shadowhunter

Ασφάλιση Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

701 μηνύματα σε αυτό το θέμα

KTM 525 EXC Uvex Enduro KTM ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ (5000cc)

Δημοσιεύτηκε

καλα ολα αυτα που λεγονται,αλλα θελω να ερωτηξω κατι.εγω εχω ενα εντουρο μηχανακι που με τρειλερ το κυκλοφορω στα ορη,στα αγρια βουνα.πες λοιπον οτι το ασφαλιζω,ειμαι ασφαλισμενος μεσα στο χαντακι στην παρνιθα,η κατω απο τα ελατα στον κιθαιρωνα?

δεν καταλαβα καλα.γιατι να ασφαλισω κατι αφου η ασφαλιστικη εταιρια δεν με καλυπτει?

παντως αυτο με την συνεχομενη αυξηση των τιμων των ασφαλιστικων εταιριων κατι πρεπει να γινει.καθε ανανεωση συμβολαιου ολο και πιο ακριβο ειναι.ελεος

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Transalp 650

Δημοσιεύτηκε

καλα ολα αυτα που λεγονται,αλλα θελω να ερωτηξω κατι.εγω εχω ενα εντουρο μηχανακι που με τρειλερ το κυκλοφορω στα ορη,στα αγρια βουνα.πες λοιπον οτι το ασφαλιζω,ειμαι ασφαλισμενος μεσα στο χαντακι στην παρνιθα,η κατω απο τα ελατα στον κιθαιρωνα?

δεν καταλαβα καλα.γιατι να ασφαλισω κατι αφου η ασφαλιστικη εταιρια δεν με καλυπτει?

παντως αυτο με την συνεχομενη αυξηση των τιμων των ασφαλιστικων εταιριων κατι πρεπει να γινει.καθε ανανεωση συμβολαιου ολο και πιο ακριβο ειναι.ελεος

προφανώς φίλε μου δεν τους νοιαζει αν σε καλύπτει μια ασφάλεια,

απλά συντηρούν τους φίλους τους ακα ασφαλιστικές και κατ'επέκταση τράπεζες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fournarelli Ευρωπαϊκό (900+cc)

Δημοσιεύτηκε

Ελπιζω να προλαβω τοτε να ασφαλισω το 90αρι μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Bros Yamaha R1 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Απο πότε θα αρχίσει να ισχύει αυτό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton 110 Yamaha dt200wr (199cc)

Δημοσιεύτηκε

οχι ρε γμτ μου

ξανα μανα στην εφορια θα πρεπει να τρεχω

πανω που νομιζα οτι εχω ξεμπερδεψει .... νομιζα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

Παίδες, άσχετα με το αν δεν μας "βολεύει", το σωστό είναι να μην κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα στους δρόμους ούτε για "βόλτα το τετράγωνο, να φορτίσει η μπαταρία", το κακό δεν ξέρεις πότε μπορεί να γίνει. Από την στιγμή που τόσα χρόνια δεν μαθαίνουμε με το καλό, θα μάθουμε με τον βούρδουλα.

θα ηταν σωστο αν ηταν μετρο για μην ημαστε ανασφαλιστοι

αυτο ειναι μονο ισπρακτικο οπος κ ολα τα αλλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα ηταν σωστο αν ηταν μετρο για μην ημαστε ανασφαλιστοι αυτο ειναι μονο ισπρακτικο οπος κ ολα τα αλλα...

Ντροπη σου Κυριε...! :hunter: Δεν μπορει 300 Βολευται να λενε άλλα και εσυ να τούς αναιρεις....αισχος και ξετσιπωμος...αναιδεια στο Πολιτικο Συστημα... :crazy: Αυτο λεγεται αντιδραση,εστω και φραστικη και αυτο σε λιγο ΚΑΙ δια Νόμου θα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! :secret::rtfm:

...σταδιαλα πια με τα καθικια που μας κυβερνανε...σταδιαλα ρεεε...σταδιαλα...αλητες παλιοπετουγιες...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb hornet 2006 Nolan X-Lite X-801r

Δημοσιεύτηκε

σε άλλες χώρες υπάρχει gps σύστημα που χρεώνεσαι τέληάλογα με το πόσο το κινείς,αυτό θα ήταν και το πιο δίκαιο νομίζω αλλά στην ελλάδα...

το κακό είναι αν καταθέσεις πινακίδες ότι μετά απο ένα χρόνο καταστρέφονται και πρέπει να ξαναπληρώνεις λεφτά.

το μέτρο είναι δικαιοάδικο(πανωλεθρίαμβος ένα πράμα)μόνο τους ξεκράνωτους και αυτούς που είναι χωρίς ζώνη σε συνδυασμό με τέλη και ασφάλεια θα τα βγάζανε τα λεφτά τους.πιάστο αβγό και κούρευτο είμαστε.

γιά τις μοτό το βρίσκω άδικο είδικά γιά τα εντούρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Παίδες, άσχετα με το αν δεν μας "βολεύει", το σωστό είναι να μην κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα στους δρόμους ούτε για "βόλτα το τετράγωνο, να φορτίσει η μπαταρία", το κακό δεν ξέρεις πότε μπορεί να γίνει. Από την στιγμή που τόσα χρόνια δεν μαθαίνουμε με το καλό, θα μάθουμε με τον βούρδουλα.

Παναγιώτη αν ήθελαν να μην κυκλοφορούν ανασφάλιστα, 2 βδομάδες θα έκαναν ελέγχους σωστούς και είχε λήξει το θέμα φίλε. Θα έτρωγαν 100-200 ένα χοντρό πρόστιμο και αυτά μαθεύονται στην πιάτσα.

ΑΛΛΑ αντ'αυτού σε όποιον έλεγχο κάνουν ζητούν άδεια δίπλωμα αλλά ΠΟΤΕ ασφάλεια. Πριν ένα μήνα με σταμάτησαν τους έδωσα τα χαρτιά, μέσα η ασφάλεια και μου την έδωσε πίσω και μου λέει, μην μου την δίνετε την ασφάλεια κύριε, δεν χρειάζεται (!!!!!)

Άστο να πάει..

Ο άλλος δεν γουστάρει ρε φίλε να πηγαίνει να ταλαιπωριέται στην εφορία κάθε τόσο (άλλο μπουρδέλο εκεί). και γιατί? γιατί απλά τα τέλη πάνε με τον χρόνο! Ας πήγαιναν με το εξάμηνο και άλλαζε.Δηλαδή χωρίς κέρδος κέρατα για ακόμη μια φορά λόγω ανικανότητας ενός ακριβά πληρωμένου κρατικού μηχανισμού.

Εγώ το CBF 600 Που είχα λόγω οικογένειας και επειδή το χειμώνα ασχολούμαι με το enduro του έκανα ασφάλεια απο Μάρτιο ως Σεπτέμβρη. Τον υπόλοιπο χρόνο τακαρισμένο, με τον φορτιστή στην μπαταρία. Είπαμε η μηχανή έχει εποχικότητα, αυτή τουλάχιστον έπρεπε να την αντιμετωπίσουν διαφορετικά. Ας έβγαζαν τέλη κυκλοφορίας 2 ταχυτήτων. 6-μηνα για τις μηχανές.

ΑΛΛΑ άλλη μια ομάδα συμφερόντων είναι τα αυτοκίνητα. Στα μπαλάκια τους τα μηχανάκια που πληρώνουν λίγο.

Γενικώς έχουν τελειώσει οι δικαιολογίες. Εϊμαστε απλα σε σύρραξη με το κράτος που μας αντιμετωπίζει ως εσωτερικούε-εχθρούς-άποικους-είλωτες κλπ.

Μιλτάκο, νομίζω το χαμε κουβεντιάσει και σου είχα πει που κατέθεσα τις πινακίδες στο 450. Η μόνη λύση και ξεμπερδεύεις. Αλλιως κάνεδις ασφάλεια για τα λαγκάδια.

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Oι άνθρωποι, ναι αυτοί που νομοθετούν, είναι ένας συνδυασμός υποτακτικού-προδότη-ηλιθίου. Σε γενικές γραμμές εκτός απ τις εκδουλεύσεις που κάνουν σε ορισμένες ομάδες, καλούν τον κοσμάκη να πληρώσει την ανικανότητα τους να έχουν σοβαρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς. Απλά πράγματα. Τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια θα είναι προυπόθεση το ένα για το άλλο και χωρισμένα σε τρίμηνα. Αλλά η πιο εύκολη λύση είναι διασταύρωση και πρόστιμα στον πολίτη που απλά δε κυκλοφορεί χειμώνα, θέλει να το πουλήσει, έχει βλάβη και κάθεται κλπ.

Με τς υγείες μας

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

και...άμα χρωστάς πάνω απο 300 ευρώ στην εφορία(πχ τέλη αυτοκινινήτου και μεγάλης μηχανής) μπορούν να σου κατάσχουν όχημα(περιουσιακά στοιχεία)ίσως γι΄αυτό ασχολείται τόσο πολύ η σφορία με όλο αυτό.

μιλάμε γιά αρ$#δια όχι αστεία, αλλά δε φταίει κανένας, φταίμε μόνο εμείς που τους ανεχόμαστε.

θα γυρίσουμε σε εποχή που είχαμε ένα παπάκι και τίποτε άλλο,τη βλέπω τη δουλειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

θα γυρίσουμε σε εποχή που είχαμε ένα παπάκι και τίποτε άλλο,τη βλέπω τη δουλειά.

Στα p@paria μας ρε φιλε...!!! :mB_kalo_e: Εμεις ακομα κι ετσι ευτυχισμνεοι θα ειμαστε...θα κανονιζουμε τσαρκες και θα ανοιγω παλι Τοπικ"12η Πανελληνια Παποσυναντηση myBike"και θα γινεται ο χαμος απο συμμετοχες,γελιο και χαβαλε...εξω καρδια θα ειμαστε!!! :_rock-on::thumbsup::yahoo:

Κι αλοιμονο απο τη μιζερια και την απομονωση των Μαυρογυαλουρων που δεν θα τολμανε να ξεμυτισουν σε κοσμο... :hunter::knife::whip::vava:

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha WR 250 F (250cc) Shark RSI Yamaha MT-09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλα, υπαρχουν και εξαμηνα, και οκταμηνα συμβολαια ρε παιδια... Δεν μπορει να σε υποχρεωνουν να κανεις ετησιο. Με τον ασφαλιστη σας μιλησατε?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

Στα p@paria μας ρε φιλε...!!! :mB_kalo_e: Εμεις ακομα κι ετσι ευτυχισμνεοι θα ειμαστε...θα κανονιζουμε τσαρκες και θα ανοιγω παλι Τοπικ"12η Πανελληνια Παποσυναντηση myBike"και θα γινεται ο χαμος απο συμμετοχες,γελιο και χαβαλε...εξω καρδια θα ειμαστε!!! :_rock-on::thumbsup::yahoo:

Κι αλοιμονο απο τη μιζερια και την απομονωση των Μαυρογυαλουρων που δεν θα τολμανε να ξεμυτισουν σε κοσμο... :hunter::knife::whip::vava:

κ ο Σαββας παπακι θα παρει...?

πραγματικα ομως στα παπαρ@α μας...

α μαγκες μην ξεχναμε

εμεις τους ξαναψηφισαμε...

κ εις αλλα με υγεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλα, υπαρχουν και εξαμηνα, και οκταμηνα συμβολαια ρε παιδια... Δεν μπορει να σε υποχρεωνουν να κανεις ετησιο. Με τον ασφαλιστη σας μιλησατε?

Βρε και τρίμηνα υπάρχουν. Το θέμα είναι γιατί να με αναγκάζουν, εμένα που το χειμώνα πονάνε τα γονατάκια μου λόγω γήρατος και το κλειδώνω στο γκαραζ από οκτώβριο μέχρι απρίλιο, να πληρώσω ασφάλεια ή/και τέλη. Γιατί να μη σου λέει, θες κύριε ετήσια τέλη και ασφάλεια? Πλέρωσε ξέρω 'γω 240ε και με τον αριθμό των τελών βγάλε και μια ετήσια ασφάλεια αναγκαστικά. Θες 6μηνα τέλη? Πλερουά τα 120 και ασφάλεια αναγκαστικά 6μηνη και πάνω. Αντίστοιχα για το τρίμηνο. Κάν' το και μέσω ιντερνετ όπως σωστά (επιτέλους το σωτήριο 2013...!) έκανες και είμαστε όλοι ωραίοι. Ρε μάπαΟ κόσμος ζορίζεται. Τον γαμάς που τον γαμάς σε τέλη, φόρους κλπ δώσ' του τουλάχιστον ευελιξία. Τον έπιασες ανασφάλιστο? Κατάσχεση οχήματος και πρόστιμο 2 χιλιάρικα.

Αλλά τι λέω... Δε συμφέρει τις ασφαλιστικές, οπότε...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW HP2 Sport (AX-1cc)

Δημοσιεύτηκε

ΟΚ, δε θελω σε καμια περιπτωση να γυρισει στο πολιτικο η κουβεντα αλλα ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ αυτη η κατασταση, χρονια το φωναζω οτι

η Ελλαδα εχει 'δημοκρατουμενη' χουντα!!!!! Τι αλλο δηλ πρεπει να γινει για να γινει λαικη εξεγερση;;; τι;;;;; μας αφερουν το δικαιωμα

να εχουμε μοτοσυκλετα για το χομπυ μας;;;;;εγω θελω να την χρησιμοποιω 4-6 μηνες τον χρονο, γιατι να πληρωνω ασφαλεια και να

καθεται στο γκαραζ;;; ΓΙΑΤΙ;;;;;;

Εγω προσωπικα ουτε θα τους δωσω το προστιμο ουτε ασφαλεια θα κανω επειδη το θελουν αυτοι, θα παω ακομη και δικαστικως

εαν χρειαστει με το προστιμο......θα κανω οτι μπορω σα Θανος για να πολεμησω αυτο το μπουρδελο που ζουμε...

Αρέσει σε 6 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX - Cbr F4i (710cc) AGV K-4 Honda cbr 600rr (599cc)

Δημοσιεύτηκε

πολυ ωραια .... ακομα μια φολα για το γαμημενο κρατος που ζουμε .....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Πάντως και εξάμηνα να γίνουν τα τέλη κυκλοφορίας, θα είναι δώρο-άδωρο, γιατί είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα ισχύουν απο Ιανουάριο έως Ιούνιο και απο Ιούλιο έως Δεκέμβριο.

Σχετικά με την ασφάλεια και εγώ 8μηνη έκανα μέχρι τώρα, ελπίζω να μην ισχύσει τελικά για μηχανές το μέτρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda GLX - Cbr F4i (710cc) AGV K-4 Honda cbr 600rr (599cc)

θα μπορουσαμε σαν φορουμ και γενικα τα φορουμ ( με μηχανες,σκουτερ,παπακια κλπ.. ) να μαζευτουμε να κανουμε μια πορεια ? σαν διαδηλωση ??? θα γινοταν κατι τετοιο ???

Τροποποιήθηκε από τον DeadShadoW

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

άλλο να σε αναγκάσουνε να πάρεις παπάκι,ποδήλατο κλπ και άλλο να το κάνεις επειδή το θες.άμα είναι έτσι με 450 μισθο στα πα@#ια μας και πάλι καλά είμαστε,θα μου πεις βρες λύση ρε μεγάλε που μας τα πρήζεις,πάντως οι πορείες είναι μάλλον ξεπερασμένες και δεν κάνουν τίποτα,εκτός και άμα κατέβει κανένα εκατομύριο κόσμος γιά πολλές ημέρες.

τεσπά η κατάσταση είναι δύσκολή ότι και να λέμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia strada Ducati multistrada (1200cc)

Αν καταθεσω τωρα πινακιδες θα παρω πισω τα λεφτα που πληρωσα??Μαλλον οχι..οποτε θα παρουν τα.....Το πιο σωστο ειναι τα τελη να πανε αναλογικα.Για οσο διαστημα χρησιμοποιει το οχημα.Παντως πιστευω οτι κατι τετοιο δε θα ισχυει.Ειναι τελειως παρανομο,Το ανασφαλιστο ειναι παρανομο οταν χρησημοποιει δημοσιο δρομο.Στο παρκινγκ δεν ειναι παρανομο

Τροποποιήθηκε από τον giannis1972

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

........................

Φυσικά και γίνονται ακριβότερα. Γιατί εσύ και εγώ πληρώνουμε για τις ζημιές που κάνουν τα ανασφάλιστα οχήματα. Μάλιστα κύριε, εσύ και εγώ. Γιατί τις ζημίες από τα ανασφάλιστα οχήματα τις καλύπτει το Επικουρικό Ταμείο Ασφαλειών, που το πληρώνουν οι ασφαλιστικές εταιρείες από τα ασφάλιστρα που εισπράττουν από μένα και από σένα. Όσο περισσότερα τα ανασφάλιστα, τόσο περισσότερες οι ζημίες, τόσο μεγαλύτερη η επιβάρυνση. Για εμένα προσωπικά που πληρώνω τρείς ασφάλειες για μηχανάκια (+ την μία του αυτοκινήτου) πολύ καλά θα κάνουν να μην επιτρέπουν ανασφάλιστο όχημα στους δρόμους. Σίγουρα ο τρόπος δεν είναι ο δικαιότερος, αλλά η μέχρι τώρα συμπεριφορά των δεκάδων χιλιάδων ανασφάλιστων έδωσε μια πολύ καλή αφορμή για αυτή την απόφαση.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki drz sm Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

τι αλλο θα ακουσουμε ρε??

σε λιγο και τον αερα θα μας ζητανε να πληρωσουμε!!!!

δλδ πρεπει να τρεχεις στην εφορεια για οτιδηποτε, μετα θελουν να τισ αποσυμφωρισουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr 600 RR '04 Arai RX-7 Corsair KTM SMT 990

Δημοσιεύτηκε

Εδώ θα διαφωνήσω. Και τα πρόστιμα για το κόκκινο και το STOP αυξήσανε, και για το κράνος τα ανέβασαν και χαΐρι δεν είδαμε. Δεν ωφελεί το υψηλό πρόστιμο με εφαρμογή (αστυνόμευση) μια στις τόσες. Αν ήταν 50€ το πρόστιμο αλλά ήξερες πως ΚΑΘΕ φορά που περνάς με κόκκινο ή θα παραβιάσεις το ΣΤΟΠ θα τρώς ένα πενηντάρι στο κεφάλι, πάμε στοίχημα πως σε μια βδομάδα κανείς δεν θα τολμούσε να μην σταματήσει; Αν ο κάθε ξεκράνωτος μάζευε δέκα κλήσεις των 20€ μέχρι να πάει σπίτι του (και ήξερε πως αυτό θα συμβαίνει κάθε φορά), πόσες μέρες ακόμη θα κυκλοφορούσε ξεκράνωτος;

:thumbsup1: :thumbsup1: :thumbsup1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Αλλος Ευρωπέ(αί)ος

Δημοσιεύτηκε

Άμα είχαμε μοτοσυκλετιστικό πνεύμα (εκτός των άλλων) θα κάναμε μια πορειάρα 50.000 μηχανάκια παντός είδους και θα βλέπατε τι θα γινότανε αλλά λυπάμαι που το λέω.................ή μάλλον δεν θα το πώ καθόλου, δεν υπάρχει λόγος................απλά θα γίνω πάλι κακός...................

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα