giannis1972

spidi η dainese

12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Aprilia strada Ducati multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Τη καλησπερα σε ολους σας.Ειμαι σε διλλημα για ποιο απο τα δυο να αγορασω.Α)Spidi Venture η B)DAINESE D-DRY G. NEW STEVEN.Και τα δυο κοστιζουν 270 ευρω.Να ακουσω αποψεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
KTM (1290cc)

Δημοσιεύτηκε

τα εχεις δοκιμασει να δεις αν σου καθονται και τα δυο εξισου καλα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πεζο 2 Yamaha Tenere (800cc)

Δημοσιεύτηκε

Εχω δοκιμασει το spidi. Ειναι καιρο στην σειρα της και θεωρω οτι ειναι καλο μπουφανακι. Το dainese δεν το ξερω. Αλλα σε σχεση με το revit sand που τελικα επελεξα θεωρω οτι ειναι αντιστοιχο. Εχει αλλη υφη το υφασμα της spidi ειναι πιο soft αλλα ειναι πιο βολικο απο το sand.

Καποιοι παραπονιουνται για την ποιοτητα της spidi, αλλα δν εχω αποψη για αυτο. Παντως δυσκολευτικα να το απορριψω γιατι εχει καλη εφαρμογη και αρκετα αξεσουαρ(προστασιες-led στην πλατη και τετοια).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

τα εχω δοκιμασει.Κ τα δυο μου καθονται κουτι.Το dainese ειναι λιγο πιο ελαφρυ αλλα το spidi εχει κ ενα μπουφανακι λεπτο που μπορεις να το φορεσεις κ σκετο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom K9 Honda NC 700 X (670cc)

Δημοσιεύτηκε

Τα Spidi να σου πω την αλήθεια, δεν τα ξέρω. Πάντως έχω την εντύπωση ότι η DAINESE είναι κορυφαία σε αυτόν τον τομέα. Και από ποιότητα και από εμφάνιση. Σε αυτά τα λεφτά γιατί δεν κοιτάς και το DAINESE D-DRY 500GT ?? Είναι λίγο πιο μακρύ από το άλλο και έχει και ανακλαστικά στην πλάτη.

Υ.Γ. έχε υπόψην ότι αν πας σε DAINESE θα χρειαστείς ένα 50άρικο για την προστασίας πλάτης, η οποία πωλείται χωριστά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Τα Spidi να σου πω την αλήθεια, δεν τα ξέρω. Πάντως έχω την εντύπωση ότι η DAINESE είναι κορυφαία σε αυτόν τον τομέα. Και από ποιότητα και από εμφάνιση. Σε αυτά τα λεφτά γιατί δεν κοιτάς και το DAINESE D-DRY 500GT ?? Είναι λίγο πιο μακρύ από το άλλο και έχει και ανακλαστικά στην πλάτη.

Υ.Γ. έχε υπόψην ότι αν πας σε DAINESE θα χρειαστείς ένα 50άρικο για την προστασίας πλάτης, η οποία πωλείται χωριστά!

Σωστα!!!ειναι κ αυτο.απλα το dainese που βλεπω δεν εχει σχεδον καθολου ανακλαστικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha TDM Αλλος πατίνι

Δημοσιεύτηκε

dainese g.racing φιλαρακι με κλειστα τα ματια(αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει :P )

περα απο την πλακα της dainese new steven το ειχα δοκιμασει οταν ψαχνομουν για το δικο μου και σαν εφαρμογη μου ειχε κατσει πολυ καλα..με επενδυση,ωραια cordura τοσο σε αισθηση στην αφη οσο και στο ματι,μεμβρανη d-dry 50% αναπνεων..στα - το οτι δεν εχει ανακλαστικα που οπως και να το κανουμε χρειαζοντε σε ενα μπουφαν μηχανης..!ειναι ενα καθημερινο μπουφανακι που και σε ταξιδι μπορεις να το φορεσεις και σε καθημερινες δουλειες μες την πολη και σε βγαζει ασπροπροσωπο B) ..μπορει να θελεις ενα 50αρικο + για προστασια πλατης αλλα ξερεις οτι αγοραζοντας dainese περα απο κορυφαια ποιοτητα κατασκευης και σχεδιασης αγοραζεις και τα κορυφαια προστατευτικα στον χωρο σε ωμους και αγκωνες..ο λογος που δεν κατεληξα σε αυτο ηταν τα ανοιπαρκτα ανακλαστικα του και κυριως ο κεραυνοβολος ερωτας μου με το g.racing :wub: ..

για το spidi δεν εχω γνωμη και δεν μπορω να βοηθησω..

ειμαι οπαδως της dainese παντως και η γνωμη μου δεν ξερω αν μπορει να θεωρηθει αντικειμενικη :lipssealed: ..!

καλες επιλογες και καλο ψαξιμο φιλαρακι.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp Shoei XR 1100 Αλλος

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

Εγώ έχω το Venture εδώ και 2 χρόνια, μπορώ να σου πω με σιγουριά τα εξής:

1) Η ημιδιαπερατή μεμβράνη που έχει είναι πολυ καλή δεν ιδρώνεις σχεδόν ποτέ (μόνο σε κλειστό χώρο που έχει τύχει να το φορέσω) και είναι αδιάβροχη, έχω φάει και βροχή και δεν κατάλαβα τίποτα.

2) Η θερμομομόνωση που έχει από αλουμίνιο (?) είναι πολύ καλή, ακόμα και με πολύ κρύο ντύνομαι πολύ ελαφριά από κάτω, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

3) Οι μήνες που φοριέται είναι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη μέχρι Μάϊο, και στις αρχές και το τέλος χωρίς την επένδυση από μέσα.

4) Το χειμώνα επειδή είναι μεσάτο μπουφάν βάζει κρύο από κάτω. Εγώ χρησιμοποιώ τα λάστιχα που έχει για να το κρατάει στην θέση του και είναι οκ το 80% των περιπτώσεων το 20% έχω κρυώσει από αέρα που μπαίνει από κάτω. Επείσης φαίνεσαι αστείος, έχω ακούσει αρκετές φορές διάφορα περι... ζαρτιέρας.

5) Το σύστημα συγκράτησης που έχει ανάμεσα από τις επενδύσεις δεν είναι καλό, θέλει τρόπο να το βάζεις και να το βγάζεις. Με τον καιρό το "πιανεις" αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

6) Με τη χρήση (όχι κακή, κάθε άλλο) μου έσπασε το πάνω κουμπί του λαιμού το οποίο είναι πλαστικό.

7) Η προστασία πλάτης είναι έξτρα.

Από εκεί και πέρα προσωπική μου γνώμη-εκτίμηση είναι ότι ίσως δεν είναι value for money όπως επίσης και τo Dainese (έχω καλοκαιρινό). Θεωρώ ότι είναι τσιμπιμένα στις τιμές και με λιγότερα λεφτά αγοράζεις εξ'ισου αξιόλογα μπουφάν. Το επόμενο μπουφάν μου θα είναι μάλλον της Macna που έχει πολύ προσεγμένο και οικονομικό εξοπλισμό. Έχει πολλές μικρές λεπτομέριες, στα μπουφάν της για παράδειγμα, που δείχνουν ό,τι έχουν φτιαχτεί από μηχανοβιους (φερμουάρ στις επενδύσεις, χαμηλότερη μέση για το κρύο, κλπ). Καλό είναι να μην κολάμε στα ονόματα γιατί αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά. Θεωρώ πως αγοράζεις αξοπλισμό βάση των αναγκών σου και της τσέπης σου. Αλλά και πάλι όπως είπα, αυτό είναι προσωπική άποψη.

Τροποποιήθηκε από τον stefosg
Αρέσει σε 1 μέλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Εγώ έχω το Venture εδώ και 2 χρόνια, μπορώ να σου πω με σιγουριά τα εξής:

1) Η ημιδιαπερατή μεμβράνη που έχει είναι πολυ καλή δεν ιδρώνεις σχεδόν ποτέ (μόνο σε κλειστό χώρο που έχει τύχει να το φορέσω) και είναι αδιάβροχη, έχω φάει και βροχή και δεν κατάλαβα τίποτα.

2) Η θερμομομόνωση που έχει από αλουμίνιο (?) είναι πολύ καλή, ακόμα και με πολύ κρύο ντύνομαι πολύ ελαφριά από κάτω, δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

3) Οι μήνες που φοριέται είναι από Σεπτέμβρη-Οκτώβρη μέχρι Μάϊο, και στις αρχές και το τέλος χωρίς την επένδυση από μέσα.

4) Το χειμώνα επειδή είναι μεσάτο μπουφάν βάζει κρύο από κάτω. Εγώ χρησιμοποιώ τα λάστιχα που έχει για να το κρατάει στην θέση του και είναι οκ το 80% των περιπτώσεων το 20% έχω κρυώσει από αέρα που μπαίνει από κάτω. Επείσης φαίνεσαι αστείος, έχω ακούσει αρκετές φορές διάφορα περι... ζαρτιέρας.

5) Το σύστημα συγκράτησης που έχει ανάμεσα από τις επενδύσεις δεν είναι καλό, θέλει τρόπο να το βάζεις και να το βγάζεις. Με τον καιρό το "πιανεις" αλλά θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

6) Με τη χρήση (όχι κακή, κάθε άλλο) μου έσπασε το πάνω κουμπί του λαιμού το οποίο είναι πλαστικό.

7) Η προστασία πλάτης είναι έξτρα.

Από εκεί και πέρα προσωπική μου γνώμη-εκτίμηση είναι ότι ίσως δεν είναι value for money όπως επίσης και τo Dainese (έχω καλοκαιρινό). Θεωρώ ότι είναι τσιμπιμένα στις τιμές και με λιγότερα λεφτά αγοράζεις εξ'ισου αξιόλογα μπουφάν. Το επόμενο μπουφάν μου θα είναι μάλλον της Macna που έχει πολύ προσεγμένο και οικονομικό εξοπλισμό. Έχει πολλές μικρές λεπτομέριες, στα μπουφάν της για παράδειγμα, που δείχνουν ό,τι έχουν φτιαχτεί από μηχανοβιους (φερμουάρ στις επενδύσεις, χαμηλότερη μέση για το κρύο, κλπ). Καλό είναι να μην κολάμε στα ονόματα γιατί αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά. Θεωρώ πως αγοράζεις αξοπλισμό βάση των αναγκών σου και της τσέπης σου. Αλλά και πάλι όπως είπα, αυτό είναι προσωπική άποψη.

Σ'ευχαριστω για τα φωτα σου.Ο λογος που σκεφτομαι γι'αυτα τα δυο ειναι οτι ειναι πολυ διακριτικα.Τα Macna εχουν πολλα χρωματα κ δε μου αρεσουν.Αυτα τα δυο μπορεις να τα φορεσεις κ να πας κ για καφε π.χ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda Transalp Shoei XR 1100 Αλλος

Δημοσιεύτηκε

Γενικά η σειρά της Macna είναι πιο χρωματιστή, ωστόσο έχει και τελίως μαύρα μπουφάν. Βέβαια να σου πω την αλήθεια εγώ το έχω μετανιώσει που είναι όλο μαύρο το μπουφάν. Οι πωλητές μου έλεγαν ότι θα βρωμίζει κλπ. κλπ., ωστόσο δεν σου κρύβω ότι πλέον προτιμώ να φαίνομαι, από το να βρωμίζει το μπουφάν. Βέβαια όπως είπαμε, περι ορέξεως.... B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM Adventure

Δημοσιεύτηκε

Κοιτα και για Alpinestars....ιδια ακριβως ποιοτητα με Dainese σε πολυ καλυτερη τιμη.υπερτιμημενα

τα Dainese

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Aprilia dorsoduro Honda VTR-SP2 (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

εχω spidi δερματινο και dainese cordura ,δες ποιο σου καθετε καλυτερα πανω σου,αποψη και δικη μου οτι ειναι υπερτιμημενα τα dai.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα