mrmelo

SUZUKI DRZ400 SM / CCM404 SM

24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha mt07 (689cc) shoei nxr KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ! ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ,ΤΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΙΝΩ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...ΔΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ! ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ SUPER MOTARD K ΣΥΓΚΕΚΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟ DRZ Ή ΣΤΟ CCM!

1)ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ?

2)ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ Κ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΓΕΝΙΚΑ?

3)ΕΧΩ ΥΨΟΣ 1.70 , ΘΑ ΠΑΤΑΩ ΚΑΤΩ Η ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΝ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑ?!

4)ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΥΨΟΣ , ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΩΜΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ?

5)ΔΙΑΘΕΤΩ 2-2,5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ?

6)ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΜΙΝΙ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΘΕΣ/ΝΙΚΙ - ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ , ΤΟ DRZ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ?

ΑΝΑΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δημοσιεύτηκε

Kαλως ηρθες φιλε!!

Αρχικα ελπιζω να εννοεις για διπλωμα κατηγοριας Α, γιατι κανενα απο τα δυο δεν καλυπτεται απο την μικρη(Α1) κατηγορια.

Ως πρωην κατοχος, CCM 404, θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου.

1)Οχι και τοσο. Ειναι πολυ νευρικλο μηχανακι, με μπολικη ροπη, και τιναζεται σπαστικα σε καθε τιναγμα του γκαζιου.

2)Συντηρηση ειναι νορμαλ, αν και δεν εχω το βιβλιαρακι πλεον για να σου γραψω ακριβως. Καταναλωση απο 5.5-7 λιτρα τα 100. Αλλα επειδη δεν σε πολυαφηνει να πας νορμαλ, συνηθως παιζει 6+.

3)Μαλλον θα κανεις την μπαλαρινα, γιατι εγω με υψος 1.84, και παταγα με τις μυτες των ποδιων. Βεβαια καθεται λιγο με το βαρος μας, και επειδη ειναι ελαφρυ, το ελεγχεις ευκολα.. Συνηθεια θελει!

4) Γινεται, το εχει κανει ενα μελος απο εδω μεσα! Οταν το δει θα σου απαντησει

5) Σε αυτα τα λεφτα πολυ δυσκολα βρισκεις DRZ, αλλα βρισκεις μερικα CCM. Γνωμη μου ειναι, οσο μπορεις να ανεβασεις το budget σου, γιατι αυτα που ειναι γυρω στα 2.000 θα θελουν μαζεματακια, και ισως φτασεις ευκολα τα 2.5-3κ.

6) Για καθημερινη χρηση στην πολη, ειναι ταμαμ, αν και επειδη εισαι στην μπριζα συνεχεια, εχεις λιγη ανεβασμενη καταναλωση. Για τετοιο ταξιδακι, επισης θα σε βγαλει μια χαρα, μιας και απο ο,τι ξερω ειναι επαρχιακος ο δρομος, οποτε δεν θα εχεις προβλημα κανενα!!!

Ολα τα παραπανω(ειδικα για καταναλωσεις) ειναι για το CCM 404, που φοραει το μοτερ απο το "αγριο" DRZ E. Ενα μαμα DRZ SM εχει λιγοτερα αλογα, πιο λιτοδιαιτο καρμπυρατερ, πιο φιμωμενη εξατμιση, πιο ηπιους εκκεντροφορους, και ζηταει λιγοτερα σε καταναλωση, και νομιζω και σε συντηρηση.

Γνωμη μου ειναι, οτι αξιζει περισσοτερο να παρεις το CCM, γιατι εχει και παραπανω αλογα(~10 παραπανω), καλυτερες αναρτησεις, και φρενα! Για να βρεις DRZ, πειραγμενο, ωστε να φτασει τα 53 αλογα στροφαλο του Ε, θα σου ζητανε αρκετα παραπανω λεφτα απο ο,τι ενα CCM. Το μονο αρνητικο ειναι οτι εχει δυσκολη μεταπωληση!!

Τσεκαρε αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3045679/

Το ξερω το μηχανακι, εχει προσφατη αλλαγη κυλινδροπιστονο, και φοραει ΠΑΑΑΡΑ πολλα εξτρα!! Αξιζει μεχρι και το τελευταιο ευρω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM smc KTM super duke r (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

το ccm έχει 53 άλογα στρόφαλο μαμά??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda xr (250cc)

Δημοσιεύτηκε

Το εχω οδηγησει το μηχανακι, μαλιστα στην αντιθετη διαδρομη (Χαλκιδικη-Θεσσαλονικη)

1)Ειναι σχετικα δυνατο και με ροπη, αλλα δε το λες δυσκολο και διαφορω και με το νευρικο. (ισως εχουμε αλλα στανταρ για το τι ειναι νευρικο). Δε θα ελεγα οχι για πρωτο μηχανακι.

2)Καταναλωση ο,τι ειπε ο Παναγιωτης. +Οτι το χερι σου, ειδικα με το fcr παιζει ακομα πιο μεγαλο ρολο. Μεσα στην πολη με πολλα σταματα ξεκινα υποφερει λιγο παραπανω.

3)Ειπε τη μαγικη λεξη συνηθεια. Και τη μπαλαρινα να κανεις, αμα συνηθισεις, θα εισαι αρχοντας. Το μονο κακο με το θεμα και αμα ειναι και πρωτο σου μηχανακι ειναι η αυτοπεπειθηση και οι στατικες τουμπες (που δε σε νοιαζουν στο συγκεκριμενο)

4) Ναι γινεται, αλλα δεν ξερω τι παιζει, γιατι μπορει να αλλαξεις τη γεωμετρια και αυτο δεν ειναι καλο.

5) Ειχα ενα φιλο που εδινε ενα ccm-Θεσσαλονικη μαλιστα, αλλα πρεπει να το εδινε παραπανω, γιατι εδινε της παναγιας τα ματια μαζι (ζαντολαστιχα και πισω ψαλιδι και φρενα και τα παντα ολα για μοταρντ-εντουρο). Εβγαινε απο το εργοστασιο και μοταρντ και εντουρο και οτι αλλαγες ειχανε, ειχε το μαμα εξαρτημα να τα κανεις αλλαγη. Ηταν και μεσηλικας (παλιος εντουρας) και το ειχε κουκλα.

6) Πολυ απολαυστικο θα ειναι για καθε μερα. Στα εξοδα δε θα ειναι και παπι, αλλα θα την παλεψεις και θα γουσταρεις. Και τετοια ταξιδακια πας. Η σελα ειναι λιγο στενη και σκληρη, δεν εχεις καμια προστασια απο τον αερα, θα καει σχετικα αρκετα για την ταχυτητα που πηγαινεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha fazer s2 Suzuki /GSX-S/BusaGen2

Δημοσιεύτηκε

Ετοιμοπολεμο αυτο της αγγελιας :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

το ccm έχει 53 άλογα στρόφαλο μαμά??

Yup!!

Κωστα(καλημερα), ccm ειχες οδηγησει ή drz?? Αν ειχες οδηγησει drz μηπως ηταν μαμα;;

Γιατι το ccm που ειχα, ειδικα με κοντο γραναζωμα, ειχε παρα πολυ νευρο! Το περιμενεις απο ενα μονοκιλυνδρο 400ρι πουσαρισμενο, οχι κατι εξοφρενικο, αλλα πιστευω οτι αν ηταν το πρωτο μηαχνακι που θα καβαλαγα για να μαθω, οι πρωτες ξαπλες ηταν σιγουρες! :P

Y.Γ: Και να πεφτεις ομως, το μηχανακι δεν παθαινει τιποτα, παρα μονο οι χουφτες(αν εχει) μερικες γρατζουνιες!! :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις κυρίως όσον αφορά το drz.

Πείτε μου λίγο γνώμες κ για αυτά τα μηχανάκια :

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2914846/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2676969/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2710820/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Με τρομοκρατίσατε λίγο με το CCM !

Τροποποιήθηκε από τον mrmelo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i 125 KTM ADV950

Φιλε μου καλησπερα.. Κατοχος ccm 404 εδω...

1) Αν δεν εχεις εμπειρια καλυτερα να κοιταξεις κατι αλλο.. Δεν ειναι δα κανα βρωμογκαζο αλλα ειναι αρκετο παρα τα 400 του κυβικα..

Θα σε γλυκανει το γκαζι του γιατι εχει αρκετο και ειναι νευρικο μηχανακι... Οποτε κατα την γνωμη μου κοιτα για αρχη κανα 250..

2) Απο συντηριση λαδακια ανα 2.000 χλμ αλλαζω εγω μαζι με φιλτρακι (30-40 ευρω κοστος) και γενικα τα νερα του (παραφλου). Δεν ζηταει πολλα γενικα..

Απο καταναλωση μπορεις να δεις και 5-5,5 αναλογα πως το πας αλλα οπως ειπε και ο Παναγιωτης πιο πανω δεν μπορεις να το πας ηρεμα.

Σε βαζει μονιμος στην πριζα οποτε καταναλωση γυρω παιζει γυρω στα 6-6+..

3) Εγω ειμαι 1.80 και παταω σχετικα καλα.. Δεν πιστευω να εχεις προβλημα..

4) Γινεται..

5) Σου προτινω και εγω το ccm με τα 3.000! Ειναι αριστο και εχει πανω τα καλυτερα και το δινει πολυ φθηνα.. Το ξερω και εγω το παιδι..

Εχε στο νου σου πως και με 2-2500 να παρεις ccm θα χρειαστεις καποια χρηματα σιγουρα... Οποτε μια η αλλη, το παιρνεις και ξενιασες!

6) Εγω για καθε μερα το εχω και ειμαι την μιση μερα στο δρομο.. Οτι καλυτερο..!! Και απο ταξιδακια οσο αντεχει ο πισινος σου!!

Τροποποιήθηκε από τον anotherface
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...συνεχιστε να ριχνετε τα φωτα σας!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

παρε DRZ400 αλλα μην παρεις CCM404 παρολο που ειναι ιδια μηχανακια στον κινητηρα.Διοτι απλα το suzuki ειναι γνωστη μαρκα ενω η CCM δεν υπαρχει πλεον ΚΑΝ σαν εταιρια.Λιγοι την γνωριζουν.Εαν θες να χεις μεταπωληση παρε suzuki.Στα λεω εκ πειρας και σαν πρωην drzακιας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda innova i 125 KTM ADV950

Γιατι να δωσει ομως τα σχεδον αρκετα περισσοτερα λεφτα για drz??

Απο ανταλλακτικα βρισκεις σχεδον τα παντα στην Ελλαδα εκτος απο ελαχιστα πραγματα που ισως χρειαστεις..

Ασε που πλεον εχουν αρχισει και μαθαινονται τα ccm :shades:

Τροποποιήθηκε από τον anotherface
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Γιατι φιλε μου το CCM θα του μεινη ΒΕΡΑ στο δεξι και δεν υπαρχει σαν εταιρια.Οσο και να θες να πεισης τον αλλον οτι ειναι στην ουσια suzuki εαν παει να ψαξει για ccm δεν θα βρει ιχνος πλεον της εταιριας.Ειναι παρεξηγημενη η ολη φαση αλλα ξερω πολλους φιλους με ccm που τα σκοτωσαν σε τιμη την ιδια ωρα που αντιστοιχα drz επειδη ειχαν την ενδειξη suzuki πουλουσαν αβερτα

Τροποποιήθηκε από τον ger_zoym

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1150 GS

Δημοσιεύτηκε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , περιμένω να ακούσω και άλλες απόψεις κυρίως όσον αφορά το drz.

Πείτε μου λίγο γνώμες κ για αυτά τα μηχανάκια :

http://www.car.gr/cl...s/view/2914846/

http://www.car.gr/cl...s/view/2676969/

http://www.car.gr/cl...s/view/2710820/

Οσο αφορα το δευτερο στη σειρα το κιτρινο ο ρεγουλατορος της αλυσιδας

ειναι τερμα τεντωμενος αυτο σημαινει οτι θα χρειαστει συντομα αλυσιδογραναζα

απο την μερια του φρενου το καπακι του συμπλεκτη ειναι πεντακαθαρο ενω ο κυλινδρος

στη βαση του στο καρτερ φαινεται γαρμενος κατα την γνωμη μου το καπακι ειναι βαμενο.

Οσο για την αριστερη μερια κρεμονται δυο λαστιχακια που ειναι ταπωμενα με βιδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

Οσο αφορα το δευτερο στη σειρα το κιτρινο ο ρεγουλατορος της αλυσιδας

ειναι τερμα τεντωμενος αυτο σημαινει οτι θα χρειαστει συντομα αλυσιδογραναζα

απο την μερια του φρενου το καπακι του συμπλεκτη ειναι πεντακαθαρο ενω ο κυλινδρος

στη βαση του στο καρτερ φαινεται γαρμενος κατα την γνωμη μου το καπακι ειναι βαμενο.

Οσο για την αριστερη μερια κρεμονται δυο λαστιχακια που ειναι ταπωμενα με βιδες.

ΤΣΑΚΑΛΙ ΕΙΣΑΙ ΡΕ!!!!!

Λοιπον.Μαθε καποια πραματα.Ο κυλινδρος σε ολα τα DRZ ειναι ετσι η ΓΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ.Δεν ειναι γδαρσιμο.Επισης επειδη εισαι τσακαλος τα γδαρσιματα γινονται απο μποτες στα καπακια του drz συνηθως εντουρομποτες κτλ.Αλλα μαζι με τα καπακια γδερνονται και τα μερη του σκελετου πανω απο τα πατακια.Εσυ ειδες να ναι φθαρμενος ο σκελετος?Μπαααααα

Επισης δεν προσεξες οτι η αριστερη μερια του Καπακιου ειναι χτυπημενο και κολημενο ξανα.Ειναι προβλημα το οποιο το συνανταμε σε παρα πολλα drz.Oταν πεφτει επι τοπου το μηχανακι και το εχω δει σε πολλα drz ο λεβιες ταχυτητων τρυπαει το καπακι.Δεν ειναι σοβαρο προβλημα καθως λυνεται με κολα 2 συστατικων η με σκληρη κοληση.Δεν το ειδες.

Οσο για το σωληνακια που τα εχει ταπωμενα με βιδες Ειναι γιατι εχει βγαλμενο ενα εξαρτηματακι.Ποιο δεν σου λεω.Επειδη εισα τσακαλακος θα το βρεις.

ΜΙΚΡΗ ΜΕΓΑΛΟΙ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΠΑΝΕ (ΕΤΣΙ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

χείμαρρος και αδιαμφισβήτητος ο δικός ς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1150 GS

Δημοσιεύτηκε

ΤΣΑΚΑΛΙ ΕΙΣΑΙ ΡΕ!!!!!

Λοιπον.Μαθε καποια πραματα.Ο κυλινδρος σε ολα τα DRZ ειναι ετσι η ΓΙΝΕΤΕ ΕΤΣΙ.Δεν ειναι γδαρσιμο.Επισης επειδη εισαι τσακαλος τα γδαρσιματα γινονται απο μποτες στα καπακια του drz συνηθως εντουρομποτες κτλ.Αλλα μαζι με τα καπακια γδερνονται και τα μερη του σκελετου πανω απο τα πατακια.Εσυ ειδες να ναι φθαρμενος ο σκελετος?Μπαααααα

Επισης δεν προσεξες οτι η αριστερη μερια του Καπακιου ειναι χτυπημενο και κολημενο ξανα.Ειναι προβλημα το οποιο το συνανταμε σε παρα πολλα drz.Oταν πεφτει επι τοπου το μηχανακι και το εχω δει σε πολλα drz ο λεβιες ταχυτητων τρυπαει το καπακι.Δεν ειναι σοβαρο προβλημα καθως λυνεται με κολα 2 συστατικων η με σκληρη κοληση.Δεν το ειδες.

Οσο για το σωληνακια που τα εχει ταπωμενα με βιδες Ειναι γιατι εχει βγαλμενο ενα εξαρτηματακι.Ποιο δεν σου λεω.Επειδη εισα τσακαλακος θα το βρεις.

ΜΙΚΡΗ ΜΕΓΑΛΟΙ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΠΑΝΕ (ΕΤΣΙ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ)

Γιατι τραβας τσατσαρα βρε αγορι???

Αν εγω ειμαι τσακαλος εσυ εισαι κουτσαβακι.

Και ναι εγω παω και στο καφενειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha xt660z Tenere (660cc) Hebo Transam

Δημοσιεύτηκε

Τα σωληνακια που ειναι ταπωμενα ειναι απο το PAIR valve κατα Suzuki , AIS κατα Yamaha .

Υπαρχει και πιο "καθαρος" τροπος αλλα κι εγω ετσι το ειχα για μηνες μεχρι να ξεβαρεθω και να το κανω πιο σωστο οπτικα .

Ειρηνη ημιν ψηλοφτερα αδερφια , μη τσακωνομαστε μεταξυ μας , αλλος ειναι ο εχθρος μας !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

το ειδα ποσο τσακαλακι εισαι.Κοντεψες να βγαλεις αχρηστο το μηχανακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1150 GS

Δημοσιεύτηκε

το ειδα ποσο τσακαλακι εισαι.Κοντεψες να βγαλεις αχρηστο το μηχανακι

Απο οτι βλεπω το κουτσαβακι δεν σε πειραξε αρα εισαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM

Δημοσιεύτηκε

δεν ξερω τη σημαινει αυτο που λες,οπως ξερεις να ξεχωριζεις ποια μηχανη ειναι καλη η οχι σε αγγελιες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδιά ηρεμήστε, δεν υπάρχει πραγματικά κανένας λόγος για αυτό που κάνετε τώρα!

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

να ρωτησω και εγω κατι με την σειρα μου θελω ενα μηχανακι για μεσα στην πολη κυριως ειμαι αναμεσα σε ενα drz και ena kymco downtowh ποιο ειναι καλυτερο πιστευετε για εμενα αντε να βγω και λιγο παρα εξω απο την αθηνα θα ηθελα και επιχειρηματα αν ειναι δυνατον

Υ.Γ ΕΙΜΑΙ 26 χρονων και δεν εχω σεχεδον καμια εμπειρια χρονια με τα εν λογω μηχανακια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα