shadowhunter

Ασφάλιση Ανασφάλιστα οχήματα/δίκυκλα & νέο πρόστιμο.

700 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Triumph Tiger 800 (800cc) Shoei XR-1100

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση ότι η νέα σύμπραξη Υπουργείου Οικονομικών & Ασφαλιστικών εταιρειών, σύμφωνα με την οποία:

α) Θα διασταυρώνονται on-line τα στοιχεία των ασφαλισμένων οχημάτων με αυτά των ιδιοκτητών οχημάτων

β) και όσα αποδεικνύεται ότι ναι μεν φέρουν πινακίδες (δεν έχουν κατατεθεί δηλαδή) αλλά ΔΕΝ είναι ασφαλισμένα θα τους επιβάλλεται 250€ πρόστιμο ανά ανασφάλιστο όχημα & θα τους δίνεται περιθώριο 8 ημερών για να τα ασφαλίσουν,

αφορούσε μόνο τα αυτοκίνητα κ.λ.π και όχι τα δίκυκλα (λόγο της μη χρήσης τους όλο το χρόνο από τους περισσότερους ιδιοκτήτες τους), αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ επιβεβαιώθηκε ότι θα ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΥΚΛΑ. (η επιβεβαίωση ήρθε δυστυχώς από τις σημερινές βραδυνές ειδήσεις της ΝΕΤ που εντελώς τυχαία παρακολούθησα).

Οπότε όσοι για τον οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν ασφαλισμένες την/τις μηχανή-ες τους και εξακολουθούν να έχουν πινακίδα (γιατί προφανώς πλήρωσαν τα τέλη κυκλοφορίας) έχουν δύο επιλογές:

α) βγάζουν άμεσα νέα ασφάλεια προκειμένου να προλάβουν τα ραβασάκια με τα πρόστιμα των 250€ από το ΥΠ.ΟΙΚ (μέσω Εφορίας)

β) πάνε και καταθέτουν την πινακίδα τους στο πλησιέστερο τμήμα Συγκοινωνιών και την ξαναπαίρνουν όταν θελήσουν να την κυκλοφορήσουν (δεν έχει γίνει γνωστό αν θα απαιτείται η επίδειξη ασφαλιστικού συμβολαίου για να παραλάβεις την πινακίδα). Η διαδικασία δεν εμπεριέχει κάποιο κόστος για τον ιδιοκτήτη και πλέον σύμφωνα με νέα απόφαση του Υπουργείου δεν θα καταστρέφονται οι κατατεθειμένες -για οποιονδήποτε λόγο- πινακίδες, όπως γινότανε έως τώρα με την πάροδο ενός έτους από την κατάθεση τους.

Με τις υγείες μας... :ranting:

(Πάω να ξηλώσω την πινακίδα από το Triumph, εδώ ακόμα έχουμε χειμώνα :thumbsdown: και δεν σκοπεύω να ασφαλίσω κάτι που δεν μετακινώ για να κάνω τη χάρη στις ασφαλιστικές).

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda VFR 800 Vtec (782cc) Nolan N87 Honda VFR 800F 2014 (782cc)

Όχι ρε γαμώτο! Έχω ανασφλαλιστο το cb γιατί το πουλάω και δεν κυκλοφοράει!

Δηλαδή ή θα καταέσω τις πινακίδες και θα δηλώσω ακινησία ή θα βγάλω ασφάλεια; ΕΛΕΟΣ ΜΩΡΕ! ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ άμα θέλει όλη αυτή την ταλαιπωρία ο άλλος να πηγαίνει να ξαναπαίρνει τις πινακίδες;...

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ για να κάνω ασφάλεια!! ΔΗΛΑΔΗ είναι κακό που απλά υπάρχει στην πυλωτή; Άσε που κανοικά πρέπει μια φορά τη βδομάδα να τη βγάζω για βόλτα γιατί αλλιώς θα σαπίσει! Πως θα το κάνω αυτό χωρίς πινακίδες; Χωρίς ασφάλεια πάει κι έρχεται (άμα είναι νύχτα που δεν κυκλοφοράει κανείς μειώνεις τις πιθανότητες να γίνει μλκία).

ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ! δεν αντέχω άλλο!

Τροποποιήθηκε από τον chiliplayer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Ισχύει καιγια 50άρισ η ηλιθιότητα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

εχω αμφιβολιες ακομα για το αν οντως θα εφαρμοστει

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως το μεγαλύτερο κίνητρο του κράτους είναι τα έσοδα από τα πρόστιμα και παράπλευρα ικανοποιούν και τους ασφαλιστές αφού καταφέρνουν να κάνουν το απίστευτο... προληπτικό έλεγχο χωρίς την ανάγκη αστυνόμευσης (τώρα πόσο νόμιμο είναι να σε τιμωρούν χωρίς να έχεις επιδείξει παραβατική συμπεριφορά -κατάργηση τεκμηρίου της αθωότητας- μόνο ένας καλός συνταγματολόγος μπορεί να μας το πει)... Οι φήμες που άκουσα (και πολλοί άλλοι τα ίδια μου είπαν από διαφορετικές πηγές & αυτό είναι κάτι που μάλλον καταδεικνύει την αληθοφάνεια τους) είναι ότι η σύνδεση των 2 βάσεων είναι σχεδόν έτοιμη και από Μάρτιο θα έχουμε να λαμβάνουμε ραβασάκια.

Στα 50cc δεν μπορεί να εφαρμοστεί γιατί:

α) δεν βγάζουν πινακίδες από το υπουργείο

β) δεν υπάρχει διαδικασία κατάθεσης τους στα κατά τόπους Αστυνομικά τμήματα

γ) εδώ τουλάχιστον για να κάνεις την ετήσια ανανέωση της άδειας κυκλοφορίας των μοτοποδηλάτων (έως 49cc) απαιτούν να επιδείξεις ασφαλιστήριο συμβόλαιο σε ισχύ στο Α.Τ. Άρα ο έλεγχος γίνεται προκαταβολικά...

Τροποποιήθηκε από τον shadowhunter
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
GSF650-XR250 990R

Δημοσιεύτηκε

Την είχα δει να ρχεται τη μαλακία τους και:

-Κατέθεσα πινακίδα στο εντουράκι

-ήταν ένας λόγος που πούλησα το CBF. Οι άνθρωποι είναι τρόμπες. Δεν κατανοούν τίποτα, ούτε την ΄΄εποχικότητα΄΄ της μηχανής, ούτε την ανέχεια, ούτε τίποτα. Είναι τόσο ανίκανοι να αστυνομεύσουν ακόμα και παιδάκια με ποδήλατα και τελικά βγάζουν μέτρα επιπέδου ηλιθίου, Τέλοσπαντων έστω κι έτσι τουλαχιστον μπας και εκλείψουν τα ανασφάλιστα χάροι απ τους δρόμους αφού είναι ανίκανοι για αλλιώς.

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Yamaha Όλες ! (Όλα !cc)

Δημοσιεύτηκε

εχω αμφιβολιες ακομα για το αν οντως θα εφαρμοστει

Ε ψίτ εσύ..........ναι ναι πουλάκι μου εσύ, για κάμ του δώθε ..........

γιατί μου χρωστάς μια απάντηση για το πόσο πληρώνεις για να πάρεις πινακίδες πίσω και ακόμα περιμένω.

Πότε θα μου πείς βρε παλιόγατο? :taz:

Όταν την φάω και μετά?

Ξέρει κανείς πόσα δίνεις για να τις ξαναπάρεις πίσω βρε παιδιά (να τόχει κάνει κάποιος σας παρακαλώ όχι να υποθέτουμε κ.λ.π. γιατί είμαι έτοιμος).

Υ.Γ.Νάναι καλά ο φίλος μας ο Βασίλης που μας το θύμισε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda DERO-CB-VFR-XRV Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Παίδες, άσχετα με το αν δεν μας "βολεύει", το σωστό είναι να μην κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα στους δρόμους ούτε για "βόλτα το τετράγωνο, να φορτίσει η μπαταρία", το κακό δεν ξέρεις πότε μπορεί να γίνει. Από την στιγμή που τόσα χρόνια δεν μαθαίνουμε με το καλό, θα μάθουμε με τον βούρδουλα.

Αρέσει σε 14 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παίδες, άσχετα με το αν δεν μας "βολεύει", το σωστό είναι να μην κυκλοφορούν ανασφάλιστα οχήματα στους δρόμους ούτε για "βόλτα το τετράγωνο, να φορτίσει η μπαταρία", το κακό δεν ξέρεις πότε μπορεί να γίνει. Από την στιγμή που τόσα χρόνια δεν μαθαίνουμε με το καλό, θα μάθουμε με τον βούρδουλα.

Σε καμμιά περίπτωση στους δρόμους για τους λόγους που αναφέρεις σωστότατα Παναγιώτη αλλά ο βούρδουλας φίλε μου θα πρέπει νάχει και λογική διότι εγώ έχω αυτοκίνητο σε κλειστό ιδιόκτητο γκαράζ με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας και μηχανάκι που τα κυκλοφορώ μόνο το καλοκαίρι που πάω στο εξοχικό μου για ένα μήνα. Ποτέ μα ποτέ άλλοτε γιατί λοιπόν θα τιμωρηθώ?

Δεν φτάνει η τιμωρία μου να πληρώνω ένα ολόκληρο χρόνο τέλη ενώ κυκλοφορώ ένα μήνα?

Δεν φτάνει που μέχρι πρότινος πλήρωνα ασφάλειες για ένα εξάμηνο ολόκληρο (πέρσι έγινε και τρίμηνο ευτυχώς) για κυκλοφορία ενός μηνός?

Με βρήκες στον δρόμο ανασφάλιστο?

Τσάκισέ με με ένα εκατομμύριο πρόστιμο αλλά αυτός ο βούρδουλας μου θυμίζει το <<και κερατάς και δαρμένος>>.

Οπότε θα πεταχτώ μέχρι το εξοχικό σε συνδυασμό μοτοβόλτας θα παραλάβω τις πινακίδες και να βάλουν και το πρόστιμο και το βούρδουλα εκεί που ξέρουν.

Αυτό είναι το Κράτος δικαίου που θα με βουρδουλιάσει?

Να το χαιρόμαστε λοιπόν !

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

γιατί μου χρωστάς μια απάντηση για το πόσο πληρώνεις για να πάρεις πινακίδες πίσω και ακόμα περιμένω.

Αν δεν εχουν καταστραφει, δεν πληρωνεις τιποτα. Εκτος απο τα τελη που -λογικα- δεν εχεις πληρωσει.

Αν εχουν καταστραφει, τοτε πρεπει να εκδοθουν νεες πινακιδες με κοστος 30€ :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
mg

Δημοσιεύτηκε

Τη δουλειά έχει η πινακίδα κυκλοφορίας, με την χρήση του οχήματος. Δηλαδή όποια περίοδο για τον οιοδήποτε λόγο δεν χρησιμοποιείται ένα όχημα, πρέπει να καταθέτεις πινακίδες. Και τι είναι δηλαδή οι πινακίδες και τις καταθέτεις? Δεν είναι η ταυτότητα του οχήματος? Για να έχεις δικαίωμα να κυκλοφορείς στον δρόμο πρέπει να πληρώνεις τα ανάλογα τέλη χρήσης. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι αυτά που συσχετίζονται με την χρήση του οχήματος και όχι τα νούμερα που λογικά βγαίνουν μια φορά για το όχημα και απλά του δίνουν μια ταυτότητα. Για τα ανασφάλιστα θα μπορούσε να εφαρμόζεται αυτό που γίνεται και αλλού. Για να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας, πρέπει να προσκομίσεις κατάλληλο ασφάλιστρο. Δεν μπορείς να πάρεις το σήμα των τελών κυκλοφορίας για ανασφάλιστο όχημα. Κάποια πρόβλεψη εποχικότητας μπορεί να γίνει εύκολα με δυνατότητα έκδοσης εξάμηνων τελών, όπως και ασφάλιστρων. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να καταθέτω την ταυτότητα του οχήματος, την περίοδο που δεν το χρησιμοποιώ. Λες και είναι δύσκολο όπως κυκλοφορείς χωρίς τέλη και χωρίς ασφάλιστρα, να κυκλοφορείς με πλαστή πινακίδα. Ας αυξήσουν την ποινή για χρήση οχημάτων χωρίς τέλη και ασφάλιστρα.

Κάτι παίζει με τις βάσεις δεδομένων του υπουργείου μεταφορών και του υπουργείου οικονομικών. Δεν μπορούν να συνδυάσουν το όχημα με τα οικονομικά στοιχεία των αντίστοιχων τελών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε ψίτ εσύ..........ναι ναι πουλάκι μου εσύ, για κάμ του δώθε ..........

Πότε θα μου πείς βρε παλιόγατο? :taz:

Όταν την φάω και μετά?

Ξέρει κανείς πόσα δίνεις για να τις ξαναπάρεις πίσω βρε παιδιά (να τόχει κάνει κάποιος σας παρακαλώ όχι να υποθέτουμε κ.λ.π. γιατί είμαι έτοιμος).

Υ.Γ.Νάναι καλά ο φίλος μας ο Βασίλης που μας το θύμισε.

θα παω απο βδομαδα λεμεεε

σου εχω πει οτι ειναι χαλκιδα και δεν εχω προλαβει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς είμαστε λαός των άκρων. Από την πλήρη ασυδοσία στον παράλογα αυστηρό βούρδουλα. Ναι, συμφωνώ και με του δυό από πάνω (Σάββα και Μάκη) αλλά για να βλέπουμε και την πραγματικότητα, πόσοι είναι οι πραγματικά υπεύθυνοι πολίτες που θα σεβαστούν τους υπόλοιπους και δεν θα κυκλοφορήσουν ανασφάλιστοι ούτε για μιά μέρα;

Δυστυχώς, κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda VFR 800 Vtec (782cc) Nolan N87 Honda VFR 800F 2014 (782cc)

Δημοσιεύτηκε

Δε το πιστεύω. Το κερασάκι ήταν αυτό τώρα. Φτου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

...........Ας αυξήσουν την ποινή για χρήση οχημάτων χωρίς τέλη και ασφάλιστρα..........

Εδώ θα διαφωνήσω. Και τα πρόστιμα για το κόκκινο και το STOP αυξήσανε, και για το κράνος τα ανέβασαν και χαΐρι δεν είδαμε. Δεν ωφελεί το υψηλό πρόστιμο με εφαρμογή (αστυνόμευση) μια στις τόσες. Αν ήταν 50€ το πρόστιμο αλλά ήξερες πως ΚΑΘΕ φορά που περνάς με κόκκινο ή θα παραβιάσεις το ΣΤΟΠ θα τρώς ένα πενηντάρι στο κεφάλι, πάμε στοίχημα πως σε μια βδομάδα κανείς δεν θα τολμούσε να μην σταματήσει; Αν ο κάθε ξεκράνωτος μάζευε δέκα κλήσεις των 20€ μέχρι να πάει σπίτι του (και ήξερε πως αυτό θα συμβαίνει κάθε φορά), πόσες μέρες ακόμη θα κυκλοφορούσε ξεκράνωτος;

Αρέσει σε 9 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Γιατι δεν βγαζουν ενα Νόμο "Απαγορευεται το χαμογελο"....;Να το ξερουμε και να μην προσποιούμαστε καν...να ειμαστε Νομοταγεις και σοβαροι!!!Τι αλλο να πεις;...Καθε μερα που ξημερωνει φερνει κι αλλο ενα δειγμα τού ποσο κακο κανουμε στον εαυτο μας που ανεχομαστε να μας κοροϊδευουν... :mellow:

Αρέσει σε 5 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 650

Δημοσιεύτηκε

Εντελώς π@π@ριά

εγω που είμαι στο εξωτερικό και πλήρωσα τέλη αλλά το έχω ανασφάλιστο σε κλειστό χώρο τί κάνω;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbf Honda cbr (1000cccc)

Δημοσιεύτηκε

Ισχύει καιγια 50άρισ η ηλιθιότητα?

δυσκολο διοτι, δεν εχουν στοιχεια ποιος ειναι ο ιδιοκτητης για τα 50αρακια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εντελώς π@π@ριά

εγω που είμαι στο εξωτερικό και πλήρωσα τέλη αλλά το έχω ανασφάλιστο σε κλειστό χώρο τί κάνω;

2 επιλογές...

α) Παραδίδεις πινακίδες και όταν το χρειαστείς τις ξαναπαίρνεις (προφανώς αν είναι στο όνομα σου θα χρειαστείς να κάνεις εξουσιοδότηση σε κάποιον δικό σου -μέσω προξενείου ίσως;-) χωρίς να πληρώσεις κάτι.

β) Βγάζεις ασφάλεια (δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

...............

Έχεις όχημα στην Μεγ. Βρετανία; Αν ναί, προφανώς είσαι ασφαλισμένος.

Αν τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει από τότε που ζούσα Αγγλία, ασφαλίζεται ο οδηγός και όχι το όχημα, σωστά; Ρώτα λοιπόν την ασφαλιστική σου αν, έστω και με ένα επασφάλιστρο, μπορείς να είσαι ασφαλισμένος στο εξωτερικό. Αν σου πούνε πως είσαι, ιδού η λύση του προβλήματός σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν δεν εχουν καταστραφει, δεν πληρωνεις τιποτα. Εκτος απο τα τελη που -λογικα- δεν εχεις πληρωσει.

Ευχαριστώ βρε Λιάκο, νάσαι καλά, δεν ξέρεις από τι ουρά με γλύτωσες φίλε μου!

Οι πινακίδες μου είναι μια χαρά και τα τέλη ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Άμεσα δε επειδή δεν σκοπεύω να είμαι από τα ηλίθια χλωρά κατατίθενται και ας πάρουν οι πονηρές ασφαλιστικές μαζί με το άδικο κράτος (μη συγχίσουμε το Κράτος με το Έθνος και την Πατρίδα που υπεραγαπώ, Κράτος είναι το χάλι των λαμόγιων και οι Νόμοι της προχειρότητας και της αντισυνταγματικότητας).

Να σας πώ και άλλα?

Προχτές ήρθε το ασφάλιστρο του SH.

Πάλι αυξημένο!

Γιατί? Ρωτώ.

Οι ασφαλιστικές έκαναν αυξήσεις Κύριε από 1/1/2013 η απάντηση.

Μα το φελέκι μου μέσα λέω...............από το 1980 οδηγώ αυτοκίνητα..........ξεπέρασα το 1.500.000 χλμ...........με κανένα ατύχημα.............γιατί το ίδιο με όλους τους κουτουλιάρηδες?

Μηχανάκια?

Από το 1977 επίσης χωρίς κανένα ατύχημα.............ποτέ................τόσα χρόνια δεν έχω απασχολήσει ποτέ............

Ε και ? :wallbash:

Μούρχεται να κάνω φούλ ασφάλεια στο κουτί και να πά να κοπανίσω σε ένα τοίχο έτσι για το μαμότω ! :ranting:

Έχω ένα φουσκωτάκι 4,30 και αυτό ακίνητο, μόνο για το καλοκαίρι..για ένα μήνα, πάω να πληρώσω ανανέωση άδειας πλόων πούταν κάθε 3 χρόνια και τι μου λένε ..........εφτά( αν θυμάμαι καλά γιατί ένα μικρό εγκεφαλικό τόφαγα ξανά.........) πλέον πρέπει να πληρώσετε για ανανέωση.......

Μα σε 7 χρόνια λόγω πολυμερισμού μπορεί να θέλει πέταμα λέω και να το αντικαταστήσω........αδιάφορο ........ :uglystupid2:

Άδεια αλιείας σκάφους για μια πετονιά, άδεια αλιείας προσωπική για μια πετονιά, λίγο ψαροντούφεκο.............

Αλλά τι λέω αφού έχω <<σκάφος>> (τρομάρα του) καλά να πάθω, έτσι φορολογεί και τα υπερπολυτελή γιώτ το δίκαιο Κράτος μας. :waycon1:

Δεν πειράζει.........όταν τα φτύσει και αυτό αντίο και κανένα άλλο......επιστροφή στα παλιά κολύμπι....κάνει καλό......και το Κράτος μας το ξέρει και φροντίζει να γυμναζόμαστε ........μη βάλω και τη ρύπανση που προκαλεί ο τεράστιος 15άρης κινητήρας μου !

Αίσχος !

Αυτό το Κράτος μόνο αισθήματα :puke: μου προκαλεί με την αίσθηση του Δικαίου του ! :mB_faskelo:

Εγώ ο κανονικά πληρώνων τα πάντα αδιαμαρτύρητα άτυχος Έλληνας πολίτης ! ( ο απίστευτος :kaaaala: ).

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τόσο, όσο λεει ο Λιάς.

30. :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τόσο, όσο λεει ο Λιάς.

30. :afro:

Άν καταστραφούν έτσι?

Εγώ θα τις δώσω και θα τις πάρω τέλη Μαίου αρχές Ιουνίου και θα τις ξαναπαραδώσω μόλις λήξει η ασφάλεια γιατί θα δώσω 30 αφού δεν θάχουν καταστραφεί ή δεν είναι χαλασμένες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άν καταστραφούν έτσι?

Εγώ θα τις δώσω και θα τις πάρω τέλη Μαίου αρχές Ιουνίου και θα τις ξαναπαραδώσω μόλις λήξει η ασφάλεια γιατί θα δώσω 30 αφού δεν θάχουν καταστραφεί ή δεν είναι χαλασμένες?

Ναι, ΑΝ εχουν καταστραφεί...

Μην αγχωνεσαι Σάββα, εχουν δωσει οδηγια να ΜΗΝ καταστρέφονται πλέον.

Και παλιά που τις παραδίδαμε, η ΔΟΥ τις κράταγε 1-2 χρόνια.

Αυτό εξαρτάται απο τον χώρο αποθηκευσης που εχει κάθε ΔΟΥ...

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp 650

Δημοσιεύτηκε

Έχεις όχημα στην Μεγ. Βρετανία; Αν ναί, προφανώς είσαι ασφαλισμένος.

Αν τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει από τότε που ζούσα Αγγλία, ασφαλίζεται ο οδηγός και όχι το όχημα, σωστά; Ρώτα λοιπόν την ασφαλιστική σου αν, έστω και με ένα επασφάλιστρο, μπορείς να είσαι ασφαλισμένος στο εξωτερικό. Αν σου πούνε πως είσαι, ιδού η λύση του προβλήματός σου.

το έχω στην Ελλάδα με σκοπό να έχω ασφάλεια το καλοκαίρι για όσο θα είμαι,

το μόνο που μένει είναι να κάνω καμιά μικρ'η από εδώ αν προλαβαίνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.