray θα εχεις και βελούδινο σασμαν

3)λαδια χοντα κανενα άλλο κι αν άλλη εταιρεια εχει λαδια για χοντα να μας το πει

Παω να πάρω αυγά να τα "κουρέψω"

Αγαπητε Μητσο, ουτε ειδημων ειμαι ουτε γνωσεις ιδιαιτερες εχω αλλα θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη και τι μου φαινεται εμενα προσωπικα λογικο.

Καταρχην το κυριοτερο σε ολα αυτα ειναι οτι το μανιουαλ προτεινει λαδια με συγκεκριμενες προδιαγραφες (jaso κτλ) Για το ιξωδες τα ειπαμε. Οποτε εισαι καλυμμενος αν το λαδι που θα παρεις τις πληροι.

Πριν καποια χρονια εχω την εντυπωση οτι τα agip τα εφερνε ο Σαρακακης ως αναγνωρισμενα λαδια απο Honda και καλα... Οκ πες οτι ηταν μαρκετινγκ του σαρακα γιατι δεν τον συμφερε ξαφνικα ή οτιδηποτε αλλο ξερω γω. Εκει ανακαλυψαν τα μαστορια μας οτι τα Ηονδα τα καινε...; Και αντε τα καινε........... ΟΛΑ τα Honda....; Πως γινεται αυτο; Και τα καιει και το cb; Ειπαμε...σκατα στα ευρωπαικα αλλα οχι και ετσι.... :baby: Λαδακι ειναι και μαλιστα απο τα κορυφαια (για καποιους) με το επιχειρημα κιολας οτι προερχονται απο παραγωγο εταιρεια οπως ειναι και η mobil (που εδινε παλια νομιζω λαδι στην Honda) ή η shell κτλ. Παντως η Honda δεν παραγει δικο της λαδι, βαφτισμενο ειναι. Σαν τα γνησια αξεσουαρ...

Οσον αφορα τα bel ray... Ελπιζω να μην σου ειπε ο μαστορας "Βαλε Honda ME bel ray" οπως το γραφεις.... Tα bel ray ειναι μαρκα. Αυτα βαζω. Πολλοι λενε καλα λογια. Ισως δοκιμασω και αλλα για περαιτερω συγκριση καποια στιγμη.

Το "αν αλλη εταιρεια εχει λαδια για Χοντα να μας το πει" το απαντησα ηδη παραπανω.... ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΤΟ ΛΕΕΙ ΤΣΑΚΑΛΕ πες του του μαστοριου...Βαλε οποιο θες αρκει να ειναι οκ...αυτο λεει... Αν η Μομπιλ φτιαχνει λαδι για την χοντα δηλάδη τοτε να μην το βαλουμε... αν γραφει Μομπιλ επανω.....ελεος...απο παντου να βγαλουν... Πες του "οκ Χοντα, αλλα θα στα φερω εγω..." να δουμε τι θα σου πει... (δεν λεγεται αλλα καταλαβαινεις τι θελω να πω...)

Κοντολογις πραξε οπως πιστευεις καλυτερα. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι πως τα λαδια ειναι (σε πολυ γενικες γραμμες) προσωπικοθεμα και καθεις θα σου πει τα δικα του...Δες τι χρηση κανεις (πιο πολυ για το ιξωδες) και αποφασισε. Για μενα παντως πιο σημαντικο ειναι να διαλεξεις σωστο μαστορα και οχι και τοσο το λαδι... :winking: Και αν αυτα τα παραπανω στα ειπαν μαστορες...τοτε...δεν ξερω.... Προσωπικα ο μαστορας που παω τωρα μου ειπε "φερε ο,τι θες και στο βαζω. Αν θες σου φερνω εγω. Ο,τι προτιμας" Επισης ο ιδιος εκατσε και μου ειπε 5 πραγματα και μου προτεινε και ιξωδες και φιλτρο και τα σχετικα, με βαση την χρηση που κανω και οχι "αστα αυτα τα χοντα τα καινε..." ή "Αυτο θα βαλεις" Και ειναι εξουσιοδοτημενος................................αλλα οχι χοντα... :biggrin: 

Για να μην σου πω κιολας οτι σαν τις βενζινες ολα τα λαδια ερχονται απο 4 παραγωγους και απο εκει και περα μας πουλαει και λιγο (πολυ) παπα η καθε εταιρεια με εμπλουτισμους και εξωγηινη τεχνολογια...δεν ξερω...λεω εγω τωρα... Βλεπεις ιδια εταιρεια σε ιδιο μηχανακι ο ενας να το εκθειαζει και ο αλλος να το βαζει στο τηγανι...Μηπως ειναι κ λιγο ψυχολογικα ολα...; Μηπως λεω...

Αν σε κατι απο τα παραπανω κανω λαθος , διορθωστε με...ημιμαθεια παρουσιαζω σαφεστατα.

πριν 26 λεπτά, το μέλος sparky έγραψε:

Παιδιά μήπως ξέρετε εάν το μοντέλο του 2018 έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα και εάν όχι πότε θα κυκλοφορήσει;

Φιλε μου το 'χω κι εγω περιεργεια γιατι στο car δεν τα βλεπω οποτε μαλλον δεν εχει ερθει ακομα.

Ισως περιμενει να ξεστοκαρει του '17 ο Σαρακακης για να φερει τα νεα χρωματα...δεν ξερω...

Τροποποιήθηκε από τον Χ
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (500cc) nolan n87

Δημοσιεύτηκε

όταν πήρα το δικό μου πριν λίγες μέρες
μου είπαν ότι του 18 είναι ετοιμοπαράδοτο (μόνο τα χρώματα άλλαξαν)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Ενδεικτική λυχνία
δυσλειτουργίας PGM-FI (MIL)
(Προγραμματιζόμενος
ψεκασμός Λυχνία (MIL)
Εάν η ένδειξη ανάψει κατά την οδήγηση,
ενδέχεται να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα
με το σύστημα PGM-FI. Μειώστε ταχύτητα και
φροντίστε ώστε η μοτοσυκλέτα σας να
επιθεωρηθεί από κάποιο εξουσιοδοτημένο
συνεργείο της Honda, το συντομότερο δυνατό

Στις 4;30 το πρωί επι της Βασιλίσσης Σοφίας εσβησε του πιτσιρικά καθώς γυριζε σπιτι απ το κορίτσι

και εμενε αναμένο αυτο το λαμπακι

Με πέταξε απο τον υπνο πηρα την οδική και περιμενα με τα σχετικά ψαλτηρια και όλους τους προβληματισμούς

Αφου ειχαν περασει 15 λεπτά με ξαναπαιρνει ο "νέος" μου και με στελνει αδιαβαστο

Πηρε μπαμπα ειχα κανει @αλακία και πατησα τον διακοπτη τον κόκκινο κατα λαθος

Ειχε πατησει τον Διακόπτης παύσης λειτουργίας του κινητήρα

Πως το ανακάλυψε? Ειχε μεινει μπροστα απο ενα πάρκινγκ κι ηταν εκει 3-4 παληκαρια Ενα απο αυτα πηγε κοντα να τον ρωτησει

τι εγινε τι επαθε και μαλλον ως μηχανοβιος κι αυτός το ειδε το "εκλεισε" και του το έβαλε μπρος ναναι καλα ο ανθρωπος.

Ακυρωσα την οδική και τον περιμένω για τα σχετικά "βελτιωτικά σεμινάρια"

Κι ελπίζω όλη η φασαρια να ειναι μονο αυτό

Καλημέρα σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb500x (471cc)

Φίλτατε σύντροχε Χ συμφωνω κι επαυξανω

Τις επισκεψεις στα 3 εξουσιοδοτημενα τις εκανα για να τους ρωτησω και να "δω" συνεργειο και μαστορα

τις αναλογες απαντησεις τις εγραψα

Με βλέπω να καταλήγω σε αυτον που μου ειπε οτι χρησιμοποιει λάδια Χοντα αλλά αν θελεις να βάλουμε belray με 1 μικρο κοστος+ θα εχεις και πιο βελουδινο σασμαν(τωρα το διατυπωσα πιο σωστά)Δεν μου ειπε να τα αναμειξουμε

Και μιλησαμε για τα 10/40 εν οψη καλοκαιριού και λεπτομερειες απο βδομαδα που μαλλον θα πιασω τα 1000

Απ ότι ειδα 1-1,5 ευρω διαφορα στο λιτρο εχουν

Για τα Amsoil που τους ρωτησα "εδειχναν" σαν να τους μίλαγα κινεζικα ότι δεν τα γνωριζαν

Επίσης στην γυρα που έκανα ειδα σε 3-4 εκθεσεις να εχουν φέρει το "πορτοκαλί" χρωμα Σταματησα σε μια να το δω αλλά με χαλασε λίγο

γιατι μου φανηκε καπως "σκοτωμένο" χρωμα Σαν να ηταν κακοβαμένο.

Ευχαριστω για την ανταπόκριση στους προβληματισμους μου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Πηρε μπαμπα ειχα κανει @αλακία και πατησα τον διακοπτη τον κόκκινο κατα λαθος

Ειχε πατησει τον Διακόπτης παύσης λειτουργίας του κινητήρα

Εγραψε παλι ο μικρος ε;:baby:

Πες του να κατσει να διαβασει το βιβλιο της μηχανης!!!

πριν 2 ώρες, το μέλος mitsos59 έγραψε:

Επίσης στην γυρα που έκανα ειδα σε 3-4 εκθεσεις να εχουν φέρει το "πορτοκαλί" χρωμα Σταματησα σε μια να το δω αλλά με χαλασε λίγο

γιατι μου φανηκε καπως "σκοτωμένο" χρωμα Σαν να ηταν κακοβαμένο.

Εχεις δικιο...Ειναι επειδη μοιαζει με ktm...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα