shadowhunter

Ασφάλιση Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

701 μηνύματα σε αυτό το θέμα

SFI-KA DR SE

Δημοσιεύτηκε

Άμα είχαμε μοτοσυκλετιστικό πνεύμα (εκτός των άλλων) θα κάναμε μια πορειάρα 50.000 μηχανάκια παντός είδους και θα βλέπατε τι θα γινότανε αλλά λυπάμαι που το λέω.................ή μάλλον δεν θα το πώ καθόλου, δεν υπάρχει λόγος................απλά θα γίνω πάλι κακός...................

Αυτό μου θυμίζει τις "απεργίες" της γσεε. Μιά 24ωρη στη χάση και μιά 48ωρη στη φέξη..

Πέρα από κυκλοφοριακό μπάχαλο μιάς μέρας και μιά ευχάριστη νότα στα δελτία των 8 -προς τέρψη του φιλοθεάμωνος κοινού-, τι ακριβώς μπορεί να επιτευχθεί από μιά πορεία στο ξεκάρφωτο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά, πορεία με τί αίτημα/λόγο ακριβώς; Το δικαίωμα στην μη-ασφάλιση;

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GSXR (1000cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Το δικαίωμα να έχω την πινακίδα μου και την άδεια κυκλοφορίας μου, στο μηχανάκι μου όταν το μεταφέρω με τρέιλερ, και να μην χρειάζεται να μου σπάει τα τέτοια ο κάθε μπάτσος που τυχαίνει να με σταματήσει με το τι μηχανάκι είναι αυτό και που ξέρω πως δεν είναι κλεμμένο κ.α

Η εφορία μου δίνει ένα χαρτί ότι το μηχανάκι με τάδε πινακίδα έχει παραδώσει πινακίδες. Άντε απέδειξε πως δεν είσαι ελέφαντας.

Τροποποιήθηκε από τον Oikopedofagos
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb (1000cc) AGV Stealth Honda HONDA

Δημοσιεύτηκε

επεσαν τα εσοδα στις ασφαλιστικες εταιριες και εσπευσε το υπουργειο οικονομικων να διαταξει ενα νομοσχεδιο για να αποκαταστησει (με το αζημιοτο φυσικα)... σε λιγο θα μας βαλουνε να βαζουμε και βενζινη 20 ευρω την εβδομαδα στη μηχανη ακομη κ τις χειμωνιατικες εβδομαδες που δεν κυκλοφορει η μηχανη για να αποκαταστησουν την μειωμενη καταναλωση της βενζινης λογο της ακριβης της τιμης ...... θα μας βαλουνε επισης να κανουμε και 2 σερβις υποχρεοτικα μεσα στο χειωνα με τη σφραγιδα των αντιπρωσωπιων ........τι αλλο μετρο θα παρουνε επιτελους αυτοι οι αχρηστοι ;;;;;;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Θέλουν να μας τα πάρουν με κάθε πιθανό τρόπο έτσι;Δηλαδή αν ήμασταν μια χώρα που βρέχει το χειμώνα όλη μέρα απλά θα πληρώναμε τσάμπα μια ασφάλεια;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευτυχως. Να ενα σωστο μετρο....

Νιωθω πλεον περισσοτερη ασφαλεια....

Εχουμε μπαρες σοβαρες στους δρομους....

Εχουμε και δρομους....

Εχουμε και οδηγικη παιδεια...

ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
VSX1T (VSE1Mcc) Κομμωτηρίου για περμαναντ Yamaha mt07 tenere cp2 (689cc)

Δημοσιεύτηκε

το προβλημα για μενα δεν ειναι η υποχρεωτικη ασφαλιση.αυτο ισα ισα το θεωρω ευχης εργο να συμβει.μηπως κ μειωθουν τα εξοδα των νομιμων,εξαιτιας της μαλακιας των ανασφαλιστων που συνεχιζουν κ κυκλοφορουν.

το προβλημα ειναι οτι τα τελη στην ελλαδα (κ πλεον κατ επεκταση η ασφαλιση) ειναι ετησια.

κ τωρα μπορεις να παραδωσεις πινακιδες για 6μηνες(η οσο καιρο δεν θα χρησιμοποιεις το οχημα σου),αλλα οταν πας να τις παραλαβεις,πρεπει να πληρωσεις τα τελη.κ πληρωνεις τα τελη για 12 μηνες κ οχι μονο για τους υπολοιπους 6..

ομως,με την ολο κ πιο σπανια κ εγκυρη αστυνομευση,ο ελεγχος σε οχηματα για τελη κ ασφαλιση αποτελει προβλημα.οποτε αν γινοταν το μετρο με τα τελη ανα περιοδο χρησης,ο ελεγχος θα επρεπε να ειναι ακομη πιο συχνος.κατι που στο ελλαδισταν δυστυχως δεν γινεται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Και για ακόμα μία φορά,επειδή δε μπορούν να κάνουν αυτοί την δουλειά τους,θα την πληρώσουμε εμείς!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτοι που δεν κανουν καλα την δουλεια τους ειναι οι υπαλληλοι ενος κρατικου μηχανισμου που δημιουργηθηκε μετα των αποφασεων πολιτικων κομματων που εμεις ψηφισαμε..

επισης,εμεις(οι πολιτες) δεν μπορουμε να μπουμε σε καλουπια πολιτισμενης κοινωνιας κ καθε τι διαφορετικο απο την νεοελληναραδικη κουλτουρα,το κατακρινουμε..

για μενα λοιπον,καταληγωντας,η κινηση αυτη ειναι ενα βημα μπροστα κ οχι πισω..

σκεψου μονο το ενδεχομενο να συμβει στραβη με ανασφαλιστο οχημα..τα λεφτα θα τα παρεις απο το επικουρικο ταμειο.με λιγα λογια,ειναι σαν να πληρωνεις ο ιδιος τη ζημεια που σου προκαλεσε αλλος!καθως το επικουρικο ταμειο,εσυ το πληρωνεις.

αν ομως ειχε ασφαλεια,τοτε εσυ δεν θα χρειαζοταν να πληρωσεις το επικουρικο ταμειο(οχι σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον) κ η ασφαλιστικη του,θα πληρωνε κ την ζημεια σου..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Συμφωνώ ότι από τη μία είναι καλό.Αλλά από την άλλη ένας που αποδεδειγμένα,δεν χρησιμοποιεί την μηχανή του για 3-6 μήνες γιατί να πληρώσει τσάμπα ασφάλειες;

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτο εξηγησα ανωτερω.μπορεις να μην πληρωσεις τσαμπα ασφαλιστικες.μπορεις να παραδωσεις πινακιδες για την περιοδο που δεν χρησιμοποιεις το οχημα σου.οποτε δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις ασφαλιστικες..

ομως τα τελη(κ εκει ειναι η μονη αδικια κ μαλακια) τα πληρωνεις για ολοκληρο το ετος κ οχι για την περιοδο που χρησιμοποιεις το οχημα σου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Αυτό μου θυμίζει τις "απεργίες" της γσεε. Μιά 24ωρη στη χάση και μιά 48ωρη στη φέξη..

Πέρα από κυκλοφοριακό μπάχαλο μιάς μέρας και μιά ευχάριστη νότα στα δελτία των 8 -προς τέρψη του φιλοθεάμωνος κοινού-, τι ακριβώς μπορεί να επιτευχθεί από μιά πορεία στο ξεκάρφωτο;

Πορεία με παράδοση συγκεκριμένης <<δίκαιης>> πρότασης.

Απλά και με σκέψη ενός δευτερολέπτου << αύξηση του προστίμου όσων συλλαμβάνονται να κυκλοφορούν στα 1.000 ευρώ>>, επιπρόσθετα <<καθιέρωση μηνιαίας ασφάλισης και τελών κυκλοφορίας>> στα πρότυπα του αυτοκόλλητου της Αυστρίας για παράδειγμα.

Σίγουρα με περισσότερη σκέψη ίσως να βγούν και καλύτερες προτάσεις αλλά αντίδραση χωρίς προτάσεις = τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σαββα αυτο θα ηταν το ιδανικο.τελη κ ασφαλιση ανα μηνα..ομως ως προειπα,προυποθετει οτι οι ελεκτικοι μηχανισμοι λειτουργουν στην εντελεια..κ οτι οι πολιτες θα εχουν αρχες-ηθος να μη παρανομουν..

στην ελλαδα ομως οι ελεγχοι ειναι σπανιοι κ οι πολιτες δεν διακρινομαστε για το ηθος-αρχες κ την απεχθεια μας προς την παρανομια..

ο ελληναρας κανει λαθος κ αντι να ζητησει συγνωμη,ζηταει τα ρεστα..αντε καταφερε να τον ελεγξεις οταν θα εχει τελη-ασφαλιση ιανουαριου κ θα κυκλοφορει ολο το χρονο ετσι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

''Προκαταρκτική διασταύρωση που έχει ήδη διενεργηθεί έχει δείξει πως υπάρχει έλλειμμα 2 εκατομμυρίων οχημάτων, στα οποία όμως περιλαμβάνονται και κάποια που εξαιρούνται της νομοθεσίας για την υποχρεωτική ασφάλιση για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες (οχήματα δημόσιας χρήσης, περιπολικά της αστυνομίας κ.λπ.).''

Φανταστειτε, να μην ηταν και υποχρεωτικη η ασφαλιση.Το προβλημα ειναι υπαρκτο,ειναι τεραστιο,και εχει πληθωρα συνεπειων,σε ολους εμας που ειμαστε κατοχοι οχηματων, και ειμαστε συνεπεις προς το νομο.Απο τις επιβαρυνσεις των ζημιων απο ανασφαλιστα των εταιρειων,το κοστος που προκυπτει μετακυλιεται σε εμας,υπο την μορφη ακριβης τιμολογησης και αυξησης του τελικου ασφαλιστρου.

Η καταρρευση του Επικουρικου Κεφαλαιου-που παλι εμεις πληρωνουμε μεσω των ασφαλιστρων που καταβαλλουμε-και η αναμονη αποζημιωσης απο αυτο στα 2+ χρονια πλεον,οφειλεται στους μη συνεπεις, ξανα.

Σε αυτο το γεγονος πρεπει να εστιασουμε κατα βαση,επειδη συνεχιζουμε να κυκλοφορουμε με τα οχηματα μας,ειτε επειδη το θελουμε,ειτε επειδη ειμαστε αναγκασμενοι για διαφορους λογους.

Κοινως πληρωνουμε τα γ@μησιατικα του καθε ανοητου,που κυκλοφορει ανασφαλιστος,οποτε για εμενα προσωπικα ηταν ορθη η κινηση της διασταυρωσης μεσω gsis,και οι καμπανες που θα πεσουν.

Το αλλο θεμα,της μη αναλογικοτητας των τελων κυκλοφοριας σε συναρτηση με τον χρονο κυκλοφοριας,πρεπει να εξεταστει ξεχωριστα,και δεν αναιρει σε καμια περιπτωση την προσπαθεια των αρχων,να ''ξετρυπωσουν'' τους ανασφαλιστους,που ειναι καρκινοκατασταση, και γ@μαει την πλειονοτητα των ιδιοκτητων-χρηστων οχηματων,που ειναι συνεπεις ως προς τις υποχρεωσεις τους.

Το ορθο ειναι να εκσυγχρονιστει και να απλοποιηθει γενικοτερα το συστημα που αφορα την κυκλοφορια των οχηματων,και οτι υποχρεωσεις την συνοδευουν με την μορφη τελων κλπ.

Για παραδειγμα να οριστει δυνατοτητα αναλογικης χρεωσης βασει χρονικου διαστηματος κυκλοφοριας κατα το ετος,και να υπαρχει ευκολια και ευελιξια στην διαδικασια καταθεσης πινακιδων.

Τροποποιήθηκε από τον icelover
Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτο εξηγησα ανωτερω.μπορεις να μην πληρωσεις τσαμπα ασφαλιστικες.μπορεις να παραδωσεις πινακιδες για την περιοδο που δεν χρησιμοποιεις το οχημα σου.οποτε δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις ασφαλιστικες..

ομως τα τελη(κ εκει ειναι η μονη αδικια κ μαλακια) τα πληρωνεις για ολοκληρο το ετος κ οχι για την περιοδο που χρησιμοποιεις το οχημα σου..

την ταλαιπωρία δε τη γλυτώνεις,όπως και τα τέλη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα τελη στις μοτο ευτυχως δεν ειναι τοσο υψηλα οσο στα αυτοκινητα.22-55-120-135-240€ ετησιως..οποτε την παλευεις..

στο θεμα της ταλαιπωριας,δεν εχω αποψη..εξαρταται απο τον φορτο εργασιας στις εκαστοτε εφοριες κτλ κτλ..

Τροποποιήθηκε από τον c.l.a.b.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki σε νάρκη Shoei αραχνιασμένο εκπτούται

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά, πορεία με τί αίτημα/λόγο ακριβώς; Το δικαίωμα στην μη-ασφάλιση;

Το αυτονόητο δικαίωμα στην κοινή λογική.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΚΡΑ:

ΠΟΙΟΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΛΙΤΡΟ κουτί για να χωράει όλη τη τρίτεκνη φαμέλια?

Πόσο μ@λ@κ@ς νιώθει αυτός που πήρε δίλιτρο ατμοσφαιρικό για ενεργητική ασφάλεια φορτωμένος με οικογενειακά μπαγκάζια (και όχι μικρό τουρμπισμένο μοτέρ γιατί εύλογα ο οικογενειάρχης θέλει να το κρατήσει 10+ αξιόπιστα χρόνια) και αφού τον ματιγώσαν με 660 γιούρο του βαράνε στο κεφάλι και μια 400άρα έτσι για να μάθει να παίρνει "πολυτελές όχημα"?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λύσαμε όλα τα άλλα και πάμε σε αυτά να γίνουμε Ευρώπη.... :kaaaala: :kaaaala:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αμηχανία πλήρης KTM 990 SMT (999cc)

Δημοσιεύτηκε

τα τελη στις μοτο ευτυχως δεν ειναι τοσο υψηλα οσο στα αυτοκινητα.22-55-120-135-240€ ετησιως..οποτε την παλευεις..

Στα 135 ειναι το δικο μου ρεεεεε........δεν ειναι υψηλο ???? :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

λιγο πανω απο 10€ μηνιαιως..σκεψου οτι τοσο κοστιζει ενα πλυσιμο σε καποιο ''πλυντηριο''.. :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Και είμαστε και στην εποχή των ηλεκτρονικών υπολογιστών υποτίθεται και όχι στη λίθινη......................

Αχ ρε παιδά ότι και να συζητάμε απλά το παράπονό μας λέμε..............χάλια μαύρα και άραχλα.............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Λύσαμε όλα τα άλλα και πάμε σε αυτά να γίνουμε Ευρώπη.... :kaaaala: :kaaaala:

αυτη η φραση μου φαινεται ακυρη..σε οτι κ να κανουμε προς το καλο,παντα θα υπαρχουν καποιοι που θα λενε ''λυσαμε τα υπολοιπα κ φτασαμε σε αυτα'''..δεν ειναι ετσι ομως..σε ολους τους τομεις πρεπει να προοδευουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ δε βλέπω τη πρόοδο σε αυτό, σε ενοχλεί;

Δε γουστάρω να παραδίδω την πινακίδα μου στη εφορία.Και καλά να έχεις κλειστό γκαράζ.Αν δεν έχεις και σου κλέψει κανείς τη μηχανή χωρίς πινακίδα τρέχα γύρευε.Σου είπα και πιο πρίν,έχει και καλά και κακά,μάλλον εσύ βλέπεις μόνο τα καλά.Οκ γνώμη σου,κανένα πρόβλημα.

Τροποποιήθηκε από τον Gen.Markus
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha FJR1300 Honda VFR 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Το δικαίωμα να έχω την πινακίδα μου και την άδεια κυκλοφορίας μου, στο μηχανάκι μου όταν το μεταφέρω με τρέιλερ, και να μην χρειάζεται να μου σπάει τα τέτοια ο κάθε μπάτσος που τυχαίνει να με σταματήσει με το τι μηχανάκι είναι αυτό και που ξέρω πως δεν είναι κλεμμένο κ.α

Η εφορία μου δίνει ένα χαρτί ότι το μηχανάκι με τάδε πινακίδα έχει παραδώσει πινακίδες. Άντε απέδειξε πως δεν είσαι ελέφαντας.

Εχεις μαζι και φωτοτυπια της αδειας που αναφερει πλαισιο και κινητηρα και εισαι ενταξει.

Κατα τα αλλα, οσοι μεχρι τωρα ηταν μονιμα ασφαλισμενοι ειναι μαλλον ευχαριστημενοι. Οσοι κυκλοφορουσαν ανασφαλιστοι τωρα ή θα πρεπει να ασφαλιστουν ή να καταθεσουν και πινακιδες και αν κατι συμβει θα εχουν ενα ακομη στοιχειο σε βαρος τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 650

Δημοσιεύτηκε

μήπως να τα χώναμε και αλλού εκτός από το mybike,

στους βουλευτες μας μήπως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο