Optimus Prime

Φρένα How to...αλλαγή τακακίων, υγρών φρένων και εξαέρωση σε Yamaha Crypton R T115

70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha Xj6 Diversion (600cc) Hjc fg15 Triumph Tiger (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

Έχω πάρει τακάκια,υγρά φρένων και όλα τα σύνεργα για να κάνω την δουλειά.. Αύριο θα κάτσω να στρωθώ να το κάνω.. Έχω μερικές ερωτήσεις όμως.. Πρώτα αλλάζουμε τα υγρά φρένων και μετά κάνουμε εξαέρωση? Θέλω να τα κάνω και τα δύο.. Εξαέρωση κάνουμε ξεβιδώνοντας την βίδα από τον εξαερωτήρα και πατώντας την μανέτα 2-3 φορές? Η διαφορά δηλαδή από την αλλαγή υγρών με την εξαέρωση είναι μόνο στο ότι στην 2η πατάμε την μανέτα για να φύγει ο αέρας που υπάρχει μέσα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Kawasaki z1000

Δημοσιεύτηκε

Θα πήγαινα σε μαγαζί με ανταλλακτικά αλλά μάλλον θα πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να μου δώσουν κάτι καλύτερο και συμβατό με το παπάκι..Ευχαριστώ πολύ!

σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο απλα θα σου δωσουν κατι ακριβοτερο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki z1000

Δημοσιεύτηκε

νομιζω τελειος οδηγος..μια ερωτηση εχω..το γρασαρισμα στους πειρους βοηθαει και να μην σκαλωνουν τα τακακια ωστε να μην τρωγονται μονοπαντα?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

νομιζω τελειος οδηγος..μια ερωτηση εχω..το γρασαρισμα στους πειρους βοηθαει και να μην σκαλωνουν τα τακακια ωστε να μην τρωγονται μονοπαντα?

Ναι, και αυτό.

Ουσιαστικά οι πείροι ενεργούν σαν γλύστρες και ολισθαίνει επάνω τους η δαγκάνα.

Όσο πιο ανεμπόδιστη είναι η κίνηση της, τόσο πιο αποδοτικό ειναι το φρενάρισμα. (χωρις μαγκώματα + περίεργες φθορές σε τακάκια και δίσκο) . :afro:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki kaze r Honda CBR-Fi (600cc)

Δημοσιεύτηκε

πολυ ωραιος οδηγος!!!

με βοηθησε αρκετα,ευχαριστω πολυ!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kymco Jetix 50

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά καλησπέρα. Συγνώμη για το οφ τόπικ (εν μέρει), απλά αφορά άλλο μηχανάκι. Προσπαθώ να αλλάξω μπροστά τακάκια σε ένα Honda SH150i του 2005 με διπίστονη δαγκάνα. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή τα παλιά τακάκια ήταν χώμα, τα έμβολα είχαν βγει αρκετά έξω και προσπαθώντας επίμονα να τα σπρώξω μέσα ώστε να χωρέσουν να κουμπώσουν τα νέα τακάκια στη δαγκάνα και μετά να περαστούν στη δισκόπλακα, αδυνατώ να τα φέρω τελείως πρόσωπο με το εξωτερικό κέλυφος της δαγκάνας κι έτσι μένουν 4-5 χιλιοστά έξω. Αυτό έχει σαν συνέπεια το κενό που δημιουργείται όταν μπουν τα νέα τακάκια να μην αρκεί για να περαστούν στη δισκόπλακα. Όσο κι αν προσπάθησα δεν μπορώ να πιέσω πιο μέσα τα έμβολα. Σκέφτηκα λοιπόν σαν έσχατη λύση να ανοίξω με κλειδί λίγο την τάπα εξαέρωσης των υγρών φρένων και εν συνεχεία να πιέσω τα έμβολα οπότε να τρέξει λίγο υγρό από την τάπα έξω κι έτσι να υποχωρήσουν τα έμβολα προς τα έξω. Εν συνεχεία κι αφού μπουν τα νέα τακάκια θα ελέγξω στάθμη και αν χρειαστεί θα προσθέσω υγρά. Είναι σωστή η σκέψη μου για να μπουν πιο μέσα τα έμβολα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλη η ιδεα σου αλλα θα χρειαστεις εξαερωση μετα.

Καλυτερα ανοιξε το δοχειο πανω στην μανετα και αφερεσε λιγο λαδι με προσοχη ( και μια συριγγα) 

Με τα χερια τα πιεζεις?

Αν ναι τοτε πριν κανεις ολα αυτα, δοκιμασε με ενα μεγαλο εργαλειο, τυπου κατσαβιδι, κλειδι λοστο, γενικα κατι μακρυ ωστε να πιεσεις τα εμβολα με την βοηθεια του μοχλου που θα σου προσφερει το μεγαλο ( μακρυ ) εργαλειο

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Kazer (115cc) Nolan N64 Ural

Δημοσιεύτηκε

Κοπέλια μια ερώτηση. Έχω kawasaki kazer (1998) και η αίσθηση στην μανέτα είναι τραγική. Για να αρχίσει να πιάνει το φρένο πρέπει να εξαντλήσεις όλη την διαδρομή της μανέτας. Επίσης όταν πατάω την μανέτα σου δίνει feedback με διακοπές. Λέτε να χρειάζεται εξαέρωση; Όταν βάζω το μηχανάκι κάτω και το σπρώχνω ακούγεται ένας ήχος απο το δισκόφρενο (μια φορά ανά κύκλο), ήχος που υπονοεί ότι το τακάκι βρίσκει στο δισκόφρενο. Μήπως έχω και στραβή ζάντα ή δισκόφρενο; :_hrm:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Μάλλον θες τακακια. 

Για τα σκαλωματα στην μανέτα ρίξε λίγο αντισκωριακο 

Επίσης παίζει και να θες ρουλεμαν  στον τροχό.  

Αν πχ τέρμα αριστερά  πιεζεις μανετα  (σταματημενος)  και έχει μεγάλη διαδρομή και μετά από μια δυο φορές επανέρχεται τότε έλεγξε και τα ρουλεμαν  στον τροχό.  

Το έχω παθει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 16/8/2017 at 3:02 ΜΜ, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Κοπέλια μια ερώτηση. Έχω kawasaki kazer (1998) και η αίσθηση στην μανέτα είναι τραγική. Για να αρχίσει να πιάνει το φρένο πρέπει να εξαντλήσεις όλη την διαδρομή της μανέτας. Επίσης όταν πατάω την μανέτα σου δίνει feedback με διακοπές. Λέτε να χρειάζεται εξαέρωση; Όταν βάζω το μηχανάκι κάτω και το σπρώχνω ακούγεται ένας ήχος απο το δισκόφρενο (μια φορά ανά κύκλο), ήχος που υπονοεί ότι το τακάκι βρίσκει στο δισκόφρενο. Μήπως έχω και στραβή ζάντα ή δισκόφρενο; :_hrm:

λυνεις, δαγκανα και καθαριζεις τα εμβολα. αλλαζεις τακακια αν θελουν αλλαγη. αλλαζεις ολο το υγρο και κανεις σωστη εξαερωση,:winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Κάτι που ξέχασα. Από τότε που το πήρα δεν έχω αλλάξει υγρά φρένων ούτε έχω κάνει εξαέρωση, οπότε δεν ξέρω τι τύπο υγρών έχω. Τι κάνω; Τα αδειάζω όλα τα υγρά πρώτα ή βγάζω μερικά και μετά αρχίζω και προσθέτω σιγά σιγά από το μπουκαλάκι που θα αγοράσω, μέχρι να βγουν όλα τα παλιά; (Ξέρω ότι δεν κάνει να αναμιγνύονται διαφορετικού τύπου υγρών φρένων)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

dot4 γραφει πανω στο καπακι, αυτα θα παρεις.

ανοιγεις καπακι, μαζευεις τα παλια με συριγγα και τα βαζεις σε δοχειο για ανακλυκλωση. γεμιζεις το καπακι με καινουρια, πας στη δαγκανα και αρχιζεις τις εξαερωσεις μεχρι να βγει ολο το παλιο υγρο. προσοχη μη πατησεις τη μανετα με αδειο δοχειο υγρων γιατι θα παρει αερα το κυκλωμα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Την 8/9/2017 at 2:25 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

dot4 γραφει πανω στο καπακι, αυτα θα παρεις.

ανοιγεις καπακι, μαζευεις τα παλια με συριγγα και τα βαζεις σε δοχειο για ανακλυκλωση. γεμιζεις το καπακι με καινουρια, πας στη δαγκανα και αρχιζεις τις εξαερωσεις μεχρι να βγει ολο το παλιο υγρο. προσοχη μη πατησεις τη μανετα με αδειο δοχειο υγρων γιατι θα παρει αερα το κυκλωμα. 

Γράφει DOT3 ή DOT4 το καπάκι για αυτό ρωτάω. Την ίδια διαδικασία να ακολουθήσω; Εξαέρωση μέχρι να βγουν όλα τα παλιά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Symphony ST ABS (200cc) Αλλος DY 125RS Efi (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 22 λεπτά, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Γράφει DOT3 ή DOT4 το καπάκι για αυτό ρωτάω. Την ίδια διαδικασία να ακολουθήσω; Εξαέρωση μέχρι να βγουν όλα τα παλιά;

DOT 4 θα βάλεις, το 3 θα το βρείς δύσκολα, απλά οι κατασκευαστές προτείνουν δυο τύπους σε περίπτωση που δεν υπάρχει ο ένας από τους δυο. Την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσεις όπως σου είπε και ο noodles και προσοχή μη πατήσεις τη μανέτα χωρίς υγρά και πάρει αέρα το σύστημα γιατί θα παιδευτείς να το επαναφέρεις.

Κάνε την διαδικασία κάθε δυο χρόνια και θα έχεις το φρένο σου πάντα σε τέλεια κατάσταση. Σε περίπτωση που νιώθεις το φρένο σπογγώδες και η μανέτα κάνει μεγάλη διαδρομή, παρά τις καλές εξαερώσεις και αλλαγές υγρών, τότε η τρόμπα φτάνει στο τέλος της ζωής της. Αυτό δεν είναι περίεργο δεδομένης της ηλικίας και της παλαιότητας της πάπιας.        Σε αυτή την περίπτωση αγοράζεις κανούρια τρόμπα με 20 ευρώ περίπου, δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία επισκευής της μανίσιας και όλα καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος Nikos Nikon έγραψε:

DOT 4 θα βάλεις, το 3 θα το βρείς δύσκολα, απλά οι κατασκευαστές προτείνουν δυο τύπους σε περίπτωση που δεν υπάρχει ο ένας από τους δυο. Την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσεις όπως σου είπε και ο noodles και προσοχή μη πατήσεις τη μανέτα χωρίς υγρά και πάρει αέρα το σύστημα γιατί θα παιδευτείς να το επαναφέρεις.

Κάνε την διαδικασία κάθε δυο χρόνια και θα έχεις το φρένο σου πάντα σε τέλεια κατάσταση. Σε περίπτωση που νιώθεις το φρένο σπογγώδες και η μανέτα κάνει μεγάλη διαδρομή, παρά τις καλές εξαερώσεις και αλλαγές υγρών, τότε η τρόμπα φτάνει στο τέλος της ζωής της. Αυτό δεν είναι περίεργο δεδομένης της ηλικίας και της παλαιότητας της πάπιας.        Σε αυτή την περίπτωση αγοράζεις κανούρια τρόμπα με 20 ευρώ περίπου, δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία επισκευής της μανίσιας και όλα καλά.

Ευχαριστώ Νικολάρα. Σήμερα το παπί το τερμάτισε. Κόντεψα να σκοτωθώ. Τέτοια πληροφόρηση που έδινε το φρένο και τέτοια κολλήματα που έκανε η μανέτα δεν καταλάβαινα άμα έπρεπε να πιέσω παραπάνω ή όχι. Εξαέρωση επειγόντως!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

@MajorKritikos dot4 βαλε. κανεις οτι ακριβως εγραψα πιο πανω. επισης λυσε τη δαγκανα και τα τακακια (αντικατεστησετα αν ειναι φθαρμενα), και καθαρισε καλα τα εμβολα με οδοντοβουρτσα και υγρω πιατων:winking:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πως μπορώ να καταλάβω χωρίς να τα βγάλω άμα θέλουν άλλαγμα; Όταν κινείται η μπροστά ρόδα ακούγεται ένας μεταλλικός συριστικός ήχος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 14 λεπτά, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Πως μπορώ να καταλάβω χωρίς να τα βγάλω άμα θέλουν άλλαγμα; Όταν κινείται η μπροστά ρόδα ακούγεται ένας μεταλλικός συριστικός ήχος...

Image result for brake pads

Την βλέπεις την διχοτομη στο θερμουίτ επάνω; Θα προσέξεις οτι αυτη σε ενα σημείο τερματίζει, εαν το θερμουίτ φαγώθηκε μεχρι εκεί που τερματίζει η διχοτομή, τότε θέλεις αλλαγή χωρίς δευτερη σκέψη αλλιώς μετα πας και για δισκόπλακα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Image result for brake pads

Την βλέπεις την διχοτομη στο θερμουίτ επάνω; Θα προσέξεις οτι αυτη σε ενα σημείο τερματίζει, εαν το θερμουίτ φαγώθηκε μεχρι εκεί που τερματίζει η διχοτομή, τότε θέλεις αλλαγή χωρίς δευτερη σκέψη αλλιώς μετα πας και για δισκόπλακα. 

Ναι αυτό για όταν το ανοίξω υποθέτω γιατί δεν μπορώ να το δω χωρίς να τα βγάλω. Μπορώ να το καταλάβω χωρίς να βγάλω τα παλιά; Αυτός ο μεταλλικός θόρυβος που κάνει μήπως ακούγεται επειδή έχει φαγωθεί τελείως η γόμα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δα, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Ναι αυτό για όταν το ανοίξω υποθέτω γιατί δεν μπορώ να το δω χωρίς να τα βγάλω. Μπορώ να το καταλάβω χωρίς να βγάλω τα παλιά; Αυτός ο μεταλλικός θόρυβος που κάνει μήπως ακούγεται επειδή έχει φαγωθεί τελείως η γόμα;

Ο ρόλος της διχοτομης είναι να μειώνει τον θόρυβο στα τακάκια και να επιτρέπει να εισέρχεται αέρας για να υπάρχει μια ισορροπημένη θερμοκρασία τριβής. Εαν ακούγεται, τότε μάλλον η διχοτομή έχασε την ουσία της, άρα το τακάκι υπάρχει περιπτωση να θέλει αλλαγή. Δεν είναι γόμα, είναι θερμουίτ, είναι επεξεργασμένο μέταλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ε πάω να πάρω.Έχεις να προτείνεις κάποια καλά (τακάκια);

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 5 λεπτά, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Ε πάω να πάρω.Έχεις να προτείνεις κάποια καλά (τακάκια);

Δεν είμαι 100% ο κατάλληλος για να σου πω, αλλα ρώτα για EBC (Εγγλέζικα) . Εγω που είχα βάλει στο σκουτεράκι ήταν πολυ καλά. Καλό είναι να βγάλεις τα παλια για δείγμα μήπως δεν έχουν αποκλειστικα για Kaze R και έχει τα ίδια άλλο μοντέλο.

Τροποποιήθηκε από τον GiannisTs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τώρα το πρόσεξα. Ένα μέρος από το τακάκι βρίσκει στο δισκόφρενο χωρίς καν να είναι πατημένη η μανέτα έχοντας φθείρει και λίγο το δισκόφρενο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος MajorKritikos έγραψε:

Τώρα το πρόσεξα. Ένα μέρος από το τακάκι βρίσκει στο δισκόφρενο χωρίς καν να είναι πατημένη η μανέτα έχοντας φθείρει και λίγο το δισκόφρενο....

Μονοπίστονη είναι η δαγκάνα ή διπιστονη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 λεπτά, το μέλος GiannisTs έγραψε:

Μονοπίστονη είναι η δαγκάνα ή διπιστονη;

Διπίστονη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα