brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

10652 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Κράνος - μπουφάν - γάντια - καθρέπτες ( ο κάθε ένας μέχρι εκεί που φτάνει €€€€ )  ! Δυστυχώς σε αυτή την ηλικία πολύ τα θεωρούν χαζά ή ανούσια.

Μπράβο !!! Καλές βόλτες να έχεις με το adressaki :thumbsup:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 λεπτά, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Δυστυχώς σε αυτή την ηλικία πολύ τα θεωρούν χαζά ή ανούσια

Το να οδηγάει ο μέσος 20αρης χωρίς κράνος (ε μην χαλάσει και το μαλλί ρε αλάνι μου), παντόφλα και το τσιγάρο στο χέρι είναι όλο μαγκιά, κλανιά και εξάτμιση μέχρι ο διάολος να σπάσει το ποδάρι του. 

Εγώ προσωπικά σαν μοτοσυκλέτα του συμπεριφέρομαι και συμπεριφέρομαι γενικά. Ότι μπορείς να πάθεις (χτύπα ξύλο μακριά απο όλους μας) σε μια 600αρα ή στο Hayabusa τα ίδια μπορείς να πάθεις και σε ένα 50αρακι. Συνεπώς εγω προτιμώ να έχω όλο τον εξοπλισμό μου...εξάλλου είναι το armor σου, η πανοπλία ενός αναβάτη αν το σκεφτείς.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ότι μπορείς να πάθεις σε μια 600αρα ή στο Hayabusa τα ίδια μπορείς να πάθεις και σε ένα 50αρακι.

Αυτό το είδος παιδείας λείπει από την Ελλάδα, εννοείται πως δεν μιλάω ΜΟΝΟ για τους 20χρονους ... 

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το κακό είναι γενικό. Εδώ στον Βόλο πχ βλέπεις κάτι τύπους με GSXR, TDM, XT, Hayabusa ακράνοτοι χωρίς τιποτα να κάνουν σούζες, μπάντες και ανοίγματα σε κεντρικούς όπως Καρτάλη, Ιάσωνος, Ιωλκού και μάλιστα σε ώρες κίνησης. Οι δρόμοι αυτοί και ας είναι στο κέντρο κοντά στην παραλία είναι λίγο μικροί συνεπως η κίνηση είναι πυκνή. Άντε ίσως μπορώ να συγχωρήσω τον ήχο που σπάει τύμπανα. Ωστόσο ρε μ@λ@κα άντε είσαι πες 30κατι με μυαλό 15χρονου και δεν βάζεις ποτέ κράνος. Αν εσυ τώρα μου πηγαίνεις την τυπική σου βόλτα-άνοιγμα στο κέντρο με 100-120, και σου πεταχτεί ένα πιτσιρίκι. Τι σκατά θα κάνεις; Θα πατήσεις φρένο; Λίγο δύσκολο να ακινητοποιηθείς εγκαίρα και το ατύχημα θα το προκαλέσεις τραυματίζοντας ή σκοτώνοντας κάποιον. Δεν είναι μόνο λοιπόν ο εξοπλισμός είναι και το μυαλό που κουβαλάει ο καθένας ανεξαρτήτως της ηλικίας και του οχήματος.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98
Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες αλλά είναι ένα τεράστιο κομμάτι συζήτησης. Σε αυτό το αποτέλεσμα ευθύνονται και διάφοροι παράγοντες ( έστω και ελάχιστα ).

Για να καταλάβεις τι εννοώ...

Πχ. Εγώ είμαι υπέρ στο γράψιμο ( Χαρτιά ΟΛΑ ,πινακίδα, κράνος , εξατμίσεις που είναι ξετάπωτες και ακούγονται στα 2χλμ χαλαρά, καθρέπτες, φώτα, ψαροκασέλες που φεύγουν στον δρόμο, parking σε αμεα ( καλύτερα σε πεζοδρόμιο ) ... και όχι να με γράψει γιατί στο μπλόκο που έκαναν αντί στα 50 είχα 58 χιλιόμετρα ! Να υπάρχουν κάμερες με ενεργοποιημένα καταγραφικά σε περισσότερες τοποθεσίες ! Χρειάζεται να περάσω έστω και 30 μέτρα πεζόδρομο ??? αν έχει 2-3 άτομα σιγά σιγά με 1η , αλλιώς αν έχει κόσμο κατεβαίνω, σβήνω και με τα χέρια.

Αυτά τα για μερικούς ανεύθυνους φαίνονται παράλογα , πρέπει όμως ΚΑΠΟΤΕ να ξυπνήσουμε σε απλά πράγματα διότι δεν υπάρχει παιδεία. Ούτε μοτοσυκλετιστική αλλά ούτε και γενική. Για να μην αναφέρω τον "γαμιά" που στην Ελλάδα κάνει ότι του κατέβει και όταν βγαίνει εξωτερικό προσέχει να μην φτερνιστεί ! 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην Ελλάδα γενικά επικρατεί η νοοτροπία "έλα ρε αδερφέ σιγά τώρα". Και αυτό δεν είναι σωστό σε καμία περίπτωση. Η γενική παιδεία είναι ένα ακόμα μεγαλύτερο θέμα συζήτησης το οποίο σηκώνει άπειρη κουβέντα γία όλα τα θέματα.

Όσον αφορά την μοτοσυκλετιστική δεν μας βλέπω ποτέ να πηγαίνουμε μπροστά. Σίγουρα υπάρχουνε κάποιοι συνειδητοποιημένοι αναβάτες εκεί έξω αλλά είναι λίγοι με ποσοστό 20-30% σου λέω εγω περίπου. Το υπόλοιπο ποσοστό το γεγονός οτι έχουνε μηχανή αυτομάτως τους δίνεις και το δικαιώμα να κάνουνε κυριολεκτικά οτι τους καπνίσει έξω. Δεν υπολογίζουνε ποτέ αν θα στουκάρουνε πουθενά γιατί επίσης ισχυεί το "δεν θα τύχει σε εμένα ρε" όπως επισης και δεν τους περνάει καν απο το μυαλό αν θα πάρουνε κανέναν πεζό σβάρνα λόγο του επίσης ίδιου γελοίου τρόπο σκέψης που ανέφερα και πιο πάνω. Το θέμα της αστυνομίας άστο...δεν δέχομαι οτι πριν 1 μήνα που σταματήσανε για έλεγχο μου κάνανε παρατήρηση για την Motorsport με σιγαστήρα (ο οποίος είναι fixed δεν βγαίνει) που με 4η και 60 Km/h δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου (για aftermarket) και το μλκισμενο με το Dinamik χωρίς πλαστικά ούτε πινακίδα ούτε κράνος να περνάει σαν δαίμονας και απλά να το κοιτάνε. Ε οχι ΔΕΝ το δέχομαι αυτό, δεν λεω οτι ήμουνα τέρμα σωστός μιας και η οποιαδήποτε aftermarket εξάτμιση είναι παράνομη (και μόνο που καταργείς τον καταλύτη βάση νόμου) αλλά κάποιες φορές η λογική απλά χάνεται...

Και για αυτό και την έβγαλα (την πουλάω επίσης ένα 50αρικο όποιος ενδιαφέρεται είναι περίπου μισό χρόνο φορεμένη) γιατί μιας και είμαι βολτάκιας και το παπί επίσης κυκλοφορεί αρκετά έξω λόγο δουλειάς καλύτερα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πλέον. Η κακή παιδεία σε σχέση με τον σταρχιδισμό της αστυνομίας ώρες ώρες μας κρατάει πίσω.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πάπια Πεκίνου (120cc) ZONTES über (Allescc)

Δημοσιεύτηκε

Δεν αναιρώ τα παραπάνω αλλά δεν έχει να κάνει μόνο με την νοοτροπία του πολίτη αλλά και  με την ανοχη των αρχών . Εχω συναναστραφεί λόγω εργασίας με αρκετό κόσμο  , όλοι το ίδιο «κάγκουρες»  είναι απλά στις χώρες τους είναι 2 παράγοντες που τους επηρεάζουν 1) η αστυνομία - αρχές

2) Το κρύο . Για πολλους πχ Σκανδιναβους “it’s too hot for a helmet” στη Κρήτη .

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Καθαρισμός καρμπ, "εντός, εκτός και επί τα αυτά".:tongue:
ΠΡΙΝ:
ZAMjTwo.jpg

p6vsoFs.jpg

ΜΕΤΑ:

U7ZUnD7.jpg

TQZfAbu.jpg

BONUS:
Καθαρισμός φλογέρας και μπουριού :tooth: εξάτμισης.

isyFkhv.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Canardo
Αρέσει σε 13 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 45 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Ξέχασα ότι πήρες ΚΤΜ και λέω γιατί έχει διχρονο-πράγματα στο KLR? :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ένα πράγμα το οποίο θα έπρεπε ειδικά στα δίτροχα να ελέγχεται από τις αρχές και να τιμωρείται αντίστοιχα , ΛΑΣΤΙΧΑ.

Όσο καλοσυντηρήμενο , καλό λάστιχο , μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις .... όταν ένα λάστιχο έχει περάσει πάνω από 7-8 χρόνια είναι τούβλο ΤΕΛΟΣ. Είναι απλά ακατάλληλο !

Κανένας από τις αρχές δεν τα κοιτάζει ( ακόμη και οι ίδιοι ιδιοκτήτες!!! ) 

πριν 4 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

isyFkhv.jpg

Πολύ μακρύς δεν είναι ο σιγαστήρας ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

πριν 13 ώρες, το μέλος Canardo έγραψε:

Ευτυχώς που υπάρχει και κόσμος σαν εσένα που παίρνει κανα ενδιαφέρον μηχανάκι και ασχολείται και δε διαβάζουμε όλη μέρα για καταναλώσεις, πόσο κακή δουλειά κάνει η τροχαία, υπέρτατο πλύσιμο και λάδωμα αλυσιδας και πόσο απροβληματιστο είναι το Χ και Ψ χιλιοκυκλοφορημενο αδιάφορο μηχανάκι :worshippy:

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

πριν 7 ώρες, το μέλος CptAngel έγραψε:

Ευτυχώς που υπάρχει και κόσμος σαν εσένα που παίρνει κανα ενδιαφέρον μηχανάκι και ασχολείται και δε διαβάζουμε όλη μέρα για καταναλώσεις, πόσο κακή δουλειά κάνει η τροχαία, υπέρτατο πλύσιμο και λάδωμα αλυσιδας και πόσο απροβληματιστο είναι το Χ και Ψ χιλιοκυκλοφορημενο αδιάφορο μηχανάκι :worshippy:

+1000

@CanardoΠες πώς το έκανες και γυάλισε έτσι. Εχω μάθει απεξω ποιό πλαστικό τρίζει στο Honda.

Τροποποιήθηκε από τον costikos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb. NC750X. (1300cc) schuberth c3 MV Agusta

καλημερα και απο εμενα,σημερα την πηγα βολτα το πρωι,επιστροφη στο σπιτι λυσιμο η γκαζιερα και λιγο λαδακι για λυπανση, λαδωμα τις αλυσιδας για πρωτη φορα με βαλβολινη,[εχω και σπρει] τις παρηγγειλα πισω λαστιχο,σε 2-3 μερες ερχεται απο  ΣΟΦΙΑ.το περναω στην κουκλα και μετα [αλεκος[ για βαλκανια.εχω ενα μενος με τα βαλκανια, θες οτι εχει και αυτο ωραια μερη να δεις, εχει και η βουλγαρια πολυ πρασινο. φτηνα τα παντα, απο βενζινα, απο φαγητο ξενοδοχεια.

Τροποποιήθηκε από τον getsim andreas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova i (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 16/5/2019 at 2:05 ΠΜ, το μέλος propapias έγραψε:

Ρε αδερφε μην βαζεις στην παπια 7100 τζαμπα τα λεφτα, και το 5100 πολυ του πεφτει.

Για 2 3 ευρώ διαφορά το 6μηνο δεν θα βάλω υποδεέστερο λαδι μεσα. Η διαφορά απο τα 5100 στα 7100 ηταν μεγάλη. Πολύ καλύτερο σασμάν με το 7100 και καμια 1000 χλμ αργοτερα αρχισε να τα τσιμπάει. Στο λαδι π ειναι το πιο σημαντικό για τον κινητήρα δεν χωράνε τσιγγουνιες ,και ειδικά σε αερόψυκτο που μεσα στην πόλη και στην κίνηση σηκώνει τρελές θερμοκρασίες το λαδι αρα θες κατι καλο να έχει αντοχή σε θερμικές καταπονήσεις και να μην "σπάει εύκολα"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM LC4 640 SM (625cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 6 ώρες, το μέλος ChrisM έγραψε:

ειδικά σε αερόψυκτο που μεσα στην πόλη και στην κίνηση σηκώνει τρελές θερμοκρασίες το λαδι αρα θες κατι καλο να έχει αντοχή σε θερμικές καταπονήσεις και να μην "σπάει εύκολα"

Καμιά επαφή με την πραγματικότητα δεν έχει αυτό που λες να ξέρεις..

Ειδικά αν μιλάμε για παπί..

Να κατεβαίνουμε όλοι με υγροψυκτα ss στο κέντρο παίδες να μην ανεβάζουμε θερμοκρασίες :_zeppelin:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Την 5/25/2019 at 8:43 ΠΜ, το μέλος costikos έγραψε:

@CanardoΠες πώς το έκανες και γυάλισε έτσι. Εχω μάθει απεξω ποιό πλαστικό τρίζει στο Honda.

Εσωτερικά καθάρισμα με ένα από τα συνηθισμένα carb cleaners του εμπορίου και φύσημα με πεπιεσμένο αέρα.
(Ευτυχώς δεν ήταν πολύ βρώμικο και δεν χρειάστηκαν άλλες παρεμβάσεις).

Εξωτερικά με break cleaner, οδοντόβουρτσα και Υπομονή.
Autosol (ή Glanol) τρίψιμο με scotch bright και Υπομονή.
Φινίρισμα με dremel μαλακή βούρτσα και Υπομονή.

Ίσως μάταιος κόπος θα μου πεις για ένα μηχανάκι, που ελπίζω σύντομα να χωθεί στις λάσπες και στα χώματα.:pray:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι παπουτσάρα είναι αυτή ρε; :wub:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR F4i (600cc) AGV K-4 Honda CBF (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Θεά η κυρά Ρούλα! :wub::wub:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 16 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Επέκταση φτερού για το cb και βόλτα με την μάνα μου στην Ναύπακτο.

Πρώτη φορά την πάω εκδρομούλα με δίκυκλο.

Γούσταρε η mother, κοίτα που έγινε μηχανόβια στα γεράματα της :laugh:

s8cbrHf.jpg

fTiOISF.jpg

Μάλλον εισαι γύρω στα 25;

Η δική μου όταν έμαθε τι καιει το σκουτερ είπε οτι είναι κρίμα να μη μάθει πιό νωρις. Αλλά τώρα ειναι 71 πια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four (400cc) Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Είμαι 48 και η μάνα μου 71, θα κάνουνε παρέα :biggrin:

πριν 1 ώρα, το μέλος costikos έγραψε:

Μάλλον εισαι γύρω στα 25;

Η δική μου όταν έμαθε τι καιει το σκουτερ είπε οτι είναι κρίμα να μη μάθει πιό νωρις. Αλλά τώρα ειναι 71 πια....

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 15 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Είμαι 48 και η μάνα μου 71, θα κάνουνε παρέα :biggrin:

Τι διάλο, εγώ είσαι;; Χαχα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

Α, πήγα στο Orange days . Mαζι με @peterpan

Συμπεράσματα ημέρας : 

1) γαμώ τα κέρατα της κτμ. Αν έπαιρνα καινούριο μηχανάκι, δε θα έπαιρνα duke 790 οπως νομιζα μες το κεφάλι μου, αλλά μάλλον 790 adventure (R)\

2) Γαμω τα κέρατα της κτμ νο 2. Τι σβέλτος μικρός διάολος ειναι το duke 390 (ναι χωρουσα και εκει).

3. Η ktm φτιάχνει μηχανές για (πιο) ψηλούς; και στο duke 790 χωρούσα αψογα

4. Μπράβο στη bajaj! Το μπενέλι το αντβέ απο κοντά είναι πολυ ομορφο.

5. Όχι δεν ήταν καθόλου κ@βλά  η  ακούσια τοποθέτηση με υπερστροφή με το adventure 790 ( αφου νόμιζα οτι θα αντιδράσει στις μεσαίες οπως το zr7 :baby:. )

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZR7(S) (750cc) Αλλος ποιος ξερει

Δημοσιεύτηκε

πριν 59 λεπτά, το μέλος GavriilVet έγραψε:

Α, πήγα στο Orange days . Mαζι με @peterpan

Συμπεράσματα ημέρας : 

1) γαμώ τα κέρατα της κτμ. Αν έπαιρνα καινούριο μηχανάκι, δε θα έπαιρνα duke 790 οπως νομιζα μες το κεφάλι μου, αλλά μάλλον 790 adventure (R)\

2) Γαμω τα κέρατα της κτμ νο 2. Τι σβέλτος μικρός διάολος ειναι το duke 390 (ναι χωρουσα και εκει).

3. Η ktm φτιάχνει μηχανές για (πιο) ψηλούς; και στο duke 790 χωρούσα αψογα

4. Μπράβο στη bajaj! Το μπενέλι το αντβέ απο κοντά είναι πολυ ομορφο.

5. Όχι δεν ήταν καθόλου κ@βλά  η  ακούσια τοποθέτηση με υπερστροφή με το adventure 790 ( αφου νόμιζα οτι θα αντιδράσει στις μεσαίες οπως το zr7 :baby:. )

Και πέτυχα και τον @ibar132  απο το πουθενά! 

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα