ExTaCy1337

Α1 Διπλωμα απο Α1 σε Α

107 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Hornet (250cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπερα παιδια, εχω διπλωμα Α1 απο τον Σεπτεμβρη του 2011, μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να παω κατευθειαν σε Α με σιγουρια μονο με παραβολα?

21 θα γινω τον Δεκεμβρη του 2013!

Η θα πρεπει να παω για Α2 και μετα? :/

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TDM Αλλος πατίνι

Δημοσιεύτηκε

Δυστηχως πας για Α2..

για Α απεριοριστο θα πρεπει να γινεις 24 και να ξαναδωσεις εξετασεις για να το παρεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αφου πηρε το διπλωμα πριν το 2013... αρα κανονικα θα του γίνει απεριόριστο με παράβολα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δεν θα πάρεις Α. Τώρα αν πήγαινες να το αλλάξεις θα σου έδιναν Α1 (μέχρι 125cc δηλαδή) οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις. Περίμενε να κλείσεις τα 21 και μετά με παράβολα χωρίς εξετάσεις παίρνεις το Α2 (μέχρι 500 χοντρικά).

Για Α από τα 24 και με εξετάσεις.

Ο παλιός τρόπος (Α μικρό και σε 2 χρόνια Α μεγάλο) καταργήθηκε όχι μόνο για τους νέους οδηγούς αλλά και για αυτούς που έδωσαν με το παλιό σύστημα. Οι μόνοι που τη "γλύτωσαν" είναι όσοι είχαν Α μικρό (μέχρι 250) και έκλεισαν τα 2 χρόνια μέχρι το Φλεβάρη του 2013 και πήραν Α.

Τροποποιήθηκε από τον wolf31

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ninja zx250r (250cc) Suzuki gsx1300r (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Συγνωμη γιατι μου ηρθε ενας ντουβρουτζας προς στιγμην η μαλλον δεν καταλαβα καλα.....

Για ξαναδωστο μια λιγο λιανα γιατι με βλεπω να πηγαινω προς σχολη οδηγων μερια και να τους τα κανω ολα πουτ...της απο τετοιας πρωι πρωι...

Δηλαδη εγω που εχω δωσει το διπλωμα μου εως 34 ιππους μαρτιο του 2012 δεν θα μπορεσω με παραβολο να παρω απεριοριστο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Duke (200cc) Triumph Street Tripple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν θα πάρεις Α. Τώρα αν πήγαινες να το αλλάξεις θα σου έδιναν Α1 (μέχρι 125cc δηλαδή) οπότε δεν έχεις κανένα λόγο να το κάνεις. Περίμενε να κλείσεις τα 21 και μετά με παράβολα χωρίς εξετάσεις παίρνεις το Α2 (μέχρι 500 χοντρικά).

Για Α από τα 24 και με εξετάσεις.

Ο παλιός τρόπος (Α μικρό και σε 2 χρόνια Α μεγάλο) καταργήθηκε όχι μόνο για τους νέους οδηγούς αλλά και για αυτούς που έδωσαν με το παλιό σύστημα. Οι μόνοι που τη "γλύτωσαν" είναι όσοι είχαν Α μικρό (μέχρι 250) και έκλεισαν τα 2 χρόνια μέχρι το Φλεβάρη του 2013 και πήραν Α.

Για να μπορέσεις να το κάνεις απεριόριστο πρέπει να το είχες βγάλει μέχρι 19/1/2011. Ε, εγώ το έβγαλα 1/2/11. :wallbash::kaaaala:

Και το γελοίο της υπόθεσης ποιο είναι, είχα δώσει σήματα για αμάξι/μηχανή από οκτώβρη, έδωσα εξετάσεις για αμάξι το νοέμβρη, και από τότε μέχρι τέλη ιανουαριου περίμενα να δωσω μηχανή!! Ειχαν σταματήσει οι εξετασείς για αυτούς τους μήνες επειδή και ΚΑΛΑ έκαναν έργα στο χώρο που θα δίναμε! Με λίγα λόγια απολύτως τίποτα δεν έκαναν και τσάμπα έχασα και το δίπλωμα :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Συγνωμη γιατι μου ηρθε ενας ντουβρουτζας προς στιγμην η μαλλον δεν καταλαβα καλα.....

Για ξαναδωστο μια λιγο λιανα γιατι με βλεπω να πηγαινω προς σχολη οδηγων μερια και να τους τα κανω ολα πουτ...της απο τετοιας πρωι πρωι...

Δηλαδη εγω που εχω δωσει το διπλωμα μου εως 34 ιππους μαρτιο του 2012 δεν θα μπορεσω με παραβολο να παρω απεριοριστο?

Πρώτον μην τρελαίνεσαι, δεν φταίει η σχολή οδηγών αν το κράτος ακυρώνει ένα νόμο και βάζει ένα άλλο στη θέση του χωρίς να λαμβάνει υπόψιν όσους προγραμμάτισαν αλλιώς.

Δεν μπορούσε να το ξέρει ο δάσκαλος σου το 2012 ότι θα κάνουν αυτή τη μαμακία.

Όχι δεν θα μπορείς να πάρεις απεριόριστο με παράβολο στα 2 χρόνια. Αυτό που μπορείς να κάνεις και τώρα (αν είσαι 21+) είναι να το αλλάξεις (απλά με παράβολο) σε Α2 (μέχρι 500).

Για να μπορέσεις να το κάνεις απεριόριστο πρέπει να το είχες βγάλει μέχρι 19/1/2011. Ε, εγώ το έβγαλα 1/2/11. :wallbash::kaaaala:

Και το γελοίο της υπόθεσης ποιο είναι, είχα δώσει σήματα για αμάξι/μηχανή από οκτώβρη, έδωσα εξετάσεις για αμάξι το νοέμβρη, και από τότε μέχρι τέλη ιανουαριου περίμενα να δωσω μηχανή!! Ειχαν σταματήσει οι εξετασείς για αυτούς τους μήνες επειδή και ΚΑΛΑ έκαναν έργα στο χώρο που θα δίναμε! Με λίγα λόγια απολύτως τίποτα δεν έκαναν και τσάμπα έχασα και το δίπλωμα :pray:

Έχει δίκιο όχι Φλεβάρη αλλά Γενάρη του 2013 (όσοι έκλεισαν τότε τα 2 έτη).

Εσύ αδερφέ πραγματικά είσαι άτυχος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr600rr Honda NR750

Δημοσιεύτηκε

εμεις οι παλιοτεροι που ειχαμε Α1 με περιορισμο σε κυβικα 125 μεχρι 15 αλογα και ολα τα παπακια αρχισαν να βγαινουν 135 και 150 και σκουτερ επρεπε να εχεις Α για να οδηγησεις τι να πουμε; :mB_kalo_e:

Και οταν εκαναν το Α1 με KW σε εμας εβαζαν υποσημειωση οτι εχουμε ειδικο περιορισμο και δεν ισχυε ο νεος νομος σε εμας ασχετα αν ειχαμε δωσει με ακριβως τις ιδιες εξετασεις..

Εβγαλα Α (εξεταση σε οδηγηση και καποια μαθηματα υποχρεωτικα-δεν θυμαμαι ποσα) για να παρω 300αρι σκουτερ τι να λεμε τωρα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R2

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα μάγκες, έχω βγάλει το δίπλωμα μου το 11/2011 Α1 με συμπλέκτη, και ειμαι 27 χρόνων, για κάνω επέκταση σε Α ξέρει κανείς τι χρειάζετε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Δουκακι Husqvarna Nuda (900cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρα μάγκες, έχω βγάλει το δίπλωμα μου το 11/2011 Α1 με συμπλέκτη, και ειμαι 27 χρόνων, για κάνω επέκταση σε Α ξέρει κανείς τι χρειάζετε;

χρειαζεται να ξαναδωσεις εξετασεις παλι με μεγαλη μηχανη για να παρεις το Α. βασικα αφου εισαι 27 μπορουσες να βγαλεις και τοτε κατευθειαν Α.
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha R2

Δημοσιεύτηκε

χρειαζεται να ξαναδωσεις εξετασεις παλι με μεγαλη μηχανη για να παρεις το Α. βασικα αφου εισαι 27 μπορουσες να βγαλεις και τοτε κατευθειαν Α.

Τωρα λογικα, μπορώ να πάρω την Α2 λόγο διετίας, σωστα; Απο την Α2 για Α θέλει πάλι εξετάσεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

για ποιο λογο να παρεις Α2??? εισαι 27 χρονων ! πας κατευθειαν για Α. και πριν δυο χρονια που πηρες το Α1 ησουν 25, ακομα και τοτε ησουν μεγαλυτερος απο τα 24 που ειναι το οριο για να πας απευθειας σε Α. μπορουσες να το ειχες βγαλει και τοτε κατευθειαν. αλλα απο τη στιγμη που πηρες Α1 μπορεις ανα πασα στιγμη δινωντας ξανα εξετασεις βεβαια να πας για Α

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Τωρα λογικα, μπορώ να πάρω την Α2 λόγο διετίας, σωστα; Απο την Α2 για Α θέλει πάλι εξετάσεις;

Ναι με ένα απλό παράβολο παίρνεις το Α2.

Αν όμως σκοπεύεις να πάρεις το Α (που θέλει εξετάσεις) δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το Α2 και να πληρώσεις το παράβολο εκτύπωσης 2 φορές. Πας κατευθείαν για το Α.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bombardier U-bahn X-lite x603 KTM Super duke

Δημοσιεύτηκε

w8 ρε παιδια εγω εβγαλα διπλωμα πριν κανα διμηνο εχω το α1 με συμπλεκτη...οταν με το καλο περασουν τα 2 χρονια θα παρω το α2 μονο με παραβολα χωρις εξετασεις και εξετασεις θα χρειαστει να δωσω μονο για το α (απεριοριστο)?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

w8 ρε παιδια εγω εβγαλα διπλωμα πριν κανα διμηνο εχω το α1 με συμπλεκτη...οταν με το καλο περασουν τα 2 χρονια θα παρω το α2 μονο με παραβολα χωρις εξετασεις και εξετασεις θα χρειαστει να δωσω μονο για το α (απεριοριστο)?

Όχι θα δώσεις και για το Α2 εξετάσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όχι θα δώσεις και για το Α2 εξετάσεις.

σωστα και γω αυτο ηξερα αλλα κατι διαβασα και με μπερδεψε...βεβαια οτι χειροτερο να ξαναδινω αλλα anyway

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

σωστα και γω αυτο ηξερα αλλα κατι διαβασα και με μπερδεψε...βεβαια οτι χειροτερο να ξαναδινω αλλα anyway

Πολλοί μπερδεύουν το Α1 που υπάρχει τώρα (το δικό σου, μέχρι 125) με το παλιό Αμικρό (που το λέγαμε Α1, μη ρωτάς γιατί), για αυτό υπάρχει η παρανόηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πολλοί μπερδεύουν το Α1 που υπάρχει τώρα (το δικό σου, μέχρι 125) με το παλιό Αμικρό (που το λέγαμε Α1, μη ρωτάς γιατί), για αυτό υπάρχει η παρανόηση.

δεν λεω οκ να υπαρχει σταδιακη αυξηση στα κυβικα αλλα οχι και 3 φορες εξετασεις για να παρεις το απεριοριστο το παρακαναν..ας ειχε μοναχα ενα παραβολο...λες και ειναι αμαν η εξεταση και κρινει αν ξερεις να καβαλας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB400 SuperFour (399cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι με ένα απλό παράβολο παίρνεις το Α2.

Αν όμως σκοπεύεις να πάρεις το Α (που θέλει εξετάσεις) δεν υπάρχει λόγος να πάρεις το Α2 και να πληρώσεις το παράβολο εκτύπωσης 2 φορές. Πας κατευθείαν για το Α.

το κοστος απο Α μικρο για Α2, ειναι πολυ μικροτερο (30€ νομιζω) απο οσο το κοστος (200€ περιπου γιατι ειναι κ τα μαθηματα απ' οτι μου ειπαν) για να ξαναδωσει για Α' (απεριοριστο). ισως γι' αυτο δεν θελει να παει για Α.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

το κοστος απο Α μικρο για Α2, ειναι πολυ μικροτερο (30€ νομιζω) απο οσο το κοστος (200€ περιπου γιατι ειναι κ τα μαθηματα απ' οτι μου ειπαν) για να ξαναδωσει για Α' (απεριοριστο). ισως γι' αυτο δεν θελει να παει για Α.

Αν δεν έχει σκοπό να πάρει μεγάλη μηχανή που δεν καλύπτεται από το Α2 προφανώς και δεν έχει λόγο να πάρει τώρα το Α. Και ναι το Α2 είναι 30€ και τέλειωσες ενώ το απεριόριστο είναι 200+ με μαθήματα και πιθανότητα να κοπείς (για όποιο λόγο) και να ξαναδώσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγω ξερω οτι και για το Α2 δινεις κανονικα εξετασεις. τωρα για παραβολα των 30 ευρω που λετε δεν εχω ξανακουσει.. στειλτε να δουμε την πηγη που το διαβασατε αμα ειναι να βγαλω και εγω Α2 :_w00t:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω ξερω οτι και για το Α2 δινεις κανονικα εξετασεις. τωρα για παραβολα των 30 ευρω που λετε δεν εχω ξανακουσει.. στειλτε να δουμε την πηγη που το διαβασατε αμα ειναι να βγαλω και εγω Α2 :_w00t:

Ισχύει είπαμε για όσους είχαν το παλιό Αμικρό (άρα για όσους το πήραν μέχρι Γενάρη 2013).

Για όποιον έχει δώσει με το νέο σύστημα ισχύει κανονικά η εξέταση για οποιαδήποτε αναβάθμιση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Aprilia Dorsoduro 750

Δημοσιεύτηκε

εγω το Α μικρο ειχα και πηγα στο υπουργειο και το κανα Α2.Βεβαια περιμενεις κανα μηνα να σου ρθει(κλασσικα πραγματα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ωραια για πες μου τι κανω εγω λοιπον ! εγω περασα τις εξετασεις με το παλιο συστημα. εδωσα και περασα 16-1-13. τις 19-1-13 αλλαζε το συστημα. εγω εδωσα και περασα με το παλιο. ωστοσο επειδη μετα τις 19 γεναρη δεν μπορουσαν να εκτυπωθουν διπλωματα Αμικρο πηρα στα χερια μου Α1. με μενα τι παιζει δηλαδη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB300R (287cc)

ωραια για πες μου τι κανω εγω λοιπον ! εγω περασα τις εξετασεις με το παλιο συστημα. εδωσα και περασα 16-1-13. τις 19-1-13 αλλαζε το συστημα. εγω εδωσα και περασα με το παλιο. ωστοσο επειδη μετα τις 19 γεναρη δεν μπορουσαν να εκτυπωθουν διπλωματα Αμικρο πηρα στα χερια μου Α1. με μενα τι παιζει δηλαδη?

Δηλαδή τι δίπλωμα σου είναι το νέο Α1 μέχρι 125 κυβικά (εννοώ αυτό να λέει πάνω το δίπλωμα);

Αν ναι τότε κακώς σου έδωσαν το Α1 (αφού εκ των υστέρων διευκρίνισαν ότι τα Αμικρό αντιστοιχίζονται με το Α2) και θα πρέπει να ζητήσεις αλλαγή.

Τώρα μέχρι που θα πρέπει να φτάσεις για να βγάλεις άκρη (αν βγάλεις άκρη) δεν το ξέρω αφού είσαι "ιδιαίτερη περίπτωση".

Πάντως επειδή σε είδα να το αμφισβητείς, το ότι τα παλιά Αμικρό αναβαθμίζονται σε Α2 με ένα παράβολο είναι δεδομένο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα