stratospap

Τροχαίο Ατύχημα με πολλά ερωτηματικά....

93 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Kawasaki ER-5 Kawasaki ER-6F 13' (649cc)

Δημοσιεύτηκε

το βραδυ τις 27 νοεμβριου ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη μου, καθως πηγεναμε χαλαρα με την κοπελα μου να φαμε...

το ατυχημα εγινε στα συνορα καλλιθεας - μοσχατο , στην διασταυρωση με καθετη γεφυρα επι τις υλισου και μεταμορφωσεως ακριβως διπλα απο το εκπεδευτικο ιδριμα που εχει η περιοχη...

Τωρα τα ερωτιματικα που ειναι πολλα και γενικοτερα θα ηθελα μια αποψη απο καποιον εμπειρογνωμων πως παει το θεμα με το μπαλακι των εφθυνων...

Ειχα ΣΤΟΠ δεν αμφισβητω κατι πανω σε αυτο... γνωριζω πως εχει ο Νομος...

Αλλα στην προκειμενη περιπτωση πιο αναλυτικα...

σταματισα στον νοητη γραμμη του στοπ να ελενξω κυκλοφορια, αφου βεβαιωθηκα οτι δεν μου ερχοταν κανεις και απο τις 2 κατευθυνσεις ξεκινισα οπως ο καθε ενας θα εκανε...

προορισμος μου ηταν να διασχισω την διασταυρωση απεναντι...

αφου πατισε η μπροστινη μου ροδα και περασε το υψος της νοητης γραμμης του τελους τις διασταυρωσεως, αντιλιφθηκα να πευτουν πανω μου φωτα απο δεξια γυρναω να δω και ΜΠΑΜ!!!

Αποτελεσμα... συνερχομαι πεσμενος στο χωμα με 10 εκατοστα απο μπροστα μου το πεζουλι πριν απο το ποταμο του υλισου (να βρησκομαι στον δρομο που ηθελα να περασω, 10 μετρα μακρια απο την διασταυρωση. Η μηχανη μου καρφωμενη στιν κολωνα οπως θα δειτε στην φωτογραφια παρακατω, και η κοπελα μου να σερνεται προς το μερος μου με το κοκαλο απο τον μηρο της να εχει βγει εξω 10 εκατοστα, και ακατασχετη αιμοραγια.... χωρις να τα πολυλογω δοξα τον θεο για 3 λεπτα γλυτωσε την ζωη της και για καλο μας γνωριζα απο πρωτες βοηθειες για να της σταματησω την αιμοραγια...

εγω την εβγαλα με ραγισματα στο δεξι ποδι και γυψο... η κοπελα μου εχει κανει 3 χειρουργια μεχρι στιγμης...

και μπαινω στο ψητο...

Δεν ακουσα φρεναρισμα.

2 ατομα σε περιοχη με ορατοτητα στα 70 μετρα δεν ειδαμε αμαξι να ερχεται...

Η μηχανη χτυπηθηκε στο πισω μερος απο τα μπροστινα πατακια και πισω...

δεν προλαβα καν να αντιδρασω οταν γυρισα το κεφαλι μου...

Ποιος φταιει???

συνεπιες:

εχασα την δουλεια μου

εχασα τον υπνο μου (βλεπω εφιαλτες με το ποδι της κοπελας μου καθε βραδυ)

η κοπελα μου ειναι κατακιτη σε ενα κρεβατι στο νοσοκομειο

και η Κυρια που μας χτυπισε δεν ενδιαφερθηκε καν να ερθει να μας δει στο νοσοκομειο που ημασταν η εστω να παρει ενα τηλεφωνο...

Αντιθετως, πηρε ο γιος της ενα τηλεφωνο την ωρα που μου εκαναν εξετασεις και ημουν ακομη στον κοσμο μου μετα το ΣΟΚ που ειχα υποστει

και την επομενη ημερα ηθελε να με ψαρωσει για το τι εχω πει στην ασφαλεια μου....

Με ΠΟΣΑ πρεπει να ετρεχε αφου δεν την ειδαμε 2 ατομα σε αποσταση 70 μετρων και με σταση 1 δευτερολεπτου...

Πως γινεται ενω δεν ειχα καν προλαβει να πιασω τα 10 με 20 χιλιομετρα την ωρα να βρεθηκαμε 10 μετρα μακρια απο την διασταυρωση???

Περιμενω τα φωτα σας και την αποψη σας...

ΥΣ. συγνωμη για τα οποια ορθογραφικα δεν ειμαι σε θεση να δωσω σημασια σε αυτα τωρα...

img1561lp.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

φιλε περαστικα κ στους 2σας

δυστηχως το ποσο ετρεχε δεν μπωρει να αποδιχτει

κ εσυ εχεις στοπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure

Δημοσιεύτηκε

έχεις Στοπ!!.ήρθαν για να καταγράψουν το συμβάν ή σηκώθηκε κι έφυγε αυτή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Hyosung SF 50

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Δεν ξερω το μερος που λες παντως πηγαινε και ρωτα(η συγγενης σου)σε καταστημα εκει αν υπαρχει καμερα ασφαλειας.Προφανως η βλαμμενη ετρεχε σαν πιτσιρικας και λεει αφου εχω προτεραιοτητα και τι εγινε.Αν ετσι καταγραφηκε το περαστατικο φταις εσυ(οχι στην πραγματικοτητα).Συνεπως πρεπει να βρεις τροπο να αποδειξεις την παραβιαση ταχυτητας απο μερους της.αυτο ειτε με καμερα ασφαλειας γινεται ειτε(μπορει να λεω και μπουρδες αλλα ρωτα το σε καποια αυτοκινητα π.χ.μερσεντες ακουσα οτι ισχυει)καποια αυτοκινητα εχουν κτ σαν μαυρο κουτι οπου καταγραφετε καθε συγκρουση.Εξηγουμαι,καταγραφεται η ωρα,ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,που δεχθηκε την συγκρουση και καποια ακομη.Το τονιζω οτι μπορει να λεω και βλακειες επι αυτου καθως απλα το ακουσα.

Περαστικα παντως φιλε και σε σενα και στην κοπελα σου.

Τροποποιήθηκε από τον MERCEDAKIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XSR

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά παληκάρι μου!

Ο μόνος τρόπος να αποδείξεις ότι έτρεχε, είναι κάμερες ασφαλείας, ή αυτόπτες μάρτυρες εκτός των ενεπλεκομένων στο ατύχημα.

Καλό θα είναι να συμβουλευτείς δικηγόρο αν πρόκειται να κάνεις μήνυση για σωματικές βλάβες. Ίσως από τη δύναμη της σύγκρουσης μπορούν να αποδείξουν κάτι παραπάνω από το προφανές

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger+scarabeo Shoei XR 1100 Ducati

Δημοσιεύτηκε

Καταρχην περαστικα και στους 2 σας!!!Τυχερος μεσα στην ατυχια σου που σωθηκατε.Το οτι συρθηκες 10 μετρα ειναι λογικο αφου σε κτυπησε ενα οχημα με καποια ταχυτητα και μεγαλο βαρος. Το παραξενο ειναι οτι δεν ειδες φωτα ουτε ακουσες φρεναρισμα.Παιζει να μην ειχε αναψει καθολου φωτα η κυρια?Μηπως φρεναρε και δεν το ακουσες?Ειδες λαστιχιες στο δρομο ή κατεγραψε κατι η Τροχαια?Αν δεν εχει γινει φρεναρισμα καθολου τοτε δυσκολα να βρεις κατι γτ δεν θα μπορουν να υπολογισουν με βαση καποιο δεδομενο.

Το πιο σημαντικο απο ολα δεν μας ειπες.Τροχαια εκανε ερευνα καθολου ή οχι?

Οπως το περιγραφεις και αφου ελεγξες και μετα περασες και ειδικα βραδυ που θα δεις τα φωτα ειναι πολυ περιεργο το ολο ατυχημα.ΜΑκαρι να βρεις ακρη για το τι εγινε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση..

η τροχαια ασθενοφορα γενικοτερα το ιππικο ηρθε... τωρα για καμερες ασφαλιας μονο αν ειχε το εκπεδευτικο ιδριμα...

μαρτιρες δεν υπηρχαν διοτι ηταν νεκρα ο δρομος και 10 το βραδυ....

τωρα απο τις πολυκατικιες να ηταν καποιος στο μπαλκονι του και να το ειδε δεν γνωριζω...

το μονο που γνωριζω ειναι οτι πιο κατω σε αυτη την διασταυρωση εχει φαναρι απο τον δρομο που ερχοταν...

Αν ειχε κανα πορτοκαλι και περασε βιαστικα, σιγουρα ηρθε πατιτη...

η τροχαια δεν εχει παρει ακομη καταθεση απο εμενα και την κοπελα μου διοτι και οι 2 ημασταν στο νοσοκομειο... οπως και δεν εχει παει κανεις μας να παρει το χαρτι απο την τροχαια διοτι ο αστυνομικος που βρησκοταν στον συμβαν ειναι ακομη σε αδεια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικα και στους δυο σας.

Δυστυχως εχεις στοπ και στην ελλαδα αυτο σημαινει οτι φταις.δε πα να ερχοταν η αλλη με κλειστα φωτα με 200 κτλ,φταις και δεν προκειται να βγαλεις ακρη.ασε που δεν μπορεις να αποδειξεις και τιποτα εαν δεν εχεις μαρτυρες...

γνωμη μου?μην ασχοληθεις.κοιτα να αναρρωσεις και να μην σας μεινουν κουσουρια απο το χτυπημα και αστο.τσαμπα χρονο και αγχος θα το εχεις...

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

σας κανω και ενα σχεδιαγραμα για να καταλαβετε το που συγκρουστικαμε και που βρεθηκαμε..

bitmap.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Hornet S 2002

Δημοσιεύτηκε

Ρώτα κάποιον δικηγόρο αλλά έχω την εντύπωση πως εάν το σημείο σύγκρουσης είναι από το μέσον του οχήματος και πίσω, μπορεί να θεωρηθεί συνυπαιτιότητα.

Κατά τ'άλλα, δυστυχώς στην καλύτερη φαίνεται να πηγαίνει δικαστήριο η υπόθεση.

Περαστικά και αγύριστα, πάλι καλά να λες που την γλιτώσατε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso strada Yamaha V-max (1679cc)

Δημοσιεύτηκε

Ωχ, το ξέρω αυτό το σημείο! Η ορατότητα είναι λιγάκι περίεργη από τη δεξιά μεριά όπως έρχεσαι.

Η "κυρία" προφανώς πήγαινε φέτες και δεν πρόλαβε να αντιδράσει. Τώρα επειδή εσύ είχες στοπ, το φταίξιμο πάει μάλλον σε εσένα. Ομως εκείνο που προέχει είναι να γίνεται εσείς καλά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM 900 - R850R

Δημοσιεύτηκε

Περαστικα σε σενα και την κοπελια σου.

Επαθε δυνατο στραπατσο και χρειαζεται υποστηριξη.

Ευχομαι να αναρρωσετε γρηγορα.

Οσον αφορα τα σιδερα, θα βγαλεις και με αυτα ακρη. Τα βλεπω λιγο σκουρα παντως με την υπαιτιοτητα. Κρατα μικρο καλαθι.

Και οσον αφορα αυτες τις καταραμενες διασταυρωσεις, καλο ειναι να τριπλοτσεκαρει κανεις δεξια αριστερα πριν βγει στον καθετο δρομο. Ενα βλεμμα δεν αρκει και αρκετοι την εχουν πατησει.

Περαστικα και παλι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Piaggio x9 (250cc) schuberth s2 Aprilia rsv4 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

λογικά θα πάει δικαστικά. απ' ότι δείχνει η φώτο έχεις περάσει ήδη τον δρόμο οπότε....και οι δικαστές δεν είναι μαιμούδες και δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουν κάτι τέτοιο και θα ξέρουν μόνο από τις φώτο τι και πως έγινε. Απο κει και πέρα εφόσον υπάρχει σοβαρός τραυματισμός εκεί σοβαρεύουν τα πράγματα και αγριεύουν πολύ. Θεωρώ ότι η υπόθεση θα τραβήξει αρκετά και καλά θα κάνετε να το τραβήξετε γιατί παραέγινε το κακό με τα αμάξια, αν δεν μπορείς να οδηγάς τότε μην οδηγάς. Καλή επιτυχία :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki ZZR1400 (1352cc) Arai RX7 Corsair Kawasaki ZZR1400 (1352cc)

Δημοσιεύτηκε

Στράτο, αρχικά να σας ευχηθώ ταχεία ανάρρωση και να μη ξαναζήσετε αντίστοιχο συμβάν.

Προσπάθησε να στηρίξεις ψυχολογικά (κυρίως) την κοπέλα σου γιατί τραβάει μεγάλο λούκι (όπως και εσύ άλλωστε).

Άκρη δε νομίζω να βγάλεις στο θέμα υπαιτιότητας.

Δυστυχώς τα στοιχεία είναι ενάντιά σου.

Η ταχύτητα του άλλου οχήματος δεν υπολογίζεται.

Πόσο μάλλον αν είναι νύχτα.

Πιο πιθανό είναι η οδηγός να μην είχε καν ανάψει τα φώτα της, αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να το αποδείξεις.

Τι αμάξι ήταν?

Μήπως είναι από τα μοντέλα που ανεξάρτητα αν έχεις ανάψει φώτα πορείας, ο πίνακας οργάνων είναι φωτισμένος?

Για πες μας μάρκα/μοντέλο.

Με βάση τα στοιχεία που μας έχεις δώσει, δεν μπορώ να δεχθώ πως η οδηγός του αυτοκινήτου έτρεχε. Χωρίς να το αποκλείω βεβαίως.

Ακόμα και με 50km/h τέτοιο θα ήταν το αποτέλεσμα.

Επίσης ΜΗ ΨΑΧΝΕΤΕ για φρενάρισμα.

Ούτε για οπτικά δείγματα ούτε και ηχητικά.

Αν είναι (σχετικά) σύγχρονο αυτοκίνητο θα έχει ABS οπότε ούτε ακούγεται ούτε φαίνεται το φρενάρισμα.

Έλεγξε ηλικία οδηγού, αν έχει δίπλωμα (και αν είναι μεγάλη αν ισχύει ακόμα το δίπλωμα ημερολογιακά), αν έχει ασφάλεια κοκ.

Τσέκαρε κάμερες ασφαλείας σε καταστήματα την ώρα του συμβάντος, μήπως το αυτοκίνητο έρχεται με σβηστά φώτα (αυτό είναι ένα πιθανό σενάριο).

Στείλε κάποιον συγγενή άμεσα να ελέγξει στα γύρω καταστήματα γιατί οι περισσότεροι δεν κρατούν τα videos για πολύ καιρό.

Υπομονή και περαστικά.

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Cagiva Raptor (645cc) HJC FG-15 Aprilia Tuono Factory (997cc)

Δημοσιεύτηκε

Ρώτα κάποιον δικηγόρο αλλά έχω την εντύπωση πως εάν το σημείο σύγκρουσης είναι από το μέσον του οχήματος και πίσω, μπορεί να θεωρηθεί συνυπαιτιότητα.

τσέκαρε αυτό που λέει ο leflwr, νομίζω οτι ισχύει.αν η σύγκρουση γίνει από το μέσον του οχήματος και πίσω παίζει να μην ισχύει καν συνυπαιτιότητα.παίζει να φταίει αυτή γιατί σε χτυπάει στο πίσω μέρος του οχήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τσέκαρε αυτό που λέει ο leflwr, νομίζω οτι ισχύει.αν η σύγκρουση γίνει από το μέσον του οχήματος και πίσω παίζει να μην ισχύει καν συνυπαιτιότητα.παίζει να φταίει αυτή γιατί σε χτυπάει στο πίσω μέρος του οχήματος.

Με πρόλαβες! Έτσι ακριβώς είναι. Αν έχεις στοπ και σε χτυπήσουν απ τη μέση του οχήματος και πίσω δε φταις. Το θέμα είναι να έχει καταγραφεί το σημείο της σύγκρουσης από την τροχαία για να χεις αποδείξεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha ΧΤ 500Ε

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά φίλε και σε εσένα και στην κοπελιά σου! Να έχετε όσο το δυνατόν γρηγορότερη και καλύτερη ανάρρωση και μακάρι να είναι η τελευταία σας στραβή!!

Μακάρι να βρεις το δίκιο σου αλλά δυστυχώς θέλει υπομονή δύναμη και γερά νεύρα! και πάλι περαστικά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot Jet Force (125cc) Nolan N-Com Peugeot Jet-force (125cc)

Δημοσιεύτηκε

Με πρόλαβες! Έτσι ακριβώς είναι. Αν έχεις στοπ και σε χτυπήσουν απ τη μέση του οχήματος και πίσω δε φταις. Το θέμα είναι να έχει καταγραφεί το σημείο της σύγκρουσης από την τροχαία για να χεις αποδείξεις.

Δεν τον απαλάσσει αυτό, αυξάνει τις πιθανότητες συνυπαιτιότητας του αυτοκινήτου.

Επισης το που βρέθηκε η μοτό μετά το χτύπημα μπορεί να αποδείξει την υπερβολική ταχύτητα του αυτ/του. Που επίσης ελαφρύνει τη θέση της μηχανής.

Με μια αξιολόγηση των δεδομένων από καλό πραγματογνώμονα και δικηγόρο υπάρχει πιθανότητα να "γυρίσεις" το φταίξιμο. Αν όχι όλο να το μοιράσεις.

Σε κάθε περιπτωση περαστικά σε εσένα και τη κοπέλα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε

Καταρχην ευχομαι απο εδω και περα ολα να σας πηγαινουν καλα και αυτο που σας ετυχε να ηταν και η τελευταια κακοτυχια στη ζωη σας.......

αυτο που λενε τα παιδια το εχω ακουσει και εγω...ψαχτο!!

..περαστικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 RC8 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Συνηπαιτιότητα, δικαστικά, και πάλι ΠΟΛΥ δύσκολο.

υγ. Πολλοί λένε πολλά. Θα ήθελα κάποιος να βάλει επιτέλους μια παράθεση με νομικό κείμενο που να αναφέρεται "από την μέση του οχήματος και πίσω". Από όσο ξέρω δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Έχει όμως χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα σε δικαστήρια, ΜΑΖΙ με μάρτυρες και αποδεδειγμένη παράλληλη παράβαση (πχ υπερβολική ταχύτητα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fz6 naked Uvex Wing RS 745 MV Agusta turismo veloce (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Καταρχην ευχομαι απο εδω και περα ολα να σας πηγαινουν καλα και αυτο που σας ετυχε να ηταν και η τελευταια κακοτυχια στη ζωη σας.......

αυτο που λενε τα παιδια το εχω ακουσει και εγω...ψαχτο!!

..περαστικα

περαστηκα και απο μενα φιλε και στους δυο.το οτι ειναι το χτυπημα απο την μεση και πισω αποδεικνυει οτι το οχημα (η μηχανη σου) αποχωρει απο την διασταυρωση αρα παιρνει μεγαλο μ εροσ ευθυνης το αυτοκινητο που εισερχεται σ αυτην

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR XX (1100cc) HJC Kawasaki GTR (1400cc)

Δημοσιεύτηκε

Ανατριχιαστικο ατυχημα. Περαστικα κατ' αρχην και τα υπολοιπα βρισκονται. Τωρα δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα για να σε προλαβει αυτ/το σε διασταυρωση, πρεπει να ησουν λιγο απροσεκτος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Derbi mulhacen Morini corsaro 1200 (1200cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Περαστικά και απο εμένα και αγύριστα και στους 2 σας, ελπίζω να γίνετε γρήγορα καλά.. Ο χάρος παραμονεύει απο παντού και λίγη σημασία έχει ποιός φταίει. Πολύ προσοχή λοιπόν.

Τώρα για το θέμα με το "σε χτύπησε πίσω απο τη μέση του οχήματος" πρώτη φορά το ακούω.

Δηλαδή σου πετάγεται κάποιος. Απο στόπ.

Περίπτωση 1: Συνεχίσεις αφρενάριστος τον χτυπάς κατευθείαν στη πόρτα ή αν είναι μοτοσυκλετιστής στο σώμα του. Τσακίζεις τον οδηγό/συνοδηγό ή το μοτοσυκλετιστή και σε πληρώνει κιόλας ο οδηγός γιατί φταίει.

Περίπτωση 2: Ίδιο σενάριο αλλά μόλις πεταχτεί προσπαθείς να μην κάτσει η σύγκρουση, πατάς φρένα, μειώνεται η ταχύτητά σου αλλά δεν αποφεύγεις το τράκο. Πέφτεις πάνω του αλλά ευτυχώς στο πίσω μέρος (λόγω χρόνου επιβράδυνσης) και άρα τον χτυπάς ελαφρότερα. Και τον πληρώνεις (συνυπαιτιότητα έστω) γιατί προσπάθησες να μην τον τσακίζεις στο δόξα πατρί.

Κάτι δεν μου φαίνεται να στέκει, ακόμα και αν ισχύει (που θα ήθελα κάποιος να γράψει το εδάφιο του ΚΟΚ) πάλι δεν στέκει. Αλλιώς μόλις βλέπουμε κάποιον να πετάγεται να γκαζώνουμε αντι να φρενάρουμε μην τύχει και τον πετύχουμε πιο πίσω.

Τροποποιήθηκε από τον nuntius
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki custom (Πολλάαcc)

Δημοσιεύτηκε

Περαστικά και απο εμένα και αγύριστα και στους 2 σας, ελπίζω να γίνετε γρήγορα καλά.. Ο χάρος παραμονεύει απο παντού και λίγη σημασία έχει ποιός φταίει. Πολύ προσοχή λοιπόν.

Τώρα για το θέμα με το "σε χτύπησε πίσω απο τη μέση του οχήματος" πρώτη φορά το ακούω.

Δηλαδή σου πετάγεται κάποιος. Απο στόπ.

Περίπτωση 1: Συνεχίσεις αφρενάριστος τον χτυπάς κατευθείαν στη πόρτα ή αν είναι μοτοσυκλετιστής στο σώμα του. Τσακίζεις τον οδηγό/συνοδηγό ή το μοτοσυκλετιστή και σε πληρώνει κιόλας ο οδηγός γιατί φταίει.

Περίπτωση 2: Ίδιο σενάριο αλλά μόλις πεταχτεί προσπαθείς να μην κάτσει η σύγκρουση, πατάς φρένα, μειώνεται η ταχύτητά σου αλλά δεν αποφεύγεις το τράκο. Πέφτεις πάνω του αλλά ευτυχώς στο πίσω μέρος (λόγω χρόνου επιβράδυνσης) και άρα τον χτυπάς ελαφρότερα. Και τον πληρώνεις (συνυπαιτιότητα έστω) γιατί προσπάθησες να μην τον τσακίζεις στο δόξα πατρί.

Κάτι δεν μου φαίνεται να στέκει, ακόμα και αν ισχύει (που θα ήθελα κάποιος να γράψει το εδάφιο του ΚΟΚ) πάλι δεν στέκει. Αλλιώς μόλις βλέπουμε κάποιον να πετάγεται να γκαζώνουμε αντι να φρενάρουμε μην τύχει και τον πετύχουμε πιο πίσω.

βγαλε το φρεναρισμα απο το παραδειγμα σου και ξαναδες αν στεκει ή οχι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda cb hornet 2006 Nolan X-Lite X-801r

Δημοσιεύτηκε

καλησπέρα και από εμένα και περαστικά και αγύριστα και γρήγορη ανάρωση χωρίς "κουσούρια".Καί εγώ ταλαιπωρούμαι με χειρουργεία απο πέσιμο με μοτό αλλά όλα είναι δρόμος που λέει και το τραγούδι.και φυσικά ξανακαβαλάω μηχανή και δεν απογοητεύομαι απο ατυχίες..αυτά συμβαίνουν όταν είσαι σε δύο ρόδες.

δυστηχώς δεν θα βρείς δίκιο γιατί το μόνο πράγμα που αποδηκνείεται είναι το stop.καλύτερα να είχες περάσει με κόκκινο(λέμε τώρα)παρά με stop.όσο γι΄αυτά μετά τη μέση του οχήματος κλπ δεν παίζουν.

περαστικά και πάλι και τσέκαρε και μία το δίπλωμα της "κυρίας"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα