archibald

xr 250 vs ttr 250

86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha xt660z Kawasaki w650

Δημοσιεύτηκε

Καλή χρονιά σε όλους,

Ψαχνόμενος για αγορά φτηνού και όσο γίνεται ποιο αξιόπιστου ερασιτεχνικού εντούρο, με budget ~2000, έχω καταλήξει στα xr250 και ttr 250.

Η χρήση θα είναι βόλτες σε όχι πολύ απαιτητικές διαδρομές (όχι κροκάλες και μονοπάτια). Ποια είναι η γνώμη για αυτά τα δύο?

Για το ttr ξέρει κάποιος αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στο μπλε του 01-02 με το άσπρο (raid) του 98-99?

Και άλλες προτάσεις σε αυτό το budget και τα κυβικά (έως 400, όχι δίχρονο) είναι ευπρόσδεκτες.

Thanks

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda astrea HJC RPHA-10 PLUS Εξ Αρ Χιλιαρ

Δημοσιεύτηκε

Καλως ηρθες....η γνωμη μου θα ηταν να κινηθεις σε κατι τετοιο

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2941211/

Καλα ειναι και τα 250 αλλα ισως τα βαρεθεις γρηγορα,το ccm ειναι πολυ καλο μηχανακι,με αρκετο γκαζι,τον αξιοπιστο κινητηρα του suzuki drz 400 και πολυ καλα περιφερειακα.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

http://www.car.gr/cl...s/view/2941211/

Καλα ειναι και τα 250 αλλα ισως τα βαρεθεις γρηγορα,το ccm ειναι πολυ καλο μηχανακι,με αρκετο γκαζι,τον αξιοπιστο κινητηρα του suzuki drz 400 και πολυ καλα περιφερειακα.

Τα είδα και τα ccm. Όταν λέει η καθαρόαιμη έκδοση τι εννοεί, χωρίς φώτα?

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι ανεβαίνω σε βάρος, ύψος και έξοδα συντήρησης, no?

Έχε υπόψη ότι έχω πατήσει χώμα καμιά 10αριά φορές μόνο, και δεν είμαι και το ποιο ατρόμητο παλικάρι.

Τροποποιήθηκε από τον archibald

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Οταν λεει καθαροαιμη εκδοση ,φανταζομαι αναφερεται στο κινητηρα ο oποιος προερχεται απο το drz 400 E και ειναι πιο δυνατος απο τους αντιστοιχους των S και SM.

Το μηχανακι εχει φωτα,αδεια, πινακιδα κανονικα,δεν ειναι MX....αυτο φαινεται και απο τις τελευταιες φωτογραφιες τις αγγελιας με τα μαμα πραγματα....

Οσο για τα εξοδα,δεν πιστευω οτι ειναι αξιοσημειωτη η διαφορα τους....

Να ξερεις οτι σιγα πανε ολα....γρηγορα ομως οχι....σιγα σιγα θα το συνηθησεις και θα το αξιοποιεις το παραπανω γκαζι σε σχεση με ενα 250.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

ερωτεύτηκα! :wub::_w00t::dribble:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ερωτεύτηκα! :wub::_w00t::dribble:

Ασε...γιατι εχω μπει στο τρυπακι χωματινου τωρα τελευταια και στην πρωτη ευκαιρια οικονομικης ανατασης το βλεπω να ερχεται το ψηλοφτερο...

Κουκλι παντως το ccm....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki DRZ400E Gas Gas TX Randonee (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Αφού σε ενδιαφέρει μόνο το χώμα πιστεύω ότι το XR250R θα σου δώσει περισσότερα περιθώρια για παιχνίδι.

Λίγο πιο άγριος κινητήρας, λίγο πιο χωμάτινα στημένες οι αναρτήσεις και αρκετά λιγότερα κιλά λόγω έλλειψης μίζας/μπαταρίας/εξοπλισμού, το κάνουν ένα εξαιρετικό σχολείο για το χώμα αλλά και διασκεδαστικότατο παιχνίδι ακόμα και για έμπειρους.

Πολύ καλό μηχανάκι για ακριβώς αυτά που [νομίζεις] ότι δεν θα κάνεις, μονοπάτια, κροκάλες και γενικά κατσαρά εδάφη για τεχνική αλλά όχι γρήγορη οδήγηση.

Άμα έβγαινε τώρα θα μπορούσε να ονομαστεί και Freeride... :afro:

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM

Δημοσιεύτηκε

Και γώ XR θα σου πρότεινα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

:whistling: :whistling: :whistling: :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ΟΚ, από xr λοιπόν, τι να προσέξω? Βλέπω baja, όχι baja, έχουν καποιες διαφορές αυτά, ροπές, ιπποδύναμη κλπ?

Τα περισσότερα είναι με 50Κ κλμ και άνω. Θα πρέπει εκεί ένα xr να έχει κάνει γενική επισκευή μοτερ, αναρτήσεις ή ΄όχι απαραίτητα. Και αν ναι τι επισκευές θα πρέπει να αναφέρουν κάποια χαρτιά - αποδείξεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TTR (250cc) BMW s 1000 rr

Δημοσιεύτηκε

Εγώ θα σου έλεγα..ότι και να πάρεις να κοιτάξεις να έχει και μίζα.

Επίσης η γνώμη μου είναι ότι ττρ, χρ και κλξ είναι ψιλοίδια(τα 250),οπότε δώσε περισσότερη σημασία σε χρονολογία,σε χλμ και σε κατάσταση(τσίμπα ότι βρεις καλύτερο και μη κολλάς στο μοντέλο,αν σου αρέσουν βέβαια όλα) :)

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt225 serow Αλλος can-am spyder (1000cc)

και τα 2 παλια moto - σιγουρα ταλαιπωρημενα [ τα πιο πολλα ξεσκισμενα] ,κ να παρεις μονο με ΜΙΖΑ . για το ttr ξερω οτι εχει ανταλακτικα πολλα κ σε λογικες εως τσιμπημενες τιμες η yamaha ,για το xr δεν γνωριζω . κυταξε κ τα honda nx 250 - ax 250 αν ειναι σε καλη κατασταση αξιζουν κ με το παραπανω τα λεφτα τους :greece:

Τροποποιήθηκε από τον sotirisss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
EXC-Address Beta Enduro RR (350cc)

Δημοσιεύτηκε

Επεσε λιγη εγκαθετοτητα ( καλο?? ) εδω μεσα τες πα

ΠΑρε οποιο βρεις. Σε γενικες γραμμες τα ιδια μηχανακια. Εγω εχω το TTR 250 open enduro ( παρεπιπτοντως το πουλαω) .

Το εχω παει παντου, του εχω βγαλει τα ματια και δεν με εχει πουλησει ποτε.

Το ιδιο ισχυει και εμ το xr.. Αν τα προσεχεις δεν θα παθουν τιποτα.

Το μπλε (01-02_με το open enduro (93-00)ειναι τα ιδια μηχανακια ακριβως. Μοναδικες διαφορες ειναι οτι το μπλε εχει και μανιβελα και μηχανικο κοντερ.

Το raid (93-00), ειναι λιγο πιο χοντροκομμενο, με μεγαλα πλαστικα πολυ καλυτερο-ασχημο φαναρι και θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο για φλαταδουρες και απλη εξερευνηση των ανοιχτων χωματοδρομων,

:)

http://www.car.gr/cl...s/view/2941211/

Το 404 ειναι ατσαλο για εντουρο..

Έχε υπόψη ότι έχω πατήσει χώμα καμιά 10αριά φορές μόνο, και δεν είμαι και το ποιο ατρόμητο παλικάρι.

Κανενας δνε ξεκινησε μαθημενος φιλε. Σκοπος ειναι να εχεις ορεξη να θα μαθεις

Αφού σε ενδιαφέρει μόνο το χώμα πιστεύω ότι το XR250R θα σου δώσει περισσότερα περιθώρια για παιχνίδι.

Ασε μας ρε Γιουτζιν.. ΚΑι να συχτηριζει καθε φορα που κολλαει σε ενα μονοπατι?

4Τ και χωρις μιζα, κατα την γνωμη μου ειναι ΜΑΖΩΧΙΣΜΟΣ.. Μερικοι γουσταρετε, εγω το θεωρω τρατζικ.

Να βρασω τα λιοτερα κιλα και το γκαζι αν εχω πεθανει :serenade:

κυταξε κ τα honda nx 250 - ax 250

Για enduro?? oh no..

Καλα χρυσα αλλα..

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1150 GS

Δημοσιεύτηκε

Αν κοιταξεις για TTR οχι το RAID με το μεγαλο φαναρι

γιατι οι αναρτησεις του ειναι σουμιες.

Παντως και εγω για XR θα ελεγα αφου θες αυτα τα κυβικα

γιατι ειναι καλος δασκαλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XLR 250 Baja (250cc) Honda VFR400Z

Δημοσιεύτηκε

ΟΚ, από xr λοιπόν, τι να προσέξω? Βλέπω baja, όχι baja, έχουν καποιες διαφορές αυτά, ροπές, ιπποδύναμη κλπ?

Τα περισσότερα είναι με 50Κ κλμ και άνω. Θα πρέπει εκεί ένα xr να έχει κάνει γενική επισκευή μοτερ, αναρτήσεις ή ΄όχι απαραίτητα. Και αν ναι τι επισκευές θα πρέπει να αναφέρουν κάποια χαρτιά - αποδείξεις?

Σου απαντώ για τα XLR 250 Baja,για τα οποία ξέρω αρκετά πράγματα.Τα XLR Baja είναι χρονολογίας πριν απο 95.Απο εκεί και μετά βγήκαν τα XR Baja,που έχουν πολλές διαφορές,αλλά δεν ξεφεύγουν σε φιλοσοφία

Αρχικά λοιπόν,τα Baja είναι εκδόσεις των XLR 250.Αποκλειστικά για την ιαπωνική αγορά προορισμένα και τα 2,πολλά βρήκαν το δρόμο τους στις νοτιες ευρωπαικές χώρες ως μεταχειρισμένα,αλλά και αλλού στον κόσμο..Μπορεί να σκεφτείς οτι αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα ανταλλακτικά,αλλά σου λέω απο τώρα πως δεν θα συναντήσεις ιδιαίτερες δυσκολίες,μιας και το 85% των εξαρτημάτων είναι κοινά με τα XLR,τα οποία με τη σειρά τους είναι κατα 90% με τα XRL της αμερικάνικης αγοράς.Οπότε για να μην σε μπερδεύω άλλο,μέσω Ίντερνετ μπορείς να βρείς σχεδόν ο,τι χρειαστείς.

Κλείνοντας την παρένθεση αυτή,επανέρχομαι στα Baja.Οι διαφορές τους με τα XLR δεν είναι πολλές.Κατ'αρχήν,έχουν τα διπλά φανάρια,που αν και προσθέτουν 2 κιλά βάρος,έχουν διπλάσια απόδοση (70W αντι για 35W).Επίσης,έχουν πιο μακριά την 5η και την 6η σχέση του κιβωτίου,και ίσως (ανεπιβεβαίωτο) διαφορετικές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις.Κάτι αξεσουάρ όπως το μεγάλης χωρητικότητας τσαντάκι πίσω δεν πρόκειται να υπάρχουν επάνω πια,οπότε δεν έχει νόημα να επεκταθώ.Πάντως συνοψίζοντας,πρόκειται για πιο ταξιδιάρικες εκδόσεις των XLR,προορισμένες να περάσουν λίγο πιο πολύ χρόνο στο δρόμο.Έχε υπ'οψιν πως τα XLR είναι σε σχέση με τα XR πιο ήπιες εκδόσεις δρόμου,με διαφορές στις αναρτήσεις και σε διάφορα άλλα σημεία.Επίσης έχουν μικρότερη σχέση συμπίεσης και αποδίδουν 0.1 kgm ροπής λιγότερο.Καταλαβαίνεις λοιπόν,πως υπάρχει ένα χάσμα στις δυνατότητες εκτος δρόμου ενος XR και ενος Baja.Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος,αυτο δεν παύει να ισχύει και για τα XR Baja.

Ένα πράγμα που είναι κοινό σε XR και XLR Βaja,και μπορώ να σου καταθέσω την εμπειρία μου,είναι ο κινητήρας.Δεν είναι ολόιδιος,αλλά ομοιότητες υπάρχουν.Χωρίς πολλά πολλά,αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον είχε καλοσυντηρημένο,είναι ένα μοτέρ αξιόπιστο.Αν δεν τον συντηρούσε σωστά και τον έσκιζε,πιθανό να χρειάζεται πολλά μαζέματα.Για παράδειγμα,πολλοί παίρναν τις κεφαλές στο χέρι (καναν ρωγμές γύρω απο το μπουζί,σπάγαν τα σπειρώματα και φεύγαν λάδια).Όπως και να έχει,αν τελικά πας προς XR,κοίτα να πάρεις κάτι που να είναι καλοσυντηρημένο σε όλα του,αναρτήσεις,κινητήρα κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR400R (426cc) Honda CRF1000L

Το CCM της αγγελιας ειναι ΜΑΠΑ :spiteful: αν γουσταρεις να δωσεις τα 2000 χιλιαρικα σε μενα να σου δωκω το XR μου και να βαλω κατι παραπανω για να το παρω εγω... Περα απο την πλακα το συγκρκριμενο CCM πρεπει να ειναι πολυ προσεγμενο, το παλικαρι που το εχει απ οτι εχω ακουσει ασχολειται γενικοτερα με σπορ της φυσης και ειναι πολυ ψειρας με τα οχηματα του και τον εξοπλισμο του, οταν αγορασα το δικο μου το πουλουσε τοτε 2900+ και ηταν απιαστο ονειρο.

Με τα χρηματα που διαθετεις παιρνεις και XR400R, μπορει να ειναι παλιο μεν αλλα για ερασιτεχνικο εντουρο ειναι πολυ καλο, αρκετα ελαφρυ και εχει τοση δυναμη οση απαιτει το εντουρο σαν σπορ.

Αν ομως κινηθεις σε 250αρι προτεινω μονο XR250R του 96 και μετα που ειναι η καθαροαιμη εντουρο εκοδοση με το πλαστικο ντεποζιτο το οποιο εχει μονο φωτα μπρος πισω βγαζει κανονικα πινακιδα και εχει μονο μανιβελα. Καλη η μιζα αλλα για να την εχει απαραιτητη προϋποθεση ειναι να υπαρχει μπαταρια, οσα εχουν μπαταρια εχουν και αλλο προσθετο εξοπλισμο οπως φλας που ολα μαζι προσθετουν βαρος... το βαρος ειναι ενας παραγοντας που σε κουραζει στο εντουρο, η μανιβελα δεν ειναι κουραστικη αρκει να ξερεις να την χρησημοποιεις.. μετα απο πεσιμο εγω το βαζω μπρος πανευκολα!

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλά εννοείται xr kai me μίζα! Ό,τι κι αν πάρεις μόνο μίζα! Ειδικά αν βολτάρεις και καλοκαίρι. Μια χαρά είναι τo χρ για αρχή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα XR που εχουν μιζα ειναι On/Off και οχι Enduro.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα XR που εχουν μιζα ειναι On/Off και οχι Enduro.

αν το r είναι 80% εντουρο, το μιζάτο είναι 75%

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

αν το r είναι 80% εντουρο, το μιζάτο είναι 75%

To R ειναι η 100% εντουρο εκδοση. Και γω το R εχω τωρα, ενω παλιοτερα ειχα το 250Baja.

Και μαλιστα το 250αρι του 96 δεν εχει καμια σχεση με το 250αρι του 95.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda XR Baja (250cc)

Δημοσιεύτηκε

το παλικάρι ήταν από την αρχή ξεκάθαρο στα "θέλω" του... οπότε ας απαντήσουμε με βάση τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ "θέλω" και όχι τα δικά μας...

...

Η χρήση θα είναι βόλτες σε όχι πολύ απαιτητικές διαδρομές (όχι κροκάλες και μονοπάτια). Ποια είναι η γνώμη για αυτά τα δύο?

...

Και άλλες προτάσεις σε αυτό το budget και τα κυβικά (έως 400, όχι δίχρονο) είναι ευπρόσδεκτες.

...

ότι και να παρεις να εχει μίζα και να μην του έχει γίνει hard enduro χρήση, για να μην πληρώνεις τα σπασμένα των προηγούμενων που θα το έχουν σίγουρα σκίσει σε αυτήν την περίπτωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia TUONO V4R ABS (999cc) καποτε...

Δημοσιεύτηκε

ότι και να παρεις να εχει μίζα και να μην του έχει γίνει hard enduro χρήση, για να μην πληρώνεις τα σπασμένα των προηγούμενων που θα το έχουν σίγουρα σκίσει σε αυτήν την περίπτωση.

το κακο ειναι οτι για αυτο αν δεν ξερεις τον πρωην δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος

ttr250 και xr250 ειναι πολυ καλες περιπτωσεις (μαλλον οι καλυτερες)

το xr εμενα ειναι η συμπαθεια μου ως πρωην κατοχος αλλα και το ttr που εζησα λιγο (του HLIA που το πουλαει) ειναι πολυ αξιολογο μηχανακι και γενικα ειναι μηχανακια μεγαλα σχολεια για να κανεις τα πρωτα σου βηματα ,στην μοτοσυκλετα γενικα αλλα και στο βουνο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

To R ειναι η 100% εντουρο εκδοση. Και γω το R εχω τωρα, ενω παλιοτερα ειχα το 250Baja.

Και μαλιστα το 250αρι του 96 δεν εχει καμια σχεση με το 250αρι του 95.

ναι αλλά εγώ μιλάω για το 250άρι. Όταν λέω 100% εντούρο εννοώ μηχανάκια σύγχρονα που τείνουν στο καθαρό. Για αυτό έβαλα τα ποσοστά αυτά. Η διαφορά του μιζάτου 250 με το r δεν είναι τόσο σημαντική για να παλεύεις με μανιβελιές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Καλημέρες και ευχαριστώ για το χρόνο αλλά μου κάνατε τα μυαλά κιμά οπότε ανταποδίδω. Εάν άντεχα να βάλω άλλα 1000 θα το προτείνατε και αν ναι που θα κοιτούσα τότε (crf 250x?) ή μικρή διαφορά θα κάνω για την μεγάλη θυσία των χιλίων? Εννοώ μπορεί να πει κάποιος ότι μέσες λύσεις δεν υπάρχουν, ή δώσε 1500 για χρ, ττρ ή μετά πήγαινε στα 4000+ για κάτι καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM super duke Yamaha wrf (450cc)

Δημοσιεύτηκε

Δώσε χιλιάρικο για ΤΤΡ-ΧΡ για να μάθεις, κι αν αποφασίσεις να ασχοληθείς, πούλα το (πανεύκολο) και πάρε κάτι δυνατό..

Το δυνατό όπως crf θέλει κ συντήρηση παραπάνω και χέρια πιο έμπειρα..

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3084526/ Α-Σ-Τ-Ε-Ρ-Ι!!!

Αυτό πάρε με κλειστά μάτια ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα