4kings

SUZUKI GSX 1250 FA

119 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki GSX 1250 FA Ducati Diavel

Δημοσιεύτηκε

Καλα,πες και εσενα εχουμε αλλαξει και ενα πμ και δεν σου απανταω. Οι αλλοι που κανουν και like με ξερουν απο χθες?

Σε αυτο το φορουμ εχω δει και εχω δει κατα καιρους,αλλα πλεον δεν υπαρχει νημα που να μην βιαζεται καθημερινως με π@π@ριες!!

ΑουφΒιντερζεν.

φιλε ενα like καναμε δεν σε ειπαμε και καμπουρι,χαλαρωσε λιγο χαβαλε κανουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν βλέπω και πολύ διάθεση για συζήτηση,και έχω την εντύπωση οτι τζάμπα ο κόπος αλλα τελοσπάντων

Η φιλοσοφία φίλε μου όταν πας και παίρνεις ενα GSX1250 δεν είναι μια και καθορισμένη. Νομίζεις οτι όλοι οι κάτοχοι της μηχανής αυτής σκέφτονται όπως εσύ; Εσυ προφανώς δεν θέλεις να έχεις παραπάνω δύναμη και ροπή απ'οσο έχεις τώρα,δεν σε πειράζει που έχεις εναν αρκετά φιμωμένο κινητήρα,μπραβο σου! Αυτό δηλαδή πάει να πει οτι κανένας αλλος δεν θέλει τιποτα απο τα παραπάνω; Εγω θεωρώ οτι μια τέτοια μετατροπή θα έδινε εναν ακομα πιο πολύπλευρο χαρακτήρα στη μηχανή αυτή,στερώντας ελάχιστα. Δηλαδή θα διατηρούσε η μηχανή τα βασικά,καλά της γνωρίσματα και θα έδινε παραπάνω δυνατότητες. Τώρα το πως με το να κάνεις 1ο στάδιο ενα Bandit 1250 περνάς σε επίπεδο Busa δεν το καταλαβαίνω...η Hayabusa δηλαδη ειναι μονο η ισχυς της; Πλαισιο,γεωμετρία κτλ δεν έχουν καμια διαφορα με το Bandit? Θες να μου πεις οτι οταν δινεις εξτρα 25 αλογα και 2.5 κιλα ροπη σε ενα Bandit εγινε φτυστο Hayabusa?

Δεν πρότεινε κανείς να κανετε το Bandit Hayabusa,ξαναδιαβάστε τα ποστ γιατι δεν εχετε πιασει το νοημα νομιζω

θες να μου πεις δηλαδη οτι αν δω καποιον με ενα αγροτικο που του εχει χαμηλωσει αμορτισερ και του εχει ανεβασει την ιπποδυναμη, να πω:

"αααααααα....τι ωραια??? ....τι ωραιο πολυπλευρο χαρακτηρα που απεκτησε το 4χ4 ?? ....ποσο ορθά και διαφορετικα απο εναν αγροτη σκεφτηκε αυτος ο τυπος οταν πηγε και το αγορασε?? .....φοβερο εργαλειο"

Θες να μου πεις οτι οταν δινεις εξτρα 25 αλογα και 2.5 κιλα ροπη σε ενα Bandit εγινε φτυστο Hayabusa?

φιλε μου ακριβως αυτο θελω να πω!!!!!!!....οτι ΔΕΝ προκειται να γινει busa ΠΟΤΕ, αστο λοιπον το κακομοιρο!

η βουρτσα ειναι βουρτσα και η @#$%^$#@ ειναι @#$%^$#@ ....μην τα μπερδευουμε λοιπον!

Ναι καντο να αναπνεει λιγο καλυτερα με μια εξατμιση και ενα φιλτρο και εισαι ΩΡΑΙΟΣ και πιστεψε με και αρκετα ΓΡΗΓΟΡΟΣ :winking:

....ειπαμε τα παπιά θα τα εχεις για πλακα .....τι αλλο θες?? :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον 4kings

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια εκτεταμενο tuning σε μια μηχανη all around ειναι πεταμενα λ7 .Και αλλοιωνεις τον χαρακτηρα της και τον σκοπο που την αγορασες και οταν θα την σπρωξεις θα χασεις.Δεν εχει καμμια λογικη αν εισαι κα@λωμενος να βαλεις κατι παραπανω απο ενα διαχειριστη ψεκασμου,ενα φιλτρο και ενα ολοσωμο και αυτα θα τα κλαις οταν την πουλησεις χωρια που ειναι πανακριβα.Και μην ξεχνατε ,μια μαμα μηχανη την προτιμανε πολλοι σαν μεταπωληση απο μια φτιαγμενη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν βλέπω και πολύ διάθεση για συζήτηση,και έχω την εντύπωση οτι τζάμπα ο κόπος αλλα τελοσπάντων

Η φιλοσοφία φίλε μου όταν πας και παίρνεις ενα GSX1250 δεν είναι μια και καθορισμένη. Νομίζεις οτι όλοι οι κάτοχοι της μηχανής αυτής σκέφτονται όπως εσύ; Εσυ προφανώς δεν θέλεις να έχεις παραπάνω δύναμη και ροπή απ'οσο έχεις τώρα,δεν σε πειράζει που έχεις εναν αρκετά φιμωμένο κινητήρα,μπραβο σου! Αυτό δηλαδή πάει να πει οτι κανένας αλλος δεν θέλει τιποτα απο τα παραπάνω; Εγω θεωρώ οτι μια τέτοια μετατροπή θα έδινε εναν ακομα πιο πολύπλευρο χαρακτήρα στη μηχανή αυτή,στερώντας ελάχιστα. Δηλαδή θα διατηρούσε η μηχανή τα βασικά,καλά της γνωρίσματα και θα έδινε παραπάνω δυνατότητες. Τώρα το πως με το να κάνεις 1ο στάδιο ενα Bandit 1250 περνάς σε επίπεδο Busa δεν το καταλαβαίνω...η Hayabusa δηλαδη ειναι μονο η ισχυς της; Πλαισιο,γεωμετρία κτλ δεν έχουν καμια διαφορα με το Bandit? Θες να μου πεις οτι οταν δινεις εξτρα 25 αλογα και 2.5 κιλα ροπη σε ενα Bandit εγινε φτυστο Hayabusa?

Δεν πρότεινε κανείς να κανετε το Bandit Hayabusa,ξαναδιαβάστε τα ποστ γιατι δεν εχετε πιασει το νοημα νομιζω

οπως λεω και σε προηγουμενο ποστ το να ανοιξεις κινητηρα ναι ειναι το τελικο σταδιο για να το φτασεις στα ορια του τον κινητηρα και κοντα στην δυναμη της busa,αυτο μπορεις να το κανεις αφου εχεις περασει απο τα αρχικα σταδια εξελιξης της μηχανης.

εγω προσωπικα εχω αλλαξει εξατμιση θα βαλω σε λιγο φιλτρο ελευθερας και αργοτερα μπορει να κανω και αλλη χαρτογραφηση στον κινητηρα.και εγω θελω το κατι παραπανω αλλα ξεκιναω πρωτα απο τα βασικα.

δεν απαγορευω σε κανεναν να κανει στην μηχανη του οτι θελει,αν θελει να ριξει 3000 ευρω να την κανει busa ειναι δικαιωμα του,ας βαλει και τα αυτοκολλητα της να ολοκληρωσει το προτζεκτ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Παίδες άλλο το να αλλάξεις μια εξάτμιση άντε και να βάλεις και ένα Power commander και άλλο να ανοίξεις μοτέρ και να αλλάξεις χρονισμό εκκεντροφόρων. Η suzuki είχε κάτι στο μυαλό της όταν ρύθμιζε το μοτέρ. Δεν θα κόστιζε τίποτα να έχει πιο άγριους εκκεντροφόρους. Η φιλοσοφία του gsx δεν είναι ούτε κόντρες στα φανάρια, ούτε τελικές. Αν σε κάποιον δεν αρκούν 100 άλογα τροχό και 12 κιλογραμμόμετρα από τις χαμηλομεσαίες τότε σίγουρα έχει επιλέξει λάθος μοτοσυκλέτα. Η στόχευση του συγκεκριμένου μοτέρ είναι χαμηλομεσαίες ροπές και αξιοποιήσιμη δύναμη και αυτό έχουν πετύχει οι μηχανικοί της suzuki. Το μοτέρ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να δουλεύει ως έχει από το εργοστάσιο. Βγάζει την απόδοση του και οικονομικά από ότι φαίνεται. Το συγκεκριμένο μοτέρ παίρνει πολύ με εξατμίσεις,φίλτρα και πρόγραμμα αλλά μάλλον αυξάνεται και η κατανάλωση και μάλλον αρχινάει να ξεφεύγει από την λογική της μοτοσυκλέτας. Σίγουρα μια τέτοια βελτίωση δεν είναι και απαραίτητη για την πλειοψηφία των αγοραστών του gsx και πολύ πιθανόν να χαλάει και την ομοιογένεια του συνόλου. Με τους εκκεντροφόρους αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα, το φάσμα απόδοσης και η αξιοπιστία καθότι αν μη τι άλλο ο κινητήρας γίνεται πιο πολύστροφος δηλαδή μετακινείται ο κόφτης, οπότε αλλάζει και η μέγιστη γραμμική ταχύτητα του εμβόλου. 130 άλογα τροχό έβγαζαν τα gsxr1100 με πολύ ανώτερα πλαίσια, ψαλίδια και αναρτήσεις από το gsx και πάλι τα κριτίκαραν για στρεβλώσεις και νευρικές συμπεριφορές.

Το gsx/bandit είναι μια ώριμη και πολυχριστική μοτοσυκλέτα που ούτε σκοπεύει σε εντυπωσιασμούς, ούτε σε τρελές επιδόσεις.

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Bandit

Να πω και εγω την αποψη μου καθως ειμαι ενας που εχω προσθεσει 30 αλογα στο μοτερ με εξωτερικες παρεμβασεις.

Πρωτα να απαντησω "αν γυριζα το χρονο πισω θα το ξανα εκανα;" Με τα χιλια , θα ηταν η απαντηση μου.

Ο λογος ειναι οτι δεν χανεις τιποτα χαμηλα αλλα απο τις 5000 στροφες εχει ενα μοτερ που σου μιλαει σου λεει γλυκολογα σου φερνει τις παντοφλες :D και τελος παντον το χαιρεσε να το δουλευεις.

Πριν απο την αλλαγη απλα σου ελεγε "το φαι ειναι ετοιμο βαλε και φαε" :lol: (τα γεγονοτα στηριζονται σε φανταστικους χαρακτηρες και οποιαδηποτε ομοιοτητα..... :tooth: )

Δεν ξερω το λογο ουτε εχω κανει ψυχαναλυση :rolleyes: αλλα πιστευω οτι αν δεν το ειχα κανει μπορει και να αλλαζα μηχανη.Απο τοτε που το εκανα δεν εχω κανενα λογο να το κανω, γιατι γουσταρω την ροπατη λειτουργεια του bandit, και τωρα γουσταρω και να το δουλευω ψηλα.

Οπως και θα γουσταρα να κανω και αλλες παρεμβασεις στα φρενα και αναρτησεις και αλλου.

Τωρα που δινει καποιος προτεραιοτητες και που δινει λεφτα ρε παιδια ειναι καθαρα θεμα προσωπικο και δεν αξιζει τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις.Κατι που για σενα ειναι καλο για τον αλλον ειναι κακο. Αλλιως ολοι θα φορουσαμε τα ιδια ρουχα και θα ειχαμε την ιδια μηχανη.

Επισης κατανοω οταν καποιος δεν θελει κατι παραπανω απο το μοτερ και δινει καποια χρηματα για αλλα πραγματα πανω στη μηχανη.

Να προσθεσω ακομη οτι στα υπολοιπα που αναφερει ο Makisp για πλαισια και τετοια δεν εχω νιωσει ως τωρα οτι με προδιδει καπου το bandit, και ο λογος πιστευω ειναι οτι απλα τα ορια του ειναι πολυ ψηλα για τις δυνατοτητες μου ( βλεπε κουλαδι) και οπως πιστευω και για τους περισσοτερους χρηστες εδω μεσα.

Panag η τρομπα φρενου που εβαλες ειναι καινουργια; Γνωριζεις τιμη;

Τροποποιήθηκε από τον Bandakias
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000-2009 (998cccc) SHOEI XR1100

Ειναι μεταχειρισμενη και η τιμη της ειναι "που θα σε πιασουν" με ενα ευρος τιμης απο 50-100€ .

Αν εβαζα καινουρια θα εβαζα την brembo RCS 19, αλλα δυστυχως κοστιζει 285ευρω περιπου !!!

1296808196_0.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Panag

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX650F

Δημοσιεύτηκε

Δεν έχω το 1250 αλλά αν δεν πεταχτώ κι εγώ δεν γίνεται.

Θα ξεκινήσω με ένα παράδειγμα.

Είχα έναν φίλο με ένα starlet. Ξεκινάει να το φτιάχνει και το κάνει gt. Για όσους δεν γνωρίζουν βάζει το τουρμπάτο το μοτέρ και με κάτι άλλες παρεμβάσεις το φτάνει γύρω στα 140 τροχό από εκεί που απέδιδε καμία 80αρα.

Ισως δεν ακούγονται πολλά αλλά το starlet από την μάνα του είχε μονοπίστονη μπροστά και ταμπούρο πίσω.

Παραπονιόταν προφανώς ότι δυσκολεύεται να σταματήσει κι όμως έσκασε κι άλλα χρήματα για να βάλει και το body kit.

Ευτυχώς όσο είχα επικοινωνία δεν είχε πάθει τίποτα.

Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα οεο;

Εγώ σαν Alex είμαι της άποψης ότι ο καθένας κάνει οτι θέλει στην μηχανή του. Πάντα θα υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις αλλά κατ' εμέ πρέπει να γίνουν με συγκεκριμένη σειρά.

Θες παραπάνω άλογα; Δεκτό, φτιάξε όμως και τα φρένα σου και την ανάρτηση να μπορεί να ανταπεξέλθει σωστά και το μηχανάκι.

Βλέπω σε ξένα forums άτομα που στο gsxf βγάζουν το τιμόνι και βάζουν clipons. Γιατί ρε φίλε να το κάνεις αυτό; Πήγαινε πάρε ss αφού προφανώς κάτι τέτοιο ήθελες.

Από την άλλη οι καιροί είναι δύσκολοι και η αλλαγή μηχανής είναι δύσκολη τώρα. Άρα οι πιο πολλοί βολεύονται με οτι έχουν και το τροποποιούν στα δικά τους θέλω.

Για να μην παρεξηγηθώ, η απάντησή μου δεν αφορά κανέναν από τους προλαλήσαντες, απλά εξέφρασα την άποψη μου επί του θέματος.

Κανονίστε για κανά καφέ να τα πούμε από κοντά και να σας πατήσω όλους εσάς τους ροπάτους :tooth:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda fmx

Τις "εξω" βελτιωσεις τις καταλαβαινω, εχουν να κανουν με την ασφαλεια πολλες φορες!!

Τις "μεσα" βελτιωσεις δεν μπορω να τις καταλαβω .....πολυ χρημα για ποιο λογο????

Η φιλοσοφια που εχεις δηλαδη οταν πας και παιρνεις ενα gsx 1250 ποια ειναι??? να εχεις αλογα και ροπες μετά τα 170χλμ??

Απο ποτε η φιλοσοφια ενος Sport Touring ειναι να εχει τρελες επιδοσεις ψηλα??

Να κατσω να επιχειρηματολογησω σε καποιον που λεει οτι το 1250 δεν εχει γκαζι και οτι αμα δεν βαλεις εκκεντροφορους πληρωνεις τελη και εχεις γκαζι και ασφαλεια που αντιστοιχουν σε παπι?????????????

....και πολλα ειπα! :_hi:

υ.γ με μια εξατμιση και ενα φιλτρο στην τελικη φερτε μου οτι παπι θελετε!! :afro:

ε ρεεεεε :pray:

ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις οτι μια μηχανη πρεπει να στηριζει τις επιδοσεις της σε ολους τους τομεις???

πλαισιο

φρενα

αναρτησεις

ποσα πρεπει να δωσεις λοιπον??? ....αξιζει??

Παίδες άλλο το να αλλάξεις μια εξάτμιση άντε και να βάλεις και ένα Power commander και άλλο να ανοίξεις μοτέρ και να αλλάξεις χρονισμό εκκεντροφόρων. Η suzuki είχε κάτι στο μυαλό της όταν ρύθμιζε το μοτέρ. Δεν θα κόστιζε τίποτα να έχει πιο άγριους εκκεντροφόρους. Η φιλοσοφία του gsx δεν είναι ούτε κόντρες στα φανάρια, ούτε τελικές. Αν σε κάποιον δεν αρκούν 100 άλογα τροχό και 12 κιλογραμμόμετρα από τις χαμηλομεσαίες τότε σίγουρα έχει επιλέξει λάθος μοτοσυκλέτα. Η στόχευση του συγκεκριμένου μοτέρ είναι χαμηλομεσαίες ροπές και αξιοποιήσιμη δύναμη και αυτό έχουν πετύχει οι μηχανικοί της suzuki. Το μοτέρ δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να δουλεύει ως έχει από το εργοστάσιο. Βγάζει την απόδοση του και οικονομικά από ότι φαίνεται. Το συγκεκριμένο μοτέρ παίρνει πολύ με εξατμίσεις,φίλτρα και πρόγραμμα αλλά μάλλον αυξάνεται και η κατανάλωση και μάλλον αρχινάει να ξεφεύγει από την λογική της μοτοσυκλέτας. Σίγουρα μια τέτοια βελτίωση δεν είναι και απαραίτητη για την πλειοψηφία των αγοραστών του gsx και πολύ πιθανόν να χαλάει και την ομοιογένεια του συνόλου. Με τους εκκεντροφόρους αλλάζει ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα, το φάσμα απόδοσης και η αξιοπιστία καθότι αν μη τι άλλο ο κινητήρας γίνεται πιο πολύστροφος δηλαδή μετακινείται ο κόφτης, οπότε αλλάζει και η μέγιστη γραμμική ταχύτητα του εμβόλου. 130 άλογα τροχό έβγαζαν τα gsxr1100 με πολύ ανώτερα πλαίσια, ψαλίδια και αναρτήσεις από το gsx και πάλι τα κριτίκαραν για στρεβλώσεις και νευρικές συμπεριφορές.

Το gsx/bandit είναι μια ώριμη και πολυχριστική μοτοσυκλέτα που ούτε σκοπεύει σε εντυπωσιασμούς, ούτε σε τρελές επιδόσεις.

ρε παιδια εκτεταμενο tuning σε μια μηχανη all around ειναι πεταμενα λ7 .Και αλλοιωνεις τον χαρακτηρα της και τον σκοπο που την αγορασες και οταν θα την σπρωξεις θα χασεις.Δεν εχει καμμια λογικη αν εισαι κα@λωμενος να βαλεις κατι παραπανω απο ενα διαχειριστη ψεκασμου,ενα φιλτρο και ενα ολοσωμο και αυτα θα τα κλαις οταν την πουλησεις χωρια που ειναι πανακριβα.Και μην ξεχνατε ,μια μαμα μηχανη την προτιμανε πολλοι σαν μεταπωληση απο μια φτιαγμενη

θα απαντησω σε ολους μαζι...

ΡΕ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?

τι ζορια ειναι αυτα? απο που κι εως που θεωρειτε οτι ειστε σε θεση να κρινετε τις επιλογες του οποιουδηποτε κατοχου της συγκεκριμενης μοτοσυκλεττας? ο denso και o bandakias σας μιλησαν λογικοτατα,εγω σας ειπα οτι σεβομαι την επιλογη του οποιουδηποτε,φτανει να μην κρινει την δικη μου,αλλα εσεις τον χαβα σας...

οπως εσεις γουσταρετε να τα αφηνετε μαμα,υπαρχουν καποιοι αλλοι που γουσταρουν να τα φτιαχνουν...βγαζετε ,απο τα γραφομενα σας κατι που μονον ως κομπλεξ μπορει να χαρακτηριστει...

αντιλαμβανομαι οτι απο μηχανολογικα δεν το πολυκατεχετε,αλλα αυτο δεν σας επιτρεπει να θεωρειτε δεδομενο οτι αυτο που δεν αντιλαμβανεστε ισχυει...τα περι αξιοπιστιας που γραφετε ειναι απλως αστεια...σας εξηγησα οτι το συγκεκριμενο μοτερ δεν καταλαβαινει χριστο...

περαν αυτων...δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να παρω μπουσα υποχρεωτικα εαν θελω η επιλογη μου να εχει περισσοτερο γκαζι...μου αρεσει το μπαντιτ και θελω να ειναι 150 τροχο,μονο και μονο για να κανω πελατες τους κατοχους των ιδιων και να γελαω...μου αρεσει γιατι θελω που και που να το ανοιγω στην ευθεια...μου αρεσει γιατι στην τελικη ετσι γουσταρω ρε αδερφε...

ποιο πλαισιο και αναρτησεις μωρε? ακομη και με τα 100 αλογα εχεις περιορισμους ,εφ οσον μιλαμε για στριψιμο,μια και ο χαρακτηρας του δεν ειναι τετοιος....στην ευθεια με τερμα γκαζι ακομη και με 150 δεν παιρνει χαμπαρι...κι εγω γουσταρω να εχω καθημερινο μηχανακι με 150 τροχο...λογαριασμο θα σας δωσω?

γιατι αφοριζετε οτι δεν σας καθεται καλα στην politically correct φουσκα που ζειτε?

εν τω μεταξυ ειμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σιγουρος οτι εαν ολοι εσεις ειχατε 150 ροδα,χωρις να εχετε χασει κατι απο την πολιτισμενη λειτουργια του, θα κανατε κωλοτουμπες απο την χαρα σας...τεκμηριωμενο πολλακις το συγκεκριμενο με haters σας κι εσας...

δεν θελετε να σκασετε 3 και 5 χιλιαρικα στα δικα σας? με γεια σας και χαρα σας...εγω και καποιοι αλλοι θελουμε,οποτε ξεκολατε...

τωρα εαν θελετε να το συζητησουμε αυστηρα μηχανολογικα be my guests...εσεις θα χασετε...

δεν τραβαω κανενα ζορι με τον οποιονδηποτε απο σας κι αν τρακαρουμε σε καναν καφε θα περασουμε μια χαρα...τραβαω ομως τεραστιο με το σκεπτικο σας...χαλαρωστε λιγακι κι μην αφοριζετε οτι δεν μπορειτε να κανετε η δεν το θεωρειτε με βαση τα δικα σας δεδομενα σωστο...

Τροποποιήθηκε από τον Reinmeister
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

Ειρήνη ημίν αδέλφια. :pray: Χαλαρουίτα. :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda fmx

Δημοσιεύτηκε

Ειρήνη ημίν αδέλφια. :pray: Χαλαρουίτα. :lol:

τωρα εξηγουνται ολα...εσυ εψαχνες αυτοκινηταδικη μπαταρια για να βαζεις μπρος το κτηνος της ροπης ετσι? :tease: :tease: :tease:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε

Να πω και εγω την αποψη μου καθως ειμαι ενας που εχω προσθεσει 30 αλογα στο μοτερ με εξωτερικες παρεμβασεις.

Πρωτα να απαντησω "αν γυριζα το χρονο πισω θα το ξανα εκανα;" Με τα χιλια , θα ηταν η απαντηση μου.

Ο λογος ειναι οτι δεν χανεις τιποτα χαμηλα αλλα απο τις 5000 στροφες εχει ενα μοτερ που σου μιλαει σου λεει γλυκολογα σου φερνει τις παντοφλες :D και τελος παντον το χαιρεσε να το δουλευεις.

Πριν απο την αλλαγη απλα σου ελεγε "το φαι ειναι ετοιμο βαλε και φαε" :lol: (τα γεγονοτα στηριζονται σε φανταστικους χαρακτηρες και οποιαδηποτε ομοιοτητα..... :tooth: )

Δεν ξερω το λογο ουτε εχω κανει ψυχαναλυση :rolleyes: αλλα πιστευω οτι αν δεν το ειχα κανει μπορει και να αλλαζα μηχανη.Απο τοτε που το εκανα δεν εχω κανενα λογο να το κανω, γιατι γουσταρω την ροπατη λειτουργεια του bandit, και τωρα γουσταρω και να το δουλευω ψηλα.

Οπως και θα γουσταρα να κανω και αλλες παρεμβασεις στα φρενα και αναρτησεις και αλλου.

Τωρα που δινει καποιος προτεραιοτητες και που δινει λεφτα ρε παιδια ειναι καθαρα θεμα προσωπικο και δεν αξιζει τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις.Κατι που για σενα ειναι καλο για τον αλλον ειναι κακο. Αλλιως ολοι θα φορουσαμε τα ιδια ρουχα και θα ειχαμε την ιδια μηχανη.

Επισης κατανοω οταν καποιος δεν θελει κατι παραπανω απο το μοτερ και δινει καποια χρηματα για αλλα πραγματα πανω στη μηχανη.

Να προσθεσω ακομη οτι στα υπολοιπα που αναφερει ο Makisp για πλαισια και τετοια δεν εχω νιωσει ως τωρα οτι με προδιδει καπου το bandit, και ο λογος πιστευω ειναι οτι απλα τα ορια του ειναι πολυ ψηλα για τις δυνατοτητες μου ( βλεπε κουλαδι) και οπως πιστευω και για τους περισσοτερους χρηστες εδω μεσα.

Και πολυ καλα εκανες και πηρες 30+ με περιφερειακά, το θεμα ειναι τωρα στο σημειο που βρισκεσαι θα ανοιγες κινητηρα για να πειραξεις τα σωθικά του??

Δεν ειπε κανεις οτι στη συγκεκριμενη μηχανη δεν "αξιζουν" ψιλομετατροπες, το θεμα μας ειναι βάση του χαρακτηρα της και της εργοστασιακης κατασκευης της μεχρι που ειναι καλο να φτανουμε?? Δεν υπαρχει ενα νοητο οριο γιαυτη τη μηχανη που πολυ απλα οταν το περνάς αρχιζεις και "πετάς" λεφτα χάνοντας παραλληλα και την αξιοπιστια της ???

Δεκα χρονια πριν ειχα ενα seat ibiza αλλαξα χταποδι εβαλα ολοσωμη εξατμιση groupN ελευθερο φιλτρο ΚΝ αλλαξα προγραμμα στα παιδια που ειχαν το max power και αφου εκανα ολα αυτα αποφασισα να βαλω και ενα πιο "αγριο" εκκεντροφορο το αποτελεσμα ηταν οτι πηγαινοντας διακοπες (νεος και ωραιος με την τότε κοπελιά μέσα) εφτασα μεχρι το Κιάτο, Ναυπακτο δεν εφτασα ποτέ .........μεχρι το Κιατο λοιπον και επιστροφη πανω στην express service.....αξιζε??? Δυο βαλβιδες ειχα καρφωσει πανω στα πιστονια και πηγε ολο το μοτερ για πέταμα!!!....αξιζε??

Αν μου ελεγες οτι υπαρχει ο τάδε σοβαρος οικος που κανει βελτιωσεις σε suzuki και εχει μια "κομπλε" μετατροπη γιαυτη τη μηχανη εφοσον ειχα το χρημα και μια χ εγγυηση απο αυτους μπορει και να το σκεφτομουν.....τα "γ@μάτα πειραγματα του αρχιξερολα τσαπατσουλη Ελληναρα μηχανικου" τα ξερουμε .......αλλά σε αυτη τη ζωη πρεπει να παθεις για να μαθεις , ειναι στη φυση του ανθρωπου να μην ακουει και να δοκιμαζει ....οπότε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

υ.γ για πες τωρα τι ακριβως εκανες και πηρες τα 30+ :shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSX650F

Γιώργο έλα πες την αλήθεια, θες άλλα 30 άλογα για να με φτάνεις ε; :tooth:

Έχω καιρό να σε πειράξω και με έπιασε μια στέρηση βρε αδερφέ...

Τροποποιήθηκε από τον Masif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε

Γιώργο έλα πες την αλήθεια, θες άλλα 30 άλογα για να με φτάνεις ε; :tooth:

Έχω καιρό να σε πειράξω και με έπιασε μια στέρηση βρε αδερφέ...

εσυ αν θες ποτε να μας φτασεις ....μην αλλαξεις μηχανη!!!!......θα σε παω εγω σε ενα αλάνι να στο κανει 300 αλογα μπροστινο τροχο να μας περνάς με έντο στην Κηφισιας με 200χιλιομετρα! :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος για Χίο.. Triumph Speed Triple.. (1050cc)

Δημοσιεύτηκε

.μου αρεσει γιατι στην τελικη ετσι γουσταρω ρε αδερφε...

+899

Πέστα Χρυσόστομε....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda fmx

Δημοσιεύτηκε

+899

Πέστα Χρυσόστομε....

μωρε εγω τα λεω,αλλα καποιοι πρεπει πρωτα να ξεπερασουν το συνδρομο του στοκ διαστημοπλοιου... :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Γιατι στην τελικη ετσι γουσταρουν μερικοι ...ρε αδερφεεεε!! :tooth: :tooth: :tooth:

εγω τι να πω τωρα??? οοχαοαοχοαχοαοχοαχαοχοαοχαοχοαοχαοχοαοχαααα!!!..μπορω να τους τη χαλασω?? οχοχοαχοαοχοαοχοαχοαοχαχαα

ΟΧΙ ....ο καθενας κανει οτι γουσταρει ...τελος!! :crazy: .....οι υπολοιποι τουμπεκιαζονται γιατι στο κατω κατω ειναι και ανιδεοι ρε εδερφε :lipssealed:

:shoot: :shoot: sygxwremeno.jpg

15995373b.jpg

kagouras-tailandi.jpg

Poserius+Kagourius.jpg

....γιατι οταν ξερεις ....το παιζεις στα δαχτυλα το tuning!! :tooth: :tooth:

Τροποποιήθηκε από τον 4kings

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda fmx

Δημοσιεύτηκε

:lol: :lol:

εαν ηξερα οτι θα σου δημιουργουσα τετοιο ψυχολογικο ρε φιλε δεν θα εγραφα ποτε στο θρεντ...

καλα βολτακια με το challenger κι οποτε βρεις χρονο ελα να στο κανω ενα detuning να σου φυγει και το αγχος εισαγωγης σε τροχια γυρω απο την σελληνη σε κανα τερμα γκαζι... :scared:

:tooth: :tooth: μου φτιαξες την μερα ρε μπαγασα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki

Δημοσιεύτηκε

Για λεγε γιατι λες οτι ξεφυγε η κατασταση , να τον παρω να του τα χωσω λιγο ...χρειαζεται που κ που .

Μπροστινά ελατήρια wp με το λαδάκι τους γύρω στα 140€. Σε κάποιον που ξέρει, όχι σε καποιον τυχαίο. Όταν έρθει η ώρα του σέρβις τους, αν σου πάρει πάνω από 60-70€ μαζί με το λάδι, τότε θα ξέρεις τί παραπάνω σε χρεώνει.

Αν αρχιζεις και πειραζεις τα σωθικα της χανεις και την αξιοπιστια του "ασπαστου" κινητηρα της!!

Χωρίς να έχω πειράξει τίποτα στα σωθικά της, αλλαξα τον ραγισμένο πολλαπλασιαστη στον 2ο κύλινδρο τον περασμενο Αύγουστο στα 55.200χλμ. Προχθές και μόλις με 1500χλμ επιπλέον από τον Αύγουστο, έβγαλα τον ίδιο ξανά ραγισμένο και περιμένω καινούριο από εξωτερικό καθότι εν Ελλάδι κανείς δε στοκάρει πλέον ανταλλακτικά. Ο λόγος ακόμα άγνωστος.

Ο φίλος Reinmeister έχει ντοκτορά στo θέμα tuning και μηχανολογία. Το λάθος του είναι ότι το εκθειάζει σε λάθος κοινό :) .

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε

:lol: :lol:

εαν ηξερα οτι θα σου δημιουργουσα τετοιο ψυχολογικο ρε φιλε δεν θα εγραφα ποτε στο θρεντ...

καλα βολτακια με το challenger κι οποτε βρεις χρονο ελα να στο κανω ενα detuning να σου φυγει και το αγχος εισαγωγης σε τροχια γυρω απο την σελληνη σε κανα τερμα γκαζι... :scared:

:tooth: :tooth: μου φτιαξες την μερα ρε μπαγασα...

Πιστευεις οτι εισαι και σε θεση να δημιουργησεις ψυχολογικα προβληματα στους αλλους??? ....μα την Παναγια φανταζεις τρομερος.. :tooth: :tooth:

Το challenger το εχω μονο για ευθειες για ταξιδια και για κανενα σουβλακι....

οταν τιθεται θεμα τροχιας και τερμα γκαζιου βγαζω ενα κτηνος cb 500 που εχω κανει φουλ μοντα μετατροπη ναουμ και κλανω στο γελιο με τα μαμα busa που καθονται διπλα και δεν ξερουν απο που τους εσκασε ο κεραυνος μου ......οοχοαοχοαχοαοχαοχοαοχαοχοαοχαοχοαοχοαχοαοχοαοχαοοχαχααααα

ε ρε :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ο φίλος Reinmeister έχει ντοκτορά στo θέμα tuning και μηχανολογία. Το λάθος του είναι ότι το εκθειάζει σε λάθος κοινό :) .

Πως το οριζεις το << λαθος κοινο >> ;Εαν το οριζεις με την εννοια της αγνοιας παιζει να εισαι και λαθος ,ενω σωστος εαν το οριζεις με την εννοια της επιλογης διατηρησης των αρχικων χαρακτηριστικων μιας μοτοσυκλετας για πολλους λογους (οικονομικους-μεταπωλητικους-προσωπικους-δισταγμου να ανοιχτει και να πειραχτει κινητηρας απο πανμαστορες του κ@λου με επακολουθα βασανα ,πατεντες επιβιωσης και επισκεψεις σε επομενους μαστορους για να διορθωθει η πατατα του πρωτομαστορα κ.ο.κ.)Το ιντερνετ σε κανει θεωρητικο γνωστη σε οτι πιπα θες να εφαρμοσεις -λεφτα να εχεις να σκορπας- τιποτα ομως δεν σε κανει πραγματικο γνωστη οσο η προσωπικη εφαρμογη και εμπειρια.Ο φιλος Reinmeister μπορει να εχει διδακτορικο και περγαμηνες μηχανολογικων εφαρμογων ,αλλα θα εκτιμωταν απειρως περισσοτερο το background των γνωσεων και των υποδειξεων του εαν παρουσιαζε καποιο εφαρμοσμενο project σε δικο του μηχανακι απο το σεντονι που εγραψε.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Μάιστα λέμε ότι μία all around μοτοσυκλέτα 1250 κυβικών και 100 αλόγων τροχό έχει αρκετή ιπποδύναμη για την πλειοψηφία των αγοραστών και ότι η μαμά suzuki για κάποιο λόγο έχει τόσο detuned το συγκεκριμένο μοτέρ και τραβάμε ζόρια, είμαστε κομπλεξικοί, δεν την παλεύουμε, δεν αντιλαμβανόμαστε, είμαστε haters, κολλημένοι και......

Ούτε το 1% των μοτοσικλετιστών δεν αλλάζει εκκεντροφόρους στα μοτέρ του. Σαφώς δικαίωμα τους είναι να αλλάζουν και εκκεντροφόρους και ότι επιθυμούν αλλά πόσο στρεβλή πρέπει να είναι η αντίληψη τους για να χαρακτηρίζουν αυτούς που δεν ενστερνίζονται αυτήν τους την νοοτροπία. Είναι πολύ λογικό και πολύ κακώς δεν εφαρμόζεται πιο ευρέως,να αγοράζεις μια all around μοτοσυκλέτα και να ξοδεύεις το 50%+ της αξίας μεταπώλησης της για να βελτιώσεις το μοτέρ της, αντί να πας να πάρεις με λιγότερα χρήματα μια πολύ πιο αποδοτική μοτοσυκλέτα που έχει σχεδιαστεί για αυτόν τον λόγο εξαρχάς, από τον κατασκευαστή της. Και στις βελτιώσεις ισχύει το παν μέτρο άριστον και πρέπει να αξιολογείται και ζυγίζεται το όλο εγχείρημα. Βέβαια υπάρχει η λογική υπάρχουν και τα πάθη και οι γκαύλες. Όλα αποδεκτά αρκεί να μην χάνονται τα όρια.

Τροποποιήθηκε από τον makisp
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

Παμε άλλη μια: Τι πάει να πει ρε παιδιά ο χαρακτήρας της μηχανής; Το θέτετε με τέτοιο τρόπο,λες και η μηχανή υπάρχει για να την υπηρετούμε εμείς,και οχι να υπηρετεί αυτή τις ανάγκες μας και τα θέλω μας. Ξανα λοιπον: Υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει πολύ το Bandit σαν μηχανή,αλλα θεωρούν οτι με παραπάνω δύναμη θα ήταν ακόμα καλύτερο,γιατι τους αρέσει να το πατάνε στην ευθεία,να ταξιδεύουν με 200,γιατι έτσι θέλουν τελοσπάντων. Ποιοί είμαστε εμείς που θα τους πόυμε "Λάθος μηχανή διάλεξες;" Δηλαδή εμείς ξέρουμε τι θέλουν και αυτοί όχι; Τι ζόρι τραβάμε για να τους πούμε να αφήσουν τη μηχανή τους στην ησυχία της και να πάρουν Hayabusa? ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ! Θελουν αυτό που έχουν,με περισσότερη δύναμη!!! Μα τόσο κακό είναι δηλαδή,δεν καταλαβαίνω....μπήκε ο άνθρωπος και έκανε μια πρόταση μετατροπής,και τον βγάλατε ανώριμο,κάγκουρα,υποτιμόντας εμμέσως και τη δουλειά του. Θεωρώ οτι δεν ισοπέδωσε τίποτα με αυτό που πρότεινε,αυτο το έκαναν οσοι βάλθηκαν να αποδείξουν οτι δεν πρέπει να βάζεις χερι σε τιποτα,αλλα να αρκεισαι σε ετοιμες λυσεις,θες δε θες

Συγγνώμη για το ύφος μου,αλλα προσπαθώ να πω αυτο που πραγματικά εννοώ

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάιστα λέμε ότι μία all around μοτοσυκλέτα 1250 κυβικών και 100 αλόγων τροχό έχει αρκετή ιπποδύναμη για την πλειοψηφία των αγοραστών και ότι η μαμά suzuki για κάποιο λόγο έχει τόσο detuned το συγκεκριμένο μοτέρ και τραβάμε ζόρια, είμαστε κομπλεξικοί, δεν την παλεύουμε, δεν αντιλαμβανόμαστε, είμαστε haters, κολλημένοι και......

Ούτε το 1% των μοτοσικλετιστών δεν αλλάζει εκκεντροφόρους στα μοτέρ του. Σαφώς δικαίωμα τους είναι να αλλάζουν και εκκεντροφόρους και ότι επιθυμούν αλλά πόσο στρεβλή πρέπει να είναι η αντίληψη τους για να χαρακτηρίζουν αυτούς που δεν ενστερνίζονται αυτήν τους την νοοτροπία. Είναι πολύ λογικό και πολύ κακώς δεν εφαρμόζεται πιο ευρέως,να αγοράζεις μια "budget" μοτοσυκλέτα και να ξοδεύεις το 50%+ της αξίας μεταπώλησης της για να βελτιώσεις το μοτέρ της, αντί να πας να πάρεις με λιγότερα χρήματα μια πολύ πιο αποδοτική μοτοσυκλέτα που έχει σχεδιαστεί για αυτόν τον λόγο εξαρχάς, από τον κατασκευαστή της. Και στις βελτιώσεις ισχύει το παν μέτρο άριστον και πρέπει να αξιολογείται και ζυγίζεται το όλο εγχείρημα. Βέβαια υπάρχει η λογική υπάρχουν και τα πάθη και οι γκαύλες. Όλα αποδεκτά αρκεί να μην χάνονται τα όρια.

εμεις φιλοι μου δεν ξερουμε δεν εχουμε γνωσεις μηχανολογιας απο τα βουνα κατεβηκαμε,τι να πουνε και μερικοι σαν και εμας που την ελευθερη τους ωρα σαν πιτσιρικαδες την βγαζαν στα συνεργεια προσπαθοντας να ανεβασουν αλογα ειτε στο αυτοκινητο ειτε στα μηχανακια μας,οι βελτιωσεις δεν υπηρχαν πριν 17 χρονια που ειμασταν 18 χρονων τωρα ανακαλυφθηκαν σαν τον τροχο ενα πραμα.

και δεν ειμαστε και σοβαροι και δεν παμε καλα,αυτα ειναι ..........α και ασχετοι το ξεχασα αυτο αυτο που το πας.

Τροποποιήθηκε από τον g.klomi13

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε

....μπήκε ο άνθρωπος και έκανε μια πρόταση μετατροπής,και τον βγάλατε ανώριμο,κάγκουρα,υποτιμόντας εμμέσως και τη δουλειά του. Θεωρώ οτι δεν ισοπέδωσε τίποτα με αυτό που πρότεινε,αυτο το έκαναν οσοι βάλθηκαν να αποδείξουν οτι δεν πρέπει να βάζεις χερι σε τιποτα,αλλα να αρκεισαι σε ετοιμες λυσεις,θες δε θες

Συγγνώμη για το ύφος μου,αλλα προσπαθώ να πω αυτο που πραγματικά εννοώ

Φιλε Nippon Denso διαβασε προσεκτικά τα παρακατω....

....... ειναι φοβερα detuned απο το εργοστασιο.

..επισης το μηχανακι σας εχει μια απο τις πιο σκατενιες εργοστασιακες χαρτογραφησεις στην ιστορια των χαρτογραφησεων.

.....η αναπνοη του επισης ειναι ελεϊνη λογω ακριβως αυτου του detuning.

.... η πιστευεις οτι η σουζουκι σε ενα low budget μηχανακι εκανε οτι ηξερε και δεν ηξερε για να δουλευει αψογα?

...να συνδυασει την ανεση που του προσφερει το μπαντιτ με λιγο αξιοπρεπες γκαζι ετσι ωστε τα τελη και η ασφαλεια που πληρωνει να αντιστοιχουν οντως σε 1250 κυβικα κι οχι σε παπια...

.....απο κει και περα ομως να μην λεμε πραγματα που δεν ισχυουν... εδω γελαω πολυ :tooth: :tooth:

....παρεμπιπτοντως ειμαστε απ αυτους με hayabusa με 200 τροχο και 14 ροπη με φρενα κι αναρτησεις και με χορνετ 600 κουτα για τα σουβλακια..

...και πες μου τωρα αληθεια πιστευεις οτι... "και τον βγάλατε ανώριμο,κάγκουρα,υποτιμόντας εμμέσως και τη δουλειά του. Θεωρώ οτι δεν ισοπέδωσε τίποτα" ...εμεις του τα καναμε ολα αυτα??? :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.