743 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Gilera 125 vx (200cc) KTM Adventure (990cc)

Δημοσιεύτηκε

Συγνώμη μα πρίν τις γιορτές κατα τον οκτώβρη βασικά διαβάζαμε οτι απο το υπουργείο λένε οτι όσοι είχαν βγάλει δίπλωμα με τις παλιές διατάξεις με αυτές θα συνεχίσουν να κάνουν την αλλαγή απο Α1 σε Α!

Εγώ είμαι και μεγάλο παιδάκι κοντά στα πρώτα άντα και έβγαλα το 2011 το διπλωματάκι (Α1)για να γίνω πλέον νόμιμος και τώρα μετά 2 χρόνια περίπου(Ιούλιο)πέρνω το Α!

Τώρα διαβάζω οτι πρέπει να δώσω εξετάσεις!Σε τί?Δηλαδή ερχόμαστε να εφαρμόσουμε εναν νόμο αναδρομικά αναγκάζοντας τόσο κόσμο να ξαναδώσει εξετάσεις?με την ίδια λογική βγάζουν άκυρο το δίπλωμά μου γιατί το έδωσα με άλλο σύστημα!Μά είναι δυνατόν να είναι τόσο μ@#$κες?

Όντως υπάρχει πιθανότητα εμείς του πρώην συστήματος να πρέπει να ξαναδώσουμε και λεφτά και εξετάσεις για το απεριόριστό?

Αδερφε το φεκ έει ξεκαθαρα οτι ισχυουν οι προυποθεσεις που εδωσες.Τον Ιουλιο θα παρεις κανονικα απεριοριστο με το παραβολο σου και την διετια σου.

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda CBR R ABS (250cc) Zeus Z16 Samurai Πολλάαααα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

"mototriti

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΟΔΗΓΗΣΗΣ!!! Όποιος έχει δίπλωμα Α1, και έχει περάσει η χρονική περίοδο ώστε να μπορεί να το μετατρέψει σε Α, ας πάει αύριο στο Υπουργείο. Τελευταία ευκαιρία!!! Μετά αλλάζει ο νόμος για τα διπλώματα, και θα πρέπει να κάνει 14 ώρες πρακτικών μαθημάτων, 10 θεωρία, και να δώσει και εξετάσεις σε δρόμο και πίστα. Τα πάντα για τα νέα διπλώματα σε αναλυτικό ρεπορτάζ στο επόμενο τεύχος."

Δηλαδή εγώ που μου γίνεται απεριόριστο το Δεκέμβρη θα πρέπει να κάνω πάλι μαθήματα ?

Ρε είμαστε σοβαροί :wallbash:

Τροποποιήθηκε από τον Karavasilator19

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδια κατι λιφο οφτοπικ αλλα ταυτοχρονια χρησιμο...

Για την α2 καλυπτονται δικυκλα εως 35 kw.Το yamaha xtx στην επισημη ευρωπαικη σελιδα,στο pdf που λεει τα χαρακτηριστικα του,δινει επισημη ιπποδυναμη 35 kw.Καλυπτεται σωστα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki GS500 Triumph 900 Thunderbird (885cc)

Ey

Αδερφε το φεκ έει ξεκαθαρα οτι ισχυουν οι προυποθεσεις που εδωσες.Τον Ιουλιο θα παρεις κανονικα απεριοριστο με το παραβολο σου και την διετια σου.

Ευελπιστώ φίλε μου να έχεις δίκιο γιατι αλλιώς θα το πάθω το μίνι εγκεφαλικό!Όχι ο,τι και τα 33 άλογα δεν είναι οκ και αρκετά αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα κάποια στιγμή να μπορώ να οδηγήσω νόμιμα μια μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα!νόμιμα!

Τροποποιήθηκε από τον Sammo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki D-Tracker Ducati Diavel

Παιδια κατι λιφο οφτοπικ αλλα ταυτοχρονια χρησιμο...

Για την α2 καλυπτονται δικυκλα εως 35 kw.Το yamaha xtx στην επισημη ευρωπαικη σελιδα,στο pdf που λεει τα χαρακτηριστικα του,δινει επισημη ιπποδυναμη 35 kw.Καλυπτεται σωστα?

Εγω ξερω οτι ειναι 33,8kW αλλα να μην σε παρω στο λαιμο μου! Βεβαια η μαμα το δινει με 35,3kW. Οποτε θα πρεπει να το ψαξεις λιγο!! Ομως το διπλωμα λεει μεχρι 0,2kW/κιλο και ακομα και 35,3 να ειναι αμα το διαιρεσεις με τα 181 κιλα του, βγαζει 0,195... Αρα παλι μεσα εισαι.

**Μεσαία δίκυκλα ανεξαρτήτως κυβικών με ισχύ έως 35kW και «με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW (0,268Hp)/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας»**

Που και τα αλογα του με τα κιλα να διαιρεσεις παλι εισαι μεσα αφου βγαζει 0,265 αντι για 0,268!

Συμφωνα με τα δεδομενα της μαμας παντα !

Τροποποιήθηκε από τον Technician J

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγω ξερω οτι ειναι 33,8kW αλλα να μην σε παρω στο λαιμο μου!

Επειδη το ψαχνω συστηματικα θες ενα νεο θεμα που δημιουργησα..Πιστευω τα λεω ολα και αναλυτικα..Θ δειξει φιλε μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda

Δημοσιεύτηκε

Αυτοί που είναι κάτοχοι Α1(σταδιακής πρόσβασης) πριν τις 19/01/2013 μετά από 2 χρόνια θα έχουν δικαίωμα για Α2(χωρίς εξετάσεις) και ΟΧΙ για Α

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αυτοί που είναι κάτοχοι Α1(σταδιακής πρόσβασης) πριν τις 19/01/2013 μετά από 2 χρόνια θα έχουν δικαίωμα για Α2(χωρίς εξετάσεις) και ΟΧΙ για Α

Αυτα που τα διαβασες?Γιατι στο ΦΕΚ λεει οτι οσοι εδωσαν για διπλωμα πριν τις 19/1 θα ισχυουν οι προυποθεσεις που εδωσαν..Καμια αλλαγη για αυτους..

Ποου το διαβασες αυτο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter (49cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρε παιδιά και τον ίδιο τον υπουργό να ρωτήσουμε δεν θα ξέρει .

Όταν πάει κάποιος από εδώ μέσα για ανανέωση ας μας πει τι έγινε να ξέρουμε κι εμείς :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Όταν πάει κάποιος από εδώ μέσα για ανανέωση ας μας πει τι έγινε να ξέρουμε κι εμείς :P

Επειδη ειχα παει υπουργειο να καταθεσω τον φακελο μου ρωτησα και μου ειπαν οτι εσεις κανονικα το περνετε με το παραβολο..Χωρις εξετασεις.Σημειωτεων ο υπαλληλος εκει ειναι και εξεταστης...Αν και δεν ξερουμε ακομα φιλε γιατι και αυτος με την εντολη στο χερι ηταν..200 σελιδες.Τι να πρωτοδιαβασουν μεσα σε ολες αυτες τις μαλακιες της εντολης?Θα δειξει ο χρονος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XTX-T80

Δημοσιεύτηκε

Απόλυτο δίκιο έχει ο φίλος μας.. Εμένα η ίδια μου η σχολή πριν αλλάξουν τα πράματα όταν είχα πρωτοβγάλει το δίπλωμα με λέγανε πως δεν γίνεται ανανέωση μετά από δύο χρόνια αλλά όταν κλείσω τα 21. Και τους έλεγα ότι δεν είναι έτσι.. Τελικά το ψάξανε και με έστειλε μήνυμα αυτός που έχει την σχολή και με είπε ότι είχα δίκιο κλπ κλπ.. Οπότε όταν κάποιος κλείσει 2 χρόνια με το Α1 δίπλωμα και πάει για ανανέωση ας ανοίξει ένα θέμα με το τι έγινε κλπ να ξέρουμε..!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki D-Tracker Ducati Diavel

Δημοσιεύτηκε

Εγω θα παω 2 Απριλιου. Θα ενημερωσω εννοειται. Αν καποιος παει νωριτερα περιμενουμε απο αυτον!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 800 GS

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος του πρώην "μικρού" διπλώματος, έως 33hp δηλαδή.

Γνωρίζει κανείς με σιγουριά εαν η G 650 GS θα οδηγείται με το νέο "Α2" δίπλωμα, που είναι για έως 35kw?Γιατί είναι ακριβώς πάνω στο όριο (υποθέτω επίτηδες για να καλύπτεται μιας και η κατηγορία αυτή είναι πανευρωπαϊκή).

Εαν ναι, από το δίπλωμα που έχω τώρα, στο Α2 πως μεταφέρομαι;

Κάνω ίσως χαρτιά και μεταφέρομαι αυτόματα;

Ισχυρίζομαι ότι έχασα το δίπλωμα και μου εκδίδεται καινούριο και ίσως να είναι με νέα κατηγορία;

Δίνω ξανά εξετάσεις;

Ξέρει κάποιος τι γίνεται επιτέλους;Σε σχολές οδηγών παίρνω τηλέφωνο και δεν γνωρίζουν, στο υπουργείο πήρα τηλέφωνο και το σήκωσε ένας μισομεθυσμένος μπάρμπας και στο τέλος βριστήκαμε γιατί μου έλεγε να πάω στη νομαρχία για να ρωτήσω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος του πρώην "μικρού" διπλώματος, έως 33hp δηλαδή.

Γνωρίζει κανείς με σιγουριά εαν η G 650 GS θα οδηγείται με το νέο "Α2" δίπλωμα, που είναι για έως 35kw?Γιατί είναι ακριβώς πάνω στο όριο (υποθέτω επίτηδες για να καλύπτεται μιας και η κατηγορία αυτή είναι πανευρωπαϊκή).

Εαν ναι, από το δίπλωμα που έχω τώρα, στο Α2 πως μεταφέρομαι;

Κάνω ίσως χαρτιά και μεταφέρομαι αυτόματα;

Ισχυρίζομαι ότι έχασα το δίπλωμα και μου εκδίδεται καινούριο και ίσως να είναι με νέα κατηγορία;

Δίνω ξανά εξετάσεις;

Ξέρει κάποιος τι γίνεται επιτέλους;Σε σχολές οδηγών παίρνω τηλέφωνο και δεν γνωρίζουν, στο υπουργείο πήρα τηλέφωνο και το σήκωσε ένας μισομεθυσμένος μπάρμπας και στο τέλος βριστήκαμε γιατί μου έλεγε να πάω στη νομαρχία για να ρωτήσω...

Εξεασεις για το νεο α2 δινεις σιγουρα.Δεν μεταφερεσε αυτοματα σε καμια περιπτωση...Βεβαια αν κλεισεις δυετια με το α1 μπορεις να το κανεις απεριοριστο αυτοματα..Ποιος ο λογος να παρεις το α2 λοιπον?

Ωστοσο για το gs που λες με μια μικρη αναζητηση που εκανα ειναι εντος των kw(35) και απο κιλα ειναι 192.Οποτε 35(kw)/192(κιλα)=0.18.Οποτε καλυπτεται και βαση kw και απο την αναλογια βαρος ανα ιππο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW F 800 GS

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς φίλε την διετία θα την κλείσω τον Ιούνιο του 2014..μέχρι τότε δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω με το 250αρι το ninja..επομένως μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πάω στη σχολή να δω τι και πως και αν χρειάζεται να ξεκινήσω διαδικασία για το α2 και θα σας γράψω και ό,τι μου πουν!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Γαμάτο μηχανάκι Airoh(k600) WW. Ducati Streetfighter S (1098cc)

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδης ρε παιχτες για να κατηλάβουμε και εμείς κάποιος που θέλει να βγάλει δίπλωμα Α1 τι χρωσταει ο δυσμηρος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δηλαδης ρε παιχτες για να κατηλάβουμε και εμείς κάποιος που θέλει να βγάλει δίπλωμα Α1 τι χρωσταει ο δυσμηρος?

Διπλωμα α1 ειναι απο 18 ετων και εχει περιορισμο στις 14 kw.Διπλωμα α2 ειναι στα 20 με περιορισμο στις 35kw.Α ερχετε αμεσως στα 24 η μετα απο διετια σαν κατοχος α2.

Αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Διπλωμα α1 ειναι απο 18 ετων και εχει περιορισμο στις 14 kw.Διπλωμα α2 ειναι στα 20 με περιορισμο στις 35kw.Α ερχετε αμεσως στα 24 η μετα απο διετια σαν κατοχος α2.

Αυτα.

ευχριστω αδερφέ μου ξέρουμε τίποτα περί χρημάτων τι παίζει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Χρηματων δεν ξερω να σου πω με ακριβεια αλλα θα ειναι σιγουρα πιο ακριβα απο πριν...Να σε καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το λοιπόν!! έχουμε και λέμε!

νέες κατηγορίες αδειών οδήγησης όσον αφορά τις μοτοσικλέτες....ή καλύτερα αναδιάταξη των ήδη υπαρχόντων κατηγοριών:

ΑΜ: το γνωστό ως 50αράκι...μέχρι τώρα την άδεια την έδινε η τροχαία με την κατάθεση κάποιου παραβόλου, την συγκατάθεση των γονέων και απευθυνόταν σε υποψηφίους ετών 16. Με τα νέα δεδομένα, η άδεια οδήγησης δίνεται και αυτή απο σχολή οδήγησης, απευθύνεται σε υποψηφίους 16-17 ετών και απαιτούνται

-21 ώρες θεωρητικά μαθήματα (κοκ)

-11 ώρες θεωρητικά μαθήματα (μοτοσικλέτας)

-14 ώρες πρακτικά μαθήματα (μοτοσικλέτας)

Α1: (18-21 ετών , έως 125 cc)

Α2: (21-24 ετών , έως 400cc)

Α: (24 ετών και άνω, 600cc)

για τις άδειες οδήγησης Α1, Α2, Α έχοντας δίπλωμα αυτοκινήτου απαιτούνται:

όταν δεν υπάρχει δίπλωμα αυτοκινήτου απαιτούνται επιπλέον 21 ώρες θεωρητικά μαθήματα (κοκ)

τώρα, αν ήδη έχετε δίπλωμα Α1,Α2 απαιτούνται επιπλέον 7 ώρες πρακτικά μοτοσικλέτας.....

άντε και με τις υγείες σας!!!

Υ.Γ για τα χρήματα ακόμα γίνονται συνελεύσεις μεταξύ σχολών οδηγών για να βγάλουν απόφαση....

Τροποποιήθηκε από τον Tinkerbell

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja 250r Suzuki GSR-750

Δημοσιεύτηκε

Το εχω ρωτησει μερικες φορες αλλα κανεις δεν ξερει μεχρι τωρα,αν μπορει καποιος να απαντησει

Αν κανω χαρτια για μια παλια κατηγορια,αλλα δεν εδωσα εξετασεις πριν περασουν τα μετρα για να το παρω,τελικα ποιο διπλωμα θα παρω,το παλιο η το καινουριο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Να ρωτησω κι εγω,μιας και απ'οτι φαινεται το γνωριζεται το θεμα αρκετα καλυτερα απο εμενα....

Διπλωμα αυτοκινητου και μηχανης Α1 ειχα βγαλει το 2004 η 2005 (δεν το εχω μπροστα μου τωρα)....για να το αναβαθμισω σε Α τι απαιτειται?

Το γνωστο παραβολο με φωτογραφια και 50 ευρω που εδιναν και με το παλιο συστημα η εξετασες απ'την αρχη?

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Μαχαιρι στην καρδια η tinkerbell... :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το λοιπόν!! έχουμε και λέμε!

νέες κατηγορίες αδειών οδήγησης όσον αφορά τις μοτοσικλέτες....ή καλύτερα αναδιάταξη των ήδη υπαρχόντων κατηγοριών:

ΑΜ: το γνωστό ως 50αράκι...μέχρι τώρα την άδεια την έδινε η τροχαία με την κατάθεση κάποιου παραβόλου, την συγκατάθεση των γονέων και απευθυνόταν σε υποψηφίους ετών 16. Με τα νέα δεδομένα, η άδεια οδήγησης δίνεται και αυτή απο σχολή οδήγησης, απευθύνεται σε υποψηφίους 16-17 ετών και απαιτούνται

-21 ώρες θεωρητικά μαθήματα (κοκ)

Α1: (18-21 ετών , έως 125 cc)

Α2: (21-24 ετών , έως 400cc)

Α: (24 ετών και άνω, 600cc)

για τις άδειες οδήγησης Α1, Α2, Α έχοντας δίπλωμα αυτοκινήτου απαιτούνται:

όταν δεν υπάρχει δίπλωμα αυτοκινήτου απαιτούνται επιπλέον 21 ώρες θεωρητικά μαθήματα (κοκ)

τώρα, αν ήδη έχετε δίπλωμα Α1,Α2 απαιτούνται επιπλέον 7 ώρες πρακτικά μοτοσικλέτας.....

άντε και με τις υγείες σας!!!

Υ.Γ για τα χρήματα ακόμα γίνονται συνελεύσεις μεταξύ σχολών οδηγών για να βγάλουν απόφαση....

Μεγαλο λαθος αυτο που δημοσιευσες..

Α1 εως 15 ιππους,ηλικια απο 18 εως 20.

Α2 εως 48 ιππους(35 kw) απο 20

Α απεριοριστο απο 24 ετων ή ΑΝ εχεις διετια με το α2 οποτε παει στα 22.

Να ρωτησω κι εγω,μιας και απ'οτι φαινεται το γνωριζεται το θεμα αρκετα καλυτερα απο εμενα....

Διπλωμα αυτοκινητου και μηχανης Α1 ειχα βγαλει το 2004 η 2005 (δεν το εχω μπροστα μου τωρα)....για να το αναβαθμισω σε Α τι απαιτειται?

Το γνωστο παραβολο με φωτογραφια και 50 ευρω που εδιναν και με το παλιο συστημα η εξετασες απ'την αρχη?

Αν εχεις τον περιορισμο 78 τοτε εξετασεις και ηλικιακα(νομιζω δηλαδη οτι εισαι πανω απο 24) θα παρεις απειοριστο.

Αν παλι δεν εχεις περιορισμο 78 τοτε παραβολο,φωτογραφιες και τελος.

Αν εχεις τον περιορισμο 78 τοτε εξετασεις και ηλικιακα(νομιζω δηλαδη οτι εισαι πανω απο 24) θα παρεις απειοριστο.

Να σημειωσω επισης οτι στα νεα διπλωματα δεν υππαρχει περιορισμος βαση κυβικων εκατοστων....Υπαρχει περιορισμος βαση κιλοβατορων(kw) ή αναλογια βαρους ανα ιππο.Π.χ.Το xt660x ειναι 660 κυβικα ε. αλλα απο θεμα ιππος ανα κιλο και θεμα γενικης ιπποδυναμης καλυπτεται απο το α2..Ενω το gsxr (π.χ.) το 600 που ειναι πιο λιγα κυβικα απο το xtx αλλα με πιο πολυ δυναμη δεν καλυπτεται.

Τωρα θα μου πειτε και που ξερει ο αστυνομος ή ο δικαστης ποσα αλογα ειναι το δικο μου μηχανακι εφοσον δεν αναγραφετε η ιπποδυναμη σε κανενα επισης εγγραφο?Σε υατο δεν ξερει να απαντηση ουτε ο

Να σημειωσω επισης οτι στα νεα διπλωματα δεν υππαρχει περιορισμος βαση κυβικων εκατοστων....Υπαρχει περιορισμος βαση κιλοβατορων(kw) ή αναλογια βαρους ανα ιππο.Π.χ.Το xt660x ειναι 660 κυβικα ε. αλλα απο θεμα ιππος ανα κιλο και θεμα γενικης ιπποδυναμης καλυπτεται απο το α2..Ενω το gsxr (π.χ.) το 600 που ειναι πιο λιγα κυβικα απο το xtx αλλα με πιο πολυ δυναμη δεν καλυπτεται.

Τωρα θα μου πειτε και που ξερει ο αστυνομος ή ο δικαστης ποσα αλογα ειναι το δικο μου μηχανακι εφοσον δεν αναγραφετε η ιπποδυναμη σε κανενα επισης εγγραφο?Σε υατο δεν ξερει να απαντηση ουτε ο διευθυντης του υπουργειου δυτικης πελλοπονησου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

προκειμένου να σου κόψουν πρόστιμο θα κυκλοφωρούν και με αριθμομηχανές ;ρ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα