mondomio

Λάστιχα για Suzuki bandit 650

120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Ναι Άλεξ, φαίνεται κάπως βαρύ και «μαλακό», με μικρότερη πληροφόρηση.

Αν ξεπεράσεις τις αναστολές, θα δεις πως συνολικά θα δουλέψει καλύτερα.

Και θα έχεις περισσότερη πρόσφυση σε μικρότερες αποστάσεις από την αφετηρία σου.

Κάνε δοκιμή χωρίς να πιέζεσαι. Προχώρα σταδιακά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki gsx 650 F Kawasaki Z1000SX (1043cc)

Δημοσιεύτηκε

Την ίδια αίσθηση με τον Αλέξανδρο έχω κι εγώ.

Μόλις το χειμώνα μειώνεται λίγο η πίεση των ελαστικών τρέχω σαν τρελός να το επαναφέρω στο 36 μπροστά και 41 πίσω. Μαζί επανέρχεται και η αίσθηση ασφάλειας που έχω στις καθημερινές αστικές μετακινήσεις μου.

Μάλιστα είχε πάει ένας φίλος να αλλάξει λάστιχα στον Περιστερά για το gsxr το πιστάδικο που έχει και τον παρακάλεσα να ρωτήσει. Αυτή ακριβώς την πίεση μου είπε κι εκείνος και από τότε κλείδωσα.

Εμπιστεύομαι το Γιάννη, που μαζί με άλλους με οδήγησαν στα S20, αλλά δεν ξέρω εάν μπορέσω να συνθηθίσω μια τόσο μεγάλη διαφορά στις πιέσεις.

Δεν ξέρω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το χειμώνα το πρόβλημα δεν ξεκινά από τα λάστιχα αλλά κυρίως από τις αναρτήσεις.

Που λόγω χαμηλών θερμοκρασιών είναι σφικτές (πρακτικά το λάδι έχει μικρότερες ταχύτητες στη ροή με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι αποσβέσεις).

Αυτό είναι το φαινόμενο που συνήθως μας ωθεί στο βουλκανιζατέρ για συμπλήρωμα/έλεγχο αέρα.

Και στην πράξη, παραξενεύεσαι όταν τελικά δεις πως οι πιέσεις είχαν πολύ μικρότερη απόκλιση από αυτή που λάμβανες στα χέρια σου......

Δεν σε πιέζω να χαμηλώσεις τις πιέσεις στα ελαστικά σου.

Αφενός γιατί αν γίνει καμιά στραβή θα αναγκάσεις το μυαλό σου να ρίξει την ευθύνη στις πιέσεις (και όχι στην πραγματική αιτία) και κατά συνέπεια να χαλάσουμε τις καρδιές μας, αφετέρου υποσυνείδητα δε θα αφεθείς να διαβάσεις/μεταφράσεις τα νέα δεδομένα.

Κάποια στιγμή κάνε μια δοκιμή.

Ή στείλε κάποιον φίλο σου στο βουλκανιζατέρ αλλά όταν επιστρέψει να μην ξέρεις τι πιέσεις έχει βάλει (τις «μαμά» ή χαμηλότερες).

Το «τυφλό» σύστημα βγάζει απίστευτα συμπεράσματα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτό με το τυφλό σύστημα που προτείνεις είναι έξυπνο.

Ίσως να το εφαρμόσω.

Προς το παρόν χαίρομαι τα ελαστικά μου και δε νομίζω για το επόμενο διάστημα να κάνω πειράματα. Αργότερα θα κοιτάξω να το τσεκάρω και θα σου πω Γιάννη πως νιώθω.

σσ Σιγά μη χαλάσουμε το προξενιό για κάποιες απόψεις στις πιέσεις των ελαστικών. χαχαχαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βρε, μίλησα για «στραβή».

Όχι απαραίτητα πτώση (μακριά από όλους μας).

Αλλά αν σου τραβήξει ένα χαζογλίστρημα και γκριζάρουν καμιά 15αριά τρίχες στους κροτάφους σου, μετά δε θα σκεφτείς πως έκανα μ@λ@κία επειδή (πχ) μπήκα με περισσότερα ή πήρα λάθος γραμμή ή έκλεισα το γκάζι όταν δεν έπρεπε!

Θα σκεφτείς κατευθείαν «γ@μώ τις χαμηλές πιέσεις» ή «ρε Γιαννάκη σάλτα και γ@μ....» :lol: :tooth:

Όταν στρώσεις τα λάστιχά σου, όταν φύγει η πούδρα λάσπης από τους δρόμους, ΠΡΙΝ μπει το καλοκαίρι, κάνε μια δοκιμή (ή ακόμα καλύτερα «τυφλή») και περιμένω τις εντυπώσεις σου.

Υπ' όψη: χρειάζεσαι αρκετή δειγματοληψία και όχι απλά μια βόλτα ένα απόγευμα.....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

κατάλαβα τι εννοείς. Ακόμη και εάν δεν το πω εγώ στην πραγματικότητα εσύ θα είσαι σίγουρος ότι σε έστειλα να συνδυάσεις ταξίδι με σεξ. :rotfl:

Θα δοκιμάσω όμως ότι μου προτείνεις μια και μου αρέσουν οι δοκιμές, οπότε να περιμένεις τις καταγραφές μου σε κανένα 15νθημερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000-2009 (998cccc) SHOEI XR1100

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Η μαμά έλεγε για τα μαμά 36 μπροστά 36 πίσω αλλά όταν έβαλα τα sportsmart και μπήκα στην dunlop να δω τι λέει, πρότεινε 36-42.

Στις αρχές το είχα 36-38 αλλά όταν του έβαλα 36-42 είδα οτι δουλεύει πιο ωραία το ελαστικό και είχα μια εντελώς διαφορετική μηχανή.

Εμενα γραφει 36 μπροστα - 42 πισω και τοσο αερα βαζω .

Νομιζω ομως οτι θα δοκιμασω και 36 μπροστα - 40 πισω να δω διαφορες

Τροποποιήθηκε από τον Panag

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Εμενα γραφει 36 μπροστα - 42 πισω και τοσο αερα βαζω .

Νομιζω ομως οτι θα δοκιμασω και 36 μπροστα - 40 πισω να δω διαφορες

στο δικαλο τι τιμες σου δινει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος την ψάχνω το επομενο

Δημοσιεύτηκε

To t30 το εχει βαλει κανεις ή δεν εχει ερθει ακομα; Ψαχνομαι για αλλαγη αυτη την εβδομαδα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF1000-2009 (998cccc) SHOEI XR1100

Δημοσιεύτηκε

στο δικαλο τι τιμες σου δινει?

Τις ιδιες !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Bandit 1255cc

Δημοσιεύτηκε

Dunlop qualifier έχει βάλει κανείς ;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS

Δημοσιεύτηκε

Πήγα για αλλαγή ελαστικών σήμερα την καλή μου κ ήμουν ανάμεσα σε mentzeler rennsport κ bridgestone S20. Συγκεκριμένα με βάση τις τιμές που είχα πάρει πριν κανα δίμηνο περίπου τα metzeler είχαν 240 κ τα s20 340.... σήμερα όμως με φρέσκιες τιμές διαμορφώνονται στα 270 k 300 αντίστοιχα.

Νομίζω για 30 ευρώ διαφορά να βάλω καλύτερα τα S20, τι λέτε;;

Αν κ στο μαγαζί μου είπαν ότι το metzeler είναι πιο μαλακό λάστιχο...

ΥΓ: με τα υπάρχοντα λάστιχα χορεύω πατινάζ λέμε κ χρήζουν άμεσης αλλαγής. την παρασκευή θα πάω να βάλω τα καινούργια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα S20 από εμένα.

Είναι άπαιχτα και εάν δεν έχεις θέμα να βγάλουν τα χλμ του κυρίου, τότε είναι τα λάστιχά σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSR ABS

Δημοσιεύτηκε

Τα S20 από εμένα.

Είναι άπαιχτα και εάν δεν έχεις θέμα να βγάλουν τα χλμ του κυρίου, τότε είναι τα λάστιχά σου.

Κι εγώ εκεί καταλήγω όσο το σκέφτομαι. Χα, φαντάζομαι χαοτική διαφορά από τα μαμά λάστιχα που έχω τώρα! πολιτισμικό σοκ! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

Κι εγώ εκεί καταλήγω όσο το σκέφτομαι. Χα, φαντάζομαι χαοτική διαφορά από τα μαμά λάστιχα που έχω τώρα! πολιτισμικό σοκ! :D

ακριβως!

βασικα οτι και να βαλεις μετα το μαμα (ειδικα αν ειναι και παλιο, που μαλλον ειναι) θα ειναι η μερα με τη νυχτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Up!

Διαβασα από την αρχή το θέμα...πολλοί έχει τοποθετήσει το s20 και είστε ευχαριστημένοι...

Τα S20 τα έχει δοκιμάσει κανείς σε trackday;

Πόση διάρκεια έχουν (χιλ.);

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα καλοί μου φίλοι.

Δεν ανοίγω νέο θέμα και θα προσπαθήσω να πάρω απαντήσεις μέσα από εδώ.

Πέρσι, όπως μπορεί να διαβάσει κανείς παραπάνω, φόρεσα στο ληστή μου τα bridgestone S20. Εξαιρετικά λάστιχα και τα ευχαριστήθηκα. Μετά από 10.000 χλμ όμως άρχισε ένα ελαφρύ πατινάζ του πίσω τροχού. Θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλουν δύο μήνες ακόμη και από Σεπτέβριο να πάω για καινούργια. Δεν νομίζω όμως ότι έχουν πολύ ψωμί ακόμη. Προβληματίζομαι...

Τεσπα, θα ήθελα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για τα καινούργια μου λάστιχα. Έχουμε καινούργιες αφίξεις και θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρία να βοηθήσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FZ6 FAZER Yamaha FZ1 FAZER

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Καλησπέρα καλοί μου φίλοι.

Δεν ανοίγω νέο θέμα και θα προσπαθήσω να πάρω απαντήσεις μέσα από εδώ.

Πέρσι, όπως μπορεί να διαβάσει κανείς παραπάνω, φόρεσα στο ληστή μου τα bridgestone S20. Εξαιρετικά λάστιχα και τα ευχαριστήθηκα. Μετά από 10.000 χλμ όμως άρχισε ένα ελαφρύ πατινάζ του πίσω τροχού. Θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλουν δύο μήνες ακόμη και από Σεπτέβριο να πάω για καινούργια. Δεν νομίζω όμως ότι έχουν πολύ ψωμί ακόμη. Προβληματίζομαι...

Τεσπα, θα ήθελα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για τα καινούργια μου λάστιχα. Έχουμε καινούργιες αφίξεις και θα παρακαλούσα όποιος έχει εμπειρία να βοηθήσει.

Φίλε μου καλησπέρα!

Εγώ φόρεσα πέρσι το καλοκαίρι αυτά http://www.dunlop.eu...ualifier_II.jsp .

Έχω κάνει γύρω στα 1.500 χλμ (λόγω Γερμανίας δεν βοηθά ο γαμώκαιρος) και και είμαι αρκετά ευχαριστημένος ή τουλάχιστον είναι νύχτα με τη μέρα σε σχέση με την παπαριά που φορούσε από τη μαμά του!!!

Να πω επίσης ότι μου τα συνέστησε και ο μηχανικός μου Ελλάδα, που τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια και ο λαστιχάς.

Από εκεί και πέρα εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου!!!

ΥΓ: η τιμή τους ήταν επίσης πολύ καλή!!!!

Τροποποιήθηκε από τον Tzitziloni

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Τα Sportmax Qualifier II δεν ήταν μέσα στις επιλογές μου.

Θα τα προσθέσω όμως μετά την απάντησή σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki bandit s

Δημοσιεύτηκε

παιδια , εγω αγόρασα το μηχανάκι με τα pilot power 3 φορεμενα πριν 3 μηνες και απο τοτε εχουν περασει 2 χροννια , οποτε παω για αλλαγη λογο παλαιοτητας και οχι λογο φθορας ( εχω κανει 12.000 χλμ ) . Τα παραπονα που εχω απο τα michelen ειναι οτι δεν ζεσταινονται με τιποτα , και χαζοσπηναρει στο ανοιγμα του γκαζιου και κυριοτερο οτι το μηχανακι ειναι πολυ δισκυνητο και θελει προσπαθεια για να στριψει... Μεχρι που νομιζα οτι ετσι ειναι το bandit μεχρι που οδηγησα ενος φιλου που φοραγε metzeller m5 και επαθα πλακα... Οποτε αφου δεν κανω πολλα χιλιομετρα για να με ενδιαφερει τοσο το ποσα χλμ θα βγαλουν λεω να παω σε ss για να εχω το καλυτερο δυνατον κρατημα.

εσεις τι λετε ρε παιδια ???

Μιλησα με την ιδια την bridgestone και μου ειπαν οτι το s20 evo εχει καταργησει το s20 και πως επειδη δεν βγαινει σε διασταση 160 η εταιρεια για το bandit 650 επισημα προτεινει s20 evo μπροστα και s20 πισω . Πηγαινα καρφι για αυτα λοιπον μεχρι που 2 λαστιχαδες επεμεναν οτι τα bridgestone εχουν σκληρη γομα και να προτοιμησω τα metzeller αν θελω μαλακο λαστιχο.....

Εσεις τι λετε ρε παιδια ?? τελικα ποιο ειναι μαλακο λαστιχο ?? το s20 ή το m5 ??? :_boredom:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Το S20 ακουγεται ως πολυ ανωτερο (σιγουρα δεν ειναι σκληρο) και το μετζελερ ως οχι κατι το ιδιαιτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

βαλε S20 αφου δεν κανεις και πολλα χιλιομετρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

Κανείς πολλά χιλιόμετρα δικαβαλα; Εαν όχι βαλτα, εαν ναι ομως να ξέρεις οτι εαν δεν τα στρίβεις θα φαγωθουν στη μέση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki sv650 Benelli TNT (1130cc)

Δημοσιεύτηκε

Να μην ανοίξω και εγω καινουργιο θέμα, εχω ενα sv650 και λέω να αλλάξω ελαστικά άμεσα, φοραω τωρα τα bt021 και ημουν σε γενικες γραμμες ευχαριστημένος, κρατησαν πολλα χιλιόμετρα, κανω περιπου 8000 χιλιομετρα το χρονο και θα ηθελα ενα λάστιχο να κρατησει κανα δυο χρονια ~15000χλμ

σκέφτομαι για τα T30 ή τα PR4 τα λάστιχα είναι στην ίδια τιμη, τίνω προς το t30

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Εξαιρετικο λαστιχο. Και στο νερο αψογο. Εμπνεει εμπιστοσυνη και ειναι αρκετα πιο γρηγορο στο ζεσταμα απο το ΒΤ21. Βαλε το...

Το μισελεν ειναι πιο μαλακο με διαφορετικη φιλοσοφια. Δεν με αρεσκει, αλλα ειναι καλη επιλογη για χρηση σε πολη. Σαν τουριστικο το Τ30 δεν παιζεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα