ALX™

Το Thread των σύντομων (off topic) απαντήσεων!

1966 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 λεπτά, το μέλος tre έγραψε:

Όχι δυστυχως

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 4 ώρες, το μέλος tre έγραψε:

Οχι, Γιαννη, πρεπει να γυρνας με την ωρα να φερεις τα ψηφια εκει οπου θες. Ευχαριστω παντως

πριν 4 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Και γιατί δεν ξαναβάζεις ένα trip master; Βάλε ένα ποδηλατικό κοντέρ, που είναι το ίδιο πράγμα με το trip master που είχες. Μόνο διάλεξε ένα που να δείχνει και τριψήφιες ταχύτητες, μην πάρεις κάποιο που δείχνει μέχρι 99km/h.

Το tripmaster δεν εχει καμια σχεση με ντιζες και τα συναφη. Παιρνει data ηλεκτρονικα, δεν ξερω απο που αλλα οταν "το πειραξεις" για να δειχνει ΚΑΙ ταχυτητα (ω ναι...γινεται) δειχνει με ακριβεια GPS ενα πραγμα. Μια μερα των ημερων εσβησε, πληρωσα πατεντα μεσω e-bay να το φτιαξω, δεν μπορεσα, το παρατησα σε μια μερια και καθεται τωρα.  Ισως ασχοληθω καΠΟΤΕ μαζι του....

πριν 4 ώρες, το μέλος hayabusas έγραψε:

Όχι δυστυχως

Με πιανεις ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ενημερώσου λίγο στο 1990 και μετά, τα ποδηλατικά κοντέρ, δεν έχουν καμία σχέση με ντίζες και τέτοια πράγματα.

Καλή εταιρία είναι η sigmasport και έχει και υποκατηγορία για μοτοσυκλετιστικά ειδικά http://www.sigmasport.com/en/produkte/motorrad-computer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Africa Twin Arai Tour X-3 KTM SMT (990cc)

Δημοσιεύτηκε

πριν 7 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ενημερώσου λίγο στο 1990 και μετά, τα ποδηλατικά κοντέρ, δεν έχουν καμία σχέση με ντίζες και τέτοια πράγματα.

Καλή εταιρία είναι η sigmasport και έχει και υποκατηγορία για μοτοσυκλετιστικά ειδικά http://www.sigmasport.com/en/produkte/motorrad-computer

Ενημερωμενος ειμαι kardia mou, εχω αγορασει ηδη τετοιο (πολυ ακριβοτερο!) και τα κακαρωσε και αυτο. Καπου εδω στο mybike ισως το ειχα κανει και θεμα.

Μαγνητακι στην ροδα, αισθητηρας στο καλαμι, αν πας με 70 πχ και δεις την ταχυτητα που σου γραφει ανα δευτερολεπτο παει καπως 65-68-74-69-62-78-76-65....κτλπ. Οι πατεντοδουλειες τετοια εχουν .Τα χιλιομετρα τα μετρουσε καλα παντως...δεν εχω παραπονο αλλα οπως σε ειπα...τα εφτυσε και δεν θελω να ριξω και αλλα λεφτα αφου δεν με ενδιαφερει κιολας.

Τωρα που το εψαξα και το ειδα μπορει να το στειλω κατα εδω να το κοιταξουν, η τιμη δειχνει λογικη

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Kawasaki KLE (250cc) cafe racer

Δημοσιεύτηκε

Έχουμε καμια γνώμη για το ντορσοντούρο?Θεματάκια ηλεκτρικά-μηχανικά,κόστος συντήρησης καταναλώσεις?

Πορεία 120-140 είναι χειρότερο σε σχέση με γυμνά λόγω της θέσης του?Παλεύεται η κατάσταση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Dax Aprilia Dorsoduro (750cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

πριν 21 λεπτά, το μέλος Joe15 έγραψε:

Έχουμε καμια γνώμη για το ντορσοντούρο?Θεματάκια ηλεκτρικά-μηχανικά,κόστος συντήρησης καταναλώσεις?

Πορεία 120-140 είναι χειρότερο σε σχέση με γυμνά λόγω της θέσης του?Παλεύεται η κατάσταση?

Ευαίσθητα στο νερό ηλεκτρικά (κοντέρ κυρίως, 300€ για πλάκα) και μικρή αυτονομία με το 12λιτρο τεπόζιτο.Το πρώτο μού το έλεγε Καλαματιανός ιδιοκτήτης και ένας άλλος το έδωσε και πήρε Vstrom (ανεξερεύνηται αι βουλαί) :crazy: 

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Τransalp 700 Shark Speed R Honda Africa 2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

Θέλω να κάνω ανακαίνιση το μπάνιο και σκέφτομαι αντί πλακάκια να βάλω αυτό, το έχει χρησιμοποίηση κανείς, ξέρουμε τίποτα για αυτό γιατί μου φαίνετε πολύ καλή ιδέα.

Πατητή τσιμεντοκονία με DUROCRET-DECO FLEX

https://www.isomat.gr/πατητή-τσιμεντοκονία-με-durocret-deco-flex/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Νικο ειχα παει σε δουλεια και ειδα εκει δυο τυπους να φτιαχνουν το μπανιο του μαγαζιου με πατητη τσιμεντοκονια. (Στην ουσια ο ενας δουλευε και ο αλλος βοηθος)

θυμαμαι την απιστευτη βρωμα (χημικα του κερατα) αλλα το αποτελεσμα βγηκε πολυ καλο. Τη διαδικασια ή το βαθμο δυσκολιας δεν τον ξερω, ουτε φυσικα μπορω να δωσω tips &tricks. Μονος σου θα το παλεψεις?

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki gsx650f Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Την 9/6/2017 at 7:29 ΜΜ, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Θέλω να κάνω ανακαίνιση το μπάνιο και σκέφτομαι αντί πλακάκια να βάλω αυτό, το έχει χρησιμοποίηση κανείς, ξέρουμε τίποτα για αυτό γιατί μου φαίνετε πολύ καλή ιδέα.

Πατητή τσιμεντοκονία με DUROCRET-DECO FLEX

https://www.isomat.gr/πατητή-τσιμεντοκονία-με-durocret-deco-flex/

λοιπον πριν ενα μηνα ξεκινησα ανακαινιση σπιτιου.

θελαμε να βαλουμε σε ολο το μπανιο τσιμετοκονια. το κοστος σε σχεση με πλακακια ειναι το ιδιο περιπου ΑΛΛΑ...

ρωτωντας πολλους που την πουλανε , ρωτωντας τον υδραυλικο μου απο την εμπειρια του μου ειπαν οτι αν εχεις μαστορα που ειναι Μαστορας και γνωστης της τοποθετησης βαλτην, αν οχι τοτε αστο καλυτερα γιατι εχουν παρατηρηθει φαινομενα τυπου << ραγισματα>> και μετα να τρεχουν να βαζουν πλακακι απο πανω.

οποτε με την γυναικα βγηκαμε προς αναζητηση πλακακιων και βρηκαμε τελικα κατι που μας αρεσε πολυ περισσοτερο.

δηλαδη πλακακι δαπεδου τυπου ξυλου ΣΑΝ αυτο 

Αποτέλεσμα εικόνας για πλακάκι δαπεδου τυπου ξυλου

πλακακι τoiχου  look like λευκο μαρμαρο της bernini 1 μετρο μηκος (μεγαλη πλακα) αν το θυμαμαι καλα σε 3 διαφορετικα σχεδια , ενα ισιο που ηταν το βασικο , ενα decor που ηταν αναγλυφο με κυματισμους και ενα αναγλυφο παλι με ραβδωσεις που το βαλαμε σε ενα μερος του ενος τοιχου. ολα λευκα αλλα μεσα κανουν τις γκρι γραμμες του μαρμαρου.

τα πλακακια τοιχων μου στοιχισαν 20 ευρω το τετραγωνικο  και του δαπεδου 40.

συνολικα καλυψα επιφανειες περιπου 20 τετραγωνικων. (εχω λιγο μεγαλο μπανιο)

ααααααα

>>>>>>>θα ηθελα να σου πω για το υλικο που φτιαξαμε τον παγκο πανω στον οποιο βαλαμε επιτραπεζιο νιπτηρα.

λεγεται alpha block κατι σαν ιτον το οποιο ειναι σαν φελιζολ σκληρο. αυτο αφου περαστηκε με ασταρι μετα το επενδυσαμε με μαρμαρο και το καναμε παγκο σε σχημα  Π .

σαφως μικροτερο κοστος σε σχεση με επιπλο μπανιου και σαφως δεν παθαινει τιποτα απο νερα κλπ. εννοειται οτι ειναι πολυ σταθερο και σηκωνει αρκετο βαρος.

μετα εβαλα ψευδοροφη στο την οροφη ειδικη για την υγρασια γιατι ηθελα να χαμηλωσω το ταβανι και εβαλα σποτακια led.

μπορει να μην σε ενδιαφερουν ολα αυτα αλλα μιας και εγω ειμαι φρεσκοψημενος στα λεω να τα ξερεις.

συνολικα το μπανιο μαζι με εργασιες μαζι με υδραυλικα και υλικα (αλλαξα ολα τα υδραυλικα) μου στοιχισε 3500 ευρω

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CB Super Four Honda Goldwing (1800cc)

Δημοσιεύτηκε

Επειδή την εμπορευόμαστε στο κατάστημα που δουλεύω, αν δεν έχεις βρει μάστορα που να γνωρίζει καλά το αντικείμενο, απλά μην το τολμήσεις.

Εδώ φέραμε τον super wow που έχει βάλει πολλές φορές και είχε περγαμηνές,σεμινάρια στην εταιρεία για το πως θα την φτιάχνει κλπ για να μας μας φτιάξει 4 μέτρα στο μαγαζί να το δείχνουμε στον κόσμο και τελικά..........:blink:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 3 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Επειδή την εμπορευόμαστε στο κατάστημα που δουλεύω, αν δεν έχεις βρει μάστορα που να γνωρίζει καλά το αντικείμενο, απλά μην το τολμήσεις.

Εδώ φέραμε τον super wow που έχει βάλει πολλές φορές και είχε περγαμηνές,σεμινάρια στην εταιρεία για το πως θα την φτιάχνει κλπ για να μας μας φτιάξει 4 μέτρα στο μαγαζί να το δείχνουμε στον κόσμο και τελικά..........:blink:

αρα καλα μου ειπαν και μενα

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια εχει βαλει κανεις τζαμι σε πλατη κουζινας?

μου ειπαν μια τιμη που μου φαινεται λιγο ακριβη και θελω να δω ποσο παιζουν περιπου.

για τζαμι συνολικων τμ 4, ψημενο (θα βαλω εστιες υγραεριου) 8 χιλιοστα μου ειπαν 1100 ευρω...!!!

το τζαμι θα ειναι σε 2 κομματια (ενα Γ κανει ο τοιχος) με 3 τρυπες για πριζα. 

δηλαδη  370 ευρω το τετραγωνικο!!!!! μου φαινεται πανακριβο. πιστευα οτι max να παει στα 200 ευρω το τετραγωνικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW Ρ1200ΓΣ

Δημοσιεύτηκε

Σε φουρνακι αυτα της πλακας, "τα φοιτητικα" που λενε, ο φουνος ειχε 110€ και το τζαμι 60€. 

Ναι, τα πυραντοχα είναι πολύ ακριβά και η τιμή που θα πάρεις από παντού λίγο-πολύ εκεί θα είναι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

πριν 2 λεπτά, το μέλος hayabusas έγραψε:

Σε φουρνακι αυτα της πλακας, "τα φοιτητικα" που λενε, ο φουνος ειχε 110€ και το τζαμι 60€. 

Ναι, τα πυραντοχα είναι πολύ ακριβά και η τιμή που θα πάρεις από παντού λίγο-πολύ εκεί θα είναι. 

αλλοι τα λενε pyrex αλλοι τα λενε safe.

πιστευω να καταλαβες οτι μιλαω για πλατη τοιχου (αντι για πλακακι)

αν ηξερα οτι το τζαμι παει 1100 και ο παγκος μου βγηκε καπου στα 500 , εβαζα αλλα 500 και το εντυνα με corian ολο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Glx (105cc) KTM smc (660cc)

Δημοσιεύτηκε

Ποσες μερες λετε να κανει μια ξερη πληγη να επουλωθει ως εναν βαθμο που να μην ενοχλει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Peugeot 2 (2cc) Shoei XR-1100 Hadron KTM 1290 S-Duke GT (1301cc)

Δημοσιεύτηκε

καμιά βδομάδα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.