743 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Gilera 125 vx (200cc) KTM Adventure (990cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Γεια σας παιδια.Σε πολλα θεματα εχουν συζητηθει τα νεα διπλωματα και οι νεες κατηγοριες διπλωματων..Δημιουργω αυτο το θεμα ωστε να αναφερουμε τις εξελιξεις και τις ενημερωσεις που εχει ο καθε ενας..

Ας μεινει καθαρο απο αντιλογιες ωστε να προσφερουμε καθαρη πληροφορια στον αναγνωστη χωρις να κουραστει.

Στο θεμα μου τωρα.Παρακαολουθω τις εξελιξεις μεσω σχολες οδηγων.Την προηγουμενα εβδομαδα,εδω στην δυτικη Πελοποννησο,μου ειπαν οτι οι σχολες οδηγων θα λαβουν ενημερωση απο το προεδρο του συλλογου ή τον δημαρχο..Σημερα ξαναπηγα να ενημερωθω και οντως ειχαν μια ενημερωση απο το προεδρο του συλλογου.Τα πραγματα ειναι ακομα μετεωρα,δεν εχει λαβει κανενας(ουτε οι προεδροι συλλογων) επισημη εγκυκλιο για το τι θα εφαρμοστει(υποψιν 2 μερες πριν και ακομα δεν εχουν λαβει τιποτα).

Εγω την 19/1 κλεινω την διετια με το α1 και περιορισμο 78.Με βαση τις εξελιξεις με συμβουλευσε να το κανω απεριοριστο μαζι με περιορισμο και σε 2 εβδομαδες,που θα εχουν ξεκαθαρισει περισσοτερο τα πραγματα,θα δωσω ωστε να φυγει και ο περιορισμος.

Δυστυχως μου ειπε το 30ευρω στο παραβολο θα το δωσω δυο φορες γιατι ακομα,οπως προειπα,ειναι μετεωρα τα πραγματα.

Ρωτηστε,σχολιαστε,ενημερωστε

(αλλα παρακαλω τα σχολια<< καλα σας κανουν και τις αλλαζουν>>,<<οι πιτσιρικαδες ειναι αχρηστοι>> και τετοια αλλα να εντυπωνονται στα αλλα αντιστοιχα θεματα,παρεχουμε καθαρη ενημερωση).

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

η προθεσμία που έχουν δώσει για αλλαγή της μέχρι τώρα νομοθεσίας είναι μέχρι τις 19/1 παρ'όλα αυτά το επόμενο βήμα δεν έχουν ανακοινώσει επίσημα ποιό θα είναι.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Απο οτι πληροφορηθηκα απο μια συνομιλια με ενα καθηγητη μου ειπε οτι οι σχολες πρεπει να αγορασουν καινουργια μηχανακια για ολες τις κατηγοριες,παντελονι μοτοσυκλετας,μποτακια και γαντια για ολα τα νουμερα των υποψηφιων οδηγων και τελος οι νομαρχιες να φτιαξουν νεες πιστες για την διεξαγωγη των εξετασεων καθως αλλαζουν οι δοκιμασιες..Κοινως ενα 10000 ευρω για τις σχολες και ποιος ξερει ποσα για την καθε νομαρχια...

Μου ανεφερε και ενα παραδειγμα με τα διπλωματα φορτηγου,τα οποια θα αλλαζανα το 2008(οπως τις μοτοσυκλετες) και πηραν αναβολη προετοιμασιας μεχρι το 2013..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αυτό με τον εξοπλισμό όντως έχει ειπωθεί...θα υλοποιηθεί όμως???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Innova (144cc) Kawasaki ZX10R (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Πήγα σε σχολή οδηγών στην πάτρα και ρώτησα για το AM(50 κυβικά).

450 ΕΥΡΩ από τα ~120 που ήθελες στην τροχαία.

Δεν πάνε καλά.

Και τι κατάφεραν δηλαδή? Όλοι οι όμοιοι μου να κυκλοφορούν χωρίς δίπλωμα. Στους γιατρούς να τα φάνε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν πάνε καλά.

Και τι κατάφεραν δηλαδή? Όλοι οι όμοιοι μου να κυκλοφορούν χωρίς δίπλωμα. Στους γιατρούς να τα φάνε.

Ενω δεν εχει δωθει ενημερωσει και δεν εχει οριστει τιποτα αυτος αγορασε το 50αρακι,τον εξοπλισμο,βρηκε την πιστα και εβαλε σε λειτουργια τον νομο 3 μερε πριν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Δεν πάνε καλά.

με το νέο νόμο το 50άρι μεταφέρεται απο την τροχαία και πάει στις σχολές οδηγών όπως όλες οι κατηγορίες διπλωμάτων!! θα χρειάζονται κανονικά μαθήματα και όχι απλά χαρτιά και παράβολα στην αστυνομία!!! αυτό το βρίσκω απολύτως σωστό όταν αναφέρεται σε ανήλικους....αφού θα βγεις που θα βγεις στο δρόμο πάρε κάποια παιδεία απο την αρχή "μικρέ" μου......το προηγούμενο σύστημα ήταν σύστημα σφαγής των νέων, κατά τη γνώμη μου, και εμπλοκής των κηδεμόνων τους σε διάφορα ευτράπελα που πιθανώς να δημιουργούσαν τα βλαστάρια τους...δεν το λέω με καμία διάθεση ειρωνείας, τα σχόλια είναι χαριτολογώντας αλλά ότι συμφωνώ με τα μαθήματα συμφωνώ!
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

με το νέο νόμο το 50άρι μεταφέρεται απο την τροχαία και πάει στις σχολές οδηγών όπως όλες οι κατηγορίες διπλωμάτων!! θα χρειάζονται κανονικά μαθήματα και όχι απλά χαρτιά και παράβολα στην αστυνομία!!! αυτό το βρίσκω απολύτως σωστό όταν αναφέρεται σε ανήλικους....αφού θα βγεις που θα βγεις στο δρόμο πάρε κάποια παιδεία απο την αρχή "μικρέ" μου......το προηγούμενο σύστημα ήταν σύστημα σφαγής των νέων, κατά τη γνώμη μου, και εμπλοκής των κηδεμόνων τους σε διάφορα ευτράπελα που πιθανώς να δημιουργούσαν τα βλαστάρια τους...δεν το λέω με καμία διάθεση ειρωνείας, τα σχόλια είναι χαριτολογώντας αλλά ότι συμφωνώ με τα μαθήματα συμφωνώ!

Σιγουρα πολλοι απο εμας συμφωνουμε.Και οσο δαπανηρα και αν ειναι καλο σου κανουν..Μαθαινεις ενα πραγμα παραπανω..Αν και στην Ελλαδα παλι θα υπαρχουν τα λαδωματα και το διπλωμα delivery στο σπιτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

καλά μου παιδιά για να σταματήσουν στην Ελλάδα να υπάρχουν τα λαδώματα κάθε είδους, θέλει επέμβαση σε μεγάααααλα βάθη.....προφανώς και ο νέος νόμος στρέφεται γύρω απο οικονομικές σκοπιμότητες.....απλά τουλάχιστον ας βάλουν και κάτι καλό όπως με τα 50άρια....και κάτι ακόμα πολύ σωστό!!! που ίσως ακουστεί ριζοσπαστικό.....ίσως πρέπει σιγά σιγά να καταργηθούν τα 50άρια....γιατί "κουβαλάνε" πολύ παλαιότερες συνθήκες οδήγησης.....δεν στέκονται στις σημερινές συνθήκες....δεν μπορείς να "πετάς" στο δρόμο τον πιτσιρικάκο να παλεύει να διασχύσει λεωφόρους με 60 και 70 χιλιόμετρα ταχύτητα, τη στιγμή που περνάνε σφεντόνα κάτι τετράτροχα με 200χλμ....εντός πόλης! και θα μου πεις, καλά κι αυτό το ευλογημένο, ας μη βγει στη λεωφόρο....όχι αδερφέ....αφού του έδωσες το δικαίωμα και την ευκαιρία να έχει το οχηματάκι του, θα το χρησιμοποιεί όπου θέλει!!! αλλά δυστυχώς θα κινδυνεύει....υπάρχουν περιπτώσεις που το γκάζι μοιάζει πιο σωτήριο απο το φρένο όταν το χρησιμοποιείς σωστά....υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να γκαζώσεις για να αποφύγεις ατύχημα....με το 50αράκι γκαζώνεις και είσαι ακόμα στο ίδιο σημείο....τι να πει κανείς?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
bobidio SuperMo (605+cc)

450 για διπλωμα 50αρι; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ

πολυ καλο

με 450 ευρω θα βαλω στον μπομπο μοτερ απο dt 200 και μην τον ειδατε

Τροποποιήθηκε από τον Bobakias
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DR-Z 400 SM K7 Suzuki Hayabusa (1300cc)

450 για διπλωμα 50αρι; ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑ

πολυ καλο

με 450 ευρω θα βαλω στον μπομπο μοτερ απο dt 200 και μην τον ειδατε

σιγα εσυ μη πεταξει κιολας! :tease:

Τροποποιήθηκε από τον GiwRgoS-or-HayaS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

εγώ δεν έχω ακούσει τιμές ακόμα.....παιδιά πριν ανακοινωθούν επίσημα, μην πιστεύετε κανέναν! θα ζητάνε όσα θέλει ο καθένας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

450Ε για το 50αρι?

με 450Ε παιρνεις απεριοριστο και κανεις και σερβις στη μηχανη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb hornet 2006 Nolan X-Lite X-801r

Δημοσιεύτηκε

δε θα σχολιάσω το 450άρι απλά να ξέρετε παιδιά ότι τώρα δινετε και τον κοκ και δεν τον ξαναπληρώνετε σε οποιοδήποτε δίπλωμα οπότε χοντρικά ο κοκ είναι 200 ευρώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ναι εντάξει τα σκέφτηκα όλα αυτά συμφωνώ και εγώ ότι θα μάθω γιατί στην τροχαία έκανες έναν κύκλο και γειά αλλά 450 ευρώ βγάζεις για αμάξι και για μηχανή, τόσα θα δώσω για το 50άρι; Εντάξει ίσως μου πε πολλά αυτός αλλά πόσα λιγότερα να ναι; Δεν ξέρω, εγώ απογοητεύτηκα. Εντάξει, εγώ έχω λίγο μυαλό και θα βγάλω δίπλωμα. Οι άλλοι της ηλικίας μου, που θεωρούσαν τα 120 ευρώ πολλά για το δίπλωμα; Θα δώσει κανένας από αυτούς με τα κωλοφτιαγμένα GLX κλπ. 450 ευρώ; Όχι. Άρα τι έκαναν; Μια τρύπα στο νερό. Όσο και να θέλουμε να πάμε μπροστά, πάντα πίσω θα είμαστε.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb hornet 2006 Nolan X-Lite X-801r

Δημοσιεύτηκε

είναι οικονομικό το θέμα το ξέρω.το εντελώς παράλογο ήταν βέβαια πως μπορείς να δίνεις γιά δίπλωμα αν απαγορεύεται να το καβαλήσεις πριν το κωλοφτιαγμένο,επίσης αν δεν γνωρίζεις τον κοκ πως κυκλοφορείς θα μου πείς τον έδωσα,αυτό δε σημαίνει ότι τον κατανόησες όμως.

ξαναλέω είναι οικονομικό το θέμα και το κατανοώ.κανονικά ο κοκ έπρεπε να διδασκόταν απο το δημοτικό πανελλήνιες μπορεί να μην περάσω αλλά πεζός ή οδηγός θα γίνω.

τουλάχιστο άμα δώσω για τα υπόλοιπα οχήματα θα γλιτώσω το 200άρι του κοκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter (49cc)

Δημοσιεύτηκε

"mototriti

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΟΔΗΓΗΣΗΣ!!! Όποιος έχει δίπλωμα Α1, και έχει περάσει η χρονική περίοδο ώστε να μπορεί να το μετατρέψει σε Α, ας πάει αύριο στο Υπουργείο. Τελευταία ευκαιρία!!! Μετά αλλάζει ο νόμος για τα διπλώματα, και θα πρέπει να κάνει 14 ώρες πρακτικών μαθημάτων, 10 θεωρία, και να δώσει και εξετάσεις σε δρόμο και πίστα. Τα πάντα για τα νέα διπλώματα σε αναλυτικό ρεπορτάζ στο επόμενο τεύχος."

Δηλαδή εγώ που μου γίνεται απεριόριστο το Δεκέμβρη θα πρέπει να κάνω πάλι μαθήματα ?

Ρε είμαστε σοβαροί :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

είναι οικονομικό το θέμα το ξέρω.το εντελώς παράλογο ήταν βέβαια πως μπορείς να δίνεις γιά δίπλωμα αν απαγορεύεται να το καβαλήσεις πριν το κωλοφτιαγμένο,επίσης αν δεν γνωρίζεις τον κοκ πως κυκλοφορείς θα μου πείς τον έδωσα,αυτό δε σημαίνει ότι τον κατανόησες όμως.

ξαναλέω είναι οικονομικό το θέμα και το κατανοώ.κανονικά ο κοκ έπρεπε να διδασκόταν απο το δημοτικό πανελλήνιες μπορεί να μην περάσω αλλά πεζός ή οδηγός θα γίνω.

τουλάχιστο άμα δώσω για τα υπόλοιπα οχήματα θα γλιτώσω το 200άρι του κοκ

έχεις απόλυτο δίκιο! πολλά θα έπρεπε να είναι ΠΑΙΔΕΙΑ και όχι απλή εκπαίδευση.....αλλά είπαμε! σε έναν ιδανικό κόσμο!

"mototriti

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΕΡΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΩΝ ΟΔΗΓΗΣΗΣ!!! Όποιος έχει δίπλωμα Α1, και έχει περάσει η χρονική περίοδο ώστε να μπορεί να το μετατρέψει σε Α, ας πάει αύριο στο Υπουργείο. Τελευταία ευκαιρία!!! Μετά αλλάζει ο νόμος για τα διπλώματα, και θα πρέπει να κάνει 14 ώρες πρακτικών μαθημάτων, 10 θεωρία, και να δώσει και εξετάσεις σε δρόμο και πίστα. Τα πάντα για τα νέα διπλώματα σε αναλυτικό ρεπορτάζ στο επόμενο τεύχος."

Δηλαδή εγώ που μου γίνεται απεριόριστο το Δεκέμβρη θα πρέπει να κάνω πάλι μαθήματα ?

Ρε είμαστε σοβαροί :wallbash:

ισχύει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλα τα νεα που φερνω..Πηγα σε αλλη σχολη οδηγων.Δοθηκε παραταση εφαρμογης εως τις 7/2.Τουλαχιστον εδω στην δυτικη πελλοπονησο.

Σημειωτεων εγω ξεκιναω οδηγηση και σε 14 μερουλες περνω το απεριοριστο μια εβδομαδα πριν ισχυσουν.ΤΥΧΕΡΟΣ.Μακαρι ολα να πανε καλα.Αυριο φτιαχνετε η καρτελα μου και 2 πρωι πρωι παει υπουργειο και αρχιζουν τα μαθηματα.!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Sprinter (49cc)

Δημοσιεύτηκε

Ε ρε παιδιά αν από 30 ευρώ που ήταν το παράβολο πρέπει να δώσω 300 , και να περιμένω κι επιπλέον 2 χρόνια για να πάρω το δίπλωμα και να μην μάθω και ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω όσον αφορά τον τρόπο οδήγησης τι να πω , μπράβο και πάλι στο Ελλαδιστάν . . .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλα τα νεα που φερνω..Πηγα σε αλλη σχολη οδηγων.Δοθηκε παραταση εφαρμογης εως τις 7/2.Τουλαχιστον εδω στην δυτικη πελλοπονησο.

Σημειωτεων εγω ξεκιναω οδηγηση και σε 14 μερουλες περνω το απεριοριστο μια εβδομαδα πριν ισχυσουν.ΤΥΧΕΡΟΣ.Μακαρι ολα να πανε καλα.Αυριο φτιαχνετε η καρτελα μου και 2 πρωι πρωι παει υπουργειο και αρχιζουν τα μαθηματα.!!!

η παράταση πού ανακοινώθηκε???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Είναι λογικό να πάρει παράταση. Με τόσα πράγματα που πρέπει να πάρουν, δεν μπορούν όλες οι σχολές οδηγών από Δευτέρα να είναι έτοιμες για μαθήματα. Πάντως το ξαναλέω, είναι παράλογο αυτό. Ειδικά για το 50άρι. Και για τη μετάβαση από το Α1 στο απεριόριστο. Δηλαδή τι παραπάνω χρειάζεται για να οδηγήσεις μια μηχανή με πάνω από 34 άλογα; Μυαλό; Άμα ο άλλος δεν έχει, δεν θα του βάλει καμία σχολή. Όλα για το κέρδος και για το λάδωμα. Δείτε λίγο τα διπλώματα στην Αμερική. Δεν είμαστε μόνο πίσω, είμαστε απλά ένα τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παραταση δοθηκε απο οτι μου ειπε ο δασκαλος μεχρι της 7/2.Δεν ξερω αν ισχυει γιαολες τις περιφερεις..Εδω στην περιφερεια δυτικης πελοποννησου εδωσαν..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
sprinter-c50 (125cc) CB1000R

Δημοσιεύτηκε

Κλαιω με τα χαλια μας.. Δηλαδη ενω με το τορινο διπλωμα μπορω να οδηγησω μηχανη 250 μπορει και παραπανω με <=25kw = 33 αλογα Στο απεριοριστο ποιος ο λογος να κανεις κ αλλα μαθηματα+ λευτα κλπ αφου με συπλεκτη εδωσα.. ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΜΑΘΩ. Ελλας το μεγαλειο σου.. Λευτα να παρουν και θα φορολογησουν και τον θανατο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ολα για τα λεφτα γινονται....Αν ηθελαν στην κυριολεξια να αλλαξουν το συστημα και να γινει πιο ορθο θα αλλαζαν τον τροπο διεξαγωγης...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα