ALX™

Μπουφάν Αξιολόγηση του εξοπλισμού μας (Χειμερινό μπουφάν)

13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Αξιολογούμε το χειμερινό μας μπουφάν σε 5 σημεία και το βαθμολογούμε από το 1 έως το 5.

• Στεγανότητα
  • Ζέστη
  • Άνεση
  • Προστασίες
  • Αντοχή στη χρήση

Αφήνοντας φυσικά κι εδώ το σχόλιό μας.

Αν κι εμένα δεν μετράει πια καθώς η γκορντούρα μου είναι αισίως σχεδόν 11 χρονών :lipssealed: και δεν υπάρχει περίπτωση να το βρει κάποιος για αγορά... το βάζω απλά για να ανοίξω το τόπικ.

Clover Satsuma 3/4 (2002)

• Στεγανότητα 5
  • Ζέστη 5
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 4
  • Αντοχή στη χρήση 5

Ένα πραγματικά άψογο μπουφάν το οποίο κλείνει 11 χρόνια στην κατοχή μου όπως είπα κι ούτε που του φαίνονται. Βέβαια έχει δουλέψει λίγο σχετικά, καθώς το φοράω μόνο τους 2-3 μήνες του χειμώνα και ειδικά στα μεγάλα κρύα (κάτω των 10°) και στα χειμερινά ταξίδια. Τον υπόλοιπο καιρό φοράω το δερμάτινο Spyke 3ών εποχών που έχω και το καλοκαίρι το καλοκαιρινό Revit Air.

Δεν έχει βάλει ποτέ νερό ακόμα και σε δυνατή βροχή.

Για να νιώσεις κρύο, πρέπει να κάνει όντως ΠΟΛΥ κρύο και να οδηγείς πολύ ώρα.

Άνεση τέλεια. Το φοράω και για να πάω βόλτα που λένε. Με χαλάει λίγο όμως στο κάτω μέρος που φουστανιάζει λίγο λόγω γραμμής.

Προστασίες σκληρές/ποιοτικές σε αγκώνες και ώμους. Δεν έχει όμως στην πλάτη, αλλά έχει θήκη για να το αγοράσεις έξτρα. Εξού και το 4άρι που πήρε.

Για αντοχή τα είπαμε στην αρχή. Μία από τις καλύτερες αγορές μου ever!!!

Κόστος αγοράς τότε το 2002 135.000δρχ (400€ περίπου) από Ελλάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda βζζζζβζβζ βζζζ Ducati Diavel Carbon (1198cc)

Δημοσιεύτηκε

Αξιολογούμε το χειμερινό μας μπουφάν σε 5 σημεία και το βαθμολογούμε από το 1 έως το 5.

• Στεγανότητα
  • Ζέστη
  • Άνεση
  • Προστασίες
  • Αντοχή στη χρήση

Αφήνοντας φυσικά κι εδώ το σχόλιό μας.

Αν κι εμένα δεν μετράει πια καθώς η γκορντούρα μου είναι αισίως σχεδόν 11 χρονών :lipssealed: και δεν υπάρχει περίπτωση να το βρει κάποιος για αγορά... το βάζω απλά για να ανοίξω το τόπικ.

Clover Satsuma 3/4 (2002)

• Στεγανότητα 5
  • Ζέστη 5
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 4
  • Αντοχή στη χρήση 5

Ένα πραγματικά άψογο μπουφάν το οποίο κλείνει 11 χρόνια στην κατοχή μου όπως είπα κι ούτε που του φαίνονται. Βέβαια έχει δουλέψει λίγο σχετικά, καθώς το φοράω μόνο τους 2-3 μήνες του χειμώνα και ειδικά στα μεγάλα κρύα (κάτω των 10°) και στα χειμερινά ταξίδια. Τον υπόλοιπο καιρό φοράω το δερμάτινο Spyke 3ών εποχών που έχω και το καλοκαίρι το καλοκαιρινό Revit Air.

Δεν έχει βάλει ποτέ νερό ακόμα και σε δυνατή βροχή.

Για να νιώσεις κρύο, πρέπει να κάνει όντως ΠΟΛΥ κρύο και να οδηγείς πολύ ώρα.

Άνεση τέλεια. Το φοράω και για να πάω βόλτα που λένε. Με χαλάει λίγο όμως στο κάτω μέρος που φουστανιάζει λίγο λόγω γραμμής.

Προστασίες σκληρές/ποιοτικές σε αγκώνες και ώμους. Δεν έχει όμως στην πλάτη, αλλά έχει θήκη για να το αγοράσεις έξτρα. Εξού και το 4άρι που πήρε.

Για αντοχή τα είπαμε στην αρχή. Μία από τις καλύτερες αγορές μου ever!!!

Κόστος αγοράς τότε το 2002 135.000δρχ (400€ περίπου) από Ελλάδα.

Άμα έδινες και πληροφορίες για το spyke :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

....κι αυτό παλιό μοντέλο είναι (του 2005)

Τι πληροφορίες να δώσω? Πολύ καλό μπουφάν με χοντρό δέρμα, ψηλό γιακά για να γλιτώνεις κρύο και διάτρητο σε στήθος πλευρά και πλάτη. Όταν αφαιρείς την επένδυση που έχει η οποία δεν είναι να σε ζεσταίνει αλλά είναι για να κόβει τον αέρα, φοριέται άνετα μέχρι και με 30° σε ταξίδι. (στην πόλη λιώνεις, αν κι εγώ πριν πάρω το καλοκαιρινό το φορούσα σε πόλη και ταξίδια ακόμα και με καύσωνα!lipssealed.gif )

Όταν βάλεις την επένδυση, δεν περνάει καθόλου κρύο αέρας μέσα και το φοράς μέχρι και με 5° για κίνηση στην πόλη (για κάνα μισάωρο δηλαδή γιατί μετά αρχίζεις να την ακούς γερά)

Σε ταξίδι κάτω από 10° απλά το αποκλείεις. Οι καλές του θερμοκρασίες είναι από 12°-13° βαθμούς έως 25°. Σκληρά προστατευτικά σε αγκώνες και ώμους και θέση για πλάτη αν αγοράσεις έξτρα.

Κόστος αγοράς τότε σε προσφορά 200€ (είχε 340€)

Όταν αγοράσω ξανά δερμάτινο, σίγουρα θα είναι Spyke!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda TRANSALP (650cc) Arai Quantum Honda VFR 750R RC30 (750cc)

Δημοσιεύτηκε

Bering Aspen 3/4

Αγορασμενο το 2007 μετρα 5 τιμια χρονια χρησης χωρις κανενα παραπονο.Κοστος τοτε 200 ευρα.

Στεγανοτητα 5

Ανεση 5

Προστασιες 4 καθως εβαλα σκληρο στην πλατη ενω ειχε μαλακο

Αντοχη στην χρηση 4 διοτι αμα για να βαλω 5 θα πρεπει να κρατησει 2 ακομα χρονια... :tooth:

Κρυο 4 στα γερα κρυα θελει μια βοηθεια στην μεση με μια ζωνη,αν κ νομιζω οτι εδω φταει η μοτο κ το σουλουπι της καθως δεχομαι αερα που γλυστρα απο το ρεζερβουαρ κ φτανει χαμηλα στο μπουφαν

αρκετες τσεπες ακρως στεγανες,

αφαιρουμενη εσωτερικη επενδυση με φυλο αλουμινιου εμπρος.

βελκρο στην μεση κ στα μανικια για ευκολια,διπλη πατιλετα εμπρος.

πλενεται παντα στο πλεντηριο χωρις στιψιμο σε προγραμμα για ευαισθητα χωρις καμια επιπτωση στην στεγανοτητα του.

κ τωρα να χαλαγε εχει βγαλει λεφτα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR1000rr (1000cc) Kawasaki ER6-G (649cc)

Δημοσιεύτηκε

Για τα βαρια κρυα εχω ενα 3/4 vester που δεν θυμαμαι καν το μοντελο.

Αγοραστηκε τον Οκτωβρη του 09 με 99 ευρω.

Προστασια--3.Εχει παντου προστασιες αλλα στην πλατη ειναι ιδιαιτερα μαλακη.

Στεγανοτητα--5.Υπολογιζοντας τιμη και τις βροχες που εχει φαει,αλλα και τα πλυσιματα,του δινω αριστα.

Ζεστη--5.Αψογο,ο μονος λογος που το προτιμω απο το δερματινο κολορι μου,που ενω ειναι πιο ομορφο,με συνοδευει στο 1/3 των εκδρομων ή δουλειων μου.

Ανεση--5.Διακριτικο,με πολλες επιλογες μεγεθους σε χερια και μεση,μου εχει λυσει τα χερια.

Αντοχη στην χρηση. -- Δεν μπορω να βαθμολογησω.

Μαζι με αυτο και το πετσινο,εχω και ενα καλοκαιρινο Buse,απο το οποιο δηλωνω υπερευχαριστημενος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Colori Wolf

img1083.jpg

• Στεγανότητα 5 : Για μεσατο μπουφαν μια χαρα !
  • Ζέστη 5 : Πολυ καλη , με την επενδυση ειναι αλλος πλανητης εκει μεσα .
  • Άνεση 5: Πολυ καλη , ανετοτατο στη μηχανη , πολυ οκ για εκτως μηχανης για καποιον που το εχει ως μοναδικο χειμερινο μπουφαν οποτε το φοραει και χωρις τη μηχανη .
  • Προστασίες 4 : Μου φαινονται οτι θα κανουν δουλεια , η πλατη του δεν ειναι το ιδιο σκληρη με των Dainese που τη καβατζωνω απο τον αδερφο μου για το καλοκαιρινο μου αλλα μου φαινεται οτι θα κανει δουλεια οταν(χτυπα ξυλο & αλουμινιο) χρειαστει .
  • Αντοχή στη χρήση 5: Στον ενα χρονο που το εχω και ειναι το μοναδικο χειμερινο μου μπουφαν για μηχανη αλλα και χωρις μηχανη μπορω να πω πολυ καλα σχολια για την ποιοτητα του , δε μαζευει βρωμια ευκολα και δε πεταγονται περισευματα κλωστων περαν του φυσιολογικου .

Το πηρα περσι τελη Οκτωβρη , σε σχεση μ'εκεινο που ειχα(οιυτε μαρκα ξερω ουτε τιποτα , μου το δωσανε πριν χρονια..) μου φανηκε κλασεις ανωτερο σε ολα τα σημεια .

Το πηρα στα 205ε ή 208ε , τωρα βλεπω το ριξαν λιγο ακομα , για μεσατο - πολυχρειστικο μπουφαν το βρισκω μια πολυ καλη επιλογη σε σχεση τιμης & ποιοτητας , δε το εχω μετανιωσει καθολου .

Στα συν του το δωρεαν σερβις της Colori που δε μου εχει χρειαστει αλλα απο φιλο ξερω οτι ειναι πολυ καλοι στον τομεα υποστηριξης μετα την αγορα .

Με λιγα λογια ενας δηλωνω ενας ευχαριστημενος πελατης απο το προιον που αγορασα !

.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Versys Suzuki Hayabusa (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

Colori Lennon 3/4

• Στεγανότητα 4
  • Ζέστη 5
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 4.5
  • Αντοχή στη χρήση 5

Βαθμολογία 23.5 (με άριστα το 25)

Η στεγανότητα είναι πάρα πολύ καλή, αλλά όλες οι τσέπες μπάζουν με τις πολλές βροχές.

Η ζέστη είναι πολύ καλή

Η άνεση είναι πολύ καλή.

Οι προστασίες εκτός της πλάτης είναι πολύ καλές.

Στον ένα χρόνο με σκληρή πολύωρη καθημερινή χρήση, είναι σαν καινούριο.

Κόστος αγοράς 250 ευρώ πριν ένα χρόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Crypton Yamaha xj6 diversion

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

εγω εχω ενα dainese gt-500. 2 χρονια σχεδον παρα κατι και ειχα δωσει 320 νομιζω. Το χειμωνα ειμαι ετσι και ετσι απο κρυο,θα το ηθελα πιο ζεστο στα κρυα με αυτα χρηματα που εδωσα.μαλλον επειδη σε χαμηλες θερμοκρασιες στην πολη δε παλευεται ετσι και αλλιως εκτος αν βαλεις κανα μαλλινο,τοτε κατι γινεται. Μπορει να φταιει που ειμαι κρυουλιαρης.Εβαλα και μια ζωνη γιατι ειναι μεσατο και εκοψε το κρυο να μπαινει απτη μεση.Με την βροχη,τον πρωτο χρονο ηταν καλα.στον δευτερο ειχα ενα θεμα,εμπαζε νερο απο το εσωτερικο του αγκωνα,την κλειδωση.δε καταλαβα γιατι και το ψαχνω ακομα,οπως οτι μερικες βρεχοντουσαν και οι πλαινες οι τσεπες.εκει μπορει και να φταιω και εγω γιατι δεν εκλεινα το φερμουαρ και τα κουμπια. Απο θεμα αντοχης πιστευω ειναι καλο,αυτες τις 2-3 φορες που σαβουριαστηκα δεν καταλαβα τπτ.δεν εχει προστατευτικο στην πλατη αλλα εχει θηκη.

Το χρησιμοποιω και το καλοκαιρι,εκει ειμαι ευχαριστημενος.τοχω βαλει και σε καυσωνα.μπορει να ζεσταθηκα στα φαναρια αλλα εχει καλους αερισμους,το χαρηκα.

Dainese gt-500

Ζεστη - 4

Ανεση - 5

Στεγανοτητα - 3

Αντοχη - 5

Προστασια - 5

Τροποποιήθηκε από τον tsiliha

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva SuperCity (125cc) Shark S500 Air Suzuki GSX-R (600 K5cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Bering Absolute (ο πρόγονος του βασικά)

• Στεγανότητα 5
  • Ζέστη 5
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 2
  • Αντοχή στη χρήση 5

Έχει χρησιμοποιηθεί σε όλες τις συνθήκες στην κυριολεξία. Έχει φάει απίστευτες βροχές και κρύα και την έβγαλε παλικάρι. Πολύ ζεστό, αδιάβροχο 100%, άνετο, πρακτικό. Επίσης έχει και μια πτώση στο ενεργητικό του, πρακτικά χωρίς κανένα σημάδι. Μόνη παραφωνία οι προστασίες του που ήταν αστείες

Πόντοι 22 Τιμή 130 (με έκπτωση)

Bering Highland (Δερμα)

• Στεγανότητα 4
  • Ζέστη 4
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 4
  • Αντοχή στη χρήση 5

Με μια φράση, επικό μπουφάν. Εξαιρετική ποιότητα δέρματος, εξαιρετική ραφή, εξαιρετική εσωτερική αποσπώμενη επένδυση. Ο συνδυασμός αυτών δίνει ένα μπουφάν εξαιρετικά σκληροτράχηλο για το χειμώνα παρά το δέρμα. Έχει υποστεί τα πάντα εκτός από πτώση (μακρυα απο 'μας) και θα μασήσει μόνο σε καταρρακτώδη επίμονη βρόχη που μοιραία θα πάρει απ τις ραφές. 8 χρόνια και συνεχίζουμε!

Πόντοι 22 Τιμή 420 το 2004 (γκουχ!)

Τροποποιήθηκε από τον Messer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki Ninja 250R (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Dainese N.Panama D-Dry (2010)

• Στεγανότητα N/A (Δεν έχει δοκιμαστεί εκτενώς σε βροχή. 2 Χρόνια το'χω δοκιμάσει λιγότερες από 20 φορές στη βροχή-δεν έχει μπάσει πάντως)
  • Ζέστη 4
  • Άνεση 2
  • Προστασίες 4
  • Αντοχή στη χρήση 4

Πήρε 4 στη ζέστη γιατί είναι μεσάτο και μπάζει κρύο-ειδικά αν είσαι σκυμμένος- από την πλάτη χαμηλά. Ότι καλύπτει όμως το ζεσταίνει. Μόνο σε θερμοκρασίες πολύωρης οδήγησης με 0-5 βαθμούς άρχισα να κρυώνω.

Δεν είναι άνετο. Είναι άκαμπτο και έχεις πολύ περιορισμένη δυνατότητα κίνησης.

Δεν υπολείπεται του ανταγωνισμού στις προστασίες αλλά αυτή της πλάτης πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά.

Δεν έχει πάθει κάτι 2 χρόνια εκτός από μερικά κουμπιά που έχουν μερικώς ξεβάψει.

Γενικά καλή αγορά για τα 150 Ε που είχα δώσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Α και κάτι από τα αρνητικά του που ξέχασα να γράψω τότε , η εφαρμογή από τα μανίκια της επένδυσης στα μανίκια του μπουφάν..

Ώρες ώρες μου σπάει τα νεύρα το ότι ξεκουμπωνουν σχετικά εύκολα αν ξεχαστείς λίγο πάνω στη βιασύνη σου να το βάλεις .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Ένα Bering εχω για τον χειμώνα εδώ και .... 8 χρόνια!!! άθικτο, ανθεκτικό, ζεστό (με επενδυση) δεν εχει κανένα πρόβλημα

5 αστέρια σε όλους τους τομείς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

5356433239.jpg

Dainese Talos IV

(2003)

• Στεγανότητα 3
  • Ζέστη 4
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 5
  • Αντοχή στη χρήση 5

Το έχω καταχαρεί αυτό το μπουφάν, αλλά έιναι ΠΟΛΥ "πολεμικό" πλέον για τα γούστα μου. Επίσης είναι αρκετά κοντό με αποτέλεσμα όταν δεν φοράς το παντελόνι του να "αερίζεται" η μέση!! Αλλά από προστασία=Robocop. Επίσης είναι από τα λίγα δερμάτινα τα οποία διαθέτουν και εσωτερική επένδυση για προστασία για το κρύο!

0806_crup_03_z_leather_motorcycle_jacket_buyers.jpg

Dainese Montone (2011)

• Στεγανότητα 3
  • Ζέστη 6
  • Άνεση 5
  • Προστασίες 4
  • Αντοχή στη χρήση 5

Με αυτό το μπουφάν κατάλαβα τι σημαίνει ζέστη τον χειμώνα! Αυστηρά για χειμωνιάτικη χρήση (ναι, ούτε το Φθινόπωρο δεν το φοράς). Πολύ διακριτικό, μπορείς να το φορέσεις και για βραδινή βόλτα, αλλά ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ!!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα