brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

10808 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν τα έκανα σήμερα. Δυστυχώς λόγω ασταμάτητης δουλειάς σε συνδυασμό με το ΤΕΙ δεν μπαίνω πολύ ΜΒ. 

Πριν λίγα ΣΚ έκανα μια όμορφη βόλτα από Ζαγορά προς Δράκεια. Μετά κατέβηκα Αγριά και ανέβηκα από Νεοχώρι, Ξουρύχτι Τσαγκαράδα πίσω στο χωριό μου. 

Ανάμεσα από Ξουρύχτι και Νεοχώρι κατάλαβα ότι μου είχανε λύσει τα παξυμάδια που κρατάνε την εξάτμιση στην κεφαλή. Ευτυχώς το κατάλαβα έγκαιρα και ήταν ακόμα πάνω στα μπουζόνια. 

Χωρίς εργαλεια (honda είναι) τις έσφιξα με το χέρι όσο μπορούσα και χαλαρά ξεκίνησα για Ξουρύχτι. Βρήκα βενζινάδικο και ευτυχώς μου έδωσε ένα κλειδί ο άνθρωπος εκεί να κάνω τη δουλειά μου. 

Είχα ένα χρόνο να κάνω αυτή τη διαδρομή. Τα τοπία έιναι καταπληκτικά. 

Κάποιες μικρομετατροπές έγιναν τις οποίες θα βάλω μετα!

Πάνω από Αγριά 

O04J5Em.jpg

Λίγο πριν το αναπάντεχο.. όταν καταλάβαινα πως κάτι αλλάζει στον ήχο που έκανε..

g6vvQPh.jpg

Έτσι είναι η εξάτμιση πλέον. Ας λυθεί πάλι αν θέλει..

VPbRjHr.jpg

Και οι μετατροπές 

Αγόρασα αρσενικά και θυληκά φις αλλά και πλαστικά. Έκανα τα φις να είναι σαν εργοστασιακά! Πολύ όμορφη δουλειά.

TPCNEQz.jpg

Τροποποιήθηκε από τον achilleasv
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

@achilleasv έχει τυχει να μου λύσουνε τις βίδες που κρατάνε την πίσω ρόδα. Αυτά που χαλαρώνεις για να τεντώσεις την αλύσιδα. Άχρηστοι άνθρωποι...ρε άστα αυτά και κατέβα απο το μαγαζί να πηγαίνουμε παραγγελίες παρέα. 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Τώρα δεν μπορεί να κάνει ούτε κιχ ! :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova injecion (125cc) AGV K1 pinlockED Honda CB1000RRR KTM (3000cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 21 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@achilleasv έχει τυχει να μου λύσουνε τις βίδες που κρατάνε την πίσω ρόδα. Αυτά που χαλαρώνεις για να τεντώσεις την αλύσιδα. Άχρηστοι άνθρωποι...ρε άστα αυτά και κατέβα απο το μαγαζί να πηγαίνουμε παραγγελίες παρέα. 

Μετά από λάστιχο έχω πάθει παρόμοιο όταν έφυγα από το βενζινάδικο - βουλκανιζατέρ. Οι ρεγουλατόροι, που λες, ήταν σε άλλη θέση ο καθένας...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν ο μηχανικός είναι σκράπας τότε ναι...προσοχή θέλει παντα...

Στο μεταξύ άλλαξα και το φίλτρο αέρα χθες το βράδυ. Να γιατί το μηχανάκι δεν πήγαινε βήμα! Μόνο εγω λείπω απο εκεί πάνω :2funny:

Ytdmv1e.jpg

Τώρα πηγαίνει όπως πρέπει. Το παλιό ήτανε τόσο τίγκα στην βρωμιά (προσπάθησα να το καθαρίσω αλλά φίλτρο 10 χρονών μάταιο) που δεν έπαιρνε καθόλου άερα. 

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μετά απο αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα και πίσω φανάρι μια βόλτα προς Νέα Αγχίαλο ειδικά μετά την δουλειά ήτανε essential.

hsGWrZg.jpg

OEgYJK3.jpg

MckF2e7.jpg

xQUNGJm.jpg

Το νέο φωτιστικό σώμα πίσω με τα LED φωτίζει πάρα πολύ καλά και κάνει εξαιρετική δουλειά στο να φαίνεται η μοτοσυκλέτα απο απόσταση. Τελευταία αλλαγή που πρέπει να γίνει είναι να αλλαχτεί το ρελέ μιας και το φλας ανάβουνε αλλά δεν αναβοσβήνουνε μιας και τα μπροστά φλας είναι μεγαλύτερα βατ απο τα πίσω. Μετά την αλλαγή λαδιών, μπουζί, φίλτρο αέρα (το κυριότερο) και λαδιού το μηχανάκι πήγαινε πολύ άνετα στον δρόμο. Δικάβαλο σε ευθείες κρατούσε τα 90-95 χιλιόμετρα ακούραστο ακόμα και με 13-35 γρανάζωμα. Μετά την αλλαγή δίσκων συμπλέκτη ακόμα πιο αποδοτικό.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Το λύσιμο-καθάρισμα, γρασάρισμα συνεχίζεται...
Βγήκαν όλα τα ρουλεμάν, τσιμούχες, αποστάτες του ψαλιδιού και έπεσε και ένα γυαλισματάκι.
bq5GH9i.jpg

ΠΡΙΝ:
Mjq3gRP.jpg

ΜΕΤΑ:
QWSC4pc.jpg

Gc38knH.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Canardo
Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγαμε με την κοπελιά βόλτα στην λίμνη Κάρλα σήμερα.

p4aoHeO.jpg

wfNfWqV.jpg

y27uc1Q.jpg

61jflLU.jpg

Z2117K6.jpg

Q2aGMUh.jpg

12QZs7E.jpg

Η λίμνη αποξυράνθηκε το 1962 μιας και προκαλούσε προβλήματα με πλυμμήρες και έντομα. Ωστόσο το 2010 ξεκίνησε διαδικασία αποκατάστασης της και το 2018 ολοκρηρώθηκε. Έχει τον δικό της βιότοπο με διάφορα ζωάκια και φυσικά υπέροχα τοπία. Υπάρχουνε δυο δρόμοι: ή πας απο εθνική για Λάρισα και στρίβεις για Κανάλια ή πας απο Μελισσιάτικα και περνάς μεσά απο βουνά (Γλαφυραί, Κάτω Κερασιά, Κανάλια) για να φτάσεις. Εμείς πήραμε την 2η διαδρομή για το τοπίο. Το μηχανάκι δεν παραπονέθηκε καθόλου, τραβούσε άνετα σε όλη την διαδρομή και πήγε και γύρισε καίγοντας λίγο παραπάνω απο μισό ντεπόζιτο περίπου. Προσοχή μόνο στον δρόμο μιας και έχει κακοτεχνείες σε κάποια σημεία, αρκετά ζουζούνια και επίσης πρώτη φορά βλέπω φίδι στον δρόμο. Απλά έκοψα ταχύτητα, περίμενα να φύγει και βγήκα λιγάκι στο αντίθετο ρεύμα για να το αποφύγω εντελώς. Αμα πατήσεις αυτές τις μ***κιες έφυγες τούμπα.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98
Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

@klab τι είχε όμως το Vulcan και το ξαπόστειλες;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

Την 6/6/2019 at 1:50 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Αν ο μηχανικός είναι σκράπας τότε ναι...προσοχή θέλει παντα..

Δηλαδή ο φωστήρας που σου είπε ν αλλάζεις λάδια κάθε 1000 χιλιόμετρα δεν το δε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@klab τι είχε όμως το Vulcan και το ξαπόστειλες;

Βλεννόρροια, σύφιλη, δάκο,μουχρίτσα, μπέρι- μπέρι και τακαμούρι.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Εισαι σιγουρος πως ξερεις τι ειχε; 

Τα vulcan δεν κολλουσαν δακο... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ένας φίλος έχει Kawasaki Vulcan ίδιο με το δικό σου σε μαύρο (400cc) και εδω και 2 χρόνια είναι απροβλημάτιστο. Εσένα τι έπαθε;

@costikos ήτανε υπερβολή ναι όντως το ξέρω. Τουλάχιστον ανα 2000-2500χλμ μια αλλαγή λαδιών θα την κάνω. Μόνο καλό κάνει σε αυτά τα χιλιόμετρα. Δεν ξέρω για εσας, για εμένα όμως το πάθημα έγινε μάθημα. Και τα 300€ δεν μπορώ να τα ξαναβρώ τόσο εύκολα άρα ας έχω το κεφάλι μου ήρεμο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 38 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Δεν ξέρω για εσας, για εμένα όμως το πάθημα έγινε μάθημα. Και τα 300€ δεν μπορώ να τα ξαναβρώ τόσο εύκολα άρα ας έχω το κεφάλι μου ήρεμο...

Τα 300 τα έδωσες επειδή το μηχανάκι είχε τραβήξει τα πάθη του Χριστού και δούλευε ασυντηριτο όχι επειδή έκανες την προβλεπόμενη συντήρηση του κατασκευαστή.. 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Δηλαδή ο φωστήρας που σου είπε ν αλλάζεις λάδια κάθε 1000 χιλιόμετρα δεν το δε.

Οι προτάσεις,

1.Ο τάδε μηχανικός είπε να αλλάζονται τα λάδια κάθε 1000 χλμ

2.το τάδε μέλος φόρουμ έγραψε ότι ο τάδε μηχανικός του είπε να αλλάζει λάδια κάθε 1000 χλμ.

είναι δύο διαφορετικές πραγματικές καταστάσεις. Εδώ αληθή έχουμε την πρόταση 2. Όμως το 2=>1 δεν είναι απαραίτητα αληθές.

Συνεχίστε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ένας φίλος έχει Kawasaki Vulcan ίδιο με το δικό σου σε μαύρο (400cc) και εδω και 2 χρόνια είναι απροβλημάτιστο. Εσένα τι έπαθε;

Αγορασμένο καινούργιο το 1997 και έκοψε μπιέλα σε μία εβδομάδα, ευτυχώς μου άλλαξαν μοτέρ άμεσα χωρίς να μου πουν μα-μου-σου-ξου.

Άπειρες, επαναλαμβάνω, άπειρες φορές να ξεμένει χωρίς να μπορεί να βρεθεί το γιατί και η μόνη λύση ήταν σπρώξιμο-σκαστό και ακόμα και τότε μερικές φορές γινόταν με αυτοκίνητο.

3 ηλεκτρονικές μας χαιρέτησαν τα πρώτα 2 χρόνια.

Άπαξ και ακούμπησε μάστορας τα καρμπιρατέρ adios amigo δεν ξαναδούλεψε ποτέ σωστά.

Το πάρκαρα παρασκευή απόγευμα γυρνώντας από δουλειά και δευτέρα έκανες τον σταυρό σου για να πάρει μπρος και να δουλέψει μονοκύλινδρο μέχρι να ζεσταθεί καλά,

Ξανά στο συνεργείο καθαρισμό-ρύθμιση και την επόμενη εβδομάδα πάλι τα ίδια.

Και δεν προχωράω αναλυτικά στα εκτός μοτέρ, που άλλαζα συνέχεια κλειδαριές λαιμού, τάπες πλαισίου, αλυσιδογράναζα κάθε χρόνο, κοντέρ που έμπαζε νερά, διακόπτη σταντ που κόλαγε και δεν το άφηνε να πάρει μπροστά αλλά μίζαρε κανονικά, τρόμπα φρένου, φλας που άλλαζα γιατί είχαν γίνει ενυδρεία κλπ κλπ πάμπολλα τέτοια ζητήματα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Αλλάξαμε λαδακια και βγήκαμε βόλτα. Αυτήν την φορά επέλεξα τα back to basics 20w50 exl, γιατί τα 15w50 exp ημισυνθετικά μου τα έκαψε λίγο. Μοτέρ εμφανώς βελτιωμένο, αφού σε λίγα παραπάνω από 2000χλμ τα exp είχαν γίνει νερό, ο μόνος που φόβος ήταν μήπως δω διαφορά σε σασμάν, ευτυχώς ολόιδια αίσθηση. 

3pMFUMy.jpg

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 10 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Αγορασμένο καινούργιο το 1997 και έκοψε μπιέλα σε μία εβδομάδα, ευτυχώς μου άλλαξαν μοτέρ άμεσα χωρίς να μου πουν μα-μου-σου-ξου.

Άπειρες, επαναλαμβάνω, άπειρες φορές να ξεμένει χωρίς να μπορεί να βρεθεί το γιατί και η μόνη λύση ήταν σπρώξιμο-σκαστό και ακόμα και τότε μερικές φορές γινόταν με αυτοκίνητο.

3 ηλεκτρονικές μας χαιρέτησαν τα πρώτα 2 χρόνια.

Άπαξ και ακούμπησε μάστορας τα καρμπιρατέρ adios amigo δεν ξαναδούλεψε ποτέ σωστά.

Το πάρκαρα παρασκευή απόγευμα γυρνώντας από δουλειά και δευτέρα έκανες τον σταυρό σου για να πάρει μπρος και να δουλέψει μονοκύλινδρο μέχρι να ζεσταθεί καλά,

Ξανά στο συνεργείο καθαρισμό-ρύθμιση και την επόμενη εβδομάδα πάλι τα ίδια.

Και δεν προχωράω αναλυτικά στα εκτός μοτέρ, που άλλαζα συνέχεια κλειδαριές λαιμού, τάπες πλαισίου, αλυσιδογράναζα κάθε χρόνο, κοντέρ που έμπαζε νερά, διακόπτη σταντ που κόλαγε και δεν το άφηνε να πάρει μπροστά αλλά μίζαρε κανονικά, τρόμπα φρένου, φλας που άλλαζα γιατί είχαν γίνει ενυδρεία κλπ κλπ πάμπολλα τέτοια ζητήματα.

Τι είναι τούτο! Πωπωπω δε μαρεσει καθόλου αυτό το μηχανακι. 

Είναι γιαπωνέζικο, δε χαλάει σου είπαν, πάρτο :thumbsdown:

Νομίζω ότι διαμαρτυροταν από μόνο του για την εμφάνιση του :thumbsup:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τι στο κάλο; Το μηχανάκι της κολάσεως σου δώσανε; Ύμαρτον...μπορεί να έπεσες σε αστοχία υλικού ή κάτι τέτοιο μήπως; Γιατί εμένα αυτό το παιδί που το έχει εδω πράγματι δεν του έχει βγάλει κάτι...

@FlyingInADream uhm...

UoHc34M.png

Καλά είναι όμως τόσο εξωγηίνο που πλέον προσέχω το μηχανάκι πιο πολύ; Ότι χρήση του έκανα τότε την ίδια κάνω και τώρα με την μόνη διαφορά οτι το είχα παρατήσει χωρίς λάδια ο Θεός ξέρει για πόσους μήνες και χιλιόμετρα. Για αυτό και έπαθε οτι έπαθε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Πωπω δεν καταλαβαίνεις..

Πηγες από το ένα άκρο στο άλλο.

Τόσο απλά.

Κάνε ό,τι ζητάει ο κατασκευαστής και το παπί θα ζήσει για πάντα. Αυτά..

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xj6n (600cc) mt revenge

Δημοσιεύτηκε

Σέρβις πλύσιμο κ έτοιμη για το καλοκαιρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To manual λέει αυτό. Το ελληνικό το έχω κάτω στο μηχανάκι αλλά είναι το ακριβώς ίδιο.  Ωστόσο πάνω λέει με βάση τομ ολικό χιλιομετρητή, μήνες ή οτιδήποτε έρχεται πρώτο. Άρα κάθε 1000χλμ στο δικό μου.

DvaWZiO.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

πριν 56 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

To manual λέει αυτό. Το ελληνικό το έχω κάτω στο μηχανάκι αλλά είναι το ακριβώς ίδιο.  Ωστόσο πάνω λέει με βάση τομ ολικό χιλιομετρητή, μήνες ή οτιδήποτε έρχεται πρώτο. Άρα κάθε 1000χλμ στο δικό μου.

Και τα 4000 και 8000 που γραφει δίπλα, τι είναι ?

Οι 3 (!) αλλαγες λαδιου που εχεις κυκλώσει με κόκκινο, δεν σου λένε κάτι ?

Εισαι 100% σίγουρος, οτι διαβαζεις σωστα το βιβλίο, και εβγαλες συμπέρασμα ανα 1000 χλμ?

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ το έχασα λιγάκι. Γίνεται να μου εξηγήσει κάποιος; Νόμιζα οτι με το που φτάσεις 1000χλμ πρέπει να γίνεται αλλαγή λαδιού αλλά όντως τα άλλα 2 δεν ξέρω ακριβώς τι ρόλο παίζουνε;

Βοήθεια :( 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.