Φρανκι

Mega Scooter.... Γιατί ναι, Γιατί όχι....

55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Burgman (400cc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω κι εγωτη γνωμη μου.

Το τελευταιο 1,5 χρονο ειχα στη κατοχη μου δυο σκουτερ,μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με μηχανες.

Τους τρεις μηνες ειχα ενα xciting 300,και τους υπολοιπους δεκα πεντε μηνες ενα satelis 400.

Nα πω εδω οτι πριν παρω το πρωτο σκουτερ ειχα transalp 650 για μια 10ετια(σκυλι)!

Το kymco ηταν κουκλα,μουρατο,καλα φρενα,σχετικα καλα στημενο για σκουτερ αλλα.... ρε παιδια τετοιο κοπανημα στις λακουβες δε το εχω ξανανοιωση. Κοντεψε να μου φυγει η πετρα απ τους νεφρους!! Ασε τη γκρινια,και τη παντοφλα απ τη γυναικα(καλομαθημενη απ το transalp)!

Aφου λοιπον αντεξα ενα 3μηνο μ αυτο,αποφασισα να παω σε κατι πιο "μαλακο"!

Καβαλησα το satelis και μου φανηκε(και ηταν) μαγικο χαλι μπροστα στο kymco. Περασα μαζι του αρκετο καιρο,και μπορω να πω οτι ημουν αρκετα ευχαριστημενος. Ανετοτατη θεση οδηγησης,απλετοι χωροι(53 λιτρα κατω απ τη σελα) σχετικα καλα φρενα,ταξιδευες με 130χλμ ανετα κλπ! Η καταναλωση εφτανε κοντα στα 5λ/100 (σχετικα τσιμπημενη λογω variator).

Yπηρχε ομως αυτη η ανασφαλεια,οταν εβρεχε,οταν χρειαζοταν να φρεναρω αποτομα,οταν χρειαζοταν ν αλλαξω κατευθυνση αποτομα,κι ετσι αποφασισα να γυρισω στις μοτο.

Συνοψιζοντας τα σκουτερ εχουν υπερ και κατα. Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι πρωτα σε πωλησεις τα τελευται 2-3 χρονια. Ο καθενας μετραει τα θελω του κι αποφασιζει.

Ελπιζω να μη κουρασα!

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Triumph tiger Honda vfr 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν μου αρεσουν αλλα θα μιλησω αντικειμενικα

Πανακριβα για αυτα που προσφερουν, ανταλακτικα κυριος πλαστικα κλαμα και δεν εχεις μανιταρια και καγκελα εδω χαζοτουμα και 300 plus, Βαρια πολυ , ροδες για skateboard κρατιματα χμμμμμμμμ. μεγαλη διαφορα στην βενζινη με το cbf δεν θα βρεις ασε ποου μια χαρα ειναι το cbf για πολη. Πολλα απο αυτα ειναι ομορφουλια δεν λεω .αλλα εγω τα φοβαμαι και με κανουν να νιωθω ανασφαλεια οταν τα καβαλαω. εχουν θεση καναπε αυτο τους το δεινω, πολα απο αυτα κανουν την θεση του varadero ναι ειναι στασιδι στην εκλησια.παντα θα σου λειπει οτι δεν καβαλας μοτο αλλα κατι που ψιλομιαζει.Αυτα απο εμενα.και το ξανα λεω δεν ειμαι αντικειμενικος γιατι δεν τα γουσταρω καθολου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R nineT Ducati MONSTER 1100

Δημοσιεύτηκε

Η ερώτηση είναι σχετικά με τα μέγα σκουτερ και ρωτάω γιατί να πάρεις το τ μαχ 530 με 11500 και να μην πάρεις το cbf 600 me 7500?

Γιατί να πάρεις το BMW 650 gt με 13500 και να μην πάρεις το VCR 800 με 11500 ?

Οι Γερμανοί ξεκαθάρισαν ότι φτιαξαν τα μέγα σκουτερ τους για να προσελκύσουν ανθρώπους που θέλουν να ξεφύγουν απο το αουτο αλλα φοβούνται τις μοτο

Το ξαναλέω ότι μέχρι τα 300 cc τα σκουτεροειδη είναι εργαλεία εξυπηρέτησης αλλα απο εκει και πάνω που υπερτερΟυν των μηχανών;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000-2009 (998cccc) SHOEI XR1100

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Στριβουν ...

Τα αλλα μπορει να στριβουν περισσοτερο αλλα

, το θεμα ειναι ποσοι απο εμας μπορουμε να τα στριψουμε ?

Προσωπικα θα ηθελα πολυ να ειμαι ικανος να στριβω οπως στο δευτερο βιντεο , αλλα δε θα με χαλαγε καθολου να παρω την κυρα και να γυρισω την Ελλαδα με ενα απο τα εργαλεια στο πρωτο video ..

Τροποποιήθηκε από τον Panag

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda transalp400 AGV Longway Honda transalp (400cc)

Δημοσιεύτηκε

Νομιζω οτι πρεπει να αναφερθουμε και σε μια θεμελιωδη διαφορα μηχανης - σκουτερ , που ειναι καθοριστικη στην οδηγικη συμπεριφορα.

Μιλαω για την διαφορα μεγεθους και μαζας των αντιστοιχων τροχων ,που μεταφραζεται σε πλεονεκτημα για τη μηχανη.

Η μεγαλυτερη αδρανεια των τροχων μιας μηχανης σε κινηση ,σε σχεση με τους τροχους ενος σκουτερ , προσφερει μεγαλυτερη σταθεροτητα σε απροβλεπτες αλλαγες πορειας, απο παραγοντες οπως λακουβες ,ανεμος , ακαταληλο οδοστρωμα .......

Ας το σχολιασουν οι ειδημονες του φορουμ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Το ξαναλέω ότι μέχρι τα 300 cc τα σκουτεροειδη είναι εργαλεία εξυπηρέτησης αλλα απο εκει και πάνω που υπερτερΟυν των μηχανών;

:worshippy:

Αυτο ακριβως λεω και φωναζω.Αλλα εγω θα το φωναζω δυνατα.Σκουτερ για την πολη ειναι εργαλεια.Μπορει να πανε στην Γουαδελουπη αλλα δεν φτιαχτηκαν για να πηγαινουν εκει ασχετως οικονομιας καυσιμου και μπλα μπλα μπλα.....

Και οπως ειπε και ο Ληστης,φαντασου να πηγαινε με το Kymco ταξιδι.Γερανο θα φωναζανε να τον κατεβασουν απο το σκουτερ γιατι δεν θα υπηρχε μεση.Αληθεια...απο ποιον το εχω ξανα κουσει αυτο....Sailiiiing φανερωσου! :peep:

Και βεβαιως αλλη αισθηση η μια σε ταξιδι αλλη αισθηση η αλλη.Το ασπαζομαι 1000% και δεν θα το ειχα εμπεδωσει με το σκουτερ εαν δεν επαιρνα μηχανη (και δεν εννοω αυτοματη βλ. NC.Δεν λεγεται μηχανη για μενα αυτο).

Τροποποιήθηκε από τον ΚωσταςΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda FMX 650

Δημοσιεύτηκε

Προσωπικά δεν τα βλέπω με κακό μάτι. Μπορεί να μη μ'αρέσουν αλλά έχουν συγκεκριμένα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το θέμα είναι τι μετράει ο κάθε αναβάτης σαν σημαντικο.

Ας πούμε μια απλή περίπτωση, έστω ότι έχω όχημα για καθημερινή χρήση στην πόλη και κανένα κοντινό ταξιδάκι, το οποίο χρησιμοποιώ χειμώνα καλοκαίρι, κατεβαίνω κέντρο για δουλειές με βροχή, κλπ κλπ. Τι ας πούμε δηλαδή, αυτό ακριβώς κάνω.

Θέλω να παω άνετος, σχετικά στεγνός, να έχω και την πραμάτια μου μαζί και να το πηγαίνω χαλαρά; Τότε θέλω scooter.

Θέλω να πάω γρήγορα, με εμπιστοσύνη στα κρατήματα και τα φρένα μου; Κρατάω αυτό που έχω, τη διαφορά της τιμής την κάνω tankbag και βάζω μέσα και ένα αδιάβροχο για όταν χρειαστεί.

Μπορεί να έχει μηδεν προστασία από καιρικά φαινόμενα και ότι γλίτσα "φτυαρίζουν" τα mutant από το βρεγμένο δρόμο να σου φτάνει ως τα γόνατα (δεν υπερβάλλω, χρησιμοποιώ αδιάβροχο παντελόνι spidi superstorm σε μαύρο χρώμα και οι πιτσιλιές από λάσπη φαίνονται πολύ εύκολα), αλλά έχω οδηγήσει στο κέντρο με καταρρακτώδη βροχή εώς χιονόνερο, να ακούς το νερό να το διώχνουν τα λάστιχα όταν περνάς από τις λακούβες, σε δρόμους πατινάζ της Θεσσαλονίκης γεμάτους "βουναλάκια" από τα λεωφορεία και το μηχανάκι πήγαινε σχεδόν λες και ήταν στεγνό. Μοναδική εξαίρεση η ανάγκη για νωρίτερο φρενάρισμα, κι αυτό για να "σκουπιστεί" το φιλμ της υγρασίας από τους δίσκους, μετά από λίγο που το συνήθισα είδα ότι αν πιάσεις καλά το αρχικό "δάγκωμα" φρενάρει εξίσου καλά.

Και δεν είμαι και κανένας χεράς έτσι, από τον περασμένο Απρίλιο οδηγάω. Επειδή ακριβώς δεν είμαι χεράς, προτιμάω να λερώνω το αδιάβροχο παρά να ανταλλάσω κρατήματα και πέδηση με άνεση. Απλά όπως είπα, αυτό είναι προσωπική γνώμη/υπόθεση του καθενός και δεν έχω πρόβλημα με κάποιον που προτιμάει το άλλο στυλ ;)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6 diversion Yamaha fz1 fazer (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Θα το ξαναπω αλλη μια φορα αφου εχω περασει απο ολο αυτο το σκηνικο.Το Nexus 500 που ειχα με εξαιρεση το γκαζι σε ολα τα αλλα(κρατηματα-φρενα κ.τ.λ.) πλεονεκτει του xj6 που εχω εδω και δυο χρονια.Ειδικα στα φρενα τι να λεμε τωρα.

Δυστυχως την εκανα τη μ@λ@κια τοτε ομως μακαρι να ειχα λεφτα να το εδινα και να ξαναγυρνουσα σε nexus.

Φανταζομαι πως το tmax θα ναι ακομα καλυτερο οπως και το srv.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000A (998cc) Ζελέ και χωρίστρα

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Φρανκι διάβασα με ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ οσα γραφεις.Δεν θα διαφωνησω αφου ειτε σωστα τα λες ειτε λαθος,εχεις αποψη και ως τετοια ειναι απολυτως σεβαστη.Καταλαβεινεις τι λεω.

Θελω ομως να μας πεις,για να διαβασω πλεον την πιο ολοκληρωμενη αποψη σου,σχετικα με το mega scooter,απο οδηγικης συμβιωσης τι εχεις να πεις;Η αισθηση,η οδηγηση...αυτο θελω να ακουσω απο εναν ανθρωπο που εμπιστευομαι την κριση του αλλά και μπορεις να εχεις σαφη απαντηση εφοσον εζησες(και ζεις)ενα mega scooter καθημερινα.Και αυτο που σού δινει ποντους στην απαντηση σου,ειναι οτι υπηρξες οδηγος μοτοσυκλετας και μπορεις να εχεις μετρο συγκρισης οδηγικα.Θελω να ακουσω τι εχεις να πεις για το κομματι "οδηγω"...Συμπεριφορα στο δρομο,στησιμο,αισθηση...γενικα πώς ενοιωθες πανω του ως ΟΔΗΓΟΣ!

To έγραψα στο αρχικό ποστ αλλά το έγραψα πιο διπλωματικά και περιφραστικά.

Δεν υπάρχει αίσθηση μοτοσυκλέτας. Σε κανένα τομέα. Ίσως λίγο το ότι έχει 2 ρόδες και φρένο/γκάζι στο χέρι.

Δεν είναι ούτε για στρίψιμο ούτε για φρενάρισμα. Είναι ένας τίμιος κουβαλητής και μόνο αυτό.

Αφού όταν παίρνω καμιά βόλτα άλλη μοτοσυκλέτα, κάνω σαν παιδί. (γι'αυτό και με τρώει ο κώλος μου να αλλάξω πάλι!)

Επίσης, επειδή είδα ότι αναφέρθηκε, στην αρχή του πρώτου ποστ, ότι δεν αναφέρομαι σε σκούτερ του τύπου ΤΜΑΧ, srv, gp800 κτλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Συμπληρώνω το θέμα.....

Τώρα το καλοκαιράκι, το μηχανάκι μου έγραψε τα περισσότερα χιλιόμετρα. Αυτά ήταν σε επαρχιακή και εθνική οδό. Ταξιδάκια δηλαδή.

Οι ταχύτητες είναι 100-130 και σε προσπεράσεις μέχρι 150.

Θετικά:

Το μηχανάκι είναι πολύ σταθερό λόγω βάρους αλλά με ιδανικές συνθήκες.

Πολύ μικρή κατανάλωση.

Κάλυψη από τα καιρικά φαινόμενα. (δεν φόρεσα αδιάβροχο από κάτω γιατί δε βρεχόμουν!!!)

Αρνητικά:

Κάθεσαι στον κώλο σου και όχι στα @@ σου. Αποτέλεσμα αυτού είναι η επιβάρυνση της ουρίτσας (ειδικά αν έχεις θέμα) και η πιο ξαπλωτή στάση σώματος που επιβαρύνει πάρα πολύ τη μέση από τους κραδασμούς.

Έλλειψη ρεζερβουάρ που σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις σαν στήριγμα την άλλη θέση για τα πόδια.

Όταν φυσάει, πάει βάρκα γιαλό λόγω των μεγάλων επιφανειών.

Άρα όλοι καταλάβατε ότι..... πάμε για άλλα το χειμώνα!!!!

Μη βαράτε ρε!!! Ο αποφασιστικός και σταθερός πρώτος τω λίθω βαλέτω!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Συμπληρώνω το θέμα.....

Τώρα το καλοκαιράκι, το μηχανάκι μου έγραψε τα περισσότερα χιλιόμετρα. Αυτά ήταν σε επαρχιακή και εθνική οδό. Ταξιδάκια δηλαδή.

Οι ταχύτητες είναι 100-130 και σε προσπεράσεις μέχρι 150.

Θετικά:

Το μηχανάκι είναι πολύ σταθερό λόγω βάρους αλλά με ιδανικές συνθήκες.

Πολύ μικρή κατανάλωση.

Κάλυψη από τα καιρικά φαινόμενα. (δεν φόρεσα αδιάβροχο από κάτω γιατί δε βρεχόμουν!!!)

Αρνητικά:

Κάθεσαι στον κώλο σου και όχι στα @@ σου. Αποτέλεσμα αυτού είναι η επιβάρυνση της ουρίτσας (ειδικά αν έχεις θέμα) και η πιο ξαπλωτή στάση σώματος που επιβαρύνει πάρα πολύ τη μέση από τους κραδασμούς.

Έλλειψη ρεζερβουάρ που σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις σαν στήριγμα την άλλη θέση για τα πόδια.

Όταν φυσάει, πάει βάρκα γιαλό λόγω των μεγάλων επιφανειών.

Άρα όλοι καταλάβατε ότι..... πάμε για άλλα το χειμώνα!!!!

Πολύ χαίρομαι για την αντικειμενική σου άποψη!

Μήπως να ενημερώσεις και τον Σάββα μπας και αλλάξει και αυτός μυαλά επιτέλους;;; (αν και δεν το βλέπω, καθώς ο λύκος και αν εγέρασε...) :P

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Καταλαβα... θα παρεις τα βουνα και συ.. ε? ε? ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Καταλαβα... θα παρεις τα βουνα και συ.. ε? ε? ε?

Δεν ξέρω αν πάρω αποκλειστικά τα βουνά ή αν απλά διασχίζω κάνα ρυάκι ή χωματόδρομο!!! :peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Αντε με το καλο ρε Φρανκι!!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω αν πάρω αποκλειστικά τα βουνά ή αν απλά διασχίζω κάνα ρυάκι ή χωματόδρομο!!! :peep:

Χμμμ.. On-Off δηλαδη... ενδιαφερον! Με το καλο να ερθει και αυτο, σε κοβω για 700cc και πανω.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Ον-οφ μεσαίου κυβισμού, σχετικά οικονομικό σε καύσιμο, με αρχοντική σέλα, και 21 ίντσες κατά προτίμηση με χαμηλό μπάτζετ στα 2000-3000 ευρώ. Τρανσαλπ650, f650gs dakar ή απλό, χτ660ρ, pegasos

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Πολύ χαίρομαι για την αντικειμενική σου άποψη!

Μήπως να ενημερώσεις και τον Σάββα μπας και αλλάξει και αυτός μυαλά επιτέλους;;; (αν και δεν το βλέπω, καθώς ο λύκος και αν εγέρασε...) :P

Οχίτσα εγώ έχω SH :wub: όχι πολυθρονάτο αγόρι μου και δεν το αλλάζω με τίποτα ! :punk: :punk: :punk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οχίτσα εγώ έχω SH :wub: όχι πολυθρονάτο αγόρι μου και δεν το αλλάζω με τίποτα ! :punk: :punk: :punk:

Από μια ηλικία και μετά :peep: ο άνθρωπος δεν αλλάζει μυαλά... Τι να πεις... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Ον-οφ μεσαίου κυβισμού, σχετικά οικονομικό σε καύσιμο, με αρχοντική σέλα, και 21 ίντσες κατά προτίμηση με χαμηλό μπάτζετ στα 2000-3000 ευρώ. Τρανσαλπ650, f650gs dakar ή απλό, χτ660ρ, pegasos

200% μέσα είσαι!
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Από μια ηλικία και μετά :peep: ο άνθρωπος δεν αλλάζει μυαλά... Τι να πεις... :P

Η πιθανότητα νάναι κάποιος τόσο ευχαριστημένος που να μην αλλάζει με τίποτα δεν παίζει στο μυαλουδάκι της Οχίτσας ε ? :crazy: :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Η πιθανότητα νάναι κάποιος τόσο ευχαριστημένος που να μην αλλάζει με τίποτα δεν παίζει στο μυαλουδάκι της Οχίτσας ε ? :crazy: :crazy:

Ευχαριστημένος;;; με σκούτερ;;; έχω ακούσει βίτσια και βίτσια... αλλά αυτό πλέον περνάει και τα όρια του μαζοχισμού!!!!

Γεια σου ρε Σάββα σκουτερουπερασπιστή! Καλές βόλτες να'χεις πάντα έστω και με σκούτερ! :cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Shoei GT-AIR

Δημοσιεύτηκε

..... πάμε για άλλα το χειμώνα!!!!

Αντε με το καλο φιλε.Εν αναμονη λοιπον για τα ευχαριστα και ακνεις δεν προκειται να σου ριξει κανεναν λιθο :afro:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

λιγα σχολια θα κανω μονο. Ειχα το sym hd 2 200i που ειχα παρει κουτα πριν παρω το lc4 και θελω να πω μερικα πραγματα για τα scooter.

Εστριβε? Χωρις καμια υπερβολη με το γονατο κατω, ειχα μοιρασει πολυ πικρα στα στροφιλικια οπου αναλογα με τα λαστοιχα σχεδον ακουμπαγε ποδια κατω. Επισης στριβουν και πιο ευκολα επειδη ειναι χαμηλα και σου δινουν αισθηση εμπιστοσυνης. Για κλειστες στροφες μιλαμε παντα, στα πολλα χιλιομετρα ετρεμε η ψυχη μου απ τις ταλαντωσεις αλλα δε μου εφευγε φιλος που ειχε husqvarna 125 διχρονο και ηταν δικαβαλος με ελαφρυ ατομο και το εστριβε αποιρα.

Ηταν ασφαλες?

Πολυ. Πααααααααρα πολυ. Φρενα? Απιστευτα. Δε ξερω ποιος σας εμαθε να πατατε μονο μπροστινο σε scooter αλλα καλυτερα να ξεχασετε τετοιες τεχνικες. Και τα 2 φρενα μαζι. Νιωθεις οτι η πισω ροδα πεζει αλλα οσο δινεις κιαλη πιεση η μπροστινη φρεναρει τα παντα ολα. Εχω κανει φρεναρισματα απο 100+ σε μερικα μετρα ενω οδηγουσα με τα αθλια+φθαρμενα λαστοιχα που χει μαμα και απλα εκανα πατιναζ παντου.

Αλλα και τι εγινε? Οταν γλιστραγε υπερβολικα πολυ εβαζα ενα ποδι κατω και το εσωνα. Επειδη απλα ειναι αποιρα χαμηλο. Μου χει τυχει να πεσω σε τεραστια λακουβα ενω εστριβα με 10-20 κλμ.. να πεταχτω πανω και εκτος του σκουτερ, και να το κραταω ενω εκανα αλματακια στο δρομο μεχρι να καταφερω να ανεβω στη σελα. Οκ ισως απλα να με ταλεντο αλλα σε κανονικη μηχανη δε θα καταφερνα κατι τετοιο.. Επισης αποιρες φορες εχω χασει και το μπροστινο και τα παντα ολα σε γλιστερες επιφανειες αλλα παλι το ιδιο. Ποδια κατω και ας κανει οτι θελει. Ειλικρινα μου φαινεται αδυνατο να πεσεις με scooter εκτος αν τρακαρεις η πηγαινεις πολυ γρηγορα.

Ειναι καλο στη βροχη? Απο προστασια ισως. Αλλα οποιος πιστευει οτι ειναι ιδανικο μαλλον δεν εχει πεσει σε νεροφαγωμα γεματο νερο οπου το μηχανακι λογω ποδιας μετατρεπεται σε jet-ski και απλα επιπλεεις. Ουτε εχει παει σε σοβαρες ανηφοροκατηφορες ενω εβρεχε καταρακτοδως και παταγε τα φρενα αλλα δεν αλλαζε τιποτα επειδη για αλλη μια φορα πολυ απλα ΕΠΕΠΛΕΕ(αυτο το χα κανει με το κινεζικο scooter που ειχα). Ειχα βγει και εξω εκεινη τη μερα αυτου του χρονου που χε πλυμμυρισει η αθηνα και εκτος απ το jet ski που εκανα, για καποιο λογο αυτοκαταστρεφοταν η μεταδοση και μου εδινε λαθος ταχυτητες ή νεκρα και απλα ανεβαιναν στροφες χωρις να πηγαινω πουθενα. Αισχος απλα. Ειχε τη φαση του βεβαια το να πετας νερα παντου λες και ησουνα στη θαλασσα και περναγες απο μεσα :taz:

Καταναλωση? Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Η. Ειδικα δικαβαλο δε το συζηταω καν. Δεν προλαβαινα το ποτε πηγαινε ο δεικτης απ το full στο κατω απ' τη μεση. Για διαδρομη 20 κλμ που κανω συχνα ηθελα γυρω στο 2ευρω ενω τωρα με το lc4 θελω λιγο πανω απο 2μισι. Δεν αξιζει τετοια καταναλωση για την αποδοση του σε καμια περιπτωση..

Οδηγηση. Σε κλειστα στροφιλικια ειχε πλακα αλλα φανταζομαι αυτο δεν ισχυει στα μεγαλυτερα scooter. Σε φαναρια μονο μηχανες και μεγαλυτερα scooter με ετρωγαν. Πεζοδρομια ανεβαινε αλλα ολο και κατι βαραγε γιαυτο και τα κατευαινα με αλμα :devil: . Σε μεγαλυτερους δρομους? Σταβροποδι η πόδια στην μπροστινη ποδιά και ξαπλα. Γκαζι κρατημενο ανοιχτο και περιμενεις να φτασει ο καναπες τον προορισμο του. Εκτος αν ειχα καλη μουσικη στο κινητο και χορευα οσο πηγαινε B) .

Ο συνοδηγος ηταν πολυ ανετος πισω. Στις λακουβες κλαιγαμε και οι 2 βεβαια.

Φανταζομαι πολλα απο αυτα συμβαινουν και με τα mega scooter. Το παλικαρι που πηρε το δικο μου ειχε hayabusa και πολλα αλλα πιο πριν. Γνωμη μου ειναι οτι εκανε τεραστιο λαθος. Οποιος γουσταρει οδηγηση τα scooter πρεπει να τα αποφυγει. Οσο ωραια και αν ειναι, οσο ανετα, οσο ευκολα, οσο ασφαλη ή πρακτικα, αργα η γρηγορα βαριεσαι τη ζωη σου και τα συχαινεσαι. Εκτος αν εισαι χαλαρος τυπος και απλα το θες για μεταφορικο μεσο και καμια βολτουλα.

Τροποποιήθηκε από τον Angel13
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Aprilia Dorsoduro 750

Δημοσιεύτηκε

Που το είδες αυτό? Τα 300ρια scooter καίνε από 3+ έως 5- λτ/100χλμ.

Μη λέμε ότι θέλουμε.

Και επειδή δεν σου προσφέρουν την κ@βλα που χρειάζεσαι, δεν έχουν λόγο ύπαρξης! Κααααλά...

Το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνεις το λόγο να πάρει κάποιος scooter >300cc... δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.

Με ένα 500ρι 1κύλινδρο scooter (πχ) ΚΑΙ στη πόλη είσαι αρχηγός, ΚΑΙ στο ταξίδι λίγα έχεις να ζηλέψεις από άλλες μηχανές.

Ε νταξει ας παρει ενα 500αρι για μεσα στην πολη να καιει τα κερατα του.Και σε ταξιδια αμα εχει στροφες τοτε το σκουτερ κατανταει εκνευριστικο.αποψη μου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα