brutos

Τι έκανες με/για την μηχανή σου σήμερα;

10880 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Dax (72cc) Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε

original.gif

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CB500X (471cc) Shark Spartan Droze

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος karellen έγραψε:

:tooth::tooth::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph daytona 675r (675cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 11 ώρες, το μέλος kpapageo έγραψε:

@giorgos.boun Σταζεις κ@υλ@ :wub:

Άσε τις χαζομάρες εσυ και πες μας πως περνάς και πότε έρχεσαι να μας τα πεις από κοντά.

πριν 31 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

@pitapola τελικά την έκανα την μαλακία μου δεν άντεξα, το αγόρασα το δείγμα μοτοσυκλέτας:laugh:. Στις καρτόπιστες που έχουμε, μηχανές σαν το rs του Γιώργου δεν χωράνε ούτε για πλάκα οπότε αναγκαστικά θα έπαιζα είτε σε kayo είτε σε imr. Τελικά κατέληξα στο πρώτο. Εδώ και δύο φώτο από την πρώτη προπόνηση.

DSC0260.jpg

DSC0346.jpg

Ω ρε φίλε ζηλευω!!!

ε για πες. Εκπληκτική η αίσθηση του μικρού;

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Κ13R Honda NC Το ορθοδοξο (700cc)

Δημοσιεύτηκε

@giorgos.boun ήταν το καλύτερο που μπορούσα να σκεφτώ ρε φίλε προκειμένου να ξεδίνω κάπου κάνοντας παράλληλα - την όποια - προπόνηση. Καλό και χρυσό το Μούλτι αλλά αφενός είναι μαούνα και τουριστικό κι αφετέρου σε περίπτωση μιας απλής στραβής αγοράζεις δύο ΚΑΥΟ. Από την άλλη, έχοντας σκούτερ για την Αθήνα, χάνω αναγκαστικά όλα τα καθημερινά "προπονητικά" χιλιόμετρα που αφορούν τουλάχιστον τα πόδια. Πήρα λοιπόν αυτό το μαραφέτι με την ελπίδα να μπορέσω να πηγαίνω στην καρτόπιστα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα. Ο χρόνος θα δείξει αν έπραξα σωστά. Τουλάχιστον απ ότι έμαθα είναι ευκολοπούλητο μετά :laugh:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
k8 600 gsxr 1000 L7

Δημοσιεύτηκε

Την 2/5/2019 at 10:44 ΜΜ, το μέλος strokt up έγραψε:

Δεν είπε κανείς οτι δεν είναι αρκετά τα 250 κυβικά για να περάσεις καλά. Ίσα ίσα παίζει να έχει και μεγαλύτερη τελική απο το κλε μου, απλά ο noodles δεν πόσταρε τόσο συχνά βόλτες και αυτός ήταν και ο λόγος που έκανα την παρατήρηση-διατύπωση αυτή.

Την 2/5/2019 at 8:36 ΠΜ, το μέλος BlackDiamond έγραψε:

Όπως είπε ο @noodles πριν λίγες μέρες , ποιος είπε πως δεν μπορείς να περάσεις καλά με ένα 250 ? :thumbsup:

σωστοι και οι 2! 

η αληθεια πως τον τελευταιο χρονο οι βολτες με το ςς αδιαζανε πολυ την τσεπη και τις ειχα ελατωσει, αρκετα.

επικρατουσε-επικρατει η λογικη πως χωρις 30λιτρο ντεποζιτο, 3βαλιτσο και 1000 κυβικα δεν πας πουθενα και αν δεν εχεις 160 αλογα στη ροδα σε "πιστιαρικο" :laugh:

δε κανεις τιποτα. δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, ολα εξαρτωντε απο τον αναβατη.

βλεπω τωρα τελευταια πολλοι πανε σε μικρα δρομο-enduro για οικονομικη διασκεδαση, αρα δεν ειμαι ο μονος που καταλαβε πως κατι εκανα λαθος μεχρι σημερα...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GN250 (249cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 11 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

@pitapola τελικά την έκανα την μαλακία μου δεν άντεξα, το αγόρασα το δείγμα μοτοσυκλέτας:laugh:. Στις καρτόπιστες που έχουμε, μηχανές σαν το rs του Γιώργου δεν χωράνε ούτε για πλάκα οπότε αναγκαστικά θα έπαιζα είτε σε kayo είτε σε imr. Τελικά κατέληξα στο πρώτο. Εδώ και δύο φώτο από την πρώτη προπόνηση.

Ωραιος ο John!  :biggrin:

Καλοστριφτο φιλε, παω στοιχημα οτι θα το χαρεις οσο τιποτα αλλο. Πιθανοτατα να το εχεις ηδη καταλαβει... Κανε και καμια παραγγελια χονδρικης για ξυστρες, θα βαρεθεις να ξυνεις γονατο. 

:cheers:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Bandit 650, KLE (1150cc) Nivea Styling Gel Suzuki BANDIT (1250cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 20 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

σωστοι και οι 2! 

η αληθεια πως τον τελευταιο χρονο οι βολτες με το ςς αδιαζανε πολυ την τσεπη και τις ειχα ελατωσει, αρκετα.

επικρατουσε-επικρατει η λογικη πως χωρις 30λιτρο ντεποζιτο, 3βαλιτσο και 1000 κυβικα δεν πας πουθενα και αν δεν εχεις 160 αλογα στη ροδα σε "πιστιαρικο" :laugh:

δε κανεις τιποτα. δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, ολα εξαρτωντε απο τον αναβατη.

βλεπω τωρα τελευταια πολλοι πανε σε μικρα δρομο-enduro για οικονομικη διασκεδαση, αρα δεν ειμαι ο μονος που καταλαβε πως κατι εκανα λαθος μεχρι σημερα...

Απλά αυτό είναι της μόδας.. 3βαλιτσο χιλιάρι με κανα 40λιτρο ντεπόζιτο, ζελατίνα μέχρι τα αστερια, 7 σετ προβολια και ανατομικές σελες και θερμαινομενα γκριπς και μαρσπιε για "ταξιδι" 80χμ (μαζί με την επιστροφή). 

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Πήρα μια τρομάρα με τη μηχανή μου σήμερα, γιατί είδα κάτι σταγόνες λαδιού στο ξύλο που την στηρίζω και δεν είμαι σίγουρος από τι είναι. Από μια μικρή έρευνα που διεξήγαγα, φάνηκε ο υπαίτιος να είναι η αλυσίδα (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Ενδεχομένως να την λάδωσα υπεράνω του δέοντος; Για πείτε μου κι εσείς ρε παιδιά τι βλέπετε; Να ανησυχώ; Να μην ανησυχώ; Χρειάζεται μηχανικό;

ayth.jpg

edw.jpg

kaiayth.jpg

kiayth.jpg

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Κατ αρχας εξοπλισου με υπομονη,πινελακι και ενα μπουκαλι παραφινελαιο να το καθαρισεις απο κατω γιατι με τοση μακα που εχει δεν ξερεις τελικα απο που ερχεται η οποια διαρροη.

Πολυ πιθανο να ειναι απο την αλυσιδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το ότι όλη η περιοχή των εξαρτημάτων έχει πιάσει ''σοβά'' από λιπαντικό αλυσίδας+βρωμιές, δεν σου βάζει ιδέα, τι είναι αυτό που βλέπεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Κατ αρχας εξοπλισου με υπομονη,πινελακι και ενα μπουκαλι παραφινελαιο να το καθαρισεις απο κατω γιατι με τοση μακα που εχει δεν ξερεις τελικα απο που ερχεται η οποια διαρροη.

Πολυ πιθανο να ειναι απο την αλυσιδα.

Σαν αυτό που βρίσκουμε στο σούπερ μάρκετ; Πάω αν είναι αύριο να πάρω κάνα μπουκάλι και θα κάτσω να ασχοληθώ.

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το ότι όλη η περιοχή των εξαρτημάτων έχει πιάσει ''σοβά'' από λιπαντικό αλυσίδας+βρωμιές, δεν σου βάζει ιδέα, τι είναι αυτό που βλέπεις;

Αν σου πω ούτε στο ελάχιστο; Το θεώρησα περισσότερο τύπου λάσπη βρωμιά και το προσπέρασα... Και τα αυτοκίνητα έχουν τέτοιο χρώμα από κάτω, οπότε νόμιζα ότι ήταν παρόμοιο.

Αυτά τα πράγματα είναι που δεν ξέρω ούτε τα βασικά και στεναχωριέμαι που έχω τη μηχανή και δεν μπορώ να την έχω σε τόσο καλή κατάσταση που θα ήθελα... Μπορεί να την πήρα μεταχειρισμένη, αλλά μου αρέσει, θέλω να την προσέξω για όσο καιρό θα την έχω. Γι' αυτό ψάχνω εδώ πέρα συμβουλές κτλ κτλ, για να μπορέσω να κάνω έστω και τα ελάχιστα. Κι αν μπορούσε να μου κάνει κάποιος μαθήματα, ακόμη καλύτερα θα ήταν για μένα. Είμαι περισσότερο hands on experience τύπος. Αν διαβάσω μόνο δε θα μου μείνει.

Διοίκηση σπούδασα, δεν έχω ιδέα από μηχανολογία και συντήρηση μηχανών(μηχανικών μερών).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Schuberth

Δημοσιεύτηκε

Αν σου στάζει για τις πρώτες ώρες αφού σταματήσεις ( μιλάμε για 2-3 σταγόνες ) είναι από το λάδι τις αλυσίδας. Καθώς ζεσταίνεται η αλυσίδα γίνεται πιο λεπτό - ρευστό το λάδι της  και φεύγει από πάνω της.

Όσο μετακινείσαι πέφτει σε ζάντα κτλπ. Όταν όμως σταματήσεις σιγά σιγά γλύφει και πέφτει κάτω...Πιο έντονο είναι στο μπροστινό μέρος διότι ένα ποσοστό από αυτό που φεύγει από την αλυσίδα πάει στα τοιχώματα από το μπροστινό γρανάζι και μετά τα βλέπεις κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Περάσαμε και το ΚΤΕΟ μας σήμερα, ευτυχώς χωρίς παρατηρήσεις! :yahoo:
Ωραίο άτομο ο ελεγκτής, σύντροχος της "βρώμικης" κατηγορίας.:winking:

4C2YMPg.jpg

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki Address 125 (125cc) LS2 Stream Evo FF320 Suzuki V-Strom 650-XT (650cc)

Δημοσιεύτηκε

200 στην στροφή και με ρωτάνε μάμα :laugh:

0BV0inI.jpg

Μίνι βόλτα προς Άγιο Στέφανο σήμερα

Αρέσει σε 12 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Την έκανα την απόπειρα που λέτε για να το καθαρίσω. Πήρα ένα πινελάκι κι ένα μπουκάλι παραφινέλαιο και το ξεκίνησα. Κατόπιν προτροπής του @GeorStrat, άνοιξα και το καπάκι του μπροστινού γραναζιού για να δω τι παίζει κι εκεί. Βέβαια, μη γνωρίζοντας τι και πώς, κόντεψα να ανοίξω ολόκληρη τη μηχανή... Μετά κάπως μου έκοψε και πήγα να ανοίξω το σωστό σημείο. Αλλά μέχρι τότε, εντόπισα μια βίδα Άλεν που κρατάει το πλαϊνό πλαστικό να έχει φθαρμένη κεφαλή. Δεν μπόρεσα να τη βγάλω και θα πρέπει να την αντικαταστήσω κάποια στιγμή.

Αυτό που πρέπει να επισημάνω ξανά, είναι η ελάχιστη εμπειρία μου σε ό,τι αφορά τη συντήρηση (μεταξύ άλλων). Ναι, ξέρω ότι πολλοί - αν όχι όλοι - από εσάς εδώ θα κάνατε καλύτερη δουλειά από μένα, αλλά νομίζω ότι ως πρώτη προσπάθεια, δεν τα πήγα κι άσχημα. Ξεκίνησα 11.40 και τελείωσα πριν καμιά ώρα περίπου, μαζί με επανασυναρμολόγηση. Ακολουθούν τα πριν και τα μετά.

IMG-20190506-123126.jpg

IMG-20190506-123022.jpg

IMG-20190506-161958.jpg

IMG-20190506-115403.jpg

Μετά:

(περίπου)

IMG-20190506-162013.jpg

IMG-20190506-162056.jpg

IMG-20190506-165733.jpg

IMG-20190506-174420.jpg

IMG-20190506-164147.jpg

IMG-20190506-162024.jpg

Αυτά έχω. Όπως είπα, ξέρω ότι δεν είναι κάτι φοβερό και ότι θα μπορούσατε να κάνετε κάτι καλύτερο οι ίδιοι, αλλά για πρώτη φορά νομίζω ότι τα καθάρισα επαρκώς. Με έπιασε και η μέση εν τω μεταξύ, νόμιζα ότι δε θα μπορούσα να σηκωθώ σε μια φάση.

Τα στρώματα λαδιού και βρωμιάς ήταν τόσο παχιά, που δεν καθάριζε μόνο με το πινέλο. Έβαλα μαχαιράκι και το ξεκόλλαγα σαν βούτυρο από τον κεσέ!

Ακούω σχόλια, απορίες, συμβουλές.

Τροποποιήθηκε από τον TheReaper
Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600E (600cc) AGV GT Veloce Husqvarna Vitpilen (701cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια χαρά δουλειά έκανες.Ωραίος.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Πολυ ωραίος.

Μια ωρα + με φωτό, ειναι μια χαρα ο χρόνος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Πολυ ωραίος.

Μια ωρα + με φωτό, ειναι μια χαρα ο χρόνος.

Δεν το διάβασες σωστά. "Πριν καμιά ώρα τελείωσα" ήταν περίπου 18.00 που σταμάτησα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLR (650cc)

Δημοσιεύτηκε

Μια χαρά!
Καλή αρχή και καλά μουντζουρώματα.:tongue:

Καλό κατά τη  γνώμη μου είναι να κατεβάσεις και να έχεις (τυπωμένο κατά προτίμηση)  και το εγχειρίδιο της μηχανής σου. (service manual & owners manual).
Διάβαζε το που και που και θα μάθεις αρκετά πράγματα, ακόμα και αν στο τέλος αποφασίσεις να μην κάνεις τις εργασίες μόνος σου.:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 29 λεπτά, το μέλος TheReaper έγραψε:

Δεν το διάβασες σωστά. "Πριν καμιά ώρα τελείωσα" ήταν περίπου 18.00 που σταμάτησα :D

Καλά πήγες. Επόμενο challenge αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιών και ρύθμιση αλυσίδας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 1 λεπτό, το μέλος costikos έγραψε:

Καλά πήγες. Επόμενο challenge αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιών και ρύθμιση αλυσίδας.

Δεν έχει φίλτρο λαδιού η cbfάρα,απλά ξεβιδώνεις μια βίδα,αφήνεις να φύγει το λάδι,κλείνεις και βάζεις 900ml μέσα.Πραγματικά ό,τι καλύτερο.

@TheReaper όσο πιο γρήγορα αρχίσεις να ασχολείσαι(άρχισες ήδη βασικά) τόσο πιο γρήγορα θα μπεις στο τριπάκι να τα κάνεις όλα μόνος σου,είναι σχολείο το cbf από αυτήν την άποψη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dominator (650cc) Shoei Raid 2-Momo Fighter

Δημοσιεύτηκε

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Δεν έχει φίλτρο λαδιού η cbfάρα,απλά ξεβιδώνεις μια βίδα,αφήνεις να φύγει το λάδι,κλείνεις και βάζεις 900ml μέσα.Πραγματικά ό,τι καλύτερο.

Πλάκα κάνεις, δεν είναι δυνατόν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 26 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πλάκα κάνεις, δεν είναι δυνατόν

έχει σίτα,η οποία αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται καθάρισμα ανά τις δεκάδες των χιλιομέτρων

edit:πρέπει να ανοίξεις καπάκι για να το βγάλεις αυτό,λογικά δεν είναι καν στην κανονική συντήρηση του cbf,όταν είχα πρωτοπάρει το δικό μου είχα πάει σε έναν μάστορα που μου είπε μετά από μια αλλαγή λαδιού "σου καθάρισα και την σίτα" :laugh: καλά κάνω και δεν πατάω πόδι σε συνεργείο.

Τροποποιήθηκε από τον ΤάκηςΜπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF (125cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 33 λεπτά, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

έχει σίτα,η οποία αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται καθάρισμα ανά τις δεκάδες των χιλιομέτρων

edit:πρέπει να ανοίξεις καπάκι για να το βγάλεις αυτό,λογικά δεν είναι καν στην κανονική συντήρηση του cbf,όταν είχα πρωτοπάρει το δικό μου είχα πάει σε έναν μάστορα που μου είπε μετά από μια αλλαγή λαδιού "σου καθάρισα και την σίτα" :laugh: καλά κάνω και δεν πατάω πόδι σε συνεργείο.

Το ότι δεν έχει φίλτρο το γνώριζα. Αλλά από εκεί και πέρα δεν ήξερα. Όσο για το να ανοίξω και να ψάξω, είναι πολύ βαθιά τα νερά ακόμη...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα