borat

Εμπλοκή σε ατύχημα με το αυτοκίνητο μου. Συμβουλές.

129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki FL (125cc) Ducati 916 (916cc)

Δημοσιεύτηκε

Το λοιπόν, καλησπέρες.

Έχω ένα θέμα και θέλω τη βοήθεια των ειδικών στα νομικά.

Όποιος έχει τη καλοσύνη να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σήμερα κατά τις τρείς είχα την ατυχία να εμπλακώ σε ένα τροχαίο ατύχημα.

Το λάθος είναι αποκλειστικά του άλλου αυτοκινήτου (οδηγούσα κανονικά και νόμιμα, ενώ η συμπαθέστατη (νοτ) οδηγός του άλλου (διπλοπαρκαρισμένου) αυτοκινήτου άνοιξε τη πόρτα της και μου έγδαρε τη πίσω δεξιά πλευρά του οχήματος μου και μου ξήλωσε τον πίσω προφυλακτήρα). Το ότι η άλλη χρεώνεται το λάθος και το ατύχημα είναι δεδομένο και από τη πλευρά της τροχαίας και της ασφαλιστικής μου.

Πάμε στο ζουμί,

αμέσως μόλις γίνεται το σκηνικό βγαίνω έξω να δω τι ακριβώς έχει γίνει, η γκόμενα ξεκινάει τις γνωστές μαλακίες ότι έτσι ήταν το αμάξι και τα λοιπά και ταυτόχρονα ξεκινάει το παραμύθι ότι πρέπει να φύγει και έτσι και αλλιώς. Ευγενέστατα της ζητάω να ηρεμήσει και της λέω πως θα το βρούμε με τις ασφαλιστικές και τα λοιπά.

Με τα πολλά στέκομαι μπροστά από το αυτοκίνητο της και εκείνη μπαίνει μέσα πατάει γκάζι και κατ' ανάγκη με σπρώχνει πίσω χωρίς κανένα τραυματισμό αφού δεν έχασα την ισορροπία μου.

Κόβει δεξιά και εξαφανίζεται.

Έχω τον αριθμό του αυτοκινήτου της.

Καλώ τροχαία, έχω και μάρτυρες, συμπληρώνω τα απαραίτητα χαρτιά και το ίδιο κάνω και με την ασφαλιστική.

Και μέχρι εδώ όλα όπως σας τα περιέγραψα.

Θέλω να κάνω μήνυση για όλην αυτή τη συμπεριφορά. Τι ακριβώς ζητάω στη μήνυση και τι διεκδικώ;

Γνωρίζει κανείς;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki GSR ABS BMW F800GS (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Βασικά έπρεπε να κάνεις ότι σε χτύπησε... να πήγαινες σε νοσοκομείο επικαλούμενος ζάλη κλπ και μετά θα της έκοβαν τον λόκω για εγκατάλειψη θύματος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Χωρις να ειμαι σίγουρος 100%, θα σου έλεγα να σκεφτείς την λέξη ''εγκατάλειψη''.

Σηκώθηκε κι εφυγε.

Μιλα ΠΑΛΙ με τους μπλε που επιλήφθηκαν, και ΕΠΕΜΕΝΕ ότι εγινε εγκαταλειψη...

Εχεις 48 ωρες.

ΑΝ την βρουν, θα ΠΡΕΠΕΙ αυτη να αποδειξει οτι ΔΕΝ ειναι μεθυσμενη, οτι εχει διπλωμα, οτι εχει ασφάλεια κλπ....

Και βεβαια κινειται η διαδικασία αυτοφώρου.

Μετα τις 48 ωρες, πάπαλα....

Φωτό τραβηξες με κανα κινητο ?

Διαβασε επισης..

http://www.mybike.gr/topic/57131-%ce%b1%cf%84%cf%8d%cf%87%ce%b7%ce%bc%ce%b1-%ce%bc%ce%b5-%cf%85%cf%80%ce%b1%ce%b9%cf%84%ce%b9%cf%8c%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b1-%cf%84%cf%81%ce%af%cf%84%ce%bf%cf%85-%cf%84%ce%b9-%ce%ba%ce%ac%ce%bd%cf%89/page__p__1226758__hl__+ατυχημα%20+ασθενοφορο%20+τροχαια__fromsearch__1#entry1226758

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εννοείται ότι θα κάνεις μήνυση που θα περιγράφεις ακριβώς το τι έγινε με τα αυτοκίνητα και ότι σε χτύπησε με το αμάξι φεύγοντας .Πήγαινε ακόμα και τώρα σε ένα νοσοκομείο και καλά πονάς εκεί που σε χτύπησε και ζήτα ένα αντίστοιχο χαρτί να έχεις.Ονόματα απο μάρτυρες κλπ φαντάζομαι ότι έχεις.Εγώ θα την ξεζούμιζα την ας πούμε κυρία!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εννοείται ότι θα κάνεις μήνυση που θα περιγράφεις ακριβώς το τι έγινε με τα αυτοκίνητα και ότι σε χτύπησε με το αμάξι φεύγοντας .Πήγαινε ακόμα και τώρα σε ένα νοσοκομείο και καλά πονάς εκεί που σε χτύπησε και ζήτα ένα αντίστοιχο χαρτί να έχεις.Ονόματα απο μάρτυρες κλπ φαντάζομαι ότι έχεις.Εγώ θα την ξεζούμιζα την ας πούμε κυρία!

Αυτό να κάνεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα έχω σκεφτεί και εγώ όλα αυτά,

και μπορώ και με μπόλικους τρόπους να το παρουσιάσω ως τραυματισμό,

αλλά δε θέλω να το πάω με μπινιά.

Ας πούμε πρόθεση τραυματισμού και εγκατάλειψη σημείου τροχαίου ατυχήματος.

Αλλά αυτά πως τα πλασάρεις σε μία μήνυση; Έχει νόημα; Θα δώσω λεφτά και θα πάνε στο βρόντο; Και αν αυτή είναι ανασφάλιστη;

Έχω και ονόματα και τηλέφωνα από τους μάρτυρες, τα έχει πλέον και η ασφαλιστική μου.

Πως να τη ξεζουμίσω δηλαδή; Αυτά είναι που δε γνωρίζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

όχι φίλε μου,ΜΠΙΝΙΑ να κάνεις γιατί σου έκανε μπινιά!!!

Νόημα έχει φυσικά γιατί χτύπα ξύλο μπορεί όντως να σε τραυμάτιζε άσχημα,ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα έχω σκεφτεί και εγώ όλα αυτά,

και μπορώ και με μπόλικους τρόπους να το παρουσιάσω ως τραυματισμό,

αλλά δε θέλω να το πάω με μπινιά.

Ας πούμε πρόθεση τραυματισμού και εγκατάλειψη σημείου τροχαίου ατυχήματος.

Αλλά αυτά πως τα πλασάρεις σε μία μήνυση; Έχει νόημα; Θα δώσω λεφτά και θα πάνε στο βρόντο; Και αν αυτή είναι ανασφάλιστη;

Έχω και ονόματα και τηλέφωνα από τους μάρτυρες, τα έχει πλέον και η ασφαλιστική μου.

Πως να τη ξεζουμίσω δηλαδή; Αυτά είναι που δε γνωρίζω.

Αυτεπάγγελτα θα πάει από την τροχαία... εσύ δεν θα δώσεις φράγκο! Το θέμα είναι να μην βγεις χαμένος κιόλας... Αυτή δεν θα δεχτεί ότι έγινε το συμβάν και θα αναγκαστείς να πληρώσεις από την τσέπη σου. Αν ήταν σωστή ας σου έδινε το τηλέφωνο της, ας σου έκανε και φιλική δήλωση. Από την στιγμή που την κοπάνησε πρέπει να το κυνηγήσεις το θέμα για να πάρεις τα λεφτά σου!

Ας δει αυτή εγκατάλειψη, να τρομάξει και να δεις για πότε θα παραδεχτεί το λάθος της! Αλλιώς χαιρέτα μου τον πλάτανο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

όχι φίλε μου,ΜΠΙΝΙΑ να κάνεις γιατί σου έκανε μπινιά!!!

Νόημα έχει φυσικά γιατί χτύπα ξύλο μπορεί όντως να σε τραυμάτιζε άσχημα,ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να γίνει.

Φίλε μου, έχεις δίκιο, δεν αμφιβάλλω

οφθαλμός αντί οφθαλμού, οκ,

αλλά δεν είμαι έτσι, έχω μάρτυρες για το πόσο πούστικα φέρθηκε, έχω έκθεση τροχαίας με παρουσία μαρτύρων, τα έχω όλα.

Αλήθεια δεν είμαι έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήνυση ?

Σου περισσεύουν 100-150αρες ?

Η εγκατάλειψη ειναι το οτιδηποτε.

Δεν ειναι υποχρεωτικό να σε εχει τραυματίσει, απλά προξενησε υλικη ζημιά.

Εφοσον υπάρχουν και μαρτυρες, τα πράματα ειναι απλά.

ΠΗΓΑΙΝΕ παλι στους μπλέ.

Ο χρονος τρεχει υπέρ της....

ΑΝ την ξετρυπώσουν και την ''ξεσκονίσουν'', θα σε ρωτησουν οι μπλέ ΑΝ τελικά θελεις να υποβάλλεις μηνυση...

ΤΟΤΕ βλέπεις αν οντως χρειάζεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτεπάγγελτα θα πάει από την τροχαία... εσύ δεν θα δώσεις φράγκο! Το θέμα είναι να μην βγεις χαμένος κιόλας... Αυτή δεν θα δεχτεί ότι έγινε το συμβάν και θα αναγκαστείς να πληρώσεις από την τσέπη σου. Αν ήταν σωστή ας σου έδινε το τηλέφωνο της, ας σου έκανε και φιλική δήλωση. Από την στιγμή που την κοπάνησε πρέπει να το κυνηγήσεις το θέμα για να πάρεις τα λεφτά σου!

Ας δει αυτή εγκατάλειψη, να τρομάξει και να δεις για πότε θα παραδεχτεί το λάθος της! Αλλιώς χαιρέτα μου τον πλάτανο!

Κάτσε, εγώ φώναξα τροχαία, πήρα την έκθεση και από το ανακριτικό της τροχαίας μου είπαν πως αυτή την έκθεση τη δίνω στην ασφαλιστική και έτσι χωρίς δεύτερη κουβέντα επισκευάζω το αυτοκίνητο μου.

Ύστερα πήγα ο ίδιος στη τροχαία και ρώτησα για μήνυση και μου είπαν πως τη κάνω εγώ εντός 3 μηνών με δικά μου έξοδα 100 ευρώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε φίλε δεν είναι οφθαλμός αντί οφθαλμού,είναι απλή λογική που απλά η τύπισσα δεν έχει.Δεν είναι ανάγκη να έχεις και τύψεις από πάνω,αυτή σου έκανε την λαμακία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μήνυση ?

Σου περισσεύουν 100-150αρες ?

Η εγκατάλειψη ειναι το οτιδηποτε.

Δεν ειναι υποχρεωτικό να σε εχει τραυματίσει, απλά προξενησε υλικη ζημιά.

Εφοσον υπάρχουν και μαρτυρες, τα πράματα ειναι απλά.

ΠΗΓΑΙΝΕ παλι στους μπλέ.

Ο χρονος τρεχει υπέρ της....

ΑΝ την ξετρυπώσουν και την ''ξεσκονίσουν'', θα σε ρωτησουν οι μπλέ ΑΝ τελικά θελεις να υποβάλλεις μηνυση...

ΤΟΤΕ βλέπεις αν οντως χρειάζεται.

Να πάω πάλι, αλλά να τους πω τι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αλλά δεν είμαι έτσι, έχω μάρτυρες για το πόσο πούστικα φέρθηκε, έχω έκθεση τροχαίας με παρουσία μαρτύρων, τα έχω όλα.

Αλήθεια δεν είμαι έτσι.

:online2long::shock:

Αδερφε, μας δουλεύεις ? :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Τι λεει η έκθεση ? :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στάκα μη λέω μαλακίες, έκθεση είναι αυτό το ροζ που πήρα από το ανακριτικό της τροχαίας; (σόρρυ παιδιά δε μου έχει ξανατύχει)

Λέει το περιστατικό όπως σας το περιέγραψα.

Ύστερα το χαρτί αυτό το κράτησε η Interamerican μου μόλις ήρθε.

Πήγα στη τροχαία μετά το περιστατικό, συνάντησα τον ίδιο μπλε (αξιωματικός ατυχημάτων) και το μόνο που μου είπε είναι αυτό που ανέφερα νωρίτερα, πως έχω δικαίωμα να κάνω μήνυση εντός τριών μηνών από το συμβάν. Τίποτε για αυτεπάγγελτο και τίποτε άλλο. Α και πως κοστίζει 100 με παράβολα που παίρνω από την ΔΟΥ της περιοχής μου.

Τροποποιήθηκε από τον borat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Αν από την στάση της είσαι βέβαιος πως ήταν άλλο ένα κακομαθημένο και ανεύθυνο άτομο (που μάλλον αυτό φαίνεται) σκίσ' την να αλλάξει ράφτη. Εσύ την γλύτωσες, άλλος μπορεί να πληρώσει ακριβά τους "τσαμπουκάδες" της με το αμάξι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε κοψε της το κωλο!

Ανασφαλιστη θα ειναι η κυρια για να την εκανε ετσι.παρτης τα ολα!

και αν δεν εχεις 100Ε για τη μηνυση φανταζομαι οτι τοσο αχτι που τις εχουμε κατι τετοιες ηλιθιες θα σου τα μαζεψουμε εδω μεσα!

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά τα οικονομικά μου είναι χάλια καθότι είμαι και άνεργος αλλά αυτά τα εκατό είμαι φτιαγμένος να τα δώσω.

Αλλά στη παρούσα φάση, τι διεκδικώ; Πως το ζητάω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να μη σου λεμε βλακειες,πηγαινε σε ενα δικηγορο και πες του το και το,θελω να της κοψω το κωλο και να απαιτησω οτι μπορει να απαιτηθει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio x9 (250cc) schuberth s2 Aprilia rsv4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

κακως άνοιξες τέτοιο θέμα δημόσια και παάρα πολύ κακώς απαντάτε και ξέρετε το γιατί, θα έπρεπε να του στείλετε πμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κακως άνοιξες τέτοιο θέμα δημόσια και παάρα πολύ κακώς απαντάτε και ξέρετε το γιατί, θα έπρεπε να του στείλετε πμ.

Δε σε κατάλαβα. Συγγνώμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διαφώτισε μας.

Τι εννοείς λέγοντας ''ξερετε το γιατί''.

Στάκα μη λέω μαλακίες, έκθεση είναι αυτό το ροζ που πήρα από το ανακριτικό της τροχαίας; (σόρρυ παιδιά δε μου έχει ξανατύχει)

Λέει το περιστατικό όπως σας το περιέγραψα.

Ύστερα το χαρτί αυτό το κράτησε η Interamerican μου μόλις ήρθε.

Πήγα στη τροχαία μετά το περιστατικό, συνάντησα τον ίδιο μπλε (αξιωματικός ατυχημάτων) και το μόνο που μου είπε είναι αυτό που ανέφερα νωρίτερα, πως έχω δικαίωμα να κάνω μήνυση εντός τριών μηνών από το συμβάν. Τίποτε για αυτεπάγγελτο και τίποτε άλλο. Α και πως κοστίζει 100 με παράβολα που παίρνω από την ΔΟΥ της περιοχής μου.

Μπέρδεμα...

1. Ξεκαθαρισε ΤΩΡΑ με την Ιντεραμερικαν, τι ακριβως συμβαινει και γιατι πηρε το χαρτί. Ισως εχεις μικτή ασφάλιση, ισως κλπ...

2. Η εκθεση οταν συντασσεται, αναφερει ονοματεπωνυμα, αρ. διπλωματος κλπ. Εγραφε το ονομα της / στοιχεια της?

3. Αν ναι, ΠΩΣ ειναι δυνατον εφοσον.........εγκατελειψε ? Ειναι αυταπόδεικτο για την Τροχαία.

κατάνοητό οτι θα εχεις καποια συγχυση λογω 1ης φοράς, αλλά ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥ +

μιλα με τον ασφαλιστη σου.

Σιγούρεψε την δικη σου πλευρά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διαφώτισε μας.

Τι εννοείς λέγοντας ''ξερετε το γιατί''.

Μπέρδεμα...

1. Ξεκαθαρισε ΤΩΡΑ με την Ιντεραμερικαν, τι ακριβως συμβαινει και γιατι πηρε το χαρτί. Ισως εχεις μικτή ασφάλιση, ισως κλπ...

2. Η εκθεση οταν συντασσεται, αναφερει ονοματεπωνυμα, αρ. διπλωματος κλπ. Εγραφε το ονομα της / στοιχεια της?

3. Αν ναι, ΠΩΣ ειναι δυνατον εφοσον.........εγκατελειψε ? Ειναι αυταπόδεικτο για την Τροχαία.

1. Η ιντεραμέρικαν δλδ anytime πήρε το χαρτί που μου έδωσαν από το ανακριτικό και μου είπε πως είναι το δυνατότερο χαρτί για να τη βρούν και να πληρωθούν οι ζημιές στο όχημα μου. Δεν έχω μικτή ασφάλιση. Έχω την οικονομικότερη anytime που δε περιλαμβάνει ούτε νομική υποστήριξη.

2.Αναφέρει τα δικά μου στοιχεία και τα δικά της όπως αυτά τα βρήκαν από το ανακριτικό μόνο με τη πινακίδα της που όπως έγραψα γνωρίζω.

3.Δε το γνωρίζω.

μίλησα με τον ασφαλιστή μου και θα έχω περισσότερες πληροφορίες από δευτέρα από το τμήμα ατυχημάτων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

Το αυτο. Εκτος αν εχεις anytime οποτε ξεκινας τηλεφωνικη αναζητηση και πληροφοριες,απο το αντιστοιχο τμημα εξυπηρετησης,με βαση τα στοχεια που εχεις στο δελτιο της τροχαιας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Προφανώς η interamerican που πήρε την έκθεση, και με τα στοιχεία που δώθηκαν απ την πινακίδα της, θα την αναζητήσει και θα της πει να πάει να κάνει αμέσως δήλωση στην ασφαλιστική της γιατί έχουν έκθεση τροχαιας, μάρτυρες κλπ. Σε κάθε περίπτωση ξεκαθάρισε τις κινήσεις/προθέσεις της ασφαλιστικής και παράλληλα συμβουλέψου κάποιο δικηγόρο (νομίζω η anytime συμπεριλαμβάνει νομική προστασία)

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα