Sign in to follow this  
Παρακολουθητές 0
sstauross

Φορτιστής για μπαταρία honda pcx150

6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσιεύτηκε

Γεια σας,

λόγω του οτι με άφησε ξανά απο μπαταρία το μηχανάκι θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας στο τι φορτιστή/συντηρητή να πάρω και τι χαρακτηριστικά πρεπει αυτός να έχει; Έριξα μια ματιά στα σχετικά ποστς αλλά πάντα ο καλύτερος φορτιστής είναι για τον καθένα αυτός που έχει αγοράσει οπότε θα παρακαλούσα να μου πείτε σε ποιες μάρκες θα πρέπει να στραφώ και τι χαρακτηριστικά θα πρέπει αυτός να έχει;

Ως τώρα έχω δεί αυτούς τους δύο:

http://www.amazon.co.uk/OXIMISER-601-BATTERY-CHARGER-OPTIMISER/dp/B005OQXLHE/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1365152421&sr=1-1&keywords=Oxford+Maximiser#productDetails

http://www.amazon.co.uk/CTEK-XS-800-MOTORCYCLE-CONDITIONER-MAINTENANCE/dp/B00B1PTCTI/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1365152489&sr=1-1&keywords=ctek+XS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW GS Honda VFR 1200X DCT (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι α)να εχουν μια καλωδιωση η οποια θα μενει μονιμα στη μπαταρια(εχουν αυτοι ποι κοιτας)

β)η καλωδιωση που μενει μονιμα στη μπαταρια να εχει ασφαλεια(εχουν ορισμενοι απο αυτους που κοιτας)

γ)να εχουν δευτερη καλωδιωση με κροκοδειλακια ουτως ωστε να μπορεις να δωσεις ρευμα και σε κατι αλλο (εχουν αυτοι που κοιτας)

δ)να ειναι τουλαχιστον 700mA

ε) αν ειναι και αδιαβροχος,ακομα καλυτερα.Θα προστατευτεται 100% απο υγρασια.

Το να αποφορτιζουν τη μπαταρια καλο ειναι,αλλα δεν σε ενδιαφερει και ιδιαιτερα.

Σαν κυρια λειτουργια τους ειναι ΣΥΝΤΗΡΗΤΕΣ.Εχεις τη μονιμη καλωδιωση στη μπαταρια και ο συντηρητης τη φορτιζει οσο χρειαζεται.Μετα κοβει.

Και το βασικοτερο,να μην υπερβεις τα 60€ και να δωσεις βαση στο θεμα της εγγυησης,γιατι μην ξεχνας οτι ειναι ηλεκτρονικο πραγμα.

Οποια αλλη απορια εχεις,εδω ειμαστε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα χρήσιμα σχόλια σου mars, ωστοσο να ρωτησω κανα δυο πραγματάκια ακόμα.

- Αυτοί για να καταλάβω τους βάζεις οταν για παράδειγμα μείνει σε ακινησία λιγο καιρό το μηχανάκι/αμαξι για να ανανεωθεί η μπαταρία σωστα?

ποιος απο τους δυο πιστευεις οτι είναι καλύτερος και τι έχει παραπάνω, έχεις καποιον/καποιους άλλους υπ όψην σου είτε συγκεκριμένους είτε σαν μάρκες; Το ότι είδα αυτούς ειναι διοτι τους ειδα να κυκλοφορούν αρκετά σαν φιρμες..

- Τα αμπερ που παίζουν ρόλο διότι με τα βολτ και αμπερ έχω μπερδευτεί...

- Έχετε κάποιες άλλες πηγες από οπου μπορώ να παραγγείλω περα απο ebay/amazon;

Τροποποιήθηκε από τον sstauross

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda fmx

Δημοσιεύτηκε

παιρνεις λοιπον εναν αυτοματο και παυεις να προβληματιζεσαι...

οι καλυτεροι με τα θετικοτερα σχολια παγκοσμιως ειναι οι παρακατω...

http://www.kiriazisbatteries.gr/view_cat.php?cat_id=1349

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Xciting R Honda Integra (700cccc)

Δημοσιεύτηκε

Αφού διαβάσεις καλά όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά που σου έγραψαν, προσευχήσου να βγάλει πάλι προσφορά το lidl με φορτιστές-συντηρητές μήπως και σου κάτσει λαχείο..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW GS Honda VFR 1200X DCT (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Σε ευχαριστώ πολύ για τα χρήσιμα σχόλια σου mars, ωστοσο να ρωτησω κανα δυο πραγματάκια ακόμα.

- Αυτοί για να καταλάβω τους βάζεις οταν για παράδειγμα μείνει σε ακινησία λιγο καιρό το μηχανάκι/αμαξι για να ανανεωθεί η μπαταρία σωστα?

ποιος απο τους δυο πιστευεις οτι είναι καλύτερος και τι έχει παραπάνω, έχεις καποιον/καποιους άλλους υπ όψην σου είτε συγκεκριμένους είτε σαν μάρκες; Το ότι είδα αυτούς ειναι διοτι τους ειδα να κυκλοφορούν αρκετά σαν φιρμες..

- Τα αμπερ που παίζουν ρόλο διότι με τα βολτ και αμπερ έχω μπερδευτεί...

- Έχετε κάποιες άλλες πηγες από οπου μπορώ να παραγγείλω περα απο ebay/amazon;

Εχεις μονιμα στη μπαταρια την καλωδιωση και αν οταν αφησεις το οχημα σε ακινησια εχεις φροντισει να συνδεσεις τη φισσα στο φορτιστη.Αυτος κραταει τη μπαταρια σου ζωντανη,φορτιζοντας την οταν αυτη χρειαζεται.Με λιγα λογια φορτιζει και σταματαει αυτοματα.

Οσο περισσοτερα αμπερ εχει τοσο γρηγοροτερα ''φορτιζει'' τη μπαταρια.

Το ποιον συντηρητη θα επιλεξεις ειναι δικο σου θεμα.Θα σου ξαναπω τοι αυτος που θα επιλεξεις φροντισε να αντιπροσωπευεται στην ελλαδα ετσι ωστε αν παρουσιασει προβλημα,να αντικατασταθει.Εγω δουλευω αυτους και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα,ειτε με το προιον ειτε με τον αντιπροσωπο.

Εχουν ολα τα χαρακτηριστικα που χρειαζεται ο αναβατης.

Ριξε μια ματια

http://batterytender.com/waterproof-800-usa-western-hemisphere.html

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση