panagiotis_enduro

Μπιελα XR S.O.S.

65 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda XR+XRV (1000cc) Μπερδεμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα ΧΡ250 μιζατο του 1998 με τετραγωνικης διατομης σωληνες στο πλαισιο. Παρακαλω να απαντησει καποιος μονο αν γνωριζει κατι για το θεμα.

Εχω στειλει στο μηχανουργειο τον στροφαλο με την παλια μπιελα την φαγωμενη και μαζι μια καινουργια μπιελα κομπλε με τα κουζινετα και ολα.

Το προβλημα ειναι οτι λενε απ το μηχανουργειο οτι η μπιελα δεν ειναι ιδια.

Και στο ιντερνετ εψαξα, και τις διαμετρους των οπων μετρησα της μπιελας, ολα ταιριαζαν. Και διαμετρο επι διαδρομη ολα μα ολα ιδια.

Και απ το μηχανουργειο λενε οτι δεν μπορουν να βρουν μπιελα.

Μηπως με κοροιδευουν? Θα παω να το ξεκαθαρισω απο κοντα σιγουρα την Τριτη που θα κατεβω Θεσσαλονικη, γιατι την μπιελα την εστειλε εκει ο πατερας μου μεσω ενος μηχανικου, τον οποιο τον εχει εμπιστοσυνη, και εγω το ιδιο, οποτε θεμα να μας εχει εξαπατησει ο μηχανικος δεν παιζει.

Και πες ειναι οντως διαφορετικες οι μπιελες μεταξυ του 250R και του 250L που ειναι το δικο μου.

Που θα βρω σιγουρα αν γνωριζει καποιος. Εστω και Αθηνα τωρα τι να κανουμε, η δουλεια μας να γινει.

Υ.Γ. και για να σας προλαβω εσας τους περιεργους που θα ρωτησετε πως χτυπησα μπιελα στο ΧΡ , η απαντηση ειναι οτι μου ειχε κουρεψει την τριτη το μηχανακι στο βουνο, και λιγο πριν φτασω κατω μαγκωσε ολο το μοτερ απο ενα δοντακι γραναζιου που σφηνωσε καπου σε καποια γραναζια, και ετσι εφαγε την πρωτη φολα η μπιελα και χτυπουσε λιγο και πολυ σπανια στην αρχη, και δε μπορουσα να καταλαβω τι ειναι.

Αφου ειδα και αποειδα τοσα χρονια, τελικα ηταν μπιελα, που τωρα τελευταια ακουγοταν εντοωα και αρκετα συχνα, οποτε καταντησε ενοχλητικο και ηρθε η ωρα να την αλλαξω.

Υ.Γ. 2 Οχι τιποτα.... ξενερωσα που εχασα και το φιλικο εντουρο την Κυριακη :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

Μισό για να δω αν κατάλαβα:

Έχεις ένα Honda XR250R μοντέλο του 1998 και θέλοντας να αλλάξεις μπιέλα,πήρες απο Honda XR250L.Αν η χρονολογία που αναφέρεις (1998) δεν είναι χρονολογία πρώτης άδειας,αλλα πράγματι η χρονολογία του μοντέλου,η μπιέλα απο XR250L πολύ πιθανό να μην ταιριάζει,μιας και το τελευταίο XR250L βγήκε στην παραγωγή το 1994.Τι συνταρακτικό έγινε μεταξύ 1994 και 1998; Πολύ απλά,μια ανανέωση οχι μόνο εμφανισιακή,αλλα ουσιαστική,που συμπαρέσυρε κινητήρα,αναρτήσεις,πλαίσιο κλπ.Τις διαφορές αυτές μπορεί να σου τις πεί η αντιπροσωπεία...ζήτα τον κωδικό ανταλλακτικού για τη μπιέλα ενος XR 250R 1998 και ενος XR250L 1994 και σύγκρινέ τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Για δες μηπως βγαλεις ακρη εδω .

Ειναι για το R μιας και Αμερικη δε πηγε το μιζατο αλλα λεει οτι ειναι ιδιες απο το 1986 μεχρι και 2004 , εχει και τεχνικα στοιχεια .

