52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Honda Transalp 700ABS αργεί ακόμα ...

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Μετά από 4 χρόνια και δύο μήνες παρέδωσε το πνεύμα η μπαταρία στο Transalp 700.

Τύπος μπαταρίας: 12V και 11,2 Ah.

Υπάρχει κάποια πρόταση για κάτι καλύτερο από την επίσημη ή αφού μου κράτησε 4 χρόνια να πάρω σφαίρα την ίδια από την αντιπροσωπεία?

Για πείτε γνώμες.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
DT125X

Δημοσιεύτηκε

προτείνω yuasa μόνο, αν δεν μπορείς λόγο κόστους την γιαπωνέζικη(μαμα μπαταριά) βάλε την ταιλανδέζικη ποιοτικά είναι μια χαρά και αυτή επίσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ψάχνοντας, κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Yuasa και η GS είναι πλέον το ίδιο brand, η ίδια εταιρία.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Sprint ST (1050cc) Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

Εμένα η μαμά μπαταρία μου είχε κρατήσει 2 χρόνια. Ως εκ τούτου δεν ήθελα να την αλλάξω με μια ίδια-ακριβή γιατί για 2 χρόνια δεν αξίζει, πιστεύω.

Έτσι, έχοντας διαβάσει κάπου απ'τον Verbal_Kint για κάτι μπαταρίες με 40€ :excl: , είπα να το ψάξω. Βρήκα έναν έμπορο ή/και κατασκευαστή μπαταριών στη Βέροια με την ίδια τιμή (40€) και το τόλμησα.

Εδώ κι ένα χρόνο είμαι εντάξει. Θα δούμε πώς θα πάει κι ο χειμώνας κι αν δεν κάνει κανά τσαφ, θα την ξαναπροτιμήσω. :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως, βλέπω ότι και οι Yuasa δεν είναι πλέον τζαπάνια.

Ταϊβάν είναι όλες και άμα θέλεις made in Japan σου κάνουν παραγγελία και σου πιάνουν τον κώλο.

Σημείωση: Εχω στο αμάξι μπαταρία GS που είναι made in Japan. Και την έχω πάνω 9μιση χρόνια, χωρίς να κάνει κιχ.

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBF-XR1400 Honda XR (400cc)

Δημοσιεύτηκε

Υπάρχει κινέζικη και ιαπωνεζικη YUASA.Αυτη που το κουτί της έχει κόκκινα γράμματα είναι Japan!

Πήρα την ιαπωνεζικη 105 euro είναι εντελώς ίδια με αυτή που είχε το cbf 1000 απο μια αποθήκη στο Σταύρο

όταν ο Σαρακακης ήθελε 140!Αν θες πληροφορίες στη διάθεση σου.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
DT125X

Δημοσιεύτηκε

δε βγαίνει η κινέζικη πλεον μόνο η ταιβανέζικη και φυσικά η japan

εγώ με την ταιβανέζικη πήγα σχεδόν 3χρόνια και την αντικατέστησα προληπτικά το καλοκαίρι πριν το μεγάλο ταξίδι

και φυσικά έβαλα ξανά την ίδια κόστος 60ευρώ

αποφύγετε τις κινέζικες μπαταρίες (ειδικά όσοι έχουν honda) θα πάρετε στα χέρια και τον ανορθωτή σας μαζί,

ειχα δοκιμάσει κινέζικη παλαιότερα και μέσα σε 6-7μηνες βραχυκύκλωσαν τα στοιχεία της

διαβάστε στο ιστορικό θέματα πριν προβείτε σε αντικαταστάσεις μπαταριών

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πάω σε κινέζικη. Ούτε σε no name. Το μηχανάκι έχει ψεκασμό και ABS. Μην τα γ@μήσουμε κι όλα. :P

Το θέμα είναι: Να βάλω Yuasa από Taiwan ή να σκάσω τα παραπάνω και να πάω σε Japan? Εδώ είναι το ερώτημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SFI-KA DR SE

Δημοσιεύτηκε

Σκάστα και πάρε Ιαπωνική,

Γιά να μην τα ξαναγράφω, αν το transalp φοράει ytz10/12s, εδώ είναι η πρότασή μου γιά πραγματικά καλή μπαταρία. Και εκεί το σχετικό οφθαλμόλουτρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

Ζητα ιαπωνικη Yuasa . Αυτο εκανα τουλαχιστον εγω. Πληρωσα 20-30 ευρω παραπανω αλλα ξερω πως θα βγαλει τουλαχιστον 3 χρονια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

δοκιμασε κ μια φθηνη ρε συ Κωστα..τι εχεις να χασεις..?αρκει να ειναι MF (maintenance free)

εγω πριν μερικες μερες τετοια εβαλα,δες στο Βιος κ πολιτεια που γραφω τα παντα για το ΤΑ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Τύπος μπαταρίας: 12V και 11,2 Ah.

Μαλλον κανεις λαθος στα αμπερ,αφου εγω φοραω 14αρα και δεν εχω ABS /ψεκασμο που απαιτουν περισσοτερα αμπερ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Μανο κοματι δυσκολο να κανει λαθος ο Κωστας,τα εχει καλα αυτα.

μαλλον το 700 φοραει ιδια με το 650,11,2 εχει κ μενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cbr rr 2008 (600cc) Shoei XR-1100 BMW s1000r (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

παρε της μανας του poy einai yuasa να εισαι ησυχος.δεν υπαρχει καλυτερη μπαταρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

εγω πηρα yuasa taiwan και εναν φορτιστη-συντηρητη και ησυχασα

οσο κανει η γνησια εχοτν τα παραπανω 2 μαζι

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Ψαξε και για τις motobatt

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή είναι καλή αλλά η τιμή της είναι άστα να πάνε: 129 ευρώ.

http://www.hondabikes.gr/product.php?products_id=940

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp (600cc) Suzuki Hayabusa (1340cc)

Δημοσιεύτηκε

Και εγώ άλλαξα πριν 20 μέρες .

Φορούσε Yuasa 12 v - 12 Ah , αλλά έβαλα Taiwan με 40 €.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μαλλον κανεις λαθος στα αμπερ,αφου εγω φοραω 14αρα και δεν εχω ABS /ψεκασμο που απαιτουν περισσοτερα αμπερ.

Μάνο, 11,2 Ah γράφει το βιβλίο οδηγιών χρήσεως της μοτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δεν πάω σε κινέζικη. Ούτε σε no name. Το μηχανάκι έχει ψεκασμό και ABS. Μην τα γ@μήσουμε κι όλα. :P

Το θέμα είναι: Να βάλω Yuasa από Taiwan ή να σκάσω τα παραπάνω και να πάω σε Japan? Εδώ είναι το ερώτημα.

H Yuasa που έβαλα στην δικιά μου στα 90 ευρά είναι άψογη και πολύ δυνατή. Προχθές που την μέτρησα 12,7V είναι με σβηστό τον κινητήρα και 12,1V είναι με σβηστό κινητήρα, ανοικτά φώτα και προβολάκια! Πολύ δύναμη και φορτίζει πολύ καλά. Δεν ξέρω εάν οφείλεται στην ποιότητα της μπαταρίας ή στο γεγονός ότι είναι καινούργια. Αλλά 130 ευρώ + δεν έδινα για "Α" ποιότητας μπαταρία και επίσης δεν ήθελα να δώσω 50 ευρώ για κινεζιά.

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

Δημοσιεύτηκε

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι εταιρίες πόσο μάλλον τα τζαπάνια που καλά καλά δεν βάζουν brembo φρένα ή άλλα τοπ περιφερειακά, δεν προσέχουν τόσο πολύ τις σέλες που βάζουν και χρειάζεται να τις μοντιφάρουμε, βάζουν αναρτήσεις αρκετές φορές σουμιέδες θα πρόσεχαν τόοοοοοοοσο πολύ ένα περιφερειακό όπως η μπαταρία? και θα βάζανε μια μανίσια μπαταρία προδιαγραφών NASA που κρατάει 10 χρόνια?

η καραμέλα του μανίσιου έχει γεύση Κινέζικου φαγητού για μένα! δηλαδή γλυκόξυνη! τα μαμά τακάκια είναι πανάκριβα και τα θαβουμε και οι μαμά μπαταρίες σούπερ ουάου!

για την ταπεινή μου γνώμη για μένα μπαταρίες 100 ευρώ και πάνω μόνο άφτερ μάρκετ τύπου ODYSSEY ή κάτι τέτοιο. αλλίως 50 ευρώ για μια γουάσα και άς είναι και made in hell!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tweety Yamaha XT 550 rebuilt

Δημοσιεύτηκε

................................

....... μπαταρία GS που είναι made in Japan.........

Πάει, χάλασε ο κόσμος........ :lol: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR 1000rr (1000cc) RPHA 10+ γαιδουρι (1299cc)

Δημοσιεύτηκε

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι εταιρίες πόσο μάλλον τα τζαπάνια που καλά καλά δεν βάζουν brembo φρένα ή άλλα τοπ περιφερειακά, δεν προσέχουν τόσο πολύ τις σέλες που βάζουν και χρειάζεται να τις μοντιφάρουμε, βάζουν αναρτήσεις αρκετές φορές σουμιέδες θα πρόσεχαν τόοοοοοοοσο πολύ ένα περιφερειακό όπως η μπαταρία? και θα βάζανε μια μανίσια μπαταρία προδιαγραφών NASA που κρατάει 10 χρόνια?

η καραμέλα του μανίσιου έχει γεύση Κινέζικου φαγητού για μένα! δηλαδή γλυκόξυνη! τα μαμά τακάκια είναι πανάκριβα και τα θαβουμε και οι μαμά μπαταρίες σούπερ ουάου!

για την ταπεινή μου γνώμη για μένα μπαταρίες 100 ευρώ και πάνω μόνο άφτερ μάρκετ τύπου ODYSSEY ή κάτι τέτοιο. αλλίως 50 ευρώ για μια γουάσα και άς είναι και made in hell!

οσο αφορα τις μπαταριες θα σου πω οτι το δικο μου μετα απο 5 χρονια με την γνησια τωρα παρεδωσε πνευμα η μπαταρια και με μεγαλα διαστηματα ακινησιας (σημερα εχει κλεισει 15 μερεςς και υπαρχει και συνεχεια καθοτι εδω ειναι ολα χιονισμενα} δεν εχω ακουσει καμια yuasa taiwan να αντεξει τοσο.ωστοσο συμφωνω μαζι σου στο οτι 120+ ευρα δεν εδινα ουτε εγω αλλα μην τα ισωπεδωνουμε ολα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
SFI-KA DR SE

Δημοσιεύτηκε

Δεν ξέρω γιά τους υπόλοιπους, θα σου πω τι κάνει εμένα να πιστεύω.

Όχι ότι οι yuasa έχουν προδιαγραφές nasa (αλήθεια τα brembo κι αυτά nasa έχουν; ), αλλά ότι είναι ποιοτικές μπαταρίες που αξίζουν το κόστος κτήσης τους:

η προσωπική εμπειρία, η διά της μεθόδου trial & error αποκτηθείσα.

Στη γιαπωνέζα μου, η μπαταρία της μάνας της κράτησε 12 χρόνια. Το 1 απ' αυτά σε πλήρη ακινησία λόγω συνδιασμού σοβαρής βλάβης δικιάς της και αφραγκίας δικιάς μου. Στα επόμενα 2 χρόνια άλλαξα 3 μπαταρίες, της γνωστής μάρκας el-cheappo. Η πρώτη βραχυκύκλωσε στους 2 μήνες και -μάντεψε- δεν καλυπτόταν από εγγύηση, οι άλλες δύο ξεψύχησαν πριν καν κλείσουν χρόνο. Το κόστος τους; γύρω στο 50άρικο η κάθε μιά, σύνολο 150. Με λιγότερα από 110 αγόρασα την υπερδιαστημικής τεχνολογίας ytz14s, η οποία εδώ και 2 χρόνια δεν έχει χαμπαριάσει Χριστό, παρότι έμεινε κι αυτή εντελώς αφόρτιση επί εξάμηνο λόγω νέας βλάβης του μηχανακίου.

Δεν έχω κανένα κόλλημα με τα made in Japan, γιά την ακρίβεια δε μου καίγεται καρφί που κατασκευάζεται το οτιδήποτε. Μ' ενδιαφέρει όμως να είναι αξιόπιστο και αποδοτικό.

Επ' ευκαιρίας, τακάκια πάντα aftermarket χρησιμοποιούσα στα προηγούμενα μηχανάκια μου. Στο τωρινό όχι. Γιατί αυτά που δοκίμασα είτε έτριζαν, είτε δεν έδωσαν την αίσθηση και πληροφόρηση που μου δίνουν τα nissin.

Δεν ξέρω αν πιστεύεις ότι τα nissin (γιά παράδειγμα) είναι ΓΤΠΚ, εγώ νομίζω ότι ποιοτικά ανταλλακτικά μπορούν να κατασκευάζονται οπουδήποτε, ακόμα και στην Κίνα. Μέχρι να τα μάθω όμως, και επειδή δε μου περισσεύουν λεφτά γιά δοκιμές, εμπιστεύομαι αυτά τα οποία έχουν αποδείξει την ποιότητά τους στην πράξη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia Pegaso Trail Pegasos ADV

προφανώς και υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες όπως σε όλα τα πράγματα γιαυτό και είπα άν εδινα πολλά φράγκα θα έπαιρνα μια άφτερ μάρκετ καλή. απλά είναι γνωστό ότι οι αντιπροσωπείες χρεώνουν πολύυυ παραπάνω στο 99% των περιπτώσεων για το ίδιο ακριβώς πράγμα. σκέψου να δώσεις 120 και να δείς ότι η Χόνδα φέρνει πλέον yuasa απο τον χονολουλού! και να σου πούν μα κύριε αυτή είναι η γνήσια!

απο την άλλη το πόσο κρατάει μια μπαταρία έχει να κάνει και με περιπτώσεις, περιβάλλον λειτουργίας, και άλλα πράγματα! και την πιο καλή να παρεις αν της κάνεις ένα βαθύ άδειασμα μια φορά ήδη την σκοτώνεις κατα πολύ!

@σφικα και εγώ yuasa φοράω αυτήν φορούσε πάνω αυτήν έβαλα όταν τα έφτυσε αλλά δεν πήγα να την παρω απο την αντιπροσωπεία! πήγα πήρα μια γιουάσα με 50 ευρω 1 χρόνο + τώρα είναι μια χαρά!αν έχεις και συντηρητή δεν νομίζω ότι δεν θα σου βγάλει 2-3 χρόνια άνετα. επίσης αν μου λές για 12 χρόνια μήπως η μηχανή σου είναι με καρμπ και αναλογικά όργανα και και και χωρίς τις ίδιες απαιτήσεις σε ρεύματα με τις σημερινές?

Τροποποιήθηκε από τον pit_hal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα