shadowhunter

Ασφάλιση Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

701 μηνύματα σε αυτό το θέμα

VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

Εγώ δε βλέπω τη πρόοδο σε αυτό, σε ενοχλεί;

Δε γουστάρω να παραδίδω την πινακίδα μου στη εφορία.Και καλά να έχεις κλειστό γκαράζ.Αν δεν έχεις και σου κλέψει κανείς τη μηχανή χωρίς πινακίδα τρέχα γύρευε.Σου είπα και πιο πρίν,έχει και καλά και κακά,μάλλον εσύ βλέπεις μόνο τα καλά.Οκ γνώμη σου,κανένα πρόβλημα.

καταρχην νευριαζεις χωρις λογο.δεν σου επιτιθεμαι..

οσο για το θεμα της πινακιδας,δλδ αν στην κλεψει ο αλλος με πινακιδα τι θα αλλαξει?θα τον δει καποιος περαστικος?εξαλλου οι μοτο εχουν αριθμο σασι,που ειναι κ η πραγματικη ταυτοτητα του οχηματος..πιστευεις δλδ οτι ειναι δυσκολο σε καποιον να κλεψει την μοτο σου κ να κλεψει κ την πινακιδα μιας αλλης μοτο κ να την φορεσει στη μοτο σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda ANF (125cc) Airoh S4

Δημοσιεύτηκε

Κατα τα αλλα, οσοι μεχρι τωρα ηταν μονιμα ασφαλισμενοι ειναι μαλλον ευχαριστημενοι.

Οσοι κυκλοφορουσαν ανασφαλιστοι τωρα ή θα πρεπει να ασφαλιστουν ή να καταθεσουν και πινακιδες και αν κατι συμβει θα εχουν ενα ακομη στοιχειο σε βαρος τους.

ή να συνεχίσουν να κυκλοφορούν χυμα.

Όπως ήδη κάνουν... :yawn:

Και πρόστιμο να'ρθει ΔΕΝ θα το πληρώσουν. :yawn: :yawn:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

καταρχην νευριαζεις χωρις λογο.δεν σου επιτιθεμαι..

οσο για το θεμα της πινακιδας,δλδ αν στην κλεψει ο αλλος με πινακιδα τι θα αλλαξει?θα τον δει καποιος περαστικος?εξαλλου οι μοτο εχουν αριθμο σασι,που ειναι κ η πραγματικη ταυτοτητα του οχηματος..πιστευεις δλδ οτι ειναι δυσκολο σε καποιον να κλεψει την μοτο σου κ να κλεψει κ την πινακιδα μιας αλλης μοτο κ να την φορεσει στη μοτο σου?

Δε νευρίασα κατ'αρχήν.Αλλά,είναι άδικος κόπος η ταλαιπωρία που θα τραβήξει κάποιος για το παρέδωσε-πάρε την πινακίδα από την εφορία σου.Κάποιος που έχει μια μηχανή στο χωρίο του π.χ. και την ασφαλίζει μόνο το καλοκαίρι,θα πληρώσει τσάμπα όλο το χρόνο η καθε καλοκαίρι θα τρέχει σε εφορίες και ούτω καθ'εξής.Παραδείγματα υπάρχουν πολλά,που βγάζουν φάουλ το νόμο(;) και ας είναι σωστός κατά βάση.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR1300 Honda VFR 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Αυτο που με χαλαει παντως ειναι η υποψια πως πολλοι απο εδω μεσα μαλλον ανηκουν στην κατηγορια των μονιμα ή εποχιακα αναφαλιστων. Αλλιως δεν εξηγουνται τοσες δικαιολογιες που αλλες ειναι βασιμες και αλλες απλα αστειες. Οσοι βολευοταν με την χυμα κατασταση θα ξεβολευτουν, για οσους ηταν ασφαλισμενοι τα πραγματα θα ειναι τα ιδια και καλυτερα.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η ταλαιπωρια δλδ ειναι να παει στην εφορια του χωριου του,να καθησει 5 λεπτα(για χωριο μιλησες) να παραδωσει πινακιδες κ επειτα απο 6 μηνες(η οποτε επιθυμει) να ξαναπαει να καθησει αλλα 5 λεπτα να τις παραλαβει?

2 φορες που παραδωσαμε πινακιδες σε αυτοκινητο,σε πολη κ οχι σε χωριο,ο χρονος αναμονης ηταν γυρω στο δεκαλεπτο.ισως επειδη πηγαμε σε περιοδο που δεν καταθετουν μαζικως πινακιδες.

κ γενικοτερα οσες φορες εχω παει σε εφοριες(οχι μονο για πινακιδες),υπερβολικη κινηση κ αναμονη ειδα σε περιοδους δυσκολες..

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

η ταλαιπωρια δλδ ειναι να παει στην εφορια του χωριου του,να καθησει 5 λεπτα(για χωριο μιλησες) να παραδωσει πινακιδες κ επειτα απο 6 μηνες να ξαναπαει να καθησει αλλα 5 λεπτα να τις παραλαβει?

2 φορες που παραδωσαμε πινακιδες σε αυτοκινητο,σε πολη κ οχι σε χωριο,ο χρονος αναμονης ηταν γυρω στο δεκαλεπτο.ισως επειδη πηγαμε σε περιοδο που δεν καταθετουν μαζικως πινακιδες.

Βρες μου εσύ χωριό με εφορία,ειδικά τώρα που τις κλείνουν με το τσουβάλι!!

και ναι για κάποιους που η εφορία είναι 50 χιλιόμετρα μακρυά είναι ταλαιπωρία ρε φίλε.

Εμένα δε με ενδιαφέρει,ασφάλεια κάνω κανονικά γιατί καβαλάω τα μηχανάκια μου όλο το χρόνο.Πόσους όμως θα βάλει σε έξοδα η σε τρεχάματα;

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτο που με χαλαει παντως ειναι η υποψια πως πολλοι απο εδω μεσα μαλλον ανηκουν στην κατηγορια των μονιμα ή εποχιακα αναφαλιστων. Αλλιως δεν εξηγουνται τοσες δικαιολογιες που αλλες ειναι βασιμες και αλλες απλα αστειες.

Σωωωωωωωωωωωωωωωωωωωπα ! :mB_kalo_e:

Μάγος είσαι ? :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Βάλε και τα ραβασάκια για οσους ΔΕΝ πλήρωσαν τέλη 2013, και να δεις τι εχει να γινει.... :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ποσους βαζει σε εξοδα η τρεχαματα οταν τους τυχει ο λαχνος με το ανασφαλιστο οχημα?αν προτιμας να πληρωνεις εσυ περισσοτερο για να μη πληρωνει καποιος αλλος καθολου,δικαιωμα σου.εγω ομως δεν το επιθυμω..

εν τελει ποια ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια?να παει καποιος 50 χλμ αποσταση να παραδωσει πινακιδες η να ψαχνεις τον ανασφαλιστο που εγινε η στραβη κ τα χρηματα που δικαιουσαι?

κ εντελει,υπαρχουν ατομα που 50 κ βαλε χλμ τα κανουν καθημερινα δις,για να φτασουν στην εργασια τους.θα κλαιμε για αυτους που θα πανε μια στο εξαμηνο?

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.Ούτε θέλω να σε πείσω,ούτε θα αλλάξεις τη γνώμη μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχεις μαζι και φωτοτυπια της αδειας που αναφερει πλαισιο και κινητηρα και εισαι ενταξει.

Κατα τα αλλα, οσοι μεχρι τωρα ηταν μονιμα ασφαλισμενοι ειναι μαλλον ευχαριστημενοι. Οσοι κυκλοφορουσαν ανασφαλιστοι τωρα ή θα πρεπει να ασφαλιστουν ή να καταθεσουν και πινακιδες και αν κατι συμβει θα εχουν ενα ακομη στοιχειο σε βαρος τους.

Θεωρώ ότι χάνουμε την ουσία. Η άδεια και οι πινακίδες αποτελούν ταυτότητα του οχήματος(Προφανώς μαζί με τον αριθμό πλαισίου).

Το να συνδέουμε την ταυτότητα του οχήματος με την δυνατότητα χρήσης του σε δημόσιο οδικό δίκτυο είναι κάτι παράλογο.

Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε δίκυκλα αλλά και σε αυτοκίνητα.

Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα που δεν αφορά εμένα αλλά γνωστό μου.

Ο τύπος αγόρασε ένα αυτοκίνητο (όχι κάτι ιδιαίτερο ένα συνηθησμένο 1400κ.εκ )με δάνειο όπως και αρκετοί άλλοι, και μετά επειδή απολύθηκε η γυναίκα και αυτός δέχτηκε μειώσεις δεν μπορεί να το κινήσει. Πλήρωνε τα τέλη κυκλοφορίας για να έχει το δικαίωμα να παρκάρει στον δημόσιο δρόμο.

Τώρα έρχεται το κράτος και του λέει εφόσον έχεις να μου τα σκάσεις να έχεις τις πινακίδες σου θα τα σκας και για ασφάλεια.

Τo έψαξε για πάρκινγκ τα λεφτά του βγαίναν περίπου όσο τα τέλη και η ασφάλεια μαζί.

Τελικά δεν ξέρω τι έκανε. Επιβαρύναν αυτόν τον άνθρωπο με κανά 400Ε τουλάχιστον με το έτσι θέλω??

Τέλος πάντων αυτό το μέτρο όπως και άλλα π.χ. το χαράτσι της ΔΕΗ είναι ακόμα μια σειρά μέτρων παράλογων που απλά δεχόμαστε παθητικά.

Και στην τελική εφόσον πια κανένας δεν μπορεί να είναι ανασφάλιστος να αφαιρεθεί το επασφάλιστρο για προστασία από ανασφάλιστο όχημα

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

οικοπεδοφαγε,απο τη στιγμη που πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας,μπορεις να παραδωσεις πινακιδες κ να συνεχισεις να παρκαρεις επι δημοσιων οδων.

επι δημοσιων οδων ΔΕΝ μπορεις να σταθμευσεις οταν ΔΕΝ εχεις πληρωσει τα τελη.κ οχι οταν εχεις παραδωσει πινακιδες..

αν κανω λαθος,διορθωστε με.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR (1000cc)

Επειδή αυτό δεν το γνωρίζω θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να ενημερώσει

Αυτό που ήξερα είναι ότι αν περάσει γερανός και το αυτοκίνητο είναι χωρίς πινακίδες το σηκώνει

Τροποποιήθηκε από τον Oikopedofagos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θεωρώ ότι χάνουμε την ουσία. Η άδεια και οι πινακίδες αποτελούν ταυτότητα του οχήματος(Προφανώς μαζί με τον αριθμό πλαισίου).

Το να συνδέουμε την ταυτότητα του οχήματος με την δυνατότητα χρήσης του σε δημόσιο οδικό δίκτυο είναι κάτι παράλογο.

Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε δίκυκλα αλλά και σε αυτοκίνητα.

Να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα που δεν αφορά εμένα αλλά γνωστό μου.

Ο τύπος αγόρασε ένα αυτοκίνητο (όχι κάτι ιδιαίτερο ένα συνηθησμένο 1400κ.εκ )με δάνειο όπως και αρκετοί άλλοι, και μετά επειδή απολύθηκε η γυναίκα και αυτός δέχτηκε μειώσεις δεν μπορεί να το κινήσει. Πλήρωνε τα τέλη κυκλοφορίας για να έχει το δικαίωμα να παρκάρει στον δημόσιο δρόμο.

Τώρα έρχεται το κράτος και του λέει εφόσον έχεις να μου τα σκάσεις να έχεις τις πινακίδες σου θα τα σκας και για ασφάλεια.

Τo έψαξε για πάρκινγκ τα λεφτά του βγαίναν περίπου όσο τα τέλη και η ασφάλεια μαζί.

Τελικά δεν ξέρω τι έκανε. Επιβαρύναν αυτόν τον άνθρωπο με κανά 400Ε τουλάχιστον με το έτσι θέλω??

Τέλος πάντων αυτό το μέτρο όπως και άλλα π.χ. το χαράτσι της ΔΕΗ είναι ακόμα μια σειρά μέτρων παράλογων που απλά δεχόμαστε παθητικά.

Και στην τελική εφόσον πια κανένας δεν μπορεί να είναι ανασφάλιστος να αφαιρεθεί το επασφάλιστρο για προστασία από ανασφάλιστο όχημα

και να φανταστώ θα πέσει και η τιμή της ασφάλειας αφού θα είμαστε όλοι ασφαλισμένοι ε;αλλά για κάτσε, από 1/1 πήραν αύξηση.Μάλιστα....

οικοπεδοφαγε,απο τη στιγμη που πληρωνεις τα τελη κυκλοφοριας,μπορεις να παραδωσεις πινακιδες κ να συνεχισεις να παρκαρεις επι δημοσιων οδων.

επι δημοσιων οδων ΔΕΝ μπορεις να σταθμευσεις οταν ΔΕΝ εχεις πληρωσει τα τελη.κ οχι οταν εχεις παραδωσει πινακιδες..

Γείτονας που παρέδωσε πέρσι πινακίδες ενώ είχε πληρώσει το έβαλε σε παρκινκ το αμάξι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Επειδή αυτό δεν το γνωρίζω θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να ενημερώσει

Αυτό που ήξερα είναι ότι αν περάσει γερανός και το αυτοκίνητο είναι χωρίς πινακίδες το σηκώνει

Οχημα/μοτό άνευ πινακίδων, ειναι σαν κομοδίνο.

Η θεση του ειναι πλεον σε ιδιωτικό χωρο, γκαραζ, στο σαλόνι κλπ.

Το υπογραφεις εξ'αλλου στην δηλωση προσωρινης ακινησιας στην ΔΟΥ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

δεν μπορεις να παρκαρεις σε δημοσιους δρομους οταν δεν εχεις πινακιδες

ο νομος λεει οτι οταν καταθεσεις πρεπει το αμαξι να ειναι σε ιδιωτικο χωρο αλλιως στο μαζευει ο δημος ως αχρηστο αντικειμενο αφου σου εχει κολησει χαρτι πρωτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Όντως σε 2 μηχανάκια που παρέδωσα δήλωσα υπεύθυνα ότι βρίσκονται σε ιδιοκτητό γκαράζ στην τάδε οδό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VARADERO 07 (1000cc) Honda AFRICATWIN 1000

Δημοσιεύτηκε

οχηματα χωρις πινακιδες τα μαζευουν οι δημοι σαν εγκατελελειμενα...... μονο σε ιδιωτικους χωρους...

Να μεινει 1 οχημα 1 μηνα ανασφαλιστο δεν νομιζω οτι μπορουν να το ελεγξουν και να προλαβουν να το διασταυρωσουν αλλα οσοι τα ειχαν 5-6 μηνες ανασφαλιστα θα χουν προβλημα γιατι δεν ειναι μονο το προστιμο αλαλ αν δεν πανε να το πληρωσουν πεφτει σημα στην αστυνομια για κατασχεση αδειας πινακιδων και 2πλασιου προστιμου 500 ευρω δηλαδη.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 600 2KF Suzuki GS (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελικα με οσα διαβασα εδω σ αυτο τοπικ συμπερανα οτι ο νεοελληνας δεν θελει με τιποτα λεμε να γινει η χωρα του πολιτισμενη!!!!

Δηλαδη εσεις που παραπονιεστε για αυτο το μετρο,τι σας πειραζει?που δεν θα μπορειτε πλεον οποτε γουσταρετε να κυκλοφορειται με ανασφαλιστα οχηματα? ή το οτι βαριεστε να πατε να καταθεσετε τις πινακιδες?εφοσον οπως λετε δεν τα κυκλοφορειτε......

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να και και σωστο σ αυτην την χωρα!!!

Ισως η μονη αδικια του μετρου αυτου ειναι οτι οταν καταθετεις τις πινακιδες δεν παιρνεις πισω τα λεφτα που πληρωσες για τον υπολοιπο χρονο που δεν θα κυκλοφορεις.

Κατα αλλα επιτελους να σταματισει αυτη η μαστιγα με τα ανασφαλιστα!!!

Γινοτανε ατυχημα και ο υπαιτιος την εκανε επειδη δεν ειχε ασφαλεια και ολο το φορουμ συσσωμο(δικαια) εκραζε!

Τωρα που παει να μπει μαχαιρι στα ανασφαλιστα βριζετε.....Γιατι???

Φιλε αμα θελεις να εχεις πινακιδες στο οχημα σου να εχεις και ασφαλεια παρακαλω γιατι εφοσον εχεις πινακιδες μπορεις ανα πασα στιγμη να κυκλοφορεις σε δημοσιους δρομους.

Δεν το κυκλοφορεις?να πας να παραδωσεις τις πινακιδες!!!τοσο απλο.....

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda βζζζζβζβζ βζζζ Ducati Diavel Carbon (1198cc)

Δημοσιεύτηκε

Έγινε αύξηση των τελών κυκλοφορίας. Αυξήθηκαν τα οχήματα χωρίς πινακίδες η και με πλαστές.

Έγινε υποχρεωτική και καλά η ασφάλιση. Τι πιστεύεται οτι θα γίνει? Θα τρέξουνε όλοι να βγάλουν ασφάλειες ή μήπως θα παραδώσουν πινακίδες? Μάλλον θα δούμε ακόμα πιο πολλούς χωρίς πινακίδες, ανασφάλιστους η με πλαστές πινακίδες. Απλά τώρα θα μπούνε στο κόλπο και ακόμα πιο πολλά μηχανάκια.

Δεν φταίνε οι νόμοι μας. Η μη εφαρμογή αυτών και το οτι δεν έχουμε ένα σωστό ελεγκτικό σώμα (στην προκειμενη η τροχαία) που να αποδίδει βαρύτατες ποινές στους παραβάτες. Με αυτό το τρόπο τώρα δημιουργούν πρόβλημα σε αυτούς που όντως δεν κυκλοφορούν συνέχεια, δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα με τους ανασφάλιστους οπότε δημιουργεί το πρόβλημα και σε αυτούς που είναι συνέχεια νόμιμοι και θα τους αναγκάσει για ακόμα μια φορά να πληρώσουν αυξημένες τιμές στις ασφάλειες και το κυριότερο απο όλα.

ΟΙ ΠΑΡΑΡΑΒΑΤΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΒΑΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΠΟΙΝΕΣ.

Απλά τώρα θα αυξηθούν οι παραβάτες.

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελικα με οσα διαβασα εδω σ αυτο τοπικ συμπερανα οτι ο νεοελληνας δεν θελει με τιποτα λεμε να γινει η χωρα του πολιτισμενη!!!!

Δηλαδη εσεις που παραπονιεστε για αυτο το μετρο,τι σας πειραζει?που δεν θα μπορειτε πλεον οποτε γουσταρετε να κυκλοφορειται με ανασφαλιστα οχηματα? ή το οτι βαριεστε να πατε να καταθεσετε τις πινακιδες?εφοσον οπως λετε δεν τα κυκλοφορειτε......

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να και και σωστο σ αυτην την χωρα!!!

Ισως η μονη αδικια του μετρου αυτου ειναι οτι οταν καταθετεις τις πινακιδες δεν παιρνεις πισω τα λεφτα που πληρωσες για τον υπολοιπο χρονο που δεν θα κυκλοφορεις.

Κατα αλλα επιτελους να σταματισει αυτη η μαστιγα με τα ανασφαλιστα!!!

Γινοτανε ατυχημα και ο υπαιτιος την εκανε επειδη δεν ειχε ασφαλεια και ολο το φορουμ συσσωμο(δικαια) εκραζε!

Τωρα που παει να μπει μαχαιρι στα ανασφαλιστα βριζετε.....Γιατι???

Φιλε αμα θελεις να εχεις πινακιδες στο οχημα σου να εχεις και ασφαλεια παρακαλω γιατι εφοσον εχεις πινακιδες μπορεις ανα πασα στιγμη να κυκλοφορεις σε δημοσιους δρομους.

Δεν το κυκλοφορεις?να πας να παραδωσεις τις πινακιδες!!!τοσο απλο.....

Ο πολιτισμος ειναι να καταθετεις πινακιδες και μετα να ξαναπληρωνεις για να τις βαλεις παλι;;;ενω ηδη εχεις πληρωσει για να τις παρεις με την αγορα

του οχηματος;;;;νομιζω οτι δε ξερεις τι λες, αν αυτο για εσενα ειναι πολιτισμος τοτε παω πασο.....εχουμε παντελως αλλη αποψη περι πολιτισμου...

Οσο για τα σεναρια που γραφεις περι 'εξαφανισης' κτλ νομιζω πως παλι δεν εχουν νοημα αφου αυτο μπορεις να το κανεις εαν φταις ακομη και αν εχεις

ασφαλεια....πραγματικα δε μπορω να καταλαβω που κολλαει η ασφαλεια με αυτα που λες......

Επισης, που εχεις δει εσυ μαστιγα απο ανασφαλιστα;;;; ελεος, μη λεμε οτι θελουμε...οχι επειδη μπορει να υπαρχουν τους τελευταιους μηνες αρκετα

παρατημενα - ανασφαλιστα οχηματα λογο ελειψης οικονομικων να λεμε οτι θελουμε...ελεος...ακους εκει μαστιγα..χαχαχαχα

Οσο φια την τελευταια προταση που εκανες, ετσι για να το κανω και εγω τοσο απλο και να κανω τον δικηγορο του διαβολου, απο που και ως που

πρεπει να εχω ασφαλεια επειδη εχω πινακιδες;;;; αν σε τρακαρω ας τα πληρωσω ολα απο την τσεπη μου, ας μου παρεις το σπιτι

αν πρεπει να καλυψω εξοδα νοσοκομειου και δεν τα εχω, ας με βαλεις φυλακη αν δεν εχω να σε πληρωσω....

Τελος, πολιτισμος ειναι να εχεις το δικαιωμα να αφησεις τις πινακιδες για οσο διαστημα δε θες να κυκλοφορεις και οταν θες να

κυκλοφορησεις να τις περνεις πισω χωρις να πρεπει να πληρωσεις, γιατι τις εχεις ΗΔΗ πληρωσει!!!!

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ο πολιτισμος ειναι να καταθετεις πινακιδες και μετα να ξαναπληρωνεις για να τις βαλεις παλι;;;ενω ηδη εχεις πληρωσει για να τις παρεις με την αγορα

του οχηματος;;;;νομιζω οτι δε ξερεις τι λες, αν αυτο για εσενα ειναι πολιτισμος τοτε παω πασο.....εχουμε παντελως αλλη αποψη περι πολιτισμου...

Οσο για τα σεναρια που γραφεις περι 'εξαφανισης' κτλ νομιζω πως παλι δεν εχουν νοημα αφου αυτο μπορεις να το κανεις εαν φταις ακομη και αν εχεις

ασφαλεια....πραγματικα δε μπορω να καταλαβω που κολλαει η ασφαλεια με αυτα που λες......

Επισης, που εχεις δει εσυ μαστιγα απο ανασφαλιστα;;;; ελεος, μη λεμε οτι θελουμε...οχι επειδη μπορει να υπαρχουν τους τελευταιους μηνες αρκετα

παρατημενα - ανασφαλιστα οχηματα λογο ελειψης οικονομικων να λεμε οτι θελουμε...ελεος...ακους εκει μαστιγα..χαχαχαχα

Οσο φια την τελευταια προταση που εκανες, ετσι για να το κανω και εγω τοσο απλο και να κανω τον δικηγορο του διαβολου, απο που και ως που

πρεπει να εχω ασφαλεια επειδη εχω πινακιδες;;;; αν σε τρακαρω ας τα πληρωσω ολα απο την τσεπη μου, ας μου παρεις το σπιτι

αν πρεπει να καλυψω εξοδα νοσοκομειου και δεν τα εχω, ας με βαλεις φυλακη αν δεν εχω να σε πληρωσω....

Τελος, πολιτισμος ειναι να εχεις το δικαιωμα να αφησεις τις πινακιδες για οσο διαστημα δε θες να κυκλοφορεις και οταν θες να

κυκλοφορησεις να τις περνεις πισω χωρις να πρεπει να πληρωσεις, γιατι τις εχεις ΗΔΗ πληρωσει!!!!

πρωτον ποιος σου ειπε οτι πρεπει να πληρωσεις για να ξαναπαρεις τις πινακιδες???νομιζω οτι μεχρι 2 συνεχομενα ετη μπορεις να αφησεις τις πινακιδες στην εφορια.με το περας των 2 συνεχομενων ετων,διαγραφονται κ καταστρεφονται οι πινακιδες..

2 φορες που παραδωσαμε πινακιδες,δεν πληρωσαμε να τις ξαναπαρουμε.(εννοω περα απο τα τελη)

δευτερον

αν γινει μια ζημεια για την οποια το δικαστηριο θα αποφανθει οτι η αποζημιωση ειναι υψους 1 εκατομμυριου,εσυ που δεν εχεις φραγκα για ασφαλιση,θα βρεις το ενα μυριο να πληρωσεις?εστω οτι αφηνεις καποιον αναπηρο.οτι σκοτωνεις καποιον.που θα βρεις τα χρηματα???με το να μπεις μονο φυλακη,ο αλλος τι θα κερδισει?η ζωη σου στην φυλακη πως θα διευκολυνει την ζωη του αναπηρου?

τριτον,ψαξε μονος σουκ βρες τα στοιχεια που αποδεικνυουν αν ειναι μαστιγα τα ανασφαλιστα η οχι.ψαξε να δεις ποσα ειναι κ τι ποσοστο των εν ελλαδι οχηματων αφορουν..

καταληγωντας,μαλλον μας ψεκαζουν,δεν εξηγειται αλλιως..

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Παίδες, τα στοιχεία δείχνουν περίπου δύο εκατομμύρια ανασφάλιστα οχήματα.................... Σε αυτά προσθέστε και μερικές δεκάδες χιλιάδες ακόμα που κυκλοφορούν με "ελλειπή" ασφάλιση (δηλ. με συνθήκες που δεν καλύπτουν οι ασφαλιστικές όπως άτομα που οδηγούν χωρίς το κατάλληλο για το όχημα δίπλωμα, 50ράκια ανεβασμένα σε 72 ή 125 cc, νέοι οδηγοί που δεν πληρώνουν το επασφάλιστρο κλπ). Αν αυτό δεν είναι μάστιγα, τότε δεν ξέρω τί ακριβώς είναι.

Τώρα κάποιοι πιστεύετε πως όλοι αυτοί είναι υπεύθυνα άτομα που είτε τα κυκλοφορούν πάνω σε τρέιλερ, είτε θα σταθούν και θα αναλάβουν τις ευθύνες τους αν/όταν προξενήσουν ατύχημα. Και καθόμαστε και γράφουμε κατεβατά και αναφέρουμε υποπεριπτώσεις περιπτώσεων που αν, όταν, ίσως κλπ.

Για το καλό όλων μας, αν ένα όχημα κυκλοφορεί πρέπει να έχει πινακίδες και είναι και ασφαλισμένο, τελεία και παύλα. Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίες. Όποιος δεν μπορεί να καλύψει αυτές τις προϋποθέσεις απλά δεν πρέπει να κυκλοφορεί.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SOLD Suomy Vandal Suzuki Hayabusha (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Τελικά ρε παιδιά από πότε ισχύει το μέτρο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SFI-KA DR SE

Δημοσιεύτηκε

Παίδες, τα στοιχεία δείχνουν περίπου δύο εκατομμύρια ανασφάλιστα οχήματα.................... Σε αυτά προσθέστε και μερικές δεκάδες χιλιάδες ακόμα που κυκλοφορούν με "ελλειπή" ασφάλιση (δηλ. με συνθήκες που δεν καλύπτουν οι ασφαλιστικές όπως άτομα που οδηγούν χωρίς το κατάλληλο για το όχημα δίπλωμα, 50ράκια ανεβασμένα σε 72 ή 125 cc, νέοι οδηγοί που δεν πληρώνουν το επασφάλιστρο κλπ). Αν αυτό δεν είναι μάστιγα, τότε δεν ξέρω τί ακριβώς είναι.

Τώρα κάποιοι πιστεύετε πως όλοι αυτοί είναι υπεύθυνα άτομα που είτε τα κυκλοφορούν πάνω σε τρέιλερ, είτε θα σταθούν και θα αναλάβουν τις ευθύνες τους αν/όταν προξενήσουν ατύχημα. Και καθόμαστε και γράφουμε κατεβατά και αναφέρουμε υποπεριπτώσεις περιπτώσεων που αν, όταν, ίσως κλπ.

Για το καλό όλων μας, αν ένα όχημα κυκλοφορεί πρέπει να έχει πινακίδες και είναι και ασφαλισμένο, τελεία και παύλα. Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίες. Όποιος δεν μπορεί να καλύψει αυτές τις προϋποθέσεις απλά δεν πρέπει να κυκλοφορεί.

Σωστό στη βάση του, όμως τα συνεργεία είναι γεμάτα μηχανάκια που περιμένουν το βαπόρι απ'την Ιαπωνία, μιας και απ' τη μιά κάποιοι αντιπρόσωποι βρήκαν ευκαιρία "λόγω κρίσης" και δε στοκάρουν ούτε φίλτρο λαδιού, απ' την άλλη αρκετοί δεν έχουν να εξοφλήσουν το μάστορα γιά να το πάρουν. Ναι, είναι υποσύνολο, αλλά υπαρκτό υποσύνολο. όπως και οι χωματεροί με τα τρέιλερ και άλλοι.

Δε νομίζω ότι είναι παράλογη η πρόταση γιά εποχιακή ασφάλιση και φορολόγηση των δικύκλων, απλά παίρνοντας υπ' όψη τη φρενήτιδα ληστρικής επιδρομής απ' το γκουβέρνο, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Κουβέντα να γίνεται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Έλα τώρα, πόσο καιρό είναι στα συνεργεία; Δηλαδή είναι κανονικά ασφαλισμένα και κάνουν διακοπή την ασφάλεια για τον ένα, άντε δύο μήνες που έχουν το μηχανάκι στο συνεργείο. Αν δεν έχεις να εξοφλήσεις τον μάστορα, θα έχεις να πληρώσεις τον άλλο που θα χτυπήσεις;

Τί άλλο θα ακούσουμε ρε παιδιά;

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.