Μηπως εγινε λαθος στο ανταλλακτηκο και ηρθε αλλη μπιελα ;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DL650-LO Zundapp KS 750

Δημοσιεύτηκε

Για ρίξε μια ματιά σε αυτά τα 2 λινκ: XR 250r και XR250L Καλό διάβασμα.. :D

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

To xr250L ειναι μοντελο που φτιαχνοταν μεχρι το '95 , μετα αλλαξε κι εγινε οπως το xr250r με τον τετραγωννο σκελετο , τουλαχιστον στα σαητ των HotRods & ProX δεν αναφερει πουθενα το μιζατο xr250 μοντελο '96+μετα.. βασικα δεν αναφερει τιποτα για μιζατο xr250 .

Ψαξιμο σε κανα ΤΤ μπας και βρεθει ακρη , αλλα αν στα τεχνικα στοιχεια(αν καποιος εχει το manual του μιζατου..) εχει ιδια διαδρομη το μιζατο με το R τοτε θεωριτικα εχει ιδια μπιελα , στροφαλο σιγουρα οχι αλλα η μπιελα δε βλεπω το λογο να διαφερει..

Τροποποιήθηκε από τον Smias

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

an δε βρίσκεις άκρη εκεί, Αθήνα τα πάντα για xr στο http://roadrunner-moto.car.gr/contact/. Ασχολείται σχεδόν κατ αποκλειστικότητα με τα xr.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Nippon Denso το μηχανακι ειναι το L με τετραγωνικης διατομης σκελετο και ειναι του 1998, σαν αυτο http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xr250l%2001.htm

Παιδια υστερα απο αρκετο ψαξιμο, και ευχαριστω πολυ και για τα λινκ τα οποια ηταν πολυ διαφωτιστικα, το μανιβελατο με το μιζατο μοντελο(το δικο μου) εχουν ιδια διαμετρο επι διαδρομη, με διαφορα στη σχεση συμπιεσης(10,2:1 TO R KAI 9,3:1 TO L)η οποια δικαιολογειται σιγουρα απο την μικρη διαφορα που εχουν στο ανω μερος του πιστονιου, με το μανιβελατο® να ειναι περισσοτερο "μπομπε" που λενε.Τωρα ο μαστορας απ το μηχανουργειο, ισχυριζεται οτι η μπιελα που αγορασα ειναι κατα 1 mm μεγαλυτερη σε μηκος και προσφερθηκε απο μονος του να μου βρει μπιελα ιδια με την δικη μου.Αυτη η δουλεια εχει απο την τριτη και συνεχως αποφευγει να μου μιλησει στο τηλεφωνο και λεει παρε σε μιση ωρα.Τωρα αν η χοντα εβαλε στο μιζατο 1 χιλιοστο μικροτερη μπιελα δεν το γνωριζω και το ψαχνω.

Middlevillager αυτο το μαγαζι σιγουρα θα γνωριζει και μαλλον θα κανω κανενα τηλεφωνακι εκει για να μαθω τι παιζει, αν και κατι μου βρωμαει εμενα οτι ειναι ιδιες οι μπιελες και τα βγαζει αυτος απ το μυαλο του για να μου βρει το ανταλλακτικο απο δικο του ανθρωπο και να μου πει οτι ειναι πιο ακριβη κτλ.....

Σας ευχαριστω πολυ ολους !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, ολα τα XR απο το 1986 νομιζω μεχρι και το τελευταιο που βγηκε φορουσαν την ιδια ακριβως μπιελα. Επαναλαμβανω ΟΛΑ!

Αυτες ειναι οι διαστασεις πληροφοριακα

Technical Specifications:

Big End Bearing (mm):

32x41x17.8

Big End Bore (mm):

41.00

Big End Width (mm):

18.10

Center To Center (mm):

105.00

Pin Diameter (mm):

32.00

Pin Length (mm):

57.90

Small End Bearing (mm):

Bushing

Small End Bore (mm):

17.00

Small End Width (mm):

18.10

Washer Thickness (mm):

1

Τροποποιήθηκε από τον panagiotis_enduro
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) HJC IS17 Yamaha Ténéré 700

Πες του μαγκα να βαλει πανω τη μπιελα που του εδωσες και ας αφησει τα κουλα, αν και καλα ειναι ενα χιλιοστο πιο μακρυα, που δεν παιζει σιγουρα, τοτε βαζει ο μηχανικος 2 φλατζες κατω και το φερνει στα ισια του..

Edit. Ε ναι ρε φιλε τι να λεμε τωρα, παπατζιλικι ειναι στη μεση.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πες του μαγκα να βαλει πανω τη μπιελα που του εδωσες και ας αφησει τα κουλα, αν και καλα ειναι ενα χιλιοστο πιο μακρυα, που δεν παιζει σιγουρα, τοτε βαζει ο μηχανικος 2 φλατζες κατω και το φερνει στα ισια του..

Edit. Ε ναι ρε φιλε τι να λεμε τωρα, παπατζιλικι ειναι στη μεση.

Aσε φιλε μη μπλεξεις... δεν εχω δωσει ουτε ευρω σε κανεναν απ αυτους τους παπατζηδες, λογω του πατερα μου που ηταν μηχανικος παλια και μου εχει μεταφερει πολυτιμες γνωσεις ετσι ωστε να μη χρειαστει να παω ποτε μηχανακι σε κανεναν τους,οποτε και γω το σκεφτηκα αυτο που ειπες με τις φλαντζες. Αλλα ας το παρουμε απο την αλλη πλευρα. Ολοκληρη χοντα με τι μυαλο θα εβγαζε ενα χιλιοστο μικροτερη μπιελα για την ιδια ουσιαστικα μοτοσυκλετα? Πραγματικα δε θελω ουτε να τους βλεπω τους παλιοπαπατζηδες μου γυριζουν τα μυαλα. Μου ρχεται να αγορασω τον εξοπλισμο που χρειαζονται αυτες οι εργασιες μονο για παρτη μου και για τα φιλαρακια μου... τοσο πολυ.

Δεν νοειται εν ετει 2013, εν μεσω οικονομικης κρισης να κανουν τετοιες μαλακιες σε πελατες τους και υστερα να περιμενουν να εχουν και δουλεια. Υστερα τους φταιει η κριση.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova BMW hp2 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

μπιελα βρισκεις με τον αριθμο πλαισιου

υπαρχουν διαφορες απο μοντελο σε μοντελο

ακομα και εντος εξαμηνου

το μιζαρο ειναι γιαπωνεζικο μοντελο

σε μερικα xr παει κομπλε στροφαλος μπιελα

αν η μπιελα δεν ειναι οριτζιναλ θα εχεις ενα θεμα αξιοπιστιας αλλα οχι αμμεσο

διπλες φλαντζες και αλλα ξεχασε τα ...απλα ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ

να ελεγξετε την κεφαλη για ρηγμα στο μπουζι ειναι μονιμη ασθενεια τους καθως και την κατασταση των σπειρωματων κεφαλης

αυτα....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

μπιελα βρισκεις με τον αριθμο πλαισιου

υπαρχουν διαφορες απο μοντελο σε μοντελο

ακομα και εντος εξαμηνου

το μιζαρο ειναι γιαπωνεζικο μοντελο

σε μερικα xr παει κομπλε στροφαλος μπιελα

αν η μπιελα δεν ειναι οριτζιναλ θα εχεις ενα θεμα αξιοπιστιας αλλα οχι αμμεσο

διπλες φλαντζες και αλλα ξεχασε τα ...απλα ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ

να ελεγξετε την κεφαλη για ρηγμα στο μπουζι ειναι μονιμη ασθενεια τους καθως και την κατασταση των σπειρωματων κεφαλης

αυτα....

Διαβασε το ποστ νουμερο 8

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διαβασε το ποστ νουμερο 8

φιλε τι να διαβασω?το παπακι το honda glx 50 φοραει 3 δαιφορετικες μπιελες.το ενενηνταρι με το glx90 2 διαφορετικες με ιδιες διαδρομες.αλλα κομβια και αλλα στελεχη

θες να σου πω για τα σουζουκι που τα ξερω απεξω?

επειδη ειναι κουραστικο να λεω τα ιδια συνεχεια....το μηχανακι ειναι προδοαγραφων ιαπωνιας....πχ υπαρχουν χλρ ιαπωνιας που δεν εβρισκες γραναζια αλυσιδα γιατι φοραγαν 428 αλυσιδα!!η ειχαν αλλα ηλεκτρικα η φοραγαν κεφαλες με αλλες τρυπες στην βιδα...η ειχαν αλλο αξονα μανιβελας η χιλιαααα αλλα διαφορετικα

πας σε χοντα μαγαζι.δινεις τον αριθμο πλαισιου σου λενε κατασκευη και προδιαγραφες..αν δεν υπαρχει γινεται παραγγελια απο γαλλια η ολλανδια

τωρα πατεντα βρηκα μια μπιελα βρηλα 2 και χιλια 2 αλλα ειναι τσαπατσοδουλειες και μετριοτητες

επισης να παρεις και το οριτζιναλ σετ φλαντζων συμφωνα με το πλαισιο για να μην παρεις κανενα αλλο και δεν ταιριαζουν τρυπες στις βιδες και παχη και πολλα αλλα

αυτα ελπιζω να σε βοηθησα ...καλη επισκευη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

φιλε τι να διαβασω?το παπακι το honda glx 50 φοραει 3 δαιφορετικες μπιελες.το ενενηνταρι με το glx90 2 διαφορετικες με ιδιες διαδρομες.αλλα κομβια και αλλα στελεχη

θες να σου πω για τα σουζουκι που τα ξερω απεξω?

επειδη ειναι κουραστικο να λεω τα ιδια συνεχεια....το μηχανακι ειναι προδοαγραφων ιαπωνιας....πχ υπαρχουν χλρ ιαπωνιας που δεν εβρισκες γραναζια αλυσιδα γιατι φοραγαν 428 αλυσιδα!!η ειχαν αλλα ηλεκτρικα η φοραγαν κεφαλες με αλλες τρυπες στην βιδα...η ειχαν αλλο αξονα μανιβελας η χιλιαααα αλλα διαφορετικα

πας σε χοντα μαγαζι.δινεις τον αριθμο πλαισιου σου λενε κατασκευη και προδιαγραφες..αν δεν υπαρχει γινεται παραγγελια απο γαλλια η ολλανδια

τωρα πατεντα βρηκα μια μπιελα βρηλα 2 και χιλια 2 αλλα ειναι τσαπατσοδουλειες και μετριοτητες

επισης να παρεις και το οριτζιναλ σετ φλαντζων συμφωνα με το πλαισιο για να μην παρεις κανενα αλλο και δεν ταιριαζουν τρυπες στις βιδες και παχη και πολλα αλλα

αυτα ελπιζω να σε βοηθησα ...καλη επισκευη

Αν με καποιο τροπο μπορουσες να με βοηθησεις αυτη την ωρα με διαστασεις της μπιελας θα σου ημουν ευγνομων. Γιατι εγω κατι αλλο εκτος απο αυτο δε βρηκα και αυτη την ωρα ειναι και κλειστα τα μαγαζια.Παντως αυτες τις πληροφοριες τις αποκομμισα απο ενα ξενο φορουμ που μιλουσε για αριθμους πλαισιου κλπ και εκανε λογο για κοινη μπιελα σε ολα τα μοντελα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Ο μάστοράς σου έχει καμία σχέση με τη μέρκελ.?

και θέλει προμήθειες?

κατι τετοιο βρωμάει. :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

an δε βρίσκεις άκρη εκεί, Αθήνα τα πάντα για xr στο http://roadrunner-moto.car.gr/contact/. Ασχολείται σχεδόν κατ αποκλειστικότητα με τα xr.

πωωω και έψαχνα μαγαζί με διάφορα ανταλλακτικά που χρειάζομαι...

είναι το παιδί (δεν θυμάμαι όνομα) που μου είχε δώσει μανέτα στην Βαρυμπόμπη?

από Τρίτη θα τον επισκεφτώ, αν και στο site του δεν βλέπω αυτά που χρειάζομαι, υποθέτω πως τα ψιλολοίδια δεν τα έχει ανεβάσει.

Σορρυ για το οφφ τόπικ απλά ήταν πολύ χρήσιμη η πληροφορία και για εμένα,

στο θέμα της μπιέλας δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω,

αλλά μην σταματήσεις να γράφεις (και όσοι άλλοι γνωρίζουν σχετικά) μέχρι να βρεις λύση γιατι με ενδιαφέρει να μάθω...

εύχομαι καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο μάστοράς σου έχει καμία σχέση με τη μέρκελ.?

και θέλει προμήθειες?

κατι τετοιο βρωμάει. :thumbsdown:

O μαστορας αυτος που τον προτιμω για πρωτη και τελευταια φορα θα ακουσει τα γαλλικα του μολις πιασω την μπιελα που αγορασα και την μετρησω, και οντως βγουν οι διαστασεις ιδιες.Που να μην πηγαινα και συστημενος!

αλλά μην σταματήσεις να γράφεις (και όσοι άλλοι γνωρίζουν σχετικά) μέχρι να βρεις λύση γιατι με ενδιαφέρει να μάθω...

Ευχαριστω κατ αρχην για την ευχη σου, αν και μου την κατεστρεψε την κυριακη ο "κυριος", μια κυριακη που την περιμενα με ανυπομονησια εδω και πολυ καιρο.

Τελοσπαντων, θα σας κραταω ολους ενημερους σχετικα με τις περιπετειες μιας μπιελας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

:kaaaala::tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πωωω και έψαχνα μαγαζί με διάφορα ανταλλακτικά που χρειάζομαι...

είναι το παιδί (δεν θυμάμαι όνομα) που μου είχε δώσει μανέτα στην Βαρυμπόμπη?

από Τρίτη θα τον επισκεφτώ, αν και στο site του δεν βλέπω αυτά που χρειάζομαι, υποθέτω πως τα ψιλολοίδια δεν τα έχει ανεβάσει.

o μητσος εχει και σαιτ?το χρ 350 που χει στο μαγαζι απο μενα το πηρε....ρε τι γινεται στον κοσμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια οντως ο μαστορας δε με κοροιδευε! παρελαβα τα πραγματα σημερα(μου τα εστειλαν πισω) και τελικα οπως τα ελεγε. Το μηχανακι μου εχει κοντυτερη μπιελα. What the fuck???Τελοσπαντων, ας μου απαντουσε στα τηλεφωνα να γνωριζω κι εγω τι γινεται, οχι να μου λεει παρε σε 5 λεπτα και να με κοροιδευει δυο βδομαδες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μηπως σου δωσαν λαθος εξαρτημα ;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως σου δωσαν λαθος εξαρτημα ;

Λες? Η μπιελα του 250 r εχει μηκος απο κεντρο σε κεντρο 105 mm. Εγω ο εξυπνος σημερα το απογευμα που μετρησα και τις δυο, θυμαμαι μονο οτι εχουν γυρω στο 1,5 mm διαφορα αλλα δεν θυμαμαι το μηκος τους. :kaaaala::doh::mB_faskelo: Παντως το κουτι λεει οτι ειναι για Xr 250 το εξαρτημα, οποτε μαλλον σωστα το αγορασα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δε ριχνεις ενα μεηλ στην Honda Japan να σου πουν τι παιζει , μπας και το μιζατο με το μανιβελατο εχουν αλλο στροφαλο , παντως ειναι περιεργο αυτο γιατι πολλα μηχανακια που εχουν μιζατες και μανιβελατες εκδοσεις εχουν ιδια μπιελα , πχ τα μιζατα drz400E/S/SM εχουν αλλο στροφαλο(πιο βαρυ αριστερο μαγουλο) σε σχεση με το μονο μανιβελα drz400 ή drz400K αλλα η μπιελα ειναι ιδια ολοιδια .

Το ιδιο και τα klx250/300(αλλα εκει δε παιζει η μπιελα μονη της ως ανταλακτηκο , στροφαλομπιελα μονο και μονο απο τη μαμα Kawasaki..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια και τα ιδια

40 χρονια μαγαζι...22 χρονια σε αντ/κα

λεω μια κουβεντα,,,,το εξηγω....γνωριζω τα θεματα στον τομεα αντ/κων

αλλα τα ιδια

τα ιδια τα ιδια τα ιδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα