Αιγαιοπλόος

XL 700 V Honda Transalp 700. Βίος και πολιτεία. Τί είναι και τί δεν είναι το XL 700. Οδηγός για το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.

20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

mg

Δημοσιεύτηκε

Εξάλλου αν το υπόβαθρο είναι καλό, τα περιφερειακά μπορείς πάντα να τα βελτιώσεις....

Φουστάνος, Joe Weider, Triumph, κλπ :tooth: Μου αρέσεις όταν μιλάς για γυναίκες.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

αξιόπιστη και τίμια μοτό.Πάντα έτσι ήταν η Transalp, δεν διεκδικούσε την κορυφή της κατηγορίας, αλλά λίγο από όλα!

α! και μιας και το'πες.....

......

.......

.......

...ξεκίνα και το οδοιπορικό σιγούλια σιγούλια γιατί έχουμε κάτι σκέψεις για Ντουμπρόβνικ το καλοκαίρι :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Πες μας και 2-3 πραγματάκια για

-κατανάλωση (πόλη-ταξίδι)

-Ταχύτητες ταξιδίου που μπορεί να κινείται άνετα

-Τελική ταχύτητα

-συμπεριφορά στις στροφές

κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Shoei RF-1000 Ducati

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστουμε για την καταθεση της εμπειριας σου! Περιμενουμε και το υπολοιπο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda transalp400 AGV Longway Honda transalp (400cc)

Δημοσιεύτηκε

προς

ΑΙΓΑΙΟΠΛΟΟΝ

Γραφε τετοια συντροχε ,για να παιρνουμε και μεις τα πανω μας....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Πες μας και 2-3 πραγματάκια για

-κατανάλωση (πόλη-ταξίδι)

-Ταχύτητες ταξιδίου που μπορεί να κινείται άνετα

-Τελική ταχύτητα

-συμπεριφορά στις στροφές

1) Κατανάλωση.

4,3 λίτρα/100χλμ. στο ταξίδι (2 άτομα, τριβάλιτσο, 130άρες μέση ωριαία).

5,8 λίτρα/100χλμ. σε επαρχιακή πόλη (Συνθήκες Ερμούπολης με 1 άτομο, με συχνή χρήση 2ας και 3ης, σπάνια χρήση 4ης και καθόλου χρήση 5ης).

Μέτρηση από εμένα με τον παραδοσιακό τρόπο (φουλάρισμα, καταγραφή χιλιομέτρων, ξαναφουλάρισμα, αναγωγή στα 100 χλμ.)

2) Ταχύτητες ταξιδιού που μπορεί να κινείται άνετα.

Γύρω στα 140-150, με την ψηλή ζελατίνα της Honda (που είναι πανάκριβη αλλά κάνει δουλειά). Με συνεπιβάτιδα (νορμάλ βάρους), Top Case, πλαϊνές σκληρές βαλίτσες και Bagster (μιλάω για βάρος αποσκευών "προβλεπέ!" δηλ. ό,τι αναγράφουν ως όριο βάρους οι προδιαγραφές των βαλιτσών).

3) Τελική ταχύτητα.

184 χλμ./ώρα έχω δει στο κοντέρ.

4) Συμπεριφορά στις στροφές.

Το σιδερένιο πλαίσιο του Transalp δεν είναι "νταμάρι".

Έχει ενδοτική συμπεριφορά στα πολλά και δε σε προδιαθέτει να στρίβεις πλακωμένος. Αλλά από την άλλη αυτή η ελαστικότητα του πλαισίου μεταφράζεται και σε φιλικότητα, όταν στρίβεις φορτωμένος στο ταξίδι, διότι τις ανωμαλίες του οδοστρώματος που η ανάρτηση αδυνατεί να διαχειριστεί την ώρα που είναι πλαγιασμένη η μοτοσυκλέτα, τις "σβήνει" το μαλακό πλαίσιο και η αντίδραση της μοτοσυκλέτας είναι ελεγχόμενη και προβλέψιμη. Το τίμημα φυσικά είναι η απουσία σπορ αίσθησης.

Κατά τα λοιπά, το Transalp 700 έχει βελτιώσει τη συμπεριφορά του στις στροφές σε σχέση με τους προγόνους του (600,650), λόγω μικρότερων διαδρομών στο αμορτισέρ και στο πιρούνι αλλά και του 19άρη τροχού μπροστά και του ελαστικού radial 130 πίσω. Αυτά, σε συνδυασμό με την ελαφρώς διαφορετική θέση οδήγησης και το χαμηλότερο τιμόνι, βλέπω να το βοηθάνε πολύ στην ασφάλτινη χρήση, αφαιρώντας του όμως πόντους στην εκτός δρόμου χρήση, όπου είναι υποδεέστερο από ό,τι στο παρελθόν.

Προσωπικά, με το Transalp 700 στρίβω γρήγορα (χωρίς να είμαι "χεράς") αλλά το κυριότερο απ' όλα είναι η φοβερή προβλεψιμότητά του στις στροφές. Αμα όμως βάλεις στη ζυγαριά σπορ απαιτήσεις, χρόνους, στρίψιμο με "όσα", φρένα της τελευταίας στιγμής και τέτοια, το μηχανάκι είναι .... "σούπα".

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Πολυ ωραια η αναλυση σου φιλε μου. εχεις απολυτο δικιο οσον αφορα το πλαισιο και το πως απορροφα τους κραδασμους του οδοστρωματος οταν η μοτοσυκλετα ειναι πλαγιασμενη,αρα οι αναρτησεις αποσβενουν την μια πο τις δυο συνιστωσες των κραδασμων.

Χαιρομαι πραγματικα που την χαιρεσαι,αλλα εχω την εντυπωση οτι με 130-140 ταχυτητα ταξιδιου ο 670αρης V κινητηρας αου με μηχανη φορτωμενη δεν καιει 4,3. ΠΟλυ ουτοπικο μου ακουγεται. Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω,αλλα το ΕΡ που κατα τεκμηριο ειναι πιο οικονομικο σε καυσιμο απο το ΤΑ καιει τοσο σε αυτες τις ταχυτητες με τα απαραιτητα ξεσπασματα και με τελικη που ξεπερνα κοντερ τα 200. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω την εντυπωση οτι με 130-140 ταχυτητα ταξιδιου ο 670αρης V κινητηρας αου με μηχανη φορτωμενη δεν καιει 4,3.

4,3 λίτρα στα 100 καίει με μέση ωριαία ταχύτητα 130. Οχι 140. Εχει διαφορά, μη νομίζεις. Στα 160 - 170, ας πούμε, καίει τον πάτο του.

Συγκεκριμένα το 4,3 στα 100 το μέτρησα στη διαδρομή Ρίο - Αθήνα στο περσινό μας γύρισμα από τους Παξούς. Και μένα μου έκανε εντύπωση αλλά το μέτρημα αυτό έδειξε.

Μιλάω για την ψευτο-εθνική Πατρών Κορίνθου, 76 κιλά εγώ, 54 η γυναίκα μου, 8 το Top Case γεμάτο και από 5 κιλά το κάθε πλαϊνό σκληρό βαλιτσάκι (tank bag δεν είχα σε εκείνο το ταξίδι).

Έχει τα καλά του ο ψεκασμός αλλά και η χαμηλή απόδοση του κινητήρα. Μην ξεχνάς ότι το Transalp έχει τη χαμηλότερη ιπποδύναμη στην κατηγορία του.

Ταΐζω λίγα άλογα. :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

1) Κατανάλωση.

4,3 λίτρα/100χλμ. στο ταξίδι (2 άτομα, τριβάλιτσο, 130άρες μέση ωριαία).

5,8 λίτρα/100χλμ. σε επαρχιακή πόλη (Συνθήκες Ερμούπολης με 1 άτομο, με συχνή χρήση 2ας και 3ης, σπάνια χρήση 4ης και καθόλου χρήση 5ης).

Μέτρηση από εμένα με τον παραδοσιακό τρόπο (φουλάρισμα, καταγραφή χιλιομέτρων, ξαναφουλάρισμα, αναγωγή στα 100 χλμ.)

Επιβεβαιώνω! Εγώ βλέπω 4.5 l/100km με 140 km/h κολλημένα σε εθνική οδό. Για εντός πόλης είμαστε στα ίδια μιας κι εγώ μένω μακρυά απ'το κέντρο και δεν τρώω πολύ κίνηση.

2) Ταχύτητες ταξιδιού που μπορεί να κινείται άνετα.

Γύρω στα 140-150, με την ψηλή ζελατίνα της Honda (που είναι πανάκριβη αλλά κάνει δουλειά). Με συνεπιβάτιδα (νορμάλ βάρους), Top Case, πλαϊνές σκληρές βαλίτσες και Bagster (μιλάω για βάρος αποσκευών "προβλεπέ!" δηλ. ό,τι αναγράφουν ως όριο βάρους οι προδιαγραφές των βαλιτσών).

Επιβεβαιώνω! Εγώ έχω τις μεγαλες βαλίτσες της Givi και συχνά (για να μην πω πάντα) τις υπερφορτώνω. Δεν έχω όμως bagster. Τα 150 πάντως τα αποφεύγω καθώς καίει παραπάνω και νοιώθεις πιο πολλούς κραδασμούς. Όχι ότι έχει πρόβλημα η μηχανή, πάντως.

3) Τελική ταχύτητα.

184 χλμ./ώρα έχω δει στο κοντέρ.

Επιβεβαιώνω! Εγώ έχω δει 180 στην ευθεία στα Οινόφυτα.

...

Μια απ'τα ίδια. Η μηχανή είναι χαλαρή και θέλει χαλαρό χειρισμό :)

Χαιρομαι πραγματικα που την χαιρεσαι,αλλα εχω την εντυπωση οτι με 130-140 ταχυτητα ταξιδιου ο 680αρης V κινητηρας αου με μηχανη φορτωμενη δεν καιει 4,3. ΠΟλυ ουτοπικο μου ακουγεται. Δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω,αλλα το ΕΡ που κατα τεκμηριο ειναι πιο οικονομικο σε καυσιμο απο το ΤΑ καιει τοσο σε αυτες τις ταχυτητες με τα απαραιτητα ξεσπασματα και με τελικη που ξεπερνα κοντερ τα 200. :_thumbsup:

Κι όμως τόσα καίει :)

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Ειχα παντα την εντυπωση οτι εκαιγε πολυ για αυτα που προσεφερε,αλλα με αυτες τις τιμες ειναι απο τα πιο οικονομικα στην κατηγορια του.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Στο ταξίδι με 130 σταθερά όλα τα ψεκαστά μικρή διαφορά έχουν. Αν το πάρεις το τρανσάλπι όμως κέντρο Αθήνας καλό 7αράκι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Σε σχεση με στρωμα και versys καιει λιγο παραπανω, αλλα γενικως ειναι αρκετα οικονομικο.

Θα ηθελα πολυ να το ειχα αντι του 650 τοσο για την οικονομια καυσιμου, οσο και για τις καλυτερες επιδοσεις με ταυτοχρονα πιο ασφαλτινο προσανατολισμο.

Κωστα ειχαμε καιρο να δουμε σεντονι σου. Περιμενουμε και τη συνεχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Το σιδερένιο πλαίσιο του Transalp δεν είναι "νταμάρι".

Έχει ενδοτική συμπεριφορά στα πολλά και δε σε προδιαθέτει να στρίβεις πλακωμένος.

Για το πλαισιο μην παιρνεις ορκο οτι ειναι λαστιχο γιατι μπορει και να κανεις λαθος.

Και εγω με το Βαραντερο ιδια αποψη ειχα αλλα τωρα με τις κοντες αναρτησεις το μηχανακι μεταμορφωθηκε και εδειξε οτι εχει καλο πλαισιο,απλα οι αναρτησεις του μπορει να ειναι τοσο αθλιες που νομιζεις οτι φταιει και το πλαισιο,

Απο την αλλη βεβαια μην ξεχνας οτι και οι ιντσες του μπροστινου τροχου δεν ειναι ιδανικες για ''μπασιματα''.

Ισως θα πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσε αναβαθμιση αναρτησεων με νεα ελατηρια τουλαχιστον.................με 350 ευρω θα αλλαξει συμπεριφορα η μοτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βίος και πολιτεία, λοιπόν, για το μηχανάκι του Αιγαιοπλόου.

Αυτή είναι η ουσία του Transalp.

Για να το πω αλλιώς, είναι σαν κάτι γυναίκες που δε σου γεμίζουν το μάτι με τα .... περιφερειακά τους (βυζάρες, κωλοστριγκάρες, νύχια, δόντια, μούρη τίγκα στο βάψιμο) αλλά που ζώντας μαζί τους παθαίνεις ένα κόλλημα, γιατί κάνουν ό,τι κάνουν όλες οι άλλες χωρίς θόρυβο και τυμπανοκρουσίες. Άσε που ενίοτε, το κάνουν και .... καλύτερα :mB_kalo_e: .

Ένα ταξίδι έχω κάνει με τρανσαλπ και δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα!!

Γενικά ωραία γραφή και είσαι αντικειμενικός.

Ζήσε την μηχανή σου όσο μπορείς, είσαι πολύ συνειδητοποιημένος

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

πολυ ωραιο ποστ! ενταξει εχει μεγαλη διαφορα με το 650 ομως γενικοτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp

Δημοσιεύτηκε

εβγαλε τη κ@υλα το crossrunner αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα απιαστο ονειρο :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πάντα είναι χαρά μου να διαβάζω τα αναλυτικά και ουσιώδη σου ποστ, που νομίζω έχουν λείψει από το φόρουμ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Το φανάρι (ίσως το μόνο άσχημο σημείο της μηχανής κατά τη γνώμη μου) κάνει καλά τη δουλειά του ? ,π.χ. σε μη φωτιζόμενο επαρχιακό δρόμο είναι επαρκές ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα ταξίδι έχω κάνει με τρανσαλπ και δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα!!

Γενικά ωραία γραφή και είσαι αντικειμενικός.

Ζήσε την μηχανή σου όσο μπορείς, είσαι πολύ συνειδητοποιημένος

Ευχαριστώ για τα τιμητικά σχόλια.

πιστευω πως στα περισοτερα μοτο η honda ειναι ενα κλικ πανω στην ποιοτητα και στη χρηστικοτητα φιλικοτητα κτλπ τελικα με κερδισε το vstrom βασικα λογω ενφανισης, που οκ ωραιο και καλο και σε πολλα πραγματα κορυφαιο,και πανεμορφο σε σχεση με το honda παντα, τα κανει σχεδον ολα αλλα επιβαιβεωσε για μενα το κλικ που εχει η honda στην ποιοτητα κατασκευης ,οχι κατι συγκεκριμενο ουτε το παραμικρο προβλημα αλλα η ολη κατασκευη δεν εχει την ποιοτητα honda μετα απο τοσα honda που εχω αλαξει αντιλανβανομαι οτι δεν εχει τα + της honda ,βελουδινη λειτουργια κηνιτηρα,γλυκο κουμπωμα ταχυτητων,καθολου κραδασμοι κτλπ κτλπ...απ την αλλη ρε παιδακι μου η honda μαλλον πρεπει ν αλαξει σχεδιαστες, κριμα ενα τοσο καλο μηχανακι να αδικηται ετσι απ την ενφανιση του.και απ τους λιγους ιππους.ενω θα μπορουσαν ανετα να χουν 60/70 ιππους.για να ναι ανταγωνιστικοι.

Το V-Strom είναι γερό "χαρτί" στην κατηγορία και σε πολλούς τομείς είναι καλύτερο από το Transalp (πλαίσιο, "διάρκεια" στις ψηλές σ.α.λ., δυνατότητα τηλεπροφόρτισης του αμορτισέρ) ενώ και η ποιότητα κατασκευής και υλικών δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Transalp (ίσα ίσα η βαφή του και ορισμένα πλαστικά είναι και καλύτερα μπορώ να πω). Πολύ καλό μηχανάκι λοιπόν το V-Strom και έχω γράψει και γι' αυτό ΕΔΩ

εβγαλε τη κ@υλα το crossrunner αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα απιαστο ονειρο :(

To Crossrunner θα ήταν πιο κοντά στα δικά μου γούστα αν είχε πιο ονοφάδικο στήσιμο. Ο κινητήρας του όμως είναι εγνωσμένης αξίας και αξιοπιστίας. Φαντάσου τον πάνω του σε ένα πλαίσιο τύπου Tiger 800 ή F 800 GS. Πραγματική κ@υλα , όπως το είπες. Έχει όμως ακριβότερο κόστος κτήσης, χρήσης και συντήρησης.

πάντα είναι χαρά μου να διαβάζω τα αναλυτικά και ουσιώδη σου ποστ, που νομίζω έχουν λείψει από το φόρουμ

Ευχαριστώ για τα τιμητικά λόγια.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση: Το φανάρι (ίσως το μόνο άσχημο σημείο της μηχανής κατά τη γνώμη μου) κάνει καλά τη δουλειά του ? ,π.χ. σε μη φωτιζόμενο επαρχιακό δρόμο είναι επαρκές ?

Όντως το φανάρι του Transalp 700 είναι για τους περισσότερους, άσχημο. Το ακούω συχνά και μάλλον κατά κοινή ομολογία δεν αρέσει.

Προσωπικά είχα πάντα συμπάθεια στα στρογγυλά φανάρια στις μοτοσυκλέτες, ίσως διότι τα διπλά μεγάλα φανάρια μου "φέρνουν" λίγο σε αυτοκίνητο.

Πάντως τη δουλειά του την κάνει καλά. Φαντάσου τώρα το εξής σκηνικό. Είναι σούρουπο, περνάμε τα σύνορα Κροατίας - Βοσνίας και ταξιδεύουμε για το Σεράγιεβο, που είναι σχεδόν στην καρδιά της χώρας. Νύχτα βαθιά. Φωτισμός μηδέν. Και ένας υπό κατασκευή αυτοκινητόδρομος που κατά διαστήματα δίνει τη θέση του σε χωματόδρομο. Στύλος με φως, ούτε για δείγμα. Σκοτάδι παντού.

Ακόμη και σ' αυτές τις συνθήκες, δεν είπα ότι μου λείπουν τα φώτα.

Κορυφαία, σίγουρα δεν είναι αλλά πάντως προβολάκια δε σκοπεύω να βάλω.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.