gilles

Την Τρίτη Έρχεται η Μέρκελ

89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Yamaha WR 250 F (250cc) Shark RSI Yamaha MT-09 (850cc)

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

"Την Τρίτη θα επισκεφτεί τη χώρα μας η Άνγκελα Μέρκελ.

Πραγματοποιηθεί δεν πραγματοποιηθεί τελικά η επίσκεψη, η σχετική αναμπουμπούλα έχει ήδη αρχίσει τόσο στα social media όσο και στα ΜΜΕ.

Την Τρίτη συμβαίνει κάτι μαγικό. Μία ολόκληρη κοινωνία («λαός» αριστεριστί), αισθάνεται πως έρχεται στη χώρα μας η πηγή των προβλημάτων της, και δεν ξέρει πώς να διαχειριστεί αυτή την ένταση.

Από τώρα και μέχρι και την Τρίτη, θα γίνουμε μάρτυρες μίας ευρύτερης υστερίας που δεν θα ξέρεις από πού να την πιάσεις. Θα δεις ωρυόμενους Τράγκες, Παπαδάκηδες, Καμμένους, Λαζόπουλους, Γκλέτσους, Τσίπρες και τους «απλούς πολίτες». Θα δεις φαντασμένους ταλιμπάν του ακραίου νεοφιλελευθερισμού να μιλάνε για τον «Μεσσία». Θα δεις το timeline στο twitter σου να πιάνει φωτιά από σχόλια˙ άλλα κλισέ, άλλα αστεία, άλλα οργισμένα. Θα δεις γραφικές ανοησίες με σβάστικες, κρεμάλες και στρατιωτικά τανκς. Σεξιστικά «αστειάκια» και βρισιές στα καφενεία και μούντζες μπροστά από τις τηλεοράσεις. Αυτά και πολλά άλλα. Αν επιλέξεις να παρακολουθείς τις σχετικές εξελίξεις, οι αισθήσεις σου σε ησυχία δε θα σε αφήσουν.

Θα δεις τον Έλληνα να κοιτάζεται στον καθρέφτη για άλλη μία φορά και να μην μπορεί να διακρίνει το ίδιο του το πρόσωπο. Θα βλέπει τον «φταίχτη» ή το ακανόνιστο είδωλο… την ενασχόληση για αυτή την εβδομάδα που μπορεί να του δώσει το κατάλληλο άλλοθι. Όχι μόνο για την οικονομική του κατάσταση, αλλά για όλα.

Για λίγο θα ξεχαστεί η Χρυσή Αυγή, το σμπαραλιασμένο πολιτικό σύστημα, οι πολιτικάντηδες που με νύχια και με δόντια προσπαθούν να διατηρήσουν το πελατολόγιό τους μετακυλώντας περισσότερους φόρους σε όλους τους υπόλοιπους. Θα ξεχαστεί η ανικανότητα του Κράτους να εφαρμόσει νόμους και θεσμούς, να περικόψει δαπάνες στοχευμένα και όχι οριζόντια, να προωθήσει την ανάπτυξη και την επιχειρηματικότητα. Θα ξεχαστούν, δηλαδή, τα προβλήματα που μόνοι μας δημιουργούμε και μόνοι μας αναγκαζόμαστε να καταπιούμε. Επειδή μας δίνεται και πάλι η ευκαιρία να επιδοθούμε στο αγαπημένο μας άθλημα της επίρριψης ευθυνών από εδώ και από εκεί. Πόσο μάλλον όταν το «από εδώ και από εκεί» συγκεντρώνεται σε ένα μόνο πρόσωπο. Νάτη πάλι η λύση. Πανεύκολη.

Αν κάποιος ιστορικός ή κοινωνιολόγος του μέλλοντος ήθελε την καλύτερη περιγραφή της κοινωνίας που κατοικεί σε αυτή τη χώρα στις αρχές του 21ου αιώνα, αυτή την Τρίτη θα του έδειχνα."

spanish_Inquisition.jpg

πηγή http://ellinaki.blogspot.com/

Τροποποιήθηκε από τον gilles
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ, τι έχουμε για πέταμα από λαχανικά, αυγά, τυροκομικά, αποχετεύσεις....................... :tomato::grin:

Τροποποιήθηκε από τον MANOLITO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha MT-007 (689ml) WW2 '43 (μτχ)

Δημοσιεύτηκε

Λοιπόν, όσοι έχετε r1, gsxr, cbr, όλα τα bmw, ducati, triumph... ή μάλλον όσοι έχετε πάνω απο 50άρι, κρύφτε τα!! Μη δώ σε κανένα δελτίο τη Μέρκελ να φωτογραφίζεται μπροστά σε κανα panigale.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Α-Μήχανος (Πεζό 2cc)

Δημοσιεύτηκε

Να της στείλουμε τον Μητσοτάκη να την υποδεχθεί και να της δώσει τις ευχές του..... :grin:

Αρέσει σε 7 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το θέμα είναι οτι η Μερκελ και η κάθε Μερκελ κοιτά το καλό της δικής της καμπούρας.....Όπως κάνουν η ΗΠΑ, το ΙΣΡΑΗΛ, η ΓΑΛΛΙΑ, η ΑΓΓΛΙΑ κλπ κλπ......μην αναφέρω όλες τις χώρες δεν έχει νόημα.

επίσης το θέμα είναι το εξής....άντε και η Μέρκελ και η κάθε Μέρκελ έχει τους λόγους της....

ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ και μας ΧΩΝΟΥΝ στα ΣΚΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ?

Αν λοιπόν κάποιος πρέπει να φάει ντομάτες, γιαούρτια ή ακόμα και σφαίρες λοιπόν....δεν είναι κάποιο πολιτικό πρόσωπο άλλης χώρας....αλλά οι ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ.

Αρέσει σε 4 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Αν λοιπόν κάποιος πρέπει να φάει ντομάτες, γιαούρτια ή ακόμα και σφαίρες λοιπόν....δεν είναι κάποιο πολιτικό πρόσωπο άλλης χώρας....αλλά οι ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ.

Κάτσε τώρα γιατί με μπέρδεψες, υπονοείς οτι οι πολιτικοί μας δε κάνουν καλά τη δουλειά τους; Πες μου ένα λόγο που σε κάνει να το πιστεύεις αυτό. :think:

"Αγγαρεία κάνω, ποινήν εκτίω" -Β. Πολύδωρας

"Ελάτε να κυβερνήσετε" -Ε. Βενιζέλος

Τουλάχιστον προσπαθούν οι άνθρωποι, δεν είναι και εύκολο...

Αρέσει σε 3 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 125x Ducati Hypermotard (796cccc)

Δημοσιεύτηκε

μονο που σκεφτομε οτι μερικοι τραμπουκοι θα κατεβουν κατω και θα επαναστατισουν ξενερωνω....γιατι ετσι θα δωσουμε τροφη στους πουσταραδες τους ΔΝΤ να μας κρινουν με ασχημα σχολια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε, εδώ λένε για Ζ΄ ΜΑΚ....

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=478087

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ρε, εδώ λένε για Ζ΄ ΜΑΚ....

http://www.tovima.gr...cle/?aid=478087

Μόλις δημοσιοποιήθηκαν τα ονόματα τους...

the-expendables-2-04.jpg

Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM (900cc) HJC FG-ST CRUCIAL MC1 Yamaha ??? (<1000cc)

Δημοσιεύτηκε

σιγά την είδηση...

τα @ρχίδι@ που μας κυβερνάνε και δεν τους τα έχουμε κόψει να τα φάνε θά'πρεπε να μας απασχολουν....

αλλά και πάλι...αυτούς ψήφισε ο κυρίαρχος λαός...

:kaaaala:

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger

Δημοσιεύτηκε

στ'αυτά μου κι αν έρθει, στ'αυτά μου κι αν δεν έρθει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος

Δημοσιεύτηκε

μονο που σκεφτομε οτι μερικοι τραμπουκοι θα κατεβουν κατω και θα επαναστατισουν ξενερωνω....γιατι ετσι θα δωσουμε τροφη στους πουσταραδες τους ΔΝΤ να μας κρινουν με ασχημα σχολια...

Όχι ρε γαμώτο δεν το είχα σκεφτεί...θα μας κρίνουν με άσχημα σχόλια...καλύτερα να στρώσουμε κόκκινο χαλί

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW r1200gs

Δημοσιεύτηκε

στ'αυτά μου κι αν έρθει, στ'αυτά μου κι αν δεν έρθει...

γιαυτο λες να με τρωγανε σημερα...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Το θέμα είναι οτι η Μερκελ και η κάθε Μερκελ κοιτά το καλό της δικής της καμπούρας.....Όπως κάνουν η ΗΠΑ, το ΙΣΡΑΗΛ, η ΓΑΛΛΙΑ, η ΑΓΓΛΙΑ κλπ κλπ......μην αναφέρω όλες τις χώρες δεν έχει νόημα.

επίσης το θέμα είναι το εξής....άντε και η Μέρκελ και η κάθε Μέρκελ έχει τους λόγους της....

ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ και μας ΧΩΝΟΥΝ στα ΣΚΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ?

ε ! οχι και χωρις να μας ρωτησουν φιλαρακι .Τοσες εκλογες καναμε πριν 3 μηνες και αποφασισε ο κοσμος να κανει την ζωη που κανει .Και που σαι ..Γιαουρτια και ντοματες δεν τα πεταμε.Τα κραταμε καβατζα για φαι.Οσο για την κυβερνηση μας σε τιποτα δεν μας ειπε ψεμματα προεκλογικα.Μας ειπε επι λεξη.Ψηφιστε μας για να παραμεινουμε στο ευρω ,αλλα τα πρωτα 20 χρονια θα φτυσετε αιμα.Ε ,λοιπον εχουμε ακομα 19 χρονια και 8 μηνες υπολοιπο.Κοκκινο χαλι πρεπει να στρωσουμε στην Αγγελα ,γιατι αυτη ειναι το ευρω.Και εμεις αγαπαμε ευρω .. :baby:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia pegaso strada Yamaha V-max (1679cc)

Δημοσιεύτηκε

O καθένας κοιτάει το συμφέρον του. Εμείς κοιτάμε το δικό μας? Αν κρίνω απ'το ότι το 38% του εκλογικού σώματος στις προηγούμενες εκλογές προτίμησε να πάει παραλία παρά να ψηφίσει, τότε μάλλον δε το κοιτάμε... Για να μην πω για το 40% που ψήφισε μνημόνιο...

Εγώ δεν δίνω κανένα φταίξιμο στη Μέρκελ και τους Γερμανούς. Τη δουλειά τους κάνουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CryptonR 115 Husqvarna SM630 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

μαγκες ουτε μπαχαλα, ουτε γιαουρτια, ουτε αγγουρια χρειαζεται η κατασταση... ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ χρειαζομαστε και σταδιακη αυτοοργανωση ολων των εργαζομενων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Moto Guzzi Breva Zundapp

Δημοσιεύτηκε

Καλά σας λέει ο themata εκλογές δεν είχαμε πριν 6-7 μήνες?

Δεν ξέραμε τι μας περιμένει?

Και λίγα μας κάνουν!

Έχω βαρεθεί να ακούω γκρίνια και να μην προτείνουν τπτ...

είδαμε και τους αγανακτισμένους τι αποτέλεσμα είχαν..

sorry έχω φρικάρει με τους συμπολίτες μου :P

Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha CryptonR 115 Husqvarna SM630 (600cc)

Δημοσιεύτηκε

Καλά σας λέει ο themata εκλογές δεν είχαμε πριν 6-7 μήνες?

Δεν ξέραμε τι μας περιμένει?

Και λίγα μας κάνουν!

Έχω βαρεθεί να ακούω γκρίνια και να μην προτείνουν τπτ...

είδαμε και τους αγανακτισμένους τι αποτέλεσμα είχαν..

sorry έχω φρικάρει με τους συμπολίτες μου :P

τα αποτελεσματα των εκλογων δεν εχουν να πουνε κατι... ενα 15% που πηγε και ψηφισε για να μην πω λιγοτερο αυτην την στιγμη εβγαλε την ΝΔ κυβερνηση... ζουμε σε μια και καλα δημοκρατικη χωρα οπου στην ουσια εχουμε ολιγαρχια... η φεουδαρχια ποτε δεν πεθανε απλα αλλαξε εθνικοτητααααααααααα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

ε ! οχι και χωρις να μας ρωτησουν φιλαρακι .Τοσες εκλογες καναμε πριν 3 μηνες και αποφασισε ο κοσμος να κανει την ζωη που κανει .Και που σαι ..Γιαουρτια και ντοματες δεν τα πεταμε.Τα κραταμε καβατζα για φαι.Οσο για την κυβερνηση μας σε τιποτα δεν μας ειπε ψεμματα προεκλογικα.Μας ειπε επι λεξη.Ψηφιστε μας για να παραμεινουμε στο ευρω ,αλλα τα πρωτα 20 χρονια θα φτυσετε αιμα.Ε ,λοιπον εχουμε ακομα 19 χρονια και 8 μηνες υπολοιπο.Κοκκινο χαλι πρεπει να στρωσουμε στην Αγγελα ,γιατι αυτη ειναι το ευρω.Και εμεις αγαπαμε ευρω .. :baby:

Εκλογές? Υφίσταται τέτοιος θεσμός και δε το ξερα? Εκτός αν υφίσταται να κάνεις εκλογές το 2012 με εκλογικό κατάλογο που δεν ισχύει....

http://ena1.org/archives/9216

βάλε και την αποχή στο 38%.........καταλαβαίνεις λοιπόν ποιοι έβγαλαν πάλι Μπλε και Πράσινους κόκκους.....τα φαντάσματα του προπάππου σου από το Γ Νεκροταφείο και της Γιαγιάς μου από το Β Νεκροταφείο.

Ας μην μιλήσω για τους ελληνοποιημένους μετανάστες (θα θυμάσαι πιστεύω στις εκλογικές συγκεντρώσεις κάτι κρυφές κάμερες πόσους αλλοδαπούς έδειχναν να βγαίνουν στρατιές για να κουνάνε σημαιάκια).

Με απλά λόγια.....@@δια ψήφισαν οι Έλληνες......νοθευμένα είναι τα πάντα και δεν νοείται καν ο θεσμός της δημοκρατίας και της δημοκρατικής εκπροσώπησης στη βουλή.......

αν είχανε τα @@δια ας βάζανε απλή αναλογική.......με 1.8% διαφορά ΝΔ Συριζα και η μπλε τσίμπησαν +60έδρες...... ΝΑ ΧΑΡΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Σωκράτη και θα γίνεται σεισμός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda ΤΑ 600

Δημοσιεύτηκε

Δυστυχώς τη νοθεία όμως,δεν μπορεί να την ξεσκεπάσει ο λαός.

Το άμεσα ενδιαφερόμενο κόμμα μόνο μπορεί.

Αλλά μάλλον στο κόλπο ήταν κι αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα, τι ειναι αυτο το καινουργιο με την αποχη τωρα? Τους κρατησανε δια της βιας? Τους επιβληθηκε να μην ψηφισουν και να πανε στην παραλια? Το 38% ειπε στ αρχιδι@ μου οι εκλογες, ε, ας τα λουστει τωρα...

Παλι οι αλλοι φταινε, οχι εμεις που ειμαστε γιδια. Παντα καποιος αλλος φταιει...

Τροποποιήθηκε από τον gilles
Αρέσει σε 2 μέλη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικά θα σου πω τί φταίει επίσης με την αποχή......Τώρα που κόπηκαν τα δωράκια σε εισητήρια και διαμονές από τα κόμματα....ακρίβηνε και η βενζίνη......η πλειοψηφία του κόσμου που δε ψηφίζει το σύστημα αδυνατεί να χαλάσει από 100 στην καλύτερη έως 250-300ευρώ στη χειρότερη για τη μετακίνηση στο μέρος που έχει τα εκλογικά του δικαιώματα.

Εκτός αν ξεχνάς τί γινόταν κάθε 3ήμερο σε εκλογές και τους εθνικούς δρόμους.

Θα μου πεις.....τί τον εμποδίζει να μεταφέρει τα εκλογικά δικαιώματα λόγω κρίσης και της παραπάνω αδυναμίας, στον τόπο κατοικίας.

Τον εμποδίζει και η νωχελικότητα και η ψυχολογική βία και κούραση που έχει υποστεί. Δικαιολογίες για τους αδύναμους? Ίσως.

Εγώ πάντως τα μετέφερα τα δικαιώματά μου γιατί την ήξερα τη δουλειά από πρίν οτι δε παίζει να αντέχω ταξίδι βενζίνες και 700χλμ πήγαινέλα για 2μέρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Βασικά θα σου πω τί φταίει επίσης με την αποχή......Τώρα που κόπηκαν τα δωράκια σε εισητήρια και διαμονές από τα κόμματα....ακρίβηνε και η βενζίνη......η πλειοψηφία του κόσμου που δε ψηφίζει το σύστημα αδυνατεί να χαλάσει από 100 στην καλύτερη έως 250-300ευρώ στη χειρότερη για τη μετακίνηση στο μέρος που έχει τα εκλογικά του δικαιώματα.

Εκτός αν ξεχνάς τί γινόταν κάθε 3ήμερο σε εκλογές και τους εθνικούς δρόμους.

Θα μου πεις.....τί τον εμποδίζει να μεταφέρει τα εκλογικά δικαιώματα λόγω κρίσης και της παραπάνω αδυναμίας, στον τόπο κατοικίας.

Τον εμποδίζει και η νωχελικότητα και η ψυχολογική βία και κούραση που έχει υποστεί. Δικαιολογίες για τους αδύναμους? Ίσως.

Εγώ πάντως τα μετέφερα τα δικαιώματά μου γιατί την ήξερα τη δουλειά από πρίν οτι δε παίζει να αντέχω ταξίδι βενζίνες και 700χλμ πήγαινέλα για 2μέρες.

να σου πω εγω γιατι αποχη και ο λογος ισχυει.Γιατι σε σχεση με περασμενες εκλογες εποχων παχεων αγελαδων,η ωφελεια απο ρουσφετια ειταν μηδαμινη και ετσι δεν υπηρχε προσωπικο κινητρο για συμμετοχη στην διαδικασια.Του Ελληνος ο τραχηλος την καρπαζιαν γυρευει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha XT 125x Ducati Hypermotard (796cccc)

Όχι ρε γαμώτο δεν το είχα σκεφτεί...θα μας κρίνουν με άσχημα σχόλια...καλύτερα να στρώσουμε κόκκινο χαλί

ενοω οτι δεν χριαζετε να δωσουμε δικαιοματα... αμα ειναι να καιρδισουμε κατι δεν θα το καιρδισουμε με το ξυλο.. λες και η μερκελ χαζη ειναι δεν ξερει οτι αν πατισει ποδι θα γινει της πουτανας

..τον εφνιδιασμο μας περιμενε...χααχχαχαχαχα ρε για αυτην θα ειναι σαν μια διαδρομη με το λεοφοριο 2 στασεις κ παλι πισω.

Τροποποιήθηκε από τον Oldirty

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Sym Citycom (300cc) Triumph street triple (675cc)

Δημοσιεύτηκε

Gilles δηλαδή συγγνώμη σωστό ειναι κάποιοι να γράφουν στα απαυτα τους το μέλλον της χώρας και να την πληρώνουμε ολοι ? Επειδή κάποιοι έτσι γουσταραν ρε παιδί μου . Πολύ σωστό αυτό ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα