brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

10851 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Daytona 675 (675cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

120 euro και out of stock

Αν διατίθεσαι, το κανονίζουμε :laugh:

Τόσοι ιμιτασιόν υπάρχουν με το πολύ 20€ στα κινεζοsite.

πριν 6 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Μάλλον μπερδεύτηκες δεν έχω εγώ κανένα πρόβλημα με τον διακόπτη ο @costikos έχει.

Μπέρδεψα τα username λόγω κοινού αρχικού γράμματος, excuse me. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Την 10/9/2019 at 1:12 ΠΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Στην διαδρομή Βόλος - Λάρισα αύριο θα στρωθούνε μια χαρά.

Πάρε το ΚΤΕΛ έχει γίνει πολύ cool μαθαίνω

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Α ωραία. Βλέπω η χάρη μας έφτασε και εδω πέρα. Με τον οδηγό που λέει αλά βλαχοάξεντ "ΑΜ ΚΟΥΛ" και το αστικό που είναι μεγάλο και μακρύ πλέον θα λέω οτι είμαι απο Τραχανοπλαγιά παρά απο Βόλο. Πιο ωραίο θα ακούγεται πλέον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ γέλασα πολύ πάντως με τον οδηγό που πάει στην λωρίδα του, και τον κοροιδεύουν οι επιβάτες του λεωφορείου, και τους ρίχνει μούντζα ελληνική κλασσική πατροπαράδοτη ορθόδοξη :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 9/13/2019 at 7:50 ΜΜ, το μέλος costikos έγραψε:

Σήμερα πήγα και ρώτησα σε μοτοηλεκτρολόγο και μου είπε οτι ΔΕΝ βάζουμε γράσα και βαζελίνες σε διακόπτες, γιατί με τις σκόνες και τα χώματα γίνεται μπετό και δε δουλεύει. Μόνο καθαριστικό/λιπαντικό επαφών. Ο δικός μου απλά έχει χάσει την επίστρωση (γάνωμα) με τα χρόνια και δεν υπάρχει άλλος τρόπος από το καθάρισμα/ξεσκούριασμα.

Υποτίθεται ότι ο σκοπός του γράσου επαφών είναι να κρατάει σκόνες και υγρασία μακριά.
Γράσο που να γίνεται μπετόν, δεν έχω δει ακόμα και μετά από πολλά χρόνια και πολύ σκόνη.
Αν υπάρχει καθαριστικό που είναι και ταυτόχρονα και λιπαντικό επαφών (άρα dielectic grease) δεν το γνωρίζω.
Ότι προϊόν έχω δοκιμάσει ήταν μόνο καθαριστικό.

Anyways ο μάστορας ξέρει πάντα καλύτερα! :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Καθαριστικά επαφών υπάρχουν και με λάδι και χωρίς λάδι . Δες Εδω. Το καθαριστικό με λάδι μοιάζει λίγο με WD-40, αλλά είναι ειδικό για επαφές, το WD-40 είναι  γενικής χρήσης. Ομως, άλλο το λάδι και άλλο το γράσσο. Dielectric grease είναι σαν γράσσο.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πήγα εκεί:

mR8fxos.jpg

Έβαλα αυτά:

xp2EksJ.jpg

Και πλέον είμαι παγκόζμιος!!!!!

Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TT 600E HJC FG-17 MV Agusta F1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Για να μην σας μπερδεύω δεν πείραξα κάτι στις αναρτήσεις μου. 

Απλά επισκέφτηκα το εργαστήριο τους. Είδα και έμαθα πάρα πολλά πράγματα. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Αλλαγή λαδιών και αντικατάσταση της εργοστασιακής ταπας καρτερ με μαγνητική. Ξαναμπαίνουν οι ταχύτητες σαν βούτυρο. Με το μπλέ καπάκι το παλιό, με το μαύρο το καινούργιο IMG-20190921-183512.jpg

Βγήκε και το φίλτρο αέρος να καθαριστεί έχοντας κανει 7.000 χιλιόμετρα (ειχε ξανακαθαριστει στο παρελθόν) και ειναι ακομα σαν καινούργιο, δεν πέταξε καθόλου σκόνη (θα αλλαχτεί βέβαια στα 12.000 που λεει το manual) IMG-20190921-191638.jpg

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το klr εδώ και λίγο καιρό ανεβαζει θερμοκρασία ανεξηγητα,προχθές βγήκα μια διαδρομή και στα 10 χλμ η βελονα βάρεσε κόκκινο χωρις να πέφτει ρουπι! Γυρνάω πίσω άρον άρον για έλεγχο,αντλία νερού λέω μέσα μου γιατί το είχε ξανακάνει παλιά.Αδειάζω τα νερά που ζεματάγανε,λυνω το καπακι της τρομπας όμως η φτερωτή ήταν ακίνητη στη θέση της στερεωμένη γερά στον άξονα.Όμως τα νερά που άδειασα νωριτερα ήταν ανακατωμένα με λάδι γιατί έχει διαρροή η φλάτζα και περνάνε λάδια στι ψυγειο και τούμπαλιν νερα στο κάρτερ 

Μπήκε τοτε η παράξενη ιδεα μηπως οι κυψελες του ψυγειου ηταν 'μπουκωμενες' με λάδι και δεν απεδιδαν οπως θα πρεπε..Βούλωσα λοιπον τις τρυπες του με φελό και το γεμισα πετρελαιο! Περιμενα κανά μισάωρο,το αδειασα και το γεμισα.παλι με βενζίνη.Στα 5 λεπτα την εχυσα κι αυτη και ακολουθως  στην επανω τρυπα του ψυγειου αδειασα μισο μπουκαλι ava και κατοπιν νερο!Περιτό να σας πω ότι πηξαμε στη σαπουνάδα!Κατοπιν εχωσα το λαστιχο της βρυσης στη μια τρυπα και αμολησα τη βρυση,στα δυο λεπτα ειχε γινει λαμπικο!Εν συνεχεια τα μονταρισα παλι ολα και βγηκα μια βολτα με αρκετη εθνικη αλλα και πολλα φαναρια.Το αποτελεσμα ηταν ο δεικτης να ειναι κολημενος στη δεύτερη γραμμη λιγο πιο πάνω απο το κρυο δηλ και καμμια σχεση με τις τρελες θερμοκρασίες! :thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος karellen έγραψε:

Βούλωσα λοιπον τις τρυπες του με φελό

Κι εμεις που δεν εχουμε φελλούς, τι θα γίνουμε? Αλκοολικοί ? :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 24 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Κι εμεις που δεν εχουμε φελλούς, τι θα γίνουμε? Αλκοολικοί ? :mB_kalo_e:

Εχω χιλιάδες.Να σου στείλω ενα δεματακι σε πράσινη σακούλα, μαλακή συσκευασία και απ όξω να γράφει Μεσσηνία? :_devil:

Τροποποιήθηκε από τον karellen
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

:laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

rzGsza7.jpg

Tην ανέβασα σ ένα καφάσι FIX, την κρέμασα από την οροφή

jQV78iJ.jpg

Έβγαλα τα καλάμια , έβγαλα τις κάλτσες της Acerbis, άδειασα τα παλιά λάδια (ΓΙΑΤΙ ΒΡΩΜΑΝΕ ΤΟΣΟΟΟΟΟΟ???)

XEfJoOH.jpg

κι έβαλα καινούργια λάδια 12W ορυκτέλαιο και καινούργιες φυσούνες. Και αυτό ήταν το Κυριακάτικο πρωινό μου.

Αρέσει σε 11 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το injection τα έχει φτύσει τον τελευταίο καιρό. Ρετάρει απίστευτα πολύ πλέον και έχω αλλάξει πάνω απο 5 βενζινάδικα στα οποία πάει ο πατέρας μου, φίλοι ακόμα και ο ίδιος ο μηχανικός μου και δεν έχουνε θέματα. Επίσης απο την αντλία/μπεκ (αντλία και μπεκ είναι ενωμένα στο δικό μου σε ένα εξάρτημα) ακούγεται ένα γρίλισμα σαν τρρρρ να το πω. Το άφησα στον μάστορα να το κοιτάξουμε. Απλά προσεύχομαι να μην είναι αντλία γιατί καινούρια απο την Suzuki κάνει πάνω απο 200€. Θα δείξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Το injection τα έχει φτύσει τον τελευταίο καιρό. Ρετάρει απίστευτα πολύ πλέον και έχω αλλάξει πάνω απο 5 βενζινάδικα στα οποία πάει ο πατέρας μου, φίλοι ακόμα και ο ίδιος ο μηχανικός μου και δεν έχουνε θέματα. Επίσης απο την αντλία/μπεκ (αντλία και μπεκ είναι ενωμένα στο δικό μου σε ένα εξάρτημα) ακούγεται ένα γρίλισμα σαν τρρρρ να το πω. Το άφησα στον μάστορα να το κοιτάξουμε. Απλά προσεύχομαι να μην είναι αντλία γιατί καινούρια απο την Suzuki κάνει πάνω απο 200€. Θα δείξει...

99% αντλία, με τις υγείες σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@costikos Το ξέρω και εγω αυτό φοβάμαι. Μεταχειρισμένη έχω βρει κανά 2 μεταξύ 80-100€. Αν δεν μπορώ να βρω μεταχειρισμένη όμως και πάω για γνήσια τότε αντίο θα πρέπει να πουλήσω το νεφρό μου για να την πάρω. Και έχω και την δουλειά ΠΣΚ (συν σχολή αυτές τις μέρες) και το πήγα και σήμερα και μου λέει γίνεται χαμός φέρτο Τετάρτη πρωί. Αυτό το μηχανάκι αρχίζει να παίζει με τα νεύρα μου σιγά σιγά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@costikos Το ξέρω και εγω αυτό φοβάμαι. Μεταχειρισμένη έχω βρει κανά 2 μεταξύ 80-100€. Αν δεν μπορώ να βρω μεταχειρισμένη όμως και πάω για γνήσια τότε αντίο θα πρέπει να πουλήσω το νεφρό μου για να την πάρω. Και έχω και την δουλειά ΠΣΚ (συν σχολή αυτές τις μέρες) και το πήγα και σήμερα και μου λέει γίνεται χαμός φέρτο Τετάρτη πρωί. Αυτό το μηχανάκι αρχίζει να παίζει με τα νεύρα μου σιγά σιγά...

δεν γνωρίζω τι μηχανάκι έχεις αλλά υπάρχει κ η quantum που βγαζει τρομπες σχεδον για ολα τα μηχανάκια (κ αρκετά αυτοκίνητα) με 80-100 ευρω με εφόρου ζωής εγγύηση (αντικατάστασης) ακομα κ αν το καύσιμο ειναι μεθανολη ,την εχω στο 1290 που έχουν θεμα οι μαμά τρομπες κ είναι αρκετά ανώτερη..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@napalsardi Suzuki Address 125 το μηχανάκι μου και το κακό είναι οτι δεν είναι πχ αντλία/τρόμπα και μπεκ ξεχωριστά κομμάτια. Είναι αντλία και μπεκ σε ένα κομμάτι όλα μαζί. Αυτό είναι το κακό. Τώρα το τι σκέφτηκε η Suzuki όταν το έφτιαξε αυτό δεν έχω ιδέα αλλά το θεωρώ τέρμα λάθος. Θα δείξει παιδιά. Μπορεί να θέλει και κάτι άλλο πχ καθαρισμό ή το οτιδήποτε δεν έχω ιδέα. Θα σας κρατάω ενήμερους βέβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 22/9/2019 at 10:02 ΜΜ, το μέλος costikos έγραψε:

κι έβαλα καινούργια λάδια 12W ορυκτέλαιο και καινούργιες φυσούνες. Και αυτό ήταν το Κυριακάτικο πρωινό μου.

Γιατί έβαλες 12αρι? 

Είχες κάποιο συγκεκριμένο λόγο; Νομίζω παραειναι χοντρό για ανάρτηση.

Εκτός και αν σ αρέσει ή αυτό φοράει από το εργοστασει. Εκεί πάω πάσο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT 09 Race Blu HJC RPHA 70 Είναι πολλές

Δημοσιεύτηκε

Έβαλα καινούρια λάστιχα (S22) και καινούρια μπαταρία (YUASA TTZ10S). Καλοφόρετα να είναι και τυχερά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 57 λεπτά, το μέλος HLIAS έγραψε:

Γιατί έβαλες 12αρι? 

Είχες κάποιο συγκεκριμένο λόγο; Νομίζω παραειναι χοντρό για ανάρτηση.

Εκτός και αν σ αρέσει ή αυτό φοράει από το εργοστασει. Εκεί πάω πάσο.

Καλά δεν φιλάω σταυρό κιόλας οτι είναι 12. Έβαλα όσο 20ρι έμεινε απ το DR και συμπλήρωσα με 10ρι ίδιας μάρκας. Δεν είναι υπερβολικά χοντρό, είναι 2 φορές από το προτεινόμενο του κατασκευαστή. Βασικά η Χόντα προτείνει ATF, που νομίζω είναι γύρω στο 7-8. Τελευταία φορά τά είχα αλλάξει στην Αθήνα σε καλό συνεργείο, και είχαν βάλει μεγαλύτερους αποστάτες στα καλάμια και περίπου 15ρι. γιατί με τα δικά του ελατήρια έπλεε πολύ.

Για να το πω αλλιώς είναι αποδεκτό για μηχανάκι βόλτας/λίγο χώμα που είναι. Έγινε όπως ήταν πριν μια 10ετία που τα είχα ξαναλλάξει.

Το 20ρι που έβαλα στο DR, ναι είναι υπερβολικό όπως αποδείχτηκε. :laugh:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι και αν ο ψεκασμός δεν αποδίδει σωστά. Τι και αν ρετάρει, η βόλτα μετά την βροχή πρέπει να γίνει. Δεν μπορούσα να χάσω τέτοιο τοπίο.

Wb2j5gO.jpg

6fp5nfa.jpg

aMnjHE4.jpg

0V79Kms.jpg

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τελικά το φτιάξαμε! Βρέθηκε αντλία μεταχειρισμένη απο άλλο συνεργείο επίσης πολύ καλό εδω στον Βόλο απο Address με 11.000κατι χλμ πάν του. Η αντλία είναι σε άριστη κατάσταση. Το πήρα και μια βόλτα (έτσι όπως είναι και στην φωτό) και το μηχανάκι πηγαίνει καλύτερα απο ποτέ. Επίσης αυτό το ενοχλητικό κροτάλισμα που έκανε στο άνοιγμα χάθηκε επιτέλους. Συνολικό κόστος επισκευής: 130€....100€ η αντλία και 30€ τα εργατικά.

U4hu2uv.jpg

Τώρα σε καμιά ωρίτσα θα περάσω να το πάρω για να βάλουνε ξανά τα πλαστικά κλπ. 

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

αλλαγη λαδιου πριν λιγες μερες. επισης εβαλα και παλια μανηταρια πλαισιου που ειχα απο το gsxr με custom βασεις (δε φενονται στη φωτο).

IMG-20190922-124717.jpg

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.